@aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk
Seomoz
صفحه 5 از 11 نخستنخست 1234567891011 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 101

جستار: گمارش H-3 ، ال ولید ، Operation Attack on H3

Aviation Electrician's Mate
    سپاسگزاری
    1,395
    سپاسگزاری شده : 1,381 بار در 161 پست
    قدرت امتیازدهی
    16
    Array

پیش فرض پاسخ : حمله به اچ 3 بی نظیر ترین حمله هوایی دنیا

نقل قول نوشته اصلی توسط عشق پرواز نمایش نوشته ها

عبویینگ ۷۰۷ نیروی هوایی در حال سوخت رسانی هوایی به اف ۴ - اف ۵ و اف ۱۴
    قبل از آنکه هواپيما باند فرودگاه را ترک کند دو مامور اطلاعاتي ايران که همراه مسافرين اين پرواز همان روز وارد قبرس شده بودند به داخل کابين خلبان رفتند و با خلبان هواپيما به گفتگو نشستند. خلبان نميتوانست چيزي را که ميشنود باور کند. انجام چنين کاري ديوانگي محض بود، شانس موفقيت چيزي در حد صفر جلوه مي کرد و کاملا غيرممکن بنظر ميرسيد. طراحان عمليات با خود چه فکري کرده بودند؟ اين نقشه به فيلمنامه ي فيلمهاي هاليوودي شباهت داشت و فقط با جادوي سينما و بر روي پردهي نقرهاي امکان تحقق داشت. حتي خيالبافترين فيلمنامه نويسان هاليوودي نيز تاکنون جرات طراحي چنين عملياتي را به خود نداده بود. او حتي بياد نداشت که در فيلمهاي سينمايي هم چنين چيزي ديده باشد. از نظر او انجام اينکار مطلقا غيرممکن بود. جداي از اين مساله او يک خلبان غيرنظامي بود و هيچگاه تصور نميکرد که روزي در يک عمليات نظامي نقشي داشته باشد. اما اکنون، در کمال ناباوري خود را در بطن يکي از شگفت انگيزترين نبردهاي هوايي جهان مييافت که همه چيز آن به عملکرد او بستگي داشت. دقايقي بعد بويينگ 707 هواپيمايي ملي ايران، پس از اطلاع مسير خود به برج مراقبت فرودگاه لارناکا از زمين برخاست و ظاهرا به سمت تهران و در واقع بسمت يکي از سرنوشتسازترين جنگهاي هوايي دنيا شتافت. برنامه ريزي عمليات به طرز دقيقي صورت گرفته بود و در ساعتي مشخص هواپيماي بويينگ ميبايد بر فراز کوهستانهاي مرزي ترکيه و عراق با فانتومها ملاقات ميکرد. هواپيماي سوخت رسان در تماس با فرودگاههاي قبرس و آنکارا وانمود کرد که مسيرش را گم کرده و در حال مسيريابي مجدد است. در ساعت مقرر تانکر سوخت رسان با فانتومها در همان نقطه ي پيش بيني شده روبرو شد. فانتومها توانسته بودند با سکوت راديويي و پرواز در ارتفاع پايين خود را از ديد رادارهاي عراقي پنهان دارند. ظاهرا چندين بار هواپيماها در رادارهاي عراقي و ترکيه اي ظاهر مي شوند اما عراقي ها تصور مي کنند هواپيماها متعلق به نيروي هوايي ترکيه است که مشغول گشتزني در طول مرزهايشان هستند.

