@aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk
صفحه 20 از 23 نخستنخست ... 51014151617181920212223 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 191 تا 200 , از مجموع 226

جستار: F-14 تامکت برگ برنده ایران در جنگ با عراق

مدیر انجمن اخبار نیروی هوایی و عضو گروه هوانوردی نظامی
    سپاسگزاری
    8,157
    سپاسگزاری شده : 8,857 بار در 532 پست
    قدرت امتیازدهی
    99
    Array

پیش فرض پاسخ : چرا tomcat ها شكار مى شدند؟؟؟؟

اين تصوير ناراحت کننده احتمالاً مربوط به همان روزی است که 3 فروند تامکت شکار شدند.

عضو گروه هوانوردی نظامی
    سپاسگزاری
    14,410
    سپاسگزاری شده : 25,790 بار در 2,102 پست
    قدرت امتیازدهی
    181
    Array

دوستان 3 فروند نبود 2 فروند تامكت بود + يك فروند فانتوم در تاريخ 28 تيرماه 1366 (فكر ميكنم سال 66 بود ) كه هر سه بوسيله ي موشك هاي جديد matra 530D كه بر روي رادار هواپيما قفل ميشد مورد اصابت قرار گرفتند
    عليرضاي عزيزم ، تا ابد در قلب من جاويدان خواهي ماند ...

3. سپاسگزاری ها (3):

سپاسگزاری
    8,157
    قدرت امتیازدهی
    99
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Navid Tomcat نمایش نوشته ها
    دوستان 3 فروند نبود 2 فروند تامكت بود + يك فروند فانتوم در تاريخ 28 تيرماه 1366 (فكر ميكنم سال 66 بود ) كه هر سه بوسيله ي موشك هاي جديد matra 550D كه بر روي رادار هواپيما قفل ميشد مورد اصابت قرار گرفتند
    با سلام،
    احتمالاً منظور شما Matra Super 530D نيست؟

5. سپاسگزاری ها (6):

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    180
    سپاسگزاری شده : 483 بار در 48 پست
    قدرت امتیازدهی
    15
    Array

دوستان 3 فروند نبود 2 فروند تامكت بود + يك فروند فانتوم در تاريخ 28 تيرماه 1366 (فكر ميكنم سال 66 بود ) كه هر سه بوسيله ي موشك هاي جديد matra 550D كه بر روي رادار هواپيما قفل ميشد مورد اصابت قرار گرفتند
    1- البته تیر ماه 1367 صحیح می باشد! 19/7/1988 به روایت جناب کوپر!

2- احتمالا منظور شما موشک "سوپر ماترا Super Matra 530D" می باشد (؟!) ... که البته سیستم هدایتی آن نیمه فعال راداری می باشد!

هر چند روایت این درگیری به نقل از منابع غربی حاوی نکات مبهم بسیاری است, اما نکته جالب اینجاست که گویا این درگیری کلا وجود خارجی نداشته است و همانند اغلب نوشته های پیشین, زاییده ذهن خلاق جناب کوپر می باشد!
    حقيقت را بدانيد تا رها شويد. دانش قدرت است زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما.

عضو گروه هوانوردی نظامی
    سپاسگزاری
    14,410
    قدرت امتیازدهی
    181
    Array

بله

Matra super 530D

خير دوست عزيز چون بنده يه نگاهي به تاريخ انداختم ديدم در تاريخ 27 تير 1367 روز پذيرش قطعنامه از جانب ايران بوده و فكر نميكنم فرداي ان روز چنين اتفاقي افتاده باشه
    اما در مورد تام كوپر بايد عرض كنم اين مورد و اتفاق كاملا درست بوده هر دو تامكت در حال انجام CAP بودند كه مورد هدف قرار گرفتند

8. سپاسگزاری ها (3):

