@aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk
خرید بلیط هواپیما
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 11

جستار: سپر پدافند موشکی اسراییل

 1. #1
  هوانورد دوست داشتنی!
  تاریخ عضویت
  Aug 2005
  محل سکونت
  زیر آسمان خدا
  نوشته ها
  796
  سپاسگزاری
  452
  سپاسگزاری شده : 876 بار در 250 پست
  قدرت امتیازدهی
  18
  Array

  پیش فرض سپر پدافند موشکی اسراییل

  وزير امور ايران اسرائيل: براي جنگ با ايران آماده ميشويم

  در حالي که اين روزها لبنان شاهد جشن و پايکوبي شکست ارتش اسرائيل از گروه چريکي و مردمي حزبالله لبنان است، منابع رژيم اسرائيل ضمن ايراد اتهاماتي درباره جنگ لبنان، از آمادگي براي جنگ با ايران خبر دادند.

  معاون ستاد کل ارتش اسرائيل در تازهترين کنفرانس مطبوعاتي خود ضمن رد احتمال بروز جنگي در منطقه بين اسرائيل و سوريه گفت، بعيد ميداند سوريه قصد داشته باشد در ماههاي پيش رو به اسرائيل حمله کند، اما افزود: تلاش حکومت ايران به هدف بر هم زدن ثبات و آرامش در منطقه را نبايد از نظر دور داشت.

  کلنل کاپلينسکي در بخش ديگري از سخنان خود در کنفرانس مطبوعاتي، به برنامههاي اتمي جمهوري اسلامي ايران پرداخت و گفت: تلاش حکومت ايران براي دستيابي به سلاح هستهاي، از ديدگاه جهانيان يک تغيير و تحول اساسي محسوب ميشود و گفت: تشکيلات دفاعي و امنيتي اسرائيل اين روند را با نگراني دنبال ميکنند.

  ارتش اسرائيل براي جبران کمبود تجهيزاتي، يک برنامه پنج ساله تنظيم کرده و به اجراي آن پرداخته است.در روزهاي اخير راديوها و تلويزيونهاي اسرائيل بيشترين بخش از برنامههاي خبري خود را به سالگرد دومين جنگ لبنان اختصاص دادند. تلويزيون کانال ده اسرائيل مدعي شد ربودن سربازان اسرائيلي به دستور جمهوري اسلامي ايران صورت گرفته بود. اين تلويزيون تصاويري از ديدار حسن خميني (نوه امام خميني) با بشار اسد رئيس جمهوري سوريه را که ده روز پيش از ماجراي اسارت گرفتن سربازان اسرائيلي انجام شد نشان داد که در آن سيدحسن نصرالله نيز حضور داشت.

  همچنين تصاويري نشان داده شد که علي لاريجاني دبير شورايعالي امنيت ملي يک روز پيش از اين عمليات با نصرالله ديدن کرد و احتمالا حتي در ساعاتي که اين عمليات رخ داد، او هنوز در بيروت به سر ميبرد.در همين حال، «اويگدور ليبرمن» وزير سياستهاي راهبردي اسرائيل در واکنش به تصميم جمهوري اسلامي ايران پيرامون دادن اجازه به نمايندگان بين المللي براي بازديد از راکتور آب سنگين اراک، آن را وقت کشي دانست.


  او گفت: جهان نبايد در دام سران تهران بيفتد و لازم است براي عملي کردن تحريمهاي گستردهتري عليه حکومت ايران همچنان تلاش شود. حکومت اسلامي ايران ادعا ميکند که اين توافق نشان شفافيت سازي بيشتري است ولي در واقع ميکوشد با اين گونه اقدامات نمادين و بي محتوا، براي خود وقت بخرد.
  اويگدور ليبرمن، که به تازگي از سفري اروپايي به اسرائيل بازگشته، در مصاحبهاي با روزنامه ايتاليايي کوريرا دلا سرا گفت: اسرائيل براي دفاع از خود در برابر حکومت ايران آماده ميشود.

  وي که از او به عنوان وزير امور ايران اسرائيل نام برده ميشود، از رومانو پرودي نخست وزير ايتاليا که اخيرا در مصاحبهاي با روزنامه اسرائيلي «معاريو» از انرژي هستهاي غيرنظامي جمهوري اسلامي ايران با نظر مساعدي نام برده بود، شديدا انتقاد کرده گفت: طرز رفتار ايتاليا و برخي از کشورهاي اروپائي در اين رابطه با مواضع سازشکارانه چمبرلين، نخست وزير انگليس در دوران به قدرت رسيدن هيتلر در اروپا شباهت دارد که توافقنامه سال 1938 را در مونيخ با هيتلر امضا کرد و ظاهرا براي جلوگيري از بروز جنگ جهاني دوم به خواستههاي توسعه طلبانه او تسليم شد.

  ليبرمن ضمن انتقاد از وزير امور خارجه ايتاليا که گفته بود نگران تحريم اقتصادي عليه ايران ميباشد و آن را بيتاثير ميداند، انتقاد کرد و آن را بيهوده و بيدليل ناميد و يادآوري کرد که تحريمهاي اقتصادي مشابه عليه ليبي و کره شمالي نتيجه مثبتي داده است. بنابراين نگراني ماسيمو دالما وزير خارجه ايتاليا در اين مورد معنايي ندارد.

  ليبرمن وزير امور راهبردي اسرائيل که مسئول رسيدگي به تهديدهاي استراتژيک عليه اسرائيل را به عهده دارد، ضمن انتقاد شديد از بعضي از کشورهاي اروپايي ميگويد: به جاي شدت بخشيدن به تحريمهاي اقتصادي و زير فشار گذاردن رژيم حاکم بر ايران، بعضي کشورهاي اروپايي به ديالوگ و گفتوگو با جمهوري اسلامي ادامه داده و عملا اعمال آن رژيم را کم اهميت جلوه ميدهند.


  ليبرمن در اين مصاحبه ابراز عقيده کرد که جدا تلقي کردن استفاده از انرژي هستهاي براي مصارف غيرنظامي و نظامي امکان پذير نيست، زيرا جمهوري اسلامي ايران همزمان با غنيسازي اورانيوم به طراحي و توليد موشکهاي دوربردي مانند شهاب 3 و 4 ميپردازد که هدف از توليد آنها سوالبرانگيز است. زيرا اگر ظاهرا نياز اصلي آنان توليد انرژي است،

  پس چرا همزمان با آن به ساخت موشکهاي باليستيک دست ميزنند؟


  ليبرمن در پاسخ به پرسش خبرنگار ايتاليايي در مورد احتمال حمله نظامي اسرائيل به ايران گفت: ما قصد حمله به هيچ کشوري را نداريم ولي بايد خود را آماده دفاع کنيم و از اسرائيل و شهروندان آن در مقابل تهديدهاي احتمالي آمادگي کامل داشته باشيم.

  او مدعي شد: پرزيدنت احمدي نژاد در هر فرصتي ما را تهديد به نابودي ميکند و هولوکاست را افسانه ميخواند. حکومت ايران حماس را در مقابل اسرائيل ياري ميدهد و امکانات خود را در اختيار حزبالله لبنان قرار داده تا باعث برانداختن دولت اين کشور شود و در همان حال در پس پرده به حملات تروريستي در افعانستان به جان سربازان نيروهاي ناتو و همچنين سربازان آمريکايي در عراق ياري ميرساند. بنابراين طبيعي است که ما نگران اوضاع باشيم و خود را براي روز مبادا آماده کنيم.


