@aerospacetalk
صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 35 , از مجموع 35

جستار: آیا عینک های آفتابی پلاریزه در بلند مدت برای چشم مشکل ایجاد میکند؟

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    196
    سپاسگزاری شده : 348 بار در 88 پست
    قدرت امتیازدهی
    8
    Array

پیش فرض پاسخ : آیا عینک های آفتابی پلاریزه در بلند مدت برای چشم مشکل ایجاد میکند؟

نقل قول نوشته اصلی توسط Moein Hakim نمایش نوشته ها
    سلام به همگی دوستان؛

لطفاً اگر اطلاعاتی در این خصوص دارید مضایقه نفرمایید. بنده هم قصد تهیه عینک آفتابی با کیفیت دارم.
    سلام

از اینجا میتونید تهیه کنید

http://myrayban.ir/

2. سپاسگزاری ها (3):

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    5,529
    سپاسگزاری شده : 930 بار در 74 پست
    قدرت امتیازدهی
    19
    Array

پیش فرض پاسخ : آیا عینک های آفتابی پلاریزه در بلند مدت برای چشم مشکل ایجاد میکند؟

نقل قول نوشته اصلی توسط Spritbreaker نمایش نوشته ها
    سلام

از اینجا میتونید تهیه کنید

http://myrayban.ir/
    سلام ببخشید عینک های این فروشگاه اصل نمی باشند !! این ها طرح های Ray Ban هستند . قیمت فروش این برند چندین برابر چیزی است که در این فروشگاه عرضه شده ..
    البته این دلیل نمیشه که محصولات این فروشگاه پلاریزه نباشند و یا در برابر UV از چشمان شما محافظت نکنند .

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن های هوانیروز و هوادریا
    سپاسگزاری
    48,205
    سپاسگزاری شده : 54,915 بار در 4,323 پست
    قدرت امتیازدهی
    542
    Array

دوستان
    بهنگام خریداری آیینک(=عینک) آفتابی , روی ایمنی آن بسیار سختگیر و دیر باور باشید...در برگ نخست این جستار, این نوشتار از جناب ماه هست:

نقل قول نوشته اصلی توسط ماه نمایش نوشته ها

عينک هاي آفتابي غيراستاندارد، به علت کيفيت نامناسبي که دارد، باعث ورود ميزان بيشتري از نور خورشيد به داخل چشم ها مي شود.

برخي عينک سازي ها و مراکز چشم پزشکي دستگاه سنجش UV دارند که ميزان عبور اين اشعه را در عينک نشان ميدهد.

عینک آفتابی غیر استاندارد، موجب بروز زخم قرنيه و آستيگماتيسم ميشود.

لذا استفاده از عينكهاي آفتابي با شيشه نمره صفر كه به تاييد كارشناس بينايي سنجي و يا چشم پزشك رسيده باشد توصيه ميشود.
    پیرامون بخشی که سرخ رنگ کردم میخوام این رو بگم:
    اگر در یک روز بسیار آفتابی ِ بی ابر , آیینک آفتابی نپوشید, مردک چشمهاتون بسیار بسیار تنگ میشه و این کار رو برای این میکنه که افزون بر اینکه پرتو های کمتری از "نور مرئی" که به درون چشمتون راه میده, شمار کمتری از فوتون های فرابنفش یا Ultraviolet یا همون UV رو بدرون چشمتون راه بده.

یک آیینک آفتابی بسیار بد آنی هست که فروشنده آنرا بنام یک آیینک آفتابی بسیار خوب و ایمن بشما میفروشه (و چه بسا خودش سخن خود رو درست میدونه) ولی براستی اون آیینک دارای اون معیار (=استاندارد) در راه-ندادن به فوتونهای فرابنفش که میگه داره, نباشه.

اینگونه میشود که از یکسو تاریکی شیشه های آیینک میذاره مردمک هاتون بازتر بشه و از سویی دیگر پیشگیری ناچیزی از گذشتن فوتونهای فرابنفش میکنه که بنابراین با مردمکهایی که اکنون باز هستند , فوتونهای فرابنفش بسیار بیشتری به درون چشمتون راه می یابند.

