@aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk
صفحه 3 از 11 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 101

جستار: گمارش H-3 ، ال ولید ، Operation Attack on H3

Airman Basic
    سپاسگزاری
    0
    سپاسگزاری شده : 25 بار در 1 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

پیش فرض گمارش H-3 ، ال ولید ، Operation Attack on H3

با سلام
    نمی خواستم عضو بشم اما همیشه مطالب ارزشمند این سایتو می دیدم و لذت می بردم
    تا اینکه ای مطلب رو دیدم

جهت اطلاع دوستان بزرگوار
    در عملیات حمله به پایگاه H3 پدرم خلبان F-4 و عموم خلبان BOEING 707 بود

دوما یک فروند هواپیما دچار نقص فنی گردید و در یکی از فرودگاههای کشور سوریه در نردیکی دمشق به زمین نشست که یکماه بعد گروهی از همافران و خلبانان به سوریه رفته و پس از حدود یکماه کار بر روی هواپیمای فانتوم آنرا به آسمان میهن بازگرداندند

با تشکر و تقدیم احترام به تمامی کسانی از جان خود گذشتند

تا ناموس وطن را پاک نگاه دارند

درود به شرفشان

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    7,433
    سپاسگزاری شده : 1,830 بار در 286 پست
    قدرت امتیازدهی
    23
    Array

پیش فرض پاسخ : يك نكته مهم در رابطه با عمليات H3

من دیگه به گفته ی کسی در مورد عملیات الولید اطمینان ندارم . در مصاحبه با خلبانان شرکت کننده در این عملیات تناقضات فراوانی دیده می شود . امیر براتپور میگوید که شهید فکوری با من تماس گرفت و گفت هر خلبانی لازم داری بگو تا برایت بفرستم اما امیر براتپور گفت تمامی خلبانان را همین جا در پایگاه سوم داریم اما در مصاحبه با یکی از خلبانان شرکت کننده فهمیدم از گردان فانتوم پایگاه یکم شکاری است . آن فانتوم هم که مورد اصابت قرار گرفته فکر کنم فانتوم شهید خضرایی بود که ترکش بمب خودش گرفته بودش . البته من شنیدم که یک فانتوم در بزرگراههای آذربایجان خودمان فرود آمد نمیدانم موصق است یا نه !!!!!!!!!!!!!!
    ای کاش می توانستم ، یک لحظه می توانستم
    بر شانه های خود بنشانم این خلق بی شمار را
    و گرد حباب خاک بگردانم تا با دو چشم خویش بینند
    که خورشیدشان کجاست تا باورم کنند

میتوانیم با استفاده از جدل عقاید آدمهای دیگر را نابود کنیم یا بگذاریم هرچه میخواهند بگویند . نمیتوانیم عقاید را با زور نابود کنیم چنین کاری از هر نوع رشد آزادانه ی هوش ممانعت میکند

با رعایت قوانین به حفظ نظم فروم خودتان کمک کنید

3. کاربر مقابل از نوشته maverick100 گرامی سپاسگزاری کرده است:

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن حماسه آفرینان و تيزپروازان نيروي هوايي
    سپاسگزاری
    3,919
    سپاسگزاری شده : 10,954 بار در 618 پست
    قدرت امتیازدهی
    93
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط afshin5411 نمایش نوشته ها
    با سلام
    تا اینکه ای مطلب رو دیدم

جهت اطلاع دوستان بزرگوار

دوما یک فروند هواپیما دچار نقص فنی گردید و در یکی از فرودگاههای کشور سوریه در نردیکی دمشق به زمین نشست که یکماه بعد گروهی از همافران و خلبانان به سوریه رفته و پس از حدود یکماه کار بر روی هواپیمای فانتوم آنرا به آسمان میهن بازگرداندند

درود به شرفشان

افشين عزيز اون عمليات حواشى بسيارى داشت و حمايت هاى فراوانى از سوى ديگر كشورها شده بود .ولى خوب طبيعى هست كه هميشه به بهترين شكل ممكن داستان براى عموم بيان مى شه.
    * In Memory Of RF-4 Martyrs *

