@aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk
صفحه 9 از 47 نخستنخست ... 3456789101112131415192429 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 462

جستار: گردان 11 شناسايى تاكتيكى

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن های هوانیروز و هوادریا
    سپاسگزاری
    49,239
    سپاسگزاری شده : 56,012 بار در 4,509 پست
    قدرت امتیازدهی
    550
    Array

پیش فرض پاسخ : گردان 11 شناسايى تاكتيكى

با سپاس از Reza Zr1 گرامی برای یادآوری و پوزش از Motimann گرامی....

2. سپاسگزاری ها (4):

عضو گروه هوانوردی نظامی
    سپاسگزاری
    14,410
    سپاسگزاری شده : 25,785 بار در 2,102 پست
    قدرت امتیازدهی
    179
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط RF-4 Pilot نمایش نوشته ها
    RF-5A مدل شناسايى F-5 تايگر

اين مدل هواپيما سالها در خدمت گردان 11 شناسايى - تاكتيكى نيروى هوايى ايران بوده و در جنگ ايران-عراق هم مدتى كوتاه شركت داشت.
    اين مدل بدليل كوتاه برد بودن تنها براى اهداف مرزى كاربرد مى داشت و عمليات هايى با برد كوتاه رو انجام مى داد .
    اين مدل داراى يك خدمه بوده و فاقد امكان حمل سلاح سنگين بوده و تنها از دو قبضه مسلسل برخوردار مى باشد.
    طبق امار غير رسمى ايران 5 فروند از اين مدل خريدارى كرده و در حال حاضراز تعداد باقى مانده و موقعيت انها خبرى در دست نمى باشد.
    اين مدل در اوايل سال 1360 شمسى از خدمت خارج شد.
    تمامي RF-5 هاي باقي مانده دوربين ها و سيستم هاي شناساييشون باز شده و به F-5A تبديل شدند
    عليرضاي عزيزم ، تا ابد در قلب من جاويدان خواهي ماند ...

مدیر انجمن اخبار نیروی هوایی و عضو گروه هوانوردی نظامی
    سپاسگزاری
    8,098
    سپاسگزاری شده : 8,851 بار در 532 پست
    قدرت امتیازدهی
    99
    Array

جناب RF-4 Pilot
    نه فقط صرفا" جهت ارسال يه پاسخ و ...
    1- اولاً بنده به قصد پاسخ دادن به شما اينکار رو نکردم. بنده خواستم با افزودن اطلاعات ناچيزی که داشتم به اين تاپيک ضمن سپاس از شما (که پستم رو با اون شروع کردم)، کار حضرتعالی را به نوعی برای ساير کاربران مفيدتر کرده باشم.
    2- دو تا مرجع معتبر و تقريباً مستقل برای امور دفاعی/نظامی در جهان وجود دارد: IISS-Military Balance و مؤسسه صلح استکهلم در سوئد. بنده هم به فراخور مسوؤليتی که دارم به اولی از 1961 و به دومی از 1950 دسترسی دارم. (البته Jane's هم هست که بيشتر از ديد تاکتيکی و فناوری به قضايا نگاه ميکند، ولی من به اون دسترسی ندارم.)
    شما اگر مرجع بهتری ميشناسيد ممنون ميشم که معرفی کنيد (که مطمئن باشيد در خارج ايران به جز طرف خارجی فروشنده، به اون اعتبار و وثوق مؤسسه صلح استکهلم در سوئد و Military Balance مرجع معتبرتری وجود ندارد. در داخل هم خلبانان و خانواده های آنها، مسئول خريدهای نظامی يک کشور نيستند. )
    3- اگر انصاف داشته باشيم، نوشته شما به ويژه 5 خط آخر لحن چندان خوبی ندارد. بنابراين اگر اجازه بفرماييد بيشتر در موردشون بحث کنيم:

خير دوست عزيز ايران هيچ وقت 13 فروند RF-5A نداشته, درسته من گفتم امار غير رسمى ولى امار به واقعيت خيلى نزديك هست.
    خوب من مراجعم رو ميارم خدمتتون. شما هم که قطعاً هيچ مرجع معتبری، به جز حرفهای دوستان و آشنايان در نيروی هوايی که مشخص نيست در سال 1967 (43 سال پيش) يعنی در زمان خريد RF-5A ها آيا اصولاً سمت مهمی در نيروی هوايی و يا ستاد ارتش داشته اند، نخواهيد داشت.
    اينهم گزارش مؤسسه صلح استکهلم در سوئد که دقيقاً همون عدد ميليتاری بالانس است (ميليتاری بالانس رو هم قبلاً گذاشتم). اصولاً نه ايران در آن زمان ابرقدرت بوده، نه چند فروند RF-5A آنقدر مهم بوده که دو تا مؤسسه معتبر بخواهند با جعل دقيقاً يک عدد اعتبار خودشون رو زير سوأل ببرند.

