@aerospacetalk
صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 40

جستار: ایرباس A-340 هواپیمایی موفق یا شکست خورده؟

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    38,432
    سپاسگزاری شده : 52,314 بار در 4,034 پست
    قدرت امتیازدهی
    549
    Array

پیش فرض پاسخ : ایرباس A-340 هواپیمایی موفق یا شکست خورده؟

نقل قول نوشته اصلی توسط amin22 نمایش نوشته ها
    سلام و عرض ادب

اساتید بزرگوار خیلی عذرخواهی میکنم به خاطر ورودم به این تاپیک
    من در حد و اندازه بحث با شما بزرگواران نیستم

ولی ذکر یک نکته درباره جمله زیر رو خیلی ضروری دونستم

جناب قوی سپید جسارتا حق کاملا با جناب ایمنی هوانوردی میباشد

ولی دلیلش هم بگم بد نیست

علم هوانوردی یک علم کاملا آمریکایی ست

بنده یه مقدار اطلاعات دست و پا شکسته دارم، ولی تمام این اطلاعات البته اگه صحیح باشه گویای یک مطلب است، وقتی کسی از ساخت هلی کوپتر میگه اولین گزینه ک یاد بنده میاد خدا بیامرز دکتر سیکورسکی هستش، و در مورد ساخت هواپیما مک دانلد داگلاس.

منی که چهار کلمه اویشن میدونم این علم و صنعت رو با ایالات متحده میشناسم نه با فرانسه نه با بریتانیا نه با آلمان (با اینکه آلمانها همیشه پیشرو بودن، نمونش هم ساخت اولین موتور جت)

این یک طرف ماجراست، طرف دیگه هم گذشته مملکت خودمونه:

ما چندین سال مستعمره کدوم کشور بودیم؟ امریکا
    اولین هواپیما و هلی کوپتر ما ساخت کدوم کشور بود؟ امریکا
    کی این صنعت و علم رو وارد مملکت ما کرد و بنیان گذاشت؟ امریکا

یه خاطره کوچیک عرض کنم براتون:
    تو اقوام بنده چند کرد زبان هستش، چندین سال پیش شور و شوق کودکانه ( الآن بهش میگم جو) منو گرفت و خواستم زبان کردی یاد بگیرم، ولی بعد یه مدت بیخیال شدم و با همون حماقت کودکانه عرض کردم: اینم شد زبون، این که خیلی سخته، فارسی و انگلیسی خیلی راحت تر از اینه که (امیدوارم دوستان کرد زبون بی ادبی قلم داد نکنن)

به نظر شما چرا این حرفو زدم؟
    غیره اینه که پایه مکالمه و دستور زبان بنده رو با زبان فارسی گذاشتن

حالا یه سوال دیگه:
    وقتی به منه فنی تو دوران آموزش فقط مثال از 707 و 727 و 747 آوردن چه توقعی دارید؟

وقتی سیستم آموزشه ما امریکایی هستش
    وقتی اساتید عزیز ما تحصیل کرده امریکا هستن
    وقتی مثال ها از پرنده های امریکایی هستن
    وقتی اکثر کتب آموزشیه ما تایید شده FAA ایالات متحده هست (تهیه و نوشته شده) چه انتظار دارید؟ معجزه؟؟؟؟؟؟؟

یه دلیل دیگه هم برای ترجیح دادن پرنده های امریکایی به ایرباس هستش

زبان هوانوردی انگلیسی هست و متاسفانه فرانسوی ها که هسته اصلی ایرباس رو تشکیل دادن با این زبان یکمی مشکل دارن، خواهشا دقت کنید به این جمله
    یه زمانی سرویس بلوتینی از یورو کاپتر سابق (ایرباس هلی کوپتر فعلی) صادر شده بود، این دستور در عمل یه چیز کاملا احمقانه از اپراتور میخواست (مضمون دقیقا یادم نیست) وقتی با شرکت مکاتبه شد گفته جدید با دستور فنی یه دنیا فاصله داشت

