@aerospacetalk
صفحه 16 از 23 نخستنخست ... 610111213141516171819202122 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 151 تا 160 , از مجموع 226

جستار: F-14 تامکت برگ برنده ایران در جنگ با عراق

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    6,693
    سپاسگزاری شده : 1,589 بار در 249 پست
    قدرت امتیازدهی
    20
    Array

پیش فرض F-14 تامکت برگ برنده ایران در جنگ با عراق

نقل قول نوشته اصلی توسط Bravo نمایش نوشته ها
    1-شما از کجا میدونی که موضوع حفظ تامکت بوده و داستان چیز دیگه ای نبوده؟
    ضمنا کی صحبت از دل خاک دشمن کرد؟دل خاک خودمون را دریاب!
    2- اگر موضوعی که شما میفرمایید باشد، این موضوع احتمالا به این دلیل هست که انتصابات بر مبنای شایسته سالاری نیست.
    1. اگه شما میدونید بگید تا ما هم بدونیم!! بدون دلیل اگه تهمت بزنید که وای بر..........

متاسفانه یکی از مشکلاتی که توی کشورهای نظیر ما هست اینه که همیشه حق رو با خودمون می دونیم و وفکر میکنیم شایسته تر از رده های بالاتر خودمون هستیم!! متاسفانه این طرز فکر در تمام قسمتهای کشور رایج هست!!

بطور مثال اگه دانشجوی خلبانی که برای پرواز با تامکت انتخاب نشده و به خاطر بعضی مشکلات(البته تمام خلبانان جزو نخبگان هستند ) برای پرواز با فانتوم یا تایگر انتخاب شده! تا اخر عمر از تامکت و خلباناش بد میگه تا بخواد ثابت کنه که خودش شایسته تر بوده!!!( البته تعداد بسیار بسیار قلیلی هستند و یکسری هم تحت تاپیر بعضی از قدیمیهای نیروی هوائی )متاسفانه همچین مواردی توی نیروی هوائی باعث کودورتهائی شد بین دوستانی که قبلا با هم هم پرواز بودند و یکیشون به یگان دیگه ای منتقل شد!!!

نوید عزیز
    1-این که من درمورد F-4 تعصب دارم را قبول دارم ولی هیچ وقت از روی تعصب کسی را متهم نمیکنم و تصمیم نمیگیرم.کودک یا نوجوان هم نیستم که از روی احساسات حرف بزنم.
    2-چرا عزیز،این موضوع هست بد جور هم هست.
    3-فانتوم اصلا وظیفه اش نبود اینکار رو بکنه (که کرد) ولی اونایی که وظیفشون بود اینکارو تمام و کمال کردن؟
    4-دیدیم که F-14 هم کاری نکرد ،دیگه روزای آخر 2تا 2تا هدف قرار میگرفتن...
    5-خارج از مرزها پیشکش!تو خاک خودمون فریاد زدند و کسی لبیک نگفت...
    6- منکر زحمات بعضی F-14 ی ها نمیشم و به روح شهیدانی چون بابایی،آل آقا(البته آل آقا ذاتا f-4 ی بود و مرام f-4ی داشت)ومرحوم زندی و افرادی از این دست درود میفرستم ولی آیا فکر میکنید به همان اندازه که بچه های F-4 زحمت کشیدن F-14 ی ها هم کار کردند؟
    از دست این تناقضات حرفهای شما! شما که ادعاذ میکنید تامکتها با هر بهانه ائی وارد نبرد نمیشدند !!چی شد که 2تا 2تا شکار میشدند!! نکنه روی اسمان تهران که از ترسشون فرار کرده بودند شکار شدند!

بازم دم خلبانای قدیمی فانتوم که وقتی باهاشون صخبت می کنیم چنان با عشق از نیروی هوائی و دیگر یگانهای پرواز صحبت می کنند که این حرفهای تلخ عده ائی بسیار قلیل از خلبانائی که این حس تلخ حالا بهر دلیلی بهشون دست داده از یاد ادم میره!!! خلبانی که میگفت اگه فقط قفل راداری تامکت از روی اهواز نبود دخلم توی خاک عراق اومده بود و تا اخر عمر نفهمیدم اسم خلبان تامکت چی بود!! با اینکه بعد از جنگ از نیروی هوائی تصفیه شده بود هیچ حرف تلخ و نیش داری در این موارد نمیزد!!!با اینکه هرچی پرسیدم نتونستم از زیر زبونش بکشم!!

شخصا هربار که عکس شهید ذوالفقاری را میبینم اندوهی از ته دل تمام وجودم را فرا میگیرد شاید تنها کسی باشه که هر بار تصویرش رو میبینم آه میکشم...
    ما هم هر وقت عکس هر شهیدی رو از شهدای جنگ میبینیم اه میکشیم نه فقط از شهدای فانتوم!!! این خوی قبیله گرائی ما ایرانی ها حتی تا رده خلبانان هم نفوذ کرده!