  بن پایه:بازتاب

 2. #2
  هوانورد دوست داشتنی!
  تاریخ عضویت
  Aug 2005
  محل سکونت
  زیر آسمان خدا
  نوشته ها
  796
  سپاسگزاری
  452
  سپاسگزاری شده : 876 بار در 250 پست
  قدرت امتیازدهی
  18
  Array

  پیش فرض سپر پدافند موشکی اسراییل

  آرايش شيميايي در شهرهاي اسرائيل

  در روزهاي اخير شهرهاي صهيونيستنشين، آرايش شيميايي به خود گرفتهاند.بنا بر اين گزارش، به تازگي در اين شهرها، تعداد زيادي ماسك ضدشيميايي براي استفاده مردم پخش شده است.همچنين بخش زيادي از مواد ذخيره شيميايي كارخانه استراتژيك «حيفا» به نقاط نامعلومي برده شده است.كارخانه حيفا، همان كارخانهاي است كه در زمان جنگ 33 روزه اسرائيل از پيامدهاي انهدام آن با موشكهاي حزبالله به شدت نگران بود.

  اين اقدامات پس از دو تحول در دو هفته گذشته انجام ميگيرد كه مورد نخست، پرواز هواپيماهاي ارتش اسرائيل در فواصل زياد و تمرين سوختگيري براي آمادگي تعرض به ايران بود و دومي آمادهباش پدافند هوايي اسرائيل كه دامنه آن حتي به تمرينات پياپي آژير قرمز در شهركها نيز رسيده است.

  هنوز انگيزه واقعي اسراییل از اين اقدامات مشخص نيست، اما طبيعتا اينگونه تحركات، با هدف آمادگي براي حمله يا اقدام نظامي عليه ديگران و همزمان ايجاد بازدارندگي نسبت به تحركات طرف مقابل انجام ميشود.

  برخي تعيين تسهيلات استثنايي براي يهوديان ايران به اندازه شش برابر يهوديان نقاط ديگر و ارايه وامهاي چند هزار دلاري براي خريد مسكن و خودرو را نيز با اين تحركات بيارتباط نميدانند.گفتني است، سال گذشته نيز پيش از آغاز حمله اسرائيل به جنوب لبنان، كه با مقاومت قهرمانانه حزبالله لبنان روبهرو شد، از مدتي پيش، تلويزيون اسرائيل به پخش مانورهاي نظاميان اين رژيم پرداخت.

  بن پایه:
  بازتاب

 3. #3
  هوانورد دوست داشتنی!
  تاریخ عضویت
  Aug 2005
  محل سکونت
  زیر آسمان خدا
  نوشته ها
  796
  سپاسگزاری
  452
  سپاسگزاری شده : 876 بار در 250 پست
  قدرت امتیازدهی
  18
  Array

  پیش فرض سپر پدافند موشکی اسراییل

  دليل آمادهباش پدافند هوايي اسرائيل چيست؟

  آمادگي در برابر حملات نظامي، موجب بروز نظريات مختلفي در محافل لبنان راجع به علت اصلي اين اقدام ارتش اسرائيل شده است.برخي از گروههاي لبناني، اين كار ارتش اسرائيل را فعاليتي تبليغاتي و رواني توصيف كرده كه قصد دارد آمادگي نظامي در ارتش و جامعه اسرائيل را ـ كه پس از مشاجرات گسترده سياسي ناشي از انتشار گزارش وينوگراد به شدت آسيب ديده بود ـ در سالگرد جنوب لبنان بازسازي كرده و به شهروندان اسرائيلي القا كند كه اين كشور همواره در خطر است.

  گروهي ديگر از محافل لبنان، آمادهباش پدافند اسرائيل را نشانهاي از تحركات جديد ارتش اين كشور و تصميم آن براي حمله دوباره به لبنان يا سوريه ميدانند. اين نظريه، سخنان بوش مبني بر وقوع حادثهاي مهم در تابستان امسال را كه با هشدارهاي احمدينژاد، رئيس جمهور ايران، مبني بر اقدام قريبالوقوع ارتش اسرائيل همراه شده بود، تأييد ميكند.

  نظريه سوم نيز به اطلاع سازمان جاسوسي اسرائيل (موساد) بر احتمال تحرك عليه اين كشور از سوي گروههاي اسلامي، به ويژه «حماس» و «حزبالله» اشاره كرده و آمادهباش نظامي را براي پاسخگويي در برابر اين تهديدات توصيف ميكند.

  بن پایه:بازتاب
  ویرایش توسط kermanshahy : 31-12-2012 در ساعت 19:02 دلیل: بروز رسانی،زیبا سازی وبن پایه

 4. #4
  Group Captain
  تاریخ عضویت
  Jun 2006
  نوشته ها
  1,927
  سپاسگزاری
  1,185
  سپاسگزاری شده : 2,596 بار در 549 پست
  قدرت امتیازدهی
  0
  Array

  پیش فرض سپر پدافند موشکی اسراییل

  ممکن است 600 هدف حساس در اسرائیل وجود داشته باشد اما تعداد موشکهای شهاب 3 که توانایی رسیدن به اسرائیل را داند از 50 فروند فراقر نمیرود
  در مورد آماده باش اسرائیل نیز این احتمال نه چندان قوی برای شروع جنگ دوباره از سوی ایران وجود داشت ولی با وجود کشورهایی هم چون ترکیه مانع ورود سلاح های ایرانی به لبنان میشوند و ارسال سلاح از سوی ایران طی چند ماه گذشته با تاخیر رو به رو بوده است
  در مورد سلاحهای شیمیایی که احتمال میرود از سوی ایران به حزب الله داده شده باشند
  نیز بحث های زیادی است.


 5. #5
  Aerographer's Mate
  تاریخ عضویت
  Dec 2006
  نوشته ها
  343
  سپاسگزاری
  0
  سپاسگزاری شده : 190 بار در 99 پست
  قدرت امتیازدهی
  13
  Array

  پیش فرض سپر پدافند موشکی اسراییل

  روزنامه اسراییلی جروزالم پست فاش کرد: نیروی هوایی اسراییلی قرار است ظرف چند هفته آینده قابلیت سیستم دفاع موشکی "آرو" خود را با هدف ردیابی موشک شهاب 3جمهوری اسلامی ، مورد آزمایش قرار دهد.

  در این آزمایش توان رادار گرین پاین که بخش اساسی سیستم پدافند موشکی "آرو" است، مورد سنجش قرار می گیرد. این رادار، موشکی بانام "گنجشک سیاه" را که شباهت بسیاری به نمونه پیشرفته موشک بالستیک شهاب 3 ایران دارد، مسیریابی می کند.

  به گفته مقامات دفاعی اسراییلی، "گنجشک سیاه" از یک فروند جت جنگنده نیروی هوایی اسراییلی شلیک می شود. این موشک که مدل شبیه سازی شده موشک شهاب 3 است، یک کلاهک هسته ای جداشدنی را حمل می کند و از قابلیت های فرار از سیستم راداری پیشرفته برخوردار است.

  رادار گرین پاین نیز در این آزمایش موقعیت این موشک را تعیین می کند و سپس مرکز کنترل جنگ "سیترون تیری" اطلاعات به دست آمده را به باطری سیستم پدافند موشکی "آرو" منتقل می کند.

  همچنین نیروی هوایی اسراییلی قصد دارد اواخر سال جاری آزمایش دیگری را انجام دهد که طی آن یک فروند موشک "آرو" شلیک می شود تا توان مقابله با موشک های مقابل را بسنجد.

  دو هفته پیش، سیستم دفاعی اسراییلی تصمیم گرفت تا موشک "آرو 3" را که نمونه پیشرفته تری از موشک "آرو 2 " از نظر سرعت، برد و ارتفاع است، بسازد. آخرین آزمایش موشکی "آرو" اسرائیل در فوریه 2007 انجام شد.


  بن پایه:
  عصر ایران
  ویرایش توسط kermanshahy : 03-12-2012 در ساعت 18:17 دلیل: بروز رسانی

 6. سپاسگزاری ها (2):


 7. #6
  Aerographer's Mate
  تاریخ عضویت
  Dec 2006
  نوشته ها
  343
  سپاسگزاری
  0
  سپاسگزاری شده : 190 بار در 99 پست
  قدرت امتیازدهی
  13
  Array

  پیش فرض سپر پدافند موشکی اسراییل

  ايهود باراك:

  براي مقابله با حمله ايران به سيستم دفاع موشكي مجهز ميشويم

  وزير دفاع اسراییل گفت: آمريكا درصدد است به زودي اسرایيل را در راستاي اقدامات پيشگيرانه نسبت به حمله احتمالي جمهوری اسلامی به سيستم دفاع موشكی مجهز كند.