من در این مورد میخواستم مدتها پیش چیزی بنویسم ولی نشد ولی دوست من لطفاً دقت کنید یک هواپیمای سوخت رسان یک هواپیمای نظامی می باشد و دارای تجهیزات خاص می باشد هواپیمای بوئینگ 707 هواپیمای ملی ایران اونهم با مسافر که نمی تواند چنین کاری انجام دهد در ثانی با مسافر در زمان جنگ روی آسمان دشمن مسافرای بیچاره نخواسته داشتند شهید میشدند !!!!!!!!!!!!!!1

2. سپاسگزاری ها (5):

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    7,436
    سپاسگزاری شده : 1,831 بار در 287 پست
    قدرت امتیازدهی
    24
    Array

من این مقاله رو در مجله ی بیمصرف اسلحه و مهمات هم خوانده بودم مجله ی بیخودی که محصول دستگاه پلی کپی بود به تاپیکهای دیگر در همین مورد مراجعه بفرمایید پاسخ سوالات خود را میگیرید
    ای کاش می توانستم ، یک لحظه می توانستم
    بر شانه های خود بنشانم این خلق بی شمار را
    و گرد حباب خاک بگردانم تا با دو چشم خویش بینند
    که خورشیدشان کجاست تا باورم کنند

میتوانیم با استفاده از جدل عقاید آدمهای دیگر را نابود کنیم یا بگذاریم هرچه میخواهند بگویند . نمیتوانیم عقاید را با زور نابود کنیم چنین کاری از هر نوع رشد آزادانه ی هوش ممانعت میکند

با رعایت قوانین به حفظ نظم فروم خودتان کمک کنید

4. کاربر مقابل از نوشته maverick100 گرامی سپاسگزاری کرده است:

Aviation Electrician's Mate
    سپاسگزاری
    1,395
    سپاسگزاری شده : 1,381 بار در 161 پست
    قدرت امتیازدهی
    16
    Array

من سوال نداشتم من فقط توزیح دادم من در جریان کامل این عملیات هستم فقط گفتم اگر می خواهید مطلبی رو هم از جائی نقل کنید حتماً به صحت اطلاعات تا حدودی اطمینان پیدا کنید

6. کاربر مقابل از نوشته tomcatflight گرامی سپاسگزاری کرده است:

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    2,034
    سپاسگزاری شده : 913 بار در 199 پست
    قدرت امتیازدهی
    17
    Array

اول اینکه دوست عزیز من اون زمان عراق شلتر های زیادی نداشت و بعدها چندین کشور منجمله فرانسه و یوگسلاوی برایش شلترهای زیرزمینی و روزمینی ساختن
    دومین دلیل هم این بود که فرماندهی عراق اصلا به مغزش خطور نمیکرد که ایرانی ها بتونن به اونجا برسن و اونجا رو هدف قرار بدن
    سومین دلیل هم اینست که وقتی شما میخوای یک سوم نیروی هواییت رو تو یک پایگاه جا بدی قطعا پناهگاه کم میاری
    موفق باشید
    ايران عزيز سربلند باشي

سپاسگزاری
    28,441
    سپاسگزاری شده : 5,250 بار در 307 پست
    قدرت امتیازدهی
    61
    Array

سلام به همه.
    بعضی از رسانه ها سعی کردند تا عملیات اسراییل ضد نیروی هوایی اعراب رو برتر از حمله به اچ-3
    جلوه بدن که متاسفانه به بعضی از دوستان هم سرایت کرده.
    حمله به اچ-3 پیچیده ترین عملیات تارخ هوانوردی بعد از جنگهای جهانیه.
    اسرائیل با محل استقرار نیروهای هوایی اعراب فاصله ای نداشت و همونطور که دوستمون عشق پرواز هم گفت نیازی به سوختگیری هوایی نداشتن.حتی من شنیدم که مخازن سوخت خارجی هم همره نداشتن.
    بعد هم نباید فراموش کنیم که اسراییل از بمب های هدایت لیزریGBUاستفاده کرد که خطاشون تقریبا صفره.
    هواپیماهای اعراب هم در فرودگاه دور افتاده ای جمع شده بودن که سامانه های حفاظتی خاصی نداشت.
    ماهواره های آمریکاهم اطلاعات دقیقی رو براشون فرستاد که عملیاتو آب خوردن میکرد.

