@aerospacetalk
صفحه 4 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 52

جستار: سقوط پرواز تهران-کیف

هوانورد کوشا
    سپاسگزاری
    2,521
    سپاسگزاری شده : 12,910 بار در 1,072 پست
    قدرت امتیازدهی
    142
    Array

پیش فرض پاسخ : سقوط پرواز تهران-کیف

من شخصا عذرخواهی می کنم و بسیار متاسف هستم. خودم نظریه ی موشک را رد نکرده بودم و در نهان به آن هم مظنون بودم اما می گفتم باید منتظر باشیم . البته هیچ وقت فکر نمی کردم کار پدافند باشد. عذرخواهی هم به درد کسی نمی خورد و جان عزیزان از دست رفته را بر نمی گرداند و خانواده ها را هم اصلا راحت نمی کند. نمی دانم این که نوشته اید که به همه اتهام زده شده و از جنایتکاران دفاع شده منظورتان با من بوده یا با سخنگوی محترم. اگر منظورتان با من بوده من عذرخواهی می کنم، هرچند نمی دانم واقعا فایده ای دارد؟

2. سپاسگزاری ها (7):

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    375
    سپاسگزاری شده : 500 بار در 84 پست
    قدرت امتیازدهی
    11
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط dogFighter نمایش نوشته ها
    من شخصا عذرخواهی می کنم و بسیار متاسف هستم. خودم نظریه ی موشک را رد نکرده بودم و در نهان به آن هم مظنون بودم اما می گفتم باید منتظر باشیم . البته هیچ وقت فکر نمی کردم کار پدافند باشد. عذرخواهی هم به درد کسی نمی خورد و جان عزیزان از دست رفته را بر نمی گرداند و خانواده ها را هم اصلا راحت نمی کند. نمی دانم این که نوشته اید که به همه اتهام زده شده و از جنایتکاران دفاع شده منظورتان با من بوده یا با سخنگوی محترم. اگر منظورتان با من بوده من عذرخواهی می کنم، هرچند نمی دانم واقعا فایده ای دارد؟
    متاسفانه تیممدیریت سایت از همان لحظه اول با پرداختن با مسائل حاشیه ای مثل سهام بوئینگ و پرداختن به موضوع سقوط ۷۳۷ مکس که هیچ ربطی به این هواپیما ندارد به خصوص در شبکه های اجتماعی سعی بر همراهی با بنگاه های خبری معلوم الحال داشتند . من شخصا منتظر بیانیه رسمی و عذرخواهی مدیریت سایت هستم ، عذر خواهی فایده ای دارد اینکه فرهنگ عذرخواهی توی این مملکت بیفته خیلی مهمه وقتی اشتباه میکنیم خیلی مهمه قبول کنیم !

Gesendet von meinem SM-G955F mit Tapatalk

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    1,173
    سپاسگزاری شده : 2,153 بار در 258 پست
    قدرت امتیازدهی
    28
    Array

دنبال دشمن در هزاران کیلومتر دورتر نباشیم. خیلی ها از همان روز اول با دیدن عکسها، پی به برخی چیزها برده بودند. البته این بار نخست نبود ولی امیدواریم بار آخر باشد. لااقل می دانیم TOR-M1 یکبار نیز باعث سرنگونی تامکت 6062 - 3 در ششم بهمن سال 1390 گردیده بود.

Group Captain
    سپاسگزاری
    487
    سپاسگزاری شده : 24,304 بار در 1,776 پست
    قدرت امتیازدهی
    258
    Array

پیش فرض Re: سقوط پرواز تهران-کیف

سلام روز همه بخیر

اتفاق هواپیما اکراینی را نمی توان به همین سادگی دید
    از دید انسانی اولا عزیزان را از دست دادیم و خانواده ها زیاد داغ دار شدن
    فرزاندانی که ایرانی هستند و دوملیتی همه برای تعطیلات به دلیل عشق و ارتباطی که به این خاک دارند به ایران امادن و جان خود را دادن

از دید هوانوردی که اسمان کشور بی اعتماد شد و ورود و خروج از کشور برای شرکتها ی خارجی دیگر مانند قبل نخواهد بود و برگشت زمان بر خواهد شد
    کشور که به دلیل تحریم و فساد ناوگان مورد نیاز را برای پوشش درخواست سفر ندارد با از دست دادن امنیت اسمان کشور همین چند شرکتی که به تهران پرواز داشتن را کم کم برای مدتی از دست داد
    سفر اکثر اروپایی ها به ایران تا اطلاع ثانوی کنسل شده

