@aerospacetalk
صفحه 5 از 23 نخستنخست 12345678910111520 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 226

جستار: F-14 تامکت برگ برنده ایران در جنگ با عراق

Group Captain
    سپاسگزاری
    1,185
    سپاسگزاری شده : 2,585 بار در 546 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

پیش فرض Re: چرا tomcat ها شكار مى شدند؟؟؟؟

رادار تامکتها هیچ وقت ضعف نداشتند و علت این سوانح هم مسلما به خاطر نبود هواپیمای مجهز به رادار سالم بود.
    در اواخر جنگ ما دو نوع گشت هوایی با تامکت ها داشتیم.
    نوع اول:تامکت های مجهز به رادار سالم با دو نوع آرایش موشک پرواز میکردند.
    1-یک فروند فونیکس و یک فروند اسپارو و دو فروند سایدویندر
    2-دو فروند اسپارو و دو فروند سایدویندر

نوع دوم:تامکتهای بدون رادار مبتنی بر دستورات رادار زمینی در صورتی که برای جنگنده خطری نداشته باشد با استفاده از سیستم ناوبری و هدایت بصری به سوی هدف مورد نظر حرکت کرده و با استفاده از دو فروند سایدویندر خود به حساب هدف میرسیدند.
    این روش هم اکنون نیز مورد استفاده قرار میگیرد و فقط مربوط به زمان جنگ نیست.

دوما" بنا به گفته شما ما الان بايد 72 فروند تام كت داشته باشيم . من امار دقيق ندارم.
    ما یک تامکتمان در آمریکا ماند و چند تامکت پیش از انقلاب از دست دادیم و چند تایی پس از جنگ و چندین تامکتمان Spare شدند جهت استفاده از قطعاتشان برای تامکت های دیگر و.....
    بنا بر این تعداد تامکت های ما خیلی از 72 تا کمتر هست.

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن حماسه آفرینان و تيزپروازان نيروي هوايي
    سپاسگزاری
    3,921
    سپاسگزاری شده : 10,954 بار در 618 پست
    قدرت امتیازدهی
    92
    Array

jsf عزيز فرمايشات شما صحيح ولى من مى دونم كه تام كت ها (type f-14A) مادر زادى داراى يك ايراد كوچك هستند كه سازندگان امريكايى اون بخوبى از اون با خبر بودن و با قرار دادن اون اطلاعات به عراقى ها باعث شكار تام كت ها شدند.
    * In Memory Of RF-4 Martyrs *

3. سپاسگزاری ها (6):

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    109
    سپاسگزاری شده : 407 بار در 56 پست
    قدرت امتیازدهی
    10
    Array

در گلوبال سيكوريتي در مورد شكار تامكت هاي ايراني نوشته رادار اين جنگنده در ارتفاع متوسط و بالا مثل ميني آواكس عمل مي كنه اما در شناسايي تهديدات در ارتفاع پست ناتوان است و ميراژها از اين ضعف استفاده كرده و با سرعت زياد از ارتفاع پايين به تامكتها حمله مي كردند بعدها خلبانان تامكت بيشتر حواسشون جمع كردن
    يه مشكل ديگه ضعف تامكت در داگفايت است اف14 اساسا براي درگيري در فواصل دور (در اصل براي دفاع از ناوهاي هواپيمابر در برابر جنگنده بمب افكن ها و موشكهاي دور برد شووي طراحي شده بود ضمن اينكه مونور ضعيف اف14 اي هم اين ضعف رو تشديد مي كرد
    در نتيجه قدرت اف14 به موشك فونيكس است كه خب ما تعداد زيادي نداشتيم براي استفاده از اسپارو و بويژه سايدواندر هم تامكت بايد بيش از اندازه به هواپيماي دشمن نزديك بشه كه خطر داگ فايت رو در پي داره
    خرابي رادار و سيستمهاي كنترل آتش هم ناشي از فقدان لوازم يدكي و متخصصين اصلي گرومن هم گاها دست خلبانان تامكت رو تو پوست گردو مي ذاشت.
    مسئله ي ديگه كميت نيروهاست گاها يه اف 14 ما بايد در آن واحد با 4 تا 8 جنگنده عراقي روبرو مي شد كه طبعا مي بايست به شكار تامكت منجر بشه (البته خلبانان بزرگ ما كه به قول يه بابايي بيش از پول هواپيما
    پول بابت آموزششون صرف شده بود در بسياري از اين نبردهاي نابرابر هم پيروز مي شدن)
    اگه اشتباه نكنم سامانه هايي وجود دارند در اف 14 و اف4 ايي كه حتي با رادار خاموش هم به شكار هواپيماي دشمن كمك مي كنند(باز هم كاملا مطمئن نيستم اما در اين مورد برخي منابع از سامانه اي موسوم به درخت جنگي نام مي برند)
    ما 80 فروند تامكت سفارش داديم 79 تا تحويل گرفتيم 2 تا رو پيش از انقلاب به دلائل فني از دست داديم
    (احتمالا مشكل واماندگي موتورها)مي شه 77 فروند منابعي مثل گلوبال سيكوريتي از 12 فروند سقوط پس از انقلاب نام مي بره كه 4 تا 5 تا از اونها شكار عراقي ها بوده بقيه اش يا ناشي از واماندگي موتور بوده يا ناشي از اشتباه پدافند زميني (يه دوستي به شوخي مي گفت موشكهاي هاگ ما در طول جنگ بيش از نيروي هوايي
    عرق اف 14 شكار كردن) اين مشكل ناشي از ضعف آموزش و بي تجربگي نيروهاي پدافند بود كه بعدها سعي شد با استفاده از يك كارشناس ويژه در سايت هاي پدافند از اين اشتباهات جلوگيري بشه
    اگه اشتباه نباشه يكي از اين 12 تا سقوط هم مال بعد از جنگ و در جريان پرواز آموزشي در اصفهان بوده
    در نتيجه بايد حدود 65 تا تامكت باقي مونده باشه اما اين تعداد عملياتي نيست و تعداد تامكتهاي عملياتي
    رو بين 10 تا 20 فروند تخمين مي زنند.
    پيوست:اطلاعات بالا فقط از روي كاغذ ، اينترنت و چند گفتگوي خصوصي كسب شده ممكن است در مواردي اشتباه باشد و خود من هم در صحت كاملش ترديد دارم.