سلاح لیزری داشته باشن ، اطلاعات دقیق از محل و آرایششون داشته باشن ، مشکل سوخت هم نداشته باشن ، نگرانی از پدافندها نداشته باشن ، دیگه چی میخواستن برای استفاده از این فرصت.
    با وجود این فاکتورها کجای این عملیات پیچیده هست؟؟؟
    در برابر عملیات اچ-3 که فاصله تا هدف رو خدا داند چقدر بود.
    مشکل سوخت که چیز جدی بود.
    استتار در بین راه که چیز لازمی بود.
    اصل غافلگیری با اون همه سیستم های دفاعی که اطراف الولید بود،لازم بود.
    سالم به مبدا برگشتن برای منحصر به فرد کردن عملیات چیز واجبی بود.

خلاصه اینکه ایرانی ها بودن که بزرگترین عملیات تاریخ هوانوردی رو یه ثبت رسوندن نه اسراییلی ها که با وجود اونهمه تجهیزات اگه نمیتونستن کاری کنن ناموفق ترین عملیات تاریخ هوانوردی رو به ثبت میرسوندن.
    و اما جزییات بیشتر و یه مقدار تصحیح:
    طراحان عملیات آقایان ایزدستا و هوشیار بودند که بازنشسته شده بودن و طرح رو به محمد جواد فکوری گفتند و ایشون هم برای سرهنگ دانش پور که فرماندهی اطلاعات و شناسایی نیروی هوایی بود طرح رو بازگو کردند.
    شهید فکوری نتونست به دوستانش نه بگه و گفت که وقتی برای دیدار امام(ره) مگیره تا با ایشون هم مشورتی کنن.در ابتدا قرار بود از کشور سوریه هم کمک گرفته بشه که امام به سرهنگ فکوری گفتند که سوریه را درگیر نکنید،برید و طرح دیگری بریزید بدون کمک از کشورهای دیگر.بعد از اون ،زمانی که طرح از محرمانه بودن خارج شد سرهنگ فکوری اعلام کرد که طرح ناموفق است.
    نقشه کامل را جناب هوشیار پی ریزی کرد و برای ایزدستا،فکوری و دانشپور بازگو کرد و خواست که طرح مهرمانه بماند.هوشیار طرح را بازگو کرد و همه راضی بودن اما هنوز جواب این سوال که سوخترسان های دوم از کجا باید بیایند نا معلوم بود که دانشپور گفتند که یک هواپیمای مسافربری از تهران به سمت دمشق به پرواز در می آوریم و وانمود میکنیم که نقص فنی دارد ونیاز به قطعات.
    هواپیمایی نیز که برای رساندن قطعات انتخاب شده بود نیز قرار بود در عملیات شرکت کند.
    هواپیما هارا در حالی که خود خلبانان تا لحظه پرواز نمیدانست چه در انتظارشان است ، برای سوخت رسانی آماده کردند.هوشیار و ایزدستا در هر کدوم از هواپیما ها مستقر شده وناظر عملیات بودند.فکر میکنم هم که هواپیماها747بودند.قرار بر این شد که دو هواپیما با اختلاف زمانی 10دقیقه به سمت تهران بلند شده ولی هواپیمایی که نقص فنی(!!!!) داشت اعلام کند که مسیر را گم کرده و هواپیمایی که قطعات را آورده بود (!!!!)مشغول راهیابی او شود ودر همین حین سوخت را به فانتوم ها تشنه برسانند.
    از خلبانان هم فقط سرگرد براتپور از عملیات خبر داشت که فرماندهی گروه را بر عهده داشت. 10فروند فانتوم +2فروند تایگر از پایگاه برای عملیات بلند شدن + 2 فروند 747
    که برای سوخت رسانی در نزدیکی مرز ایران انتظارشون میکشید.
    یعد از سوخت گیری2 فانتوم به پایگاه همدان برگشتند و 2تایگر برخاسته شده از پایگاه به سمت هدفی در موصل رفتند تا نزد رادارهای مرزی جلب توجه کنن و فانتوم ها آسوده خاطر به عمق خاک عراق نفوذ کنن.بعد از سو ختگیری ازسوخت رسان ها در درون مرز و هواپیمای گمشده(!!!!) و هواپیمایی که قطعات را آورده بود و مشغول راهیابی هواپیماهای گمشده بود(!!!!)به سمت هدف رفتند.
    بعد هم با 2گروه 3فروندی و 1گروه 2 فروندی هر 3 قسمت اچ-3رو زدند و برگشتند
    این رو هم جا نندازیم که یکی از فانتومها مورد اصابت توپ زد هوایی قرار گرفت که فکر میکنم یه جایی نزدیک مرز نشست.
    و اما قهرمانان ایران:
    فانتوم1:سرگرد براتپور-ستوان جوانمردی
    فانتوم2:سرهنگ گلچین-ستوان آذر فر
    فانتوم3:سرگرد کاظمی-ستوان پوردان
    فانتوم4:سروان علی رضایی -ستوان علی خسروی
    فانتوم5:سرگرد محمود اسکندری-ستوان کوه پایه
    فانتوم6:سرگرد خضرایی-ستوان باقری
    فانتوم7:سرگرد طوسی-سروان نیکوکار
    فانتوم8:سروان روادگر-ستوان یغمایی
    ...یه گربه و دوتا شیر...

