@aerospacetalk
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 20

جستار: میزان سود آوری هواپیما

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    436
    سپاسگزاری شده : 2,349 بار در 151 پست
    قدرت امتیازدهی
    38
    Array

پیش فرض میزان سود آوری هواپیما

سلام.
    میخواستم همراه دوستان در مورد اقتصاد هواپیما و میزان سود دهی یک هواپیما و در آمد اون صحبت کنیم.

به تازگی با یکی از دوستان نا آشنا در مورد هواپیما صحبت میکردم که میگفت ایران این پول رو صرف هواپیما میکنه که میشه استفاده بهتر ازش کرد. در جواب من گفتم که این پول بیشترش وام هستش که به مرور از در آمد هواپیما به دست می آید و ایشون هم گفت که امکان ندارد یه هواپیمای 1250 میلیاردی بتونه از مسافرکشی هزینه خودش رو در بیاره.

به همین دلیل من محاسباتی انجام دادم و دوست دارم با دوستان آگاه در این مورد اشتراک بگذارم و از دانسته ها استفاده کنم.

من هزینه های سه هواپیمای B777-300ER و B777-9X و A350-1000 رو با هم تو مسیر 6000 ناتیکالی (11000 کیلومتر) پیدا کردم.

از سایت امارات هزینه سفر دوبی به نیویورک (111150 کیلومتر) رو تو 2 کلاس اکونومی و بیزنس پیدا کردم و تعداد صندلی ها رو هم بر اساس B777-300ER امارات از ویکیپیدا در آوردم.
    این را هم در نظر بگیرید تو خرید هواپیما تا 60% تخفیف هم میگرن شرکتها.

*** هزینه ها به دلار

*** هزینه ها به تومان

منبع هزینه ها
    https://airinsight.com/2013/11/08/th...versus-777-9x/

Group Captain
    سپاسگزاری
    487
    سپاسگزاری شده : 24,298 بار در 1,774 پست
    قدرت امتیازدهی
    258
    Array

پیش فرض Re: میزان سود آوری هواپیما

سلام و شب شما بخیر جناب مسعود

شاید من کمی حواس پرت باشم ولی تا به امروز افتخار تبادل نظر با شما را نداشته ام در صورتی که از قدیمی ها هستید
    ضمن تشکر از محاسباتی که کردین که شک و تردیدی در ان نیست
    این محاسبات شما کاملا در سطح خود هواپیما می باشد در صورتی که امروزه سودهی یک هواپیما فقط این نیست
    یکی از بهترین مسال های که می توان زد هواپیمایی امارات یا مالزی می باشد
    اطلاع دارید که امارات یا مالزی از دید سیاحتی کشور های مهمی یا بزرگی نبودن اگر بخواهیم ان ها را با اسپانیا یا فرانسه و ترکیه مقایسه کنیم
    با تجهیز ناوگانی مدرن و تجهیزات فرودگاهی به روز یکی از جاذبه های توریستی بین اسیا اقیانوسیه به اروپا شده اند
    که به جرات در مقابل جاذبه های کشور ما حرفی برای گفتن ندارند

روشن تر توضیح بدهم حتی اگر دولت ما برای جذب توریست به اصفهان و شیراز بر روی ناوگان سرمایه گذاری کند بازگشت سرمایه ان ۱۰ برابر امارات یا مالزی خواهد بود که فقط با جاذبه هتل و مرکز خرید جذب توریست می کنند

در دهه ۸۰ خودمان فرصتی برای سرمایه گذاری در ناوگان پیش امد بانک های فرانسوی بی ان پی و کردی لیونه تحقیقات مالی وسیعی را در این مورد نمودن و ایران یکی از کم ریسک ترین بازار ها برای سرمایه گذاری در ناوگان و در هتل سازی بود و می باشد

توجه بفرمایید که من اصلا قصد زیر سوال بردن محاسبات شما را نداریم فقط تمایل به تکمیل ان داشتم

شب بخیر

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    43,814
    سپاسگزاری شده : 55,589 بار در 4,014 پست
    قدرت امتیازدهی
    549
    Array

پیش فرض پاسخ : میزان سود آوری هواپیما

طبق گفته شما یک 777-300 ای آر در هر سال 308 میلیارد تومان درآمد دارد. 1250 میلیارد تومان یا یه چیزی تو این مایه ها هم قیمتش است.