سپاسگزاری
    180
    قدرت امتیازدهی
    15
    Array

بله

Matra super 530D

خير دوست عزيز چون بنده يه نگاهي به تاريخ انداختم ديدم در تاريخ 27 تير 1367 روز پذيرش قطعنامه از جانب ايران بوده و فكر نميكنم فرداي ان روز چنين اتفاقي افتاده باشه
    اما در مورد تام كوپر بايد عرض كنم اين مورد و اتفاق كاملا درست بوده هر دو تامكت در حال انجام CAP بودند كه مورد هدف قرار گرفتند
    دوست عزیز, اینکه نمیشه ما سلیقه ای استناد کنیم ... وقتی منبع نشر این خبر جناب کوپر و سایتشون (ACIG.org) هست, پس باید به رسم امانت تمام و کمال به منبع استناد کرد, من جمله تاریخ:

صفحه 81 کتاب "تامکتهای ایرانی در نبرد" نوشته: تام کوپر و فرزاد بیشاپ

منبع

با این همه به جز شخص ایشون کس دیگری این واقعه رو تایید نمی کنه!

جالب اینکه تا چند سال قبل جناب کوپر شکارچیان این اتفاق خیالی را جنگنده های MiG-29 عراقی معرفی می کردند!

حقيقت را بدانيد تا رها شويد. دانش قدرت است زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما.

سپاسگزاری
    8,157
    قدرت امتیازدهی
    99
    Array

دوستان 3 فروند نبود 2 فروند تامكت بود + يك فروند فانتوم در تاريخ 28 تيرماه 1366 (فكر ميكنم سال 66 بود ) كه هر سه بوسيله ي موشك هاي جديد matra 530D كه بر روي رادار هواپيما قفل ميشد مورد اصابت قرار گرفتند
    با سلام،
    1- نه دوست گرامی. من دارم از موضوعی صحبت ميکنم که خلبان جاويدنيا خودشون در خاطراتشون مطرح کرده اند و نشان ميدهد شمار تلفات تامکتها در جنگ بيشتر از آن چيزی است که در اين تاپيک اشاره شده است (شما تامکتی ها که بايد اين چيزها را بهتر بدونید ):
    " در روزهای اولیه آذرماه سال 1360 خلبانان عراقی موفق گردیدند با استفاده از هواپیماهای میراژ اشکالاتی را برای سه فروند از هواپیماهای اف 14 که در جنوب غرب کشور مشغول گشت هوایی بودند، بوجود آورند که خوشبختانه خلبانان از این ماجرا جان سالم بدر بردند و اجکت نمودند."

2- عراق هيچگاه موشک Matra Super-530D نداشت. عراق از موشک Matra Super 530F استفاده می نمود که همانند موشک اسپارو از گونه هدايت نيمه اکتيو است و بر روی رادار قفل نمی شود. جناب تام کوپر هم حتماً اشتباه کرده که استفاده از موشکی که برای ميراژ 2000 توسعه يافته را به عراق نسبت داده است.

عضو گروه هوانوردی نظامی
    سپاسگزاری
    14,410
    قدرت امتیازدهی
    181
    Array

در مورد مقاله ي تام كوپر بايد عرض كنم از لحاظ تخصصي علمي و امار و ارقام بسيار ناقص و اشتباه است
    بسياري از امارهايي كه اين مقاله به شما ميدهد اشتباه است حتي در مورد خود مسائل تخصصي و علمي و يا حتي مانورها هم بعضا از اصل اشتباه است

اما در مورد اون 3 فروند بايد عرض كنم خودمم امروز به اين قسمت از كتاب نبرد اسمان رسيدم البته قبلا همچين موردي تو صنايع هوايي و فيلمي از شبكه ي تهران خونده و ديده بودم اما چون در هر 3 مورد ( با كتاب نبرد اسمان ) از لفظ اشكال استفاده شده بود تا منهدم كردن بنده خيلي مطمئن نبودم كه ايا هر سه را منهدم كردند يا اينكه در درگيري اسيبي به تامكتها رسونده بودند

اما در مورد اون 2 فروندي كه ذكر كردم از درست بودن اون واقعه اطمينان دارم البته به استناد از خود ماهنامه ي صنايع هوايي موشك ماترا Super530D كار اون 3 فروند ( دوفروند تامكت و يك فروند فانتوم ) را ساخت