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    3,357
    سپاسگزاری شده : 1,372 بار در 150 پست
    قدرت امتیازدهی
    22
    Array

ین رو هم جا نندازیم که یکی از فانتومها مورد اصابت توپ زد هوایی قرار گرفت که فکر میکنم یه جایی نزدیک مرز نشست.
    نه دوست عزیز اون فانتوم در خاک سوریه فرود اومد.تو همین فروم هم در موردش صحبت شد.
    و اینطور که در مورد شماره فانتوم ها نوشتید.فانتوم شماره6 (شهید خضرایی)دچار اشکال میشه.
    از خلبانان هم فقط سرگرد براتپور از عملیات خبر داشت که فرماندهی گروه را بر عهده داشت.
    یخورده غیر ممکن به نظر میرسه.هرچند بعید نیست.چون فانتوم ها موقع رسیدن به هدف به سه دسته تقسیم شدند.دو دسته دیگه از کجا میدونستند که باید کجا برند و چی رو بزنند؟مگر اینکه منظورتون قبل از بریفینگ باشه.
    گیرم خلق را به طریقی فریفتید،با انتقام دست طبیعت چه میکنید؟

10. کاربر مقابل از نوشته Valkyrie گرامی سپاسگزاری کرده است:

سپاسگزاری
    28,441
    قدرت امتیازدهی
    61
    Array

پیش فرض بمباران پادگان ابوذر(سرپل ذهاب) از سوی فانتوم های نیروی هوایی ایران

از طرح عملیات فقط براتپور اطلاع داشت.
    بقیه خلبانان دقیق قبل از پرواز در اتاق توجیح عملیات پایگاه هوایی همدان از نحوه اجرای عملیات با خبر شدند.
    در مورد اون فانتوم آسیب دیده هم بگم که در راه بازگشت با بقیه فانتوم ها لب مرز ترکیه و عراق سوختگیری کرد .
    امکانش وجود نداره که تو سوریه نشسته باشه.
    من شنیدم که هواپیمای براتپور بین اون 6 فانتوم دیگه آخرین بود که تو همدان نشست.
    داشت فانتوم آسیب دیده رو که سرعت کمتری داشت همراهی میکرد.
    براتپور 4اسپارو هم به همراه داشت که میتونست به وسیله ی اونها پوشش بده.
    اون تایگر ها هم که به سمت موصل رفته بودن هم به براتپور و فانتوم آسیب دیده ملحق شدند.