این جمله فرموده یه بنده خدایی هستش ک نوشتن رزومش خودش احتیاج به یه سایت داره، حداقل بنده فک میکنم ایشون از خیلی از آقایون بیشتر میدونن و میفهمن و بنا به یه سری اتفاقات که اینجا جای بیانش نیست تو سیستم هوایی از یه حدی بیشتر بالاتر نرفتن (البته قرار نیست عقیده من هم حکم خدا باشه)

فرانسوی ها کارشون عالیه ولی خدا به داد زمانی برسه که اینا بخوان نتیجه کارشون رو کتبی کنن، داستان یه چیز دیگه بود، نوشته یه چیز دیگه و نهایتا برداشت فنی هم یه چیز دیگه (تو مثال سرویس بولتین بالا برای کم کردن خطای انسای تو این بخش سرویس بلوتین مربوطه رو 5کارشناس فنی و 1استاد زبان انگلیسی هم ترجمه کردن -حتی از شرکت دیگه- ولی متاسفانه به هیچ وجه به نتیجه ای که بعدا از مکاتبه با کارخونه بدست اومد نرسیدن)

خوب حالا برداشت شما بزرگواران از عرایض ینده چیه؟؟؟
    ترجیح دادن پرنده امریکایی به نوع فرانسوی غیر از یادگیریه امریکایی خود ما هستش؟ هیچ کس آشنا رو ولی نمیکنه غریبه رو بچسبه

امیدوارم به خاطر صحبت کلیم موضوع تاپیک رو منحرف نکرده باشم، فقط یه موضوع دیگه
    پرنده هایی که برادران فرانسوی در ساختشون دخیل هستن برای مملکت ما بهترین گزینه اند، دلیل این حرف بنده هم بر میگرده پایه و اساس تاسیس ایرباس (ایرواسپتیال سابق)

حالا نتیجه گیری این موضوع که بویینگ بهتره از ایرباس یا این عقیده ما ایرانی هاهستش به خاطر نوع آموزشمون با شما

اگه بی ادبی ای کردم پیشاپیش از تمام شما بزرگواران عذرخواهی میکنم

باتشکر
    دوست گرامی، یعنی چه معجزه ای رخ داده که ارلاینهای دنیا ارباس 380 رو به 747-8 ترجیح داده اند؟ آن مشکلاتی که در خصوص اروپاییها گفتید اینجا وجود ندارد؟
    آمریکن ارلاینز سالها کاربر ارباس 300 بوده. به نظر شما چه دلیلی دارد یک ارلاین آمریکایی برود سمت ارباسی که به قول شما در بیان موارد فنی به انگلیسی مشکل دارد؟ الان هم فراوان محصولات ارباس در آمریکا پرواز می کتند. شرکت یونایتد در دهه 60 میلادی کاربر هواپیمای کاراول فرانسوی بوده. مثالهای اینچنینی بسیار است. لذا بنده با آنچه شمادر خصوص مقایسه بوئینگ/ارباس گفتید اصلا هم رای نیستم. ضمن اینکه هوانوردی رو به گفته شما "کاملا" آمریکایی نمی دانم. بلکه آمریکایی ها در پیشبرد هوافضا خیلی موثر بوده اند. اما دیگران (اروپای غربی و روسیه) هم بوده اند.

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    41,007
    سپاسگزاری شده : 49,373 بار در 2,345 پست
    قدرت امتیازدهی
    452
    Array

استاد ارجمند، یکی از تله های تصمیم گیری داشتن داده های وسیع و غیرمرتبط هست. پس باید گاهی داده ها را بر اساس آگاهی و دانش پژوهشگر محدود نمود تا اطلاعات واقعی تری به ما نشان بدهد. صرف اینکه 3 فروند 727 آسمان بیخ گوش ما پرواز می کند دلیلی بر محاسبه تمام 1831 فروند 727 در ناوگان دنیا نیست، چرا که تنها باعث انحراف ذهن تصمیم گیرنده می شود. (البته این محدود کردن داده ها، با تغییر دادن تعریف متغیرها که برخی ها قبلاً در محاسبات انجام می دادند، تفاوت دارد!)

