@aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk
صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 41 , از مجموع 41

جستار: پاسخ : یادداشهایی از نهاجا و دیگر نیروهای ما در جنگ- فروردین ماه ۱۳۶۳

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن های هوانیروز و هوادریا
    سپاسگزاری
    49,316
    سپاسگزاری شده : 56,061 بار در 4,513 پست
    قدرت امتیازدهی
    550
    Array

پیش فرض پاسخ : یادداشهایی از نهاجا و دیگر نیروهای ما در جنگ- فروردین ماه ۱۳۶۳

فروردین 1363

یکم
    : آقای خوئینیها ازبرنامه حج آینده گفت و اینکه اعلام کردهایم، یکصدو پنجاه هزار نفر را به حج میبریم و عربستان سعودی پذیرفته است. اما شرکت هواپیمائی هما میگوید، احتیاج به چهار هواپیمای بزرگ دیگردارد که مشکل میشود برای آن زمان، تهیه کرد؛ چه اجاره و چه خرید. گفتم باید قاطعانه خواست که اجرا شود و اگر هواپیما به دست نیامد، برنامه پروازهای عادی را تغییر بدهند
    در جبهه دیشب موفق به زدن خاکریزهای مورد نظر شدهاند و تلاش عراق را برای جلوگیری از آن، خنثی کردهاند. عراقیها هم امروز از اسلحه شیمیائی، زیاد استفاده کردهاند؛گلوله های سمی را با توپ میاندازند.

دوم: بعد از نماز صبح، گزارشها را خواندم. هنوز موضوع کاربرد سلاح شیمیایی توسط عراقیها وتبلیغات کاذب آنان در مورد جزایر، مسأله روز است.
    اول شب، با قرارگاه نجف تماس گرفتم. در آنجا هم بارش باران،شدید است. به آقای [محسن] رضائی [فرمانده سپاه پاسداران] گفتم برای بردن خبرنگاران خارجی به جزایر مجنون، آماده شوند.

سوم: شب، با قرارگاه نجف تماس گرفتم؛ وضعشان خوب است. گفتند امروز دو هواپیمای عراقی راساقط کردهاند؛ یکی در جزیره [مجنون] و دیگری در هور. با نخست وزیر، تلفنی صحبت کردم وخواستم که به آقای [سیدکمال]خرازی اطلاع دهند تا از خبرنگاران خارجی، برای دیدن جزایرمجنون، دعوت کنند

چهارم: آقای [محسن]رضائی از جبهه اطلاع داد که امروز هم دشمن، بمب شیمیائی به کار برده است.

پنجم: قرار شد، خبرنگاران روزسهشنبه آینده [به جزیره مجنون] بروند
    با سرهنگ موسوی قویدل در قرارگاه خاتمالانبیاء تماس گرفتم. از وضع جبهه ها راضی بود وگفت که بارش باران زیاد در هفته اخیر، جبهه ها را آرام کرد؛ از دیشب تا امشب، مرتبا باران میبارد و خیلی خوب شد، چون نیروهای ما در جزایر و هور، هنوز مواضع جدید خود را تحکیم نکردهاند؛ آسیب پذیریم و باران، فرصتی برای تحکیم مواضع، بدست میدهد.

ششم: صبح زودآقای [محسن]رضائی از جبهه تلفن کرد و از سخنرانی آقای سرهنگ [علی]صیاد شیرازی برای فرماندهان قرارگاه کربلا تا سطح فرمانده گردان، گله داشت. گفت، باران مانع تحرک نیروهای ما وعراقی ها است و بازدید خبرنگاران از جزیره را هم، مشکل کرده است. مطالب ایشان را با آیتالله خامنهای در میان گذاشتم. قرار شد نوار صحبت های آقای صیاد شیرازی از عقیدتی سیاسی ارتش خواسته شود. ظهر، در این باره با آقای صیاد شیرازی، تلفنی صحبت کردم؛ قبول نداشت و خواهان رسیدگی شد.
    عصر، آقای بهزاد نبوی [وزیر صنایع سنگین] آمد؛ پیشنهاد داشت بخشی از امکانات [وزارت]صنایع سنگین در خدمت جنگ درآید. از ساختن پل برای جزیره مجنون الهام گرفته بود. راجع به انتخابات هم صحبت شد. سپس آقای [محسن] رفیقدوست [وزیر سپاه پاسداران] برای تعقیب همان حرفهای صبح آقای محسن رضائی [در مورد سخنرانی سرهنگ صیاد شیرازی] آمد و گفتکه از این ماجراها، استفاده سیاسی میشود. گفت وزارت صنایع سنگین، برای ساختن پل [جزیره مجنون]، پول خیلی زیادی گرفته است. درباره ساختن داروی معالجه اثرات سلاح شیمیائی عراق وراهکار برای مقابله به مثل، گزارشی داد.