از دید سیاسی در این شرایط سخت کشور باید خسارت خانواده و طرف اوکراینی را داد

اما بین خودمان
    حدودا ۲۴ ماه است اقایان کنترل کشور را از دست داده اند
    قشار های اقتصادی که به مردم هر چند ماه با گران کردن ارز
    بنزین و هزینه های زندگی اورده اند کمر همه را کج کرده

بد مدیریتی و بی توجهی به شرایط و مشکلات کشور نیاز مند یک مدیریت ورزیده و قوی می باشد که ما نداریم
    تمام بدنه کشور را هم گرفته
    اگر سپاه در این مورد جدا بود ان هم اضافه شد

مردم مدت هاست در افسردگی و فشار هستند و جان اشان بی ارزش شده
    در سیل که دیدم
    در زلزله هم دیدم
    در هوانوردی هم لطف شامل حال مردم شد

چطور سخن گویی دولت نمی داند چه اتفاقی افتاد
    چطور ریس هواپیما کشوری که ۳۰ سال است در هوانوردی کشور فعال است اینقدر راحت دروغ می گویید
    مشاور ریس جمهور نه تنها درست نمی گویید بلکه تهدید می کند که حرف نزنید

این استفا برای این روز ها نیست
    کی و چه کسی را می خواهند محاکمه کنند مگر بین اقوام و فامیلی کسی کسی را اذل یا رندان می کند

مگر در این کشور مسول نداریم که ۴۸ ساعت نخست وزیر کانادا می گوید موشک پرتاب شده ولی نظامی ها ی ما و مسولین ما نمی دانند
    اگر واقعا نمی دانستن که خدا به ما رحم کند
    اگر هم می دانستن بدانند که تاوان زیادی را به کشور تحمیل کردن و خواهند کرد

من کاری به شعار های این و ان طرف ندارم ولی واقعا باید یک روزی مسولین تصمیم بکیرند
    با شعور مردم بازی نکنند
    و به جای نجات این و ان کمی به فکر نجات و زندگی مردم این خاک کنند

هوانورد کوشا
    سپاسگزاری
    2,521
    قدرت امتیازدهی
    142
    Array

البته که باید با دشمن در صدها و هزاران کیلومتر آن طرف تر هم مبارزه کرد. موافقم که دشمن های داخلی، منجمله جهل و خطای انسانی، و از آن بدتر رویه های نادرست، و حتی غروری که اجازه نداد در شرایط جنگی ترافیک هوایی لغو شود دارای اولویت هستند.
    این اتفاق نه برای ما اولین بار است، که همانطور که فرمودید اشتباه پدافند در دفاع مقدس خاطرات تلخی دارد، نه برای دیگر کشورها.
    فهرست هواپیماهای مسافری مورد آسیب حملات نظامی:
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/List...down_incidents
    و البته که این اتفاق یکی از تلخ ترین و به اعتقاد من واقعا تلخ ترین اتفاقدر جهان بوده. باید سعی کنیم آخرین بار باشد.

من مجددا عذرخواهی می کنم و تکرار می کنم که فرضیه ی موشک را رد نکرده بودم و غیر درخواستم این بود که صبر کنیم.
    الان که ایران مسوولیت حادثه را پذیرفته، لااقل چند ساعتی است که انگار آب سردی روی آتش داغ خبرگزاری های دنیا ریخته باشند و همگی چند ساعتی است که آرام شده اند

