@aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk
صفحه 4 از 23 نخستنخست 123456789101419 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 226

جستار: F-14 تامکت برگ برنده ایران در جنگ با عراق

Aviation Electrician's Mate
    سپاسگزاری
    30
    سپاسگزاری شده : 109 بار در 49 پست
    قدرت امتیازدهی
    13
    Array

پیش فرض F-14 تامکت برگ برنده ایران در جنگ با عراق

بنام خدا
    سعید گرامی
    من از نظر برتری تکنولوژی و کارایی تامکت را به صورت کلی با سایر جنگنده های روسی ساخته شده در آن سالها مقایسه کردم . بدیهی است که هر کدام از این جنگنده ها برای منظور مشخصی ساخته شده اند و در کلاس مشخصی هم قرار میگیرند.
    مهارت خلبان فاکتور بسیار مهمی برای پیروزی در نبرد میباشد ولی اهمیت تکنولوژی را به هیچ عنوان نمیتوان نادیده گرفت. سال 1988 در یک نبرد هوایی 2 تامکت ما توسط 4 میراژ عراقی ساقط شدند . در این نبرد هوایی عراقیها از موشک پیشرفته super 530D استفاده کردند . خلبانان این تامکتها مسلما" کم تجربه نبودند ولی متاسفانه در مقابله با این موشک پیشرفته کاری از دستشان بر نیامد.

نقل قول نوشته اصلی توسط Saeid12345
    ivo,

اینکه اف14 از فاصله 80 کیلومتری میگ21 نگونبخت را با موشک فونیکس رهگیری کند دلیل برتری نیست وگرنه از جتهای اف18 سوپر هورنت هم پیشرفته باید باشد که اینطور نیست.
    در مورد رقیب اصلی و خطرناک تامکت یعنی میگ25 هم در جنگ تحمیلی تقریبا موفقیتی نداشتیم بجز چند مورد رهگیری و انهدام که در شرایط خاص صورت گرفته بودند. در واقع این پیروزیها مربوط میشد به ضعف تسلیحات و آیونیک میگ25 که برد رادارش نصف تامکت و زاویه محدودی رو اسکن میکرد. البته همواره در شکار میگ25 هایی که در ارتفاع زیاد با سرعت 2.5 الی 3 ماخ پرواز میکردند ناموفق بودیم!
    تامکتهای ما بارها انواع میگ و سوخو و میراژ را با فونیکس و اسپارو و سایدوایندر ساقط کرده اند و برای من این دلیل خوبی برای برتری است ! آیا شما این را برتری نمیدانید ؟!
    یک مثال میزنم : در طول جنگ هواپیماهای عراقی بارها سعی کردند با جمینگ پادهای مختلف روسی و فرانسوی قفل رادار فانتوم و اف 14 را بشکنند و آنها را بی اثر کنند. فانتومها اغلب دچار مشکل میشدند ولی اف 14 ها براحتی بر این ترفند عراقیها غلبه میکردند. برای من این برتری است.
    در مورد میگ 25 همان چند مورد رهگیری و انهدام باعث شد تا خلبانان عراقی در ماموریتهایشان احساس آرامش و امنیت نکنند و بارها به دلیل حضور یک اف 14 در منطقه ماموریتشان را نیمه تمام بگذارند و به پایگاهشان برگردند. از نظر نظامی این یک موفقیت است.

پیوند فرتور ها در بایگانی ایرواسپیس تاک
    http://up.aerospacetalk.ir/viewer.php?file=25434445172791486127.jpg
    http://up.aerospacetalk.ir/viewer.php?file=20583095770329510692.jpg
    http://up.aerospacetalk.ir/viewer.php?file=61122795364150757920.jpg
    http://www.enemyforces.com/aircraft/mig25_sh.jpg
    http://www.avion-de-combat.com/Avion-de-combat/Grumman_F-14_Tomcat/F14/F-14-tomcat013.jpg
    http://www.aerospaceweb.org/aircraft/fighter/f15/f15_schem_01.jpg
    ویرایش توسط kermanshahy : 20-02-2014 در ساعت 22:11 دلیل: کوچک نمودن وبارگذاری فرتور در بایگانی اپلود سنتر ویژه ایرواسپیس تاک

2. سپاسگزاری ها (5):

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    3
    سپاسگزاری شده : 121 بار در 69 پست
    قدرت امتیازدهی
    13
    Array

JSF,
    تجهیزات و تکنولوژی مهم هست و منکر آن نیستیم ولی باید منصفانه قضاوت کرد. به نظر من زدن میگ21و23 برای تامکت هیچ افتخاری ندارد. همین جنگنده ها یک خلبان با تجربه با تایگر هم میتواند سرنگون کند.