یه چیزی هم تو نوشته قبلیم تصحیح کنم که تایگر ها از تبریز بلند شدن نه همدان.

12. سپاسگزاری ها (2):

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    6,954
    سپاسگزاری شده : 10,577 بار در 560 پست
    قدرت امتیازدهی
    80
    Array

فانتوم شهیدخضرایی مورد اصابت ترکش بمبهای خودش قرار گرفت و در باندی در خاک سوریه فرود آمد.ظاهرا این موضوع بدلیل باز نشدن فین بمب و ارتفاع پایین فانتوم اتفاق افتاده بود.
    تمامی خلبانان شرکت کننده در عملیات در اتاق بریفینگ ساعت 5 صبح از چگونگی عملیات اطلاع حاصل کردند و به آنها گفتند که KILL این عملیات بالای80% است اگر کسی میخواهد با خانواده اش خداحافظی کند از این تلفن استفاده کند...بعضی از خلبانان تا آخرین رقم تلفن منزل خود را شماره گیری کردند ولی تلفن را قطع کردند...
    هنوز ابعادی شگفت انگیز از این عملیات متهورانه در هاله ای از ابهام قرار دارد
    Still I do impossible missions...dont you believe that?1

کارشناس ایمنی هوانوردی
    سپاسگزاری
    3,020
    سپاسگزاری شده : 18,801 بار در 1,333 پست
    قدرت امتیازدهی
    158
    Array

همانگونه که یکی از دوستان فرمودند سوریه از انجام عملیات و استفاده عملیاتی از فرودگاه خود بی خبر بوده است.
    در آن روزها قصد داشتند رسماً از این کشور کمک بخواهند اما امام مخالفت می کنند و می فرمایند راه دیگری بیابید.
    اجرایی شدن نقشه بدون درخواست کمک از سوریه یا سایر کشورها به همت تفکر و هوش سرشار سرهنگ هوشیار محقق شده است. این بزرگ مرد دوره دیده ی آمریکا بوده اند و وطن پرستی کم مانند.
    اجازه می خواهم با فروتنی نوشته ی بعضی از دوستان را تصحیح کنم:
    ابتدا مقرر بود این عملیات با 10 هواپیما انجام شود اما به دلیل کاهش زمان سوختگیری و همچنین انجام عملیات گمراه کننده توسط 2 فروند F-5 برخاسته از تبریز به 8 فروند کاهش یافت. اینکه تایگرها چه اهدافی داشتند و سایر ماجراها کم و بیش صحیح است اما تصحیحاتی نیاز دارد که در ادامه عرض خواهم کرد.

مرجع: اسناد محدود منتشر شده توسط عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران
    Quality First
    Safety Always

سپاسگزاری
    28,441
    قدرت امتیازدهی
    61
    Array

Question پاسخ : حمله به اچ 3 بی نظیر ترین حمله هوایی دنیا

جسارت نباشه اما تو فیلم حمله به اچ 3
    نشون داده شده که یکی از فانتوم ها رو با ضد هوایی زدند و در جاده ای در ایران نشست.
    من شنیده بودم که فانتوم توسط ترکش بمب خودش آسیب دید اما نشنیده بودم که در خاک سوریه فرود اومده باشه.
    ...یه گربه و دوتا شیر...

16. سپاسگزاری ها (2):

صفحه 5 از 11 نخستنخست 1234567891011 آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. بی نظیر ترین و کمیاب ترین فرتورهای نیروی هوایی ایران
    توسط Saeid12345 در انجمن نگارخانه نیروی هوایی
    پاسخ ها: 461
    آخرين نوشته: 27-08-2016, 11:28
  2. گمارش سایه البرز (کمان-99)
    توسط ژنرال خلبان محسن در انجمن عملیاتهای نیروی هوایی
    پاسخ ها: 35
    آخرين نوشته: 25-09-2014, 23:12