@aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk
صفحه 13 از 23 نخستنخست ... 378910111213141516171819 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 121 تا 130 , از مجموع 226

جستار: F-14 تامکت برگ برنده ایران در جنگ با عراق

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    6,954
    سپاسگزاری شده : 10,576 بار در 560 پست
    قدرت امتیازدهی
    80
    Array

پیش فرض پاسخ : نتیجه درگیری با تامکتها به روایت تصویر

نقل قول نوشته اصلی توسط FOXBAT نمایش نوشته ها
    حالا اگه گفته میشد این میگ بوسیله فانتوم ساقط شده بعضی از دوستان بسیار استقبال میکردن!!ولی در هر امار و ارقامی که مربوط به تامکت باشه شک دارن و اون رو غیر واقعی می دونند!!
    فکر نمیکنم نیازی به گفتن و توضیح شما باشه؛شکارهایی که مستند هست مشخصه ،بنظرم بهتره شما بری دنبال اثبات شکار از فاصله 150 کیلومتری و زدن 4 هدف با یک موشک و قس علی هذا که خود خلباناش هم اعتراف کردن که این خبرا نبوده!اگر بتونی اینجور شکارها رو اثبات کنی استقبال زیادی ازش میشه. . .
    البته یه مقدار سخته چون هر چی که با فونیکس زدن احتمالا تو خود عراق افتاده که دسترسی بهش امکانپذیر نیست, بقیش هم کف خلیج فارسه!!!

فکر کنم یادشون رفته همین فانتومهای ما که با از جان گذشتگی ماموریت ذاتیشون رو که حمله به اهداف زمینی بود در عراق اجرا میکردن در حال برگشت همیشه زیر چتر حمایتی همین تامکتها بودند!!
    من که یادم نمیاد ولی احتمالا شما با توجه به سوابقتون در جنگ تحمیلی حتما چیزهایی را که میگید به خاطر دارید!

فکر کنم اگه تامکتها نبودند الان فانتومی باقی نمونده بود تا اون رو به شکل دهان کوسه رنگ کنند و باهاش بپرن!!

خیلی علاقمند بودم پاسخی به این جمله بدهم ولی مصداق بارز ... سربالاست.بگذاریم دوستداران این پرنده همچنان چهره ای دوست داشتنی و قهرمان از تامکت در ذهن خود داشته باشندنه اینکه . . .
    Still I do impossible missions...dont you believe that?1

2. سپاسگزاری ها (5):

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن حماسه آفرینان و تيزپروازان نيروي هوايي
    سپاسگزاری
    3,919
    سپاسگزاری شده : 10,965 بار در 619 پست
    قدرت امتیازدهی
    94
    Array

فکر کنم یادشون رفته همین فانتومهای ما که با از جان گذشتگی ماموریت ذاتیشون رو که حمله به اهداف زمینی بود در عراق اجرا میکردن در حال برگشت همیشه زیر چتر حمایتی همین تامکتها بودند!!
    فکر کنم اگه تامکتها نبودند الان فانتومی باقی نمونده بود تا اون رو به شکل دهان کوسه رنگ کنند و باهاش بپرن!!
    FOXBAT عزيز , اى كاش واقعيت هاى جنگ رو از زبان خلبانايى كه در جنگ شركت داشتن مى شنيديد. شايد براى خيلى ها خوشايند نباشه ولى همينطور هست كه دوستمون bravo گفتند . واقعيت اونطور كه شما و خيلى هاى ديگه فكر مى كنن نيست و نبوده.
    * In Memory Of RF-4 Martyrs *

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    6,691
    سپاسگزاری شده : 1,589 بار در 249 پست
    قدرت امتیازدهی
    20
    Array

پیش فرض F-14 تامکت برگ برنده ایران در جنگ با عراق

بنام خدا

داشتن چهر ه ائی دوست داشتنی و قهرمان از پرنده ائی هرچند نادرست بهتر از اینه که برای اثبات دوست داشتنی های خود دیگران رو ناکارامد بدونیم!! برای اثبات خود دلیلی بر رد و تخطئه دیگران نیست!!

