@aerospacetalk
صفحه 11 از 23 نخستنخست ... 56789101112131415161721 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 101 تا 110 , از مجموع 226

جستار: F-14 تامکت برگ برنده ایران در جنگ با عراق

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن های هوانیروز و هوادریا
    سپاسگزاری
    48,094
    سپاسگزاری شده : 55,144 بار در 4,418 پست
    قدرت امتیازدهی
    541
    Array

پیش فرض پاسخ : حملات مهم نیروی هوایی عراق

نقل قول نوشته اصلی توسط Reza6662 نمایش نوشته ها
    سلام
    به نظر من عقاید هر دو طرف درست است. فقط آقای مرتضی یک مسئله را سهون نادیده گرفته اند و آن قطع روابط نزدیک نیروی هوایی ایران با ایالات متحده و کمپانی های سازنده تسلیحات با وقوع انقلاب است. بحث ایگل و تامکت، به چیزی فراتر از اطلاعات نظامی نیاز دارد.

1- در واقع ایران در سال 1357، یک اقتصاد قوی داشت با هفتمین واحد باارزش پولی در جهان. ایران در آن زمان می توانست با دست بازتری انتخاب کند. به فرض اگر صدام در سال 56 به ایران حمله می کرد، نیروی هوایی به سرعت و بدون دغدغه تامین قطعات و موشکها، قادر بود تامکتهای مجهز به 4 فونیکس و 4 اسپارو را در برابر میگهای21 و 23 عراق قرار دهد.

2- تامکت هرچند به موشکهای گرمایاب سایدوایندر می تواند مجهز شود، اما اصلن و ابدن برای داگفایت طراحی نشده است. بله تامکت نه تنها در برابر میراژ اف-1 EQ1 تا EQ6 ساخت 1982 تا 1988 و مجهز به موشک Super 530D کم می آورد بلکه حتا در برابر MiG-21MF مجهز به آتول ساخت دهه 1960 شوروی هم توانمندی خاصی برای داگفایت نداشته و ندارد.

3- در سال 56 جنگ فرضی اتفاق می افتد. مسئولین IIAF به سرعت در می یابند که طبق دستورالعمل های خود کمپانی هیوز، اصولن موشک فونیکس قرار نیست یک جنگنده چابک را هدف قرار دهد (می دانیم که میگ25 اصلن چابک نیست و می تواند شکار مناسبی برای فونیکس باشد). بنابراین از تامکت + فونیکس برای شکار میگ-21 و میراژ اف-1 استفاده نمی کنند و بلافاصله چند پارتی از موشکهای نسل جدید اسپارو (مثلن F) توسط هواپیماهای C-5 Galaxy در مهرآباد تحویل IIAF می شود.

4- جنگ به جای 8 سال، در یک ماه تمام می شود. IIAF به سرعت به نقاط ضعف AWG-9 پی می برد و با هیوز قراردادی برای رفع عیب محصولش امضا می نماید. رادار AWG9(v)2 اکنون قادر است اهداف پرنده در ارتفاع پست را بسیار بهتر از نسل قبلش شناسایی کند. ضمن اینکه حمایت E-3 ها را نیز در پشت سر دارد.

5- چندی بعد موتورهای F110-GE400 به جای TF30-P414A به ایران می رسند و تمامی TF30 ها از رده خارج می گردند. سال 1365 است و تامکتهای IIAF نه مشکلات رادار اولیه AWG-9 را دارند و نه موتورشان استال می کند.

6- نیروی هوایی، 160 فروند F-16A/B خود را دریافت کرده است و اکنون مشغول مونتاژ 140 فروند دیگر در اصفهان است. تمامی F-5E/F ها همانند F-86 و F-5A/B به کشورهای اردن و عربستان سعودی فروخته شدند.

7- سال 1380 است. در پایگاه چابهار به جای F-4D ساخت 1967، جنگنده های سوپر هورنت ساخت 2002 مستقر هستند.

8- سال 1389 است. نیروی هوایی به تدریج، 150 فروند اف-14 خود را قرار است با اف-35 های چندمنظوره جایگزین کند.

9- قرار است تمامی اف-35 ها در اصفهان مونتاژ شوند. نیروی هوایی قصد دارد مشارکت بیشتری در تولید قطعات حساس جنگنده های اف-35 اعمال کند.

