@aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk
صفحه 7 از 23 نخستنخست 123456789101112131722 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 226

جستار: F-14 تامکت برگ برنده ایران در جنگ با عراق

Aviation Electrician's Mate
    سپاسگزاری
    1,341
    سپاسگزاری شده : 1,071 بار در 123 پست
    قدرت امتیازدهی
    16
    Array

پیش فرض Re: چرا tomcat ها شكار مى شدند؟؟؟؟

با سلام
    در این سایت جند فیلم از شرکت گرومن در مورد تامکتهای ایرانی می توانید ببینید .. جالبه ...
    http://www.esnips.com/doc/71555977-9258 ... mo,-Part-4
    عقاب تیز تک دشتهای استغنا اســـــــیر پنجه تقدیر می شود گاهی

Airman Basic
    سپاسگزاری
    0
    سپاسگزاری شده : 10 بار در 1 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

پیش فرض Re: چرا tomcat ها شكار مى شدند؟؟؟؟

خوشبختانه روز ارتش امسال من اصفهان بودم... روز با شکوهی بود.
    حدود 19 تا تامکت رو باند تاکسی کردند و بعد بلند شدند که گویا 15 تاش اومدن سمت تهران(یکیشون تو مسیر به دلایل نامعلومی برگشت) و 4 تاش در دو فورمیشن 2 تایی در آسمان اصفهان قدرتنمایی میکردن. اونجور که من دیدم 5یا 6 تامکت دیگه هم روی باند بودن که البته هرگز بلند نشدند...
    هرگز در عمرم اینقدر از نزدیک و با این تعداد تامکت ندیدم.
    روز بیاد ماندنی بود...

Airman Basic
    سپاسگزاری
    4
    سپاسگزاری شده : 73 بار در 9 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

پیش فرض پاسخ : چرا tomcat ها شكار مى شدند؟؟؟؟

در سال 65 من شاهد بودم بعد از اعلام وضعیت قرمز یک هواپیمای مسافر بری نسبتا بزرگ به آرامی از روی شهر خرم آباد رد شد که به شدت توسط ضد هوایی های دولول وچهار لول که تنها ترین دفاع این شهر بودن به رگبار بسته شد . من که بچه بودم فورا هواپیمای مسافر بری رو تشخیص دادم .من حتی انفجار گلوله ها در اطراف هواپیما را دیدم . از دوستان کسی کمک کند که چرا پدافند ها اینقدر اموزش کمی داشتند وچطور یه چنین اشتباهاتی پیش میاد .اونوقت تام کت رو زدن که دیگه خیلی از مسافر بری بهانه بیشتر داره. خیلی دوست دارم بفهمم مسافرای اون هواپیما چه حالی داشتن.

4. سپاسگزاری ها (2):

عضو گروه هوانوردی غیر نظامی
    سپاسگزاری
    12,856
    سپاسگزاری شده : 13,511 بار در 1,047 پست
    قدرت امتیازدهی
    123
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط masmas نمایش نوشته ها
    در سال 65 من شاهد بودم بعد از اعلام وضعیت قرمز یک هواپیمای مسافر بری نسبتا بزرگ به آرامی از روی شهر خرم آباد رد شد که به شدت توسط ضد هوایی های دولول وچهار لول که تنها ترین دفاع این شهر بودن به رگبار بسته شد . من که بچه بودم فورا هواپیمای مسافر بری رو تشخیص دادم .من حتی انفجار گلوله ها در اطراف هواپیما را دیدم . از دوستان کسی کمک کند که چرا پدافند ها اینقدر اموزش کمی داشتند وچطور یه چنین اشتباهاتی پیش میاد .اونوقت تام کت رو زدن که دیگه خیلی از مسافر بری بهانه بیشتر داره. خیلی دوست دارم بفهمم مسافرای اون هواپیما چه حالی داشتن.
    دوست عزیز مطمئنید که اینا رو توی خواب ندیدید؟
    موقع وضعیت قرمز هواپیمای مسافربری اونجا چیکار میکرده؟به آرامی هم رد میشده؟؟لابد در حال اپروچ بوده؟
    توی تاریخ جنگ 8 سالمون تا حالا همچین چیزیو نخوندم!!!!
    دوستان اگه شنیدین به من هم بگین لطفا!!!
    I think Beautiful is just a word, and words can't really describe what we feel when we leave the ground to take to the air...
    Diamond for ever