درضمن اکثر خاطرات خلبانان فانتو م رو که از ماموریتهای مهم بر میگشتن رو میخونیم در راه برگشت زیر چتر حمایتی تامکتها بودند! جوری صحبت میکنید که کسی ندنه فکر میکنه تامکتی تو جنگ حضور نداشته و فقط فانتومها یک تنه همه کارو میکردن!!!
    درثانی من جائی حرفی از شکار از فاصله 150 کیلومتری نزدم که شما در هر پستی که بر خلاف تامکت میدین از اون استفاده میکنید!!
    فکر نکنم برای مصداق ... سر بالا جوابی بوده باشه!!
    بطور مثال در اردیبهشت 60 اگه گردان تامکتها به پایگاه دزول فرستاده نمیشدند چه بلائی به سر باقیمانده فانتومها و تایگرها میومد!!! البته تامکتها وظیفشون رو انجام میدادند!! وبرای اثبات خودشون موفقیتهای دیگر جنگنده های نیروی هوائی رو زیر سوال نمیبردند!!!
    نقل قول نوشته اصلی توسط RF-4 Pilot نمایش نوشته ها
    FOXBAT عزيز , اى كاش واقعيت هاى جنگ رو از زبان خلبانايى كه در جنگ شركت داشتن مى شنيديد. شايد براى خيلى ها خوشايند نباشه ولى همينطور هست كه دوستمون bravo گفتند . واقعيت اونطور كه شما و خيلى هاى ديگه فكر مى كنن نيست و نبوده.
    واقعیت جنگ در لابلای تمام مدارک و خاطرات و عکسها ومقالاتی که در این سالها موجود بوده تا حد زیادی نمایاان شده البته بخش مهمی از اون هنوز برای هیچ کس رو نمائی نشده!! من متوجه هستم که بعضی از رکوردهائی که به تامکتها نسبت داده میشه غیر واقعی هست! ولی بعضی دوستان گرانمایه هر کجا که اسمی از تامکت میاد شروع به مخالفت میکنند!!! واقعا این دلخوری خلبانان فانتوم از تامکت کی به پایان میرسه خدا میدونه!! و مثل اینکه ارثی هست و به خلبانان جوان هم سرایت کرده!!!

5. سپاسگزاری ها (5):

سپاسگزاری
    3,919
    قدرت امتیازدهی
    94
    Array

واقعیت جنگ در لابلای تمام مدارک و خاطرات و عکسها ومقالاتی که در این سالها موجود بوده تا حد زیادی نمایاان شده البته بخش مهمی از اون هنوز برای هیچ کس رو نمائی نشده!! من متوجه هستم که بعضی از رکوردهائی که به تامکتها نسبت داده میشه غیر واقعی هست! ولی بعضی دوستان گرانمایه هر کجا که اسمی از تامکت میاد شروع به مخالفت میکنند!!! واقعا این دلخوری خلبانان فانتوم از تامکت کی به پایان میرسه خدا میدونه!! و مثل اینکه ارثی هست و به خلبانان جوان هم سرایت کرده!!!
    دوست من اول اينكه شما به خاطرات و عكسها توجه نكن, هيچ خلبانى هر قدر هم با خلبان يا پرنده اى مشكل داشته باشه تو خاطرات و مقالات بيان نمى كنه. اون بخش كه ناگفته مونده و نمايان نشده بحث ما هست كه فقط خود خلبانايى كه درگير اون موقعيت بودن مى دونن داستان چى بوده كه بهتره از زبون خودشون بشنويد. دوم ,تا حالا از خودتون پرسيديد چرا خلبانهاى ديگه بخصوص فانتومى ها دل خوشى از اين پرنده و خلباناش ندارن؟؟
    توصيه مى كنم با چنتا خلبان كه تو جنگ فعال بودن, تكرار مى كنم تو جنگ فعال بودن صحبت كنيد و نظرشونو در مورد تامكت و خلباناش جويا شيد , اگر به نتيجه نرسيديد پيغام خصوصى بديد تا قانعتون كنم.