...

n- سال 2012 است. یک فروند F-7 ساخت 1986، به هنگام فرود در پایگاه هوایی مشهد، به دلیل نقص مادرزادی فلپ ها و هیدرولیک و موتور و ... سرنگون می شود و خلبانش نیز به دلیل نقص ذاتی صندلی پرتاب شونده ساخت چین، جان خود را از دست می دهد.

بله، نه تنها تامکت، بلکه خودروی پیکان نیز بدون پشتیبانی سازنده، نابود می شود.
    وای اگر براستی اینچنین میشد....
    تازه در کنار فرموده های «آرَضا»٫ به روز شدن یکی از بزرگترین ناوگان بالگرد جهان٫ به روز بودن بزرگترین نیروی دریایی خاور میانه و بروز بودن جنگ افزارهای نیروی زمینی و همچنین پدافند رو هم افزون کنید.

ساخت تنها درصدی از اینها در کشور چه شتابی به دیگر فنآوری های ما میتونست بده!
    هرچند اینا همه اماواگر هست و اینکه گفته میشه آنزمان امریکاییها نمیذاشتن ما دستمون به فن آوری برخی چیزا برسه٫ ولی اگه هم اکنون پس از ۳۱ سال توی اصفهان و تهران و.. از بازمانده کارخانجاتی که اونها زدن٫ ایرانی های پر ذوق و توانا دارن کار میکشن تا ناوگان مارو سرپا نگه دارن و گهگاهی هم بهینه سازی و....من یکی گمان میبرم که در همین داستان بالا هم اگه انجام میشد٫ ایرانی زرنگ و زیرک کار خودش رو میکرد.

Junior Flying Officer
    سپاسگزاری
    3,353
    سپاسگزاری شده : 5,889 بار در 687 پست
    قدرت امتیازدهی
    43
    Array

بدون شک همینطوره در حال حاضر دنیا عوض شده اگه ما شرایط قبل رو داشتیم میتونستیم خیلی بهتر از اینها عمل کنیم میتونستیم مثل هند مناقصه جنگنده بزاریم.

دیگه شرایط مثل 30 سال قبل نیست قطعا ما به دنبال انتقال فناوری میرفتیم به F-35 نگاه کنید چندین و چند کشور دارن توش شرکت میکنن ما میتونستیم یکی از اون ها باشیم.

چه ایرانی چه غیر ایرانی با تغییر وضع معادلات دنیا و اینکه الان کشورها به جای داشتن تعداد زیاد جنگنده به داشتن تکنولوژی و تجربیات اون میاندیشن چون همه الان دنبال توسعه هستن .

مثلا قصه فرانسوی ها برای فروش رافال. آقای سارکوزی از اون سر دنیا میره به برزیل تا بتونه کارهای قرارداد و راه بندازه حتی مجبور به کوتاه اومدن و تخفیف میشه و نتیجتا اینکه ما به جای اینکه منت کشورهای صاحب تکنولوژی رو بکشیم براشون ناز میکردیم و امتیازهای بیشتر میخواستیم.
    بلند آسمان جایگاه من است هر کجا هستم و باشم آسمان مال من است

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    179
    سپاسگزاری شده : 477 بار در 47 پست
    قدرت امتیازدهی
    15
    Array

با سلام خدمت دوستان و کسب اجازه از مدیران محترم انجمن

نقل قول نوشته اصلی توسط Shahrokh نمایش نوشته ها
    ... در اون شرايط هيچ اسپارويي (توليد اون موقع) قادر به شكار ميگ 25 نبود ... ضمنا هيچ اسپاروئيي از 30 مايل فراتر عمرا بتونه بره. اما شما خودت بهتر ميدوني فينكس 60 مايل رو به راحتي رد ميكنه ...
    الف) موشک AIM-7F اسپارو در برابر جنگنده MiG-25 تعداد 2.5 پیروزی هوایی از 4 شلیک را در کارنامه خود دارد.
    نوع "اف" اسپارو در اکتبر 1974 وارد خط تولید گردید و از ژانویه 1976 رسما وارد خدمت شد. (همزمان با تحویل تامکتهای ایرانی و 3 سال قبل از وقوع انقلاب)

ب) بیشترین برد شلیک تایید شده رزمی موشک AIM-54A فونیکس در برابر فاکسبت حدود 63 کیلومتر و برای موشک AIM-7F اسپارو حدود 46 کیلومتر می باشد.
    البته دوستان توجه داشته باشند که حداکثر برد هر دو موشک حدودا 2 برابر اعداد فوق می باشد، که البته در شرایط واقعی رزم دست یافتنی نیستند. ( فونیکس-اِی حدود 201 کیلومتر و اسپارو-اف حدود 98 کیلومتر)

نقل قول نوشته اصلی توسط Shahrokh نمایش نوشته ها
    ميگ 25 سوريه عراقي در 65 هزار پايي و با سرعت 3 ماخ شكار شد ديگه ؟؟؟ !!!! يا شرايط متفاوت ؟
    سریع ترین فاکسبت عراقی که توسط تامکت/فونیکس به زیر کشیده شد 2.3 ماخ سرعت داشته است.