درست برای همینه که پوشیدن "عینک آفتابی بد" میتونه بسیار بیشتر از این به چشمتون آسیب بزنه که آیینک آفتابی نپوشیده باشین

تنها هنگامی میتوان دانست که آیا برچسبهایی مانند "100% UV Protection" یا سخن فروشنده در این زمینه درست هستند یا نه, که شیشه های آیینک در آزمایشگاه برای "طول موج"های گوناگون فرا بنفش آزمایش شده باشه......ولی از آنجا که تک تک ما همواره یک آزمایشگاه اپتیک را در جیب خود اینسو و انسو نمیبریم , میتوان از همسنجی قیمتهای یک گونه آیینک نشانه هایی دریافت کرد....مانند آنچه جناب سرگردیان اشاره داشتند.

بزبانی دیگر, اگر عینک ریبن 3025 سبز $170 دلاری را میفروشه 25 هزار تومن, {امروز روزنامه "اطلاعات بینالمللی زده دلاری 3326 تومن, پس 170 دلار میشه 565 هزار تومن} که میشه "یک -بیست و سوم!" ارزونتر, و از سوی دیگر روی تاربرگ ریبن نگاه میکنم : http://www.ray-ban.com/uk/sunglasses.../8053672000542 و میبینم که برای RB3025 با شیشه سبز یا AVIATOR FLASH LENSES- GREEN FLASH نوشته 143£ (که میشه 217 دلار)...به اینجا میرسم که یه جای داستان درست نیست!

یک روش دیگر که خودم هنوز آنرا آزمایش نکردم, بکار بردن چراغهای فرابنفش هست...برای نمونه آنهایی که بسیاری فروشندگان برای آزمایش اسکناسها آنرا بکار میبرند....
    گمان بنده اینه که اگر یک آیینک آفتابی برچسب "100% یو وی لایت پروتکشن" داره, بایست نذاره پرتوهای این چراغ به اسکناس برسه و بنابراین نبایست اون نشانها روی اسکناس رو بشه دید...هرچند بهتره نخست دانست آن چراغها درست در چه "طول موج"هایی پرتو افشانی بیشتری دارند.

به هررو پیشنهاد میکنم تنها از فروشگاههایی خرید کنید که آنگونه که جناب ماه فرمود, دستگاه سنجش فرابنفش دارن.... یا آنهایی که از درستکاری و دانش ِ بسیار بالای فروشنده ی آنها آگاهی دارید.
    قانونهای انجمن هوانوردی و هوافضای پارسی
    همه را بخوانیم و به تکتکشان پایبند باشیم

-----------------------------------------------------

ایکاش هر ایرانی دستکم یکبار شاهنامۀ فردوسی رو بخونه...بویژه بخش "پادشاهی یزدگرد" رو (اینجا).

استاد سخن, سعدی میفرماید:
    طاعت آن نیست که بر خاک نهی پیشانی صدق پیش آر که اخلاص به پیشانی نیست
    بنپایه: (اینجا)

اندازه ها از کوچکترین تا بزرگترین - بسیار دیدنی و اندیشه برانگیز

Aviation Electrician's Mate
    سپاسگزاری
    2,981
    سپاسگزاری شده : 1,396 بار در 130 پست
    قدرت امتیازدهی
    28
    Array

سلام
    توضیحات این تاپیک بسیار مفید هست، نکته ای به نظرم رسید که لازم دانستم که بپرسم.
    حدود یک سال پیش عینک ریبن Aviator با لنز سبز از خیابان فلسطین به قیمت حدود 650 هزار تومان تهیه کردم. علاوه بر تحقیق زیاد و جستجو در رابطه با راه های تشخیص عینک اصل از تقلبی و ... بازهم نتوانستم راه مطمئن جهت تشخیص صحت محصول خریداری شده پیدا بکنم. به ناچار با توجه به پیشینه خوب آن فروشگاه، عینک را خریداری کردم . از نظر کیفیت دسته و فریم و زیبایی عالی است. اما گاه پس از حدود یک ساعت استفاده باعث سرخی چشمانم میشود. پرسش نخست من این هست که آیا سرخی چشم میتواند ناشی از تقلبی بودن عینک باشد؟
    نکته دیگری که شنیده ام اما در مورد صحت آن اطمینان ندارم، استفاده از کنترل تلویزیون برای آزمایش کیفیت عینک آفتابی هست، بدین ترتیب که اگر شما کنترل تلویزیون را در پشت لنز عینک بگیرید و کنترل کار بکند و برای مثال صدای تلوزیون کم و زیاد بشود، عینک تقلبیست. همانطور که عرض کردم از صحت این امر اطلاع ندارم و تنها شنیده ام، اما وقتی که عینک جدیدم و یکی از عینک های قدیمی ترم که میدانستم تقلبی است را آزمایش کردم، عینک تقلبی نمی توانست جلوی کار ریموت تلوزیون را بگیرد اما عینک ری بن جدیدم اجازه کار به کنترل نمیداد.

