@aerospacetalk
صفحه 3 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 65

جستار: گفتگو پیرامون بمباران تهران در زمان جنگ

عضو گروه هوانوردی غیر نظامی
    سپاسگزاری
    6,893
    سپاسگزاری شده : 3,770 بار در 290 پست
    قدرت امتیازدهی
    31
    Array

پیش فرض پاسخ : یک سوال در مورد بمباران تهران در زمان جنگ

دوستان در مورد میگ 25 جالبه بدونید که در تاریخ August 6, 1983 یک فروند میگ 25 توسط
    سرهنگ یدالله جوادپور (فرمانده پایگاه تبریز) با هواپیمای
    F-5E شکار شد...
    توجه کنید...
    ما تونستیم با F-5 میگ 25 شکار کنیم. در حالی که این دو هواپیما از نظر توانایی ها و قابلیت ها
    اصلا با هم قابل مقایسه نیستند...

یک جمله جالب به نقل از ویکیپدیا:
    These results make Javadpour the most successful F-5 fighter pilot ever
    There Is No Excuse For Pilots People

سپاسگزاری
    6,893
    قدرت امتیازدهی
    31
    Array

در مورد حضور میگ 29 در جنگ ایران و عراق
    جناب جاویدنیا از خلبانان برجسته F-14 در کتاب زندگینامشون که اخیرا به همت یکی از دوستان به چاپ رسیده گفته اند که یک میگ 29 پس از پایان جنگ در عملیات مرصاد توسط جناب عادلی و کازرونی شکار شده است... (خلبان آن نیز اسیر شده بوده) آن هم با موشک تغییر یافته هاوک. البته هم زمان خلبان عراقی هم روی هواپیمای جناب عادلی قفل کرده و یک موشک شلیک میکند که موشک تنها به کاور رادار F-14 برخورد میکند و هواپیما آسیب جدی نمیبیند...اما جناب عادلی تصمیم میگیرند که به پایگاه همدان مراجعت کنند...که پس از یک سری تعمیرات اولیه هواپیما در همان روز به اصفهان بازمیگردد!
    که البته به قول دوستان این نظریه باز از طرف ایرانی داره بیان میشه نه یک منبع مستقل!

مدیر انجمن نیروی هوایی ایران
    سپاسگزاری
    2,612
    سپاسگزاری شده : 6,754 بار در 430 پست
    قدرت امتیازدهی
    75
    Array

سلام

PAV101 دوست گرامی

یکسری از گفته های شما را قبول دارم و یکسری دیگر از گفته های شما من نمی تونم به صراحت آنرا تکذیب کنم درباره مدارک هم باید عرض کنم که خودتون بهتر می دونید که ایران این مدارک را هیچ گاه تحویل نمی دهد ولی کمک خلبان پرواز در ایران حضور دارد که در برنامه های تحت عنوان " تامکت" که در هفت قسمت یک ساعتی در حال تهیه می باشد کل ماجرا را نیز تعریف می کند صحبتی که خود من هم داشتم بر این اساس توضیح داده شد که ما نمی دانستیم چه هواپیمایی را زده ایم با مراجعت به پایگاه و استقبالی که از ما شد اعلام کردند که میگ 29 هدف قرار گرفته و لاشه آن نیز بدست آمده است و اینرا نیز در نظر بگیرید که تمامی مراحل فیلم برداری نماینده نیرو حضور داشته و بعد از اتمام نسخه اصلی به ستاد رفته و بعد از بررسی صحت و همچنین مسائل حفاظتی در صورت تایید عودت داده می شود که این فیلم هم عودت داده شده است در مورد کتاب هم به همین شکل است و این موضوع ابتدا تایید شده و سپس اجازه چاپ داده شده است
    در مورد درگیری دو میگ 29 هرچند نمی توانم آنرا تایید نمایم ولی این درگیری هم در اوایل سال 1367 رخ داد و شما درست می گویید تا پایان جنگ هم میگها پرواز نکردند ولی بسیار روی میگ 29 مانور می دادند و در اصل در مرصاد جنگ تمام شده بود پس امکان پرواز میگ 29 نیز وجود داشته است