ایا خون شهید ذولفقاری(با تمام احترمی که براشون قائلم) از خون شهدای بطور مثال گردان دژ ابادان که تا اخرین نفر شهید شدند ( وهیچ فانتومی نبود تا وظیفه ذاتیشو انجام بده و ازشون پشتیبانی هوائی انجام بده) ولی عقب نشینی نکردند تا ابادان سقوط نکنه رنگینتره!!!

1-نیست تمام تامکتها با موفقیت Mig-25 ها رو ناکار کردن؟!
    2-از اینگونه تفریحات در ماههای پایانی جنگ بین میراژ ها و تامکتها هم دیده میشد!
    حده اقل هر زمانی میگهای 25 رو رهگیری کردند اونها فرار کردند و بیشترین رکورد شکار فاکسبت توی دنیا مربوط به تامکتهای ایرانی هست نه فانتومها!!!

خیر،اون زمانی که ما داریم در موردش بحث میکنیم زمان اوج آمادگی تامکتها بود که ادعای فونیکس فونیکسشون چاک آسمون رو جر داده بود!
    بالاخره برای ما روشن کنید که دربارهی چه موقعی اعتراض دارید!!! در پست قبلیتون میگید --( از اینگونه تفریحات در ماههای پایانی جنگ بین میراژ ها و تامکتها هم دیده میشد!)___ ماهای پایانی رو که همه دلیلشرو میدونیم حالا شما میخوای قبول نکنی یک بحث دیگس!! اگه از اول همچین تفریحاتی خلبانای عراقی داشتن چطور تا اخر جنگ ما جنگنده برامون مونده بود!!

2. سپاسگزاری ها (5):

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن حماسه آفرینان و تيزپروازان نيروي هوايي
    سپاسگزاری
    3,921
    سپاسگزاری شده : 10,954 بار در 618 پست
    قدرت امتیازدهی
    92
    Array

پیش فرض پاسخ : نتیجه درگیری با تامکتها به روایت تصویر

نقل قول نوشته اصلی توسط FOXBAT نمایش نوشته ها
    1. اگه شما میدونید بگید تا ما هم بدونیم!! بدون دلیل اگه تهمت بزنید که وای بر..........

متاسفانه یکی از مشکلاتی که توی کشورهای نظیر ما هست اینه که همیشه حق رو با خودمون می دونیم و وفکر میکنیم شایسته تر از رده های بالاتر خودمون هستیم!! متسفانه این طرز فکر در تمام قسمتهای کشور رایج هست!! بطور مثال اگه داشنشجوی خلبانی که برای پرواز با تامکت انتخاب نشده و به خاطر بعضی مشکلات(البته تمام خلبانان جزو نخبگان هستند ) بریا پرواز با فانتوم یا تایگر انتخاب شده! تا اخر عمر از تامکت و خلباناش بد میگه تا بخواد ثابت کنه که خودش شایسته تر بوده!!! متاسفانه همچین مواردی توی نیروی هوائی باعث کودورتهائی شد بین دوستانی که قبلا با هم هم پرواز بودند و یکیشون به یگان دیگه ای منتقل شد!!!

دوست من اشتباه نكن تامكت هيچ كجاى دنيا اينقدر كه شما ميگيد شاخ نبوده كه كسى ارزو بدلش بمونه. تو عصر خودش فانتوم يه شبح افسانهاى بود كه تو خود امريكا تمام خلبان ها ارزوى اينو داشتن با فانتوم پرواز كنن. طول خدمت فانتوم رو ببين مال تامكت رو هم ببين, موفقيت هاى نظامى فانتوم رو ببين مال تامكت رو هم ببين , قيافه فانتوم رو ببين مال تامكت رو هم بببين و دهها مورد ديگه. اخه تامكت چى داشته كه كسى حسوديش بشه؟اتفاقا" بر عكس گفتى تامكتى ها چون چيزى براى گفتن نداشتن كمكارى مى كردن.در ضمن اينجورى نيست كه هر كس هر هواييمايى كه دوست داشته رو انتخاب كنه بعد بگن اقا شما صلاحيت ندارين, اينا همش حساب كتاب داره.خيلى از تامكتى ها اصلان اين هواييما رو دوست نداشتن ولى دستور كه صادر شه بايد عمل كنى.
    حدود 25 سال از پايان جنگ مى گذره صدها خاطره و مقاله از خلبان ها منتشر شده كه تنها تعداد انگشت شماريش براى خلباناى تامكت هست, دليلشو مى دونى؟؟ من بهت مى گم چون هيچ خاطره اى ندارن كه تعريف كنن. بخوان تعريف كنن بايد بگن همش تو پیچ بوديم. اون چندتاخاطره هم كه منتشر شده مال بهترين خلبان هاى تامكت هست كه خلبان هاى F-4 و F-5 هميشه ازشون تشكر و ياد مى كنن.
    * In Memory Of RF-4 Martyrs *

4. سپاسگزاری ها (5):

