@aerospacetalk
صفحه 1 از 7 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 65

جستار: گفتگو پیرامون بمباران تهران در زمان جنگ

Aviation Structural Mechanic
    سپاسگزاری
    906
    سپاسگزاری شده : 1,539 بار در 188 پست
    قدرت امتیازدهی
    25
    Array

پیش فرض گفتگو پیرامون بمباران تهران در زمان جنگ

بنام خدا

پرسشی دارم:
    خوانده ام شاه تامکت ها را برای دفع تجاوز میگهای25 شوروی خریده بودولی چرا در زمان جنگ میگهای 25 در زمانی حتی هر شب تهران را بمباران می کردندو از تامکتهای افسانه ای خبری نبود؟

مدیر انجمن اخبار نیروی هوایی و عضو گروه هوانوردی نظامی
    سپاسگزاری
    7,820
    سپاسگزاری شده : 8,636 بار در 504 پست
    قدرت امتیازدهی
    99
    Array

پیش فرض پاسخ : یک سوال در مورد بمباران تهران در زمان جنگ

با سلام؛
    پرسش بسيار خوبی است.

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    441
    سپاسگزاری شده : 454 بار در 55 پست
    قدرت امتیازدهی
    15
    Array

این سوال برای من هم پیش آمده بود ، یادم می آید که روزی در تهران اعلام وضعیت قرمز شد من چون بچه بودم سریع رفتم پشت بام در همان زمان هم هواپیمای عراقی کار خودش را کرد وقتی که به آسمان نگاه کردم دیدم که هواپیمای ذکر شده در ارتفاعی بالا بدون هیچ مزاحمتی آسمان تهران را ترک کرد ، البته من به یاد نمی آورد که هیچ هواپیمای عراقی در آسمان تهران هدف قرار گرفته باشد . دفاع از تهران صرفا توسط توپهای ضد هوایی انجام می گرفت و بعدا هم از طریق یکی از دوستان خلبان شنیدم که فانتومهای آلرت مهرآباد نیز بوده اند اما به دلیل ارتفاع بالا پرواز هواپیماهای عراقی فرصت در گیری را نداشتند ، البته تمامی تام کتها به مناطق حساس و پایانه های نفتی مثل خارک اعزام شده بودند و خیلی از آنها نیز به علت تحریم و نداشتن قطعات زمین گیر بودند بخاطر همین آسمان تهران تقریبا بدون دفاع بود و چه بسا اگر یکی از این کرکسها در آسمان تهران شکار می شد دیگر جرات حمله پیدا نمی کردند ، البته منطقی هم به نظر می رسد که شریان حیاتی کشور در آن (فروش نفت ) به هر قیمتی باید حفظ می شد .

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    38,432
    سپاسگزاری شده : 52,314 بار در 4,034 پست
    قدرت امتیازدهی
    549
    Array

هواپيماهاي عراقي با آگاهي استفاده و از نقاط كور راداري به سمت تهران ميآمدند و پدافند خيلي دير متوجه حضور اونها ميشد. پرواز دائمي يك اف 14 بر فراز تهران هم ميسر نبوده. لذا تا به خود بجنبند هواپيماي عراقي عمليات شوم خودش رو انجام ميداد و مي رفت.
    حضور اف 14 ها بر فراز خارك خيلي بيشتر بود تا صادرات نفت قطع نشه

Aviation Electrician's Mate
    سپاسگزاری
    1,019
    سپاسگزاری شده : 745 بار در 130 پست
    قدرت امتیازدهی
    16
    Array

در یک بازه زمانی خاص تهران هر 8 ساعت توسط میگ 25 بمباران می شد. تا اینکه یک میگ 25 روی اصفهان و ظاهرا توسط سام 2 هدف قرار گرفت و خلبانش اسیر شد. از آن ببعد این عملیات قطع شد و از اواخر سال 66 موشک باران تهران آغاز شد.

همزمان با حملاتی که به تهران می شد و در واقع فاقد ارزش نظامی بود، علاوه بر تاسیسات نفتی، شهرهای کوچک و بزرگ دیگر هم مورد حملات شدید و پر تلفات قرار می گرفتند. و چه بسا عراق همزمان با حمله میگ 25 به تهران، تعداد دیگری از هواپیما های خود را به با لود کامل مهمات به شهرای نزدیکتر می فرستاد تا شکاری ها مجبور به رفتن به آن سمت شوند و در واقع ترجیح بدهند که جلوی حملات پر تلفاتتر را بگیرند، تا حملات معمولا کم تلفاتتر به تهران.