شمایی گرافیکی از نحوه شکار فاکسبت سوری توسط بازهای اسراییلی

نقل قول نوشته اصلی توسط Silent Eagle نمایش نوشته ها
    ... 25 مایل برای اسپارو خیلی زیاد تلقی میشد چون اسپارو با هدایت راداری نیمه فعال باعث هوشیاری خلبان دشمن شده که میتوانست با اجرای مانور و کاهش ارتفاع به راحتی لاک را شکسته و قبل طی این مسافت انرا منحرف کند و زمانی که پای ecm میگ25 وسط می اید ایگل و اسپارو فقط میتوانستند لاک را از فاصله کمتر از 7 کیلومتر انجام دهند ...
    دوست عزیز برد شلیک 25 ناتیکال مایل برای اسپارو-اف در برابر فاکسبت حقیقت دارد.
    جالب است بدانید در جریان درگیری 13 فوریه 1981 خلبان ایگل موفق به کشف فاکسبت از مسافت 130 کیلومتری شده بود.

موفق باشید
    حقيقت را بدانيد تا رها شويد. دانش قدرت است زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما.

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    1,231
    سپاسگزاری شده : 2,099 بار در 251 پست
    قدرت امتیازدهی
    23
    Array

شمایی گرافیکی از نحوه شکار فاکسبت سوری توسط بازهای اسراییلی
    سلام آقای کیوان. خوشحالم در بحث شرکت کردید.

1- این شمای گرافیکی به خوبی نشان دهنده این است که F-15A های اسرائیلی از ارتفاع پائین‏تر اقدام به شناسایی و رهگیری میگ-25 سوری کرده اند که خوب به نظر من طبیعی است که رادار APG-63 ساخت 1974 نباید توانمندی مناسبی برای دید پایین داشته باشد.

2- در این شمای گرافیکی، حضور رادار پرنده E-2 نشانگر این است که ایگلهای اسرائیلی، اشراف خوبی بر آسمان داشته اند.

3- اصولن قیاس F-15A با F-14A اساسن اشتباه است. به نظر من تنها دو جنگنده که وظیفه رهگیری دوربرد یا Long Range Interceptor را داشتند تاکنون در جهان طراحی و ساخته شده اند: اف-14 و میگ-31. توانمندی جنگنده F-15A را می توان با MiG-29A فعلی IRIAF تاحدی برابر دانست. هرچند که MiG-29A یک سیستم جالب یعنی سایت نشانه روی داخل کلاه خلبان دارد که نمی دانم در F-15A هم بوده یا نه. به هر روی می دانیم که نه عراق و نه یوگوسلاوی در غیاب پشتیبانی مناسب فنی روسها و نبود پوشش رادار پرنده، نتوانستند کار موثری با میگ29 هایشان انجام دهند.

4- اساسن نقش رهگیر دوربرد تامکت در ایران، در کنار یک شکاری چابک داگفایتر (همچون F-16A یا شاید F-15A) مجهز به موشکهای گرمایاب و راداری نیمه فعال میانبرد با پوشش رادار پرنده (همچون E-3 های تحویل داده نشده) بی نقص می شد.

5- سالها پیش سرهنگ نیروی هوایی را می شناختم که در قسمت بازرسی تعمیرات F-4 کار می کرد. ایشان می گفت پرواز میگ-25 های شناسایی شوروی در سالهای پیش از انقلاب واقعن دردسرساز شده بود. حتا گزارش شده که به هنگام سفر ریچارد نیکسون به تهران (1972) میگ25 های شوروی به هواپیمای حامل وی نزدیک شده و با چراغ اخطار یا علامت داده اند. در سال 1972 واقعن تامکت با فونیکس، چیزی مانند تکنولوژی بشقابهای پرنده محسوب می شدند. آزمایشات هیوز برای هدف قرار دادن شش Drone بسیار موفقیت‏آمیز از آب درآمدند و به نظر پنتاگون (احتمالن) بهترین سلاح در برابر میگ-25 ترکیب فونیکس و تامکت بوده است. به جز این، وسعت خاک ایران و ناهمواریها و کوههای سر به فلک کشیده، نیاز به رهگیر دوربرد با رادار قوی را دوچندان می کرده است.

