@aerospacetalk
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 36

جستار: سامانه؛ V-75,Hq-2,SA-2گاید لاین،صیاد،دوینا

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    3
    سپاسگزاری شده : 121 بار در 69 پست
    قدرت امتیازدهی
    16
    Array

پیش فرض سامانه؛ V-75,Hq-2,SA-2گاید لاین،صیاد،دوینا

در نبرد ويتنام

در نبرد 1973 مصر و اسراييل

در نبرد عراق عليه ايران

انتظار نداشته باشيد كه عكسهاي هوايي از نيروهاي ضدهوايي دشمن داراي كيفيت بالايي باشند! اينكار تقريبا غيرممكن هست و گرفتن اين عكسها هم كار هر خلبان و هواپيمايي نيست! يكيش عكس آخري كه خلبانهاي خودمون به پدافند سام-2 نفوذ كرده و اونو منهدم كردند! اگر در عكس آخر دقت كني شايد متوجه چيزي نشي ولي اگر بازم نگاه كني ميبيني كه اون پايين يك پدافند سنگين ضدهوايي با موشكهاي سام-2 و توپهاي ضدهوايي هست كه دشمنو در عرض كمتر از يك دقيقه تيكه تيكه ميكنن! حالا ببين اون خلباني كه رفته و زده و عكس گرفته و برگشته چه موجود عجيبي بوده؟!

2. سپاسگزاری ها (3):

هوانورد افتخاری
    سپاسگزاری
    72
    سپاسگزاری شده : 372 بار در 80 پست
    قدرت امتیازدهی
    16
    Array

SA.2 (گايدلين)

اين سامانه ي موشكي كه نام روسي آن V.75 يا S.75 (سام-2) است در سال 1953 توسط دفتر طراحي لاوچكين طراحي گرديد سامانه ي SA.2 يك سامانه ي زمين به هواي ميانبرد تا دور برد است كه بيشترين كارايي آن در برابر اهداف غير مانور پذير همچون بمب افكن هاي بزرگ است و در برابر جنگنده هاي مدرن كارايي چنداني ندارد اين سامانه در سال 1957 عملياتي گرديد

(يك نكته ي جالب در سالهاي اوليه ي خدمت اين پدافند يكي از واحد هاي آن بر ضد يك هواپيماي شناسايي َU.2 وارد عمل گرديد كه نتيجه ي آن يك فاجعه بود نه تنها U.2 هداف قرار نگرفت بلكه يك جنگنده ي Mig.19 هدف قرار گرفت آن هم با شليك 12 موشك البته اين اشتباه تكرار نشد و بر فراز كوبا نهايتا يك U.2 هدف گايدلين قرار گرفت)رادار كنترل كننده ي گايدلين يك رادار باند E با نام فن سانگ (البته اين رادار درگيري موشك بود بايد توجه كنيد اين سامانه شامل يك مجموعه ي راداري است رادار مراقبت يك رادار از نوع P.12 اسپون رست(در برخي موارد P.15 فلت فيس) با بردي در حدود 275 كيلومتر رادار ارتفع ياب آن از نوع PRV-11 سايدنت با برد 180 كيلومتر و درنهايت رادار فن سانگ A/BC/E/F با بردي از 60 تا 75 كيلومتر ) اين موشك در جنگ ويتنام براي آمريكا جهنمي بپاكرد حداقل شكار چند فروند فانتوم و بمب افكن هاي سنگين B.52 و جنگنده هاي F.105 را به نام خود ثبت كرد(11 تا 20 جنگنده را در طي يك سال شكار كرد)

اين موشك از يك موتور راكتي سوخت جامد براي اوج گيري بهره ميبرد سپس از موتور اصلي آن كه يك موتور سوخت جامد است استفاده می کند لازم بذكر است اين سامانه ي موشكي در جنگ تحميلي توسط عراق بكار گرفته شد و تلفات زيادي را نيز به ما وارد نمود (اين موشك در يك سامانه ي كامل داراي 50 لانچر مي باشد كه گاها بشكل جدا نيز استفاده شده اند) در ضمن اين موشك توسط چين و كره ي شمالي بصورت تحت امتياز توليد گرديد

مشخصات:

طول:10.6 تا 10.8

قطر:0.5

برد: از حداقل 7 تا حداكثر 30 تا 43

شعاع تخريب كلاهك: 65 متر مربع ( 195 كيلوگرم تركش شونده)

زمان مورد نياز جهت ريشارژ لانچر: 10 دقيقه

كشور هاي كاربر:

روسيه,ايران,عراق,گرجستان,آلمان,چين,هند,مجارستان اتيوپي,ليبي,كره شمالي,سومالي,سودان,روماني,پاكستان,مصر,افغانستان,بلاروس,آذربايجان و.......