6. سپاسگزاری ها (6):

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    2,059
    سپاسگزاری شده : 2,442 بار در 318 پست
    قدرت امتیازدهی
    26
    Array

والا تا اونجا که من میدونم کسایی که تو نهاجا آموزش میدیدن اون موقع خیلی دقیق بودن!
    حتی قبل از شروع رسمی جنگ وقتی یکی از پرسنل نهاجا اشتباها به سمت یکی از فایترهای عراقی شلیک میکنه که توبیخ میشه!

8. سپاسگزاری ها (2):

Airman Basic
    سپاسگزاری
    4
    سپاسگزاری شده : 73 بار در 9 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

پیش فرض F-14 تامکت برگ برنده ایران در جنگ با عراق

بنام خدا

نخست اینکه متاسفانه بیدار بودم ثانیا به علتش توجه کنینن تابه جای جواب دادن فوراً سوال رو پاک نکنید. اعلام وضعیت قرمز متاسفانه اغلب به هنگام وحتی بعد از حضور هواپیما ها عراقی بالای سر شهر ها اعلام میشد که علتش هم ضعف راداری ما ونقاط کور و همچنین پرواز در ارتفاع پایین هواپیماهای عراقی بود. اما چرا اون هواپیمای مسافر بری اونجا تو وضعیت قرمز چکار میکرد هیچ هواپیمای مسافربری به منطقه وضعیت قرمز نزدیک نمیشه وباید عرض کنم مطمئنن با اعلام آژیر غافل گیر شده بود وداشت به طرف نزدیک ترین فرودگاه برای نشستن نزدیک میشد تا اینجاش همه قابل درکه اما چرا قبضه ضدهوای به طرفش شلیک میکرد هیچ دلیل منطقی نداره . شاید یگان پدافند نهاجا همه آموزش کامل ببینند اما تمام کسانی که پرسنل این ضد هوایی ها بودند ومن بارها با ایشان صحبت کردم سر بازهای با لباس فرم نیروی زمینی زرد رنگ بتن داشتن و کادر ها هم یکی دو نفر بیش نبودن معمولاً هم پشت قبضه نمیشستن واحتمال میدم اکثرا مال نیروی زمینی بودن شاید هم موقع جنگ سربازای پدافند نهاجا برا استتاری چیزی لباس فرم زرد میپوشیدن در کل من چشمم از سرباز جماعت حالا چه نهاجای جه نزاجای آب نمی خوره کادرا خوب بلد بودن که اغلب نمیشستن پشت قبضه موقعه حمله هوایی هم که چند ثانیه بیشتر طول نمی کشید و امکان جا عوض کردن نیرو پشت ضدهوای نبود.

در ادامه یک خاطره تلخ از همین ضد هوایی های دولول که محافظ شرکت نفت پل بابا در حوالی شهر خرم آباد در یک مورد بازهم به دلیل حضور ناگهانی هواپیمای دشمن در حالی که سر قبضه پایین بود شلیک کرده ویک سرباز دیگر را شهید کرد من کمی بعد از حادثه رسیدم براثر گلوله آن سرباز تقریاً از ناحیه شکم متلاشی شده بود. ..! پس تیر اندازی به سمت هواپیمای مسافر بری بجز اشتباه فردی ناشی از اظطراب وضعیت قرمز وحضور هواپیمای دشمن در آن حوالی بوده است .پس بنده به شخصه هدف قرار گرفتن تام کت توسط پدافند خودمانرا باور میکنم. درضمن همان سربازای که پشت این ضدهوایی هامیشستن اغلب از تو خیابون با لگد به خدمت تشریف میبردن که من باز بارها شاهد این لحظه های اول حضور در سربازی به وسیله گروهای که در شهر گشت میزدن ودر بین جوانان سراغ سرباز غیبتی میگشتن تا با تیپا به خدمت مقدس بفرستنشون بودم بعید میدونم اونا سربازای خوبی برای ضدهوای باشن