درمورد RF-4 ها هم ايران سفارش دو اسكادران(32فروند) داده بود كه تنها موفق به دريافت 16فروند از اون شد
    در مورد 16 فروند نخست در پايان رژيم شاه (کلاً و نه يک سفارش و نيز بدون در نظر گرفتن سوانح) که من هم از مراجع موجود ذکر و تأييد کردم؛ درمورد 16 فروند دوم هم اگر مرجعی معتبر داريد (نه شنيده ها و گفته ها و وب سايتها) ممنون اگر ذکر کنيد.
    در مورد جدول بالا كه ارائه داديد اين جدول هيچ اعتبارى نداره و فقط يك دست نوشته هست. كه تعداد RF-4ها در سال 1975 را 4 فروند بيان كرده كه در اين سال ايران سرى اول RF-4هاشو تحويل گرفته بود.(16 فروند)
    جمله نخست که قضاوت با خودتون که چگونه متوجه شديد اين فقط يک دست نوشته است.
    اولين سفارش RF-4E در سال 1970 به شمار 4 فروند بوده که مطابق با جدول زير تا سال 1972 به ايران تحويل شده است (مؤسسه صلح استکهلم در سوئد) و باز هم دقيقاً با Military Balance سازگار است. سفارش بعدی فانتوم در سال 1974 انجام شده که قطعاً در سال 1975 عملياتی نبوده اند. شما هم اگر مرجعی معتبرتر برای گفته هاتون داريد ممنون اگر ذکر کنيد و مشخصاً روشن بفرماييد که:
    1- چگونه و برپايه کدام مدرکی مطمئن هستيد در آغاز سال 1975 ايران تمامی 16 فروند RF-4E خود را دريافت کرده بود؟
    2- اگر ايران تمامی 16 فروند RF-4E خود را در آغاز سال 1975 دريافت کرده بود چرا و چگونه از آغاز سال 1975 تا آغاز سال 1979 (پايان حکومت شاه) هيچ RF-4E به نيروی هوايی افزوده نشد و شمار آنها در همان 16 (بدون سوانح) باقی ماند؟

اين جدول داراى معايب زيادى هست ,براى نمونه مى شه لطف كنيد بگيد از كى تاحالا ايران تانكر KC-135 داره؟؟
    شما بهتر از من ميدونيد KC-135 و تانکرهای مورد نظر در ايران هردو از مشتقات بوئينگ 707 هستند که البته با هم تفاوتهايی نيز دارند. البته Military Balance با آن اعتبار جهانی نيازی به توضيح امثال بنده ندارد و بلافاصله در سال 1976 پس از تحويل شمار بيشتری از اين هواپيماها ( آغاز تحويل 1975) داده های خود را تکميل و اصلاح کرده است (کما اينکه در مورد RF-4E ها هم پس از سفارش و تحويل شمار بيشتر، شمار کل آنها را در سال 1979 برابر 14=2-16 فروند گزارش نموده که نشاندهنده حداقل دو مورد سانحه برای اين ناوگان از ابتدای تأسيس است که در صفحه نخست اين تاپيک هم به آن اشاره شد):

.
    از دوستان خواهش مى كنم تو ارايه دليل و مدارك كمى دقت كنيد ,مطالعه كنيد يا حداقل اطلاع رو در مورد نيروى هوايى داشته باشيد نه فقط صرفا" جهت ارسال يه پاسخ و استناد به يك سايت كه مثل دهها سايت ديگه رسمى نبوده و اطلاعات كاملا" اشتباه ارايه مى دن اقدام به ارسال پست كنيد.
    اينکه شما چرا بدون آگاهی کافی در مورد شمار خريدهای نظامی اين پاسخ را پست کرديد کمی عجيب است و عجيبتر اينکه بدون ارائه حتی يک مرجع قابل اعتماد در مورد گفته هاتون، در حالی که در سال 1975 اصلاً اينترنت نبوده؛ Military Balance سال 1975 را يک سايت ناميده ايد. البته اينها اصلاً برای من مهم نيست و آنچه اهميت دارد اين است که جنابعالی با ايجاد اين تاپيک و برخی پستهای با ارزشتون در اين تاپيک به ميزان زيادی به اطلاعات من اضافه کرديد (به ويژه در مورد خلبانان و شهدای گردان شناسايی) و من از اين بابت از شما سپاسگذارم و اگر کدورتی پيش اومده از شما پوزش می خواهم.