-------------------------------------------------------

, Goebbels دوست گرامی

در مورد پرواز دو فروندی تامکت یک مقدار اشتباه می کنید در آن برهه از زمان به دلیلی که همه دوستان می دادنند ما هیچ گاه به صورت فرمیشن دوفروندی تامکت را به پرواز در نمی آمد معمولا تک فروند و با فاصله از هم پرواز می کردند . در مورد میگ 29 هم همانطور که گفتم اسرار نمی کنم که این اتفاق افتاده هرچند که با صحبتهایی که انجام دادم تقریبا مطمئن هستم که میگ 29 شکار شده است

------------------------------------------------

grumman دوست گرامی

نیروگاه نکا توسط میراژها زده شد نه میگها

-----------------------------------------------------------

50fx.50 دوست گرامی

ممنون از یاد آوری این حماسه ولی دونکته وجود داره اول اینکه خلبان اف 5 سرهنگ خلبان حسین شعبانی بودند و دوم اینکه میگ 25 سقوط نکرد یعنی مطمئنا در ایران سقوط نکرد
    پاينده باد ايران زنده باد ايراني

وبلاگ من
    http://www.iranian-airforce.blogfa.com

صفحه اینستاگرام
    https://instagram.com/iranian_airforce_pilots_martyr

مدیر انجمن اخبار نیروی هوایی و عضو گروه هوانوردی نظامی
    سپاسگزاری
    7,826
    سپاسگزاری شده : 8,571 بار در 493 پست
    قدرت امتیازدهی
    100
    Array

با سلام،
    نظر شخصی من همواره بر اين است که "اين که چه کسی چه چيزی می گويد مهم نيست، بلکه چه چيزی درست است مهم است". تجربه شخصی به من ثابت کرده است منابع داخلی به هيچ عنوان برای امور نظامی قابل اعتماد نمی باشند.
    1- شوروی سابق هيچگاه به آلمان شرقی ميگ 25 صادر نکرد تا عراق بتواند از خلبانان آموزش ديده ميگ 25 آلمانی برای هدايت جنگنده های خود استفاده نمايد. البته يک گردان شناسايی نيروی هوايی شوروی در آلمان شرقی مجهز به مدل شناسايی ميگ 25 مستقر بود که خلبانان روسی (و نه عراقی يا آلمانی) به وسيله آنها پروازهای هفتگی شناسايی بر فراز اروپای غربی به ويژه انگلستان انجام می دادند. آنهايی که زمان جنگ را به ياد دارند می دانند که در آن زمان نيز رسانه های کشورمان ناتوانی ايران در جلوگيری از پرواز هواپيماهای عراقی ميگ 25 به فضای تهران را به بکارگيری خلبانان زن فرانسوی برای هدايت آنها نسبت می دادند. خبر مجعولی که جز برای فريب برخی عوام و پوششی برای برخی ناتوانايی ها کاربرد ديگری نداشت.
    2- هر هواپيمای جنگی پيش از يک پرواز رزمی بايد چک ليستهای ضروری مربوطه را پاس کند. بنابراين پرواز رزمی F-14 های ايران بدون رادار و ديگر سيستمهای جنگی، تنها با يک موتور، بدون داشتن برخی قطعات، ... و حرفهايی از اين دست که روز به روز بر تعداد آنها در فرومها و رسانه ها افزوده می شود در دنيای واقعی هيچ مفهومی نداشته و تنها برای گذران وقت و سرگرمی آنهم برای عده ای خاص مفيد می باشند. اما اگر بگوييم تامکتهای ما به دليل نبود پرسنل کافی برای تعمير و نگهداری و يا کمبود قطعات يدکی قادر به پرواز نبودند، و يا تنها شمار کمی از آنها قادر به انجام عمليات رزمی بودند منطقی به نظر می رسد. به هر روی بررسی اين که چــرا يک تامکت مسلح پس از پرواز قادر به انجام مأموريتی که اصولاً ايران آنها را برای آن منظور خريداری کرده بود، نـبود بحثهای دقيقتری را می طلبد.
    3- توليد سوخوی 24 مدل صادراتی بين سالهای 1988 تا 1992 انجام شد و امکان استفاده رسمی عراق از فنسر در جنگ با ايران و در نتيجه سرنگونی يک فروند از آنها توسط ايران نمی تواند صحت داشته باشد. از سوی ديگر به گفته منابع غير رسمی روسی، عراق اولين پيش نمونه سوخوی 24 را در June سال 1988 (کمتر از 2 ماه پيش از پايان جنگ) از شوروی تحويل گرفت و اين در حاليست که منابع اسرائيلی اولين تحويل را در سال 1990 گزارش نموده اند که به حقيقت نزديکتر است.
    4- بنا بر اطلاعات موجود، عراق در سال 1988 در حال دريافت نخستين سری ميگهای 29 و سوخوهای 25 خود بود. گرچه تحويل يک جنگنده به يک کشور خريدار لزوماً به معنی عملياتی شدن آن جنگنده نمی باشد، اما به هر روی می توان حداقل احتمال ضعيفی برای حضور ميگ 29 در ماههای پايانی جنگ تحميلی متصور شد. از سوی ديگر به کمک سيگنالهای برگشتی و برخی کدهای شناسايی از هر هواپيما تا حدود زيادی می توان نوع آن هواپيما را شناسايی نمود و خلبانان کشورمان که در آمريکا آموزش ديده بودند با نحوه شناسايی سايتهای سام-2 و سام 3 و نيز ميگهای 21 و 23 آشنا بوده اند (و در خاطرات برخی خلبانهای کشورمان نيز موجود است) ولی با توجه به اين که ميگ 29 هواپيمای جديدی به شمار می آمده، بديهی است که کدهای شناسايی مربوطه در اختيار ايران و خلبانان آن نبوده و اين که خلبانان تامکت کشورمان چگونه متوجه شده اند هواپيمايی که احتمالاً سرنگون کرده اند يک ميگ 29 بوده است، قابل بحث بوده و احتمالاً گواهی بر عدم وجود ميگ 29 در آن درگيری می باشد. البته اگر در اين زمينه اساتيدی مانند moh-597 نظر بدهند بهتر است.