درباره منبع داده ها، حق با شماست. منابع شما آکادمیک تر هستند. البته آمارهای ویکیپدیا هم بر مبنای منابع اعلام شده و تعداد سفارشهای قطعی شده هستند و برای همین تفاوتهایی با هم دارند.

به هر حال، من اینبار از سایت خود دو شرکت گزارشهایی رو گرفتم:

بر اساس سایت ایرباس، مجموع تحویلهای این شرکت 8810 فروند (و مجموع سفارشات هم 14846 فروند) بوده:

- 816 فروند از خانواده 300 و 310
    - 6331 فروند از خاندان 320
    - 1516 فروند از خانواده 330/340
    - 147 فروند هم 380

و اما بوئینگ؛
    طبق آمار سایت بوئینگ این شرکت از بدو تولید هواپیماهای جت (ابتدای دوره گزارش گیری 1958 بوده) تا کنون 19863 فروند هواپیما تولید کرده است. البته در این آمار، تعداد مک دانل داگلاسهای دی سی 9 تا ام دی 90 هم آورده شده که 4333 فروند هستند.

ملاحظه می فرمایید که طبق اطلاعات سایت دو شرکت و در گسترده ترین حالت جستجو هم آمار 85% به نفع بوئینگ کتاب Image of America BOEING دارای شابک یا ISBN شماره 0752415379 نوشته آقای مارتین باومن غلط هست.
    (با در نظر گرفتن 8810 فروند ایرباس و 19863 فروند بوئینگ هم آمارها اعداد دقیق 30.72577% به 69.27423% سهم بازار دو شرکت هستند.)

سایر فیلترها به نوع گزارش شما بستگی دارد؛ به عنوان مثال شما می خواهید ثابت کنید خرید ایرباس تصمیمی غلط هست و کل این آمار رو نشان مدیران بالادستی می دهید، بنده می خوام ثابت کنم ایرباس موفقتر هست و فیلترهایی بر تعداد 707 ها، 727 ها، 737 های سری 100 و 200 و مک دانل داگلاسها اعمال می کنم چرا که اینها یا به کلی از رده خارج هستند یا اساساً بوئینگ نیستند. (دلیل دیگر این حذف را هم می توان نبود رقابت در بازار دانست، اصلاً در آن زمان ایرباسی نبوده که انتخاب کنند.)
    ---------------------------------------------------------------
    مباحثه می کنیم استاد، قرار بر ایرادگیری یا مجادله نیست.. شما در هر حال همان دوست همنام خوش صحبت بنده هستید. عرض کردم که برای مخاطبین عزیز این جستار، خدای ناکرده سوء تفاهم نشود.

کارشناس ایمنی هوانوردی
    سپاسگزاری
    2,573
    سپاسگزاری شده : 16,947 بار در 1,174 پست
    قدرت امتیازدهی
    145
    Array

علیرضا جان عاشقتم
    دقیقا داریم بحث فنی می کنیم
    دوستانی که سابقه رفاقت ما را می دانند متوجه مباحث فنی و تفاوت اختلاف نظر با مجادله می شوند.
    عنوان جستار برای همین یک "یا" در خود دارد که به نتیجه برسیم و نظرات هم را تحلیل کنیم. از ابتدا نسخه ای برای محکوم کردن هیج هواپیمایی نباید پیجید
    و البته سخن بسیار به جای شما که فرمودید نباید بی دلیل و بی اساس یک هواپیما ساز جهانی را زیر سوال برد.

موافقم
    می آموزیم و مباحثه می کنیم

پ ن: الان یه نکته به خاطرم رسید کتاب بوئینگ در آمریکا چاپ شده و منظور نویسنده 85 درصد پرنده ای آمریکا بوده که در ترجمه اشتباه کرده ام شما درست فرمودید.
    Quality First
    Safety Always

Flight Lieutenant
    یه گوشه از این دنیا، همونجا که عشق به وطن رو بهم یاد داد
    سپاسگزاری
    2,837
    سپاسگزاری شده : 9,452 بار در 1,054 پست
    قدرت امتیازدهی
    111
    Array