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    6,693
    قدرت امتیازدهی
    20
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط RF-4 Pilot نمایش نوشته ها
    دوست من اشتباه نكن تامكت هيچ كجاى دنيا اينقدر كه شما ميگيد شاخ نبوده كه كسى ارزو بدلش بمونه. تو عصر خودش فانتوم يه شبح افسانهاى بود كه تو خود امريكا تمام خلبان ها ارزوى اينو داشتن با فانتوم پرواز كنن. طول خدمت فانتوم رو ببين مال تامكت رو هم ببين, موفقيت هاى نظامى فانتوم رو ببين مال تامكت رو هم ببين , قيافه فانتوم رو ببين مال تامكت رو هم بببين و دهها مورد ديگه. اخه تامكت چى داشته كه كسى حسوديش بشه؟اتفاقا" بر عكس گفتى تامكتى ها چون چيزى براى گفتن نداشتن كمكارى نمى كردن.در ضمن اينجورى نيست كه هر كس هر هواييمايى كه دوست داشته رو انتخاب كنه بعد بگن اقا شما صلاحيت ندارين, اينا همش حساب كتاب داره.خيلى از تامكتى ها اصلان اين هواييما رو دوست نداشتن ولى دستور كه صادر شه بايد عمل كنى.
    حدود 25 سال از پايان جنگ مى گذره صدها خاطره و مقاله از خلبان ها منتشر شده كه تنها تعداد انگشت شماريش براى خلباناى تامكت هست, دليلشو مى دونى؟؟ من بهت مى گم چون هيچ خاطره اى ندارن كه تعريف كنن. بخوان تعريف كنن بايد بگن همش تو پیچ بوديم. اون چندتاخاطره هم كه منتشر شده مال بهترين خلبان هاى تامكت هست كه خلبان هاى F-4 و F-5 هميشه ازشون تشكر و ياد مى كنن.

خدارو شکر میکنم این حرفهارو جائی میزنین که اکثر خوانندگانش جزو نخبگان و کارشناسان ودوسندارنی که خودشون در حد یک کارشناس هستند !! و من احتیاجی ندارم که به حرفهای از روی .......(نمیخوام نسبتی بدم که به بقیه خلبانای فانتوم خدای نکرده بر بخوره) جواب بدم!!!

نمیدونم اگه تامکت چیزی نداشت پس چرا فقط به ایران صادر شد!! و نه به هیچ کشور دیگری!! فکر کنم فانتوم به همه هم پیمانای امریکا صادر شد!!!!!!!!!! مثل الان که اف 35 که قرار به چند کشور صادر بشه ولی رپتور خیر!!!

درضمن من نگفتم که انتخاب تایپ هواپیما اختیاری هست!!!

ردضمن مگه توانائیهای یک شکاری به قیافش هست!!!! پس رپتور باید خیلی بیخود باشه چون زشته و فانتوم ازش سرتره!!!! بیشتر از این با این حرفها ابروی بچه های فانتوم رو که 98% به این حرفها بی علاقه هستند رو نبرید!!!

6. سپاسگزاری ها (6):

عضو گروه هوانوردی نظامی
    سپاسگزاری
    14,415
    سپاسگزاری شده : 25,782 بار در 2,102 پست
    قدرت امتیازدهی
    179
    Array

دوستان چرا همش بايد فانتوم و عملياتي بودنشو با تامكت مقايسه كنيم !!!

تامكت دهه ي 60 حكم رپتور امروزو داشت خصوصا اينكه يك هواپيماي خام بود كه اولين سالهاي خدمت عملياتي خودش را در دنيا و جنگ تجربه ميكرد

سروران گرامي ما در اغاز جنگ 170 فروند فانتوم داشتيم اما تعداد كل تامكت هاي ما 77 بيشتر نبود
    از زمان ورود فانتوم به ايران حدود يك دهه گذشته بود ، پرسنل فني خوب اموزش ديده بودند زيرساختهاي تعميراتي ( نه به طور كامل ولي بهتر و بيشتر از تامكت ) ايجاد شده بود خصوصا اينكه اف 4 نسبت به اف 14 از پيچيدگي كمتر برخوردار بود اما از زمان ورود اولين سري هاي تامكت ( سال 1355 -1976 ) تنها 2 الي 3 سال گذشته بود هنوز زيرساختهاي تعميراتي و پشتيباني كاملي از اين هواپيما در ايران ايجاد نشده بود خصوصا اينكه تامكت پيچيده ترين و مدرن ترين هواپيماي جهان بود پس اگر اين هواپيما زمينگير بود يكي از علت هايش نبود قطعه و كمبود اموزش پرسنل فني بود