Aircrew Survival Equipmentman
    سپاسگزاری
    2,711
    سپاسگزاری شده : 2,447 بار در 396 پست
    قدرت امتیازدهی
    20
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Ezk
    اگه اشتباه نباشه يكي از اين 12 تا سقوط هم مال بعد از جنگ و در جريان پرواز آموزشي در اصفهان بوده
    در نتيجه بايد حدود 65 تا تامكت باقي مونده باشه اما اين تعداد عملياتي نيست و تعداد تامكتهاي عملياتي
    فقط روز رژه 29 فروردين 10 دسته 3فروندي پرواز داشتن يعمي 30 فروند
    امیری حسین(ع) و نِعم الامیر
    حسین(ع) مولای من و بهترین امیر است

6. سپاسگزاری ها (4):

Group Captain
    سپاسگزاری
    1,185
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

Ezk عزیز تقریبا گفته های شما درست است.
    اما RF-4 عزیز هر هواپیمایی به خصوص نمونه های اولیه و نخستین هواپیماهای تولیدی از یک تایپ دارای یک سری نقص هستند که پس از چند سال مشخص میشود.
    دو راه برای درمان این نواقص وجود دارد.
    1-راه اول یعنی آموزش خلبانان برای استفاده درست از هواپیمای خود
    2-راه دوم هم ارتقا و اصلاح توسط کمپانی سازنده.

به طور مثال مشکل استال موتور TF-30 که در آمریکا با تعویض موتور و ارتقا F-14A ها به F-14A+ یا همان تامکت Plus و راه دیگر که خلبانان ایرانی گزیدند و پرهیز از مانورهای بسیار سخت با جنگنده های دشمن بود.

یک سری اشکالات بسیار کوچک در رادار AWG-9 وجود داشت که بیشتر زمانی که ساعت کاربرد رادار بالا میرفت و یا نیاز به تعمیر و بازبینی پس از پایان دورهء زمانی داشت در آن بوجود می آمد.
    اما نمیتوان گفت که آمریکاییها عمدا تامکت معیوب به ما دادند.

تامکت های تنها یک سری تفاوت بسیار مختصر با تامکتهای آمریکایی داشتند.
    به عنوان مثال تسمهء نگهدارندهء خلبان بر صندلی های مارتین بیکر تامکت به جای مدل نیروی دریایی آمریکا به نیروی هوایی آمریکا تغییر کمرد و یا تفاوت در نوع دقیق کنندهء اکسیژن کابین تامکت.
    مهمترین تغییر ها حذف ECCM در تامکت و encoder های آن
    و تغییر ظاهری بعدی یعنی حذف در بوم در تامکتهای ایرانی برای جلوگیری از سوانح احتمالی مثل گیر کردن سبد پراپ 707 های سوخترسان به آن و جلوگیری از پارگی آن میباشد.