میدونم پابرهنه دویدن وسط بحث کار درستی نیست!ولی بوئینگ به دلیل اینکه صنعت های هم رده ی هوایپمای مسافربری بسیار داره و سود سالانه اش به نقل از فوربس حدود سه برابر ایرباس هستش (با حدود دو ونیم برابر تعداد کارکنان) به نظر میاد تو بحث تولید مسافربری های متنوع و ورینت های اونها یه مقداری اواخر دهه ی نود رو به ایرباس باخته. اما این به مفهوم این نیست که بوئینگ عقب افتاده.اتفاقا بوئینگ چون از محل سود تجهیزات نظامی و فضاییش میتونه برای صنعت هوانوردی غیر نظامیش هزینه کنه،پس دستش از ایرباس بازتره. به شخصه پیش بینی می کنم افت و عقب موندگیش رو از ایرباس (که به دلیل پیشرفت شگفت انگیز و یکبارهی این اتوبوس اروپایی در دهه های هشتاد و نود اتفاق افتاد) بتونه جبران کنه.فراموش نکنیم که همین فضاپیمای اوریون که تست شد و همه مون رو مملو از شادی و افتخار کرد به دستاوردی از بشریت، با پیشران های ساخت بوئینگ به پرواز اومده . . .

Junior Flying Officer
    سپاسگزاری
    1,985
    سپاسگزاری شده : 6,425 بار در 663 پست
    قدرت امتیازدهی
    72
    Array

من فکر میکنم یکی از بزرگترین مشکلات ایرباس این هست که تصمیماتشون بسیار بسیار سیاسی هستش و سیاستِ کاری درست و حسابی نداره. بوئینگ سعی میکنه که به هر نحوی که هست بفروشه حتا به دشمن، ولی ایرباس دنبال این کار نیست..میگه یا میشه یا نمیشه. البته ایرباس کمی موذی هست در زمینهٔ تجارت و نو آوری. اونها منتظر میشن یک چیزی رو بوئینگ اختراع کنه و استفاده کنه، و سپس ببینن کجاها ایراد داره، اون را با کمی تغییر و بهینه سازی به خدمت در میارن.. این موضوع را میشه دقیقا در استفاده از سیستم IMA که اولین بار توسط شرکت Rockwell اختراع شد و را روی بوئینگ ۷۷۷ استفاده شد.ایرباس نامِ AFDX بر روی کپی دستکاری شده این سیستم کذاشت و اون رو به خدمت درآورد که البته کمی بوئینگ را به حرص خوردن واداشت.
    در هر جامعه ای که کارها بر اساس استعدادها تقسیم نشود، درواقع همه بیکارند

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    41,007
    سپاسگزاری شده : 49,373 بار در 2,345 پست
    قدرت امتیازدهی
    452
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط FERDOWSI نمایش نوشته ها
    ..... بوئینگ چون از محل سود تجهیزات نظامی و فضاییش میتونه برای صنعت هوانوردی غیر نظامیش هزینه کنه،پس دستش از ایرباس بازتره. ..... .فراموش نکنیم که همین فضاپیمای اوریون که تست شد و همه مون رو مملو از شادی و افتخار کرد به دستاوردی از بشریت، با پیشران های ساخت بوئینگ به پرواز اومده . . .
    و البته فراموش نکنیم که از فوریه 2014 هم ایرباس گروپ با ادغام EADS، BAe Systems، Aerospetiale و البته Eurocopter پایه گذاری شد.
    پروژه عظیم Ariane توسط ایرباس گروپ در حال انجام هست، در بحث نظامی ایرباس دیفنس با A400M و CASA به همراه یوروفایتر تایفون در حال بازاریابی هست و یوروکوپتر رقیب جدی برای صنایع هلیکوپتری آمریکا محسوب می شه.