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن حماسه آفرینان و تيزپروازان نيروي هوايي
    سپاسگزاری
    3,921
    سپاسگزاری شده : 10,969 بار در 619 پست
    قدرت امتیازدهی
    94
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Motimann نمایش نوشته ها
    جناب RF-4 Pilot

1- اولاً بنده به قصد پاسخ دادن به شما اينکار رو نکردم. بنده خواستم با افزودن اطلاعات ناچيزی که داشتم به اين تاپيک ضمن سپاس از شما (که پستم رو با اون شروع کردم)، کار حضرتعالی را به نوعی برای ساير کاربران مفيدتر کرده باشم.
    .
    motimann عزيز من بارها گفتم كه اطلاعات من 100% موصق نيست ولى به واقعيت خيلى نزديك هست و دوست دارم تو اين تاپيك اطلاعات دقيق جمع اورى بشه و اگر خودم هم اشتباهى كرده باشم ,تصحيح مى كنم و اگر از شما ايراد گرفتم بخاطر اينه كه اطلاعات خودمو مى تونم ويرايش كنم ولى مال شمارو نه و خواننده ها در اينده دچار مشكل مى شن.

2- دو تا مرجع معتبر و تقريباً مستقل برای امور دفاعی/نظامی در جهان وجود دارد: IISS-Military Balance و مؤسسه صلح استکهلم در سوئد. بنده هم به فراخور مسوؤليتی که دارم به اولی از 1961 و به دومی از 1950 دسترسی دارم. (البته Jane's هم هست که بيشتر از ديد تاکتيکی و فناوری به قضايا نگاه ميکند، ولی من به اون دسترسی ندارم.)
    شما اگر مرجع بهتری ميشناسيد ممنون ميشم که معرفی کنيد (که مطمئن باشيد در خارج ايران به جز طرف خارجی فروشنده، به اون اعتبار و وثوق مؤسسه صلح استکهلم در سوئد و Military Balance مرجع معتبرتری وجود ندارد. در داخل هم خلبانان و خانواده های آنها، مسئول خريدهای نظامی يک کشور نيستند. )
    دوست عزيز درسته در داخل, خلبان ها و خانوادشون تو خريد نقشى نداشتن ولى فراموش نكنيد كه اين خلبان ها بودن كه با اين خريد ها پرواز مى كردند و هيچ خلبانى در دنيا وجود نداره كه امار هواييماهاى گردانشو كه هر روز داره باهاشون پرواز مى كنه رو نداشته باشه اونم گردانى مثل گردان 11 شناسايى كه تنها يك گردان بوده و تنها در يك پایگاه مستقر بوده.

خوب من مراجعم رو ميارم خدمتتون. شما هم که قطعاً هيچ مرجع معتبری، به جز حرفهای دوستان و آشنايان در نيروی هوايی که مشخص نيست در سال 1967 (43 سال پيش) يعنی در زمان خريد RF-5A ها آيا اصولاً سمت مهمی در نيروی هوايی و يا ستاد ارتش داشته اند، نخواهيد داشت.
    اينهم گزارش مؤسسه صلح استکهلم در سوئد که دقيقاً همون عدد ميليتاری بالانس است (ميليتاری بالانس رو هم قبلاً گذاشتم). اصولاً نه ايران در آن زمان ابرقدرت بوده، نه چند فروند RF-5A آنقدر مهم بوده که دو تا مؤسسه معتبر بخواهند با جعل دقيقاً يک عدد اعتبار خودشون رو زير سوأل ببرند.
    دوست عزيز داشتن اطلاعات مستلزم داشتن سمت در نيرو نيست همونطور كه عرض كردم يه خلبان از نظر اطلاعاتى حرف اول رو مى زنه چون اونه كه هر روز وقتى پشت پنجره گردان وايميسه هواييماهاى گردان رو كه با نظم خاصى تو رمپ پارك كردن رو مى بينه , اون خلبان هست كه هر وقت مى خواد سوار هواييما بشه شماره سريال هواييمارو نگاه مى كنه , اون خلبان هست كه امار تمام سانحه هاى خودشو و دوستانشو داره و و و و ... پس براى من هيچ مرجعى بالاتر از اطلاعات خلبان ها نيست و هيچ وقت استناد به هيچ سايت و ارگانى نمى كنم.
    در مورد 16 فروند نخست در پايان رژيم شاه (کلاً و نه يک سفارش و نيز بدون در نظر گرفتن سوانح) که من هم از مراجع موجود ذکر و تأييد کردم؛ درمورد 16 فروند دوم هم اگر مرجعی معتبر داريد (نه شنيده ها و گفته ها و وب سايتها) ممنون اگر ذکر کنيد.
    در اين مورد من متوجه نشدم منظور شما چى هست , يعنى شما مى گيد ايران كلا" 21 فروند سفارش داده بوده؟

