@aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk
صفحه 17 از 23 نخستنخست ... 2711121314151617181920212223 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 161 تا 170 , از مجموع 226

جستار: F-14 تامکت برگ برنده ایران در جنگ با عراق

Junior Flying Officer
    سپاسگزاری
    3,352
    سپاسگزاری شده : 5,889 بار در 687 پست
    قدرت امتیازدهی
    44
    Array

پیش فرض پاسخ : نتیجه درگیری با تامکتها به روایت تصویر

گمان میره که از یادمون برده باشیم که کی به سوخترسان ها Cover میداد و باعث میشد که سوخترسان هایی که خیلی از ماموریت های برون مرزی نیاز 100 درصد به اون ها داشت رو پشتیبانی میکرد کی امنیت فانتوم های تشنه لب رو برای سوختگیری بعد از برگشتن از عملیات برون مرزی گردن میگرفت

من در جاهای مختلف و حتی در از زبان خارجی ها و خلبان های خودمون شنیدم که ما از تامکت ها برای پشتیبانی سوخترسان ها حفاظت از افراد رده بالای مملکتی و به عنوان یک نیمه آواکس در همکاری با جنگنده های دیگر بهره میبردیم و ... بگذریم ...

فرتور از moh-597 گرامی

بلند آسمان جایگاه من است هر کجا هستم و باشم آسمان مال من است

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    42,871
    سپاسگزاری شده : 56,583 بار در 4,845 پست
    قدرت امتیازدهی
    578
    Array

متاسفانه اين بحثي كه الان شروع شده بيشتر شبيه بحث و كل كل پرسپوليسي و استقلاليهاست ...

Bravo گرامي . من فكر ميكنم شما شخصا نسبت به تامكت كينه به دل داريد . نميدونم چرا ( اميدوارم مثل تاپيك چرا خانومها خلبان ... نشه كه نظر بنده توهين تلقي بشه. صراحتا نظر شخصيم رو ميگم و اصراري بر آن هم ندارم). ببين عزيز من شما شخصا خودتون كه توي جنگ نبوديد. برداشت شما مبتني بر هم صحبتي با خلبانها فانتوم هست. اگر واقعا مي خواهيد نظرتون رو اثبات كنيد مي بايست با دليل و مدرك و ذكر مثالهاي مختلف و همچنين دعوت از تعدادي خلبان فانتوم و همينطور تامكت براي دفاع از خودشون نتيجه درست و منطقي بگيريد. وگرنه با اين شيوه اي شما در پيش گرفته ايد همونطور كه عرض كردم شبيه كل كل طرفدارهاي فوتبال هست. مجددا عرض ميكنم توهيني در كار نيست و نظرم رو صراحتا بيان كردم (ما ايرانيها هر نظر مخالف خودمون رو كه بي پرده بيان بشه توهين تلقي ميكنيم). راستش ديدگاه شما نسبت به تامكت و نحوه بيان (تمسخر تامكت به خاطر سقوط 2 فروند در يك روز و جولان دادن ميك 25 بر فراز تهران و ...) برازنده شما نيست بلكه برازنده پيست موتورسيكلت راني است
    ضمنا تداوم صدور نفت ايران مديون وجود تامكت بوده است . در مورد جولان دادن هواپيماهاي عراقي بر فراز تهران هم خودتون درباره آگاهي عراق ار نقاط ضعف راداري ايران و كمك آواكسهاي عربستان و ... مستحضر هستيد و نيازي به توضيح بيشتر نيست.
    شايسته است اينچنين رشادتهاي پرسنل نيرو هوايي با چنين استدلالهايي كه بدرد پيست موتورسيكلت راني يا استاديوم فوتبال ميخوره مخدوش نشه.
    مجددا عرض ميكنم اگر در اين زمينه مصر هستيد ميبايست بر اساس مستندات استدلال كنيد و به صورت آماري و در نهايت نتيجه بگيريد كه مثلا در 30 درصد موارد خلبانهاي تامكت كم كاري مي كرده اند كه در اين صورت هم هنوز 70 درصد از خلبانهاي تامكت به قول شما "توي پيچ" نبوده اند. نه اينكه مواردي رو كه شنيده ايد به همين راحتي تعميم بديد.
    فرضا اگر تعدادي از خلبانهاي تامكت هم فخر فروشي كنند نمي بايست به راحتي نقش اين جنگنده رو فراموش كرد. بلكه ميشه گفت كه متاسفانه تعداي از خلبانهاي تامكت فخر فروشي ميكردند و يا كم كاري ميكردند كه اي كاش اين اتفاق نمي افتاد و قابليتهاي اين جنگنده بيشتر به خدمت گرفته ميشد و اي كاش اين خلبانها مانند ساير همرزمانشون دفاع جانانه اي از كشور و ساير هواپيماها مانند سوخترسانها و فانتومها و اف 5 ها ميكردند نه اينكه كلا منكر همه چيز شد !!!!!!!!!!!!!!!