موشك Matra super 530D در سال 1988 وارد كارزار شد در حالي كه موشك Matra Super530F در سال 1979 عملياتي شد
    اما به استناد از ماهنامه ي صنايع هوايي عراق در اواخر جنگ از گونه ي جديد ماترا كه براي هواپيماي ميراژ 2000 طراحي شده بود استفاده ميكرد
    دليل ازدست رفتن اون 2 فروند قفل راداري موشك جديد ماترا بر روي امواج ساطع شده از رادار AWG9 ذكر شده
    پس از انجايي كه اين موشك در اواخر جنگ عملياتي شده احتمال اينكه خود فرانسه براي عرضيابي ويژگي هاي اين موشك ان را در اختيار عراق گذاشته باشه هست

سپاسگزاری
    180
    قدرت امتیازدهی
    15
    Array

در مورد مقاله ي تام كوپر بايد عرض كنم از لحاظ تخصصي علمي و امار و ارقام بسيار ناقص و اشتباه است
    بسياري از امارهايي كه اين مقاله به شما ميدهد اشتباه است حتي در مورد خود مسائل تخصصي و علمي و يا حتي مانورها هم بعضا از اصل اشتباه است

اما در مورد اون 3 فروند بايد عرض كنم خودمم امروز به اين قسمت از كتاب نبرد اسمان رسيدم البته قبلا همچين موردي تو صنايع هوايي و فيلمي از شبكه ي تهران خونده و ديده بودم اما چون در هر 3 مورد ( با كتاب نبرد اسمان ) از لفظ اشكال استفاده شده بود تا منحدم كردن بنده خيلي مطمئن نبودم كه ايا هر سه را منحدم كردند يا اينكه در درگيري اسيبي به تامكتها رسونده بودند

اما در مورد اون 2 فروندي كه ذكر كردم از درست بودن اون واقعه اطمينان دارم البته به استناد از خود ماهنامه ي صنايع هوايي موشك ماترا Super530D كار اون 3 فروند ( دوفروند تامكت و يك فروند فانتوم ) را ساخت

موشك Matra super 530D در سال 1988 وارد كارزار شد در حالي كه موشك Matra Super530F در سال 1979 عملياتي شد
    اما به استناد از ماهنامه ي صنايع هوايي عراق در اواخر جنگ از گونه ي جديد ماترا كه براي هواپيماي ميراژ 2000 طراحي شده بود استفاده ميكرد
    دليل ازدست رفتن اون 2 فروند قفل راداري موشك جديد ماترا بر روي امواج ساطع شده از رادار AWG9 ذكر شده
    پس از انجايي كه اين موشك در اواخر جنگ عملياتي شده احتمال اينكه خود فرانسه براي عرضيابي ويژگي هاي اين موشك ان را در اختيار عراق گذاشته باشه هست
    احیانا مقاله صنایع هوایی ترجمه همون کتاب جناب کوپر نبوده؟!!!

Junior Flying Officer
    سپاسگزاری
    3,352
    سپاسگزاری شده : 5,892 بار در 687 پست
    قدرت امتیازدهی
    44
    Array

در این که تلفات تامکت های ایرانی چقدره نمی تونیم دقیق بحث کنیم

هر چند روایت این درگیری به نقل از منابع غربی حاوی نکات مبهم بسیاری است, اما نکته جالب اینجاست که گویا این درگیری کلا وجود خارجی نداشته است و همانند اغلب نوشته های پیشین, زاییده ذهن خلاق جناب کوپر می باشد!

کتاب تام کوپر با اینکه اشتباهات زیادی دارد اما از معدود منابع مربوط به درگیری های هوایی ایران و عراق می باشد. آیا شما منبع بهتر و معتبرتری سراغ دارید ؟ البته قصد من تایید نوشته ی تام کوپر نیست.
    بلند آسمان جایگاه من است هر کجا هستم و باشم آسمان مال من است

صفحه 20 از 23 نخستنخست ... 51014151617181920212223 آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. 8 سال دفاع مقدس(2)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تئوري و اصطلاحات
    پاسخ ها: 2
    آخرين نوشته: 04-03-2008, 11:17
  2. 8 سال دفاع مقدس(3)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تاریخچه نیروی هوایی
    پاسخ ها: 21
    آخرين نوشته: 27-04-2006, 14:27
  3. 8 سال دفاع مقدس(2)