  ايهود باراك پس از بازگشت از آمريكا و ديدار با همتاي آمريكايي خود گفت: متحدان اسرایيل در حال حاضر براي بهبود بخشيدن به وضعيت سپردفاعي «آرو 2» اين كشور مشغول رايزنيهاي جدي هستند اما هنوز نسبت به اين پيشنهاد در مجموعه سپر دفاعي «آرو 2» توافقي صورت نگرفته است.

  وي افزود:امریکا تاكنون تلاش كرده است تا با تصويب تحريمها عليه جمهوری اسلامی، با علم به اينكه اگر گزينه حل ديپلماتيك مسئله هسته ا ی جمهوری اسلامی به بنبست برسد اسرایيل به حمله نظامي متوسل ميشود، بلند پروازيهاي هسته اي اين كشور را تحت كنترل درآورد.

  باراك كه در جمع خبرنگاران صحبت ميكرد، تصريح كرد: اسراییلی و آمريكا با بررسي ضرورتها همه "گزينه ها را روي ميز" حفظ ميكنند ولي اينطور نيست كه "در همه زمينهها و جزئيات توافق كامل" داشته باشند.

  ايهود باراك كه يكي از منتقدين اصلي گزارش برآورد سال گذشته سيا مبني بر اينكه ايران فعاليتهاي هسته ای خود را از سال 2003 تعطيل كرده است، بود گفت: "بسيار حياتي است كه آمريكاييها مواضع و موقعيت ما را درك كنند من فكر ميكنم كه آنها بعد از اين ديداري كه داشتيم اهميت اين موضوع را بيشتر فهميده باشند".

  باراك در پاسخ به اين سوال كه با توجه به اينكه اسراییلی تنها كشور صاحب تسليحات هستهاي در خاورميانه است، آيا قادر خواهد بود به تنهايي از عهده رويارويي با جمهوری اسلامی برآيد، پاسخ دقيقي نداد و گفت: هرچند جمهوری اسلامی ادعاي ساختن بمب اتمي را رد ميكند ولي اعلام كرده است در صورتيكه مورد حمله واقع شود تلافي خواهد كرد.

  وي افزود: چنين لفاظيهايي از سوي دو كشور گمانه زنيها را در بازارهاي جهاني نسبت به رويارويي نظامي جمهوری اسلامی با اسراييل يا با آمريكا شدت بخشيده است كه اين مساله منجر شده است كه بهاي جهاني نفت در اوايل ماه جاري به بالاترين نرخ خود برسد.

  وزير دفاع اسراییل با اشاره به مواضع دفاعي اسراييل گفت:" تا قبل از روي كار آمدن دولت جديدآمريكا "در ژانويه به دنبال توافق پنتاگون براي نصب يك رادار قوي موسوم به "اكس باند" است.

  وي به نقل از مقامات آمريكايي تصريح كرد: اين سيستم راداري كه شركت "رايتون" سازنده آن است، قادر است شيئي به كوچكي يك توپ بيسبال را از فاصله 2900 مايلي شناسايي و رديابيكند، اين رادار اين امكان را براي سپر موشكي "آرو" فراهم ميسازد تا موشكهاي بالستيك "شهاب 3" جمهوری اسلامی را در نيمه مسير 11 دقيقهاي آن تا اسراييل مورد حمله قرا دهد سيستم رادار "اكس باند" همان سيستمي است كه ايالات متحده درصدد است آن را به عنوان بخشي از سپر دفاع موشكي به منظور حفاظت از متحدان اروپايي خود در جمهوري يوگسلاوي نصب كند.

  باراك افزود: امریکا همچنين گفته است كه احتمالاً ميخواهد اطلاعات حمله موشكي را در اختيار اسراييل قرار دهد، يك مسئول بلند پايه وزارت دفاع آمريكا تاييد كرده است كه آمريكا تصميم دارد سيستم رادار "اكس باند" را به اسراييل بدهد و به ما قول دادند كه در آيندهاي نزديك سيستم رادار خود را در اسراييل نصب ميكنند.
  وزير دفاع اسراییل با بيان اينكه ايالات متحده دسترسي اسرایيل به برنامه دفاعي ماهوارهاي را نيز افزايش ميدهد تا بتواند در برابر حملات موشكي مصون بماند، يادآور شد: مقامات اسراييلي ميگويند كه دسترسيهاي سابق اسراييل به اين برنامه تاكنون مقطعي و بر اساس ضرورت بوده است اما بنابه تصميمهاي اتخاذ شده در كمتر از چند ماه اسرایيل قويتر و آمادهتر در برابر تهديدات خارجي خواهد شد.

  وي با بيان اينكه پروژه "آرو 3" كه طرح آن بر روي كاغذ پياده شده است قادر است موشكهاي مهاجم را در ارتفاع بالا مورد هدف قرار دهد، افزود: اسراييل و امریکا در ماهي كه گذشت ارزيابيهاي مختلفي را در خصوص زمان احتمالي ارسال سيستمهاي ضد هوايي پيشرفته «اس 300» از روسيه به ايران بيان كردند، سيستمهاي پيشرفته «اس 300» احتمالاً پيشدستي حمله هوايي اسراييل به تاسيسات هستهاي جمهوری اسلامی را دچار مشكل خواهد كرد.

  باراك همچنين گفت: درصدد خريد يا قرض توپخانه خودكار از آمريكا است، اين توپخانه حملات داخلي خمپاره و راكت هاي كوتاه برد را خنثي ميكند كه باعث ميشود شهر «سدورت» و ديگر شهرهاي استان «نگوه» در برابر شليك اين راكتها از نوار غزهمصون بمانند.

  اين تحولات به دنبال يك سري مقالاتي كه از دكتر «ناتان فاربر» كارشناس موشكهاي بالستيك از «تكنيون» در روزنامه هآرتس در حمايت از اين پروژه به چاپ رسيد، اتفاق افتاده است. با اين حال اكثر مسئولين وزارت دفاع اسرائيل اظهار داشتند كه سيستم توپخانهاي كافي به نظر نميرسد، آنها گفتند اسرایيل بايد روي سيستم «گنبد آهنين» تمركز كند كه البته گفته ميشود تا قبل سال 2011 آماده بهرهبرداري نباشد.


  بن پایه:
  فارس

 8. کاربر مقابل از نوشته Sohrab گرامی سپاسگزاری کرده است:


 9. #7
  Aviation Machinist's Mate
  تاریخ عضویت
  Jul 2008
  نوشته ها
  69
  سپاسگزاری
  0
  سپاسگزاری شده : 49 بار در 20 پست
  قدرت امتیازدهی
  10
  Array

  پیش فرض سپر پدافند موشکی اسراییل

  هفته نامه دفاعی جینز در سال2006 به نقل از مقام های اسرائیلی خبر از آزمایش موفقیت آمیز ضد موشک های بالستیک این دولت داد. به نوشته این هفته نامه سیستم تسلیحاتی پیکان اسرائیل یک موشک شبیه سازی شده شهاب 3 ایران را هدف قرار داد و در هوا نابود کرد. مدیر سازمان دفاع موشکی اسرائیل به جینز گفت: "ما تا پیش از این از پیکان علیه موشکی که شبیه شهاب باشد استفاده نکرده بودیم، اما الان می دانیم که قادر به مقابله با همه تهدیدهای موشکی بالستیک منطقه صرفنظر از متعارف و یا غیرمتعارف بودن آنها هستیم." وی همچنین خبر از ادامه تلاش های تل آویو برای برخورد با تهدیدهای آینده داد.