مدیر سایت
    سپاسگزاری
    46,804
    سپاسگزاری شده : 43,073 بار در 3,579 پست
    قدرت امتیازدهی
    383
    Array

خيلي بحث خوب و سنگيني بين دوستان برقرار هست و فقط اگر دوستان كمي سعه صدر داشته باشند بحث تبديل به دلخوري بين دوستان تبديل نميشه.
    همونطور كه همه ميدونند من طرفدار پر و پا قرص تامكت هستم و شكي در اون نيست.ولي دوستان آدم بايد كج بشينه راست حرف بزنه.
    هر كدام از جنگندههاي ما در جنگ نقش مخصوص خوشدون رو داشتند و اگر بنا بر قضاوت باشه(كه كار بنده نيست)اينطور قضاوت كردن به دور از انصاف هستش.
    ببنيد ما بايد شرايط رو در نظر بگيريم و بعد نتيجه گيري كنيم
    همونطوري كه نويد گفت حضور f-4 ها در ايران زمان بسيار طولانيتيري نسبت به تامكتها بوده و همچنين زير ساختهاي اون كمتر در نيروي هوايي نهادينه شده.
    دوستي كه ميفرمايد در هنگامي كه نيروي هوايي داراي فينيكس بود ،آيا نگاهي به آمار شكارهايتامكت در سالهاي ابتدايي جنگ انداخته؟پر واضخ هست كه تعداد شكارهايتامكت در دو سال نخست جنگ كه داراي سلاح برتر خودش بود رعشه بر تن خلبانان نيروي هوايي عراق انداخته بود.
    حتما منكر دستور مستقيم عزت ابراهيم الدورينفر دوم فرماندهي عراق پس از صدام مبني بر كنسل كردن ماموريتها به محض مشخص شدن حضورتامكت در منطقه نيستيد.
    در دو سال ابتدايي جنگ بسياري از خلبانان مجرب با تامكتها پرواز ميكردند ولي در پس از آن به دلايلي برخي از اونها تصفيه شدند كه خود اين ضربه بزرگي بر كارايي تامكتها وارد كرد.
    همانطور كهگفتهشد تنها اپراتور اين هواپيما امريكا و ايران بودند كه باتوجه به تحريمهاي امريكا به سختي قطعاتمورد نياز اون تهيه ميشد.در حاليكه قطعات F-4 وF-5به راحتي از كشورهاي ثالث قبال تهيه بود.
    خلبانان فانتوم هر كدام سابقه پروازهاي بالاي هزار ساعت داشتند و دوره هاي بسيار پيشرفتهاي رو در كنار استاد خلبانان امريكايي ديده بودند در حاليكه تامكتيها بسار دوره هاي كوتاهي اونهم عده معدودي كهبسياري از اونها هم تصفيه شدند.

مبحث ديگه بيان برخي اشكالات هست كه اگر قرار باشه بيان بشه كه ...
    مثل MISSION ABORT هاي تيمسار پ... كه اگر قرار باشه بررسي بشه بسياري از جانفشانيهاي خلبانان سلطان رو تحت الشعاع قرار ميده.
    آيا پروازهاي 12 ساعته CAP مسئله اي است كه قابل اغماز باشه؟آيا پوشش راداري بخش بزرگي از مرز در طول شبانهروز كار كوچيكي است؟آيا پوشش پروازهاي سوخت رسان؟دوستان منكر پوشش تامكتها از فانتومها هنگام خروج ازمرز عراق هنگام عمليات حمله به H3 كه نيستند؟ايا منكر پوشش تامكت هنگام خروج تيسمار گ.. پس از بمباران بغداد هستيد؟ايا منكر پوشش تامكتها هنگام خروج عراق پس از بمباران اوسيراك هستيد؟

