@aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk
صفحه 2 از 23 نخستنخست 12345678121722 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 226

جستار: F-14 تامکت برگ برنده ایران در جنگ با عراق

Aviation Electrician's Mate
    سپاسگزاری
    16
    سپاسگزاری شده : 6 بار در 4 پست
    قدرت امتیازدهی
    11
    Array

با تشكر از دوستان به خاطر مطالب و عكسهاي بسيار زيبا .

من قصد كم ارزش دادن جانفشاني و جانبازي جانبركفان نيروي هوايي رو ندارم ، اما آيا به نظر شما شكار چند فروند جنگندهي از رده خارج نسل سوم و دوم توسط تامكتي كه گفته ميشه جلوتر از زمان خودش بوده افتخار محسوب ميشه ؟ به نظر شما اگه به جاي اون هواپيماهاي قديمي و از رده خارج كه در اختيار نيروي هوايي عراق بود ، اين كشور از وجود جنگندههايي مانند : ميگ 29 ، سوخو 27 ، سوخو 30 ، ميگ31 با امثالهم بهره ميبرد باز هم مي شد با قاطعيت از پيروزي تامكت حرف به ميان آورد ؟

لپ كلام اينكه : « آيا شكار ميگ 21 توسط تامكت ، كه حتي رادار نداره افتخار به حساب مياد ؟ »
    [align=center]معلم باغبان باغ عشق است ، معلم قافله سالار عشق است ، همه كار معلم كار عشق است[/align]

مدیر سایت
    سپاسگزاری
    47,137
    سپاسگزاری شده : 44,316 بار در 3,659 پست
    قدرت امتیازدهی
    395
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Ahmad6644
    با تشكر از دوستان به خاطر مطالب و عكسهاي بسيار زيبا .

من قصد كم ارزش دادن جانفشاني و جانبازي جانبركفان نيروي هوايي رو ندارم ، اما آيا به نظر شما شكار چند فروند جنگندهي از رده خارج نسل سوم و دوم توسط تامكتي كه گفته ميشه جلوتر از زمان خودش بوده افتخار محسوب ميشه ؟ به نظر شما اگه به جاي اون هواپيماهاي قديمي و از رده خارج كه در اختيار نيروي هوايي عراق بود ، اين كشور از وجود جنگندههايي مانند : ميگ 29 ، سوخو 27 ، سوخو 30 ، ميگ31 با امثالهم بهره ميبرد باز هم مي شد با قاطعيت از پيروزي تامكت حرف به ميان آورد ؟

لپ كلام اينكه : « آيا شكار ميگ 21 توسط تامكت ، كه حتي رادار نداره افتخار به حساب مياد ؟ »
    Ahmad6644,

جناب آقای حق به جانب
    با توجه به پستهایی که تا به حال داده اید اینگونه برداشت کردم که هیچ اطلاعی از تاریخ هوانوردی و اینکه چه هواپیمایی در چه سالی ساخته شده و چه هواپیمایی چه تواناییهای دارد و چه هواپیمایی رغیب چه هواپیمایی است ندارید.

دوست گرامی
    نخستین پرواز تامکت در 21 دسامبر 1970 بوده است
    نخستین پرواز فانتوم در27 مه 1958 بوده است.
    نخستین پرواز F-5 در 31 جولای 1963 بوده است.
    نخستین پرواز MiG-21 در سال 1955 بوده است.
    نخستین پرواز J-7 در 17 ژنویه 1966 بوده است.
    نخستین پرواز MiG-23 در آوریل 1967 بوده است.
    نخستین پرواز MiG-25 در 6 مارچ 1964 بوده است.
    نخستین پرواز MiG-27 در 20آگوشت 1970 بوده است.
    نخستین پرواز Su-7 در سال 1955 بوده است.
    نخستین پرواز Su-17 در یکم جولای 1969 بوده است.
    نخستین پرواز Su-20 در 15 دسامبر 1972 بوده است.
    نخستین پرواز Su-22 در 31 ژانویه 1975 بوده است.
    نخستین پرواز Su-24 در 31 دسامبر 1971 بوده است.
    نخستین پرواز Su-25 در 22 فوریه 1975 بوده است.
    نخستین پرواز Mirage F-1 در 23 دسامبر 1966 بوده است.

