@aerospacetalk
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 16

جستار: بوئینگ یا ارباس؛ کدامیک، چرا؟!

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    41,855
    سپاسگزاری شده : 49,527 بار در 2,309 پست
    قدرت امتیازدهی
    453
    Array

پیش فرض بوئینگ یا ارباس؛ کدامیک، چرا؟!

خیلی از مسافرها، وقتی صحبت از هواپیما می شه ناخودآگاه یاد این دو نام می افتند؛ بوئینگ جان سخت ایمن و ارباس با کلاس تازه ساز!
    تفاوتی نیست که ارباس 300 باشه یا 320، بوئینگ 742 یا 744... این دو نام خود دلیل برای ایمنی هستند...
    یادمون نره آگهی های پرواز به فلان جا با ارباس ماهان؛ یا کیش همه روزه با بوئینگ...

اینکه این دو غول صنعت هوانوردی از کجا اومدند رو دوستان بارها نوشتند، سری مقاله های کامل آقای جوشن در نشریه داخلی هما یا جستارهای ارباس در همین انجمن، رفرنسهای کاملی هستند...

اما شما؛ ارباسی هستید یا بوئینگ پر؟! چرا؟ طراحی های بهتر؟ عملکرد تجاری؟ راحتی بیشتر؟ برنامه های بازاریابی؟ بهره برداری آسانتر؟
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------
    !!! بنده به نماینگی از آل ارباس(!) در زمینه عملکرد تجاری دو شرکت وارد گود خواهم شد...
    مـــــــــــــــــــــــــــــــداد دوستان 757 سوار(!) آماده باشید...
    !!!

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    98,229
    سپاسگزاری شده : 135,638 بار در 8,081 پست
    قدرت امتیازدهی
    1397
    Array

پیش فرض پاسخ : بوئینگ یا ارباس؛ کدامیک، چرا؟!

من که از بوئینگ بیشتر خوشم میاد کارخانه بوئینگ خدمات بهتری میده
    6) حقّاً که انسان سرکشی می کند ، 7) همین که خود را بی نیاز پندارد. علق

Aviation Storekeeper
    سپاسگزاری
    577
    سپاسگزاری شده : 174 بار در 26 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

بنده بسیار شیفته ایرباس هستم منتها فقط سری 300 ... علاقه هست دیگه ! نمیتونم توجیهش کنم اما با توجه به صحبتهای خلبانان عزیز میدونم که بیشتر عزیزان روی کمپانی بوئینگ اتفاق نظر دارند!
    چند وقت پیش با یکی از عزیزان صحبت میکردم در مورد ایرباس یا بوئینگ...کدامیک؟ به من گفتند پروازهایی که با ایرباس تجربه کردند به عنوان خلبان با بار کاری زیادی مواجه بودند و بعد از فرود خیلی خسته اما پروازهایی رو که با بوئینگ داشتند بسیار راحت تر و با شادابی خاصی همراه بوده!
    حالا من به شخصه گفتم علاقه اما رو اما زیاد حساسیت ندارم ،میگم...ایرباس فقط 300 خوشم میاد ... بوئینگ هم فوق العاده هست! مخصوصا 744

مدیر انجمن اخبار عمومی هوانوردی
    سپاسگزاری
    21,306
    سپاسگزاری شده : 19,550 بار در 1,964 پست
    قدرت امتیازدهی
    214
    Array

من هم از ایرباس به مدل A300 علاقه زیادی دارم...!!

ولی بوئینگ چیز خارق العاده ایه..من در بوئینگ به 744 و 773 علاقه شدید دارم..اگه به گالری من سر زده باشید من بیشتر پرواز هام رو با بوئینگ انجام میدم..به نظر من بوئینگ در تولید خلاقیت بیشتری داره تا ایرباس.!!

بزودی خبر جدیدی خواهید شنید از سایت مرجع هوانوردی و هوافضای پارسی

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    98,229
    سپاسگزاری شده : 135,638 بار در 8,081 پست
    قدرت امتیازدهی
    1397
    Array

بوئینگ مثل ویندوز ماکروسافته فکر خیلی چیزها رو تو محصولاتش میکنه البته ایرباس هم فوقالعادهست
    6) حقّاً که انسان سرکشی می کند ، 7) همین که خود را بی نیاز پندارد. علق

Aviation Ordnanceman
    سپاسگزاری
    863
    سپاسگزاری شده : 4,069 بار در 508 پست
    قدرت امتیازدهی
    50
    Array

من هم بیشتر به بوینگ علاقه دارم چون قدمت بیشتری داره و صنعت هوانوردی از امریکا شروع شده و کلا موفق تر بوده و به عنوان یک خلبان از سیستم fly by wire ارباس خوشم نمیاد
    هی فلانی زندگی شاید همین باشد

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    28,419
    سپاسگزاری شده : 5,864 بار در 417 پست
    قدرت امتیازدهی
    68
    Array

کلاً تمام هواپیماهای ایرباس و بویینگ با کاکپیت آنالوگ دوست دارم از بین این دو727وA300B2-B4رو بیشتر می پسندم
    روز وصل دوستداران یاد باد
    یاد باد آن روزگاران یاد باد

حافظ

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    43,814
    سپاسگزاری شده : 55,589 بار در 4,014 پست
    قدرت امتیازدهی
    549
    Array

در خصوص پارامترهاي فني شامل طراحي، نوآوري، راحتي و ... هر دو شركت مشتركا تلاش بسياري كردهاند و به نظر من نميشه در اين مورد يكي رو از ديگري برتر دونست.