دوستان عزيزم اينكه شمابهعنوان يك ايراني و يك طرفدار نيروي هوايي ايران ميفرماييد كه تامكتها در روز دو تا دو تا شكار شدند واقعا واقعا واقعا قلب من و تمام ايرنيها رو جريحه دار كرد.آيا شما ميخواهيد از هدف قرار گرفتن دو فروند هواپيماي ايراني توسط دشمن عراقي براي اثبات عدم شجاعت خلبانان تامكت استفاده كنيد؟
    آيا شما شهادت چند تن از خلبانان تامكت رو دليلي مبني بر عدم توانايي اونها و عدم شجاعت اونها و بدتر از اون ترسو بودن اونها ميدانيد؟

اينكه بين تمام قشرهاي يك جامعه خوب و بد ،ترسو و شجاع وجود داره شكي نيست ولي ...

دوستان عزيزم اينكه شما ميفرماييد چرا تامكت بدون رادار و سلاح پرواز ميكرد!؟آياخودتون براش پاسخي نداريد؟
    آيا اين با سيلي سرخ نگاه داشتن در روزهاي سخت نهاجا در تامين قطعات نبوده؟

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن های هوانیروز و هوادریا
    سپاسگزاری
    48,501
    سپاسگزاری شده : 55,370 بار در 4,444 پست
    قدرت امتیازدهی
    543
    Array

با این فرمودهٔ شاهرخ نازنین ۱۰۰٪ هم رایم:

نقل قول نوشته اصلی توسط Shahrokh نمایش نوشته ها
    متاسفانه اين بحثي كه الان شروع شده بيشتر شبيه بحث و كل كل پرسپوليسي و استقلاليهاست ...
    ....اگر واقعا مي خواهيد نظرتون رو اثبات كنيد مي بايست با دليل و مدرك و ذكر مثالهاي مختلف و همچنين دعوت از تعدادي خلبان فانتوم و همينطور تامكت براي دفاع از خودشون نتيجه درست و منطقي بگيريد.
    که شوربختانه در کشور ما با اینکه ۲۰ سال از جنگ گذشته٫ هنوز شدنی نیست چون خیلی چیزها به درستی یا نه٫ امن یت ی هست.

ولی به گفته دوستمون Ernesto_Rommel:

نقل قول نوشته اصلی توسط Ernesto_Rommel نمایش نوشته ها
    1- وااااااااااااااااااااااووووووووووووو دمتون گرم !

2- واقعا خیلی عالی ، عالی عالی, 5 صفحه ی جذاب رو خوندم ورای همه حواشی و گاه تعلق خاطرهای دو طرف به جنگنده های ایده الشون!

3- این از نظر من مهمتر از بحث فعلی و پایان ناپذیرتون هست راجبه اف14 و اف4 این بحث هرگز تموم نمیشه ! یقین بدونید ولی باعث پیشرفت میشه!

Aviation Electrician's Mate
    سپاسگزاری
    1,036
    سپاسگزاری شده : 735 بار در 128 پست
    قدرت امتیازدهی
    13
    Array

1- دوستان به سابقه حضور طولانیتر فانتوم در کشور قبل از شروع جنگ اشاره کردند. من میخوام از این هم فراتر بروم. ببینید فانتوم قبل از جنگ ایران و عراق در جنگ ویتنام و جنگ اعراب و اسرایل هم شرکت داشته. بسیاری از خلبانان این جنگنده تجربیاتشون در این جنگها را در دوره های آموزشی به خلبانان فانتوم ما انتقال داده اند. شاید چندین خلبان نحوه برخورد با سام 2، سام 3، سام 6، میگ 21، میگ 23 و میگ 25 را قبلا تجربه کردند و آنها را آموزش دادند.
    ولی خلبانان تامکت در واقعا فقط با تئوری ها آموزش دیده اند. تامکت قبلا در هیچ جنگ واقعی شرکت نکرده بوده، فونیکس قبلا برعلیه هیچ هواپیمای واقعی سر نشینداری در جنگ شلیک نشده بوده. چه بسا عملکرد تامکتها در جنگ تحمیلی، آمریکا را بفکر بازنشستگی اونها کرده باشه.