هفتم: به زیارت امام رفتم. من راجع به جنگ و اختلاف ارتش و سپاه صحبت کردم و ایشان با من در اینکه مشکل بزرگ جنگ، همین اختلاف است، هم عقیده بودند و نیز از صدمه ای که ملت دو کشور میبینند. من، ایشان و احمد آقا، اظهار نگرانی کردیم. روی هم رفته، نتیجه این بود که اگر یک عملیات بزرگ موفق انجام شود، بعد از آن، ما باید پیشقدم برای اتمام جنگ شویم و از آن طریق، برای اسقاط حزب بعث عراق، اقدام کنیم. متفق بودیم که با وضع موجود در جبهه ها، نمیتوایم صلح رابپذیریم. درباره مشکلاتی که نطقهای پیش از دستور انتقادی و تند نمایندگان میآفریند، هم صحبت شد. قرار شد در آینده فکری بشود. همچنین قرار شد، امام، فرماندهان سپاه و نیروی زمینی ارتش را احضار کنند و در مورد اختلافات، به آنها اخطار نمایند.
    گزارشهای جبهه را آوردند. مسأله مهم، تأیید هیأت کارشناسان سازمان ملل در مورد کاربردبمب شیمیائی علیه نیروهای ما است؛ گرچه صریحا اسم عراق را نبردهاند، ولی مطلب روشن است؛ گو اینکه شیاطین از همین عدم صراحت، برای تبرئه صدام استفاده خواهند کرد.
    با جبهه هم تماس گرفتم؛ خبرنگاران را برای بازدید از جزایر مجنون به اهواز بردهاند. دفترچه رمزی که برای تماس تلفنی با جبهه تهیه شده است، کار را آسان کرده، اما چون زود به زود عوض میشود، وقتگیر است.

هشتم: -

نهم: سفر خبرنگاران خارجی به جزایرمجنون، آثار خوبی داشته است

دهم: گزارشها را آوردند، خواندم؛موج محکوم یا تقبیح کردن عراق در استفاده از اسلحه شیمیائی به راه افتاده است، ولی خیلی شدیدنیست. اسم نمیبرند؛ تلویحا میگویند. شورای امنیت سازمان ملل هم بیانیه ضعیفی داده است

یازدهم: این روزها، رسانههای جمعی غرب در مجموع، اجبارا به نفع ما حرف میزنند. استفاده عراق از اسلحه شیمیائی، فرصتی برای رسوا کردن بعثیهای عراق پیش آورده و دیدار خبرنگارانغربی از جزایر مجنون هم به نفع ما بوده است؛ گرچه شورای امنیت، سست و محافظه کارانه نظرداده، اما تأثیر خوبی داشته است. شورویها موضع خوبی ندارند؛ خودشان [به ارسال بمب شیمیایی به عراق] متهمند.

دوازدهم: -

سیزدهم
    : از جبهه خبر گرفتم. دشمن، آب فراوانی در نقاط حائل بین [نیروهای] ما و خود در جزیرهمجنون و منطقه طلائیه انداخته است؛ میترسد. کار پیشرفت ما را هم دشوار خواهد کرد.

چهاردهم: عصر، شورای عالی دفاع، جلسه داشت. درباره عملیات خیبر و همچنین معافیت مأموریت سربازان مورد نیاز در ارگانهای دولتی، بحث شد.

پانزدهم: با آقایان صیاد شیرازی،محسن رضائی و موسوی قویدل درباره جبهه ها تماس گرفتم؛ وضع بد نیست. با [سرهنگ هوشنگ صدیق] فرمانده نیروی هوائی، درباره عدم تحرک دفاع هوائی در جبهه صحبت کردم؛ناراحت شد. خواهان ملاقات شد.
    فرماندهان نیروی هوائی آمدند و آمار اقدامات انجام شده در عملیات خیبر را دادند؛ خوب است. از اینکه از عدم تحرک آنها گله شده بود، ناراحتند؛ مخصوصا چون گفته بودم، اختلاف آقایان[هوشنگ] صدیق و [عباس] بابائی مانع کار است، اختلاف را نفی میکردند؛ ولی اختلاف دارند وهمین اختلاف مانع کار است.

شانزدهم: شب آقایان سرهنگ صیاد شیرازی، محسن رضائی، رحیم صفوی، [سرهنگ موسوی] قویدل و علی شمخانی آمدند. از پیشرفت آب در جزیره مجنون، به دلیل شکستن سد ناراحت بودند.ارتشیها، خواهان خروج از جزیره جنوبی بودند و سپاه مخالف آن بود. آقای خامنهای و من هم، باخروج مخالفت کردیم. برنامه خوبی برای عملیات آینده ندارند

هفدهم: -

هجدهم
    : عصر، رئیس جمهور به منزل آمدند و راجع به اختلافات ارتش و سپاه ـ در حقیقت اختلاف سرهنگ صیاد شیرازی و محسن رضائی ـ بحث طولانی کردیم؛ کمی پیش رفت، ولی نتیجه کامل نداشت. باید منتظر نتیجه مرحله دوم عملیات خیبر بمانیم.