4. سپاسگزاری ها (2):

هوانورد افتخاری
    سپاسگزاری
    72
    سپاسگزاری شده : 372 بار در 80 پست
    قدرت امتیازدهی
    16
    Array

سامانه صیاد

موشک S75یا Sa-2 گلایدن لاین یکی از ماندگار ترین موشکهای پدافند دفاع هوایی تاریخه که بر خلاف موشکهای نسل بعدی مثلSa-4 یا Sa-3 به دلیل کارایی بالا و اطمینانپذیری قابل قبول هنوز در خدمت بزرگترین ارتشهای جهانه نمونه های استاندارد اس ای 2 از هدایت راداری نیمه فعال و برد 40 کیلومتری بهره میبرند ازجمله افتخارات این موشک میشه به ساقط کردن یک فروند هواپیمای جاسوسی یو-2 بر فراز شوروی و ساقط کردن قریب به 100 هواگرد امریکایی در طول سه عملیات بزرگ نیروی هوایی امریکا در ویتنام اشاره کرد.

کپی چینی این سامانه موشکی حدودا سال 65 وارد ایران شد و به خدمت نیروی هوایی تازه تاسیس سپاه دراومد و در همون اوایل خدمت یک فروند فاکس بت شناسایی عراق رو بر فراز اصفهان مورد تهاجم قرار داد و سایه سنگین خودش رو بر فراز جنگ شهرها انداخت این سامانه با نام صیاد 1 و صیاد1A در وزارت دفاع بهینه سازی های گسترده ای رو به خودش دید و امروز در نقشهای جدید به خدمت ادامه میده.

موشک صیاد 1:
    این موشک از هدایت راداری در خط دید (RILOS) و هدایت توسط فرامین رادیویی بهره میبره این موشک یه موشک دو مرحله ای با 4.3ثانیه زمان مرحله اول و 60 ثانیه زمان مرحله دومه و حداکثر سرعت موشک 1200 متر بر ثانیه عنوان شده که با یه حساب کوچک سر انگشتی متوجه میشیم برد این موشک حدودا 60 کیلومتره . توانایی مانور پذیری اما با 12g توانایی در مقایسه با سایر موشکهای هم رده با توانایی های 30g زیاد چشمگیر نیست اما با توجه به برد موشک که احتمال شرایط نا مناسب پرتاب ( قرار گرفتن پرتابگر در شرایط نا مساعد نسبت به هدف مثل عبور هدف از عرض خط دید در فاصله نزدیک ) رو کم میکنه و با توجه به اینکه خلبانان جنگنده ها به طور معمول نمیتونن شتابهای بالای 9.5g رو بیش از چند ثانیه تحمل کنن قابل قبول به نظر میرسه.

موشک صیاد 1 A:
    مشخصات کارایی در این موشک فرق چندانی نکرده اما سامانه هدایت با یک سامانه ترکیبی فرمان رادیویی ، اینرسیک و فروسرخ جایگزین شده که در گیری با اهداف پرواز کننده در ارتفاع پایین رو برای این موشک فراهم میکنه.

تغيير ات گسترده اي كه در سامانه هايي هدايتي اچ كيو 2 داده شده قطعا يه افتخاره. برد اين سامانه ها هم نسبت به سامانه هاي فروخته شده به ايران افزايش پيداكرده. تبديل يك سامانه هدايت راداري به يك سامانه فروسرخ خيلي مهمه . يادمون مياد نايت هاوك در يوگوسلاوي چه طور به زير كشيده شد؟ تركيب صياد و رادار هاي كاشف كه از رادار و گيرنده جدا از هم استفاده مي كنن مي تونه شانس مقابله با پنهانكارها رو به ایران بدهد.
    صياد با اين اندازه از بهینه سازی ها ديگه نميتونه باسام 2 يا اچ كيو 2 یکی باشد. اينه كه ما ميتونيم صياد رو اولين سامانه ميانبرد دنيا با قابليت هاي قابل قبول براي درگيري با پنهانكارها بدونيم.

