@aerospacetalk
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

جستار: Rolling Takeoff،مزايا،معايب

Wing Commander
    سپاسگزاری
    19,709
    سپاسگزاری شده : 25,207 بار در 1,387 پست
    قدرت امتیازدهی
    254
    Array

پیش فرض Rolling Takeoff،مزايا،معايب

Rolling Takeoff

شايد در بعضي از پرواز ها اين تجربه را داشتيد كه خلبان به محض وارد شدن بر روي باند شروع به POWER دادن براي Take off مي كند ، اين حالت Take off را كه Take off Thrust در حالي كه هواپيما در حال حركت است تنظيم مي شود و هواپيما بدون توقف شروع به
    Takeoff
    مي كند را اصطلاحاً Rolling Takeoff مي گويند.

در بعضي از مراجع Rolling Takeoff بدين صورت تعريف شده است:

: Definition of a Rolling Takeoff

Takeoff for which the thrust setting sequence is initiated while the aircraft is moving

Thrust is not set under the brakes

اين نوع Takeoff گاهي اوقات به دليل ترافيكي كه در Final قرار داشته باشد ممكن است توسط خلبان انتخاب شود و يا گاهي اوقات به دليل مزايايي كه به آنها اشاره خواهيم كرد ، توسط خلبان اين Takeoff انجام شود.
    زمانيكه به دليل ترافيك اين نوع Takeoff لازم باشد ، كنترلر از خلبان سوال مي كند :
    Are you ready for immediate departure?
    اگر خلبان مايل و آماده باشد تائيد مي كند و كنترلر هم او را بدين صورت مجاز به Takeoff مي كند.
    Line up RWY--- be ready for immediate departure
    كه در حين Line up مجوز Takeoff داده مي شود و يا
    Take off immediately RWY---i
    كه خلبان هم پس از ورود به باند بدون توقف شروع به Takeoff مي كند.

مزاياي Rolling Takeoff :

- كاهش خطر FOD (Foreign Object Damage)i براي هواپيما
    - كاهش ريسك Stall/Surge موتور
    - كنده شدن از زمين ( Lift off) زودتر انجام مي شود
    - كاهش استهلاك Brakes

- آسايش بيشتر مسافران

معايب Rolling Takeoff :

- ممكن است مقدار كمي عدم تقارن در قدرت موتورها ( small power dissymmetry)
    در لحظه اوليه ايجاد شود.
    - انطباق با خط مر كزي باند ( Alignment With RWY Center Line ) ممكن است كمي طولاني تر شود.

* از لحاظ Performance هم اگر Rolling Takeoff به طور صحيح انجام شود تفاوتي با Static Take off نخواهد داشت.

آدم های بزرگ سکوت را برای سخن گفتن برمی گزینند
    آدم های متوسط گاه سکوت را بر سخن گفتن ترجیح می دهند
    آدم های کوچک با سخن گفتن بسیار، فرصت سکوت را از خود می گیرند

Aviation Electrician's Mate
    سپاسگزاری
    3,268
    سپاسگزاری شده : 1,405 بار در 146 پست
    قدرت امتیازدهی
    24
    Array

پیش فرض پاسخ : Rolling Takeoff،مزايا،معايب

به نظر من این جور تیک آف مسافرها رو اذیت میکنه من چند سال پیش با md83 ماهان این نوع تیک آف رو تجربه کردم پرواز سیرجان-تهران بود خلبانم فکر کنم بلغاری بو از نظر من که مسافر بودم یکی از بدترین و ترسناک ترین تیک آفهایی بود که میدیدم.. طبق sid فرودگاه سیرجان خلبان برای رسیدن به takra از طریق بان 13 تاکسی میکنه به انتهای اون که در واقع باند 31 هست میرسه با یه دور موازی با باند 31 میشه میره برای تیک آف..تو این پرواز خلبان به انتهای باند که رسید کمی به سمت راست گردش کرد در بعد در حالی که تقریبا پشت به باند بود موتور خیلی زیادی داد و به چپ چرخید که باعث گردش سریع هواپیما شد در حالی که زاویه 90 درجه با باند داشتیم فول تراست کرد که همه چسبیدن به صندلی اشون و خیلی سریع چرخید همه کپ کردن تیک آف و ادامه داد به vr که رسید چنان سریع هواپیما رو از زمین کند که همه سرگیجه گرفتن خیلا هم حالشون بد شد.من با a320 و bae146 همین مسیر رو رفتم اصلا از این نوع تیک آف خبری نبود...