مطمئنا فقط رادار AWG9 كه بردي حداقل 2 الي 3 برابر APQ120 دارد پيچيدگي هايي 2 الي 3 برابر رادار فانتوم دارد
    جناب براوو بزرگوار شما كه فرموديد 2تا 2 تا هدف قرار ميگرفتند اين اتفاق فقط يك بار ان هم در يك روز ، و روزهاي اخر جنگ صورت گرفت و يك فانتوم هم مورد هدف قرار گرفت يعني نيروي هوايي در يك روز 2 اف 14 و يك فانتوم گشتي را ازدست داد ايا در جنگ چنين اتفاقي براي فانتوم نيافتاده كه 3 تا يا 4 تا در يك روز ازدست بديم !!!
    ايا فكر ميكرديد همان SUPER 550D كه 2 تا تامكت هواپيماي مارا در يك روز گرفت نميتوانست بلاي جان بسياري از فانتوم ها شود
    ايا همين تامكت بارها و بار حتي بدون يك تير هواپيماهاي دشمن را فقط از وجودش فراري نداد
    اگر خاطرات سرهنگ ... فرمانده اسبق گردان اف 14 پايگاه بوشهر را بخوانيد متوجه ميشويد كه چقدر خلبانان عراقي از تامكت ميترسيدند و تا اسم تامكت به ميام مي امد فرار ميكردند
    شكارهايي كه هيچ گاه متوجه نشدند از كجا هدف قرار گرفته اند پشت همه ي اينها تامكتي بيدار بود
    هميشه گفتم بازم ميگم با اينكه عشق تامكت هستم اما هيچ وقت نبايد هيچ هواپيمايي را اسطوره كرد هر هواپيمايي قابليتها و توانايي هاي خود را دارد
    در جنگ هم همه و همه فداكاري كردند
    زنده بايد IRIAF و خلبانان قهرمانش

عليرضاي عزيزم ، تا ابد در قلب من جاويدان خواهي ماند ...

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن حماسه آفرینان و تيزپروازان نيروي هوايي
    سپاسگزاری
    3,921
    سپاسگزاری شده : 10,954 بار در 618 پست
    قدرت امتیازدهی
    92
    Array

خدارو شکر میکنم این حرفهارو جائی میزنین که اکثر خوانندگانش جزو نخبگان و کارشناسان ودوسندارنی که خودشون در حد یک کارشناس هستند !! و من احتیاجی ندارم که به حرفهای از روی .......(نمیخوام نسبتی بدم که به بقیه خلبانای فانتوم خدای نکرده بر بخوره) جواب بدم!!!
    نمیدونم اگه تامکت چیزی نداشت پس چرا فقط به ایران صادر شد!! و نه به هیچ کشور دیگری!! فکر کنم فانتوم به همه هم پیمانای امریکا صادر شد!!!!!!!!!! مثل الان که اف 35 که قرار به چند کشور صادر بشه ولی رپتور خیر!!!
    درضمن من نگفتم که انتخاب تایپ هواپیما اختیاری هست!!!
    ردضمن مگه توانائیهای یک شکاری به قیافش هست!!!! پس رپتور باید خیلی بیخود باشه چون زشته و فانتوم ازش سرتره!!!! بیشتر از این با این حرفها ابروی بچه های فانتوم رو که 98% به این حرفها بی علاقه هستند رو نبرید!!!
    دوست من اونايى كه بايد بدونن مى دونن و از اين ببعد نيازى نمى بينم شمارو قانع كنم , هر چى من بگم شما وصلش مى كنى به يجاى ديگه.

نقل قول نوشته اصلی توسط Navid Tomcat نمایش نوشته ها
    دوستان چرا همش بايد فانتوم و عملياتي بودنشو با تامكت مقايسه كنيم !!!
    تامكت دهه ي 60 حكم رپتور امروزو داشت خصوصا اينكه يك هواپيماي خام بود كه اولين سالهاي خدمت عملياتي خودش را در دنيا و جنگ تجربه ميكرد
    ايا همين تامكت بارها و بار حتي بدون يك تير هواپيماهاي دشمن را فقط از وجودش فراري نداد
    اگر خاطرات سرهنگ ... فرمانده اسبق گردان اف 14 پايگاه بوشهر را بخوانيد متوجه ميشويد كه چقدر خلبانان عراقي از تامكت ميترسيدند و تا اسم تامكت به ميام مي امد فرار ميكردند
    شكارهايي كه هيچ گاه متوجه نشدند از كجا هدف قرار گرفته اند پشت همه ي اينها تامكتي بيدار بود

نويد عزيز بحث ما بخدا عملياتى بودن و نبودن تامكت ها نيست , بحث اين هست كه چرا خدمه اين هواييما حداقل چند سال اول جنگ كه اين هواييماها روبرا بودن كوتاهى مى كردند, همين.
    مورد ديگه كه اشاره كردين بارها تامكت ها بدون شليك حتى تيرى باعث فرار دشمن مى شدند پس چرا خيلى جاها حاضر نبودن اين ريسك رو بكنن و از هواييما هاى ديگه دفاع كنن؟

و در مورد ترس خلبان هاى عراقى از تامكت بايد عرض كنم همونطور كه قبلا" عرض كردم درصد ترس و شجاعت بين تمام خلبان هاى دنيا وجود داره و متغيير هست, پس اگر خلبان هاى عراقى از دست تامكت فرار مى كردن شايد از اون دسته ترسو ها بودن و بودند خلبان هاى عراقى كه بسادگى به تامكت نزديك مى شدن و حتى پيش مى امد كه توسط تامكت شكار هم مى شدن ولى از اون دسته از خلبانا بودن كه ما داريم بحث مى كنيم يعنى خدمت تمام و كمال تا مرز مردن. پس اگر دو نفر فرار كردن فكر نكنيد تامكت وحشتناك بود. انسانها جسور هميشه هستند كه جرات رويارويى با وحشتناك ترين چيزاى دنيارو دارن.و هيچ فرمانده نظامى هيچ جاى دنيا نمياد بگه دشمن ما از ما حساب نمى برد. ما كه ديگه بچه نيستيم ,ادم يخورده سرش تو حساب كتاب باشه خيلى چيزا رو مى فهمه مگر نخواد.
    * In Memory Of RF-4 Martyrs *