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن های هوانیروز و هوادریا
    سپاسگزاری
    48,205
    سپاسگزاری شده : 54,915 بار در 4,323 پست
    قدرت امتیازدهی
    542
    Array

درود بر پویان گرامی
    نقل قول نوشته اصلی توسط pouyan نمایش نوشته ها
    پرسش نخست من این هست که آیا سرخی چشم میتواند ناشی از تقلبی بودن عینک باشد؟
    چه بسا.
    سرخی چشم میتونه چراییهای (=دلایل) گوناگونی داشته باشه و بنده چشم پزشک نیستم. گذر ِ پرتوهای فرابنفش,گذر ِ پرتوهای فروسرخ برای آنهایی که "کنتکت لنز" میپوشند (بیشتر برای گونه های نرم, نه شیشه ای ), نا همسانی ِ ناهنجار ِ شیشه/پلیمر ِ آیینک, اینها چه بسا میتونن سرخی چشم را در پی داشته باشن .....ولی باید از چشم پزشکتون بپرسید.

نقل قول نوشته اصلی توسط pouyan نمایش نوشته ها
    نکته دیگری که شنیده ام اما در مورد صحت آن اطمینان ندارم، استفاده از کنترل تلویزیون برای آزمایش کیفیت عینک آفتابی هست، بدین ترتیب که اگر شما کنترل تلویزیون را در پشت لنز عینک بگیرید و کنترل کار بکند و برای مثال صدای تلوزیون کم و زیاد بشود، عینک تقلبیست. همانطور که عرض کردم از صحت این امر اطلاع ندارم و تنها شنیده ام، اما وقتی که عینک جدیدم و یکی از عینک های قدیمی ترم که میدانستم تقلبی است را آزمایش کردم، عینک تقلبی نمی توانست جلوی کار ریموت تلوزیون را بگیرد اما عینک ری بن جدیدم اجازه کار به کنترل نمیداد.
    در "ریموت" ها, بخشی از دامنه ی پرتوهای فروسرخ بکار برده میشه.

دامنه ی "طول موج" پرتو های فروسرخ از 700 ننومتر (درست کنار پرتوهای سرخ) هست تا 1 میلیمتر (پیش از "مایکرو ویو"), که خود به سه زیر بخش ِ دیگر دسته بندی میشوند.

پیشنهاد میکنم اینجا رو برای آغاز , ببینید: http://en.wikipedia.org/wiki/Infrared

روی هم رفته پرتوهای فروسرخ از بیشتر گونه های شیشه میتوانند رد بشوند...برای نمونه پرتوهای "فروسرخ نزدیک"درست برای همین در "فیبرهای نوری" برای شدآمد داده ها بکار برده میشوند که "ازدسترفتگی" یا attenuation loss پایینی در شیشه دارند....

تا جاییکه میدانم, LED هایی که در بیشتر "ریموت کنترل" ها هست, پرتوهای فروسرخ در پهنه ی 760 تا 950 ننومتر رو میتابانند, که این از بیشتر شیشه ها رد میشه. یادآوری کنم که فردید از شیشه,آنهایی که بر پایه ی SiO2 میباشند, هست..
    http://en.wikipedia.org/wiki/Remote_control
    http://en.wikipedia.org/wiki/Infrared_Data_Association

ولی بیاد بیاریم که در آیینکها (=عینکها) , هم شیشه ی شیشه ای! یکار میره, و هم شیشه ی پلیمری/پلاستیکی/طلقی!
    تازه دستکم 4 گونه پلیمری(یا پلاستیکی یا طلقی) هست که ویژگیهاشون در گذر دادن یا ندادن فلان دسته از پرتو ها یکسان نیست....تازه بر روی بسیاریشون میتوان به دلخواه, فیلترهایی گذاشت.