  سیستم پیکان محصول مشترک صنایع هوایی اسرائیل و کمپانی آمریکایی سیستم های دفاع بوئینگ می باشد. آمریکا و اسرائیل در مارس 2004 معاهده ای 78 میلیون دلاری منعقد نموده که به موجب آن بوئینگ متعهد با ساخت 35 درصد از ضدموشک های پیکان 2 شد.

  منبع واشنگتن پریزم

 10. کاربر مقابل از نوشته زاهدی کیا گرامی سپاسگزاری کرده است:


 11. #8
  هوانورد ارشد
  تاریخ عضویت
  Feb 2006
  نوشته ها
  408
  سپاسگزاری
  1,231
  سپاسگزاری شده : 2,103 بار در 252 پست
  قدرت امتیازدهی
  25
  Array

  پیش فرض سپر پدافند موشکی امریکا

  سیستم رادار ضدموشکی ایکس باند


  US X-Band radar

  رادار آمریکایی ایکس باند، جهت شناسایی دقیق موشکهای پرتابی زمین به زمین از سمت ایران طراحی شده است.
  US FBX radar
  ایهود باراک وزیر دفاع اسرائیل به تاریخ 30 جولای 2008 اعلام کرد: «ایالات متحده، موافقت کرده است تا اسرائیل را حداکثر به دو سیستم دفاع ضدموشکی در برابر موشکهای زمین به زمین ایران مجهز کند.» با این حال مقامات ارشد ایالات متحده به روشنی اظهار کردند که تا زمانی که اسرائیل به این سیستم دفاعی در برابر موشکهای زمین به زمین ایران مجهز نشده است، از هرگونه حمله به سایتهای اتمی ایران پرهیز نمایند.

  منابع نظامی نزدیک به پنتاگون اظهار می دارند که واشینگتن، رادار سیستم دفاع ضدموشکی X-band FBX-T را در ظرف حداکثر شش ماه آینده تحویل اسرائیل خواهد داد، قبل از آنکه رئیس جمهور جدید در ماه ژانویه به کاخ سفید وارد شود. این رادار، امکان دسترسی به برنامۀ پشتیبانی دفاعی از طریق ماهواره (DSP یا Defense Support Program) را فراهم می‏آورد و محل دقیق نقاط شلیک موشکهای زمین به زمین را مشخص می‏سازد. در چارچوب تحویل این سیستم، دولت بوش، اسرائیل را تا جایی که امکان داشته باشد، از حمله به مراکز اتمی ایران منع کرده است.

  باراک در گفتگو با دیک چنی (معاون رئیس جمهوری)، رابرت گیتس (وزیر دفاع) و کاندولیزا رایس (وزیر خارجه)، در واشنگتن، در مورد تحویل این سیستم، به توافق های زیر دست یافتند:

  (1) سیستم رادار قابل حمل و نقل FBX-T ساخت کمپانی رایتئون، با هدف پیش یابی و ردگیری دقیق اهداف و ثبت دقیق اطلاعات مربوطه ساخته شده است، فضای موثر درگیری با موشکهای زمین به زمین را توسعه و بهبود می بخشد. مقامات ارشد ایالات متحده می گویند که این رادار قادر است شیء ای را که از زمین، هوا یا دریا شلیک شده و به اندازۀ توپ بیسبال است، از فاصله ای در حدود 4700 کیلومتر تشخیص دهد. این رادار به اسرائیل امکان می‏دهد تا سیستم دفاع ضدموشکی آرو (Arrow) را جهت درگیری با موشکهای شهاب3 پرتابی از سمت ایران، از میانه های راهی که در حدود 11 دقیقه طول می کشد، وارد کارزار کند؛ به همین جهت، یک زمان بالقوۀ 5 دقیقه ای جهت نجات مردم در برابر اصابت موشکهای ایران بدست می آید. این سیستم، نقص رادار گرین پاین را برطرف خواهد کرد. رادار گرین پاین تنها قادر است موشک پرتاب شده از سمت ایران را، پس از اینکه موشک وارد فضای مورد نظر خود جهت اصابت به هدف اسرائیلی گردید، آن را شناسایی کند.

  (2) سیستم رادار ایکس باند، زمان دسترسی به اطلاعات ماهواره های پشتیبانی دفاعی ایالات متحده را افزایش می‏دهد که قادر به نقطه گذاری محل دقیق شلیک موشکها می باشند. برای اسرائیل، زمانی در حدود 5.5 دقیقه پس از شلیک موشک شهاب در اختیار خواهد بود. دسترسی به اطلاعات ماهواره، پیش از این، تنها با درخواست رسمی دولت اسرائیل، شبیه به حمله سپتامبر گذشته به کوره اتمی سوریه، در اختیار قرار می گرفتند و دائمی نبودند.

  منابع نظامی اظهار می دارند که این دسترسی دائم به اطلاعات ماهواره، در ادامۀ برچیدن حصارهایی است که تاکنون به دلایلی، بحث های فراوانی برای امکان پذیر بودن آن در جریان بوده است. از آنجا که بعید به نظر می‏رسد این سیستم تا پیش از ورود رئیس جمهوری بعدی به کاخ سفید در دسترس قرار گیرد، به همین دلیل، باید به تایید وی نیز برسد. همچنین دولت بوش سعی دارد به نحوی از حملۀ خودسرانۀ اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران جلوگیری کند.

  (3) رضایت رسمی مقامات آمریکایی جهت بهینه سازی سامانۀ ضدموشکی آرو که اساسن یک سیستم آمریکایی محسوب می‏شود. پروژۀ آرو 3 قادر بود هر نوع موشکی را در فضایی وسیع تر و مرتفع تر از گونۀ موجود یعنی آرو 2، ساقط کند و در برابر بمباران اتمی اقدام دفاعی انجام دهد. هنوز به درستی روشن نیست که آیا دولت ایالات متحده تمایل دارد تکنولوژی لازم را جهت جایگزینی آرو با سیستم‏های آمریکایی در اختیار اسرائیل قرار دهد.

  نتیجۀ دیدار وزیر دفاع اسرائیل از واشینگتن جهت ارتقاء توانایی نظامی اسرائیل برای انجام یک حملۀ دفاعی بر ضد تاسیسات هسته ای ایران آن گردید که آمریکایی ها قول دادند سخت افزاری تحویل اسرائیل شود تا (به هنگام شلیک موشکهای زمین به زمین از سوی ایران) زمان بیشتری جهت دفاع و اقدام متقابل موجود باشد.  سیستم رادار پیشرفته ضد موشکهای جمهوری اسلامی
  یک نماینده کنگره ایالات متحده گفت: «کاخ سفید یک سیستم رادار قوی را به اسرائیل اهداء خواهد کرد که این سیستم موجب تقویت نیروی دفاعی اسرائیل علیه موشکهای بالستیک ایران خواهد شد و می‏تواند با تهدید موشکی بالقوۀ ایران مقابله کند.»


  ضدموشک پاتریوت PAC3

  مارک کرک (Mark Kirk) نماینده جمهوریخواه از ایالت ایلینوی گفت: «سیستم رادار جدید باعث خواهد شد شانس رسیدن موشکهای بالستیک دوربرد ایران به اسرائیل کاهش یابد.» کیرک که مسوول برقراری تماس با اعضای کنگره در خصوص ایجاد روابط تنگاتنگ دفاع موشکی با تل آویو است، افزود: «این بهترین چیزی است که به کاهش تنش میان ایران و اسرائیل منجر می‏شود.» وی در گفت و گو با رویترز اظهار داشت: «این سامانه به اسرائیل اجازه می‏دهد با تهدید موشکهای بالستیک شهاب 3 ایران مقابله کنند.» برپایۀ این گزارش، نزدیک به 70 عضو کنگره از جمله نمایندگان ارشد حزب دموکرات و جمهوریخواه در کمیتۀ خدمات مسلح مجلس نمایندگان آمریکا از دولت بوش خواسته‏اند یک سیستم رادار هشداردهنده را که با سپر موشکی رو به رشد آمریکا «یکپارچگی کامل» دارد به اسرائیل عرضه کند.