از طرفي حتي بدون رادار همونطور كه ويتنامي ها با اس اي 2 بي52 ميزدن ما هم ميتونيم هواپيما هاي پنهانكار رو بزير بكشيم. منظورم تنظيم موشك براي قفل بعد از شليك و شليك اون به سمت منطقه ايه كه هواپيماي پنهانكار در اون حضور داره ( هرچند احتمال اثابت خيلي پايين مياد).
    ولی به هر حال همینکه ایران سعی می کند در هر زمینه ای کاری انجام دهد ولو اینکه مونتاژ کند خودش جای خوشحالی داره.
    اول اینکه نایت هاوکی که اشاره شد با یک SA-3 هدف قرار گرفت نه SA-2
    دوم اینکه این موشک خودتون اشاره میکنید در زمان ویتنام به این شکل استفاده شده الان نزدیک نیم قرن از اون جنگ گذشته همین موشک در جریان جنگ اعراب هیچ موفقیت چشمگیری رو نتونست کسب کنه و گذشته از این ینی واقعا گمان میکنید میشه یک موشک در ابعاد سام 2 رو مثل یک MANPADS بدون هیچ راداری بعنوان یک جنگ افزار موثر استفاده کرد اون هم درشرایطی که تجهیزات جنگ الکترونیک در چنین اندازه ایی از پیشرفت هستند.
    دوم اگر بر فرض حرف شما که میگید بروز رسانی الکترونیک در مورد این موشک ها صورت گرفته که شخصا با توجه به دانسته هام میدونم که تولید موشک دقیقا همان اچ کیو 2 است باز هم ابعاد این موشک هر نوع واکنش موثری رو در قبال جنگنده های امروزی کمرنگ میکنه اینگونه موشک ها در بهترین شرایط بر ضد بالگرد ها و بمب افکن های بزرگ کاربرد دارند تازه در شرایطی که با چالش جنگ الکترونیک مواجه نباشند

پیروز باشید

6. سپاسگزاری ها (2):

Aviation Structural Mechanic
    سپاسگزاری
    240
    سپاسگزاری شده : 414 بار در 133 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

بلک هاوک:من نمیگم هرچی میدونم حقه و نمی خوام نظرات من رو قبول کنید. جدالی و جود نداره ابدا.
    منظور من از یاد اوری یوگوسلاوی این بود که نایت هاوک در هنگام ساقط شدن توسط یک مجموعه حسگر ترمال شناسایی شده بود والبته گلایدن لاین هایی که ما داریم از مال اعراب خیلی سر ترندو البته بهینه سازی شدن . مشکل اعراب چه در شش روزه چه در یوم کیپور ( ازلحاظ تجهیزاتی ) جنگ الکترونیک بود.یادتونه اولین شکار گلایدن لاین تو ایران چی بود؟ یه میگ 25. جنگنده ای با کارایی بسیار رعب اور ( اصطلاح اوییشن ویک ).

البته اگه شر اسپریت و نایت هاوک رو از سرمون کم کنیم باز هم خودش دنیایی نعمته.( ااااگهههه بشه )

دلیلی نمی بینم نشه از این به عنوان یه MAN PAD,s استفاده کرد البته نه BVR شاید بشه بعد از شناسایی اپتیکال یا اکوستیک موقعی که بمب افکن می خواد اماده بمباران بشه یک واحد رو شلیک کرد تا با سیکرش پس از مدت زمان خاصی دنبال منابع حرارتی بگرده و بعد منتظر به هم ریختن برنامه های سنگین بمباران دشمن بود ( حتی اگه اثابت نکنه ).

در ضمن اگه سیستمی داشته باشیم ( چه لیدار چه اکوستیک چه سیستم های ترکیبی تلوزیونی چه بیسرنشین های دیدبانی که بتونن فضای بالا سرشونو بگردن ) حداقل یه موشک داریم که نیازی به رادار نداشته باشه و بتونه درگیر شه.

JSF: تاکتیک دقیق ویتنامی ها عبور سریع یک فروند میگ 17 از بین خطوط پرواز امریکایی ها و بعد تنظیم ارتفاع و محل انفجار گلایدن لاینها بود که با این شیوه تونستن یک فروند رو بزنند ( شانسی اثابت مستقیم هم بود :خاطرات فرمانده ایستگاه یانکی ).

من بی 2 رو با بی 52 مقایسه نکردم من گفتم میشه زدشون به دلایل و شرایطی.
    پیوسته با این زمزمه در لحظه های سبز انتظار,سلام علی آل یاسین...

