@aerospacetalk
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 16

جستار: مشاهده یه هلیکوپتر مشکوک در پنها

Airman Basic
    سپاسگزاری
    84
    سپاسگزاری شده : 208 بار در 12 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

پیش فرض مشاهده یه هلیکوپتر مشکوک در پنها

با سلام
    ما نزدیک دریاچه چیتگر (خلیج فارس ) هستیم
    در کنار چیتگر مجموعه هلیکوپتر سازی ایران (پنها ) قرار داره
    این مجموعه وظیفه تعمیرات انواع هلیکوپتر رو داره
    ولی مسئله مشکوک به تاریخ93/7/24 یرمیگرده
    در راه برگشت به خونه یه هلیکوپتر سیاه رنگ که اصلا تو ایران نبودش رو در حال فرود دیدم
    شکلش فوق الغاده شبیه هلیکوپتر Z10 چینی هست

واقعااا شوکه شدم
    ایا کسی میتونه این مسئله تایید کنه??????

Aviation Electrician's Mate
    سپاسگزاری
    176
    سپاسگزاری شده : 1,275 بار در 119 پست
    قدرت امتیازدهی
    18
    Array

پیش فرض پاسخ : مشاهده یه هلیکوپتر مشکوک در پنها

با سلام و عرض ادب

دوست عزیز احتمالا خطای دید بوده
    ما به دلیل تحریم نمیتونیم این هلی کوپتر رو داشته باشیم، اگه هم داشته باشیم به هیچ وجه وسط شهر نمیاریمش، اونم یه جای تفریحی (بین دریاچه و چیتگر) که هر کسی چه آشنا با سیستم هوایی چه غریب این پرنده رو ببینه.

نمیتونم تایپ این هلی کوپتر رو با یقین یگم ولی به نظرم این رنگ جدیدیه که بعد از اورهال بچه های پنها بهش زدن

از وقتی یادمه هلی کوپترهایی که تو پنها اورهال میشدن قبل از رنگ اصلی یه رنگ خاصی بهش میزدن که معمولا زرد، سفید یا خاکستری بوده

Airman Basic
    سپاسگزاری
    84
    سپاسگزاری شده : 208 بار در 12 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

گفته بوذم شبیه ان نه خود ان
    به دو تا ماکت هلیکوپتر پشت امیر نگاهی بندازید
    با تشکر

سپاسگزاری
    176
    قدرت امتیازدهی
    18
    Array

سلام و عرض ادب

تا اونجایی که اطلاعات ناقص من میگه
    اگه شباهت با z10 رو از لحاظ نوع لندینگ گیر های این پرنده بیان فرمودید میتونم با اطمینان بگم تنها هلی کوپتر موجود تو کشور که تقریبا و حدودا تو این سایز از چرخ تو ارابه فرودش استفاده میکنه sa315b ملقب به aloutte هست، ما از این هلی کوپتر فرانسوی 52 فروند با رجیستر EP داریم که همه متعلق به شرکت هلی کوپتری ایران (ساخه) هست ولی متاسفانه پنها هیچ تجربه و اطلاعاتی نسبت به هیچ هلی کوپتر فرانسوی ای نداره

پس لندینگ گیر چرخ دار حذف میشه

گزینه های دیگه هم که میتونن شباهت یه Z10 داشته باشن BELL 209 یا 206 یا خانواده بومی شده 206 (شاهد)

اون تیمسار احتملا فرمانده پنها هستش و ماکت های پشت سرش نمیتونه چیزی جز 206 یا 209 یا خانواده بومی شده 206 باشن (جز بالاترین ماکت)
    البته چیزهایی هم در مورد هلی کوپتری ساخت داخل به اسم شباویز (اگه اسمشو درست نوشته باشم) شنیدم که در حقیقت همون BELL 214st هستش که البته جسه یزرگتری نسبت به z10 داره ولی میتونه شباهتی بهش داشته باشه
    ( در ایران هیچ شرکتی- نه پنها نه هسا - توانایی ساخت هیچ نوع هلی کوپتری ندارد)