در کل منظور من (طرفدار ایرباس) دفاع صرف از ایرباس نیست، بلکه منظور من از تمامی این نوشته ها ذکر این مورد هست:
    اینکه تصور کنیم بوئینگ هوانوردی رو در اختیار داره یا ایرباس از مریخ اومده یه سر بزنه و قراره برگرده به شدت اشتباه هست.
    اقیانوسهای صنعت هوانوردی دیگر آبی نیستند و الان در فاز Bloody Ocean بازار هستیم. به تمامی آمارها دقت کنید، روزگاری بوئینگ بود و چندین هزار سفارش و یکه تازی صنعت. امروز ایرباس آمده و رقابت به جایی رسیده که هر دو در حال توسعه شدید هستند و سال به سال مبارزه می کنند. فردا هم این رقابت با حضور بازیگران جدید کشنده تر خواهد شد، حتی از دید من نباید به همین راحتی از بمباریه و امبرائر هم چشم پوشی کرد.

حالا که به اینجا رسید من کمی ایده آلیستی نگاه می کنم؛ اگر روزی روزگاری دست ما به تولیدکنندگان رسید بهترین گزینه برای ما شریکی خواهد بود که در بلند مدت، بیشترین تعهد در زمینه انتقال دانش و زنجیره تامین را به ما بدهد.

همینطور به نظر من تامین تقاضای بازار در شرایط اقتصادی امروز جهان مهمتر از ایجاد عرضه بیشتر هست که مستقیماً به بحث اثربخش هزینه ها یا Cost Efficiency بر می گرده. مدلهای عربی - اماراتی، نسخه های خوبی برای این زمان و کشور تازه از بند تحریم رها شده هم نخواهند بود اما مدل توسعه ترکیش ایرلاین، مدل توسعه SAS یا حتی ایزی جت برای ما مناسبتر هستند.
    از دید من نه 777 و نه 340 و 330 هیچ کدام به تعداد انبوه در هوانوردی ما کارایی نخواهند داشت. مگر ما چقدر مسیر 300 نفره با برد بلند در طول سال داریم؟ متوسط خوشبینانه 150 تا 200 صندلی برای تمامی پروازهای منطقه ای و جهانی ما بهترین گزینه هست مگر اینکه قصد انجام پرواز به قاره آمریکا یا اقیانوسیه را داشته باشیم.

با همه پر حرفی های بالا، از دید من خاندان معظم 320 (شامل نئو)، خانواده پر طرفدار 737 (شامل مکس) و حتی تازه واردینی مثل امبرائر 190LR کارایی بیشتری از 777 و 340 در ناوگان ما با مسیرهای فعلی و شرایط اقتصادی خوشبینانه پس از رفع تحریم خواهند داشت.
    (از بحث منحرف شدیم؟ اگر شدیم عذرخواهی می کنم)

Flight Lieutenant
    یه گوشه از این دنیا، همونجا که عشق به وطن رو بهم یاد داد
    سپاسگزاری
    2,837
    سپاسگزاری شده : 9,452 بار در 1,054 پست
    قدرت امتیازدهی
    111
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط WhiteSwan نمایش نوشته ها

اگر روزی روزگاری دست ما به تولیدکنندگان رسید بهترین گزینه برای ما شریکی خواهد بود که در بلند مدت، بیشترین تعهد در زمینه انتقال دانش و زنجیره تامین را به ما بدهد.
    کاملا موافقم. این مسئله برگ برنده است. همونطوری که در گذشته چون دست ما به هیچکدوم از اینا نمیرسیده،رفتیم سراغ آنتونف . . .
    امیدوارم شرایطی پیش بیاد که 737 های مونتاژ شده در کشور خودمون رو سوار بشیم ( بوئینگی ام ها! گفته باشم )

8. سپاسگزاری ها (6):

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    38,432
    قدرت امتیازدهی
    549
    Array

و متاسفانه دنیای امروز دنیایی است که در حقیقت چیزی به نام انتقال دانش، به آن معنی که در باور بسیاری است، وجود ندارد. دانش رو یا باید به دست آورد یا دزدید (که دزدی هم گونه ای از به دست آوردن است). هیچ کشور صاحب دانش، تعهدی برای انتقال اون به کشوری دیگر آن هم با سطح فن آوری پایین تر که مشتری خوبی هم هست ندارد. و اگر داشته باشد باید به سیاستمداران کشور قوی شک کرد ! چون این خلاف قانون بقا خواهد بود.