7. سپاسگزاری ها (8):

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    460
    سپاسگزاری شده : 519 بار در 72 پست
    قدرت امتیازدهی
    12
    Array

سلام دوستان
    با عرض ادب و احترام فراوان به تمام نظرها
    من چند نکته را می خواستم بدون هیچگونه غرضی یاد آوری کنم.
    1-عصر تام کت و امثالهم تمام شده این مال دوره بچه گیهای ما بود یعنی قریب 20 تا سی سال پیش.
    2-ساقط کردن هواپیما با هر هواپیمای دیگه یا موشک زمین به هوا می تونی این سرنوشت رو واسه خلبان رقم بزنه.
    3-جالبه که آمریکاییه ها حتی یک دفصعه هم از موشک فونیکس استفاده نکردن و تجربه هم ثابت کرده که تبلیغاتش بیشتر از واقعیته.
    4-بهتر به داشته های امروز توجه کنیم نه قبل که ما قزیب به 60 سال پیشه.
    5-در زمان جنگ آمریکا و روسیه و فرانسه توازن جنگی رو طوری حفظ می کردند که 50-50 باشه وگرنه کی می تونه جنگ شهر هارو در یک شب چندین شهر حتی تا دو بار هدف قرار می گرفت رو منکر بشه مگه بمباران میانه و شهادت دختران دانش آموز رو فراموش کردید؟خلاصه تام کت رو اسطوره نکنیم داشته های ما خلبانان متهورمون بودن که با فانتوم و تایگر و تام کت جلوی دشمن وایستادند.
    6-این حقیت که اگر آمریکا در جریان اران کنترا موشک های هاوک رو به ما نداده بود ما در دفاع هوایی مون تعطیل بودم.
    یا علی

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    6,954
    قدرت امتیازدهی
    80
    Array

داشتن چهر ه ائی دوست داشتنی و قهرمان از پرنده ائی هرچند نادرست بهتر از اینه که برای اثبات دوست داشتنی های خود دیگران رو ناکارامد بدونیم!! برای اثبات خود دلیلی بر رد و تخطئه دیگران نیست!!
    چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است

درضمن اکثر خاطرات خلبانان فانتو م رو که از ماموریتهای مهم بر میگشتن رو میخونیم در راه برگشت زیر چتر حمایتی تامکتها بودند! جوری صحبت میکنید که کسی ندنه فکر میکنه تامکتی تو جنگ حضور نداشته و فقط فانتومها یک تنه همه کارو میکردن!!!
    اگر شما خاطرات خلبانان فانتوم رو تو کتابها و مجلات میخونی،من با اونا زندگی کردم،با اونا بزرگ شدم،تو خوشی ها و ناراحتی هاشون بودم و هستم.

بجز چند مورد انگشت شمار که آنهم فکر کنم در تمام مجلات حتی کیهان بچه ها آنرا انعکاس دادند،در بقیه موارد در مورد فانتوم این موضوع صدق میکرد که"کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من"!در اکثر ماموریتها فانتوم Top Cover فانتوم بوده و بس!

ضمنا کسی نگفته فقط فانتومها در جنگ بودن،کسی منکر زحمات F-5ها در جنگ نیست و F-14 ها هم بودن ولی وزن تاثیری کاملا متفاوت داشتن.

درثانی من جائی حرفی از شکار از فاصله 150 کیلومتری نزدم که شما در هر پستی که بر خلاف تامکت میدین از اون استفاده میکنید!!!
    دوست عزیز،روی صحبت من تنها به شما نبود،مگر کسی تا حالا این موضوع را مدعی نشده؟!

بطور مثال در اردیبهشت 60 اگه گردان تامکتها به پایگاه دزول فرستاده نمیشدند چه بلائی به سر باقیمانده فانتومها و تایگرها میومد!!! البته تامکتها وظیفشون رو انجام میدادند!! وبرای اثبات خودشون موفقیتهای دیگر جنگنده های نیروی هوائی رو زیر سوال نمیبردند!!!

خدا رو شکر که متوجه شدیم کی کیو نجات داده!
    البته الان 20 سالی میشه که دنبال اثبات یه سری چیزا میگردن ولی خبری نیست!

واقعا این دلخوری خلبانان فانتوم از تامکت کی به پایان میرسه خدا میدونه!! و مثل اینکه ارثی هست و به خلبانان جوان هم سرایت کرده!!!