  سامانه جدید پیشنهادی به اسرائیل «رادار باند ایکس» نامیده می‏شود که قادر است اشیایی به اندازۀ حتا یک توپ بیسبال را از فاصله حدود 4 هزار و 700 کیلومتری ردیابی کند. «ریکی الیسون» یک کارشناس دفاع موشکی نزدیک به پنتاگون گفت: «پیشنهاد واگذاری سامانه ردیاب موشکی (باند ایکس) به اسرائیل اکنون بر روی میز قرار دارد.» این گزارش می افزاید: «آژانس دفاع موشکی پنتاگون، اکنون در حال توسعه طرح چند میلیارد دلاری سامانۀ رادارهای باند ایکس است.»

  علاوه بر پیشنهاد عرضه این سامانه های موشکی به اسرائیل پنتاگون پیشتر عملیات نصب یک سامانه رادار باند ایکس در شمال ژاپن را آغاز کرده و قرار است دومین سامانه نیز در نزدیکی مرز ایران در شرق ترکیه یا گرجستان مستقر شود. از سوی دیگر واشینگتن همچنان منتظر موافقت نهایی برای استقرار سامانه دفاع موشکی خود در لهستان و جمهوری چک است که اکنون با مخالفت روسیه روبه‏روست. استقرار این سامانه برای سال 2013 برنامه‏ریزی شده است. گفتنی است بوش در سفر خود به اسرائیل، علاوه بر پیشنهاد سامانه راداری پیشرفتۀ فوق‏الذکر، قطعات و تکنولوژی‏های نظامی پیشرفته را نیز به طرف اسرائیلی عرضه کند.

  بحران گرجستان و لشگرکشی نیروی های روس به داخل خاک گرجستان، روابط روسیه و آمریکا را به مرز تیرگی کامل کشاند و روسها تهدید کرده‏اند که از همکاری با سازمان ناتو خودداری خواهند ورزید. در چنین شرایطی، روسها اعلام کرده‏اند که اگر ایالات متحده و اروپایی‏ها، گرجستان را به عضویت در ناتو بپذیرند، روسها نیز از کارت ایران استفاده کرده و هرگونه قطعنامه در مورد کنترل برنامۀ اتمی ایران را وتو خواهند کرد. در نهایت دخالت بی مورد ارتش سرخ در داخل خاک گرجستان، در نهایت باعث سقوط ارزش سهام به میزان 25 درصد در بورس مسکو گردید و بسیاری از سرمایه گذاران خارجی را از روسیه فراری داد. اینکه آمریکایی‏ها، به بهانۀ دخالت ارتش روسیه در بحران گرجستان، سیستم‏های دفاع موشکی خود را یکی از پس دیگری در جای جای منطقه و به ویژه در نزدیکی مرزهای روسیه مستقر می‏سازند؛ امری که تا پیش از جنگ گرجستان، با کندی و تعلل پیش می‏رفت. یکی از این سیستم‏های راداری پیشرفته در نزدیکی مرزهای ایران در شرق ترکیه، دیگری در اسرائیل و مهمترین بخش آن در خاک لهستان و در 180 کیلومتری مرزهای روسیه نصب خواهند شد و تمامی اینها، واکنش خشم‏آلود واشینگتن به اقدام نظامی روسیه در خاک گرجستان است که تاکنون باعث بدست آمدن بهانه‏‏های قوی برای استقرار نیروی نظامی ایالات متحده در منطقه شده گشته است.

  ارسال دو سیستم پیشرفته ردیاب موشکی به اسراییل
  ایهود باراک وزیر دفاع اسرائیل گفت آمریکا به زودی با ارسال دو سیستم بسیار پیشرفته ردیاب موشکی، به اسرائیل کمک می‏کند تا سیستم دفاعی خود را در برابر هرگونه حمله احتمالی جمهوری اسلامی ایران بهبود بخشد. وزیر دفاع اسرائیل که پس از دیدار با رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا سخن می‏گفت افزود: «این دو گفتگوهایی نیز در مورد تقویت سپر دفاع ضد موشکی آروو 2 یا Arrow II متعلق به اسرائیل داشتند، هرچند هنوز در مورد ترکیب آن با موشکهای رهگیر آمریکایی توافق نظر حاصل نشده است. در عین حال این مقام جنگی اسرائیل از پاسخ دادن به این پرسش خبرنگاران که آیا اسرائیل خود را آماده می‏کند به تنهایی با ایران رویارویی کند، خودداری کرد.»

  وزیر دفاع اسرائیل پیشتر از آمریکا درخواست کرده بود تا برای جلوگیری و خنثا کردن پرتاب راکتهای قسام به شهرک اسرائیل سدیروت که زیر آتش روزانه تروریستهای حماس است، سیستم توپخانه موشکی فالانکس را به این کشور فروخته و یا قرض دهد. شهرک غیرنظامی اسرائیلی سدیروت در صحرای نقب و در داخل خاک اسرائیل، از داخل نوار غزه، روزانه مورد حمله موشکی فلسطینی های عضو گروهک حماس قرار می‏گیرد و این امر باعث اعتراض گستردۀ مردم این شهرک شده و نگرانی مقامات اسرائیل را نیز دربرداشته است.

  اسرائيل با اين سامانه راداري مي تواند به راحتی حملات موشکي و راکتي را شناسايي و رهگيري کند. اين تکنولوژی که «ایکس باند» نام دارد اسرائيل را قادر مي‏سازد تا در برابر حملات راکتهاي کوتاه برد قسام و خمپاره‏های فلسطینیان از خود دفاع کند. ايهود باراک وزير دفاع اسرائيل اعلام کرد که تا پيش از پايان رياست جمهوري بوش، اين سامانۀ دفاعي را از امريکا تحويل خواهند گرفت.

  بقایای راکتهای اصابت کرده به شهرک غیرنظامی سدیروت در صحرای نقب


  جزئیات بیشتری ازسیستم ضد موشکی اسرائیل
  روزنامه اسرائیلی هاآرتس، برخی از ویژگیها و جزئیات سیستم دفاع ضد موشکی اسرائیل را که قرار است توسط آمریکایی‏ها نصب شود، فاش ساخت.


  JTAGS (ایستگاه زمینی تاکتیکی مشترک)


  روش کار این سیستم در سه مرحله است:
  (1) در مرحله اول شبکهای از ماهوارهها فعال میشوند که این ماهوارهها قادر به کشف هر نوع موشک دوربردی هستند که از هر نقطه از کره زمین شلیک شود، ضمن اینکه ماهوارههای مذکور، مسیر حرکت موشک شلیک شده را نیز به طور دقیق مشخص میکنند.
  (2)در مرحله دوم یک پایگاه زمینی موجود در یک خودرو در منطقه، سیگنالهای ماهوارهای را دریافت کرده و بلافاصله به پایگاه سوم در صحرای نقب در داخل خاک اسرائیل ارسال میکند. در این منطقه، یک سیستم رادار آمریکایی بسیار پیشرفته و دقیق کار گذاشته شده است که با موج «ایکس» کار میکند.

