@aerospacetalk
صفحه 80 از 86 نخستنخست ... 204060657074757677787980818283848586 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 791 تا 800 , از مجموع 857

جستار: تحویل نخستین A321 به ناوگان هما - EP-IFA//اختصاصی//

Aviation Structural Mechanic
    سپاسگزاری
    25,606
    سپاسگزاری شده : 1,854 بار در 250 پست
    قدرت امتیازدهی
    27
    Array

پیش فرض پاسخ : تحویل نخستین A321 به ناوگان هما - EP-IFA//اختصاصی//

نقل قول نوشته اصلی توسط Fantome نمایش نوشته ها
    قسمت شد برای بار 4م در مسیر اصفهان-تهران سوار این پرنده بشم که چند تا نکته به نظرم رسید!
    اول این که پرواز با این پرنده چرا انقدر خسته کننده است؟؟ .....

سلام
    فکر میکتم دلیلش اختلاف فشاری هست که در کابین وجود داره!! چون هرچی هواپیما ارتفاع بیشتری بره, شبیه سازی فشار کابین مقل فشار روی زمین کمتر میشه (البته در هواپیماهای مدرن بهتر هست) هواپیمای ATR ارتفاع پایینتر پرواز میکنه پس فشار کابین بهتره

یکی از دلایل خستگی بعد از پروازهای طولانی همین اختلاف فشار هست

یک موردش هم میتونه از نظر احساسی باشه که دوست دارید با ATR پرواز کنید

موفق باشید

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    1,130
    سپاسگزاری شده : 2,747 بار در 276 پست
    قدرت امتیازدهی
    35
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Fantome نمایش نوشته ها
    قسمت شد برای بار 4م در مسیر اصفهان-تهران سوار این پرنده بشم که چند تا نکته به نظرم رسید!
    اول این که پرواز با این پرنده چرا انقدر خسته کننده است؟؟ من چند روز قبل برعکس این مسیر رو با ATR ایران ار رفتم و اصلا خسته نشدم در حالی که مسیر برگشت که 321 هما بود، خیلی خسته کننده بود! تکان های زیادش سفر رو خسته کننده میکنه! تکان هایی که از جنس مواجهه با جبهه های هوای گرم نیستن. بیشتر شبیه آزمون و خطای خلبان هستن! به عنوان مثال زاویه دادن ناگهانی به هواپیما روی هوا طوری که مهماندار هم تعادلش رو از دست بده ربطی به لایه های هوا نداره یا حرکاتی شبیه لایی کشیدن روی باند صاف و کم اشکال فرودگاه اصفهان. ضمن این که خلبان کلمه ای هم با مسافر ها در این باره صحبت نمی کنه!
    این مسئله اونقدر به چشمم اومده که واقعا دوست ندارم این مسیر رو با فاکس آلفا برم و اینبار هم تایپ هواپیما تا یک هفته پیش A300B2 ذکر شده بود در سیستم رزرو ایران ار وگرنه سعی می کردم با یک پرواز دیگه برم.

دوم این که طبق معمولِ هما رفتار کرو حرفه ای بود و جا داره ازشون تشکر کنم که یکی از مسافرها که حال روحی مساعدی نداشت و سر و صدا می کرد و اول باند می خواست پیاده شه رو به خوبی مدیریت کردن. اما چند تا مسئله وجود داشت! این که اساسا نه به زاویه صندلی ها، نه به پوشش پنجره ها و نه حتی به کمربند توجهی نکردن! به من که کل مدت سفر صندلی ام در حالت زاویه دار بود اخطاری داده نشد.