این دلخوری ریشه در مسایلی داره که در زمان جنگ اتفاق افتاده و کسانی که با گوشت و استخوان خود این مسایل را درک کرده اند این موارد را به آیندگان هم انتقال میدهند

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    42,905
    سپاسگزاری شده : 56,682 بار در 4,853 پست
    قدرت امتیازدهی
    579
    Array

من فكر كنم ريشه اين دلخوري از اينجا ايجاد شده كه خلبانهاي فانتوم در هر ماموريت بر روي خاك دشمن پرواز مي كردند و احتمال مورد اصابت قرار گرفتنشون بسيار بالا بوده و در صورت اجكت كردن و سالم ماندن اسير ميشدند. اما تامكتها بر روي خاك كشور پرواز مي كردند و از گزند پدافند عراق در امان بودند و در صورت اجكت كردن اسير نميشدند. در اين ميان خلبانهاي اف 5 بي دفاع ترين خلبانها بودند چون اف 5 سيستمهاي حفاظتي الكترونيكي خاصي نداره

در پايان لعنت ميفرستيم بر آنكس كه اف 14 رو طراحي كرد و آنكس كه آنرا ساخت و آنكس كه دستور خريدش رو صادر كرد و آن بانكي كه پروژه رو تامين اعتبار كرد و كاش اين طياره ها بي مصرف همان ابتدا به دامان كشور سازنده باز پس فرستاده ميشدند !!!! تا اينچنين الان كدورت بوجود نمي آمدد !

سپاسگزاری
    3,919
    قدرت امتیازدهی
    94
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Bravo نمایش نوشته ها
    !در اکثر ماموریتها فانتوم Top Cover فانتوم بوده و بس!

brovo عزيز به نكته جالبى اشاره كردند,دقيقا" همينطور بوده اوايل جنگ تامكت ها TOP COVER مى شدند بعد از گذشت مدتى فانتوم ها مشكلات زيادى با خلبان هاى تامكت پيدا كردند( البته نه با تمام خلبان هاى تامكت) كه ترجيح دادن رو اونا حساب نكنن و خودشون به خودشون پوشش بدن.
    جالب بدونيد چند هفته پيش تصادفى تيمسار منوچهر محققى رو تو خيابون ديدم و ايشونو تا منزلشون همراهى كردم ,ايشون به محض اينكه چند كلمه با هم حال و احوال كرديم گفت فلانى من به پدر تو و بچه هاى گردان شناسايى مدين هستم ,اونا خيلى شجاع تر از ما F-4 ها بودن و من هميشه خودم به عنوان TOP COVER با هاشون مى رفتم چون هيچ دفاعى نداشتن, من از ايشون پرسيدم مگه تامكت ها وظيفه اين كارو نداشتن؟؟ ايشون گفتن ترجيح مى داديم خودمون اين كارو بكنيم.
    بله داستان اينجورى , شما بايد واقعيت رو از كسانى كه جنگ رو لمس كردن بشنويد.

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    6,954
    قدرت امتیازدهی
    80
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Shahrokh نمایش نوشته ها
    من فكر كنم ريشه اين دلخوري از اينجا ايجاد شده كه خلبانهاي فانتوم در هر ماموريت بر روي خاك دشمن پرواز مي كردند و احتمال مورد اصابت قرار گرفتنشون بسيار بالا بوده و در صورت اجكت كردن و سالم ماندن اسير ميشدند. اما تامكتها بر روي خاك كشور پرواز مي كردند و از گزند پدافند عراق در امان بودند و در صورت اجكت كردن اسير نميشدند.

نه شاهرخ جان!
    موضوع اصلا در این حد نیست،ایکاش در این حد بود...
    یه کم RF-4 Pilot باز کردقضیه را ،تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل...

در اين ميان خلبانهاي اف 5 بي دفاع ترين خلبانها بودند چون اف 5 سيستمهاي حفاظتي الكترونيكي خاصي نداره

بله ، f-5ی ها هم در جنگ حماسه های زیادی آفریدند و البته بخاطر ضعف در سیستمهای جنگ الکترونیک به ماموریت در نقاط آغشته از اختلالات و مناطق با پدافند بسیار قدرتمند اعزام نمیشدند. بعنوان مثال بصره با وجود نزدیکی به ایران با وجود اینکه کاملا در برد عملیاتی f-5بود با فانتوم بمباران میشد.