6- اما در مورد 105 دقیقه بمباران بدون پدافند، من تا جایی که سنم اجازه می دهد شنیده ام در این بمباران چیزی بین 55 تا 65 سوخوی22 با پوشش میراژهای اف1 مجهز به R-550 و Super 530D شرکت داشتند. در آن زمان، تعداد تامکتهای عملیاتی دارای رادار سالم، کمتر از ده فروند بوده است. (طبق گزارش تاور از وزارت خارج آمریکا که در مورد ماجرای ایران کنترا تهیه شده بود) و همچنین تا پیش از ماجرای معامله ایران کنترا، تامکتهای سالم که نهایتن تا 5 فروند تخمین زده می شدند، تنها با اسپارو E-4 و سایدوایندر به پرواز در می آمدند و البته تنها برای حفظ ترمینالهای صدور نفت در خلیج فارس با کمک پوشش رادار و فانتومهای پایگاه بوشهر و البته سایت موشکی هاوک جزیره خارک. در واقع ورود چند تامکت به چنین صحنه نبردی، دقیقن مساوی نابودی تمامی آنها بود. که نه به دلیل نداشتن AIM-7F بلکه به دلیل شرایط سخت جنگ و تحریم بود. چه اگر چند F-15A مجهز به AIM-7F داشتیم، بازهم در برابر انبوه هواپیماهای عراقی که روز به روز خلبانانش به دلیل آموزشهای بهتر در فرانسه ماهرتر می شدند، کار چندانی نمی توانستند انجام دهند.

7- این هم ماجرایی است که شادروان تیمسار امیرحسین ربیعی خود روایتگر آن بوده است:

ویلیام سوليوان
    ربيعي، اميرحسين
    (سرّي)

از: دفتر فرمانده نيروي هوايي شاهنشاهي ايران به: رياست ستاد، نيروي هوايي ايالات متحده، واشنگتن

ژنرال آلن عزيز
    من اخيراً از طريق اخبار اطلاعاتي خاص آگاه شدم كه ممكن است وضعيت دفاع ملي و تهديد در قبال ايران به طور قابل توجهي تغيير كند. در خلال بازديد اخير من از عراق و در ملاقات هايي كه با سرتيپ حميد شعبان التكريتي، فرمانده نيروي هوايي عراق داشتم، به من شواهدي ارائه شد كه نيروي هوايي عراق داراي اخبار اطلاعاتي راجع به نيروي هوايي شاهنشاهي است كه فقط ممكن است از طريق پوشش عكسبرداري هوايي و ماهواره اي تهيه شده باشند.

سرتيپ حميد شعبان التكريتي قادر بود جزئيات نوسازي ها و كوشش هاي ساختماني ما در پايگاه هوايي خاتمي را در مركز ايران، تشريح نمايد. نظريات وي راجع به پيشرفت هاي ما در هر مورد خيلي جزئي، دقيق، صحيح و مطابق روز بود. بنحو قابل دركي، من ديدارها با سرتيپ حميد شعبان التكريتي را به پايان رساندم در حالي كه بسيار آشفته خاطر بودم كه محتملترين رقيب (دشمن) نظامي ايران در حال مجهز شدن با اطلاعاتي است كه جزئيات تلاش هاي دفاعي كاملاً حفاظت شده ما را تشريح مي كند. بدين سبب، من مايل خواهم بود امكان برقراري يك نامه تبادل اطلاعات كه متقابلاً هم براي نيروي هوايي شاهنشاهي و هم نيروي هوايي ايالات متحده سودمند خواهد بود، را پيگيري نمايم.

من معتقدم چنين برنامه اي براي دولت هاي ما فوق العاده با ارزش خواهد بود. براي مثال، من مطمئن هستم كه اطلاعات ELINT ناشي از پروژه IBEX نيروي هوايي شاهنشاهي، همچنين پوشش شناسايي عكسبرداري هوايي تاكتيكي، در كيفيت و طبيعتي خواهد بود كه براي ايالات متحده، ارزشمند است. در عوض، من تصور مي كنم كه نيروي هوايي ايالات متحده مي تواند داده هاي اطلاعات چند منبعي آناليز شده در مورد عراق و افغانستان، از جمله پوشش عكسبرداري ماهواره اي را به نيروي هوايي شاهنشاهي ايران بدهد.