نمیدونم چه طور میشه که مسافران عزیز و یا خبرگذاریها از داخل کابین میتونن اتفاقات کاکپیت رو تحلیل کنند یا پیشبینی کنند!!
    اینکه میگید شبیه آزمون و خطا هست، کلا اشتباه میباشد از چند نظر، یک اینکه در پروازی که مسافر وجود دارد اجازه آزمون و خطا نیست و خلاف قوانین هست!
    دو در ایران ایر ۵ فروند ارباس ۳۲۰ وجود داشته و دارد و خلبانان این تایپ کاملا حرفه ای و آشنا با این تایپ هستند و ۳۲۱ از لحاظ کاکپیت هیچ تفاوتی با ۳۲۰ های قبلی ما نداشته و نیازی به آزمودن و خطا نیست!
    سه، شما فقط سطح صاف یاند رو میبینید ولی آیا قدرت باد جانبی رو هم حس میکنید درکابین؟؟ آیا برای سنترلاین نگهداشتن هواپیما نیاز به اصلاح مسیر روی باند نیست؟؟
    درمورد صندلی هم عرض کنم، حالا میگیم مهماندار به هر دلیلی به شما اخطار نداده، آیا تا به ما اخطار ندهند نباید کار درست رو خودمون انجام دهیم؟؟
    شما هدفتون این بوده که کار مهماندارها رو بسنجید با اینکارتون؟ یا اینکه کلا تا اخطار نگیرید کار درست رو انجام نمیدید حتی اگر برای ایمنی شما باشد، و به علم اینکه به این موارد گویا کاملا آگاه هستید!!

انشالله که پروازهای ایمنی رو با شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران طی کنید⚘

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
    در نگاه کسانی که پرواز را نمی فهمند هرچه بیشتر اوج بگیری کوچکتر دیده میشوی

Junior Flying Officer
    سپاسگزاری
    584
    سپاسگزاری شده : 4,067 بار در 670 پست
    قدرت امتیازدهی
    45
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Danoosh نمایش نوشته ها
    سلام
    بعضی اوقات یکسری حرف ها زده میشه که از روی نا آگاهی هست ... بعضی ها از صنعت هواپیمایی و ایرالاین ها غیر منطقی دفاع میکنند و بعضی دیگر هم غیر منطقی انتظار دارند !! شما در دسته دوم قرار دارید
    کاری ندارم که چه مطالبی ردو بدل شده و یا شوخی هاشون در چه سطحی بوده ... ولی شما فکر کردید هواپیما, سالن اپرا هست!! که اشتباهه ... اگر از حرکات و الفاظ رکیک استفاده کردند ... میتونید بهشون تذکر بدید و اعتراض کنید
    درسته که باید مودب باشن ولی قرار نیست سکوت کنند !! اگر به شما توهین کردند یا با شما شوخی بیمورد کردند میتونید( و حتمن ) تذکر بدید ... وگرنه قرار نیست مهماندار مثل سیخ وایسه منتظر فرمان شما!!
    یک مورد منطقی رو عرض میکنم ... یکبار موقغ گرفتن بسته از مهماندار... ازشون تشکر کردم و مهماندار انگار ناراحت شده باشه, اخم کرد !! اینمورد من رو ناراحت کرد مشکل خاصی نبود پس چیزی نگفتم ولی باعث ناراحتیم شد چون انتظار همنچین عکس العملی نداشتم

2 مورد خوب هم بگم ... 1. موقع پیاده شدن از مهماندار ماهان پرسیدم چرا موقغ تیک آف در شب چراغ ها کم نور میشه ؟؟ ...که سر حوصله توضیح داد (مهماندار بیزینس کلاس بود و من در بخش اکونومی بودم)

2. پرواز هما 3 ساعت تعخبر داشت .. موقغ سوار شدن مهماندار طبق معمول خوش آمد میگفت ... یکی از مسافرها مودبانه گفت مشکل چی بود که اینقدر پرواز عقب افتاد ؟.... مهماندار هم در پاسخ گفت مشکلی نیست و خیالتون راحت... خیلی زود کیپریم ... بعد به شوخی گفت همش تفصبر مهماندارهای هواپیما همسایه هست ... کارت سوختمون رو برده بودند ... واسه همین معطلشون شدیم کلی خندیدیم و تا به مقصد برسیم ... شاد شاد بودیم