حالا شما شانست چی بوده و چی قسمتت شده نمیدونم من که هر وقت سرمو اونوری کردم یا بل 205 قسمتم شد یا میل 17
    البته ناشکری نباشه 5شنبه هفته پیش یه chinook از سایت بلند شدو چند دوری رو منطقه زد و دوباره رفت نشست

ولی به هر حال تو ایران ما z10 نداریم دوست عزیز

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    41,855
    سپاسگزاری شده : 49,527 بار در 2,309 پست
    قدرت امتیازدهی
    453
    Array

سلام و وقت بخیر؛

ممکنه یکی از شاهد 285 های مشکی رنگ رو دیده باشید. صنایع هوایی و پنها در یکسال گذشته انواع تغییرات ظاهری و غیرظاهری (!) رو در این هلیکوپتر اعمال کردند (مانند جابجایی مسلسل از جلوی دماغه به زیر بدنه، نصب سیستم رادار و هدایتگر موشک در پیشانی هلیکوپتر و ...). شاید با اسکید هم کمی بازی کردند و به جای اون ارابه فرود گذاشته باشند!
    البته زاویه دید و امکان خطای دید رو هم در نظر بگیرید.

-----------------------------------------------------------
    این سایت شماره دو پنها منو یاد یه پروژه نیمه تمام میندازه؛ حیف این زیر ساخت که تقریباً بدون استفاده مفید باقی مونده.

سپاسگزاری
    176
    قدرت امتیازدهی
    18
    Array

سلام وعرض ادب

دوست عزیز منظور منم از خانواده بومی شده بل 206 همین شاهد بود، ولی الآن که فک میکنم تو این چند سال تا حالا از این نوع تو پنها ندیدم، هسا شاهد رو ساخته و میشه گفت ربطی به پنها نداره

کم کم داره برا خودمم سوال میشه!!!!

در مورد سایت شماره دو پنها هم نمیدونم دید من اشتباهه یا کار این مدیرای عزیز
    اگه من اشتباه میگم خوشحال میشم بهم بگید
    سایت شماره دو رو از شمال غرب، غرب، جنوب غرب و جنوب قطب های گردشگری احاطه کزدن
    در شمال سایت و شمال شرق سایت که تقریبا بافت قدیمی محسوب میشه املاک و خونه های یک طبقه ای وجود داره که شهرداری لطف کرده و فقط اجازه ساخت سه طبقه در املاک اون قسمت رو میده
    در شمال غرب، غرب و جنوب غرب برجهای چندین طبقه ای که مطمینم بالای 10طبقه دارند هست که البته خیلی از این پروژه ها هنوز کامل یا حتی شروع هم نشدن
    البته قابل ذکر است که خود شرکت پنها و تعاونی سازمان هوپیمایی کشوری هم در قسمت جنوب و جنوب غرب این سایت پروژه برج های چندین طبقه دارن

حالا سوال من اینجاست که همچین جای تفریحی- مسکونی ای جای تست فلایت بعد از اورهال هست؟ عایا؟؟؟

خدایی نکرده اگه یه بار فقط یه بار یه مشکل تو فلایت کنترل هلی کوپتر پیش بیاد میخواد تو مراکز تفریحی ای بشینه که ملت تا یه هلی کوپتر و هواپیما میبینن دست و پاشون رو گم میکنن و با عشق به طرفش میدوان تا عکس یادگاری باهاش بگیرن بدونه فکر به ملخ هاش؟؟؟ یامیخواد بین این ساختمونایی بشینه که تو دل هم رشد کردن و دست قارچ رو از پشت بستن؟؟؟

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    543
    سپاسگزاری شده : 510 بار در 107 پست
    قدرت امتیازدهی
    12
    Array

دوستان یه بالگرد تهاجمی سنگین داره ساخته میشه و البته از چین هم کمک رفته شده .