Aviation Storekeeper
    سپاسگزاری
    393
    سپاسگزاری شده : 423 بار در 43 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

با سلام

تا اینکه ای مطلب رو دیدم

جهت اطلاع دوستان بزرگوار

درود به شرفشان
    افشين عزيز اون عمليات حواشى بسيارى داشت و حمايت هاى فراوانى از سوى ديگر كشورها شده بود .ولى خوب طبيعى هست كه هميشه به بهترين شكل ممكن داستان براى عموم بيان مى شه.

منم با RF-4 Pilot موافم،ما بهترین شکل ممکن رو بین اذهان عمومی بیان کردیم.
    ولی من با یه سرهنگ بازنشسته حفاظت اطلاعات نیروی هوای صحبت می کردم(البته درجه اون زمان ایشون رو نپرسیدم) گفت این حمله در جواب به اون حمله میراژ های عراقی به نیرو گاه شمال بوده...

و اصل مطلب اون سوخت رسانیه بوده که ایشون با التماس بنده فرمودند به کمک سوریه بوده!!!!
    این یعنی یا فرماندهان مردم رو پیچوندند یا ایشون منو پیچونده،چون سوخت گیری در دو مرحله سر مرز و قبل ورود به عراق و مرحله دوم در بازگشت جنگنده از عراق سر مرز و چند کیلومتر جلو تر از مرحله اول...

عضو گروه هوانوردی نظامی
    سپاسگزاری
    14,410
    سپاسگزاری شده : 25,785 بار در 2,102 پست
    قدرت امتیازدهی
    179
    Array

عمليات بزرگ H3 كه به عنوان يكي از بزرگترين و مجهول ترين ماموريتهاي دنيا به شمار مي رود،از لحاظ امار جنگنده هاي نابودي در مقام سوم دنيا قرار دارد . در اين عمليات به گفته ي خود كشور عراق 48 فروند جنگنده نابود شد اما از ديد منابع غير رسمي و مطلع حدود 80 فرند جنگنده منهدم يا خسارت كلي ديدند
    تنها يك فروند اف 4 از دسته ي 8 فروندي مورد اصابت گلوله هاي ضدهوايي قرار گرفت كه در سوريه به زمين نشست ( منابع غير رسمي اما مطلع )

اف 4 مذكور بعد از چند مدت به ايران برگشت ( به يكي از شهرهاي مرزي و سپس بوسيله ي تريلي مخصوص به همدان منتقل شده ) و براي هميشه با اسمان وداع كرد به دليل شدت صدمات وارده ، اف 4 مذكور از خط پروازي خارج شد و احتمالا به عنوان منبع قطعه براي ديگر فانتوم ها استفاده شد
    عليرضاي عزيزم ، تا ابد در قلب من جاويدان خواهي ماند ...

سپاسگزاری
    2,059
    سپاسگزاری شده : 2,442 بار در 318 پست
    قدرت امتیازدهی
    25
    Array

Exclamation پاسخ : يك نكته مهم در رابطه با عمليات H3

دوستان واسه اطلاع بیشتر میتونند مجله خردنامه پایداری شماره 52 و اگه اشتبا نکنم شماره 48{شماره اسفند پارسال} مطالبه خوبی در این باره نوشته شده:
    شماره 48 مصاحبه ای با یکی از خلبانان شرکت کننده در این عملیات که اسمشون الان خاطرم نیست!
    شماره 52 مصاحبه ای با نویسنده کتاب حمله به اچ-3 سرتیپ 2 خلبان احمد مهرنیا!{خیلی نکات ریز ماجرارو باز کرده به نظر من}

سپاسگزاری
    7,433
    سپاسگزاری شده : 1,830 بار در 286 پست
    قدرت امتیازدهی
    23
    Array