سینا جان من خودم روز 29 فروردین پرواز تامکت ها را از اصفهان به یاد داشتم و از مانور مطلع بودم.
    همین طور شبکه یک نیز زنده مانور را پخش میکرده و در نشریات هم تعداد تامکت ها بیان شده بود.

من دوباره مینویسم کلا آن روز 20 فروند تامکت برای رژه آماده شده بودند که 15 فروند برای انجام رژه عازم تهران بودند و 5 فروند دیگر هم رزرو بودند برای پر کردن جای تامکت هایی که ممکن بود به خاطر نقص فنی از دسته عقب بمانند.
    گرچه از این 15 فروند 14 فروند به تهران رسید و یکی نیز در اواسط راه یک نقص فنی کوچک داشت که به اصفهان برگشت.
    تامکت ها در چهار دستهء سه فروند و یک دستهء دو فروندی بر فراز جایگاه پرواز کردند.

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن حماسه آفرینان و تيزپروازان نيروي هوايي
    سپاسگزاری
    3,921
    سپاسگزاری شده : 10,954 بار در 618 پست
    قدرت امتیازدهی
    92
    Array

jsf عزيز من هيچوقت نگفتم امريكايى ها تام كت معيوب به ما دادن. بعضى از محصولات بعد از توليد داراى اشكالات كوچكى هستند كه در مدل بعدى بلافاصله اصلاح مى شه . امريكايى ها هم بعد توليد و بعد از انجام عمليات هاى زياد ايراد رو فهميدن چون سازندش بودن و مى دونستن چى طراحى كردن.
    * In Memory Of RF-4 Martyrs *

9. سپاسگزاری ها (5):

Group Captain
    سپاسگزاری
    1,185
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط RF-4 Pilot

jsf عزيز من هيچوقت نگفتم امريكايى ها تام كت معيوب به ما دادن. بعضى از محصولات بعد از توليد داراى اشكالات كوچكى هستند كه در مدل بعدى بلافاصله اصلاح مى شه . امريكايى ها هم بعد توليد و بعد از انجام عمليات هاى زياد ايراد رو فهميدن چون سازندش بودن و مى دونستن چى طراحى كردن.
    RF-4 عزیز گفته های شما درست است.
    از مشکلات دیگر F-14A میتوان به رانش کمتر آن حین پرتاب با کاتاپولت نسبت به موتور جدیدتر F-14B اشاره کرد.
    که حین پرتاب تامکت پس از طی کردن عرشهء پروازی به علت رانش کمتر کمی پایین تر رفته و بعد اوج میگرفت.
    این مشکل باعث شد تا چند تامکت نیروی دریایی آمریکا به درون اوقیانوس بروند.

11. سپاسگزاری ها (10):

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    109
    سپاسگزاری شده : 407 بار در 56 پست
    قدرت امتیازدهی
    10
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط sina_2006_p
    نقل قول نوشته اصلی توسط Ezk
    اگه به جاي 30 فروند 60 فروند هم در رژه شركت مي كردن بازهم اين مهم تناقضي با نوشته ي من نداشت چون
    فرق زيادي هست بين تامكت قابل پرواز و تامكت عملياتي
    تامكت قابل پرواز اسمش رو خودشه توضيح نمي خواد اما تامكت عملياتي يعني اف14 اماده ي نبرد
    يعني هر تامكت عملياتي قابل پرواز هست اما هر تامكت قابل پرواز عملياتي نيست مثل مواردي كه دوستان
    در مورد پرواز با رادار هاي از كار افتاده ذكر كردن.
    نظر شخصي من اينه كه اف 14 بدون رادار سالم و موشك فونيكس بهتره اصلا از روي زمين بلند نشه و وظيفه شو به ميگ 29 ها واگذار كنه
    علاوه بر مشكل رادار مسئله ي خستگي سازه اي رو هم در نظر بگيريد يه تامكت قابل پرواز براي رژه الزامي
    به استفاده از پسوز و سرعت هاي مافوق صوت نداره و با خستگي سازه اي هم مي تونه از اين مهم بر بياد اما
    در حالت عملياتي بايد مطمئن شد تامكت هاي 35 ساله ي ما كه تو 8 سال جنگ به اندازه ي 80 سال ازشون كار كشيديم با رسيدن به سرعت نزديك به 2 ماخ از هم متلاشي نشن(تا اونجايي كه من مي دونم سرويس لايف
    يا عمر مفيد يك جنگنده در زمان صلح تقريبا 50 ساله يعني حتي اگه جنگ 8 ساله هم نداشتيم هواپيماهاي
    آمريكايي در آستانه ي خروج بودند)