اما ایراد کار کجا بوده است؟
    دو حادثه باید بررسی شود: اول اشتباه پدافند، و دوم اشتباه اطلاع رسانی هواپیمایی کشوری.
    در مورد اول، خوشبختانه القاب حاجی زاده تصریح کرده است که هیچ مشکلی از پرواز نبوده است. اما این وسط موضوع چرخش نابهنگام که در بیانیه ستاد کل مطرح شد چیست؟
    خوانده ها و شنیده هایم را عرض می کنم: ظاهرا الگوی چرخش پرواز روز چهارشنبه با روزهای قبل همین پرواز متفاوت بوده است. روزهای قبل خیلی زودتر با خیلی دیرتر به راست چرخیده است. از سوی دیگر، ظاهرا از هفت پرواز قبل از این پرواز متعلق به شرکت های دیگر، دو تا مستقیما از روی پایگاه مورد نظر عبور کرده اند و پنج تای دیگر هم بسیار نزدیک به آن شده اند. اما این که چطور گردش به راست این پرنده تعجب پدافندی ها را برانگیخته در حالی که هفت پرواز قبل را دیده اند عجیب است. همچنین ظاهرا این پرواز نخستین پرواز بعد از تغییر شیفت خدمه ی پدافند بوده است و در این فرضیه بخاطر تغییر شیفت و تاخیر این پرواز خدمه با الگو های قبلی مواجه نبوده اند.
    همچنان این سوال مطرح است که چرا اگر شرایط جنگی حاکم بوده پروازها تا طلوع آفتاب معلق نشده بودند، و نیز اگر خدمه ی جدید با کنترل ترافیک هماهنگ نبوده اند که خیلی افتضاح است.
    آقای حاجی زاده گفته است به همه ی پدافند ها اعلام ورود چندین فروند موشک کروز شده است. این اعلام از کجا بوده است؟
    یک موضوع هم این است که مسولین هواپیمایی کشوری در رد فرضیه ی موشک می گفتند کنترل ترافیک با پدافند در هماهنگی کامل است، پس نمی تواند کار پدافند باشد. اکنون که معلوم شده کار پدافند است، پس صغرای استدلال دچار مشکل است، یعنی: کنترل ترافیک با پدافند هماهنگ نیست؟؟؟؟! ممکن است چنین چیزی؟
    این موضوع را در گذشته هم می دیدیم که اختلاف بر سر مسایل خیلی جزئی مثل سهم ترافیک عبوری از آسمان ایران بین برخی نهادها وجود داشت، اما در مورد اشتباه دوم، خیلی افتضاح است که ارتباط اطلاعاتی بعد از حادثه هم بین این دو نهاد وجود نداشته است و یکی از نهادها می دانسته چه اتفاقی افتاده، یکی هم به شدت تکذیب می کرده. اگر به این
    Bias of information
    به سرعت خاتمه داده نشود باید منتظر حوادث خیلی خیلی ناگوارتری هم باشیم

من مجددا ظنین شده ام که نکند بخیرگذشتی که دهه ی هشتاد در پرواز تدارکاتی امام به مهرآباد رخ داد و پدافند گفت ما سعه ی صدر انجام دادیم و نزدیم، درست بررسی نشده باشد و رویه ها آنچنان که باید اصلاح نشده باشند. در واقع نگران هستم رویه ها باز هم اصلاح نشوند. ببینید بحثم این است که آیا فردی که به خطا شستی شلیک را فشار داده اینجا هم باید سعه ی صدر به خرج می داد و شلیک نمی کرد؟ اگر واقعا موشک کروز بود، صد و هفتاد نفر دیگر کشته می شدند. خطای انسانی معمولا دلیل خوبی برای حوادث شناخته نمی شود. باید رویه ها و زمینه هایی که اجازه ی خطای انسانی داده اند شناسایی شوند.

7. سپاسگزاری ها (6):

Group Captain
    سپاسگزاری
    487
    قدرت امتیازدهی
    258
    Array

پیش فرض Re: پاسخ : سقوط پرواز تهران-کیف

نقل قول نوشته اصلی توسط dogFighter نمایش نوشته ها
    البته که باید با دشمن در صدها و هزاران کیلومتر آن طرف تر هم مبارزه کرد. موافقم که دشمن های داخلی، منجمله جهل و خطای انسانی، و از آن بدتر رویه های نادرست، و حتی غروری که اجازه نداد در شرایط جنگی ترافیک هوایی لغو شود دارای اولویت هستند.
    این اتفاق نه برای ما اولین بار است، که همانطور که فرمودید اشتباه پدافند در دفاع مقدس خاطرات تلخی دارد، نه برای دیگر کشورها.
    فهرست هواپیماهای مسافری مورد آسیب حملات نظامی:
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/List...down_incidents
    و البته که این اتفاق یکی از تلخ ترین و به اعتقاد من واقعا تلخ ترین اتفاقدر جهان بوده. باید سعی کنیم آخرین بار باشد.