دوستان توجه فرمایند که این مطلب را تمام خلبانان اذعان داشتند که سوخترسانها از کشوری ثالث پرواز کردند احتمالا قبرس است نه سوریه
    اما بنده یک سوال دارم این منبع موصق شما چیست که میگوید یک فانتوم در سوریه به زمین نشسته ؟
    ای کاش می توانستم ، یک لحظه می توانستم
    بر شانه های خود بنشانم این خلق بی شمار را
    و گرد حباب خاک بگردانم تا با دو چشم خویش بینند
    که خورشیدشان کجاست تا باورم کنند

میتوانیم با استفاده از جدل عقاید آدمهای دیگر را نابود کنیم یا بگذاریم هرچه میخواهند بگویند . نمیتوانیم عقاید را با زور نابود کنیم چنین کاری از هر نوع رشد آزادانه ی هوش ممانعت میکند

با رعایت قوانین به حفظ نظم فروم خودتان کمک کنید

9. سپاسگزاری ها (2):

مدیر انجمن نیروی هوایی ایران
    سپاسگزاری
    3,575
    سپاسگزاری شده : 6,659 بار در 505 پست
    قدرت امتیازدهی
    77
    Array

سلام
    در مورد حمله به اچ 3 حرف و حدیث زیاد است
    ولی چیزی رو که با اطمینان می تونم براتون تعریف کنم اینه که :

ابتدا قرار بود عملیات از پایگاه دوم شکاری توسط فانتومهای پایگاه سوم انجام بشه که بعد از دو بار لو رفتن عملیات و هوشیار شدن عراق این امر کنسل شد

تعداد 10 فروند هواپیمای فانتوم از همدان بلند شدند که دو فروند آن لب مرز برگشتند که یکی از آنها سرهنگ عتیقه چی بود

لیدر دسته پروازی سرتیپ فرج ا... براتپور شماره 2 پرواز و لیدر جانشین سرتیپ کاظمی و لیدر سوم مرحوم سرتیپ محمود اسکندری بودند در هنگام تقسیم شدن هرکدام از این عزیزان فرمانده یک دسته بودند

سوختگیری در 90 مایلی هدف توسط دو فروند 707 که از سوریه بلند شده بودند انجام پذیرفت

تمام جنگنده ها هدف را دور زدند و در راه بازگشت هدف را بمبارن کردند بجز دسته اول که که مجبور بود نزدیکترین پایگاه به مرز اردن را بزند که لیدر دسته براتپرو بعد از زدن هدف چندین تریلی حمل مهمات می بیند و برای زدن آنها اقدام می کند همین امر موجب می شود که در راه بازگشت با مشکل کمبود سوخت مواجه شود خود ایشون در صحبتی که من باهاشون کردم گفتند هیچ وقت در طول جنگ به این اندازه نترسیده بودم از سقوط و مرگ نمی ترسیدم از این می ترسیدم که بدلیل کمبود سوخت سقوط کنم این عملیات را من رهبری می کردم و آبرو و حیثت کاری من در صورت اتمام سوخت و اجکت از دست می رفت انقدر استرس داشتم که حتی نمی توانستم در رادار دنبال تانکر بگردم آخر سر هم با چشم از دور دیدمش

هواپیمای شهید خضرایی که کمک ایشون سرهنگ اصغر باقری بودند به دلیل رعایت نکردن حداقل ارتفاع در ترکش بمب خود گرفتار می شود و مجبور می شود که در خاک سوریه فرود بیاید چند روز بعد مرحوم تیمسار ..... به همراه تیمسار .... به همراه یک فروند 707 عازم سوریه می شوند و بعد زا سه روز هواپیما از طریق ترکیه وارد ایران می شود
    پاينده باد ايران زنده باد ايراني

وبلاگ من
    http://www.iranian-airforce.blogfa.com

صفحه اینستاگرام
    https://instagram.com/iranian_airforce_pilots_martyr

سپاسگزاری
    2,059
    سپاسگزاری شده : 2,442 بار در 318 پست
    قدرت امتیازدهی
    25
    Array