همانطور که میبینید نیروی هوایی عراق برای هر ماموریتی یک هواپیمای خاص داشت که هیچ کدام در زمان خودش از رده خارج نبوده.
    اینکه تامکت هنوز هم جنگده ای برتر است دلیل بر این نمیشود که کاربری درست آن توسط قهرمانان نیروی هوایی توسط شما به سخره گرفته شود دلیل بر این است که خریدی مناسب بوده است که کاربرانی ماهر داشته است که علی رغم عدم پیشرفت تکنولوژیکی ایران در آن زمان حتی در زمان کنونی توانسته بودند این تکنولوژی را به خدمت خود در آورند.
    شما که نمیدانید چه هواپیمایی در چه سالی شاخته شده و در چه سالی وارد خدمت شده چرا و به چه حقی قهرمانی و رشادت و دلاوری قهرمانان نیروی هوایی را که در مضیقه قطعات یدکی بودند و برای اینکه در مصرف قطعات یدکی صرفه جویی کنند CAP های 13 تا 15 ساعته انجام میدادند و در طول این ساعات در محفظه ای بسیار کوچک در حالی که مدام باید به یک صفحه راداری کوچک خیره میماندند و از حمله این تازیان به مواضع کشور عزیزمان جلوگیری میکردند اینگونه سخن بگویید.

شما با چه دلیل و چه مدرک و چه حقی چنین اجازه ای به خود میدهید که در مورد پیروزیهای قهرمانان این مرز و بوم سخن بگویید.

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    6,720
    سپاسگزاری شده : 1,607 بار در 251 پست
    قدرت امتیازدهی
    20
    Array

خیلی جالبه در جنگ اول خلیج پارس تامکتها و ایگاهای امریکائی چندینبار تلاش کردن MIG-25های عرقی را هدف قرار بدهند ولی نتونستن!!!حالا هدف قرار دادن این همه هواپیما از فاکسبت تا سوپر اتندارد شاخکار حساب نمیشه اونم در اون موقعییت؟؟؟؟
    از این اشخاص کم اطلاع بیش از این انتظار نمیشه داشت

در ضمن در یک جنگ واقعی اصلا دلیلی نداره 2تا رهگیر با هم درگیر بشن

4. سپاسگزاری ها (3):

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    0
    سپاسگزاری شده : 190 بار در 99 پست
    قدرت امتیازدهی
    12
    Array

خلبانان قهرمان ما فقط با یه بسته که درش چندتا کشمش ویکی دوتا شکلات ناچیز بود ساعت ها دراسمان پرواز میکردن تا ازاسمان ایران حفاظت کنند این درسته تامکت جلوتر اززمان بود اما هواپیماهای عراقی هم به هیچ وجه ازرده خارج نبودند ضمن اینکه سه بارنیروی هوایی عراق بازسازی شد اینکار با چی انجام شد به جز از خودگذشتگی والبته اینکه بخواهیم بگیم اگه تامکت دراون زمان باسوخو 27 یا 30 یامیگ 29 درگیر میشد چه نتیجه ای میگرفت بحث بیخودی اونوقتی که به عذاق میگ 29 دادن هنوز این هواپیما حتی رادار درستو حسابی نداشت والبته سوخوهایی رو هم که نام بردید که به اون زمان ربطی نداره سال ورود به خدمتشون رو نگاه کن سال تکمیل شدن نمونه اولیه عملیاتی رو نگاه کن
    مطمئن باش که بهترین امکانات دراختیار عراق گذاشته شد که هرکشوری به جز ایران وخلبانان ایرانی طرفشون بود حتما شکست میخورد از عراق

