@aerospacetalk
صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 56

جستار: خداحافظي EP-IAM با آسمان

مدیر انجمن مهمانداری و عضو گروه هوانوردی غیر نظامی
    سپاسگزاری
    29,046
    سپاسگزاری شده : 22,996 بار در 1,068 پست
    قدرت امتیازدهی
    213
    Array

پیش فرض پاسخ : خداحافظي EP-IAM با آسمان

نقل قول نوشته اصلی توسط بابک م نمایش نوشته ها
    بر اساس دستورالعمل های ساخت ، در ازای هربار باز و دوباره پرچ کردن اتصالات هواپیما ، میزانی از عمر سازه کم می شود . هزینه تبدیل سری 100 به سری 400 شاید بیشتر از خرید 2تا سری 400 نو باشد .
    میشه بفرمایید مطابق دستور العملهای بویینگ هر بار باز شدن اتصالات پرچی چند درصد از عمر سازه را کم میکند چون این مورد برای من خیلی جالب بود و آنرا تا بحال نشنیده بودم در عین حال با توجه به این دستور العمل عملا عملیات چک سری Dهواپیماها و باز سازی کامل آنها ممکن است منجر به کاهش عمر آن گردد
    دستورالعمل بوئینگ رو کار نکردم و نمیدونم ، اما در مورد ایرباس ، در صورت باز کردن پرچ های بالای 4 میلیمتر ، برای اتصال مجدد ، می باید که از R1 ( که در اصل یک شانزدهم اندازه اصلی پرچ مورد نظر است) استفاده شود . برای این منظور سوراخکاری و نرم کاری سوراخ توسط ماشین مخصوص انجام شده ، این عمل باید در کتاب هواپیما برای تعمیرات بعدی ذکر شود که در صورت بازشدن پرچ ، بجای R1 از R2 استفاده شود . عمر تمامی پرچ های سری R بدلیل اندازه نامتعارف آن و همین طور میزان ضربه های لازم برای جا شدن آن در محل مورد نظر چیزی در حدود 0.03 عمر پرچ های نرمال است . برای درهای ایرباس و همین طور بخش بالائی پایلون موتورها ، در صورت وجود بیشتر از 0.05 پرچ سری R قبل از نصب بر هواپیما ، قطعه از طرف ایرباس غیر قابل نصب تشخیص داده شده و برگشت میخورد .
    مهمتر از همه هزینه پرچ های سری R است . در حالت نرمال اگر هر پرچ 0.05 یورو قیمت داشته باشد ، پرچ سری R قیمتی برابر با 17 یورو دارد (چون استفاده متداول ندارد و آلیاژ اون هم خاص است و تعداد محدودی کارخانه اون رو به اندازه کم تولید میکنند که همین باعث بالارفتن قیمت اون میشه)

پی نوشت : در خط مونتاژ تمام تمرکزمون روی خراب نکردن اتصالات و همین طور اشتباه نکردن در محل سوراخ هاست . شاهد بودم که یکی از همکاران خیلی ساده با یک سوراخ اضافه کردن ، باعث از خط خارج شدن یک صفحه تیتانیوم به ارزش 13هزار یورو شد . البته عملیات بازسازی می تونه روی این چنین قطعاتی انجام بشه ، اما مطمئناً با سرعت تولیدی که ما داریم ، فکر کنم حدود 4 یا 5 ماه طول میکشه که اون قطعه برگرده . روی خط 350 هم که برگشتی برای هیچ قطعه ای وجود نداره چون بیشتر کامپوزیت است تا فلز .
    Hey Great SKY.....I'm Flying

Wing Commander
    سپاسگزاری
    19,709
    سپاسگزاری شده : 25,207 بار در 1,387 پست
    قدرت امتیازدهی
    254
    Array

فرتوری از جناب جعفری از آخرین پرواز آلفا مایک در ایرلاینرز :