من مجددا عذرخواهی می کنم و تکرار می کنم که فرضیه ی موشک را رد نکرده بودم و غیر درخواستم این بود که صبر کنیم.
    الان که ایران مسوولیت حادثه را پذیرفته، لااقل چند ساعتی است که انگار آب سردی روی آتش داغ خبرگزاری های دنیا ریخته باشند و همگی چند ساعتی است که آرام شده اند

اما ایراد کار کجا بوده است؟
    دو حادثه باید بررسی شود: اول اشتباه پدافند، و دوم اشتباه اطلاع رسانی هواپیمایی کشوری.
    در مورد اول، خوشبختانه القاب حاجی زاده تصریح کرده است که هیچ مشکلی از پرواز نبوده است. اما این وسط موضوع چرخش نابهنگام که در بیانیه ستاد کل مطرح شد چیست؟
    خوانده ها و شنیده هایم را عرض می کنم: ظاهرا الگوی چرخش پرواز روز چهارشنبه با روزهای قبل همین پرواز متفاوت بوده است. روزهای قبل خیلی زودتر با خیلی دیرتر به راست چرخیده است. از سوی دیگر، ظاهرا از هفت پرواز قبل از این پرواز متعلق به شرکت های دیگر، دو تا مستقیما از روی پایگاه مورد نظر عبور کرده اند و پنج تای دیگر هم بسیار نزدیک به آن شده اند. اما این که چطور گردش به راست این پرنده تعجب پدافندی ها را برانگیخته در حالی که هفت پرواز قبل را دیده اند عجیب است. همچنین ظاهرا این پرواز نخستین پرواز بعد از تغییر شیفت خدمه ی پدافند بوده است و در این فرضیه بخاطر تغییر شیفت و تاخیر این پرواز خدمه با الگو های قبلی مواجه نبوده اند.
    همچنان این سوال مطرح است که چرا اگر شرایط جنگی حاکم بوده پروازها تا طلوع آفتاب معلق نشده بودند، و نیز اگر خدمه ی جدید با کنترل ترافیک هماهنگ نبوده اند که خیلی افتضاح است.
    آقای حاجی زاده گفته است به همه ی پدافند ها اعلام ورود چندین فروند موشک کروز شده است. این اعلام از کجا بوده است؟
    یک موضوع هم این است که مسولین هواپیمایی کشوری در رد فرضیه ی موشک می گفتند کنترل ترافیک با پدافند در هماهنگی کامل است، پس نمی تواند کار پدافند باشد. اکنون که معلوم شده کار پدافند است، پس صغرای استدلال دچار مشکل است، یعنی: کنترل ترافیک با پدافند هماهنگ نیست؟؟؟؟! ممکن است چنین چیزی؟
    این موضوع را در گذشته هم می دیدیم که اختلاف بر سر مسایل خیلی جزئی مثل سهم ترافیک عبوری از آسمان ایران بین برخی نهادها وجود داشت، اما در مورد اشتباه دوم، خیلی افتضاح است که ارتباط اطلاعاتی بعد از حادثه هم بین این دو نهاد وجود نداشته است و یکی از نهادها می دانسته چه اتفاقی افتاده، یکی هم به شدت تکذیب می کرده. اگر به این
    Bias of information
    به سرعت خاتمه داده نشود باید منتظر حوادث خیلی خیلی ناگوارتری هم باشیم

من مجددا ظنین شده ام که نکند بخیرگذشتی که دهه ی هشتاد در پرواز تدارکاتی امام به مهرآباد رخ داد و پدافند گفت ما سعه ی صدر انجام دادیم و نزدیم، درست بررسی نشده باشد و رویه ها آنچنان که باید اصلاح نشده باشند. در واقع نگران هستم رویه ها باز هم اصلاح نشوند. ببینید بحثم این است که آیا فردی که به خطا شستی شلیک را فشار داده اینجا هم باید سعه ی صدر به خرج می داد و شلیک نمی کرد؟ اگر واقعا موشک کروز بود، صد و هفتاد نفر دیگر کشته می شدند. خطای انسانی معمولا دلیل خوبی برای حوادث شناخته نمی شود. باید رویه ها و زمینه هایی که اجازه ی خطای انسانی داده اند شناسایی شوند.