FOXBAT,
    مشکل از خود عراقیها بود. ما هم فقط در چند شرایط خاص موفق به سرنگونی فاکسبت شدیم.

ivo,
    از لحاظ تکنولوژی اف14 پیشرفته ترین جنگنده دهه 1970 محسوب میشد اما در کلاس خود باید مقایسه شود. روسها ابتدا فکر میکردن با میگ23 بتونن حریف تامکت بشن که بعدها متوجه ضعف شدید راداری و موشکهای میگ23 شدند و از این جنگنده بجز در نبرد نزدیک قرار نبود مقابل تامکت استفاده شود. همزمان میگ25 وارد خدمت شده بود و با ورود تامکت روسها چندین بار آنرا ارتقا دادند تا بتواند تامکت را سرنگون سازد ولی به دلیل ضعف الکترونیک نتونستن راداری با برد بیش از 100 کیلومتر و موشکی با برد بیش از 40 کیلومتر بسازن و در عمل بجز مسابقه سرعت و ارتفاع فاکسبت نتونست رقیب تامکت باشد. ولی اگر از رادار و موشک بهتری برخوردار میبود مسلما در جنگ تحمیلی تامکتهای ما شانس زیادی نداشتند. موشک فونیکس در رهگیری پرنده هایی که در اتفاع زیاد پرواز میکنند ضعیف هست و توانایی رهگیری هدفی با سرعت مافوق صوت در ارتفاع بیش از 20 کیلومتر را ندارد. البته رهگیری میکنه ولی دقتش بسیار کاهش میابد. شما فرض کنید فاکسبت مجهز به موشکی مثل فونیکس بود؟ شرایط کاملا عوض میشد مثالی که بیان کردید.

ivo,
    ساقط کردند اما جنگنده ای در یک کلاس پائینتر! حتی میراژ اف1 حریف تامکت نبود و بجز نبرد نزدیک هیچ شانسی نداشت.

فکر کنم دوستان منظور منو اشتباه متوجه شدن! منظور این بود که پیروزی در برابر حریف ضعیفتر چندان افتخاری ندارد و این از شانس ما بود که خداوند دشمنان ما را نادان و ضعیف قرار داده بود و خلبانان ما را از بهترین انسانهای روزگار.

4. سپاسگزاری ها (4):

Aviation Storekeeper
    سپاسگزاری
    7
    سپاسگزاری شده : 28 بار در 8 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

مطالبی که در ادامه خواهید خواند برداشتی بدون تغییر میباشد از مطلبی که black hawk عزیز در مرکز انجمن های تخصصی در تایپیک گربه های ایرانی قرار داده اند.

من توی مجله فرانسوی Fuerza-Aerea آمار دیگه ای در مورد تامکت خوندم به این شرح البته این بخش رو یادمه قبلا مستندش رو ارائه کردم ولی به این شرح هست

کل آمار 197 شکار البته احتمالا شامل پیروزی های هوایی ثبت نشده یا تایید نشده هم باید بشه

27 فروند میگ21
    58 فروند میگ23
    12 فروند میگ 25
    3 فروند میگ27
    11 فروند سوخو20
    13 فروند سوخو22
    1 فروند میراژ5
    44 فروند میراژاف1
    2 فروند سوپر اتندارد
    15 فروند cazas no identificados
    4 فروند توپولوف22
    2 فروند بمب افکن بی6دی
    3 فروند بالگرد
    1 موشک اگزوست و 2 موشک کرم ابریشم سی 601

6. سپاسگزاری ها (3):

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    2,034
    سپاسگزاری شده : 913 بار در 199 پست
    قدرت امتیازدهی
    17
    Array