8. کاربر مقابل از نوشته morteza2007 گرامی سپاسگزاری کرده است:

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    9,964
    سپاسگزاری شده : 3,096 بار در 287 پست
    قدرت امتیازدهی
    38
    Array

عراق هم در زمان جنگ اول خلیج فارس گاهی اوقات سامهای 2 و 3 را به صورت بالستیک و بدون رادار شلیک می کرد که هیچ فایده ای برایش نداشت!

شاید بتوان گفت وجود سام-2 در ایران مایه آبروریزی است.
    ولی چکار باید کرد؟
    پرسنل آن را از کار بیکار کنند که یه لقمه نون حلال نداشته باشن خونه ببرن؟

در ضمن سیستم هدایتی کمکی HQ-2 تلویزیونی است نه مادون قرمز.
    نقل قول نوشته اصلی توسط morteza2007
    دلیلی نمی بینم نشه از این به عنوان یه من پدز استفاده کرد البته نه BVR شاید بشه بعد از شناسایی اپتیکال یا اکوستیک موقعی که بمب افکن می خواد اماده بمباران بشه یک واحد رو شلیک کرد تا با سیکرش پس از مدت زمان خاصی دنبال منابع حرارتی بگرده و بعد منتظر به هم ریختن برنامه های سنگین بمباران دشمن بود ( حتی اگه اثابت نکنه ).

در ضمن اگه سیستمی داشته باشیم ( چه لیدار چه اکوستیک چه سیستم های ترکیبی تلوزیونی چه بیسرنشین های دیدبانی که بتونن فضای بالا سرشونو بگردن ) حداقل یه موشک داریم که نیازی به رادار نداشته باشه و بتونه درگیر شه.
    شاید نشه انجام داد!شاید بخندید!شاید هم به احتمال کم با من هم عقیده باشید.
    ولی به عقیده من بهترین موشک زمین به هوا میتونه یک موشک سام-2 باشه که به جای رادار آن یک دوربین تلویزیونی کوچک قرار داده بشه و تصاویر دوربین هم به سرعت به زمین مخابره بشه.و توسط یک نفر آدم بسیار تیز و باهوش این موشک کنترل بشه و یک دکمه هم برای انفجار کلاهک موجود باشه.به جای سایر متعلقات هم کلاهک انفجاری قرار داده بشه.طوری که شعاع مرگبار کلاهک موشک تا حد امکان وسعت پیدا کنه.
    البته در طول روز میشه از این موشک استفاده کرد.
    ولی فکر کنم در طول انتقال تصاویر و انتقال فرمانهای کنترلی delay زیادی ایجاد میشه که مانع کارایی موشک خواهد شد.

البته اگه شر اسپریت و نایت هاوک رو از سرمون کم کنیم باز هم خودش دنیایی نعمته
    مرتضی : F-117 Nighthawk بازنشسته شد.
    ولی به عقیده من بهترین موشک زمین به هوا میتونه یک موشک سام-2 باشه که به جای رادار آن یک دوربین تلویزیونی کوچک قرار داده بشه و تصاویر دوربین هم به سرعت به زمین مخابره بشه.و توسط یک نفر آدم بسیار تیز و باهوش این موشک کنترل بشه و یک دکمه هم برای انفجار کلاهک موجود باشه.به جای سایر متعلقات هم کلاهک انفجاری قرار داده بشه.طوری که شعاع مرگبار کلاهک موشک تا حد امکان وسعت پیدا کنه.
    البته در طول روز میشه از این موشک استفاده کرد.
    این کار بر روی کاغذ شاید خیلی منطقی و درست باشه ولی در شرایط رزمی خیلی کاربرد نداره. علاوه بر تاخیرهایی که در این جا خیلی مهمه مسئله ی دیگری وجود داره. فرض کنید خلبان با اجرای یک مانور نسبتا شدید برای لحظه ای از دید دوربین خارج بشه. اون وقت اپراتور بد بخت چگونه میخواهد در پهنه ی وسیع اسمان به دنبال هواپیما بگردد؟ اون هم در موقعی که موشک با سرعت چندین ماخ در حال حرکت است؟
    در کل هدایت وسیله ی سریعی مثل موشک های هوا به هوا توسط انسان شدنی نیست. انسان برای عکس العمل نشان دادن نسبت به چیزی که میبیند چند میلی ثانیه تاخیر دارد که همین در سرعت های بالا مشکل افرین میشود
    نوید:بله حق با تو هست
    منظور من مسلما استفاده از این موشک بر ضد هواپیماهای با مانور پذیری کم بود.مثل بمب افکن ها.
    ولی یادت باشه که من گفتم اولا اپراتور خیلی باهوش هست و ثانیا گفتم کلاهک بسیار عظیم باشه که اگر اپراتور دید که بیشتر از این نمی تواند موشک را نزدیک هدف کند سریعا کلید انفجار را بزند.