شما دنبال این هستید که در مدت یک سال هواپیما پولش را دربیاورد؟

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    18,989
    سپاسگزاری شده : 15,349 بار در 1,148 پست
    قدرت امتیازدهی
    160
    Array

دوست عزیز سلام
    ممنون از وقتی که گذاشتید و مطالب رو تهیه کردید و با ما به اشتراک گذاشتید. می دونم که جدول هزینه مربوط به سایتی هست که منبع اون رو ذکر کردید اما مبنای محاسبه چگونه هست؟ مثلا توی همون جدول هزینه بنزین عدد کاملا مشخصی هست و محاسبه اون برای یک پرواز بسیار ساده هست و میزان سوخت مصرف شده هواپیما در یک مسیرضرب در هزینه هر لیتر سوخت هست. در مورد سایر هزینه های نگهداری و ناوبری و خدمه هم از روی جدول هزینه هایی که یک ایرلاین می کنه به دست میاد.
    اما هزینه خدمه برای یک پرواز که 20 هزار دلار چگونه محاسبه شده؟
    اگر فرض بگیریم که تعداد کابین کرو می تونه برای هر هواپیما(فارغ از نوع هواپیما و بر اساس فرمول) به صورت زیر محاسبه بشه(منبع رسمی نیست اما میتونه مبنای محاسبه باشه):

به ازای هر 8 تا 10 مسافر فرست کلاس 1 کابین کرو بعلاوه بک نفر در galley
    به ازای هر 25 تا 30 مسافر بیزینس کلاس 1 کابین کرو بعلاوه بک نفر در galley
    به ازای هر 40 تا 45 مسافر اکونومی کلاس 1 کابین کرو بعلاوه بک نفر در galley

1 نفر هم به عنوان سرمهماندار
    در هر هواپیما هم یک حداقل یک خلبان و یک کمک خلبان وجود داره.

حالا در نظر بگیریم که مثلا برای یک پرواز دوبی به نیویورک تعداد مجموع خدمه پرواز(غیر مسافر) 20 نفر باشه. عدد 20 هزار دلار برای یک پرواز دوبی یه نیویورک برای خدمه به نظر من کمی زیاد هست. دوستان مطلع اگر می تونن مطلب رو روشن کنن.

مورد بعدی هم محاسبه درآمد پرواز هست که به نظر من درست نیست چون برای یک پرواز دوبی به نیویورک مبلغ 1200 دلار برای اکونومی و 3970 دلار برای بیزینس ذکر شده درصورتی که احتمالا این مبلغ مربوط به یک مسیر یک طرف و نقطه به نقطه هست(بدترین حالت ممکن) در صورتی که در واقعیت شما وقتی مسیر دو طرفه مثلا دوبی به نیویورک به دوبی رو می گیرید قیمت بلیط مثلا میشه 1300 دلار و حتی اگر مسیر رو از تهران به دوبی به نیویورک و نیویورک به دوبی به تهران بگیرید مبلغ بلیط مثلا میشه 1400 دلار این یعنی که این عدد 1200 دلار محاسبه درآمد برای یک مسیر به نظر درست نیست و عدد واقعی بسیار کمتر از اینهاست و شاید بشه گفت که نصف این عدد هست.

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    436
    قدرت امتیازدهی
    38
    Array

سلام و عرض ادب.
    بحث پولها و سود های جانبی هوانوردی که بحثی بسیار مفصل داره و اثرات ان بسیار فراتر از خود هواپیماست.
    ولی من میخواستم تو این تاپیک مستقیما در مورد اقتصاد هواپیما بحث کنیم.
    این جوری بسیار منطقی تر و بهتر در مورد روت های جدید و تایپ های برتر و ... صحبت کنیم.
    بحث این نیست که بخواهیم یک ساله پول رو در بیاریم. برای من همیشه وقتی سوار یه هواپیما میشم و یا تو هتلی کروی پروازی رو تو هتل ۵ ستاره میبینم میخوام بدونم چقدر هزینه برای مسایل مختلف میشه و چقدر در امد دارند.
    میدونم محاسبه من بسیار سطحی بوده و درامد هایی مانند بار و ... و مخارجی مانند تخفیف های فصلی ... رو در نظر نگرفتم و فقط تایپ سنگین دو موتوره رو در نظر گرفتم و بسیار علاقه مندم اینجا تایپ های مختلف رو و مقایسه اونها از نظر در امد زایی ... مقایسه بشه و اطلاعات کسب کنیم.

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    43,814
    سپاسگزاری شده : 55,589 بار در 4,014 پست
    قدرت امتیازدهی
    549
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط مسعود نمایش نوشته ها
    سلام و عرض ادب.
    بحث پولها و سود های جانبی هوانوردی که بحثی بسیار مفصل داره و اثرات ان بسیار فراتر از خود هواپیماست.
    ولی من میخواستم تو این تاپیک مستقیما در مورد اقتصاد هواپیما بحث کنیم.
    این جوری بسیار منطقی تر و بهتر در مورد روت های جدید و تایپ های برتر و ... صحبت کنیم.
    بحث این نیست که بخواهیم یک ساله پول رو در بیاریم. برای من همیشه وقتی سوار یه هواپیما میشم و یا تو هتلی کروی پروازی رو تو هتل ۵ ستاره میبینم میخوام بدونم چقدر هزینه برای مسایل مختلف میشه و چقدر در امد دارند.
    میدونم محاسبه من بسیار سطحی بوده و درامد هایی مانند بار و ... و مخارجی مانند تخفیف های فصلی ... رو در نظر نگرفتم و فقط تایپ سنگین دو موتوره رو در نظر گرفتم و بسیار علاقه مندم اینجا تایپ های مختلف رو و مقایسه اونها از نظر در امد زایی ... مقایسه بشه و اطلاعات کسب کنیم.
    به صورت کلی، سود ارلاینهای دنیا در حد 1-2 درصد در سال هست و این کاملا نرمال هست.