8th of Jan-2014 at 10:45' local time is recorded as a special time for us, when the 35 years old classic bird, last flying 747-100 of the world, the honorable Alpha Mike is rolling on 29L of THR to do her last flight as a ferry flight to IKA (just a 10 minutes flight) to be retired there. We will always love you.

http://www.airliners.net/photo/Iran-Air/Boeing-747-186B/2377424/L/&sid=18b6e8582ddfd851fb5f3b8b41bb54be

آدم های بزرگ سکوت را برای سخن گفتن برمی گزینند
    آدم های متوسط گاه سکوت را بر سخن گفتن ترجیح می دهند
    آدم های کوچک با سخن گفتن بسیار، فرصت سکوت را از خود می گیرند

Wing Commander
    سپاسگزاری
    19,709
    سپاسگزاری شده : 25,207 بار در 1,387 پست
    قدرت امتیازدهی
    254
    Array

آخرین تقرب، آخرین 100-747 در فرودگاه امام خمینی(ره)
    از : شهرام شریفی- ایرلاینرز

Classic Alpha Mike is on the final approach to IKA at 10:55' local time, as the last flight of last operational 747-100 of the world. Thanks to Iran Air, for a really well operation and maintenance of such an old jumbo until today.

http://http://www.airliners.net/phot...a57ec5dc31ca0d
    آخرین تیک آف، آخرین 100-747 در فرودگاه مهرآباد
    از : ایمان عسگری- ایرلاینرز

8th of Jan-2014 at 10:45 local time is recorded as a special time for us, when the 35 years old classic bird, last flying 747-100 of the world. Ferry flight to IKA (just a 10 minutes flight) to be retired there. Bye Bye IAM

http://www.airliners.net/photo/Iran-...a57ec5dc31ca0d.

آدم های بزرگ سکوت را برای سخن گفتن برمی گزینند
    آدم های متوسط گاه سکوت را بر سخن گفتن ترجیح می دهند
    آدم های کوچک با سخن گفتن بسیار، فرصت سکوت را از خود می گیرند

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    3,520
    سپاسگزاری شده : 2,567 بار در 317 پست
    قدرت امتیازدهی
    35
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط HAJI JEYMZ نمایش نوشته ها
    دستورالعمل بوئینگ رو کار نکردم و نمیدونم ، اما در مورد ایرباس ، در صورت باز کردن پرچ های بالای 4 میلیمتر ، برای اتصال مجدد ، می باید که از R1 ( که در اصل یک شانزدهم اندازه اصلی پرچ مورد نظر است) استفاده شود . برای این منظور سوراخکاری و نرم کاری سوراخ توسط ماشین مخصوص انجام شده ، این عمل باید در کتاب هواپیما برای تعمیرات بعدی ذکر شود که در صورت بازشدن پرچ ، بجای R1 از R2 استفاده شود . عمر تمامی پرچ های سری R بدلیل اندازه نامتعارف آن و همین طور میزان ضربه های لازم برای جا شدن آن در محل مورد نظر چیزی در حدود 0.03 عمر پرچ های نرمال است . برای درهای ایرباس و همین طور بخش بالائی پایلون موتورها ، در صورت وجود بیشتر از 0.05 پرچ سری R قبل از نصب بر هواپیما ، قطعه از طرف ایرباس غیر قابل نصب تشخیص داده شده و برگشت میخورد .
    مهمتر از همه هزینه پرچ های سری R است . در حالت نرمال اگر هر پرچ 0.05 یورو قیمت داشته باشد ، پرچ سری R قیمتی برابر با 17 یورو دارد (چون استفاده متداول ندارد و آلیاژ اون هم خاص است و تعداد محدودی کارخانه اون رو به اندازه کم تولید میکنند که همین باعث بالارفتن قیمت اون میشه)