سخن سردار حاجی زاده در باره ساخت بالگرد سنگین :
    http://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1...426456_414.flv

سپاسگزاری
    176
    قدرت امتیازدهی
    18
    Array

جسارت بنده رو ببخشید
    ولی هلی کوپتر دو نفره مگه سنگین محسوب میشه
    نکنه هلیکوپتر مورد نظر شما air crane هستش؟؟!!

دوست بزرگوار یه خواهش از شما دارم لطفا به هیچ وجه از فعل ساخت استفاده نکنید
    چند سال پیش اگه درست بگم سال 2000میلادی ساخه اعلام نیاز برای هلی کوپتر دو موتوره کرد و در اعلام نیازش ترجیحا bell 212 یا 412 ذکر شده بود
    بعد از تشکیل کارگروه و تیم و تحقیق و غیره و تکمیل تحقیق گزارش شد که پشتیانی و نوسازی هلی کوپترهای ارتش که به تازگی موفق به کسب مجور غیر نظامی خود شده بود و با تغییر نام به پشتیبانی و نوسازی و هلی کوپترهای ایران توانایی assemble تایپ های مذکور رو دارن و چون این ارگان غیر نظامی شده خیلی راحت با یک ترفند خاص که در ادامه ذکر میکنم تمام قطعات این هلی کوپتر که در داخل موجود نبود یعنی موتور و گیربکس مابقی سیستم قدرت و انتقال قدرت از کشور هند خریداری شد و توسط پنها روی یکی از بدنه های 212 کرش داده شده که تا اون روز بلا استفاده بود نصب شد و در نمایشگاه کیش همون سال(فک میکنم 2002) با نمایش تعدادی عکس و فیلم اعلام شد ما به تنهایی یه همچین هلیکوپتری ساختیم(بدون اعلامه اینکه قطعاتش از کجا اومده) این کار همانا پز دادن قدرت و فناوری جوانان این مرزوبوم توسط مدیران عزیزمون همانا شکایت بل و ضبط 1/4 از دارایی های بلوکه شده پنها هم همانا

حالا اگر منظور شما از ساخت هلی کوپتر همچین حرکت انتحاری بوده باشه خدا به دادمون باید برسه

ما توانایی ساخت هیچ هلی کوپتر و هواپیمای غیر نظامی ای در داخل کشور نداریم، چون حتی اگه فناوری ساختش رو داشته باشیم (که نداریم)، سیستم نظارت بر ساخت و تایید صلاحیت پروازشو نداریم، هواپیمایی کشوری تو همین نظارت رو پرنده هایی که درسته میان تو کشور مونده حالا فکرشو بکنید میخواد از ساخت نظارت داشته باشه برا من یکی شدیدا خیلی خیلی خنده داره یا به قول خودمون خخخخخخخخخخ

حالا این بار با وجود چین چی رو میخوان روچی سوار کنن خدا خودش میدونه فقط امیدوارم داستان بالا رو هنوز فراموش نکرده باشن

اون ترفند خاصی هم که در بالا براتون گفتم اصلا خاص نبود، چون چندین سال قبل از درخواست ساخه کارخونه بل خودش به طور خودجوش چندین شماره بل 212 رو اعلام کرده که در صورت انجام چند کار ساده اجازه غیر نظامی شدن اونها رو صادر کرده بود

خوب 3تا از اون شماره ها مربوط به ایران میشد و تا اونجایی که یادمه مطمینم یکی از اون 3سریال مربوط به یک فروند 212 هوادریای ارتش بود که خودش نبود، یعنی دیگه چیزی جز پرونده و یه لاشه زنگ زده ازش نمونده بود

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    43,814
    سپاسگزاری شده : 55,589 بار در 4,014 پست
    قدرت امتیازدهی
    549
    Array

در حال حاضر دو دسته نادرست پراکنی داریم. یکیش از جانب برخی رسانه ها و مسئولان هست که مثلا خبر از جنگنده اس تی لیپ گریز از مرکز می دن و ماکتی پلاستیکی رو به عنوان جنگنده معرفی می کنند. یکی دیگر هم مواردی است که کلا هر آنچه در داخل کشور انجام شده باشد رو هیچ می انگارند. در حالیکه نه کاملا ناتوان و نه کاملا توانا هستیم.