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    6,693
    قدرت امتیازدهی
    20
    Array

دوست من اونايى كه بايد بدونن مى دونن و از اين ببعد نيازى نمى بينم شمارو قانع كنم , هر چى من بگم شما وصلش مى كنى به يجاى ديگه.
    خدارو شکر واقعیات معلوم و ملموس هست و عصر عصر ارتباطات و اینترنت هست و نمیشه چیزی رو از کسی پنهان کرد و واقعیات رو قلب کرد!!! و وقتی نمیتونید حرفی رو بدون دلایل منطقی اثبات کنید اخرش باید همین رو بگید موفق باشید!

یادمه سال فکر کنم 86 بود فرمانده نیروی وقت که امیر میقانی بود تو گفتگوی خبری ازش دعوت شده بود بیاد و توضیحاتی داد نهایتا مجری که آقای حیدری بود ازش خواست که یکی از خاطرات رشادتهاشون رو تو جنگ توضیح بده و ایشمون نهایتا گفتن که تونستن روی یک فروند میگ 25 قفل راداری انجام بدن ولی قبل از شلیک هدف ازکشور خارج شده.
    حالا شما یه F-4ی هم رده ایشون رو بیار ببین واست چیا تعریف میکنه،ماموریتهاش اعم از Ground&Air یه کتاب میشه!
    خوبه تمام تناقضاتتون رو با یاد اوری یک خاطره از یاد میبرید!! اگر به داشتن خاطره باشه که پای خاطرات یک راننده تریلی بشینید به اندازه یک مثنوی و معنوی براتون خاطره تعریف میکنه!!!! حالا حمله به یک دسته نظامی رو توی یک عملیات رو به عنوان خاطره تعریف میکنند بعد در اخر میبینیم در خیلی از خاطرات به خاطر عدم رعایت دستورات و قلبه احساسات بر منطق هواپیما هدف قرار مگیره ودر اخر با غرور تعریف میکنه که چطور هواپیمارو به پایگاه رسوندیم!!! این حرفهائی که زدم 1% از ارزش فداکاریهای خلبانای ما کم نمیکنه ولی وقتی شما دلایل کاملا غیر منطقی میارید ما هم میتونیم غیر منطقی باشیم!!
    درضمن توی عرف جنگ فراری دادن یک فاکسبت که داره به خارک حمله میکنه از 5 بار بمباران بصره مهمتر بوده دوست نازنین احساساتی ما!

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    6,955
    سپاسگزاری شده : 10,576 بار در 560 پست
    قدرت امتیازدهی
    80
    Array

یادمه سال فکر کنم 86 بود فرمانده نیروی وقت که امیر میقانی بود تو گفتگوی خبری ازش دعوت شده بود بیاد و توضیحاتی داد نهایتا مجری که آقای حیدری بود ازش خواست که یکی از خاطرات رشادتهاشون رو تو جنگ توضیح بده و ایشمون نهایتا گفتن که تونستن روی یک فروند میگ 25 قفل راداری انجام بدن ولی قبل از شلیک هدف ازکشور خارج شده.
    حالا شما یه F-4ی هم رده ایشون رو بیار ببین واست چیا تعریف میکنه،ماموریتهاش اعم از Ground&Air یه کتاب میشه!

خوبه تمام تناقضاتتون رو با یاد اوری یک خاطره از یاد میبرید!! اگر به داشتن خاطره باشه که پای خاطرات یک راننده تریلی بشینید به اندازه یک مثنوی و معنوی براتون خاطره تعریف میکنه!!!! حالا حمله به یک دسته نظامی رو توی یک عملیات رو به عنوان خاطره تعریف میکنند بعد در اخر میبینیم در خیلی از خاطرات به خاطر عدم رعایت دستورات و قلبه احساسات بر منطق هواپیما هدف قرار مگیره ودر اخر با غرور تعریف میکنه که چطور هواپیمارو به پایگاه رسوندیم!!! این حرفهائی که زدم 1% از ارزش فداکاریهای خلبانای ما کم نمیکنه ولی وقتی شما دلایل کاملا غیر منطقی میارید ما هم میتونیم غیر منطقی باشیم!!
    درضمن توی عرف جنگ فراری دادن یک فاکسبت که داره به خارک حمله میکنه از 5 بار بمباران بصره مهمتر بوده دوست نازنین احساساتی ما!
    عجب!
    جل الخالق!
    خوب شد فهمیدیم تریلی ها هم تو درگیریهای هوایی بودن و خاطرات رهگیری و بمباران دارن!
    پس چه رانندگان متواضعی دارن این تریلی ها!! که اصلا خاطرات جنگشونو هیچ جا نمیگن!!
    هر چند AMG عزیز خوشش نمیاد ولی به این میگن :قیاس مع الفارق