6. سپاسگزاری ها (2):

سپاسگزاری
    16
    قدرت امتیازدهی
    11
    Array

با سلام و تشكر از جواب دوستان

من منكر دلاور مرديهاي خلبانان جان بر كف نيروي هوايي نيستم و نخواهم بود ، ولي احساس ميكنم يكم بزرگنمايي شده ، باز هم ميگم شكار چند جنگندهي بدون رادار از فاصلهي 100 يا 150 كيلومتري افتخار محسوب ميشه ؟
    در زمان جنگ خلبانان نيروي هوايي خيلي سختي كشيدن و با وجود عدم پشتيباني و تعداد كم هواپيماهاي آمادهي پرواز ، اونم در مقابل عراقي كه تمام دنيا ازش پشتيباني ميكرد ، كار بزرگي كردن ، ولي در بسياري از مقالات و مطالب بطور وحشتناكي بزرگنمايي شده ، بطوري كه شخص كم اطلاعي مانند بنده به اين نتيجه ميرسه كه تامكتهاي ما با هواپيماهاي هم ردهي خودشون وارد كارزار شدن .

باز هم ميگم شكار يك ميگ 21 توسط تامكت افتخار نيست .

در ضمن لطفا دوستان وقتي يك نفر كم اطلاع مثل من سئوال ميكنه اينطور شديد باهاش برخورد نكنن چون ممكنه باشن كسايي كه مثل من بي اطلاع باشن ولي با مشاهدهي طرز جواب دادنتون ، كلا بيخيال سئوال كردن بشه ، در صورتي اين انجمن و ساير انجمنها هدف تاسيسش قبل از هر چيز يادگيري و تبادل اطلاعات بده .
    [align=center]معلم باغبان باغ عشق است ، معلم قافله سالار عشق است ، همه كار معلم كار عشق است[/align]

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    2,034
    سپاسگزاری شده : 914 بار در 199 پست
    قدرت امتیازدهی
    17
    Array

دوست عزیز احمد خان
    این عراقی که گفته شد واقعا عراق نبود بلکه کارشناسان زبده 38 کشور غربی و شرقی بودند
    انواع پیشرفته موشکهای پالس داپلر هوا به هوا و آخرین نسل موشکهای حرارتی ماژیک که از زوایای بسیار بهتری از انواع سایدوایندر های ایران توانایی هدف قرار دادن داشتند و انواع پیشرفته سیستمهای جنگ الکترونیک که میتونستن براحتی قفل رادارهای اف14 و اف4 رو که بر روی آنها اسپارو را قفل کرده بودند بشکنند انواع رادارهای زمینی و هوایی از جمله آواکس های عربستانی و ئی 2 های آمریکایی و روسی منجمله عدنان
    انواع موشکهای ضد رادار که ما حتی در خواب هم نمیتوانستیم به آنها دست بیابیم
    انواع موشکهای ضد کشتی که حتی ناو استارک هم نتوانست با بهترین رادارهای آمریکایی اونا رو نابود کنه
    اینها که گفتم تنها و تنها بخشی از توان این اهریمن بعثی بود که با شجاعت و هوش و ذکاوت و از جان گذشتگی خلبانان نیروی هوایی نتوانستند ما را مغلوب کنند
    درسته میگ 21 و 23 ضعیف بودن ولی میراژها و میگ های 25 واقعا جنگنده های روز دنیا بودند ضمن اینکه ما هم همیشه از 150 کیلومتری میگ نمیزدیم بلکه از 10 یا کمتر با سایدوایندر و گاهی حتی توپ میراژ و میگ میزدیم و این رو تاریخ گواهی داده نه من
    پاینده باشید
    ايران عزيز سربلند باشي

9. سپاسگزاری ها (4):

سپاسگزاری
    2
    سپاسگزاری شده : 33 بار در 21 پست
    قدرت امتیازدهی
    11
    Array