رامین جان آمار تقریبا درست به نظر میاد ولی در مورد هلیکوپترها یا بالگردها من فکر میکنم خیلی بیشتر بوده و حداقل 10 تا 20 برابر بوده
    چون اگه خاطرات خلبانان کبری رو خونده باشی حداقل 5 تا هلیکوپتر عراقی رو با موشک تاو زدن
    ضمن اینکه کلی هم جنگنده هامون زدن
    ايران عزيز سربلند باشي

8. سپاسگزاری ها (3):

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن حماسه آفرینان و تيزپروازان نيروي هوايي
    سپاسگزاری
    3,922
    سپاسگزاری شده : 10,969 بار در 619 پست
    قدرت امتیازدهی
    94
    Array

پیش فرض چرا tomcat ها شكار مى شدند؟

دوستان عزيز مى خواستم نظرتونو در مورد علت شكار شدن F-14 ها در دوران جنگ ايران و عراق بدونم. مى دونيد كه تام كت هواييماى رهگير و پيشرفته اى در زمان خود بود ولى ما شاهد بوديم هواييماهاى عراقى بسادگى به انها نزديك شده و انها رو شكار مى كردند, البته بعد از گذشت يك مدت كه خلبانان ايرانى دليلش رو فهميدن اين اتفاق كمتر تكرار شد.
    لطفا" اگر دليل اصلى اين موضوع كه يكى از ضعفهاى تام كت هاى ايرانى است رو مى دونيد نظرتونو بگيد.
    * In Memory Of RF-4 Martyrs *

10. سپاسگزاری ها (5):

Group Captain
    سپاسگزاری
    1,185
    سپاسگزاری شده : 2,588 بار در 548 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

پیش فرض Re: چرا tomcat ها شكار مى شدند؟؟؟؟

خریداری میراژ و موشکهای جدید در اواخر جنگ توسط عراق و همچنین کم شدن تعداد تامکتهای مجهز به رادار عملیاتی و......

12. سپاسگزاری ها (6):

سپاسگزاری
    3,922
    قدرت امتیازدهی
    94
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط JSF
    خریداری میراژ و موشکهای جدید در اواخر جنگ توسط عراق و همچنین کم شدن تعداد تامکتهای مجهز به رادار عملیاتی و......

jsf عزيز ممنونم از نظرتون . ولى من دنبال يك ضعف بزرگ اين تام كت ها هستم چون در بعضى موارد تام كت توانايى رهگيرى نداشته و وقتى متوجه حضور هواييما هاى دشمن مى شدند كه خيلى دير بود.

14. سپاسگزاری ها (2):

Group Captain
    سپاسگزاری
    1,185
    سپاسگزاری شده : 2,588 بار در 548 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

پیش فرض F-14 تامکت برگ برنده ایران در جنگ با عراق

نقل قول نوشته اصلی توسط RF-4 Pilot

jsf عزيز ممنونم از نظرتون . ولى من دنبال يك ضعف بزرگ اين تام كت ها هستم چون در بعضى موارد تام كت توانايى رهگيرى نداشته و وقتى متوجه حضور هواييما هاى دشمن مى شدند كه خيلى دير بود.
    همین طور که گفتم تعداد تامکتهای با رادار فعال در اواخر جنگ کاهش یافته بود.

همچنین لازم است به این نکته اشاره کنم که
    در زمان جنگ ما 8 تامکت را از دست داده ایم که ساقط شدن آنها ثابت شده.
    1-14 آوریل 1981 به علت هدف قرارگرفتن توسط پدافند ضد هوایی هاک مستقر در جزیرهء خارک
    2-22 مارس 1982 به علت استال کردن موتور یکی از تامکتهایمان حین فرود ساقط شد.
    3-11 آگوست 1984 یک فروند تامکت توسط یک موشک R-60K یک فروند MiG-23ML ساقط میشود
    4-17 ژانویه 1987 یک فروند تامکت مورد هدف موشک یک فروند MiG-23ML قرار میگیرد.
    5-14 جولای 1987 یک تامکت مورد هدف یک جنگندهءعراقی قرار میگیرد.
    6-19 جولای 1988 مورد هدف یک فروند موشک ماترا 530F Super قرار میگرد
    7-19 جولای 1988 دومین تامکت نیز در همان روز مورد هدف یک فروند موشک ماترا 530F Super قرار میگرد
    8-احتمالا یک مورد دیگر در سال 1981 توسط پدافند خارک وجود دارد اما تاریخ دقیق آن مشخص نیست