10. سپاسگزاری ها (4):

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    44,131
    سپاسگزاری شده : 58,402 بار در 4,964 پست
    قدرت امتیازدهی
    597
    Array

پیش فرض F-14Aبراي نيروي هوايي ايران،خوب يا بد؟

جناب برادر مرتضي

شما مثل اينكه از وضعيت فني تامكتها در زمان جنگ (الان كه جاي خود داره) كلا خبر نداري

شما مثل اينكه خبر نداري آمريكاييها به تمام نقاط كور پدافندي ايران آگاه بودند و اطلاعات اون رو در اختيار عراق ميگذاشتند

شما مثل اينكه از حمايت هواپيماهاي عراقي توسط آواكسهاي عربستان و E-2 هاي آمريكايي در حال پرواز در خليج فارس خبر نداري

شما مثل اينكه از استفاده جنگنده هاي عراقي از پايگاه هاي جوجه هاي عربي جنوب خليج فارس و نيز جوجه بزرگه سعودي خبر نداري

مثلا اگر اف15 وجود داشت هيچ حمله اي به داخل ايران انجام نميشد؟

خداوكيلي در هنگام جنگ در كل پايگاه هاي كشور چند فروند تامكت توانايي پرواز به صورت همزمان رو داشتند؟ از اين تامكتهاي قابل پرواز، چند فروند داراي رادار و سيستم تسليحات سالم بودند؟ در مجموع چند فروند فينكس در كشور موجود بود ؟

سرحال ترين تامكتها به دليل محافظت از خارك در جنوب كشور مستقر بودند و تمام توان تامكت صرف برقراري امنيت هوايي خارك و جلوگيري از قطع صدور نفت ميشد. د رمناطق شمالي كشور با توجهه به نبود سيستم يكپارچه پدافندي و كوهستاني بودن و وجود نقاط كور راداري فراوان و حمايتهاي غرب و شرق و زمين و زمان از عراق نفوذها به راحتي انجام ميشد.

اگر چيزي به نام تامكت وجود نداشت الان چيزي به نام ايران هم وجود نداشت

راستي !!! چرا در سال 90 ايران به جاي ميگ 29 ، سوخو 27 نخريد ؟؟؟ چرا الان سوخو 35 نميخره برادر ؟؟ اس 300 ها چه شدند؟؟ كشور دوست و برادر روسيه نميخواد 5 فروند توپولف 204 رو تحويل بده ؟؟ نيروگاه بوشهر ؟؟؟

راستي يه نكته ديگه! اكه اف 14 در زمان جنك آشغالي بيش نبود الان بعد از گذشت اين همه سال پس بايد صرفا ازش به عنوان هدف پرنده استفاده كرد. چرا مسئولان نيروهوايي هر از گاهي صحبت از ارتقاء اف 14 و .... مي كنند؟

اصلا خدا لعنت كنه اون خائنيني رو اف 14 رو خريدند. چه خوب شد كه ايران زود متوجه اين خيانت شد و 80 فروند بعدي رو كنسل كرد. همينطور اگر هوشياري به موقع ايران نبود 200 شايد هم 300 فروند اف 16 تو پاچمون كرده بودند. حرومزاده ها تو فكر اين بودند كه يه مدل از اف 17 رو مخصوص ايران به همون بندازند ! درست مثل اف 4 ها و اف 5 ها !! اسم اف 5 اومد داغمون تازه شد. همون موقع بود آمريكاييها اصرار داشتند كه به ايران هواپيماي اس آر 71 كه در حال ساخت بود رو بفروشند اما مسئولان نيروهوايي اون موقع اينقدر نادان بودند كه اف 5 رو انتخاب كردند. همچنين در زمان خريد اف 4 آمريكاييها اصرار ميكردند كه ايران دست نگه داره و صبر كنه تا اف 117 و بي 1 كه اون موقع در حال ساخت بودند رو بگيره اما مسئولان عجول و نادان نيرو هوايي اصرار بر خريد اف 4 داشتند.