جمله نخست که قضاوت با خودتون که چگونه متوجه شديد اين فقط يک دست نوشته است.
    عزيزم باز هم تكرار مى كنم اين دست نوشته اى بيش نيست, اگر مايل هستيد مرجع در اختيار بذاريد بايد بصورت يك لينك قرار بديد كه امثال بنده به راحتى بتونن وارد سايت شده ويا اگر كتاب هست ذكر كنيد فلان كتاب تا اطلاعات مورد نظر رو مطالعه كنيم.

2- اگر ايران تمامی 16 فروند RF-4E خود را در آغاز سال 1975 دريافت کرده بود چرا و چگونه از آغاز سال 1975 تا آغاز سال 1979 (پايان حکومت شاه) هيچ RF-4E به نيروی هوايی افزوده نشد و شمار آنها در همان 16 (بدون سوانح) باقی ماند؟
    جواب سوالتون رو تو بحث شماره يك مى تونيد بگيريد.اولا" هيچ وقت بدون سانحه باقى نموندن . دوم اينكه سفارش 16 فروند دوم در سال 1979 قرار بود تحويل بشه كه هرگز نشد.

شما بهتر از من ميدونيد KC-135 و تانکرهای مورد نظر در ايران هردو از مشتقات بوئينگ 707 هستند که البته با هم تفاوتهايی نيز دارند. البته Military Balance با آن اعتبار جهانی نيازی به توضيح امثال بنده ندارد و بلافاصله در سال 1976 پس از تحويل شمار بيشتری از اين هواپيماها ( آغاز تحويل 1975) داده های خود را تکميل و اصلاح کرده است (کما اينکه در مورد RF-4E ها هم پس از سفارش و تحويل شمار بيشتر، شمار کل آنها را در سال 1979 برابر 14=2-16 فروند گزارش نموده که نشاندهنده حداقل دو مورد سانحه برای اين ناوگان از ابتدای تأسيس است که در صفحه نخست اين تاپيک هم به آن اشاره شد):
    بالاخره جواب من رو نداديد ايران طبق گفته اين منبع خيلى معبر بايد KC-135 داشته باشه. داره يا نداره؟؟ اگر نداره چرا اين منبع خيلى معتبر اطلاعات اشتباه ارايه مى ده و بعد اصلاح مى كنه؟؟ سايت معتبر يعنى وقتى اطلاعاتى در اختيار كاربرانش قرار مى ده 100% صحيح باشه, شايد من فقط يك بار به اين منبع رجوع كنم.

اينکه شما چرا بدون آگاهی کافی در مورد شمار خريدهای نظامی اين پاسخ را پست کرديد کمی عجيب است و عجيبتر اينکه بدون ارائه حتی يک مرجع قابل اعتماد در مورد گفته هاتون، در حالی که در سال 1975 اصلاً اينترنت نبوده؛ Military Balance سال 1975 را يک سايت ناميده ايد
    همونطور كه عرض كردم براى من بزرگترين و موصق ترين مرجع خلبان هاى شناسايى هستند و تمام مراجع ديگه هم جست و گريخته از اطلاعات پرسنل در تكميل اطلاعاتشون استفاده مى كنن.
    در مورد اين سايت و اينترنت ممكنه بفرماييد بالاخره اطلاعات شما از كجاست؟ تو سايت هست يا شما مدارك محرمانه Military Balance را در اختيار دارين يا كارمند اين نشريه يا سازمان يا هر چيزه ديگه هستين؟؟؟
    * In Memory Of RF-4 Martyrs *