پی نوشت : در خط مونتاژ تمام تمرکزمون روی خراب نکردن اتصالات و همین طور اشتباه نکردن در محل سوراخ هاست . شاهد بودم که یکی از همکاران خیلی ساده با یک سوراخ اضافه کردن ، باعث از خط خارج شدن یک صفحه تیتانیوم به ارزش 13هزار یورو شد . البته عملیات بازسازی می تونه روی این چنین قطعاتی انجام بشه ، اما مطمئناً با سرعت تولیدی که ما داریم ، فکر کنم حدود 4 یا 5 ماه طول میکشه که اون قطعه برگرده . روی خط 350 هم که برگشتی برای هیچ قطعه ای وجود نداره چون بیشتر کامپوزیت است تا فلز .
    جناب HAJI JAMESعزیز
    از پاسخگویی شما بسیار متشکرم و از اینکه اینگونه اطلاعات ارزشمند را در اختیار قرار دادید
    با عرض معذرت در مورد بعضی از جملات شما من کمی گیج شده ام که خواهشمندم اگر برایتان مقدور است آنرا کمی بیشتر باز کنید مثلا فرمودید جهت پرچهای R1اندازه 1/16 اندازه اصلی است که کمی در برداشت اولیه دور از ذهن به نظر می آید برای مثال برای یک سوراخ 4میلیمتری باید پرچی با اندازه 0.25 میلیمتر استفاده گردد که عملا وجود ندارد فکر میکنم منظور شما این بوده که میبایست از پرچی به میزان 1/16 اندازه اصلی بزرگتر استفاده گردد خواهشمندم توضیح فرمایید
    در جمله بعدی عنوان نموده اید که عمر پرچهای سری Rمعادل 0.03عمر پرچ اصلی میباشد که برای من کمی دور از ذهن بود چون اگر عمر باقیمانده بدنه یک ایرباس 300مثلا 10000سیکل باشد با استفاده پرچ Rبه 300 سیکل کاهش پیدا میکند که این یعنی از رده خارج شدن آن و در عمل اینگونه تعمیرات تحت هر شرایطی بی مفهوم خواهد بود
    اما به هر حال توضیحات بسیار ارزشمندی بود و از اینکه میتوانم پاسخ سئوالاتم را از کسی که در خود ایرباس در حال کار میباشد دریافت کنم بسیار خرسند شدم

مدیر انجمن مهمانداری و عضو گروه هوانوردی غیر نظامی
    سپاسگزاری
    29,046
    سپاسگزاری شده : 22,996 بار در 1,068 پست
    قدرت امتیازدهی
    213
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط بابک م نمایش نوشته ها
    جناب HAJI JAMESعزیز
    از پاسخگویی شما بسیار متشکرم و از اینکه اینگونه اطلاعات ارزشمند را در اختیار قرار دادید
    با عرض معذرت در مورد بعضی از جملات شما من کمی گیج شده ام که خواهشمندم اگر برایتان مقدور است آنرا کمی بیشتر باز کنید مثلا فرمودید جهت پرچهای R1اندازه 1/16 اندازه اصلی است که کمی در برداشت اولیه دور از ذهن به نظر می آید برای مثال برای یک سوراخ 4میلیمتری باید پرچی با اندازه 0.25 میلیمتر استفاده گردد که عملا وجود ندارد فکر میکنم منظور شما این بوده که میبایست از پرچی به میزان 1/16 اندازه اصلی بزرگتر استفاده گردد خواهشمندم توضیح فرمایید
    در جمله بعدی عنوان نموده اید که عمر پرچهای سری Rمعادل 0.03عمر پرچ اصلی میباشد که برای من کمی دور از ذهن بود چون اگر عمر باقیمانده بدنه یک ایرباس 300مثلا 10000سیکل باشد با استفاده پرچ Rبه 300 سیکل کاهش پیدا میکند که این یعنی از رده خارج شدن آن و در عمل اینگونه تعمیرات تحت هر شرایطی بی مفهوم خواهد بود
    اما به هر حال توضیحات بسیار ارزشمندی بود و از اینکه میتوانم پاسخ سئوالاتم را از کسی که در خود ایرباس در حال کار میباشد دریافت کنم بسیار خرسند شدم
    ممنونم از توجهتون
    در بخش نخست پرسش حق با شماست و بنده در برگردان دانسته هام از منبع اصلی به زبان فارسی اندکی اشتباه کردم . منظور پرچی به اندازه 1/16 بزرگتر از سایز اصلی است که با نام R1 شناخته می شود .
    عمر پرچ های سری تعمیرات (Reparation) در کارخانه ارباس 0.03 کمتر از عمر پرچ طراحی شده در نقشه در نظر گرفته می شود .