  روزنامۀ هاآرتس نوشت: «ارتباط میان رادار نصب شده در صحرای نقب با سیستم هشدار موسوم به JTAGS، در واقع هدیه گرانبهایی بود که اسرائیل به تازگی از آمریکا دریافت کرده است و دلیل آن نیز اظهارات شدید ضداسرائیلی محمود احمدی نژاد در سه سال گذشته می‏باشد. در جریان دیدار اخیر ایهود باراک با جورج بوش رئیسجمهور آمریکا در واشینگتن، پرزیدنت بوش موافقت کرد تا این سیستم بسیار پیشرفته را در اختیار اسرائیل قرار دهد». به نوشتۀ هاآرتس: «سیستم پیشرفته ضد موشکی باعث میشود تا اسرائیل قدرت بسیار زیادی برای مقابله با موشکهای شلیک شده از طرف ایران و سوریه داشته باشد ولی در هر حال هرگونه فعالیت نظامی اسرائیل علیه ایران و سوریه، باید با چراغ سبز آمریکا همراه باشد، چرا که آمریکا نگران است تا پاسخ احتمالی سوریه و ایران متوجه سربازان آن در منطقه شود». هاآرتس همچنین نوشت: «اختلافاتی در داخل دستگاه امنیتی اسرائیل پیرامون گسترش شبکه ضد موشکی ایجاد شده است به گونهای که برخی معتقدند این شبکه، دست اسرائیل را برای اقدام احتمالی علیه رژیم اسلامی ایران میبندد و گروهی دیگر نیز میگویند که استفاده از این شبکه باعث میشود تا حکومت اسلامی ایران از این به بعد منافع آمریکا در منطقه را نیز به عنوان یکی از اهداف خود در نظر داشته باشد». در این زمینه یکی از مسئولان امنیتی اسرائیلی به خبرنگار هاآرتس گفت: «نصب سیستم ضد موشکی آمریکایی، یکی از راههای واشنگتن برای جلوگیری از هرگونه حملۀ خودسرانۀ اسرائیل به تاسیسات هستهای ایران است».  مزایای سيستم دفاع ضد موشكي اهداء شده به اسرائیل
  گزارشگر: هانا لووی
  در اين سيستم موشكي كه در كشورهاي اروپايي به منظور حمايت اسرائيل در برابر موشكهاي ايران و سوريه مستقر شده، سه آمريكايي فعاليت دارند كه يكي از آنها فرمانده و دو تن ديگر از متخصصان ارشد راهاندازي سيستم رادار موجود در كاميون حامل اين سيستم موشكي هستند. ساخت اين سيستم موشكي متحرك، حدود 30 ميليون دلار هزينه داشته است و استقرار آن در خارج از اسرائيل آن را فعالتر ميكند، چرا كه ميتواند بردش را گسترش دهد. يك كادر بسیار زبدۀ ارتش آمريكا، پرتاب موشكهاي ايران و سوريه به سوي اسرائيل را در کمتر از چند ثانیه رصد خواهند كرد و اطلاعات را بلافاصله به رادار هشدار دهندۀ متصل به موشک كه در منطقه صحرای نقب در جنوب اسرائیل نصب است، منتقل ميكنند.

  به توجه به گزارشهای منتشر شده پیرامون سیستم جدید دفاع ضدموشکی، ایالات متحده و اسرائیل قراردادی را جهت نصب و راه اندازی سیستم رادار و موشک پیش اخطار و بسیار قدرتمند X-Band FBX-T را به امضاء رسانده‏اند. در واقع سخنان ضداسرائیلی مقامات ارشد جمهوری اسلامی و به ویژه محمود احمدی نژاد مبنی بر محو کشور اسرائیل از نقشه‏های جهان باعث شده است تا چنین سیستم راداری پیشرفته ای در اختیار اسرائیل قرار گیرد. این سیستم به طور مستقیم با شبکۀ ماهواره‏های نظامی پیش‏اخطار ایالات متحده اتصال دارد.


  سیستم رادار ایکس باند، به طور مستقیم با شبکۀ ماهواره‏های نظامی پیش‏اخطار ایالات متحده متصل است

  نصب و راه اندازی رادار قدرتمند X-band، به عنوان جزئی از توافق نامۀ آمریکایی‏ها جهت کمک به سیستم دفاعی اسرائیل در برابر رفع هرگونه تهدید از جانب رژیم اسلامی ایران، محسوب می‏شود. برای نخستین مرتبه در تاریخ اسرائیل، نیروهای نظامی آمریکا متعلق به مرکز فرماندهی ایالات متحده در اروپای غربی، به طور دائم در اسرائیل مستقر خواهند شد تا به عنوان اپراتور سیستم رادار قدرتمند ساخت کمپانی آمریکایی رایتئون (Raytheon) عمل نمایند. اگرچه در ابتدا قرار بود راه اندازی رادار یاد شده در اوائل سال 2009 باشد، اما به نظر می‏رسد که تاریخ یاد شده به پائیز امسال (2008) منتقل گردد تا پرسنل آمریکایی رادار، فرصت کافی را جهت ایجاد انطباق و یکپارچگی با سیستم ضدموشکی اسرائیلی Arrow پیدا کنند.


  رادار ایکس باند با سیستم دفاع موشکی آرو یکپارچه خواهد شد و جای رادار گرین پاین را خواهد گرفت

  مطابق اظهارت سخنگوی دفاع ضدموشکی پنتاگون (M.D.A)، انتظار می‏رود سیستم رادار پیش اخطار یاد شده، دو تایی یا سه تایی نصب گردد تا موشکهای پرتاب شده به سمت اسرائیل، در محدودۀ مناسبی شناسایی گردند. این مقام رسمی پنتاگون همچنین اظهار داشت که سیستم رادار X-band قادر است شیء‏ای به اندازۀ یک توپ بیسبال را از فاصلۀ بیش از 2000 کیلومتر به راحتی تشخیص دهد.

  سیستم رادار و ضدموشکی که امروزه توسط ارتش اسرائیل به کار گرفته می‏شود، ترکیبی از موشکهای اسرائیلی Arrow متصل شده به رادار گرین پاین (Green Pine) است که بردی در حدود 800 تا 900 کیلومتر دارد، اما یک مجموعۀ رادار X-band یکپارچه شده با سیستم دفاع ضدموشکی Arrow، بردی بیش از 2000 کیلومتر خواهد داشت. برد شناسایی افزایش یافتۀ جدید، این امکان را در اختیار دولت اسرائیل می گذارد تا چشم انداز مفید 5 دقیقه‏ای را جهت مقابله با موشکهای بالستیک شهاب-3 ایران جهت هدایت غیرنظامیان به داخل پناهگاهها در اختیار داشته باشد؛ و به طور مشابه، 5 دقیقه نیز در اختیار ارتش اسرائیل قرار دارد تا این موشکها را رهگیری و منهدم نماید.
  ایالات متحده در جستجوی رادار جدید و قدرتمدی برای اسراییل
  گزارشگر: جیم ولف از رویترز
  واشینگتن، خبرگزاری رویترز: دولت بوش، ضمن اینکه قصد دارد پوستۀ دفاع ضدموشکی خود را در جهان گسترش دهد، بنا دارد سیستم بسیار قدرتمند راداری را که توانمندی ارتش اسرائیل در برابر موشکهای بالستیک را بهبود بسیار می بخشد، در اختیار این کشور قرار دهد . . .

  پرزیدنت جورج دبلیو بوش، موضوع عرضه و نصب این رادار پیشرفته را در جریان سفر خود به اورشلیم، جهت شرکت در مراسم جشنهای 60 امین سالگرد تاسیس کشور اسرائیل مطرح ساخت. این رادار قرار است به رفع یا کاهش خطرات ناشی از حملات موشکی جمهوری اسلامی ایران کمک نماید. مارک کرک از نمایندگان حزب جمهوریخواه از ایالت ایلینویز، به عنوان یکی از طرفداران سرسخت نصب سپر دفاع ضدموشکی در اسرائیل در کنگرۀ آمریکا می‏گوید: «این مسئله شاید دومین دستور جلسۀ بوش با مقامات اورشلیم باشد، و به عنوان دومین مرحله از پیشبرد روند صلح خاورمیانه این موضوع خواهد شد.»

  گوردون جاندرو، یکی از سخنگویان کاخ سفید از طریق یک ائی میل می‏گوید: «هنگامی که ایالات متحده و اسرائیل، همکاری تنگاتنگی در امور دفاع با یکدیگر دارند، انتظار نداشته باشید این موضوع را در جریان سفر بوش به اسرائیل جار بزنند.» بوش همچنین برای یکپارچه‏سازی تقابل کشورهای منطقه در برابر خطر موشکهای بالستیک دوربرد جمهوری اسلامی ایران، به عربستان سعودی و مصر نیز سفر نمود.