در مورد دوم هم ظاهرا میگ 25 در حال برگشت بوده!
    Still I do impossible missions...dont you believe that?1

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    6,693
    قدرت امتیازدهی
    20
    Array

عجب!
    جل الخالق!
    خوب شد فهمیدیم تریلی ها هم تو درگیریهای هوایی بودن و خاطرات رهگیری و بمباران دارن!
    پس چه رانندگان متواضعی دارن این تریلی ها!! که اصلا خاطرات جنگشونو هیچ جا نمیگن!!
    هر چند AMG عزیز خوشش نمیاد ولی به این میگن :قیاس مع الفارق

در مورد دوم هم ظاهرا میگ 25 در حال برگشت بوده!

شما از کجا مطمئنی در حال برگشت بوده!! مطمئنی یا برداشت شخصیتون که از روی.......هست,نبود!!!
    درضمن شما تعداد خلبانای فانتوم رو با تعداد قلیل خلبانای تامکت رو که بسیار هم روی اونها نیروی هوائی حساس بوده رو مقایسه نکن!!

خیلی جالبه توی نیرو انقدر که روی بچه های تامکت حساسن روی خلبانای فانتوم از نظر امنیتی حساس نیست!! من از دهن خلبان هرکولسی خاطره ائی شنیدم که اگه بازگو میشد شاید تا حالا 100 بار توی نت نقل میشد و از معروفترین خاطرات میشد ولی 100 بار قسمم داد که هیچ وقت چیزی جائی نگم حالا هرچی دلیل اوردم که بابا از ایم خاطات حساس تر هم توی نت هست ولی بازم قبول نکرد!!!!

ولی دلیل نمیشه دیگر خلبانای نیرو مثل خلبانای سیویل یا تامکت یا اوریونها یا پی سی 7 ها و........... مثل خلبانای فانتوم ریزترین خاطاتشون رو تعریف نکردن بهر دلیلی بگیم که چون خاطرتشون کم بوده پس................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

بطور مثال چون از خلبانای خفاشهای نیروی هوائی خاطره ئی نشنیدیم بگیم کلا توی جنگ خفاشی نمی پریده وچون ترسو بودن و فرار میکردن!!!!!!!!

Aviation Structural Mechanic
    سپاسگزاری
    2,064
    سپاسگزاری شده : 3,513 بار در 206 پست
    قدرت امتیازدهی
    38
    Array

اینجوری که پیداست بحث ما به هیچ نتیجه ای که رضایت طرفین رو جلب کنه نخواهد رسید پس بهتره آقا بی خیال شیم دوستانی که اینجوری با کم مهری خودشون تامکت هارو بدرد نخور معرفی می کنند و هرچی دوستان دیگه دلیل و مدرک میارن قبول نمی کنن پس بحث بیخودی دیگه چه فایده ای داره....
    در آخر باید بگم که دوستان به جایگاه تامکت ها و خلبانای اون توی نیروی دریایی ایالات متحده یه نگاهی بیاندازند بد نیست.
    فیلم مستند Speed and Angels رو حتما ببینید.

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    486
    سپاسگزاری شده : 728 بار در 89 پست
    قدرت امتیازدهی
    11
    Array

شرحی مختصر بر علوم نظامی ایران چند قرن پیش(با محوریت این سه دهه) تاکنون!

وااااااااااااااااااااااووووووووووووو دمتون گرم !

واقعا خیلی عالی ، عالی عالی

5 صفحه ی جذاب رو خوندم ورای همه حواشی و گاه تعلق خاطرهای دو طرف به جنگنده های ایده الشون!

یادمه دو سه بار گفتم:

کشور ما کشوری بود که کلا برعکس خیلی از کشورها که مسائل میلیتاری جز مهمترین مسایل شون هست و سواد پایه و تخصصی مردم شون بالا بود ، ایرانیا در سطح پایین تری همیشه قرار میگرفتند که خوب دلیلش بیشتر جنبه امنیتی و سیاسی داشت به خصوص یک زمانی که اصل تمرکز قوا روی حکومت مرکزی شکل گرفت و بعدش هم سعی در اینکه کمتر مسایل میلیتار در داخل کشور مطرح بشه زیرا اینگونه پنداشته میشد که با توجه به قومیت های گوناگون ممکنه در اینده مشکلات امنیتی حاصل بشه اگر مثلا اسلحه ازاد باشه، مطالعه کتب نظامی تخصصی و..... که یه نمونه ش رو ترکیه در میان اکراد سالهاست پیاده کرده .....

به هرحال

ایران مدتها اینطور بود و در زمان جنگ هم که دیگه به اوج خودش رسید و بعد جنگ بسیاری از مردم ما فقط دو سه کلمه رو خوب بلد بودند: وای میگ اومد ! وای کلاش ! وای فلان !