پس چکیده ی پاسختون اینکه, خیر. به این سادگی نمیتوان گفت اگر فلان ریبن گذاشت پرتوهای "ریموت" به دستگاهمون برسه, تقلبی هست یا نه...بایست دید آیینک به نام چه چیزی فروخته شده بشما... و دامنه ی پرتوهای "ریموت" در چه "طول موج"هایی هست.

برای نمونه, اگر بتون آیینکی فروختن و گفتن این شیشه هاش , "شیشه ای" هست (که خوبیها و بدیهای خودش رو داره) , این با شوایی(=احتمال) بالایی پرتوهای بیشتر دامنه ی فروسرخ رو رد میکنه...بیشتر شیشه های پلیمری/پلاستیکی/طلقی (که خب اینا باز خوبیها و بدی های خودشون رو دارند) نیز اینگونه هستند, مگر آنها که "تینت" ِ آنها دارای فیلتر فروسرخ نیز باشد

اگر بشما گفتند این آیینک در برابر IR نیز از چشمتان پاسداری میکند , ولی پرتوهای فروسرخ "ریموت" را از خودش رد کرد, آنگاه چه بسا بتوان گفت "تقلبی" بوده

تا جاییکه فهمیدم, روی هم رفته پرتو های فروسرخ بیشتر برای کسانی میتوانند آزار-زا باشند که "کنتک لنز نرم یا پلاستیکی" میپوشن , چرا که پرتو های فروسرخ در خشکاندن چشم و اینگونه لنزها هنایش (=تاثیر) دارد و بنابراین اگر این دست لنزها را برای زمان زیادی از روز در جاییکه آفتابی بسیار درخشنده هست میپوشید, و افزون بر این, همیشه یادتان نمیماند که هر از گاهی کمی آب بنوشید, آنگاه با خشک شدن ِ لنزها و خود ِ دیدگانتان, چشمتان آزرده میشود ....پس اگر یک آیینک آفتابی بپوشید که افزون بر پرتوهای فرابنفش, پرتوهای فروسرخ را نیز رد نکند, چشمتان آسایش بیشتری خواهد داشت.

این تاربرگ راهنماییهای خوبی پیرامون گزینش آیینک آفتابی و گونه های گوناگونش داره: http://www.hidalgos.com/selecting-sunglasses/
    قانونهای انجمن هوانوردی و هوافضای پارسی
    همه را بخوانیم و به تکتکشان پایبند باشیم

-----------------------------------------------------

ایکاش هر ایرانی دستکم یکبار شاهنامۀ فردوسی رو بخونه...بویژه بخش "پادشاهی یزدگرد" رو (اینجا).

استاد سخن, سعدی میفرماید:
    طاعت آن نیست که بر خاک نهی پیشانی صدق پیش آر که اخلاص به پیشانی نیست
    بنپایه: (اینجا)

اندازه ها از کوچکترین تا بزرگترین - بسیار دیدنی و اندیشه برانگیز

صفحه 4 از 4 نخستنخست 1234

جستارهای مشابه

1. کسی میدونه اسکن چشم در فرودگاه دبی برای چیست؟
    توسط splintercell-fans در انجمن امنیت هوایی و فرودگاهها
    پاسخ ها: 19
    آخرين نوشته: 26-09-2011, 17:56
  2. آيا چشم ليزري براي خلباني مشکل ايجاد مي کند؟
    توسط فضانورد دیسکاور در انجمن پزشكي هوايي
    پاسخ ها: 3
    آخرين نوشته: 09-08-2010, 19:38
  3. چشم انداز یاتا برای سال 2050 / جالب /
    توسط Behrang در انجمن انجمن اخبار عمومی هوانوردی
    پاسخ ها: 0
    آخرين نوشته: 13-06-2010, 11:00
  4. موضوع روز: آیا ماهان با مشکل مواجه شده است؟
    توسط Aviation safety در انجمن ناوگان ماهان ایر
    پاسخ ها: 42
    آخرين نوشته: 10-04-2010, 09:43