  ریچارد لهنر (Richard Lehner) یکی از سخنگویان آژانس دفاع موشکی پنتاگون، که طراحی و توسعۀ این سیستم چند میلیارد دلاری به وسیلۀ پنتاگون صورت گرفته است، پاسخهایی دربارۀ سیستم راداری جدید ویژۀ اسرائیل ارائه داد که این ارائۀ اطلاعات، خارج از مشی کاری آژانس دفاع موشکی محسوب نمی‏شد.

  ریکی الیسون (Riki Ellison)، یک مقام بلندپایۀ سیستم دفاع موشکی، از همکاری تنگاتنگ پنتاگون و کمپانی های درگیری در ساخت سخت افزار سیستم دفاع موشکی حمایت کرد و گفت که می‏داند تحویل این سیستم جستجوگر موشکی به اسرائیل اکنون بر روی میز قرار دارد.

  به همراه سیستم دفاع موشکی یاد شده، رادار پرقدرت ایکس باند (X-band) نیز ارائه خواهد شد که از طریق هواپیماهای باری قابل حمل و نقل است. این رادار، از آنتن‏های پالس زنندۀ بسیار پرقدرتی جهت بدست آوردن بیشترین دقت شناسایی اشیاء در آسمان، نظیر یک موشک که کلاهک آن محتوی گازهای شیمیایی، میکروبی یا هسته ای است، بهره می‏برد. این رادار پرقدرت، توسط کمپانی رایتئون (Raytheon) ساخته شده است و به طور معمول به راحتی قادر است شیئی به اندازۀ یک توپ بیسبال را فاصلۀ بیش از 2900 مایلی شناسایی کند.  کرک در یک مصاحبۀ تلفنی گفت: «رادار یاد شده به اسرائیل این امکان را خواهد داد تا سیستم دفاع موشکی Arrow، از میانۀ راه، موشکهای شهاب3 را شناسایی نماید؛ که پرواز موشکهای شهاب-3 از ایران تا اسرائیل، حدود 11 دقیقه به طول می انجامد. که این زمان، شش برابر سریع تر از رادار اسرائیلی گرین پاین است که اکنون مورد استفادۀ اسرائیلی ها قرار می گیرد.» کرک یکی از فرماندهان ذخیرۀ نیروی دریایی ایالات متحده است که با مقامات اسرائیلی دربارۀ سیستم دفاع موشکی مشورت می‏کند. وی در یکی از تعطیلات پایان هفتۀ خود، به عنوان جانشین نمایندۀ اطلاعاتی در مرکز فرماندهی نظامی پنتاگون، انجام وظیفه نموده است. کرک همچنین گفت: «از لحاظ تئوریک، با یک سیستم ایکس باند در حال کار، یک موشک زمین به زمین باید بر روی فضای ایران یا یکی از کشورهای همسایه و نه در روی فضای اسرائیل، شناسایی گردد.» ... «این بهترین چیزی است که می تواند تنش میان ایران و اسرائیل را کاهش دهد؛ زیرا رژیم اسلامی ایران، تمایل به حمله در چنین شرایطی را نخواهد داشت.»

  نزدیک به 70 عضو کنگره، شامل اعضای ارشد حزب دموکرات و جمهوریخواه، در محل «خانۀ کمیتۀ خدمات جنگ افزار» (House of Representatives Armed Services Committee) نامه ای را خطاب به جرج بوش امضاء کردند و به وی رادار اخطار دهندۀ تمامن یکپارچه سازی شده با سپر دفاع موشکی ایالات متحده را پیشنهاد کردند. این نامه که به تاریخ 5 می 2008، و با کمک کرک و نمایندۀ حزب جمهوریخواه از کالیفرنیا، جین هارمان (Jane Harman)، به امضاء رسیده است، دربارۀ اظهارات محمود احمدی نژاد مبنی بر حذف اسرائیل از نقشۀ جهان و همچنین برنامۀ توسعۀ روزافزون ساخت انواع و اقسام موشکهای بالستیک توسط رژیم اسلامی ایران نیز اخطار می‏دهد. در این نامه همچنین آمده است: «یک رادار ایکس باند، مدیریت جنگ را بهبود بسیاری می بخشد به اضافه اینکه به عنوان یک پیش اخطار، در اختیار اسرائیلی قرار می گیرد که از سال 2001 در جستجوی یک سامانۀ پشتیبانی برنامۀ ماهواره های نظامی خود بوده است، که به عنوان یک زیرشاخۀ شبکۀ ایالات متحده در این شبکه، به امر شناسایی موشکهای شلیک شدۀ بالستیک کمک نماید.»

  یک مقام ارشد وزارت دفاع اسرائیل گفت که اسرائیل تا پیش از خارج شدن بوش از کاخ سفید در 20 ژانویه 2009، بر روی برد این رادار، شامل مسائل مربوط به قراردادهای نظامی و تکنولوژی های آن بحث خواهد کرد.

  لهنر، سخنگوی آژانس دفاع ضدموشکی ایالات متحده گفت که پنتاگون برنامه ای جهت در اختیار گیری چهار سیستم قابل حمل و نقل رادار ایکس باند در نظر دارد که یکی از آنها، نصب یک رادار آماده به کار در منطقه ای به نام Shariki در شمال ژاپن، جهت ایجاد سپر دفاعی در برابر موشکهای شلیک شده از سوی رژیم کمونیست کره شمالی می‏باشد. دومین رادار در مکانی که به طور دقیق مشخص نشده است، یا در نزدیکی مرز ایران در شرق ترکیه یا در گرجستان نصب خواهد شد که ادعا شده اهدایی است. به جز اینها، ایالات متحده منتظر کسب مجوز جهت نصب یک سامانۀ بسیار بزرگ ثابت جستجوگر بسیار پرقدرت رادار در جمهوری چک می‏باشد که طبق برنامۀ زمان بندی شده، انتظار می‏رود تا سال 2013 استقرار یابد. لهنر همچنین گفت: «سیستم رادار ایکس باند قابل حمل و نقل، با درخواست فرماندهان جنگی ایالات متحده، به هرجایی که نیاز باشد انتقال می یابد.»

  نگارش های جالب:
  گرجستان به سامانه هشدار سریع ناتو پیوست: viewtopic.php?f=5&t=12388
  سپر موشکی آمریکا علیه روسیه نیست؟ viewtopic.php?f=5&t=11434
  رادار گرین پاین، شهاب3 را ردگیری می کند: viewtopic.php?f=5&t=10831
  دفاع موشکی در دولت آینده ایالات متحده: viewtopic.php?f=5&t=12003
  بحران موشکی کوبا پس از 45 سال تکرار می شود: viewtopic.php?f=5&t=11816
  گزارش رویترز: http://www.reuters.com/article/politics ... 6620080512
  گزارش هاآرتس: http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/127216
  و DEBKA
  ویرایش توسط kermanshahy : 31-12-2012 در ساعت 18:40 دلیل: بروز رسانی وبند انگشتی نمودن فرتور

 12. سپاسگزاری ها (2):


 13. #9
  هوانورد ارشد
  تاریخ عضویت
  Feb 2006
  نوشته ها
  408
  سپاسگزاری
  1,231
  سپاسگزاری شده : 2,103 بار در 252 پست
  قدرت امتیازدهی
  25
  Array

  پیش فرض استقرار سامانۀ رادارِآمریکا درصحرای نقب

  استقرار سامانۀ رادارِآمریکا درصحرای نگب

  تل آویو- اسرائیل ازقرارخود را دربرابرحملۀ احتمالی ایران آماده می کند. به گزارشِ پورتالِ اینترنیتیِ دیفِنس نیوزدات کام، دولتِ آمریکا در21 سپتامبر یک سامانۀ راداربه اسرائیل داده که می تواند زودترازسامانه های موجود درارتش این کشور موشک های شلیک شده ازایران را ردیابی کند.