در پايان لعنت ميفرستيم بر آنكس كه اف 14 رو طراحي كرد و آنكس كه آنرا ساخت و آنكس كه دستور خريدش رو صادر كرد و آن بانكي كه پروژه رو تامين اعتبار كرد و كاش اين طياره ها بي مصرف همان ابتدا به دامان كشور سازنده باز پس فرستاده ميشدند !!!! تا اينچنين الان كدورت بوجود نمي آمدد !

نه !بودند نادر کسانی که در جنگ با همین هواپیما هم رشادتها انجام دادند . . .

Junior Flying Officer
    سپاسگزاری
    3,352
    سپاسگزاری شده : 5,889 بار در 687 پست
    قدرت امتیازدهی
    44
    Array

نمیدونم چی بگم پاک گیج شدم

شاید سبب بنیادین این باشه که خلبان های فانتوم تا عمق خاک عراق نفوذ میکردن و شاید این انتظار رو از مسئولین داشتن که برای Cover اونها بهترین رهگیر دنیا به همراهشون بیاد

شاید این طور پنداشته میشد که مسئولین نهاجا برای تامکت ها و خلبانانش ارزش بیشتری قائل بودن شاید من هم اگر یک خلبان RF-4 بودم همچین حسی بهم دست میداد

شاید خلبان های فانتوم خودشون رو در چشم مسئولین مهره های کم ارزش تری میپنداشتن و این طور تصور داشتن که مسئولین برای دفاع از کشور بیشتر حاضر به فدا کردن خلبان ها و جنگنده ی فانتوم هستند که در آخر جنگ هم ناوگان فانتوم ضربه سختی خورد که هنوز هم رنجش رو میکشه

و در مورد جنگنده ی ستم دیده ی تایگر که بدون سامانه های اخلالگر مناسب به عمق خاک دشمن نفوذ میکردن و اگر بخواهیم قضیه رو مثل تامکت_فانتوم در نظر بگیریم تایگری ها باید از فانتومی ها گله مند باشند و باهاشون چپ باشن که این در نیروی هوایی و اون هم در شرایط جنگی اصلا صلاح نیست و باعث عدم هماهنگی میشه

خلبانان هر کدام از این جنگنده ها در نوع خود کارهای شجاعانه ای انجام دادند.

تایگرها در هفته های اول جنگ به مقابله با ستون زرهی دشمن میپرداختن همینطور فانتوم ها و کبراها و شاید اگر نبودند تامکت ها دیگر خواب شکار با فینیکس از فواصل دور را نمیدیدند

شاید اگر تامکت ها و سامانه های پدافندی در خارک نبودند کشور ما با بحران مالی شدید رو به رو میشد و کار به جایی میرسید که مجبور به زانوزدن در مقابل بیگانه میشد

یاد جمله ی شهید ستاری افتادم که از محرومیت ها و مشکلات نیروی هوایی در جنگ میگفت . که خلبانان ما با همه ی محرومیت ها و مشکلات با فدا کردن خودشون و خونشون بود که تونستن کشور رو از هجوم بیگانه حفظ کنن وگرنه چه عامل دیگه ای در اون شرایط جنگ میتونست راهگشا باشه

من از حقایق جنگ و مشکلات خلبانان و ... چیز زیادی نمیدونم ولی هر چه که بود میدونم صدای هاشم آل آقا
    آرامش بخش و دلگرم کننده ی بساری از خلبانان بود

و نکته آخر در رزمایش میلاد نور ولایت تو TV اعلام کرده بود که درجنگ 8 ساله هواپیماهای F-14 اجازه ی خروج از مرز رو نداشتن ولی تو این رزمایش تاکید زیادی بر حضور رهگیر ها تا نقطه ی هدف شده بود
    بلند آسمان جایگاه من است هر کجا هستم و باشم آسمان مال من است

صفحه 13 از 23 نخستنخست ... 378910111213141516171819 ... آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. 8 سال دفاع مقدس(2)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تئوري و اصطلاحات
    پاسخ ها: 2
    آخرين نوشته: 04-03-2008, 11:17
  2. 8 سال دفاع مقدس(3)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تاریخچه نیروی هوایی
    پاسخ ها: 21
    آخرين نوشته: 27-04-2006, 14:27
  3. 8 سال دفاع مقدس(2)