نکته جالب: نخستين سری ميگهای 29 تحويلی به عراق فاقد قابليت ديد به پايين بوده اند (Military Balance, 1988):

ويرايش: ممنون از جناب moh-597 که در زمانی که مشغول تايپ اين پست بودم، توضيحات کاملتری درباره ميگ-29 عراقی ارائه نموده اند.

سپاسگزاری
    6,893
    قدرت امتیازدهی
    31
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط moh-597 نمایش نوشته ها
    سلام

50fx.50 دوست گرامی

ممنون از یاد آوری این حماسه ولی دونکته وجود داره اول اینکه خلبان اف 5 سرهنگ خلبان حسین شعبانی بودند
    جناب moh-597 عزیز
    من این نکته رو که جناب جوادپور شکارچی MIG-25 بودند از ویکیپدیا دیده بودم...

http://en.wikipedia.org/wiki/Yadollah_Javadpour

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    7,086
    سپاسگزاری شده : 1,628 بار در 253 پست
    قدرت امتیازدهی
    26
    Array

با سلام خدمت دوستان عزیز بنده حدود چند ماهی به سایت سر نزدم اما در مورد سجیل باید گفت که ما شنیده بودیم که یک سوخو 24 را زده البته گفته های ضد و نقیض مسئولان باعث شده موثق نباشد یکی میگه در غرب یکی میگه در تهران بنده هم شنیده بودم در جنگ تنها یک میگ 29 عراقی به اشتباه یک میگ دیگر از همین نوع را ساقط می کند
    ای کاش می توانستم ، یک لحظه می توانستم
    بر شانه های خود بنشانم این خلق بی شمار را
    و گرد حباب خاک بگردانم تا با دو چشم خویش بینند
    که خورشیدشان کجاست تا باورم کنند

میتوانیم با استفاده از جدل عقاید آدمهای دیگر را نابود کنیم یا بگذاریم هرچه میخواهند بگویند . نمیتوانیم عقاید را با زور نابود کنیم چنین کاری از هر نوع رشد آزادانه ی هوش ممانعت میکند

با رعایت قوانین به حفظ نظم فروم خودتان کمک کنید

Aviation Storekeeper
    سپاسگزاری
    1,190
    سپاسگزاری شده : 342 بار در 30 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط moh-597 نمایش نوشته ها

grumman دوست گرامی

نیروگاه نکا توسط میراژها زده شد نه میگها

-----------------------------------------------------------

سلام محمد جان راستش من تو پستم نگفتم توسط میگ زده شد ....