موفق باشید
    من که این بحث رو شروع نکردم در پسخ به انتقاد یکی دیگر از دوستان رپلای کردم اصلا هم قصد مطرح کردن نداشتم از دوران کودکی هم به خاطر شغل پدرم و همراه ایشون سوار هواپیما میشدم و در تابستان ها شاید هفته ای 4 تا 8 پرواز از فوکر 28 آسمان گرفته تا پرواز افتاحییه دوسلدورف ماهان الان هم تقریبا هر هفته پس تفاوت لبخند احترام و برخورد مهماندار رو میدونم و گفتم تمایل ندارم بیشتر توضیح بدم چون هنوز درصد بالایی از خدمه پروازی شرکت ها محترم و وظیفه شناس هستند و به نظر من ایران ایر ضعیف شده اون مورد پرواز آنکارا هم از حد گذشته بود رفتار بین خود مهمانداران در جمع عمومی مسافران رسمی نبود بیش از دوستانه بود اونهم در حد دوستی های آنچنانی به من ربطی نداره و اعصاب اضافی ندارم که بر رفتار مهانداران ایرلاین نظارت کنم و تذکر بدم پول دادم باید سرویس خوب بگیرم اگر به شخص من توهین میشد پیگیری میکردم این همه تو این جامعه نابهنجاری و سقوط اخلاقی رخ داده طبیعی هست به محیط های کاری هم برسه وظیفه شرکت ها هست آموزش بدهند و نظارت کنند

4. سپاسگزاری ها (8):

سپاسگزاری
    613
    سپاسگزاری شده : 1,539 بار در 245 پست
    قدرت امتیازدهی
    18
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط capitan nima نمایش نوشته ها
    نمیدونم چه طور میشه که مسافران عزیز و یا خبرگذاریها از داخل کابین میتونن اتفاقات کاکپیت رو تحلیل کنند یا پیشبینی کنند!!
    اینکه میگید شبیه آزمون و خطا هست، کلا اشتباه میباشد از چند نظر، یک اینکه در پروازی که مسافر وجود دارد اجازه آزمون و خطا نیست و خلاف قوانین هست!
    دو در ایران ایر ۵ فروند ارباس ۳۲۰ وجود داشته و دارد و خلبانان این تایپ کاملا حرفه ای و آشنا با این تایپ هستند و ۳۲۱ از لحاظ کاکپیت هیچ تفاوتی با ۳۲۰ های قبلی ما نداشته و نیازی به آزمودن و خطا نیست!
    سه، شما فقط سطح صاف یاند رو میبینید ولی آیا قدرت باد جانبی رو هم حس میکنید درکابین؟؟ آیا برای سنترلاین نگهداشتن هواپیما نیاز به اصلاح مسیر روی باند نیست؟؟
    درمورد صندلی هم عرض کنم، حالا میگیم مهماندار به هر دلیلی به شما اخطار نداده، آیا تا به ما اخطار ندهند نباید کار درست رو خودمون انجام دهیم؟؟
    شما هدفتون این بوده که کار مهماندارها رو بسنجید با اینکارتون؟ یا اینکه کلا تا اخطار نگیرید کار درست رو انجام نمیدید حتی اگر برای ایمنی شما باشد، و به علم اینکه به این موارد گویا کاملا آگاه هستید!!

چرا نسبت به هر نظر شخصي اين قدر موضع گيري ميشه؟
    من اين مسير رو در فصول مختلف سال با تايپ هاي مختلف امتحان كردم. اي تي آر، ٣٢٠، ام دي و آر جي، هيچكدوم مثل ٣٢١ نبودن. از اين جهت فقط برام سوال شد كه چرا اينطوري هست.
    در مورد صندلي هم سهوا اين مسئله پيش اومد، وگرنه در پرواز برخلاف بقيه مسافران كه خودم شاهد بودم زمان تاكسي هم گوشيم آفلاين، كمربندم بسته وصندلي ام در وضعيت عمودي قرار داره، مميز سازمان هواپيمايي هم نيستم كه بخوام خدمه رو امتحان كنم يا اين كه بدون تذكر سفر بهم نچسبه! اساسا مسافر ناسازگار يا اذيت كن نيستم.
    اتفاقا از اون جايي كه ارادت خاصي به ايران ار دارم هميشه اولين انتخابم براي سفر بوده و هست. اما بعضي مواقع مسافر بايد يه توضيحاتي بشنوه كه خودشو آماده كنه. به چشم ديدم كه تكان ها مسافران رو عصبي كرده.آخرين باري كه با ام دي ايران ار همين مسير رو در همين فصل رفتم، خلبان در چند جمله ما رو براي تجربه تكان هايي آگاه كرد كه اتفاقا سفر بسيار آرام و راحتي بود. در بعضي ارلاين ها هم گاهي خلبان اطلاعات جغرافيايي هم به مسافر ها ميده كه بازم به نظرم حركت مثبتي هست.
    در مورد پرواز امروز هم نميدونم قضاوتم چقدر صحيح باشه، اما تيك آف و لندينگ بسيار عالي بود، تنها مشكلي كه حس ميشد تكان ها و تغيير جهت هاي هواپيما در هوا بود.