6. سپاسگزاری ها (7):

مدیر انجمن اخبار نیروی هوایی و عضو گروه هوانوردی نظامی
    سپاسگزاری
    8,098
    سپاسگزاری شده : 8,851 بار در 532 پست
    قدرت امتیازدهی
    99
    Array

جناب RF-4E گرامی،
    برداشتی که من از فرمايشات شما کردم اين است که کليه خلبانان و پرسنل نيروی هوايی از کليه خريدهای نيروی هوايی به دقت آگاه بوده، آنها را با جزئيات به دوستان نزديک و خويشاوندان منتقل ميکنند، اين دوستان نزديک و خويشاوندان نيز تمامی اين جزئيات را مو به مو به دوستان ديگری مانند جنابعالی منتقل کرده و شما نيز اين اطلاعات را بدون احساس نياز به ذکر حتی يک مورد مرجع و يا نام، به نام آنها در اختيار همگان قرار ميدهيد.
    جناب علی پروين جمله معروفی دارد: "مدير فنی يعنی کشک".
    اگر "مدير فنی" را با "حفاظت اطلاعات" جايگزين کنيم به وضعيت حاکم در نيروی هوايی کشورمان بر اساس ادعاهای شما خواهيم رسيد.
    از آنجايی که من به جای گذاشتن لينک، خود اطلاعات رو اسکن کرده و با ذکر نام مرجع و سال، آنها را در اختيار همه کاربران قرار داده ام و اين در حاليست که شما حتی يک مورد مرجع و يا نام معتبر برای گفته هاتون نياورديد، به نظر ميرسد ادامه اين بحث بيهوده خواهد بود. بنابراين من فرض رو بر اين ميگذارم که شما هرچی ميگوييد درست است. قضاوت هم با کاربران منصف و خردمند.

8. سپاسگزاری ها (6):

سپاسگزاری
    3,921
    قدرت امتیازدهی
    94
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Motimann نمایش نوشته ها
    جناب RF-4E گرامی،
    برداشتی که من از فرمايشات شما کردم اين است که کليه خلبانان و پرسنل نيروی هوايی از کليه خريدهای نيروی هوايی به دقت آگاه بوده، آنها را با جزئيات به دوستان نزديک و خويشاوندان منتقل ميکنند، اين دوستان نزديک و خويشاوندان نيز تمامی اين جزئيات را مو به مو به دوستان ديگری مانند جنابعالی منتقل کرده و شما نيز اين اطلاعات را بدون احساس نياز به ذکر حتی يک مورد مرجع و يا نام، به نام آنها در اختيار همگان قرار ميدهيد.
    جناب علی پروين جمله معروفی دارد: "مدير فنی يعنی کشک".
    اگر "مدير فنی" را با "حفاظت اطلاعات" جايگزين کنيم به وضعيت حاکم در نيروی هوايی کشورمان بر اساس ادعاهای شما خواهيم رسيد.
    از آنجايی که من به جای گذاشتن لينک، خود اطلاعات رو اسکن کرده و با ذکر نام مرجع و سال، آنها را در اختيار همه کاربران قرار داده ام و اين در حاليست که شما حتی يک مورد مرجع و يا نام معتبر برای گفته هاتون نياورديد، به نظر ميرسد ادامه اين بحث بيهوده خواهد بود. بنابراين من فرض رو بر اين ميگذارم که شما هرچی ميگوييد درست است. قضاوت هم با کاربران منصف و خردمند.
    دوست خوبم بهتره مطالب رو با دقت بخونى و نكته بين باشى, من عرض كردم خلبان امار دقيق هواييماهاى گردانشو داره مى تونيد از 100تا خلبان بپرسيد.
    نكته بعدى اينكه امروز كه من و شما داريم بحث مى كنيم 40 سال از خريد اين هواييما ها و 22سال از پايان جنگ گذشته و اين اطلاعات در اختيار گذاشتنش هيچ مشكلى ايجاد نمى كنه .
    در مورد حفاظت اطلاعات بايد خدمتتون عرض كنم دنيا به مرحله جديدى از فن اورى و تكنولوژى رسيده كه چيزى با عنوان حفاظت اطلاعات اون هم در مورد تعداد هواييما ها و شماره سريال اونها و اسامى خلبان ها و خيلى چيزاى مرتبط با اون ها در هيچ كجاى دنيا معنى نداره و با وجود ماهواره هاى نظامى و سيستم هاى شنود و و و و .. كه شما و بنده تصورش هم نمى تونيم بكونيم هيچ اطلاعاتى محرمانه نخواهد بود . امروزه كشور ها در تلاش هستند كه اطلاعات خودشونو نسبت به رقبا افزايش بدن . در حال حاضر برنده كسى هست كه اطلاعات بيشتر داشته باشه نه بتونه اسرارش رو براى مدتى كوتاه حفظ كنه.البته اين ها موضوع بحث ما نيست و من خواهش مى كنم از اين بحث كنار نريد و جواب هاى بنده رو بديد چون من قصد دارم به اطلاعات دقيق و موصق تو اين تاپيك برسم و اگر كسى بتونه تا حدودى منطقى ثابت كنه براى من كافى هست و حرفاى بدون سند و مدركم رو پس مى گيرم.