2- دوستان می گویند که خلبانان تامکت بعضا کم کاری کرده اند. این برای یک نظامی آنهم در زمان جنگ اتهام سنگینی است که سر از دادگاه نظامی در می آورد. اگر دوستان مدرک قابل استنادی دارند، می توانند ارائه کنند. ولی اگر مدرکی ندارند و یا بهر دلیل نمی توانند آنرا مطرح کنند، از کسی انتظار باور مطالب بدون مدرک را نداشته باشند.

3- تا جاییکه من شنیدم، در هر ماموریتی، قوانین درگیری متفاوت است. مثلا در موردی می گویند هر پرنده دشمن که دیدید سرنگون کنید. یا در مورد دیگری می گویند فقط در صورتی که در خطر قرار گرفتید درگیر شوید و یا در مورد دیگری . . .. فرض اینکه خلبانان فانتوم از قوانین درگیری خلبانان تامکت بی اطلاع باشند کاملا محتمل است.

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    1,231
    سپاسگزاری شده : 2,102 بار در 252 پست
    قدرت امتیازدهی
    23
    Array

پیش فرض F-14 تامکت برگ برنده ایران در جنگ با عراق

بنام خدا
    همانطور که امیرخان فرمودند به تامکت علاقه دارند، بسیاری از کاربران محترم این فروم نیز به تامکت علاقمندند. یکی از دلایل کمرنگ شدن حضور تامکتها در جنگ شهرها در سالهای 65 و 66، در واقع نبود دو قطعه حساس بود:
    1- لامپ TWT رادار
    2- باطری حرارتی موشک فونیکس (کیت اکستند موشک)

پس از سفر رابرت مک فارلین (معاون ریگان) به تهران در خرداد 1365، با وی تنی چند تن از کارشناسان نظامی نیز آمدند از جمله: سرهنگ الیور نورث به عنوان نماینده پنتاگون و سرهنگ آمیرام نیر (از IDF). جالب است بدانید که عمده خواست مسئولان ایران، تامین قطعات تامکتها بود که لیست بلند بالایی را نیز به آمریکایی ارائه کردند ولی آمریکایی ها به دلیل اینکه تامکتهای خودشان نیز نیازمند این قطعات بودند، تنها شمار اندکی را تحویل دادند.

تمامی این داستانها را برای شما دوستان گرامی نوشتم تا بدانیم که اگر در سالهای 66 تا 67 حدود 20 فانتوم آماده پرواز بودند، شاید دو تامکت آماده داشتیم که آن هم برای حیاتی ترین کار یعنی دفاع هوایی از ترمینالهای صدور نفت پرواز می کردند. واقعن با دست خالی، یک کشور جهان سوم چگونه می تواند آخرین تکنولوژی آن زمان را بدون دردسر به پرواز درآورد؟ در حقیقت مشکلات تامکتها آنقدر جدی بود که تا امروز نیز مطرح نشده اند. مسائل نرم افزاری: تصفیه خدمه و مسائل سخت افزاری: قطعات و جنگ افزار، دو گرفتاری بزرگ تامکتها بودند که در تایپ های فانتوم و تایگر تقریبن این مشکلات وجود نداشتند. البته تقریبن، زیرا اثرات تحریم، بر کارکرد کل نیروی هوایی تأثیر گذاشته بود؛ به طوری که وقتی در یک درگیری هوایی خلبان اف-5 پایگاه تبریز به جنگ میگ-25 عراقی فرستاده می شود، موشکهای سایندوایندر را نمی تواند شلیک کند که یا به علت از رده خارج بودند موشکهای AIM-9J بوده و یا قدیمی بودن و خراب بودن سیمکشی تایگر.

به هر صورت هیچکدام از جنگنده های فانتوم و تایگر، از نظر نگهداری و تعمیرات، به پیچیدگی تامکت نبودند. من به چشم خود دیده بودم که اورهال یک تامکت تا دو سال نیز طول می کشید! متاسفانه تصفیه خلبانان تا اواسط جنگ نیز ادامه داشت. برای نمونه سرهنگ احمد شیرچی، استاد خلبان فانتوم که به دلیل پوشیدن لباس آستین کوتاه در تابستان، یکی از آقایان برادر با وی درگیر می شود و ایشان نیز در سال 65، عطای خدمت را به لقایش می بخشد. همینطور سروان جمشید افشار، فرح آور و ... که گویا به دلیل تراشیدن ریش شان از گردان تامکت و IRIAF اخراج می شوند.