در حالي كه تشخيص مي دهم كه هماهنگي لازم و اخذ مجوزها سخت و وقتگير خواهند بود، اضطرار در نياز، مرا ناگزير به درخواست سرعت بخشيدن به آن در حداكثر زمان ممكنه مي نمايد. عميقاً از هرگونه مساعدتي كه شما بتوانيد به عمل آوريد، تشكر مي نمايم. من و ستادم منتظر دريافت هرگونه پاسخي هستيم.

امضاء
    ارتشبد ربيعي

مطالب مذكور در اين گزارش از مجموعه داده هاي موجود در بايگاني دفتر وابسته دفاعي ايالات متحده در سفارت آمریکا در تهران استخراج شده است.

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    179
    سپاسگزاری شده : 477 بار در 47 پست
    قدرت امتیازدهی
    15
    Array

با سلام

نقل قول نوشته اصلی توسط Reza6662 نمایش نوشته ها
    الف) سلام آقای کیوان. خوشحالم در بحث شرکت کردید.

ب) 1- این شمای گرافیکی به خوبی نشان دهنده این است که F-15A های اسرائیلی از ارتفاع پائین‏تر اقدام به شناسایی و رهگیری میگ-25 سوری کرده اند که خوب به نظر من طبیعی است که رادار APG-63 ساخت 1974 نباید توانمندی مناسبی برای دید پایین داشته باشد.

ج) 2- در این شمای گرافیکی، حضور رادار پرنده E-2 نشانگر این است که ایگلهای اسرائیلی، اشراف خوبی بر آسمان داشته اند.

د) 3- اصولن قیاس F-15A با F-14A اساسن اشتباه است ...

س) 4- اساسن نقش رهگیر دوربرد تامکت در ایران، در کنار یک شکاری چابک داگفایتر (همچون F-16A یا شاید F-15A) مجهز به موشکهای گرمایاب و راداری نیمه فعال میانبرد با پوشش رادار پرنده (همچون E-3 های تحویل داده نشده) بی نقص می شد.

ص) 5- ... آزمایشات هیوز برای هدف قرار دادن شش Drone بسیار موفقیت‏آمیز از آب درآمدند و به نظر پنتاگون (احتمالن) بهترین سلاح در برابر میگ-25 ترکیب فونیکس و تامکت بوده است. به جز این، وسعت خاک ایران و ناهمواریها و کوههای سر به فلک کشیده، نیاز به رهگیر دوربرد با رادار قوی را دوچندان می کرده است.
    ...
    الف) لطف دارید ... ممنون

ب) البته گمان نکنم قرار باشد که فاکسبتی "سینه مال" نفوذ کنه که رهگیر بالای اون باشه، دقیقا همانطوری که تامکتهای ما زیر فاکسبت های عراقی بودند. ضمنا ایگل تستهای "دید پایین - شلیک پایین" مفصل و سخت گیرانه ای را پشت سر گذاشت تا در نیروی هوایی آمریکا پذیرفته شد.

ج) البته نمیشه منکر امتیازات وجود آواکس شد، ولی این موضوع از تواناییهای خود ایگل چیزی کم نمیکنه.

د) از شما بعید هست رضا خان!!!

س) ترکیب تامکت و ایگل؟!!!

ص) هر چند توانایی درگیری همزمان با چند هدف در آن سالها رویایی می نمود (چون هیچ موشک هوا به هوای راداری فعال عملیاتی نشده بود) اما در آزمایش مورد نظر شما در سال 1973 بر فراز پوینت موگو، با وجود شلیک 6 موشک به شش هدف، فقط 4 هدف ساقط شد و دیگر هرگز این آزمایش تکرار نشد.
    ضمنا گمان نکنم ایران وسیع تر از آمریکا بوده باشد، چرا نیروی هوایی آمریکا سراغ تامکت نرفت؟!

نقل قول نوشته اصلی توسط Morteza313 نمایش نوشته ها
    ...
    غیر اینه که اول جنگ تو یه روز 3 تا تلفات داد؟
    ...
    واژه اول جنگ قدری ممکن است غلط انداز باشد، آن واقعه مربوط به پاییز سال 1360 می باشد.

ممنون
    حقيقت را بدانيد تا رها شويد. دانش قدرت است زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما.