سلام دوست عزیز
    عدم هماهنگی در تمامی بدنه نظام مشاهده می شود
    خط انسانی در تمام دنیا بخصوص حوادث هوانوردی شامل ۹۹ درصد حوادث مرگ بار بوده است
    اما برای کم کردن این خط ها تعداد افراد یا اگران های که با هوانوردی ارتباط دارند را کم کرده و یا متمرکز می کنند

اما در کشور ما به عکس تکثیر می کنند
    سازمان هواپیما کشور
    باید با پدافند سپاه و نیروی هوای ارتش و نیروهوای سپاه
    و نهاد های دیگری که اسم ان ها نداریم هماهنگ می بود که نبود
    مگر فرودگاه های د یگر با گردش باد جهت فرود را عوض نمی کنند

مشکل ما این مدیریت شعاری و فامیلی می باشد
    که در بخش هوانوردی باید مدیرت کارشناس محوری باشد

با تشکر

Flying Officer
    سپاسگزاری
    46,694
    سپاسگزاری شده : 6,818 بار در 814 پست
    قدرت امتیازدهی
    78
    Array

با عرض تسلیت عمیق به خانواده های داغ دار که هیچ سرنوشتی را عوض نخواهد کرد
    فقط من یک سوال دارم واقعا کسی استعفا نخواهد داد ای بابا این حب میز و ریاست چقدر ارزش دارد واقعا نمیدانم این انحطاط اخلاقی در جامعه اسلامی ما چقدر رسوخ خواهد کرد ای خدا
    جالب تر اینکه در قبال شایعه استعفا هم مقاومت شده و خیلی زود تکذیب می کنند اینها ما مردم ایران را چه فرض می کنند
    خدایا صبر صبر صبر بده

10. سپاسگزاری ها (5):

Group Captain
    سپاسگزاری
    487
    قدرت امتیازدهی
    258
    Array

دوست عزیز
    وقتی نظام و سیستم مدیریتی ما بر پایه شایستگی نیست وبیشتر به دلیل ارتباط
    و ارزشی های نمادی بنیان شده چه توقعی داریم

اقایان یاد گرفتن هر اتفاقی بی افتد سرجایشان باشن مردم هم حرف بزنند می شود نفوذی و وووو
    هیچ مردمی مانند ما طی چند سال اخیر تحقیر نشده
    اقای ترامپ ناراحت است مردم ایران تروریست می شوند
    اقایان یک مشت بی کفایت را مدیر کردن چند نفر در طی این مدت ۶ ماه کشته شدن
    مگر فقط مشکل پدافند است
    کسی نیست بگوید بنزین چرا یک شبه ۳ برابر می کنید نمی توانستید پیش بینی کنید طی ۳ سال گران کنید
    ارز را هم همینطور
    چرا هواپیما مسولین را جای موشک کروز نمی گیرند که حتما در تاریخ خواهیم خواند که با همین مدیریت زرنگ چقدر سردار از دست داده ایم
    چقدر جوان از این کشور رفته و همین جوان ها باز هم برای این خاک برمی گردن اینطوری از دست می روند
    کانادایی ها برای از دست رفتن انها گریه می کنند ولی خودی ها می گویند تقصیر ترامپ می گذارند و راست راست هم راه می روند

شما جای ترامپ احمق
    وقتی مسولین کشوری به مردم خود رحم نمی کنند و جانشان ارزش ندارد
    کسی برای زندگی انها برنامه ندارد
    کسی برای تامین خرج اشان فکری ندارد
    چرا یک احمق این مردم را اذیت و تحقیر نکند

بار ها و بارها در همین انجمن گفت ام که فساد و خیانت ۱۰۰ برابر تحریم ها به کشور صدمه زده و ریشه فساد هم همین مدیریت فامیلی و ارزش نماست

12. سپاسگزاری ها (5):

هوانورد کوشا
    سپاسگزاری
    2,521
    قدرت امتیازدهی
    142
    Array

عدرخواهی می کنم که باز طولانی مزاحم می شوم:

یک موضوعی که برایم عجیب است تفاوت نگاه در داخل و خارج است. دوستانی که خارج هستند اگر بتوانند نظر مرا رد یا تأیید کنند بهتر می شود.
    خارجی ها تقریباً از ابتدا تأکید داشتند که آنچه هواپیما را پایین آورده موشک بوده است، و درخواست می کردند که ایران راستش را بگوید. اما ایران قویاً تکذیب می کرد.
    حالا که ایران پذیرفته که چنین اتفاقی افتاده است (آن هم توسط پدافند، و نه یک موشک قابل حمل روی شانه)، فضا در داخل (هم در مردم و هم در مسئولین) بسیار افسرده کننده است اما در خارج بسیار عادی است.
    حالا نمی دانم خارجی ها برایشان مهم نبست که ما زدیم 176 نفر رو با دست خودمون پرپر کردیم، یا این اتفاق براشون عادی است، یا این که اقرار به چنین اشتباهی براشون عجیبه.
    خیلی برایم عجیب است که «شجاعت» پذیرفتن چنین اتفاقی مورد تحسین آنها نیز هست. مثلاً نگاه کنید:
    مهمان گرامی شما نمیتوانید عکس ها و تصاویر را مشاهده کنید. برای ثبت نام و دیدن تصاویر اینجا کلیک نمائید .
    پایگاه ای وی هرالد کمال قدردانی را بخاطر شجاعت اقرار و تأیید ساقط کردن غیرعمدی نسبت به اداره ی بررسی سوانح ایران و دولت ایران ابراز می دارد، ضمن آن که پایگاه ای وی هرالد حمله به یک هواپیمای مسافری را محکوم می کند.
    حتی نیویورک تایمز این حادثه رو مقایسه کرده با اشتباه آمریکا روی خلیج فارس و گفته که در اون حادثه فرمانده ی ناو بخاطر قضاوت خوبش جایزه دریافت کرده.https://www.nytimes.com/2020/01/11/w...5-history.html
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    موضوع دوم این که اگر عرض می کنم که خطای انسانی دلیل خوبی برای حوادشث شناخته نمی شود، ناقض این نیست که خطای انسانی در 99 درص حوادث نقش داشته اند. بلکه عرضم این است که دلیل «خوبی» برای حوادث شناخته نمی شود. به متن کتاب زیر نگاه کنید:
    مهمان گرامی شما نمیتوانید عکس ها و تصاویر را مشاهده کنید. برای ثبت نام و دیدن تصاویر اینجا کلیک نمائید .
    اما بی توجهی به ندرت می تواند توضیح کافی یا خوبی برای اتفاقاتی چون حوادث باشد. کارهای ناایمن (=خطای انسانی) و شرایط ناایمن معمولاً به عنوان عوامل اولیه یا بلافصل حوادث شناخته می شوند، چراکه واضح ترین دلایل هستند و معمولاً به طور مستقیم در حادثه نقش دارند یا در زمانی که حادثه رخ می دهد حضور دارند. عوامل ثانویه نیز مهم هستند، اگرچه معمولاً جستجو به دنبال آنها و شناسایی آنها دشوار است. این عوامل در واقع ناتوانی سیستم مدیریتی در پیش بینی حادثه هستند و شامل ضعف آموزش، نگهداری، دستورالعمل ناکافی و برنامه ریزی ناکافی برای کار، و به کار نبستن سیستم های کاری ایمن می شوند.