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    18,989
    سپاسگزاری شده : 15,349 بار در 1,148 پست
    قدرت امتیازدهی
    160
    Array

خلبانان تركيش اير هم در فرودگاه آتا ترك از اين روش استفاده مي كنند. حال نمي دونم كه به دليل ترافيك هست يا يك رويه از طرف برج مراقبت؟ هر 2 باري كه هواپيماي ما از اين فرودگاه Take off داشت از Rolling Take off استفاده شد. البته همين خلبانان توي فرودگاه امام از اين روش استفاده نمي كنن و با توقف كامل در ابتداي باند Take off انجام ميشه.
    يك نكته جالب ديگه هم اينكه توي Landing توي فرودگاه آتا ترك هم خلبان به محض كم كردن سرعت و با سرعت نسبتا زياد تر از عرفي كه ما توي ايران داريم وارد Taxi way ميشن و ترمزهاي نهايي رو توي Taxi way ميزنن!

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    201
    سپاسگزاری شده : 208 بار در 44 پست
    قدرت امتیازدهی
    12
    Array

تو کوالالامپور بنده همچین تجربه ای رو داشتم با ایرباس 320 airasia
    ولی اصلا اذیت نشدیم..گمونم دلیلشون ترافیک بالای اونجا بود

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    1,649
    سپاسگزاری شده : 3,875 بار در 375 پست
    قدرت امتیازدهی
    49
    Array

در فرودگاههای نزدیک به دریا است این تکنیک به هیچ عنوان نباید استفاده شود
    ولی در سایر فرودگاه ها و بتا بر نظر خلبان قابل اجرا است
    در صورت اعتماد کامل خلبان به وضعیت هواپیما از لحاظ فنی و یا محدودیت زمانی در بلند شدن این امر اتفاق می افتد

سپاسگزاری
    1,589
    سپاسگزاری شده : 503 بار در 75 پست
    قدرت امتیازدهی
    15
    Array

البته سال 86 با فوكر ايران اير براي يك ماموريت كاري به گرگان رفتم كه در ابتدا حدود 20 دقيقه تو هواپيما نشستيم و خلبان اعلام كرد منتظر يك قطعه براي يك هواپيما در گرگان زمينگير ميباشد هستيم و جالب اينكه بقدري ترافيك به داخل كاكپيت زياد بود كه حد نداشت و پرسنلي فني هي ميرفتن و ميومدن.خلاصه بعد از 20 دقيقه راه افتاديم و وارد 29R شد و رفت انتها سريع دور زد و گازش و گرفت و رفتيم خلاصه شانس ما يكي از مهماندارها جاش بغل من بود و گفتم شما كه راست ميگيد منتظر قطعه بوديد!!!!!!!!!بنده خدا هم خنديد و گفت نميشه مردم و تو استرس انداخت و جالبيش اين بود كه برگشت گفت من دانشجوي خلباني هم هستم.زمانيكه رسيديم گرگان فقط هواپيماي ما بود تو فرودگاه منم تا تونستم لفتش دادم تا اخرين نفر برم بيرون و ديدم يك كاپيتان مسن اومد بيرون (اسمشو يادم رفته)گفتم خسته نباشيد ولي من تا چشم انداختم اثري از هواپيما نبود قربان ،اون نازنين هم خنديد و گفت مصلحتي بود عزيزم

سپاسگزاری
    1,795
    سپاسگزاری شده : 542 بار در 71 پست
    قدرت امتیازدهی
    18
    Array

سلام خدمت دوستان عزیز. بنده هم تو پرواز تبریز-تهران که با EP-IBZ انجام شد، این تجربه رو داشتم. وقتی هواپیما به نزدیکی انتهای باند رسید، خلبان full throotle کرد و شتاب گرفت و رفت. تو مسیر کلی فکر کردم که چرا خلبان این کارو کرده. البته تو اون لحظه فکر کردم که خدایا، نکنه یه هواپیما داره پشت سرمون فرود میاد و اینم داره فرار میکنه ! بعد که بیشتر فکر کردم، به این نتیجه رسیدم که شاید نسبت قدرت موتور این هواپیما به وزنش به طور نسبی کمی بیشتر از هواپیماهای مسافربری معمول باشه و دیگه نیاز نباشه تا خلبان ترمز کامل کنه و وقتی قدرت موتور به حداکثر خودش رسید، ترمزها رو رها کنه و بره. همون طوری گاز داده رفته! آخه تو اون پرواز هم کاملا مشخص بود که هواپیما وزن قابل توجه کمتری تا MTOW داره. اگه توجه کرده باشین، شتاب B4 موقع takeoff واقعا زیاده و مثل 154 نیست که به زور از آخر باند کنده میشه و تازه رو هوا موتوراش شروع میکنه به تولید thrust موثر!! بالاخره الان متوجه شدم که داستان از قرار دیگریست...
    با تشکر از مطالب مفیدتون.

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    94
    سپاسگزاری شده : 1,986 بار در 233 پست
    قدرت امتیازدهی
    29
    Array

تجربه کاملا متفاوتی رو با توپولوف کیش داشتم ، خلبان پارک بریک رو ست کرده و حداقل 2 3 ثانیه تو فول تراست ( یا یه مقداری نزدیک به اون ) بودیم و وقتی که پارکینگ بریک رو ریلیز کرد هواپیما از جاش کنده شد !