اما در خصوص مسائل اقتصادي به نظر ميرسه ارباس طي دهه 80 و 90 تونسته خودش رو به بوئينگ برسونه و بلكه در مواردي پيشي هم بگيره.

در حال حاضر بوئينگ برگ برنده اش سفارش چندصد فروندي 787 هست و در نقطه مقابل ارباس به دليل تاخير در ارائه 350 اندكي موقعيت اين كلاس رو از دست داده. از طرفي ديگه 380 موفقيت بسيار بيشتري تاكنون نسبت به 747-8 كسب كرده كه اگر چه اين دو هواپيما از ديدگاه فني (ظرفيت مسافر و بار) دقيقا رقيب همديگه نيستند، اما عملا رقيب همديگه محسوب ميشن و فعلا كه 747 نتونسته خيلي قوي عرض اندام كنه.

رويهمرفته به نظر من در آينده اين دوشركت دوش به دوش هم پيش خواهند رفت و در مواردي يكي از اون يكي پيش مي گيره و بعد ديگري جاي اون يكي رو ميگيره و در مجموع هم هيچ يك برتري قابل توجه بر ديگري پيدا نميكنه

با نگاهي به شركتهاي هواپيمايي هم ميبينيم بسياري از شركتهاي هواپيمايي معتبر در هر كلاس همزمان داراي هواپيماهايي از هر دو كارخانه هستند. مانند دارا بودن ناوگاني وسيع از 737 و 320 و يا داراي بودن 330/340 و 777 به صورت همزمان

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    41,855
    سپاسگزاری شده : 49,527 بار در 2,309 پست
    قدرت امتیازدهی
    453
    Array

خوب؛ خوشبختانه هندل جستار خورد و موتورش روشن شد!!!
    درباره طراحی من هم با شاهرخ هم رای هستم که کیفیت طراحی های این دو سازنده یکسان هست و البته در دوران اوج فناوری ها نمی شه چیزی به جز این هم فکر کرد اما الان چیزی ماورای کیفیت هم مطرح می شه...
    "کاربرد"

ارباس در اوج شکوفایی محصولات بوئینگ با یک محصول جسورانه وارد شد؛ پهن پیکری به نام A300 که در همون روزها تونست به راحتی پهن پیکرهای سه موتوره رده خودش مانند DC0 و L1011 رو از چرخه رقابت خارج کنه...
    در همون سالها ارباس تنها با یک هواپیما وارد رقابت با بوئینگی شد که 5 خانواده محصول رو در بازار داشت و دستکم دو خانواده رقیب (Competitor) بودند...

اما یک نگاه کلی داشته باشیم به فروش واقعی محصولات این دو شرکت در 20 سال اخیر تا ادامه بدیم:

آبی: ارباس - قرمز: بوئینگ

چه چیزهای می شه از این دو نمودار بدست آورد؟!

عضو گروه هوانوردی غیرنظامی
    سپاسگزاری
    8,789
    سپاسگزاری شده : 9,943 بار در 556 پست
    قدرت امتیازدهی
    85
    Array

با توجه به نمودار کاملا روشن است که ایرباس یک روند رو به رشد کاملا پایدار رو طی کرده و ادامه هم دارد در حالی که بویینگ کاملا ناپایدار بوده و دلیل موفقیتش در دهه های قبل نبود رقیب است و میشود پیشبینی کرد که ایرباس برتری خودش رو نسبت به بویینگ حفظ خواهد کرد.
    برای تعیین گزینه برتر هرکسی یکسری از معیار ها را اندازه گیری کرده و نتیجه گیری میکند .
    ارزش و امتیاز این معیار ها برای هرکسی متفاوت است و به همین دلیل نظرها متفاوت است.
    متخصصان به معیار های تخصصی بیشتر امتیاز میدهند و به همین دلیل نظر هایشان تخصصی تر و ارزشمند تر است.

یکی از آیتم هایی که من به شخصه خیلی به آن اهمیت میدهم رعایت اصول طراحی کاکپیت متناسب با معیار های روانشناسی است.
    برای مثال رنگ و شکل و اندازه و محل قرارگیری دگمه ها هندل ها مانیتور ها و حتی ترتیب چکلیست و خیلی مسائل دیگر که خیلی وقت ها اصلا به چشم نمیآید.
    این مسائل روی لود کاری خلبان . میزان هوشیاری . عکس العمل . تصمیم گیری و خیلی مسائل دیگر بسیار تاثیر گذار است.
    دوستانی که با سیمولاتور و انواع هواپیماهای ساخت ایرباس و بویینگ کار کردند بهتر این موضوع را درک میکنند.
    مسلما در این مورد ایرباس بی رقیب است.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. مدارس امریکا استرالیا امارات آفریقای جنوبی,کدامیک چرا؟
    توسط First Officer در انجمن آموزشگاههای خلبانی
    پاسخ ها: 50
    آخرين نوشته: 02-12-2010, 23:54
  2. بوئینگ 707
    توسط Ali Heydari در انجمن ناوگان هواپیمایی ساها
    پاسخ ها: 27
    آخرين نوشته: 25-04-2010, 15:15
  3. A310 ماهان از باند خارج شد ! چرا؟!
    توسط Blanik در انجمن ايمني و سوانح هوايي
    پاسخ ها: 44
    آخرين نوشته: 25-03-2009, 17:23
  4. بوئینگ 737