در واقع همان طور که جناب لیلیسام فرمودند، ما باید این عوامل انسانی را محدود کنیم، نه آن که تکثیر کنیم. اما در تکمیل فرمایش ایشان، تأکید من بر این است که ما باید ابتدائاً این را تصدیق کنیم که «فقط» یک خطای انسانی و اشتباه یک اپراتور عامل این حادثه نبوده است. از میان مدل های بررسی حادثه، دو مدل مؤید این موضوع هستند. مدل دومینو، و مدل پنیر سویسی. مدل دومینو می گوید اشتباه فرد اپراتور، یکی از آخرین دومینوها بوده است، اما این دومینو احتمالاً تحت اثر دومینوهای قبلی که همانا رویه های نادرست و عوامل مدیریتی هستند افتاده است. مدل پنیر سویسی نیز می گوید برای آن که مسیر رخداد حادثه بسته شود، باید چند مانع جلوی آن قرار داده شود. اگر حادثه ای رخ دهد، یعنی تمام این لایه های مانع سوراخ بوده اند و مسیر حادثه از سوراخ میان تمام این ها عبور کرده است.
    https://goflightmedicine.com/human-factors-analysis/
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    و موضوع سوم این که، جایگاه فردی که اپراتور بوده است و شلیک را انجام داده است متأسفانه همانند یک چوب دو سر نجس است. یک نفر را تصور کنید که مسئولیت دارد اگر شواهد خاصی از قریب الوقوع بودن یک حادثه را مشاهده کرد اقدامات خاصی را انجام دهد. چهار حالت وجود خواهد داشت:
    1- واقعاً حادثه ای در راه باشد و فرد اپراتور با انجام اقدامات خاص جلوی آن را بگیرد. یعنی موشک کروز با هدف تهران را با پدافند بزند --> این فرد یک قهرمان خواهد بود.
    2- واقعاً حادثه ای در راه باشد و فرد اپراتور تسامح کند یا بترسد یا دیر اقدام کند، یعنی موشک کروز به هدفش در تهران برخورد کند --> این فرد یک خائن خواهد بود.
    3- واقعاً حادثه ای در راه نباشد و فرد اپراتور اقدامات خاص انجام دهد. یعنی هواپیمای مسافری را با پدافند بزند --> این فرد یک جنایتکار خواهد بود.
    4- واقعاً حادثه ای در راه نباشد و فرد اپراتور هم اقدامی انجام ندهد. یعنی مثل بقیه ی روزهای سال --> کسی اصلاً متوجه وجود چنین افرادی نخواهد بود.

یعنی ببینید، از چهار حالت، فقط در یک حالت قهرمان هستی و در سه حالت دیگر یا اصلاً کسی نمی داند چنین شغلی وجود دارد، یا خائن و جنایتکار هستی.

بنابراین فکر نمی کنم انداختن تقصیر به عهده ی خطای انسانی «فرد اپراتور» چندان منطقی و چندان منصفانه باشد. رویه ها مشکل دارد که به برخی از آن ها جناب لیلیسام و دوستان دیگر اشاره کردند، من هم شخصاً به طور جدی انگشت اتهام را به سمت Bias of Information یعنی ناهمگونی سیستمی اطلاعات نشانه می گیرم که قبل و بعد از حادثه تا امروز نقش آفرینی کرده است.
    و موضوع چهارم این که برخی خبرگزاری ها به ملامت هواپیمایی اوکراین، لوفتهانزا، قطری، اتریشی و هر شرکت دیگری که علیرغم هشدار آمریکا بر آسمان ایران پرواز داشته اند هم پرداخته اند. لوفتهانزا توضیح داده است که ما تابع محدودیت های وضع شده توسط هوانوردی آمریکا در پروازهای به ایران نیستیم چون بلیط های اشتراکی با آمریکا را به مقصد ایران نداریم.
    https://www.eturbonews.com/539412/wh...crash-in-iran/
    و یک پی نوشت: شاید بد نباشد خواهش کنم فیلم تلخ «بی خوابی» که ال پاچینو بازی کرده است را ببینید. دقیقاً حال و هوای این روزها را دارد:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Insomnia_(2002_film)
    ال پاچینو یک مأمور بسیار نخبه ی پلیس لس آنجلس است که در معرض اتهام به مدرک سازی علیه جنایتکاران است. همکارش قرار است علیه او شهادت دهد. این دو همکار به یک شهر بسیار کوچک در آلاسکا اعزام می شوند تا قتلی را بررسی کنند. ال پاچینو با نخبگی قاتل را دوباره به موقعیت قتل می کشاند اما درست پیش از دستگیری، یکی از پلیس های محلی گند می زند و قاتل فرار می کند. در تعقیب و گریز، ال پاچینو همکارش را در مه شدید و دید ناکافی با قاتل فراری اشتباه می گیرد و با تیر می کشد. قاتل سلاحش را عمداً برای ال پاچینو جای می گذارد تا ال پاچینو بتواند با تعویض گلوله ها قتل همکار را به گردن قاتل بیاندازد و در عوض، او را از قتل اولیه مبرا کند. در بیمارستان، پلیس محلی که باعث لو رفتن عملیات شده بود از ال پاچینو عذرخواهی می کند، اما ال پاچینو که خود شدیداً در عذاب وجدان است می گوید: ببین ما برای تفریح به آنجا نرفته بودیم، پس هر اتفاقی افتاده تقصیر آن قاتل حرامزاده است. ال پاچینو ماجرا را همچنان پنهان می کند اما یکی دیگر از پلیس های محلی که از کودکی شیفته ی ال پاچینو بوده از سر کنجکاوی و برای یادگیری مسئله را پیگیری می کند و نهایتاً متوجه می شود که ال پاچینو چه کاری کرده است. در همین حین مجددا با قاتل اولیه درگیر می شوند و ال پاچینو قاتل را می کشد و خودش هم تیر می خورد. آن پلیس محلی که گلوله ی تعویض شده را همراه خود دارد تصمیم می گیرد با پرتاب گلوله در رودخانه ماجرا را پنهان نگه دارد اما ال پاچینو با گرفتن دستش مانع می شود و می گوید: هیچ وقت از راهت منحرف نشو. سپس درخواست می کند که بگذار بخوابم و پس از چندین روز بیخوابی از دنیا می رود.