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    5,624
    سپاسگزاری شده : 9,440 بار در 446 پست
    قدرت امتیازدهی
    72
    Array

بمباران تهران با میگ 25 انجام میشد.این هواپیما با ارتفاع بالای 80000 پا و سرعت بالای 2 ماخ وارد فضای کشور شده از قبل از ورود توسط رادارها از جمله سوباشی و سپس توسط رادار کرج شناسایی میشد.عملا نقطه کور راداری در مورد میگ 25 صدق نمیکرد.البته این رو هم توجه داشته باشید که اصلا عراق عمدتا حملات خود را با تعداد هواپیمای بالا و از ارتفاع زیاد انجام میداد, اهل خوابیدن کف و این حرفا نبودن(مال این حرفا نبودن).
    در مورد عدم رهگیری میگ 25 ها روی تهران چندین مورد تلاش شد ولی بی نتیجه بود.در یک مورد خود من با یکی از خلبانان تامکت صحبت کردم,گفت که یه مدت در تهران مستقر شده بودند به صورت ماموریتی,یه بار اسکرمبل میزنند به سرعت با تمام قدرت به سمت اعلام شده توسط رادار در حال اوج گیری بودند که کابین فشار خود را از دست میدهند و سریعا مجبور به کاهش ارتفاع میشوند.پرده گوش خلبان هم پاره شده و دچار خونریزی میشود.
    Still I do impossible missions...dont you believe that?1

سپاسگزاری
    2,020
    سپاسگزاری شده : 3,447 بار در 202 پست
    قدرت امتیازدهی
    39
    Array

با تشکر از bravo عزیز بابت مطلب مفیدی که بیان کردند...
    در جواب سوال این دوست عزیزمون باید گفت که تامکت های ما در این دوره زمانی خاص از آمادگی بسیار پایینی برخوردار بودند که توی صحبت های bravo عزیز هم از اون یاد شده وگرنه اگر تامکت ها 100% عملیاتی بودند و می توانستند با فونیکس در طول شبانه روز پرواز کنند که دیگه اجازه حتی ورود میگ 25 ها به درون خاک ایران را نمی دادن چه برسه بیان تا تهران ولی خوب متاسفانه در اون دوره تاریخی خاص مشکلات فراوانی بر سر آماده نگهداشتن تامکت ها بود از طرفی اینگونه حملات در هنگامی صورت می گرفت که آسمان ایران از تامکت خالی بود و عراقی ها میدونستن که ما مشکل داریم وگرنه ما هیچ وقت بی دلیل آسمونمون رو بی تامکت نمیزاریم....
    تامکت ها بارها ثابت کردند که در شکار میگ 25 های عراقی استاد هستند

any where ، any weather ، any time

هوانورد کوشا
    سپاسگزاری
    13,548
    سپاسگزاری شده : 18,154 بار در 706 پست
    قدرت امتیازدهی
    173
    Array

Arrow پاسخ : یک سوال در مورد بمباران تهران در زمان جنگ

البته بنده با اندكي جستجو نمونه هايي از شكار MIG 25 توسط تامكت هاي پايگاه يكم شكاري يافتم ولي از صحت كامل اين اخبار بي اطلاع هستم :

6 آگوست 1983:جنگندهء F-14A متعلق به اسكادران 73 ام مستقر در پایگاه یکم شکاری مهرآباد، با یک موشک AIM-54A، جنگندهء MiG-25RB عراقی را ساقط مي‏کند.

15 فوریه 1986:جنگندهء F-14A متعلق به اسكادران 73 ام مستقر در پایگاه یکم شکاریمهرآباد، با یک موشک AIM-54A، جنگندهء MiG-25RB عراقی را ساقط مي‏کند.

17 نوامبر 1986:جنگندهء F-14A متعلق به اسكادران 73 ام مستقر در پایگاه یکم شکاری مهرآباد، با یک موشک AIM-54A، جنگندهء بسیار پیشرفته و جنگ الکترونیک MiG-25BM عراقی را که توسط خلبان روس پرواز می‏کرد در ارتفاع 67 هزار فوتی ساقط مي‏کند. و ...

منبع

سپاسگزاری
    906
    سپاسگزاری شده : 1,539 بار در 188 پست
    قدرت امتیازدهی
    25
    Array

تا جایی که به یاد دارم هیچکدام از میگهای 25 که تهران را بمباران می کردند ساقط نشدند و به حدی این کار را بصورت روتین و در حول و حوش ساعت معینی در شب انجام میدادند که مادرم می گفت نخوابیم تا بمبمان را بزنند چون بد خواب می شویم!ضمنا اگر تامکتها آماده نبودند چگونه دفاع از خارک را انجام می دادند؟

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    6,604
    سپاسگزاری شده : 1,620 بار در 252 پست
    قدرت امتیازدهی
    22
    Array

متاسفانه بیشتر این حمله ها از روی عمد اجازه داده میشد تا روی تهران در اواسط جنگ انجام بشه!!به دلایل خاصص!!

صفحه 1 از 7 1234567 آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. شليك موشك استاندارد از فانتوم در زمان جنگ
    توسط sokuteasemuni در انجمن دستاورهای نیروی هوایی
    پاسخ ها: 0
    آخرين نوشته: 11-10-2010, 17:24
  2. سوال در مورد پرواز klm 433 از آمستردام به تهران
    توسط 3iavash در انجمن هوانوردی غیر نظامی
    پاسخ ها: 18
    آخرين نوشته: 12-09-2010, 09:48
  3. خاطره ای از بمبارن تهران در زمان جنگ تحمیلی
    توسط اینجانب در انجمن دفاع مقدس و شهدا