پرچهای تعمیرات هم به ترتیب R1 که 1/16 بزرگتر از سایز اصلی است ، R2 که 1/32 بزرگتر از R1 است و R3 که 1/32 بزرگتر از R2 است .
    برای جایگزینی پرچ R3 دیگر پرچ تعمیراتی وجود ندارد و باید از سایز بعدی پرچ اصلی در نقشه استفاده کرد . بطور مثال اگر در نقشه ذکر شده که از پرج 4 استفاده شود ، در صورت اجازه دفتر طراحی ، بعد از R3 از اندازه 4.8 استفاده می شود که کلی اما و اگر و تغییر در خط پرچ و اندازهفاصله های بین پرچ ها و ... رو در پی داره ...
    Hey Great SKY.....I'm Flying

Aviation Structural Mechanic
    سپاسگزاری
    4,151
    سپاسگزاری شده : 2,077 بار در 186 پست
    قدرت امتیازدهی
    31
    Array

عکس جناب شریفی در صفحه اول Airliners.net

Airman Basic
    سپاسگزاری
    0
    سپاسگزاری شده : 58 بار در 14 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

سلام آخرین پرواز با مسافر را کی و از کجا به کجا انجام داده

عضو گروه هوانوردی غیر نظامی
    سپاسگزاری
    13,362
    سپاسگزاری شده : 13,701 بار در 1,022 پست
    قدرت امتیازدهی
    126
    Array

مبدا و مقصد رو به ياد ندارم،اما آخرين پرواز مسافري اين هواپيما رو كپتن علي افشاري انجام دادند
    عكس از سام چوي
    I think Beautiful is just a word, and words can't really describe what we feel when we leave the ground to take to the air...
    Diamond for ever

Junior Flying Officer
    سپاسگزاری
    1,985
    سپاسگزاری شده : 6,376 بار در 653 پست
    قدرت امتیازدهی
    72
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Diamond نمایش نوشته ها
    مبدا و مقصد رو به ياد ندارم،اما آخرين پرواز مسافري اين هواپيما رو كپتن علي افشاري انجام دادند
    عكس از سام چوي
    فکر کنم این هواپیما ۷۴۷ اس پی هست به مقصد کوالالامپور، فیلمش هم در یوتیوب موجود هست
    در هر جامعه ای که کارها بر اساس استعدادها تقسیم نشود، درواقع همه بیکارند

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    98,229
    سپاسگزاری شده : 135,638 بار در 8,081 پست
    قدرت امتیازدهی
    1397
    Array

آخرین پروازش رو با مسافر از فرودگاه امام انجام داده که مسیرهای اون هم شامل دبی و استانبول یا کوالالمپور و بمبئی احتمالا بوده میتونست در اخرین پرواز به فرودگاه امام یک پرواز به جده یا مشهد که این روزها 747 ها در هما بیشتر
    این مسیر رو تو برنامه انجام میدهند داشته باشه. الفا هتل از این 747 پیرتره (1976) که هنوز هم فعاله همچنین الفا گلف
    6) حقّاً که انسان سرکشی می کند ، 7) همین که خود را بی نیاز پندارد. علق

صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. پاسخ ها: 0
    آخرين نوشته: 03-07-2013, 07:52
  2. خداحافظي با ارز مسافرتي
    توسط ali tavakolian در انجمن سفر و خرید بلیط
    پاسخ ها: 17
    آخرين نوشته: 10-10-2012, 16:50
  3. سرانجام تنها وزير مشترك دولتهاي هشتم و نهم خداحافظي كرد
    توسط Capello در انجمن انجمن اخبار عمومی هوانوردی
    پاسخ ها: 1