دوستان.
    اف 14 آن زمان که مدل دی نبود .
    تازه اف 14 آن زمان برای مقابله با میگ 25 بود تازه همون اف 14 با میگ 31 های الان میتوانند رقابت کنند .
    همینطور که میگ 31 ساخته شد اف 14 دی هم ساخته شد .
    اف 14 واقعاً عجوبه ای است که فکرش را نمیکنید.
    بر همه گان روشن است که روس ها هواپیما با قابلیّت مانور بال خوب میسازند ولی در تکنولوژی الکترونیکی مثل رادار و اخلال گر راداری از آمریکا خیلی عقب هستند.
    زاسلون هر چه قدر قوی باشد چون فنّاوری اش در حد اخلال گر های راداری آمرکایی نیست در صد کارایی اش بسیار کم میشود و نمی تواند خوب کار کند.
    میگ 31 هر چه قدر رادار اش قوی باشد میتواند قفل کند ولی برتری موقعی است که دشمن هم بر روی او قفل نکند یعنی اگر میگ 31 روی اف 14 قفل کند با اخلال گر های راداری قفلش شکسته میشود ولی آیا فنّاوری روسیه در این حد است که اخلال گر های راداری قوی بسازد؟
    بنده که شک دارم؟
    با سپاس از توجّهتان Mr.Fox
    دو باره میسازمت وطن.

سپاسگزاری
    1
    سپاسگزاری شده : 42 بار در 15 پست
    قدرت امتیازدهی
    11
    Array

البته یادمون نره روسیه حداقل در بحث برق قدرت که خیلی تاپ هستش حالا الکترونیک را دیگه من نمیدونم چون تخصص من نیست.

Aviation Storekeeper
    سپاسگزاری
    0
    سپاسگزاری شده : 34 بار در 17 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

اقای احمد 66-44 ایاانهدام دومیراژ اف-1 توسط خلبان اف-14 نیروی هوایی در یک درگیری افتخار نیست ایا شما از قدرت رادرمیراژ اف -1 اطلاع دارید ایا قدرت موشکهای میراژ اف-1 را میدانید. شاید حمله به هواپیماهای مسافری بمباران مناطق مسکونی افتخار باشد. اگر این دلاور مردان نبودنند زجه ماداران ایرانی وکودکان ایرانی بیشتر وبلندتر به گوشمان می رسید این را بدانید ارزش فداکاری دلاور مردان نیروی هوای چیزی کمتراز از نیروهای دیگر نبوده
    بلند اسمان جایگاه من است

13. کاربر مقابل از نوشته amsat گرامی سپاسگزاری کرده است:

سپاسگزاری
    16
    قدرت امتیازدهی
    11
    Array

متاصفانه دوستان به جاي ارائهي نظر و بحسشون وارد مقولهاي شدن كه هيچ ربطي به سئوال من نداشت .
    من در مورد هواپيما سئوال كردم ولي جوابهايي در مورد خلبان شنيدم

سئوال من اينه ، شكار چند فروند ميگ 21 بدون رادار توسط تامكت ( هواپيماي ساخت آمريكا ) در دههي 60 هجري شمسي افتخار محسوب ميشه ؟

آيا در تواناييهاي تامكت بزرگنمايي بيش از حد نشده ؟

هنوز منتظر جواب دوستان هستم ، اميدوارم باز نگيد خلبان

صفحه 2 از 23 نخستنخست 12345678121722 ... آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. 8 سال دفاع مقدس(2)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تئوري و اصطلاحات
    پاسخ ها: 2
    آخرين نوشته: 04-03-2008, 11:17
  2. 8 سال دفاع مقدس(3)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تاریخچه نیروی هوایی
    پاسخ ها: 21
    آخرين نوشته: 27-04-2006, 14:27
  3. 8 سال دفاع مقدس(2)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تاریخچه نیروی هوایی