و دیگر هیچ

در این میان نیروهایی که کارهای تخصصی تر رو میکردند خیلی بیشتر گمنام موندند مثل نیروی هوایی و جنگنده هاش و اموزش خلبان هاش و نوع فایت هاشون
    تو هر کشوری یه سری موارد محرمانه هست ولی تو ایران خیلی موارد عادی هم یا گفته نمیشد و یا به دلیل سواد فنی کم مردم ما مورده مباحثه قرار نمیگرفت

به لطف خدا و شیوع اینترنت در ایران کم کم بحث های بنیادین بسیاری راجبه جنگ ایران عراق شکل گرفت
    از دلایل شروعش تا ادامه و چگونگی پایانش

اما هنوز مباحث کلی بحث میشد تا اینکه کم کم رسیدیم به بحث های تخصصی مثل اینکه داگ فایت کدوم جنگنده بهتره"؟ نوع موشک فونیکس چه قابلیت هایی داشت؟ اصلا فونیکس رو چی سوار میشد؟ و...

خوب این آغازی بود بر جنبش هواخواه علوم نظامی نوین و مباحث نظامی

که واقعا مدیون اینترنت هستیم این موضوع رو

خوب بعد یه مدت شروع شد به گذاشتن یه سری مقالات نظامی از منابع معتبر و نیمه معتبر راجبه جنگنده های عملیاتی ایران در زمان شاه و بعد شاه و در زمان جنگ

در این بین مقالاتی نوشته و ترجمه شد که عملا با وجود اشتباه بودن برخی هاش (که بعد سالها الان داره روشون بحث میشه) باعث شد بفهمیم نیرو هوایی هم بود در زمان جنگ

یعنی در مرحله اول علاقه مردم به فهمیدن واقعیات نظامی ، ناگفته های نظامی سعی شد که به نیروی هوایی به صورت اجمالی و نه تخصصی پرداخته بشه
    شرح عملیات های نظامی و دلاوری خلبان ها و....

فقط دلیلش این بود : هرچه روشن تر شدند و علاقه مندتر شدند مردمی که هیچ اطلاع خاصی راجبه این موارد نداشتند

خوب در اون زمان اصلا بحث اینکه اف14 مدل A چی بود و .... یا مطرح نمیشد یا گذرا بود

زمان ، زمان اسطوره سازی بود برای جنگنده ها

در این میان به دلائلی چند (مانند مقالات ترجمه شده از تام کوپر و.. که در سطح گسترده در نت پخش شد برعکس خیلی از مقالات تخصصی راجبه جنگنده اف14 یا اف4 و...) اسم تامکت اسطوره ای شد

حالا یه قسمت از این اسطوره ای شدن درست بود یه قسمتش نبود ولی به دلایلی اسم اف14 مدام می اومد و می رفت (به جرات میگم علاوه بر دلایل نظامی دلایل سیاسی هم داشته و داره اسم اف14)

ولی معلوم بود ما از اون دوره گذر میکنیم ، به عبارتی ما وارد عصر زیرساخت سازی نظامی و علوم و دانش نظامی تو کشورمون و بین جوانان وطن مون شده بودیم ، هنوز در مراحل اولیه بودیم !

اما مرحله بعدی چی بود ؟

کم کم خیلی از علاقه مندان که سواد انگلیسی شونم خوب بود به این نتیجه رسیدند که : چرا نریم سراغ ترجمه مقالات کاملی از انواع هواپیماها و اصطلاحا ریز شدن رو تک تک موارد یه جنگنده

این امر یه طورایی ناخواسته شکل گرفت ، شما اولش که رانندگی میکنی ممکنه خیلی کارا رو نکنی بعد که واردتر شد به رانندگی دست به کنکاش بیشتری میزنی

در علوم نظامی هم کنکاش ها علمی تر و قوی تر شد

کم کم فهمیدیم اقا فقط ایران اف4 فانتوم نداشته ، المان داشته ژاپن داشته و..... و تنوع هر مدل رو با تمامی مشخصاتش خوندیم و اون وقت بود که وارد فاز بعدی کنکاش شدیم:

اگر اف 4 فانتوم آمریکایی فلان ساختار رو داره ، اف 4 فانتوم ایرانی در زمان شاه پس چی بود؟ زمان جنگ چی بود؟ الان چی هست؟

یعنی ما از زیرساخت سازی (بخونید نگارش مقالات اسطوره سازی ! و حماسی با مخلوطی از واقعیات نظامی) رسیدیم به جایی که الان دوستان 5 صفحه تمام عیار دارند میتازند به همدیگه و عقایدشون !