Junior Flying Officer
    سپاسگزاری
    3,353
    سپاسگزاری شده : 5,889 بار در 687 پست
    قدرت امتیازدهی
    43
    Array

آقا کیوان شما که خودتون میفرمایید آمریکا وسیع تر از ایران هست آمریکایی ها برای پوشش کشورشون به چیزی بیش از تامکت نیاز دارن. سپر دفاع موشکی تعداد زیاد آواکس و سیستم های پدافندی برد بلند و متوسط بگذریم ..

منظور رضا از ترکیب جنگنده ها یه جنگنده ی مانورپذیر به همراه تامکت بود مثل فالکون یه جنگنده ای که تو داگفایت کم نیاره

اصولا نیروی هوایی آمریکا در مقطعی تامکت بهش پیشنهاد شد و این که چرا تامکت در نیروی هوایی وارد نشد به عدم احساس نیاز USAF برمیگرده
    بلند آسمان جایگاه من است هر کجا هستم و باشم آسمان مال من است

7. سپاسگزاری ها (7):

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن های هوانیروز و هوادریا
    سپاسگزاری
    48,094
    سپاسگزاری شده : 55,144 بار در 4,418 پست
    قدرت امتیازدهی
    541
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط kayvan6079 نمایش نوشته ها
    ضمنا گمان نکنم ایران وسیع تر از آمریکا بوده باشد، چرا نیروی هوایی آمریکا سراغ تامکت نرفت؟!
    آخه تامکت برای نیروی دریایی ساخته شده بود نه نیروی هوایی.
    برای سناریویی که در آن شما برای صدها مایل٫ تنها یک خال (هدف) دارید و آن ناو گروه خودتان است و Terrain هم یکسان است. برای پدافند از سرزمین ایران (یا امریکا که پرسیدید) که میتوان ده ها خال جایگزین گزینش کرد و از بیابان یکدست تا بیشه و رشته کوه و دره در راه دارید٫ داستان دیگر اینگونه نیست.

تازه٫ دوستان از برتریهای رادار تامکت روی دریا تا روی خشکی را٫ با هماوردی تامکتهای بوشهری و اصفهانی به خوبی یاد کردند.

ما تامکت را از جایی برای نیروی هوایی گزیدیم که بهترین گزینه برای فراگیر کردن پوشش پدافندیمون بود...همه بارها خوانده ایم که چه برنامه های بزرگی برای پرتوان کردن نیرویهای رزمی خود داشتیم که پس از انقلاب یا «کنسل» کردیم با برامون «کنسل» شد. برای نمونه یادمون هست که برخی از رادارهای جنوب کشور از شرجی و زنگزدگی نزدیک دریا .و...کاراییشون برای زمانی از سال خیلی پایین بود...برای اینها برنامه بود.

پس در یک واژه٫ خرید تامکت برای یک نیروی هوایی شاید کمی Unconventional (به انگلیسی) یا غیر متعارف (به عربی) بود که با برنامه هایی که در کنارش قرار بود پیاده بشه٫ کاری میشد کارستون...هرچند که این تنها باور بنده هست.

توی این گفتمان جالب٫ هم سخنان زیبا و آموزنده ای بود و هم کمی .... ولی از همه سپاسگزارم که از پرتوی بینش شماها کمی بر دانشم افزون شد.

Aviation Structural Mechanic
    سپاسگزاری
    2,064
    سپاسگزاری شده : 3,513 بار در 206 پست
    قدرت امتیازدهی
    38
    Array