تنها 5 مورد آخر توسط هواپیماهای دشمن ساقط شده بودند که علت عمدهء عدم شناسایی جنگنده های دشمن نداشتن رادار سالم یا خرابی رادار آنها بوده است
    همان طور که میبینید بیشتر سوانح مربوط به اواخر جنگ هستند.

16. سپاسگزاری ها (5):

سپاسگزاری
    3,922
    قدرت امتیازدهی
    94
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط RF-4 Pilot

همین طور که گفتم تعداد تامکتهای با رادار فعال در اواخر جنگ کاهش یافته بود.

شكار تام كت ها در اوايل جنگ كه همگى سالم و عملياتى بودن صورت مى گرفت كه در اواخر جنگ بدليل مشخص شدن ايراد كمتر اتفاق مى افتاد . ايراد از روز اول تو رادار اين هواييما بود كه اين ايراد هيچوقت اصلاح نشد ولى حواس خلبانان جمع ترشد و كمتر به تام كت اطمينان كردند.

18. سپاسگزاری ها (2):

سپاسگزاری
    3,922
    قدرت امتیازدهی
    94
    Array

همچنین لازم است به این نکته اشاره کنم که
    در زمان جنگ ما 8 تامکت را از دست داده ایم که ساقط شدن آنها ثابت شده.
    1-14 آوریل 1981 به علت هدف قرارگرفتن توسط پدافند ضد هوایی هاک مستقر در جزیرهء خارک
    2-22 مارس 1982 به علت استال کردن موتور یکی از تامکتهایمان حین فرود ساقط شد.
    3-11 آگوست 1984 یک فروند تامکت توسط یک موشک R-60K یک فروند MiG-23ML ساقط میشود
    4-17 ژانویه 1987 یک فروند تامکت مورد هدف موشک یک فروند MiG-23ML قرار میگیرد.
    5-14 جولای 1987 یک تامکت مورد هدف یک جنگندهءعراقی قرار میگیرد.
    6-19 جولای 1988 مورد هدف یک فروند موشک ماترا 530F Super قرار میگرد
    7-19 جولای 1988 دومین تامکت نیز در همان روز مورد هدف یک فروند موشک ماترا 530F Super قرار میگرد
    8-احتمالا یک مورد دیگر در سال 1981 توسط پدافند خارک وجود دارد اما تاریخ دقیق آن مشخص نیست

تنها 5 مورد آخر توسط هواپیماهای دشمن ساقط شده بودند که علت عمدهء عدم شناسایی جنگنده های دشمن نداشتن رادار سالم یا خرابی رادار آنها بوده است
    همان طور که میبینید بیشتر سوانح مربوط به اواخر جنگ هستند.

اولا" بنظر شما به هواييماى بدون رادار (ضعف داشتن در رادار با نداشتن فرقى نداره) بايد عمليات بدن ؟ هواييمايى كه رادار عملياتى نداشته باشه يعنى سرگردون .يعنى بنا به گفته شما تمام تام كت ها رادا عملياتى نداشتن چو هيچ عقل سالمى با داشتن هواييماى عملياتى هوايياى ناقص رو نمى فرسته عمليات.
    دوما" بنا به گفته شما ما الان بايد 72 فروند تام كت داشته باشيم . من امار دقيق ندارم.

20. سپاسگزاری ها (3):

صفحه 4 از 23 نخستنخست 123456789101419 ... آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. 8 سال دفاع مقدس(2)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تئوري و اصطلاحات
    پاسخ ها: 2
    آخرين نوشته: 04-03-2008, 11:17
  2. 8 سال دفاع مقدس(3)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تاریخچه نیروی هوایی
    پاسخ ها: 21
    آخرين نوشته: 27-04-2006, 14:27