  به گزارش این پورتال و نیز رسانه های اسرائیل، بیش ازدوازده هواپیمای باربرِ آمریکا سامانۀ رادارِ ایکس باند و نیز 120سربازآمریکایی را به پایگاه هوایی نِواتیم درصحرای نقب واقع درنزدیکی شهربِرشِوَه انتقال داده اند. بدین ترتیب برای اولین بار از زمانِ تأسیس کشوراسرائیل در شصت سال پیش، سربازان آمریکایی دراین کشور حضورِ پیوسته دارند.

  سامانۀ جدید، اسرائیل را قادرمی سازد موشکِ شلیک شدۀ شهابِ 3 را از ایران که در فاصلۀ 1500 کیلومتری اسرائیل قرارگرفته درنیمه راهِ پروازِ یازده دقیقه ای با موشکِ آرو رهگیری کند.

  روزنامۀ اسرائیلی جِروزالم پست می نویسد سامانۀ جدید شش برابر سریع تراز سامانۀ موجودِ کاجِ سبز (گرین پاین) عمل می کند. این سامانه به ارتش امکان می دهد یک شئِ در حال پرواز را که به اندازۀ توپ بیسبال بزرگ است ازفاصلۀ 4700 کیلومتری شناسایی کند. این روزنامه سامانۀ رادارجدید را "هدیۀ خداحافظی جرج بوش" توصیف می کند.

  پورتالِ دیفِنس نیوز، متعلق به مجلۀ ارتش آمریکا آرمی تایمز، از قولِ فرماندۀ پدافندِ موشکی آمریکا ژنرال هنری اوبِرینگ می آورد، سامانۀ ایکس باند می تواند حتی موشک های کوتاه بردِ قَسام را که از نوارغزه پرتاب می شود و موشک های کاتیوشایِ حزب الهع را که ازجنوب لبنان شلیک می شود شناسایی کند.

  اوبرینگ دردیدارش از اسرائیل برای اولین بار به تحویلِ سامانۀ جدید اشاره کرده و گفته بود:"خطرِحملۀ موشکی ایران خیلی زیاد است." به گفتۀ او سامانۀ جدید می تواند به اسرائیل زمانِ ارزشمندی برای دفاعِ به موقع بدهد.

  دیفِنس نیوزدات کام از قول یکی از دولتمردان آمریکایی می آورد که هدفِ تحویلِ این سامانه به اسرائیل دادن "قوت قلب" به این کشورو نیز بیان این نکته است "که ما طرفداراسرائیل هستیم اما به ایران حملۀ نظامی نخواهیم کرد". نه آمریکا و نه اسرائیل رسماً استقرار سامانۀ رادار و سربازان آمریکایی را تأیید نکردند.

  برنامۀ اتمی ایران دراسرائیل با نگرانی دنبال می شود. دولت اسرائیل و دولت آمریکا فرض را بر این می گذارند که ایران ممکن است در چند ماه آینده سلاح اتمی بدست آورد.اما ایران می گوید که فقط در پی استفادۀ صلح آمیزازانرژی هسته ای است.


  برگردان(آلمانی): پدرام
  تورستن اشمیتز, زود دویچه تسایتونگ(آلمان)

 14. سپاسگزاری ها (2):


 15. #10
  هوانورد ارشد
  تاریخ عضویت
  Feb 2006
  نوشته ها
  408
  سپاسگزاری
  1,231
  سپاسگزاری شده : 2,103 بار در 252 پست
  قدرت امتیازدهی
  25
  Array

  پیش فرض سپر پدافند موشکی اسراییل

  اسراییل آنتن عظیمی را درمنطقه دیمونا نصب می کند


  این روزها در منطقه "نگیف" (نقب یا Negev) اجرای دو طرح عظیم مربوط به تامین امنیت اسراییل از تهدیدات حاشی از ایران انجام می شود.

  طرح اول مونتاژ دو آنتن عظیم به ارتفاع 400 متر توسط نیروهای مهندسی اسراییل است. برای مقایسه می توان گفت که برج گرد که یکی از مرتفع ترین مجموعه های اسراییل در تل آویو محسوب می شود، 187 متر ارتفاع دارد. همچنین بلندترین آنتن تلویزیونی جهان در داکوتای شمالی (آمریکا) که به کمپانی KVLY-TV تعلق دارد 628,8 متر ارتفاع دارد.

  در حال حاضر مراحل مقدماتی نصب آنتن ها انجام می شود. ضمنا کار نصب آنتن های مذکور که بلندترین آنتن ها در خاور نزدیک خواهند بود، تا دو هفته دیگر در محدوده منطقه دیمونا آغاز می شود. اطلاعات در مورد موارد استفاده از آنتن مذکور محرمانه محسوب می شود.

  استقرار آنتن مذکور در کنار مجموعه هسته ای در دیمونا اتفاقی نیست. نیروی هوایی اسراییل نمی تواند پروازهای تمرینی خود را بر فراز "نگیف" حتی برای یک روز هم متوقف سازد. احداث این آنتن ها نیز در حدود سه ماه زمان نیاز دارد و این مسئله می تواند در برنامه تمرینات نیروی هوایی اسراییل خلل ایجاد کند. به همین خاطر برای آنتن ها می توان تنها یک منطقه در "نگیف" انتخاب کرد که حتی پرواز نیروی هوایی اسراییل بر فراز آن نیز مدت هاست ممنوع اعلام شده و این منطقه همان محل مجموعه هسته ای "دیمونا" است.

  طرح دوم ایجاد ایستگاه قوی راداری آمریکا در غرب "نگیف" در منطقه "الکرن" است. در اواخر ماه سپتامبر چهار فروند هواپیمای "سی-130" ترابری نیروی هوایی آمریکا ده ها تن تجهیزات مربوط به این رادار را به پایگاه "نباتی" اسراییل حمل کردند. این ایستگاه راداری بخشی از سیستم جهانی سپر ضد موشکی ایالات متحده محسوب می شود.

  رادار مذکور دارای تشعشعات قوی است به همین خاطر آنتن آن را بر روی سکویی بتی در مرکز محوطه ای به مساحت یک کیلومتر بنا می کنند و دور آن را با دیوارهای بلند می پوشانند. هدایت آنتن بر عهده 68 سرباز و افسر ارتش آمریکا از واحد فرماندهی ویژه خواهد بود که در پایگاه ارتش اسراییل در "الکرن" مستقر می شوند.

  ایستگاه راداری می تواند پرتاب موشک های بالستیکی به فاصله تا 2000 کیلومتری را رویت و مسیر احتمالی پرواز آنها را تعیین نماید. آمریکا در صورت پرتاب موشک از سوی ایران بلافاصله تل آویو را در جریان قرار خواهد داد. ارتش این کشور 12-13 دقیقه فرصت خواهد داشت تا برای بکار گیری سیستم ضد موشکی "هتس-2" اقدام کند و فرماندهی اداره نیروها امکان خواهد داشت که مردم را جهت انتقال به پناهگاه ها آگاه سازد.


  بن پایه:

  خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه، 12 مهرماه
  12:10| 1387 / 07 / 12
  NRG-Maariv

 16. سپاسگزاری ها (2):


صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

جستارهای مشابه

 1. اسراییلIAF؛توان هوایی و جنگاوری
  توسط چازان در انجمن توان هوایی کشورها
  پاسخ ها: 150
  آخرين نوشته: 28-07-2016, 21:10
 2. سپر پدافند موشکی امریکا
  توسط Hafez در انجمن موشكهاي زمين به هوا
  پاسخ ها: 24
  آخرين نوشته: 18-11-2010, 17:52

برچسب ها برای این جستار

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید جستار جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان فرستادن پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست در نوشته خود ضمیمه کنید
 • شما نمیتوانید نوشته های خود را ویرایش کنید
 •