Group Captain
    سپاسگزاری
    482
    سپاسگزاری شده : 24,174 بار در 1,756 پست
    قدرت امتیازدهی
    256
    Array

پیش فرض Re: ایرباس A-340 هواپیمایی موفق یا شکست خورده؟

سلام دوستان

تفاضا دارم کمی به واقیت برگردیم و صحبت ایران و نیازهای ما و فروش جهانی را جدا کنیم
    ما در ایران با فرصتهای که پیش می اید خرید می کنیم جهان با برنامه و نیاز
    بحث ۳۴۰ و عدم فروش بالا ی ان و قطع تولید ان جهانی می باشد
    مطلع هستید که این شرکتهای هواپیمای هستند که فشار به سازنده می اورند که مدل جدید یا تغیراتی را در مدلهای درحال ساخت را صورت دهند

مثل ۷۷۷ و امارات که با فشار امارات بوینگ ۷۷۷ ۹ را در حال طراحی دارد
    یا همین امارات ۳۸۰ نیو را هم از ارباس خواسته است
    مثالهای دیگری هم می شود از لوفت و دیگران زد

و اما ایران

ما نه در سطح فنی نه مدیریتی نه سیاسی دیگر تمایلی به اروپا و ارباس نداریم ولی دست مان هم فعلا به بوینگ نمی رسد
    توجه کنید فعلا

شما در ارباس با ۵ کشور و بیش از ۱۰۰ مجوز طرف هستید
    بوینگ فقط امریکا ست
    همین تعلیق ۱ سال اخیر تحریم ها تفاوت ارباس و بوینگ را نشان می دهد

ولی نیاز ما
    در برد متوسط ۱۵۰ الی ۲۰۰ فروند ۳۲۰ یا ۷۳۷ می باشد
    در برد بالا ۳۰ الی ۵۰ واحد ۷۴۷ یا ۷۷۷ از بوینگ
    یا ۳۸۰ یا ۳۳۰ ارباس خواهد

در پایان باید دید که کجا پول داریم و کی دست به نقد تر است و در این بخش بوینگ سریع تر و دست به نقد تر می باشد
    و ما دارای های در امریکا داریم که انها هم بدشان نمی اید که جای پول ان به ما هواپیما بدهد که انشالله هم انجام خواهد شد

خوب واضح است که ماهان و دیگران هم باید از فرصت استفاده کنند و اگر ۳۴۰ بازهم بود بخرند

با تشکر

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    38,432
    قدرت امتیازدهی
    549
    Array

جناب لیلیسام. راستش من از این که الان طبق فرمایش شما شده اینجوری:
    دیگر تمایلی به اروپا و ارباس نداریم
    و یا اینکه روزی بگیم:
    ما به آمریکا تمایل نداریم و متمایل به اروپا شده ایم

و یا اینکه روزی بگیم:
    فقط شرق

و یا بگیم
    فقط غرب

هراس دارم ! امارات، هم از بوئینگ خرید می کند و هم از ارباس. لوفتانزا همینطور. ارفرانس همینطور. ایران ار قبل از انقلاب هم همینطور بوده. الان هم انتخاب 340 قطعا یک گزینه زیربنایی نیست و این 340 های دست دوم، شاید بیشتر از نیمی از عمرشان رو از دست داده باشند و نیازهای ما رو در دوره گذار تا حدی برآورده خواهند کرد. بعد مطمئن خواهم بود در ناوگان ارلاینهای ایرانی هم ارباس و هم بوئینگ و نیز امبرائر و بمباردیر حضور خواهند داشت

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. هواپیمایی سهند و ایرباس؟
    توسط RUMIO1980 در انجمن ناوگان هواپیمایی سهند آسیا
    پاسخ ها: 12
    آخرين نوشته: 31-01-2012, 14:00
  2. تاحالا یک هواپیما را خورده اید ؟
    توسط Behrang در انجمن انجمن اخبار عمومی هوانوردی
    پاسخ ها: 0
    آخرين نوشته: 03-04-2010, 19:53
  3. خورده شدن ایرباس 330 توسط سگ!!!!
    توسط Behrang در انجمن ايمني و سوانح هوايي