سپاسگزاری
    1,089
    سپاسگزاری شده : 1,460 بار در 230 پست
    قدرت امتیازدهی
    22
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط capitan nima نمایش نوشته ها

فراموش نکنید تصمیم گیرنده اول و آخر حیات ایرلاین مسافر است و حق انتقاد محفوظ است .

در مطلب بالا مسافر ذو درخواست دارد:

1.باید شرایط هوایی گفته شود در لحظه های غیر عادی توسط مهماندار و خلبان

2. تکرر ایمنی وظیفه است باید گفته شود .سپردن ایمنی به مسافر یعنی فاجعه و باطل بودن شغل مهماندار

سپاسگزاری
    1,130
    سپاسگزاری شده : 2,747 بار در 276 پست
    قدرت امتیازدهی
    35
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط abasza نمایش نوشته ها
    فراموش نکنید تصمیم گیرنده اول و آخر حیات ایرلاین مسافر است و حق انتقاد محفوظ است .

در مطلب بالا مسافر ذو درخواست دارد:

1.باید شرایط هوایی گفته شود در لحظه های غیر عادی توسط مهماندار و خلبان

2. تکرر ایمنی وظیفه است باید گفته شود .سپردن ایمنی به مسافر یعنی فاجعه و باطل بودن شغل مهماندار
    بله قربان مسافر حق انتخاب و صد البته حق انتقاد دارد، ولی فقط انتقاد!
    جدیدا بعضی حرف ها زده میشود که فراتر از انتقاد است و شبیه نظر،فرضیه،اتهام یا نمیدونم اسمشو چی میشه گذاشت شاید قضاوت بهترین اسم باشه شنیده میشه، مثلا دیشب خبر اومد به دلیل عدم تسلط خلبان هواپیما مثلا محکم لندینگ کرد! یا اینکه خلبان دارد آزمون و خطا میکند!
    اینکه مهماندار چرا وظیفش رو درست انجام نداده صددرصد حرف شما درست است و باید کار خود رو به صورت کامل انجام میدادند، حرفی هم درش نیست.

دوست عزیز فانتومی عزیز
    توضیحاتی که دادم در پست قبل و الان فقط جهت آگاه سازی شما که مسافر کثیرالسفر هستین میباشد،
    در هواپیمای مسافربری در مسیر هوایی باید با اتوپایلوت هواپیما پرواز کند و اتوپایلوت اساسا هیچوقت تحت هیچ شرایط تغییر هدینگ یا (bank) شدید و لحظه ای انجام نمیدهد، برای تغییر هدینگ های کم که در روت هم هست قاعداتا بیشتر از ۵ درجه بنک استفاده نمیکند و خیلی نرم و ارام وارد گردش میکند هواپیمارو!!
    اگر حس میکنید که به صورت لحظه ای و خیلی سریع هواپیما تکان میخورد فقط دلیلش هوای بیرون میباشد،
    امیدوارم در پروازهای آتی بیش از پیش لذت ببرید از پرواز و باعث آزردگی خاطر شما نشود تکانها.

در نگاه کسانی که پرواز را نمی فهمند هرچه بیشتر اوج بگیری کوچکتر دیده میشوی

8. سپاسگزاری ها (6):

سپاسگزاری
    1,089
    سپاسگزاری شده : 1,460 بار در 230 پست
    قدرت امتیازدهی
    22
    Array

ای کاش ایرلاین توضیحات شما را در وب سایتشون قرار میدادند .