خدا رو شكر بعدها سر عقل اومديم و تعدادي از مدرن ترين جنگنده هاي جهان به نام اف 6 و اف 7 رو از چين گرفتيم. اف 6 ها به قدري پيشرفته هستند كه به صورت محرمانه نگه داشته ميشن تا كسي از تواناييهاي فني شون مطلع نشه

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن حماسه آفرینان و تيزپروازان نيروي هوايي
    سپاسگزاری
    3,923
    سپاسگزاری شده : 10,970 بار در 619 پست
    قدرت امتیازدهی
    94
    Array

پیش فرض پاسخ : حملات مهم نیروی هوایی عراق

نقل قول نوشته اصلی توسط Morteza313 نمایش نوشته ها
    علی رغم قدرت و پیروزی انکار نا پذیر نهاجا در جنگ، لحظه ای افسانه هایی رو که از نهاجا می گن کنار بذارید....
    جایی بود در کشور که عراق بخواد بهش برسه و نتونسته باشه؟

بعد میگین چرا تامکت رو بد می کنی؟
    مرتضى جان نيروى هوايى در زمان شروع جنگ واقعا" تو منطقه افسانه اى بود و از طرف ديگه عراق هم كم كسى براى خودش نبود و هر روز به تسليحات روز مجهز مى شد و تو هر جنگى هر كشورى توانايى خيلى كارارو دارند و نشدنى و عجيب نيست . شما تا حالا فكر كردين ايا جايى تو عراق بوده كه مورد هجوم و شناسايى نيروى هوايى ايران قرار نگرفته باشه؟ شكارى ها تا H3 رفتند, شناسايى ها تا نزديكى مرز سوريه رو شناسايى كردند. شما مى دونى يه هواييما شناسايى تا نزديكى خاك سوريه بره يعنى چى؟

در مورد تامكت ها بايد بگم كه اولا" تامكت ها نمى تونستن اسمون تمام شهرهاى كشور رو پوشش بدن همانطور كه هيچ جاى دنيا اين كار امكان پذير نيست . دوما" تامكت براى رهگيرى در ارتفاع بالا پرواز مكنه و اگر رادار گزارش شناسايى هواييما بيگانه بده بطرف هدف پرواز مى كنن و چون هواييما هاى عراقى ارتفاع پست وارد ايران مى شدند همانطور كه هواييما هاى ايرانى وارد عراق مى شدند قابل شناسايى نبودند و امرى طبيعى هست.
    * In Memory Of RF-4 Martyrs *

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    140
    سپاسگزاری شده : 2,360 بار در 246 پست
    قدرت امتیازدهی
    25
    Array

نشد!
    بسم الله الرحمن الرحیم....

شاهرخ جان علی رغم تمامی ارادتم خدمتت... که همیشه پا برجاست....

شما یقین داری که نهاجا فلانکر نخرید؟
    80 فروند سفارش نداد... کرو تو بلاروس دوره ندیدند ... و بعد تمام قرار داد کنسل نشد؟( وهمون بهتر که کنسل شد )

چه ربطی داشت ؟!؟!

من از 68 حرف نمی زنم... نه من .....اندیمشک هم از 68 حرف نمیزنه....

آذر 65 میدونی میشه کی برادر؟
    وسط ایران کنترا.....
    اوج آمادگی تامکت ها ... تامکتها که یه هفته ای به کانابلایز نرسیدن اخوی.... ما خود 67 با فینیکس شکار داشتیم...

من نمی گم آمار شکارها رو محمد تو سایت گذاشته یه نگاه بنداز!

آقای من که شما باشید که میفرمائید ایران تامکت نداشت یه حساب سر انگشتی رو 4 تا گردان 18 فروندی بفرمائید کل زمان معمول بین اورهال رو تقسیم بر دو کنید ببینید با 80 تا نه 60 تا تامکت بدون نیاز به تعمیرا اساسی گردانهای تامکت تا کی دوم میاورد؟

در ثانی ... کسی از یه بمباران ضربتی حرف نمیزنه .... 105 دیقه یه شهر بکوب وسط جنگ زیر آتیش بوده... می دونی یعنی چی؟ 105 دیقه زمان رسیدن به الولیده!
    پائین پائین - تمیز!