ولی همچین هم این طرح روی کاغذ نبوده!
    مگر موشکهای دوش پرتاب با هدایت سیم وجود ندارند؟که اپراتور آن باید با دست هدایتشان کند!!!بله می دانم که این موشکها تا کنون هیچ کار مفیدی نکرده اند ولی اگر اون امکاناتی که گفتم وجود داشته باشه و اپراتور هم سریع و باهوش باشه شرایط متفاوت خواهد بود.
    پیامبر گرامی(ص)فرموده اند:
    الملک یبقی مع الکفر ولا یبقی مع الظلم.

10. سپاسگزاری ها (2):

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    38,432
    سپاسگزاری شده : 52,314 بار در 4,034 پست
    قدرت امتیازدهی
    549
    Array

ببينيد موشكها به سه شيوه هدايت ميشن. يكيشون LOS هست كه مخفف Line of Sight هست. يكي ديگه Proportional هست و سومي الان تو ذهنم نيست بايد برم خونه ببينم
    هركدوم از اين روشها معايب و مزاياي خاصي دارند. اما نكته اي كه هست اينه كه تمامي اين روشها نياز به محاسبات پيچيده اي دارند و اين كار بايد توسط كامپيوترهاي قدرتمندي انجام بشه.
    اين تئوري كه ميدين براي هدف قرار دادن هليكوپتر ميتونه كارسار باشه و يا هواپيماي مسافربري. اما براي جنگنده نه. دليلش رو هم نويد توضيح داد. تا حالا ديدي كسي رو كه دنبال خرگوش ميكنه؟ هدف قرار دادن جنگنده هم به اين صورت هست. بدون محاسبات نميشه اين كار رو انجام داد

در يك صورت ميشه از هدايت تلوزيوني براي زدن جنگنده استفاده كرد و اون به شرطي هست كه وظيفه اپراتور تنها معرفي هدف به كامپيوتر باشه. مانند موشك تاو و يا ماوريك و پس از شليك هدايت بر عهده كامپيوتر باشه. اما اينكه اپراتور خودش هدايت كنه امكان پذير نيست

قويتر كردن سرجنگي به قيمت افزايش وزن و كاهش برد و مانور پذيري هست و از يه حد بيشتر نميشه توان انفجاري رو قويتر كرد

12. سپاسگزاری ها (2):

سپاسگزاری
    240
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

پیش فرض Re: صیاد،نماد توانمندی ایرانی

دوستان ،پوستر قابل دیدنه؟ من تو تینی پیک اپلود می کنم برای همین نمی دونم شما میبینید یا نه.

من نگفتم اچ کیو 2 افتخاره من گفتم صیاد یه افتخار ملیه به خاطر هدایت و بردش.ایا با این همه تغییر در هدایت و پیشرانه میشه این موشک رو هنوز هم اچ کیو 2 نامید؟ قطعا نه.

نوید عزیز کونورس های اسراییل هم بازنشسته شده بودن ولی تو لبنان دوباره فرا خونده شدن.

طبیب:

خیلی قبل از اینکه به فکر شما برسه فرماندهان سپاه عملیاتیش کردن. یادتونه توی اون مانور سپاه که مین های هوایی رو به نمایش گذاشتن ابابیل های سپاه می رفتن تو دل بالون هایی که ثابت بودن؟ البته نه برای اف-35 و اسپریت برای بالگردها. که میزان موفقیتش هم قریب به 100 درصده و البته میتونه به بالگردهای مخفی پست عوارض طبیعی هم حمله کنه.