پیش فرض پاسخ : F-14Aبراي نيروي هوايي ايران،خوب يا بد؟

من نمی دونم چرا دوستان این همه در این رابطه بحث می کنند.
    ما باید خیلی هم افتخار کنیم که همچین هواپیمایی رو داریم بعدشم مقایسه تامکت با ایگل کاره ببخشید احمقانه ای است آخه تامکت کارش یه چیز و ایگل رو برای کارای دیگری ساختن وگرنه ایالات متحده دل درد نداره که این همه برای این دو هزینه کنه.
    آقا جان ما تامکت خریدیم برای یه سری وظایف خاص ایگل رو هم قرار بود برای وظایف دیگری بخریم.
    خوب انقلاب شد و همه چیز کنسل شد حالا ما موندیم با برنامه نیمه کاره تامکت و جنگ.
    خوب بنده خدا تام کوپر هم کتابی در این باره نوشته که همه یه چیزایی از اون رو خوندیم.
    حالا تامکت تو جنگ یه کارایی کرده که از ایگل بر نمی آید از جمله گشت 24 ساعته بر روی خارگ استفاده از رادار برای راهنمایی پرنده های دیگر اسکورت نفتکش ها و یه سری کارای دیگه.
    ما باید بخاطر داشته باشیم که وظیفه حفاظت از خارگ مثل حفاظت از یک ناو هواپیما بر و حمله و فراری دادن چندین پرنده دشمن در برابر دو تامکت مثل حمله گسترده هواپیما های شوروی بر علیهه ناو هواپیما بر است در این میان چون 95 درصد نفت ایران از جزیره خارگ استان بوشهر صادر میشه و ما به نفت وابسطه ایم پس در این ماموریت تامکت بهتر از ایگل می تواند عمل کند.
    در موارد دیگر هم کم و بیش تامکت بهتر است پس دوستان بجای این همه بحث بی مورد در باره موضو های مهم روز مثل خرید یوروفایتر برای عربستان f-16 های پیشرفته امارات ووووو صحبت کنند

عضو گروه هوانوردی نظامی
    سپاسگزاری
    14,415
    سپاسگزاری شده : 25,782 بار در 2,102 پست
    قدرت امتیازدهی
    179
    Array

پیش فرض پاسخ : F-14Aبراي نيروي هوايي ايران،خوب يا بد؟

ببينيد بعد از انقلاب بحث جدي بر سر فروش اف 14 ها شروع شد اما اشخاصي مثل فكوري يا بابايي مخالف اين كار بودند

اواخر جنگ همان مقاماتي كه ادعاي گران بودن وبي فايده بودن اين جنگنده را داشتند علنا اعلام كردند اگر اف 14 نداشتيم نفت هم نداشتيم

اما همون طور كه همه ي دوستان عزيز هم بحث كردند اف 14 براي انهدام اهداف از دور با موشك قدرتمند AIM-54ساخته شده بود و اصليترين هدف ساخت اين هواپيما هم مقابله با بمب افكن هاي شوروي بود اما نيروي هوايي امريكا به دونبال يك جنگنده بمب افكن بود تا صرفا يك جنگنده چون نيروي هوايي امريكا تا سال 1974 از جنگنده ي اف 4 استفاده ميكردو در صدد بودتا جنگنده بمب افكن نسل جديدي را جايگزين فانتوم هاي خود كند و فكر ميكنم يكي ديگر از علتهاي نيروي هوايي امريكا درپيدا كردن جايگزيني براي فانتوم ضعف اين جنگنده در مقابل نسل هاي جديد جنگنده هاي شوروي بود از جمله ميگ 25

عليرضاي عزيزم ، تا ابد در قلب من جاويدان خواهي ماند ...

Aviation Structural Mechanic
    سپاسگزاری
    2,064
    سپاسگزاری شده : 3,513 بار در 206 پست
    قدرت امتیازدهی
    38
    Array