وجود کاستی های تامکتها، نشان از بی لیاقتی یا کم کاری پرسنل IRIAF نداشت و شاید بالای 90 درصد، به دلیل مشکل نبود پشتیبانی خارجی + کمبود پرسنل آموزش دیده و ماهر بود. در پایان، یک لیست از شکارهای تامکت در یک سال نخست جنگ را تقدیم شما خوبان می کنم:

ستوان دوم جمشید افشار، به دلیل کسب رتبه نخست دانشکده خلبانی، جایزه اش را دریافت می کند

این هم بن مایه آمار:

متاسفانه جدول ارائه شده در نوشتار اصلی ناقص است.

همچنین برای اینکه پست کنونی کمی پربارتر شود، برای دوستانی که اینترنت پرسرعت دارند، لینک این فیلمهای بسیار دیدنی را که درباره ورود تامکت به ایران و منزلگیری پرسنل فنی آمریکایی در شاهین شهر اصفهان می باشد، تقدیم می کنم. خود من آنها را دانلود کرده و چندین بار نیز تماشا کرده ام.

Iranian F14 Tomcat introduction in IPart 1

Iranian F14 Tomcat introduction in IPart 2

Iranian F14 Tomcat introduction in IPart 3

Iranian F14 Tomcat introduction in IPart 4

Iranian F-14 with HAWK SAM

این هم عکسی که یک توریست کنجکاو خارجی از پایگاه اصفهان و تامکت گرفته است.

با سپاس فراوان

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    28,441
    سپاسگزاری شده : 5,250 بار در 307 پست
    قدرت امتیازدهی
    60
    Array

پیش فرض 14

سلام به همه.
    این که بعضی ها میگن دلیل شکست تامکتها کمی قدرت مانور تامکت بوده، یه مقدار بی انصافیه.
    دوستان من امیدوارم که اینطور فکرنکرده باشید که قدرت مانور میگ23 یا حتی میراژ از گربه ی افسانه ای بیشتره.
    تامکت یه جنگنده ایه که میتونه توی مانور حتی با خانواده فلانکر هم رقابت کنه.
    دلیل اینکه تامکتها اواخر جنگ کم کم ،کم می آورد موتور بسیار ناسازگار این گربه افسانه ای بود که با کمبود قطعات وفرسودگی ، ضعف خودش رو بیشتر نشون میداد که باعث میشد
    خلبان ها از مانورهایی با زاویه ی بسیار کمتر از میراژها مانور بدن و خوب میراژ ها توی داگ فایت ها تو موقعیت بهتری قرار میگرفتن.
    من همین الآن هم به جرات میگم که تامکتی که مشکل موتور نداره(نمونه ی Bو...) و استاندارد هست و هیچ کمی وکاستی نداره ،میتونه تو داگ فایت SU-30رو شکست بده و در مقابل F-22حرفی برای گفتن داشته باشه......
    خوش باشید

بعضی از دوستان بر این باورند که تامکت انتخاب مناسبی برای ایران نبود و ایگل میتونست کارایی های بیشتری برای ایران به همراه بیاره.
    من میخوام بگم که تامکت بهترین گزینه برای کل دنیا بود.
    آمریکایی ها هم خوب از قابلیت های عالی این جنگنده آگاهی داشتن و فقط اون رو به رفیقشون
    محمدرضا شاه دادن.
    حتی به اسراییل هم ندادن.
    خودتون استنباط کنید دیگه.
    یعنی تامکت اون موقع یه چیزی بوده مثل رپتور که قراره فقط به رفیق الآنشون داده بشه.
    واما ایگل.
    اگر ایگل جنگنده ای پیشرفته تر از تامکت بود اونها نمی اومدن که به هر کشوری که رسید بدنش.
    حتی تکنولوژیش رو هم دادن به چند کشور که از روش بسازه.
    ...یه گربه و دوتا شیر...