نوزدهم: -

بیستم: -

بیست و یکم: -

بیست و دوم: ساعت ده، آقای دهقان فرمانده سپاه پاسداران در لبنان آمد. وضع لبنان را خوب تشریح کرد؛ مدعی است، کارها را روی روالی انداختهکه در آینده، خود لبنانیها خودکفا شوند. سعی در پیدا کردن جانشین دارد.

بیست و سوم: آقای محسن رضائی، از عدم تحرک در قرارگاه کربلا گله داشت. از قرارگاه خاتم، خواستم که تحرک را مطابق برنامه ها زیاد کنند. آب از غرب جزیره جنوبی مجنون به شرق آن هم سرایت کرده است و رزمندگان آن را سد کردهاند.

بیست و چهارم: برای بازدید از سد لار، از خانه بیرون رفتیم. در دانشکده افسری با [آقای حسنغفوریفرد] وزیر نیرو و چند مهندس مربوطه، سوار هلیکوپتر {نهاجا/هوانیروز ؟AMG} شدیم و در محل سد از جزئیات کاربازدید کردیم.

بیست و پنجم: آقای صیاد شیرازی هم تلفن کرد و از عدم پیشرفت کارها گفت

بیست و ششم: شب، آقای محسن رضائی آمد و گزارشی از وضع جبهه داد؛ پیشرفت خوبی ندارند، بد همنیست. اختلاف باقی است. ممکن است، سر موعد [برای انجام عملیات] حاضر نباشند. قرار شدمنتظر نتیجه جلسات قرارگاه خاتمالانبیاء بمانیم. در جزیره مجنون هم فشار آب و حملات ایذائیهوائی ادامه دارد، اما عراقیها، بیشتر برای ایجاد مانع در مقابل حملات ما، برنامهریزی میکنند.

بیست و هفتم
    : -

بیست و هشتم: -

بیست و نهم: روز ارتش را تبریک گفتم
    اول شب، در بیت امام با سران کشور و فرماندهان نظامی برای تعیین مراحل قطعی عملیات آینده، جلسه داشتیم. به خاطر نرسیدن نیروهای سپاه تحت فرمان ارتش، تصمیمی اتخاذ نشد و قرارشد جزئیات را مشخص کنند و دو سه روز دیگر، جلسه تجدید شود

سی ام: صبح زود، آقای صیاد شیرازی به منزل آمد و درباره همان حرفهای قبلی در مورد وحدت فرماندهی، صحبت کرد.
    ظهر، آقای رحیم صفوی آمد و از ضعف همکاریها گفت و خودش هم ایمانی به موفقیت کامل طرح [عملیات جدید در جبهه] ندارد

سی و یکم: اول شب، آقایان محسن رضائی و رحیم صفوی آمدند و دوسه ساعت، وضع جبهه ها را بررسی کردیم. بدون کمک اساسی، امکان پیشرفت را خیلی کم میدانند. در مورد نحوه اقدام در تنگه هرمز ـ در صورت پیش آمد تخریب جزیره خارک توسط عراق ـ صحبت شد و با ایشان در زمینه امکان دادن فرماندهی عملیات آینده به ارتش ـ که آقای خامنهای صحبت کرده بودند ـ مذاکره کردم؛ عکسالعمل بد نبود. گرچه معتقدند، ارتش آمادگی چنین عملی را ندارد.
    قانونهای انجمن هوانوردی و هوافضای پارسی
    همه را بخوانیم و به تکتکشان پایبند باشیم

-----------------------------------------------------

ایکاش هر ایرانی دستکم یکبار شاهنامۀ فردوسی رو بخونه...بویژه بخش "پادشاهی یزدگرد" رو (اینجا).

استاد سخن, سعدی میفرماید:
    طاعت آن نیست که بر خاک نهی پیشانی صدق پیش آر که اخلاص به پیشانی نیست
    بنپایه: (اینجا)

اندازه ها از کوچکترین تا بزرگترین - بسیار دیدنی و اندیشه برانگیز

صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345

جستارهای مشابه

1. پروازهای عمره تا ۱۰ فروردین ۹۴ لغو شد
    توسط maryam.gh در انجمن سفر و خرید بلیط
    پاسخ ها: 0
    آخرين نوشته: 15-03-2015, 09:04
  2. چرا 29 فروردین روز ارتش نام گرفت؟
    توسط boeing.747 در انجمن تاریخچه نیروی هوایی