پیش فرض پاسخ : چرا tomcat ها شكار مى شدند؟؟؟؟

چرا تامکت ها شکار می شدند:
    چندین دلیل و علت رو میشه آورد ولی بطور کلی چند دلیل اصلی داره که در ادامه بیان می کنم و اما یه دلیلی که بعضی از دوستان متاسفانه بیان می کنند اینه که تامکت دارای قدرت مانوور پذیری کمی است در واقع این صحبت از اساس مشکل داره چرا چون از هر 5000 خلبانی که تست خلبانی تامکت را می دهند فقط 100 نفر از آنها پذیرفته می شوند و بعدشم دوره بسیار فشرده داگفایت می بینند که هواپیمای حریفشان هم f-5 که بسیار سبک و مانوور پذیر هستش و تامکت ها بخوبی از پس اونها بر میان. خلبان های ما هم تو ایالات متحده دوره دیدند و دقیقا همین دوره رو گزروندند حتما شنیدید که خلبان های جوان میگ 29 های خودمون تو داگفایت با تامکت های کهنه خودمون شکست می خورند پس دوستان یکم در این باره بیشتر مطالعه کنند.
    خوب حالا دلایل شکار تامکت ها
    1_ نبود آمادگی کامل هواپیما یعنی تامکت های ما اغلب با کیفیت پایین تعمیر و کار نکردن بعضی از قسمتها مواجه بودند که این خود شامل چندین دلیل میشه در این باره یکی از خلبان های تامکت در خاطراتش می گوید که در پایگاه بوشهر بوده و اسکرامبل میشه و سریع می رن برای پرواز سپس پس از بلند شدن شروع به چک کردن سیستم ها می کنده و می بینه که همه سیستم ها بخوبی کار می کنند و این موضوع باعث تعجب اون میشه
    2_ کمبود و نبود کادر مجرب تعمیر و نگهداری
    3_ نبود بعضی از قطعات حیاتی مثل قطعه های موشک فونیکس
    4_ نبود ریو های با تجربه که اغلب خلبان ها مجبور می شدند بجای انها به ماموریت بروند
    5_ نبود اطمینان کامل از بعضی از خلبانان توانا که یه مورد به فرار یه تامکت منجر شد
    6_ تعداد کم تامکت های عملیاتی و قرار گرفتن دو و حتی یک تامکت در مقابل چندین جنگنده دشمن
    7_ نبود هواپیمایی همچون f-16 که قرار بود فضای خالی بین تامکت و فانتوم رو پر کنه و در مواقع لزوم به کمک تامکت بیاد
    8_ استفاده عراق از تجهیزات پیشرفته ECM و ارتقاع نیافتن تامکت های ما برای مقابله با آن
    9_ در ادامه جنگ با مشخص شدن محل های گشت تامکت عراقی ها از روش های گوناگونی استفاده کردند که در بعضی موارد از چندین جهت و با چندین جنگنده به یک فروند تامکت حمله ور می شدنند
    10_ نبود دوره های ارتقاع خلبانی در صورتی که عراقی ها به فرانسه و جا های دیگه می رفتند و به جدید ترین شیوه های نبرد آشنا می شدند
    11_ فرسایش بیش از اندازه تامکت ها و خلبانان ان بخاطر پروازهای مکرر و با ساعت پروازی زیاد و عراقی ها این رو می دونستند و زمانی حمله می کردند که خلبان خسته و با سوخت کم و خبری هم از پشتسبانی مناسب نبود
    12_ مشکل موتورها که گریبان خود آمریکایی ها رو هم گرفته بود
    13_ اشتبا هات پدافند زمینی خودی
    14_ جای خالی اواکس ها که می توانستند با تامکت ترکیب فوق العاده ای رو به وجود بیارن
    15_ کمبود موشک فونیکس و در مواردی نبود فونیکس عملیاتی
    16_ در ادامه جنگ استفاده عراق از موشک های با برد خارج از میدان دید و ویژه سوپر 530
    17_ افزایش عددی جنگنده های عراقی در سال های پایانی جنگ یعنی قبلا 8 به دو بود و در ادامه 12 به یک شد
    18_ ضعف رادار زمینی در هدایت تامکت ها مثلا در مورد شهید شدن هاشم آل آقا هیچ هشداری به وی داده نشد
    19_ ورود ناوگان دریای ایالات متحده. این ناوگان ها با ایجاد محدودیت پروازی برای تامکت ها و فاش کردن موقعیت آنها بصورت کاملا تابلویی به خلبانان عراقی کمک می کردند

دلایل بسیار زیاد دیگری هم می توان بیان کرد که بنده تا حد امکان مهم تر ها رو بیان کردم دوستان توجه کنند در باره هریک از دلایل توضیحات زیادی باید داده شود که در این مقاله جای آن نیست برای مثال درباره نبود آواکس هایی که قرار بود باشند مثل اینه که شما تو تیم بارسلونا مسی را داشته باشی ولی ژاوی و اینیستا رو نداشته باشی شاید در 90 دقیقه مسی از وسط زمین یبار بتونه همه رو رد کنه و گل بزنه ولی آگر ژاوی و اینیستا باشند ببینید تو نود دقیقه چندتا پاس گل به مسی می دهند پس دوستان در هر مورد راجع به آن توجه تفکر و تحقیق کنند
    با تشکر از دوستانی که وقت گذاشتند و این مطلب رو مطالعه کردند.

صفحه 11 از 23 نخستنخست ... 56789101112131415161721 ... آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. 8 سال دفاع مقدس(2)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تئوري و اصطلاحات
    پاسخ ها: 2
    آخرين نوشته: 04-03-2008, 11:17
  2. 8 سال دفاع مقدس(3)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تاریخچه نیروی هوایی
    پاسخ ها: 21
    آخرين نوشته: 27-04-2006, 14:27
  3. 8 سال دفاع مقدس(2)
    توسط پرويز پي كي در انجمن تاریخچه نیروی هوایی