Junior Flying Officer
    سپاسگزاری
    3,352
    سپاسگزاری شده : 5,889 بار در 687 پست
    قدرت امتیازدهی
    44
    Array

پیش فرض پاسخ : F-14Aبراي نيروي هوايي ايران،خوب يا بد؟

تنها 5 کشور دارنده ی ایگل هستند که آن ها هم از متحدین بسیار نزدیک آمریکا می باشند هیچ برنامه ای برای فروش رپتور در نظر گرفته نشده و فعلا این جنگنده بخشی از اسرار نظامی و منافع ملی آمریکاست.

شکی هم در پیشرفته بودن ایگل نیست زیرا ستون فقرات جنگنده برتری هوایی نیروی هوایی ایالات متحده است .

بعضی از کشورها از جمله ژاپن و کره جنوبی به تولید قطعات یدکی این جنگنده در داخل اقدام کرده اند که شامل قطعات خیلی حساس نمی باشد و به هر حال همونطور که گفتم این دو جزو متجدین آمریکا می باشند

و اسرائیل که بخشی از ایگل هایش را با فناوری بومی بهینه سازی کرده است F-15I که ناوگان حملات دوربرد نیروی هوایی اش را در کنار F-16I تامین می کنند که هر دو این جنگنده ها جزو بهترین ها در دنیا هستند
    بلند آسمان جایگاه من است هر کجا هستم و باشم آسمان مال من است

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    7,433
    سپاسگزاری شده : 1,830 بار در 286 پست
    قدرت امتیازدهی
    23
    Array

در زمانی که ایران بین تامکت و ایگل مناقصه برپا کرد تامکت تفاوتهای فاحشی با ایگل داشت تامکت از سلاحهای اصلی ایگل یعنی اسپارو و سایدویندر در بردی بالاتر استفاده می کرد در ضمن خودش یک سلاح تخصصی هم داشت که در آن دوره در جهان بی همتا بود ایران نمیتوانست در مورد انتخاب جنگنده ی مورد نظرش عجولانه تصمیم بگیرد زیرا این کار باعث ضرری عظیم میشد جنگنده ی مورد نظر حداقل باید 30 سال در خدمت می بود پس انتخابی نادرست 30 سال ایران را از داشتن بهترین رهگیر محروم میکرد
    ای کاش می توانستم ، یک لحظه می توانستم
    بر شانه های خود بنشانم این خلق بی شمار را
    و گرد حباب خاک بگردانم تا با دو چشم خویش بینند
    که خورشیدشان کجاست تا باورم کنند

میتوانیم با استفاده از جدل عقاید آدمهای دیگر را نابود کنیم یا بگذاریم هرچه میخواهند بگویند . نمیتوانیم عقاید را با زور نابود کنیم چنین کاری از هر نوع رشد آزادانه ی هوش ممانعت میکند

با رعایت قوانین به حفظ نظم فروم خودتان کمک کنید

10. سپاسگزاری ها (5):

Aviation Structural Mechanic
    سپاسگزاری
    2,052
    سپاسگزاری شده : 3,485 بار در 205 پست
    قدرت امتیازدهی
    38
    Array

دوستان به این نکته توجه داشته باشند که ایران در آن زمان قصد داشت پس از خرید f-14 و در آینده نزدیک فانتوم های خود را با f-15 جایگزین کند و در این میان 300 فروند f-16 نیز بجای هواپیما های f-5 خریداری کرده بود. پس باید گفت که ایران قصد داشت تا از هر دو جنگنده f-14 و f-15 بهره مند بشه و از قدرت هردو شون استفاده کنه در این رابطه حتی صحبت های بر سر خرید هواپیما های دیگری چون f-18 ، a-10 و بالگرد آپاچی نیز در جریان بود. پس این مسئله که بین f-14 و f-15 کدام را انتخاب کنند دیگر مطرح نبود....

any where ، any weather ، any time

صفحه 17 از 23 نخستنخست ... 2711121314151617181920212223 آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. 8 سال دفاع مقدس(2)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تئوري و اصطلاحات
    پاسخ ها: 2
    آخرين نوشته: 04-03-2008, 11:17
  2. 8 سال دفاع مقدس(3)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تاریخچه نیروی هوایی
    پاسخ ها: 21
    آخرين نوشته: 27-04-2006, 14:27
  3. 8 سال دفاع مقدس(2)