در بسیاری دیگر صنایع هم به این صورت هست و سود در نهایت به 5 درصد می رسه. اما در ایران که زمانی سود بساز بفروشی بالای 100 درصد بود و بانکها تا 25 درصد سود می دادند، برایمان سود کمتر از 5 درصد عجیب است.

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    436
    قدرت امتیازدهی
    38
    Array

هزینه یک پرواز تو رده a320 برای یک پرواز مانند تهران.کیش چقدر میباشد؟
    ۱ الی ۵ درصد چطور هستش؟

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    842
    سپاسگزاری شده : 5,210 بار در 409 پست
    قدرت امتیازدهی
    57
    Array

سپاس
    بحث جالبی میتونه باشه . البته در این محاسبه هزینه استهلاک در نظر گرفته نشد
    هر هواپیما جدید حداکثر برای مدت 30 سال قابل پرواز است ، اگر هزینه قطعات رو که تقریبا 2.5 تا 3 برابر قیمت خود هواپیما خواهد بود رو در نظر نگیریم ،باز یک هواپیما از نوع فوق بیش از 350 میلیون دلار هزینه اولیه دارد ، یعنی اینکه هر سال حداقل 10 میلیون دلار از سرمایه اولیه مستهلک شده !

اما بطور کلی هرچه پرواز طولانی تر باشد ( نشست و برخواست کمتر ) درامد بیشتر و هزینه کمتر خواهد بود
    و هر چه پروازها کوتاه تر باشند( نشست و برخواست بیشتر ) درامد کمتر و هزینه ها بیشتر خواهد شد ...

به همین علت هم هست که الان کشورهای اروپایی برای پروازهای نزدیک ( حتی بین کشورها ) دارند به سمت هواپیماهای توربوپراپ میروند
    ورود ATR 72 به ایران هم در رستای همین کاهش هزینه ها برای پروازی کوتاه و کم مسافر پیش بینی شده است

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    17,262
    سپاسگزاری شده : 167,985 بار در 8,885 پست
    قدرت امتیازدهی
    1292
    Array

درآمد شرکتهای هواپیمایی منحصر به جابجایی مسافران نیست .

حمل بار ، فروش خدمات ( تعمیر و نگهداری ، هندلینگ ، کترینگ ، آموزش ) ، سرمایه گذاری در پروژه های هوانوردی و غیرهوانوردی و فروش مجوزها و اطلاعات منابع مهمی برای ارلاین ها هستند .

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    436
    قدرت امتیازدهی
    38
    Array

بله تمام موارد بالا که دوستان فرمودن به عنوان منابع وجود داره.
    من به عنوان یک علاقه مند به این صنعت دوست دارم بدونم که یک پرواز a320 در مسیر کوتاه و یا یک پرواز میانبرد a330 چقدر هستش. (مطمئنم دوستان دیگر هم علاقه مند این بحث هستند).

مثلا A330 CEO میگن مصرف سوختش به عنوان نمونه x درصد و هزینه نگه داری اون y درصد بالاتر از A330 NEO میباشد.
    این عدد و ارقام معنی دارتر بشه.

جدول اول ناقص هستش و سر سری و هدف من از بازکردن این تاپیک و جدول شروعی باشه برای اینکه با استفاده از دونسته های دوستان این جدول رو بهتر و دقیقتر کنیم تا درک مون از این صنعت بالاتر بشه.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. پاسخ ها: 0
    آخرين نوشته: 03-03-2013, 14:42
  2. اختراع سیستم میزان سنج سیلندر اكسیژن
    توسط 747-400 در انجمن فناوري
    پاسخ ها: 0
    آخرين نوشته: 16-09-2012, 07:58
  3. جمع آوری چمدان ها در فرودگاه
    توسط sadegh122 در انجمن تجهیزات زمینی و فرودگاهی
    پاسخ ها: 1
    آخرين نوشته: 20-02-2012, 11:45
  4. فن آوری نانو، انقلابی در سیستم های هواپیمایی
    توسط 747-400 در انجمن تازه های هوافضا
    پاسخ ها: 0
    آخرين نوشته: 15-06-2011, 16:12
  5. میزان تغییرات در زمان پرواز از نظر سرعت باد؟
    توسط aeroreza در انجمن هوانوردی غیر نظامی
    پاسخ ها: 13
    آخرين نوشته: 29-05-2009, 08:25