Aviation Storekeeper
    سپاسگزاری
    6
    سپاسگزاری شده : 131 بار در 24 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

پیش فرض پاسخ : گالری تصاویر کمیاب نیروی هوایی پیشین عراق

سلام
    من در مورد آون چیزهایی که فرمودید چیزی نمیدونم فقط میدونم
    سال ۶۶ اسفند ۴ شنبه کلاس چهارم دبستان تهران دوستم کنار دستم نشسته بود ۵ شنبه غایب بود شنبه که اومدیم سر کلاس یک گل روی صندلیش گذشته بودند کفتند شهید شده
    میدونم اسفند و بهمن ۶۶ یک شب درمیون تهران بمباران میشد.پس خلبانهای عراقی خیالشون راحت بود که هرشب یا یک شب درمیون به ما سر میزدند.
    یادمه از بابام میپرسیدم از کجا میدونی موشک یا بمب میگفت اینها که چند تا صدای بلند پشت سر هم میشنوی بمب از هوا پیما میاندازند. موشک یک بار صدا میده.
    میدونم هنوز ف-۱۴ توی ایران پرواز میکنه هنوز موشک فونیکس داره ولی ولی دیگه خیلیا توی جریان آون بمبارانها دیگه نیستند.
    میدونم این هوا پیماها و موشکها رو برای این خریده بودند{حالا هرکی که خریده بود} که از ماها دفاع کنه ولی چطوره که هنوز مدافع باقیمونده اما دفاع شونده مرده؟؟

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    43,814
    سپاسگزاری شده : 55,589 بار در 4,014 پست
    قدرت امتیازدهی
    549
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط arzhang نمایش نوشته ها
    سلام
    سال ۶۶ اسفند ۴ شنبه کلاس چهارم دبستان تهران دوستم کنار دستم نشسته بود ۵ شنبه غایب بود شنبه که اومدیم سر کلاس یک گل روی صندلیش گذشته بودند کفتند شهید شده
    میدونم اسفند و بهمن ۶۶ یک شب درمیون تهران بمباران میشد.پس خلبانهای عراقی خیالشون راحت بود که هرشب یا یک شب درمیون به ما سر میزدند.
    یادمه از بابام میپرسیدم از کجا میدونی موشک یا بمب میگفت اینها که چند تا صدای بلند پشت سر هم میشنوی بمب از هوا پیما میاندازند. موشک یک بار صدا میده.
    میدونم هنوز ف-۱۴ توی ایران پرواز میکنه هنوز موشک فونیکس داره ولی ولی دیگه خیلیا توی جریان آون بمبارانها دیگه نیستند.
    میدونم این هوا پیماها و موشکها رو برای این خریده بودند{حالا هرکی که خریده بود} که از ماها دفاع کنه ولی چطوره که هنوز مدافع باقیمونده اما دفاع شونده مرده؟؟
    من هم بمباران هر شب تهران رو خاطرم هست. همونطور كه ميدونيد اف 14 ها به سختي سرپا بودن و تعداد كمي به صورت همزمان عملياتي بودن. همان تعداد كم هم مشغول محافظت از جزيره خارك بودند. اگر نفتي از خارك صادر نميشد شايد بجاي هواپيماهاي عراقي، تانكهاي عراقي رو در تهران ميديد.
    سن و سالتان بيشتر از اين است كه اينقدر احساسي و بي منطق باشيد

سوالي پرسيده ايد و پاسخ خود را دريافت نموده ايد. سپس ميفرماييد:
    ن در مورد آون چیزهایی که فرمودید چیزی نمیدونم فقط میدونم....
    ومجددا صحبت اوليه خود را مي فرماييد. فكر نميكنيد اين كار زيبنده و شايسته نيست؟ اگر چيزي را نميدانستيد و پاسخ آن را دريافت ميكنيد پس ديگر نمي توانيد بگوييد نمي دانيد چون الان مي دانيد !!

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    1,649
    سپاسگزاری شده : 3,875 بار در 375 پست
    قدرت امتیازدهی
    49
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط arzhang نمایش نوشته ها
    سلام
    دوست عزیز
    در سال 66 عراق با موشک به تهران حمله می کرد و بصورت کور این عمل انجام می شد!
    با تشکر

صفحه 3 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. شليك موشك استاندارد از فانتوم در زمان جنگ
    توسط sokuteasemuni در انجمن دستاورهای نیروی هوایی
    پاسخ ها: 0
    آخرين نوشته: 11-10-2010, 17:24
  2. سوال در مورد پرواز klm 433 از آمستردام به تهران
    توسط 3iavash در انجمن هوانوردی غیر نظامی
    پاسخ ها: 18
    آخرين نوشته: 12-09-2010, 09:48
  3. خاطره ای از بمبارن تهران در زمان جنگ تحمیلی