ما توانایی ساخت هیچ هلی کوپتر و هواپیمای غیر نظامی ای در داخل کشور نداریم،
    حداقل هواپیمای دو و چهار نفره رو از صفر ساخته ایم. این رو دیگه نمیشه انکار کرد. ضمن اینکه تجربه مونتاژ ایران 140 که در رده هواپیماهای 25 تنی است رو داریم. نیز اینکهتغییرات بر روی اف 5 و انواع هیلکوپترهای موجود رو هم در کارنامه خود داریم.

چون حتی اگه فناوری ساختش رو داشته باشیم (که نداریم)، سیستم نظارت بر ساخت و تایید صلاحیت پروازشو نداریم،
    این رو هم داریم.

هواپیمایی کشوری تو همین نظارت رو پرنده هایی که درسته میان تو کشور مونده حالا فکرشو بکنید میخواد از ساخت نظارت داشته باشه
    پس این هواپیماهایی که در اختیار شرکتهای ایرانی هستند و به فرودگاه های خارج از کشور هم می روند رو چه کسی نظارت می کند؟

برا من یکی شدیدا خیلی خیلی خنده داره یا به قول خودمون خخخخخخخخخخ
    این "خخخخخخ ......" هم یکی از بدبختی های دوران ماست

سپاسگزاری
    176
    قدرت امتیازدهی
    18
    Array

سلام و عرض ادب

جناب شاهرخ ممنون از توجه شما
    هواپیمایی کشوری تو همین نظارت رو پرنده هایی که درسته میان تو کشور مونده حالا فکرشو بکنید میخواد از ساخت نظارت داشته باشه

این یه رقم زیاده روزی بود حق باشماست

ولی هواپیمایی کشوری ما توانایی نظارت بر ساخت و تایید پرنده ساحته شده رو ندازد

منظوره بنده از ساخت، ساخت صفر تا صد هواپیمای غیز نظامی در داخل است
    نه f5 که هم نظامی ست و هم ساخته کشوری دیگه و ما فقط زحمت کشیدیم یه vertical sabilizer به هواپیما اضافه کردیم

هواپیمای 2نفره سبکی که فرمودید آیا موتورش هم ساخت داخل بود؟؟؟

ایران 140 هم خودتون جواب خودتون رو دادید مونتاژ داخل هست نه ساخت داخل

من جسارت نکردم و نگفتم ما نمیتونیم، اتفاقا یکی از کسایی هستم که به خاطر اینکه همیشه گفتم ما میتونیم مورد تاخت تاز بزرگان قرار گرفتم

ولی قبول کنید ساخت صفر تا صد رو نمیتوانیم
    توانایی ساخت موتور و گیر بکس نداریم

پیشاپیش عرض میکنم اگه میخواید ایرباس و بویینگ رو در جواب بنده بفرمایید که اینها هم به تنهایی کار نمی کنن و الآن مجموعه ای از کشورها در ساخت پرنده های این دو شرکت شریک هستند

باید پیشاپیش عرض کنم که اطلاع دارم، ولی در ابتدای راه نه بویینگ با ژاپن همکاری میکرد نه ایرباس مجموعه ای از 5کشور بود

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. هلیکوپتر پنها و آسمان کرمانشاه
    توسط ravabet در انجمن عكس هاي غير نظامي كاربران سايت
    پاسخ ها: 4
    آخرين نوشته: 03-05-2011, 21:20
  2. کشف بسته مشکوک در دوبي
    توسط ماه در انجمن امنیت هوایی و فرودگاهها
    پاسخ ها: 1
    آخرين نوشته: 29-10-2010, 22:36
  3. بازدید نخجوانی از پنها
    توسط Behrang در انجمن داگلاس