سپاسگزاری
    3,921
    قدرت امتیازدهی
    94
    Array

RF-4 مدل شناسايى F-4 فانتوم

اين مدل از سال 1971 به خدمت گردان 11 شناسايى-تاكتيكى در امده و تاكنون در سرويس مى باشد.پيش از ان دو فروند RF-4 مدل C متعلق به نيروى هوايى امريكا در اختيار ايران گذاشته شده بود كه خلبانان ايرانى بهمراه خلبانان امريكايى از انها جهت عمليات هاى شناسايى بر فراز شوروى استفاده مى كردند.
    ايران تا زمان انقلاب تنها موفق به دريافت 16 فروند از سفارشات خود شد كه ازاين تعداد 2 فروند RF-4C متعلق به نيروى هوايى امريكا مرجوع نشده و 14 فروند مدل E نيزبه ايران تحويل شد.
    16 فروند RF-4 نيروى هوايى ايران با شماره سريال هاى 6501 الى 6516 شماره گذارى شدند كه باقيمانده انها تاكنون با همان شماره سريالها در حال خدمت مى باشند.
    اين مدل نقش بسزايى در جنگ ايفا كرده و فتوحات نظامى بسيارى را رقم زده و هزاران سورتى عمليات موفق رو در كارنامه خود ثبت كرده و داراى كمترين تلفات در دوره خدمتى 40 ساله خود مى باشد.
    بعد از گذشت 40 سال خدمت ,نيروى هوايى هم اكنون 3 فروند از اين مدل فانتوم رو در اختيار دارد كه 2 فروند ان از مدل E و يك فروند ان از مدل C مى باشد.
    از اين 3 فروند ,2 فروند داراى رنگ زيبا استتار و يك فروند برنگ ابى مى باشد كه اگر اشتباه نكنم تك فروند مدلC برنگ ابى مزين شده.
    تصاوير اين 3 فروند در زير بهمراه يك عكس ماهواره اى كه اين 3فروند رو در كنار يكديگر نشان مى دهد, بنمايش گذاشته شده است.
    گردان شناسايى در حال حاضر در پایگاه سوم همدان مستقر بوده
    تصاویر پیوست شده

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    9,637
    سپاسگزاری شده : 3,137 بار در 297 پست
    قدرت امتیازدهی
    36
    Array

RF-4 مدل شناسايى F-4 فانتوم

اين مدل از سال 1971 به خدمت گردان 11 شناسايى-تاكتيكى در امده و تاكنون در سرويس مى باشد.پيش از ان دو فروند RF-4 مدل C متعلق به نيروى هوايى امريكا در اختيار ايران گذاشته شده بود كه خلبانان ايرانى بهمراه خلبانان امريكايى از انها جهت عمليات هاى شناسايى بر فراز شوروى استفاده مى كردند.
    ايران تا زمان انقلاب تنها موفق به دريافت 16 فروند از سفارشات خود شد كه ازاين تعداد 2 فروند RF-4C متعلق به نيروى هوايى امريكا مرجوع نشده و 14 فروند مدل E نيزبه ايران تحويل شد.
    16 فروند RF-4 نيروى هوايى ايران با شماره سريال هاى 6501 الى 6516 شماره گذارى شدند كه باقيمانده انها تاكنون با همان شماره سريالها در حال خدمت مى باشند.
    اين مدل نقش بسزايى در جنگ ايفا كرده و فتوحات نظامى بسيارى را رقم زده و هزاران سورتى عمليات موفق رو در كارنامه خود ثبت كرده و داراى كمترين تلفات در دوره خدمتى 40 ساله خود مى باشد.
    بعد از گذشت 40 سال خدمت ,نيروى هوايى هم اكنون 3 فروند از اين مدل فانتوم رو در اختيار دارد كه 2 فروند ان از مدل E و يك فروند ان از مدل C مى باشد.
    از اين 3 فروند ,2 فروند داراى رنگ زيبا استتار و يك فروند برنگ ابى مى باشد كه اگر اشتباه نكنم تك فروند مدلC برنگ ابى مزين شده.
    تصاوير اين 3 فروند در زير بهمراه يك عكس ماهواره اى كه اين 3فروند رو در كنار يكديگر نشان مى دهد, بنمايش گذاشته شده است.
    گردان شناسايى در حال حاضر در پایگاه سوم همدان مستقر بوده