Group Captain
    سپاسگزاری
    1,185
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

اگه به جاي 30 فروند 60 فروند هم در رژه شركت مي كردن بازهم اين مهم تناقضي با نوشته ي من نداشت چون
    فرق زيادي هست بين تامكت قابل پرواز و تامكت عملياتي
    Ezk عزیز اگر اینگونه بخواهیم حساب کنیم تا حدودی اصلا تامکت عملیاتی نداریم.
    اما روش رهگیری در نهاجا بسیار تغییر کرده.
    من در مورد تامکتهای آلرت که هم اکنون در دو پایگاه ایران هستند سخنی به میان نمیاورم.
    اما تامکتهای غیر آلرت که مسلما به خاطر تعداد بسیار بسیار اندک آلرت ها برای عملیات اعزام میشوند بر اساس دستورات رادار زمینی هدایت میشوند و با دو عدد موشک AIM-9P و توپ M.61 ولکان لانچ شده و به عملیات رهگیری میروند.

علاوه بر مشكل رادار مسئله ي خستگي سازه اي رو هم در نظر بگيريد يه تامكت قابل پرواز براي رژه الزامي
    به استفاده از پسوز و سرعت هاي مافوق صوت نداره و با خستگي سازه اي هم مي تونه از اين مهم بر بياد اما
    در حالت عملياتي بايد مطمئن شد تامكت هاي 35 ساله ي ما كه تو 8 سال جنگ به اندازه ي 80 سال ازشون كار كشيديم با رسيدن به سرعت نزديك به 2 ماخ از هم متلاشي نشن(تا اونجايي كه من مي دونم سرويس لايف
    يا عمر مفيد يك جنگنده در زمان صلح تقريبا 50 ساله يعني حتي اگه جنگ 8 ساله هم نداشتيم هواپيماهاي
    آمريكايي در آستانه ي خروج بودند)
    هم اکنونجنگنده هایی مثل اف 7 یا سوخو 24 و میگ 29 های ما توانایی شکستن دیوار صوتی را دارند.
    اما یک دستورالعمل پروازی وجود دارد که هیچ خلبانی اجازهء شکستن دیوار صوتی را ندارد.
    تنها در زمان جنگ چنین چیزی مجاز هست

در مورد تامکتها و فانتوم ها و تا حدودی تایگر ها سن بالا و خستگی فلزات مانع شکستن دیوار صوتی آنها میگردد.
    اما وجود دارد معدود تایگرهایی که این توانایی را هنوز دارند.
    اما تنها در زمان جنگ اجازهء بهره برداری دارند.

مدیر سایت
    سپاسگزاری
    46,753
    سپاسگزاری شده : 42,842 بار در 3,566 پست
    قدرت امتیازدهی
    380
    Array

در مورد اينكه چرا تامكتها شكار ميشدند نميتوان نظر دقيقي داد چرا كه وقتي هواپيما در شرايط خاصي قرار بگيرد حتي اگر داراي بالاترين سطح تكنولوژي همباشد باز هم مغلوب ميگردد مانند هواپيمايي پنهانكار f-117 كه توسط نيروي هوايي يوگسلاوي (كه متشكل از MiG-21,23,25,27,29 ) بود مغلوب گرديد و سالم به دست نيروهاي يوگسلاوي افتاد.
    تا جايي كه من آگاه هستم بيشترين تلفاتي كه درمورد تامكتهاي نيروي هوايي بخاطر موتور اين هواپيما بوده موتور اين هواپيماداراي يك اشكال اساسي در زمينه تامين سوخت مورد نياز جهت نازلهاي afterburner ميباشد كه در هنگام acceleration هاي شديد كه در هنگام اوجگيري سريع و يا مانورهاي مختلف ميباشد سبب stall كردن موتور هواپيما ميگردد.

در مورد موتور هواپپيماي F-14A در يك مقاله جداگانه توضيحات مبسوطي ارائه خواهم كرد.

در مورد ديوار صوتي و عدم شكستن ديوار صوتي و ربط آن به خستگي فلز در مقاله اي كه در لينك زير قرار داده شده توضيحات مفيدي ارائه گرديده.

viewtopic.php?f=23&t=15903

صفحه 5 از 23 نخستنخست 12345678910111520 ... آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. 8 سال دفاع مقدس(2)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تئوري و اصطلاحات
    پاسخ ها: 2
    آخرين نوشته: 04-03-2008, 11:17
  2. 8 سال دفاع مقدس(3)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تاریخچه نیروی هوایی
    پاسخ ها: 21
    آخرين نوشته: 27-04-2006, 14:27
  3. 8 سال دفاع مقدس(2)