ببخشید ها ببخشید ... ولی راداری که رو کوهستان عملا لاک داون نداره رادار نیست چراغ قوست.....!

یه مورد شما شلیک اسپارو بالای 11 مایل از تامکت به بنده نشون بدید...

یه مورد نشون بدید که بالای 7 مایل رو یه میراژ مسلح به ECM پاد بالای 7 مایل قفل کرده باشه....

یه مورد شلیک فینیکس 600 کیلویی "خپل" رو بالای 40 مایل فیس تو فیس مثال بیارید....

دعوا که نداریم به تامکت قسم هم می خوریم....

اخوی!

آخه یه خورده فکر کن برادر من ... آخه کدوم عقلی میگه سیاسی تامکت رو رد کن؟
    تامکت رو رد کنم که چی بشه؟ به ضعف نهاجا همین آلانش اعتراف کنم؟
    اصلا جور در میاد...
    اگه به اعتقادات سیاسی من بود که تامکت اف22 رو هم میگیره ...

ولی حقیقت اینه که تامکت در مقابل فیشبدهای "پست" هم آس می شد...

ودر برابر فیشبد وفلاگر تلفات داد...

غیر اینه که اول جنگ تو یه روز 3 تا تلفات داد؟

برادر پایلوت...
    کسی منکر رشادتهای نیروی هوای نیست...
    اما عامل انسانی رو به پای تسلیحات نذارید... داخل پارانتز که نیروی بلوک شرقی عراق یه نیروی متکی به آسما نبود
    نهاجا در جنگ در بعد تدافعی مثل اکثر کشورهای بلوک غرب حرفی برای گفتن نداشت اما در تهاجم شاهکار بود ....
    اما این موفقیت به خاطر تسلیحاتش بود؟
    در مساله ای مثل الولید فانتوم دیگه تسلیحات نیست... ملزومات حملست...هرچند موثره
    تسلیحات یعنی شرایک داشتن...
    یعنی چف/فلیر 10 سال پیشش....
    بسیاری از کارهایی که امروز به حساب تسلیهات نیرو گذاشته میشه به خاطر پرسنلشه.... و متاسفانه به حساب تسلیحات گذاشته میشه...
    الولید به خاطر تسلیحاتش الولید شد یا به خاطر اعصاب خلبانی که 4 ساعت سینه مال رفت؟
    بغداد چرا میرفت زیر تیغ ار اف؟
    غیر اینه که تو پرواز پست ، رو لند که هیچی سام 7 هم می تونست بگیردش؟
    چه کسی تشخیص میداد کی سرعت رو کم کنه کی فالکن بزنه که قفل رادار جلوش بشکنه؟
    خلبان یا ار اف؟

والبته همه میدونن چه کسی این پرسنل رو انتخاب و تربیت کرد....

سوال اگر اون نیروی هوایی بین ایگل و تامکت همون انتخاب اسرائیل رو میکرد....
    آیا بهخ این وضع می افتادیم؟

14. سپاسگزاری ها (6):

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    44,131
    سپاسگزاری شده : 58,402 بار در 4,964 پست
    قدرت امتیازدهی
    597
    Array

مرتضي جان من قسم ميخورم اگه ايران بجاي اف 14، اف 15 خريده بود شما الان ميگفتي كه اگه ايران 14 خريده بود بهتر بود

والسلام

صفحه 7 از 23 نخستنخست 123456789101112131722 ... آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. 8 سال دفاع مقدس(2)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تئوري و اصطلاحات
    پاسخ ها: 2
    آخرين نوشته: 04-03-2008, 11:17
  2. 8 سال دفاع مقدس(3)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تاریخچه نیروی هوایی
    پاسخ ها: 21
    آخرين نوشته: 27-04-2006, 14:27
  3. 8 سال دفاع مقدس(2)