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    9,964
    سپاسگزاری شده : 3,096 بار در 287 پست
    قدرت امتیازدهی
    38
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط morteza2007
    خیلی قبل از اینکه به فکر شما برسه فرماندهان سپاه عملیاتیش کردن. یادتونه توی اون مانور سپاه که مین های هوایی رو به نمایش گذاشتن ابابیل های سپاه می رفتن تو دل بالون هایی که ثابت بودن؟ البته نه برای اف-35 و اسپریت برای بالگردها. که میزان موفقیتش هم قریب به 100 درصده و البته میتونه به بالگردهای مخفی پست عوارض طبیعی هم حمله کنه.
    نه یادم نمیاد چه سالی بود؟

ولی دوستان من نمی خوام لج بازی کنم روی چیزی که وجود ندارد.(منظورم سام 2 هدایت دستی هست نه مین هوایی که مرتضی عزیز میگه)باز هم تاکید می کنم اینکار را کسی انجام می دهد که خیلی حواس جمع و تیز هست و قبلا همه اینکارها را در سیمولاتور انجام داده.بگذریم...
    پیامبر گرامی(ص)فرموده اند:
    الملک یبقی مع الکفر ولا یبقی مع الظلم.

سپاسگزاری
    240
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

JSF:
    من هیچ اطلاعاتی از خودم ارائه ندادم تمامی اطلاعات من به استناد اون پوستر درستن و فکر نمی کنم منبعی معتبر تر از توضیح وزارت دفاع برای یه کاربر این موشک ارائه شده. و صیاد هم اچ کیو2 نیست خیلی فرق کرده . باز هم فکر می کنم پست رو نخوندی و گرنه اچ کیو 2 و سام2 و صیاد رو یکی نمی دونستی . تغییراتی مثل این در چین هم انجام شد . هم سامانه هدایتی عوض شد و هم برد به شدت افزایش پیداکرد بدون هیچ تغییر ظاهری. ( دوستان دوباره دچار اشتباه ک÷ی سازی نشید مشخصات اون سامانه با این خیلی فرق می کرد ).

اگه دوباره مقاله رو بخونی میبینی که من اشاره کردم به اینکه رابطه اچ کیو-2 یا گلایدن لاین چیه.و فنی بحث کنیم باشه؟

JSF فکر نکنم واقعا چیزی از پستهار خونده باشی. اشاره من به کونورس به خاطر این بود که دوستمون نوید خان گفتن نایت هاوکی که من بهش اشاره کردم باز نشست شده ومن هم یه نکته کوچیک رو جسارتا بهشون یاداوری کردم.

در مورد مین هوایی اصلا منظور من مین هوایی نبود. مساله ابابیل ها با مین هوایی خیلی فرق میکنه. تو اون رزمایش هم از بالن به عنوان هدف استفاده میشد و نه مین هوایی . والبته بحث سیستم عملکر مین هوایی های ایرانی با اونچه که شما عنوان کردید خیلی فرق می کنه.

در ضمن اینکه کارایی یه محصول رو با زمان ایدش مقایسه کنی یه کار خیلی خیلی اشتباهه که از ادم های عامی انتظار داریم نه شما که اطلاعات خوبی در زمینه علوم هوایی دارید. اگه اینطور باشه که اصلا بی-2 رو همین الان باید بازنشسته کنن چون ایده و حتی مفاهیم طراحی بی-2 هم از المان شروع شد و تی یو 180 و بی 2 بر اساس اون ها پایه ریزی شدن. در پست بعد یه عکس که در اون یک نمونه اثبات گر فناوری از همین دست در سالهای 50 به کمک ملخ پرواز می کنه رو براتون میزارم.

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    326
    سپاسگزاری شده : 333 بار در 66 پست
    قدرت امتیازدهی
    17
    Array

یک طرح از سوی خودم

روی سر موشک صیاد یک سیستم (مادن قرمز)irst مشابه آنچه که در میگ 29 یا سوخو27 نصب

هست تعبیه کنند و سیستم زمینی نیز با مادون قرمز irst موشک به هم پیوند

data داشته باشند بطوری که محوطه جلوی موشک بر روی اپراتور زمینی مشاهده بشه

حالا چنانچه هواپیمای دشمن در این دید قرار بگیره با دستور اپراتور موشک بطرف

هدف هدایت بشه و در نهایت اصابت کنه.با این ایده شاید بشه پرنده های پنهان کار

با در شرایط سخت جنگ الکترونیک را زد.سرعت موشک را هم بطریقی برای واکنش

مناسب اپراتور زمینی کاهش داده شود
    ذهن متوجه وطن

17. کاربر مقابل از نوشته keivan گرامی سپاسگزاری کرده است:

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. سامانه؛Guild/SA-1
    توسط black hawk در انجمن موشكهاي زمين به هوا