این امری است کاملا طبیعی و میمون به خصوص که سعی شده خاطرات خلبانان و ناگفته هاشونم یه کمی تا قسمتی مطرح بشه تو تایپیک هرچند خیلی کم راجبه شاخصه های فنی جنگنده ها بحث شده که البته دلیلشم مشخصه چون اکثر بچه ها تو تایپیک های دیگه مدتها قبل راجبش بحث کردند و اطلاعات جامعی رو دارند

اصلا دوست ندارم راجبه اف 4 فانتوم یا تامکت نظر بدم چون به نظر من هر دوشون مکمل همدیگه بودند و با وجود برخی کاستی ها گاه از سوی اف14 گاه از سوی اف4 اما این زوج تونستند ایران رو تا زمانی که تحریم ها و کمبود قطعات و شهادت های پی در پی و اعدام ها و سوظن ها و... کمرش رو نشکسته بود سرپا نگه دارند و رو به جلو ببرند

بعدم که دیگه ضعف ها شروع شد خوب مشخصا هر کسی و هرچیزی یه جا یه سوتی میده ! ممکنه سوتی بزرگ باشه ممکنم هست نباشه!

ولی خوب این نوع بحثها کاملا طبیعی هست و اتفاقا هر کشوری که بخواد پیشرو باشه باید راجبه این موارد صحبت کنه

فرماندهان المان نازی در زمان مابین جنگ اول و دوم جهانی به صورت بسیار تخصصی و گاه غیرتخصصی (همون توهمی!) دست به نقد عملیات ها و فرماندهان زمان جنگ اول جهانی شون زدند و انواع و اقسام نظریات رو مطرح کردند

درست بود که جنگ جهانی تموم شده بود و الان اونا کنار گود نشسته بودن میگفتند لنگ ش کن ! ولی چی؟ همون بحثها نتیجه ش پربار تر شدن سطح علمی خودشون و نیز باز شدن مغزشون شد چون در بحثاشون به مواردی میرسیدن که در زمان جنگ جهانی دوم خودشون بارها تجربه ش کردند ولی چون قبلا روش بحث کرده بودند و با نظریات مختلف اشنا شده بودند باعث شد که سربلند از ازمایش بیرون بیان ....

به هرحال من هم فانتوم هم تامکت رو کاملا قبول دارم و به هیچ عنوان نمیشه نقش یکی رو کمتر از دیگری جلوه داد هرچند یکی نقش رهگیر بود و یکی نقش ستون فقرات ولی اگر خون تو بدن نباشه صد تا ستون فقرات هم فایده نداره و اگرم خون باشه و ستون فقرات نباشه بازم همون اش و همون کاسه

ولی فکر کنم درست نباشه براساس چند خاطره حتی واقعی کل یه سیستم رو برد زیر سوال .... شهید ذوالفقاری یه استاد بوده درست ولی خوب با صرف درست بودن مطلب هم بازم به نظرم دور از انصاف هست کل یه گردان ! بره زیر سوال

به نظرم برای راحتی کار اسم تمام خلبانان شهید این دو گردان رو ردیف کنید ، ببینید اکثرا القابشون و سطح علمی شون چقدر بوده
    مطمئنا میبینید نه بحث ترس بوده نه چیز دیگه ای ....
    همونطور که شهید ال اقا داشتیم شهید ذوالفقاری هم داشتیم شهید خلعتبری هم داشتیم ....

راجبه اینکه ارتش به کی بیشتر بها میده هم که کلا بهتره صحبت نکنیم چون در مقیاس کلی کلا ارتش ایران فرق اف 4 رو با رافائل نمیدونه و تیزر تبلیغاتی شهادت خلعتبری رو چیز دیگه ای میزنه

از اونا نباید انتظار داشته باشین ! و خوب اگرم به اف14ها بها بیشتر داده میشه براساس یه سری مواردی هست که ..... !

ولی اقا جدا دم همه تون گرم !

یا حق

*** واقعا به نظرم بهتره دوستان همگی مفتخر باشیم که ایرانیان تونستند به اینجایی برسند که اینقدر پرحرارت راجبه تسلیحات نظامی و .... صحبت کنند و تخصصی وارد مسایلی بشن که زمانی 8 سال تمام این اب و خاک رو به چالش کشید
    این از نظر من مهمتر از بحث فعلی و پایان ناپذیرتون هست راجبه اف14 و اف4
    این بحث هرگز تموم نمیشه ! یقین بدونید ولی باعث پیشرفت میشه!
    بعد وقایع اتفاقیه دو سه سال اخیر ترجیح میدم وقتمو برای یک خر تلف کنم تا کسیکه نام انسان بر روی خودش گذاشت حال آنکه خر به حیوان نفهم بودن شهره ست و انسان به جانشین خدا بودن بر روی زمین

خسته شدم از سال 2007 تا حالا بحث کردن با کسانیکه بعدها فهمیدم نصف بیشترشون جز کسی هم حساب نمیتونند بشند

از دنیای حقیقی فرار کردیم به مجازی و حالا پناه میبریم به حقیقی انگار امنیت روحی روانی ش بیشتره اونجا

یا حق

صفحه 16 از 23 نخستنخست ... 610111213141516171819202122 ... آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. 8 سال دفاع مقدس(2)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تئوري و اصطلاحات
    پاسخ ها: 2
    آخرين نوشته: 04-03-2008, 11:17
  2. 8 سال دفاع مقدس(3)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تاریخچه نیروی هوایی
    پاسخ ها: 21
    آخرين نوشته: 27-04-2006, 14:27
  3. 8 سال دفاع مقدس(2)