مگر دو قروند RF-4C قبل از انقلاب بر نگشتند؟

ممکنه تفاوت ظاهری RF-4C و RF-4E را بگویید؟

چرا RF-4 آبی رنگ از نوع C هست؟

تا جایی که من می دانستم RF-4C دارای نازل خروجی مانند F-4C/D هست
    و از Inboard Pylon هایی نوک تیز مانند فانتومهای نیروی دریایی F-4B/J/K/M/N/S و RF-4B استفاده می کند(فکر کنم به خاطر سبک بودن بار حمل شده زیر آن)

ولی RF-4 ی که ما می بینیم دارای نازل خروجی مانند F-4E هست
    و پایلونهای داخلی آن هم مانند فانتومهای نیروی هوایی آمریکا F-4C/D/E/G و .. گرد هست
    پس چرا باید RF-4C باشد؟
    پیامبر گرامی(ص)فرموده اند:
    الملک یبقی مع الکفر ولا یبقی مع الظلم.

سپاسگزاری
    3,921
    قدرت امتیازدهی
    94
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط S.M.J.Tabib نمایش نوشته ها
    مگر دو قروند RF-4C قبل از انقلاب بر نگشتند؟

خير هيچوقت برنگشتند

ممکنه تفاوت ظاهری RF-4C و RF-4E را بگویید؟
    اين دو مدل هيچ فرقى با هم ندارن و فقط مدل صادراتى RF-4 با مدل E به بازار جهانى عرضه شد.
    چرا RF-4 آبی رنگ از نوع C هست؟
    در اين مورد من مطمئن نيستم ولى حدس مى زنم كه مدل C باشه.

تا جایی که من می دانستم RF-4C دارای نازل خروجی مانند F-4C/D هست
    و از Inboard Pylon هایی نوک تیز مانند فانتومهای نیروی دریایی F-4B/J/K/M/N/S و RF-4B استفاده می کند(فکر کنم به خاطر سبک بودن بار حمل شده زیر آن)
    ببخشيد من اين دو مورد رو متوجه نشدم منظورتون از نازل و inboard pylon چیه؟؟

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    9,637
    سپاسگزاری شده : 3,137 بار در 297 پست
    قدرت امتیازدهی
    36
    Array

خير هيچوقت برنگشتند

اين دو مدل هيچ فرقى با هم ندارن و فقط مدل صادراتى RF-4 با مدل E به بازار جهانى عرضه شد.

در اين مورد من مطمئن نيستم ولى حدس مى زنم كه مدل C باشه.

ببخشيد من اين دو مورد رو متوجه نشدم منظورتون از نازل و inboard pylon چیه؟؟
    این تصویر نشان دهنده ی تفاوت بین خروجی هوای RF-4C وRF-4E هست:

و این تصویر هم تفاوت پایلون های داخلی RF-4E و RF-4C هست:
    پیامبر گرامی(ص)فرموده اند:
    الملک یبقی مع الکفر ولا یبقی مع الظلم.

صفحه 9 از 47 نخستنخست ... 3456789101112131415192429 ... آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. شناسايى عاملان مرگ مهندس پرواز- فرودگاه پیام
    توسط ماه در انجمن سوانح و حوادث غیر نظامی
    پاسخ ها: 1
    آخرين نوشته: 14-02-2011, 01:18
  2. خلبان شناسايى سرهنگ حسين مددى
    توسط RF-4 Pilot در انجمن حماسه آفرینان و تيزپروازان نيروي هوايي