14. سپاسگزاری ها (7):

Group Captain
    سپاسگزاری
    487
    قدرت امتیازدهی
    258
    Array

سلام شب بخیر
    در دنیا امروز مدیریت ازمون خط یعنی پایان دولت ها یا پایان ارامش مردم
    ما به دلایل زیادی مانند تحریم و جنگ
    انقلاب و ضد انقلاب
    در یک شرایط ارمون و خط مدیریتی جدی قرار گرفتیم اکثر مدیران کشور دیگر مبنا شایستگی گرای را ندارند بلکه به دلیل وابسته گی به این و ان نهاد و اطمینان اقیدتی یا سیاسی پست می گیرند
    این عدم ارتباط بین مسولیت و سابقه افراد روز به روز مشکلات را حاد تر می کند

نمی دانم خبر دارید یا خیر
    به دلیل مشکلات تحریمی و ارزی کشور دولت چندین سد برای عدم ایچاد تشویق به واردات نموده است
    یکی از سازمان های که یک سد بلند برای واردات است وزارت صنایع می باشد
    یکی از مسولین جدید در همین بخش حنی خبر از تعرفه های گمرکی ندارد
    حالا همه که وارد کننده لوازم ارایش نیستن که مشکلی حاد ایجاد نکند
    وارد کنندگان دارو و مواد اولیه هم در همان اتش می سوزند کسی هم نیست که به این اقازاده بفرمایید بلد نیستی برو کنار
    به کسی هم اطمینان ندارند جای ان بگذارند

این را داشته باشید ببنید در هواپیمایی کشوری چند سال باید اقای عابدزاده را داشته باشیم
    مگر تجربه ایشان در هواپیمایی اسمان چه گلی به سر کشور زد که ریس شده

مگر تمام فرمانده های سپاه سرادر خدا بیامرز هستند
    که ما جای یک سازمان یا یک متولی در سیستم پدافتدی دو تا یا سه تا داریم
    چرا ریس پدافند کشور از سپاه است ولی اعلامیه مسولیت از ستاد کل نیروهای ارتش

هوانوردی و سیستم های ان جای ازمون و خط نیست
    اسمان کشور را به بازی گرفتن جای ازمون خط نیست

حالا اول مشکلات است اقایان هزینه را باید بدهند ولی از ان جای که سابقه اش را داریم مردم و جیب مردم هزینه را خواهند داد
    عوارض خروج را ۱ میلیون می کنند تا پول ۷۳۷ اوکراین را بدهند

برادر ان و دوستان عزیز
    عمق این مشکلات عدم ورود جوانان تعلیم دیده از دید فنی
    و عدم اطمینان نظام به همین تغداد کم جوانی است که داریم

شاید یکی از پیرترین کشور های جهان از دید مدیریتی هستیم و بدتر از ان
    عدم ارتباط بین مسولین حاضر با جانشین ها می باشد

اژانس امنیت پرواز اروپا دقایقی پیش اسمان ایران را خطر ناک اعلام کرد
    فعلا تنها خطوطی که به اسمان ایران اطمینان می کنند
    قطری
    فلای دوبی
    و امارات هستند
    بقیه موردی یا کاملا رفتن