Exclamation پاسخ : يك نكته مهم در رابطه با عمليات H3

نقل قول نوشته اصلی توسط IRIAF نمایش نوشته ها
    دوستان واسه اطلاع بیشتر میتونند مجله خردنامه پایداری شماره 52 و اگه اشتبا نکنم شماره 48{شماره اسفند پارسال} مطالبه خوبی در این باره نوشته شده:
    شماره 48 مصاحبه ای با یکی از خلبانان شرکت کننده در این عملیات که اسمشون الان خاطرم نیست!
    شماره 52 مصاحبه ای با نویسنده کتاب حمله به اچ-3 سرتیپ 2 خلبان احمد مهرنیا!{خیلی نکات ریز ماجرارو باز کرده به نظر من}
    مهمان گرامی شما نمیتوانید عکس ها و تصاویر را مشاهده کنید. برای ثبت نام و دیدن تصاویر اینجا کلیک نمائید .

- کتاب «8+140 فروندی» درباره عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در اول مهر سال 1359 در دو بخش از سوی امیر سرتیپ احمد مهرنیا در دست نگارش و تدوین است.

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «8+140 فروندی» درباره نحوه عملیات 140فروندی و در پاسخ به تجاوز 31 شهریور عراق به خاک کشور است که در دو بخش توسط امیر سرتیپ احمد مهرنیا نوشته شده است. بخش اول مربوط به روز عملیات و نحوه انجام آن است و در بخش دوم برای جذابیت بیشتر تعداد 140 خاطره از خلبانان و کسانی که از این عملیات خاطره ای دارند آمده که بخش اول کتاب تمام شده و بخش دوم هم حدود 70 خاطره آماده شده است.

سرتیپ مهرنیا درباره این کتاب می گوید: «با توجه به کوتاه بودن روایت این بخش، سعی کردم به صورت کوتاه یک برگشت به عقب به عملیات های نیروی هوایی در ماجرای اروندرود و عملیات نیروی هوایی در ظفار عمان البته بدون توجه به درست و غلط بودن این دو عملیات و تنها از نقطه نظر نقش نیروی هوایی از نظر عملیاتی مطالبی بیاورم. بعد به رویدادهای سالهای بعد از انقلاب و تحولات نیروی هوایی و پاکسازی های که در این نیرو صورت گرفت به صورت محدود پرداختم و با این مقدمه می خواستم مخاطبان به وضعیت نیروی هوایی در آن مقطع زمانی پی ببرند».

با توجه به اینکه کتاب اول این نویسنده با عنوان «حمله به الولید»!!!!!!{ دوستان برای آگاهی از عملیات H-3 میتونند این کتاب رو تهیه کنند}را سوره مهر منتشر کرد، قصد دارد به محض تمام شدن این کتاب، آن را برای انتشار در اختیار این ناشر قرار دهد.

سپاسگزاری
    5,510
    سپاسگزاری شده : 2,462 بار در 328 پست
    قدرت امتیازدهی
    25
    Array

در فیلم حمله به اچ 3 نشون میده که هواپیمای سوخترسان از نیکوزیای قبرس حرکت می کنه! چطور یکدفعه شد سوریه؟ یعنی در فیلم اشتباه شده؟

13. سپاسگزاری ها (4):

صفحه 3 از 11 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. بی نظیر ترین و کمیاب ترین فرتورهای نیروی هوایی ایران
    توسط Saeid12345 در انجمن نگارخانه نیروی هوایی
    پاسخ ها: 462
    آخرين نوشته: 27-08-2016, 11:28
  2. گمارش سایه البرز (کمان-99)
    توسط ژنرال خلبان محسن در انجمن عملیاتهای نیروی هوایی
    پاسخ ها: 35
    آخرين نوشته: 25-09-2014, 23:12
  3. طراحی پیچیده ترین مغز مجازی