ایران ایر تفکرات قدیمی دارد اداره می شود در زمان حاضر مسافرین اگاهتر و کنجکاوتر هستند و باید با اطلاعات سیراب شوند

فقدان این ارتباط میشود شایعات و مقالات غیر تخصصی.مقصر اصلی برای اخبار زرد ضعیف بودن واحد روابط عمومی است.

10. سپاسگزاری ها (7):

Flying Officer
    سپاسگزاری
    46,604
    سپاسگزاری شده : 6,783 بار در 808 پست
    قدرت امتیازدهی
    78
    Array

هما 6 فروند ایزباس A320 در ناوگان خود دارد .

12. سپاسگزاری ها (4):

Aircrew Survival Equipmentman
    سپاسگزاری
    840
    سپاسگزاری شده : 2,367 بار در 375 پست
    قدرت امتیازدهی
    31
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Danoosh نمایش نوشته ها
    سلام
    فکر میکتم دلیلش اختلاف فشاری هست که در کابین وجود داره!! چون هرچی هواپیما ارتفاع بیشتری بره, شبیه سازی فشار کابین مقل فشار روی زمین کمتر میشه (البته در هواپیماهای مدرن بهتر هست) هواپیمای ATR ارتفاع پایینتر پرواز میکنه پس فشار کابین بهتره

یکی از دلایل خستگی بعد از پروازهای طولانی همین اختلاف فشار هست

یک موردش هم میتونه از نظر احساسی باشه که دوست دارید با ATR پرواز کنید

موفق باشید

البته حرف شما در این مورد صحیح نیست چون cabin alt ایرباس 321 بین 6 تا 8 هزار پا هست و برای ای تی ار 8 هزار پا ! پس در عمل کابین آلتیتود یکسانی دارند و بلکه 321 برای مسافر راحت تر هست نسبت به atr!
    What would happen if we thought about our universe better and much more

14. سپاسگزاری ها (5):

Aviation Electrician's Mate
    سپاسگزاری
    303
    سپاسگزاری شده : 1,878 بار در 158 پست
    قدرت امتیازدهی
    26
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط echo نمایش نوشته ها
    البته حرف شما در این مورد صحیح نیست چون cabin alt ایرباس 321 بین 6 تا 8 هزار پا هست و برای ای تی ار 8 هزار پا ! پس در عمل کابین آلتیتود یکسانی دارند و بلکه 321 برای مسافر راحت تر هست نسبت به atr!
    سلام
    آيا از اين نوشته خودتون درباره ATR اطمينان داريد؟؟؟
    در هواپيماي ATR طبق جدولي كه در QRH هواپيما وجود داره target cabin alttude براي ارتفاع هاي ١٤هزار پا برابر با صفر براي ١٧هزار پا برابر با ٢٠٠٠ براي ٢٠هزار پا برابر با ٤٠٠٠ و براي ٢٥هزار پا برابر با ٦٧٥٠ پا خواهد بود با اين تبصره كه حداقل ارتفاع كابين برابر با ارتفاع مقصد تنظيم خواهد شد.
    احساس دوستمون درمورد عدم خستگي به علت ارتفاع كابين كمتر هم كاملا درسته.

صفحه 80 از 86 نخستنخست ... 204060657074757677787980818283848586 آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. ورود یک فروند A321 به ناوگان کیش ایر - UR-CPH // اختصاصی//
    توسط erfan-a در انجمن ناوگان كيش اير
    پاسخ ها: 18
    آخرين نوشته: 21-01-2019, 14:25
  2. ورود دومین A321 به ناوگان کیش ایر //اختصاصی//
    توسط IRA710 در انجمن ناوگان كيش اير
    پاسخ ها: 32
    آخرين نوشته: 05-10-2018, 19:30
  3. ورود اولین A321 به ناوگان ماهان - EP-MMZ// اختصاصی//
    توسط Capello در انجمن ناوگان ماهان ایر