@aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk
صفحه 37 از 47 نخستنخست ... 17222731323334353637383940414243 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 361 تا 370 , از مجموع 461

جستار: گردان 11 شناسايى تاكتيكى

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن حماسه آفرینان و تيزپروازان نيروي هوايي
    سپاسگزاری
    3,919
    سپاسگزاری شده : 10,954 بار در 618 پست
    قدرت امتیازدهی
    93
    Array

پیش فرض پاسخ : گردان 11 شناسايى تاكتيكى

* In Memory Of RF-4 Martyrs *

سپاسگزاری
    3,919
    قدرت امتیازدهی
    93
    Array

خلبان شناسايى مرحوم فرامرز ترابى

ترابى از خلبانان شجاع و متبحر گردان شناسايى بود كه عمليات هاى موفقى را در دوران جنگ در كارنامه خود ثبت كرد و سهم ارزنده اى در فتوحات نظامى داشت.

( روحش شاد )

مهمان گرامی شما نمیتوانید عکس ها و تصاویر را مشاهده کنید. برای ثبت نام و دیدن تصاویر اینجا کلیک نمائید .

سپاسگزاری
    3,919
    قدرت امتیازدهی
    93
    Array

بزرگان گردان شناسايى در كنار بزرگان گردان شكارى

مهمان گرامی شما نمیتوانید عکس ها و تصاویر را مشاهده کنید. برای ثبت نام و دیدن تصاویر اینجا کلیک نمائید .

ايستاده از راست:تزرورو ,کهنوی , ايكانى , اسكندرى , رضوانى ,غنى نژاد , صديق , نوروزى ,_
    نشسته از راست:مددى , ترابى , فردوسيان , بيضايى ,بحرينى

مدیر بخش هوانوردی نظامی
    سپاسگزاری
    32,456
    سپاسگزاری شده : 49,599 بار در 3,897 پست
    قدرت امتیازدهی
    511
    Array

پیش فرض گردان 11 شناسايى تاكتيكى

درود بر ایران وایرانیان اریایی

برافراشته باد درفش سرفراز کاویانی

مهمان گرامی شما نمیتوانید عکس ها و تصاویر را مشاهده کنید. برای ثبت نام و دیدن تصاویر
    اینجا کلیک نمائید .

ایستاده از راست به چپ : ١- جهانگیر فرحزاد٢- ناصر رضوانی ٣- شهید فریدون ذوالفقاری ۴- حسن شالچیان ۵- مرحوم مخاطب ۶- شهید عبدالله خواجه نوری ٧- شهید مهدی طیبی ٨- حسن شهرکی ٩- ابراهیم علی احمد خانی

نشسته از راست به چپ : ١- فریبرز غنی نراد ٢- کریم عصاره(از قهرمانان دزفول) ٣- مهرداد بیضایی ۴- احمد افشین ۵-جمال الدین گل محمدی ۶- مرحوم فرامرز ترابی ٧- بیضاوی

بن پایه:
    Reza Atighechi

یادواره مردانگی و فروتنی و میهن دوستی
    پاسارگاد

نوروز1395

چه خوشه بال گرفتن
    پر و بالی اگه باشه
    رو سر بان نشتن
    شور و حالی اگه باشه
    چه خوشه عاشقی و حال پریشانی و شیتی
    هم ازو خالِ قدیما
    خط و خالی اگه باشه
    چه خوشه پیری و دل خوش کنکِ یاد جوانی
    هم پیاله ی قدرِ هم سن و سالی اگه باشه
    چه خوشه میلِ جوانی و بهار و پرِ باغی
    خرم سر چمن و آو زلالی اگه باشه
    چه خوشه حرف دل اَ دهن ساز شنیدن
    سینه سوخته ی بزنه ش
    سازِ بنالی اگه باشه
    چه خوشه با تو بنیشم دمی و وخته بمیرم
    سیر سیلت بکنم
    سیرمجالی اگه باشه

سپاسگزاری
    3,919
    قدرت امتیازدهی
    93
    Array

سپاسگزاری
    3,919
    قدرت امتیازدهی
    93
    Array

سپاسگزاری
    3,919
    قدرت امتیازدهی
    93
    Array

سرهنگ حسين مددى در كنار تيمسار ازاده محمد حدادى

دوره اموزشى ايالات متحده Mather Air Force Base 1974

سپاسگزاری
    3,919
    قدرت امتیازدهی
    93
    Array

خلبانان شناسايى سرتيپ مهرداد بيضايى و سرهنگ حسين مددى

تنها خلبانان شناسايى كابين جلو و كابين عقب كه دوره اموزشى جنگ الكترونيك را نزد استادان امريكايى فرا گرفته و بعنوان معلم جنگ الكترونيك به اموزش ساير خلبانان گردان پرداخته و در طول خدمت, پرواز هاى اموزشى و جنگى بسيارى در كنار يكديگر انجام داده و فتوحات بسيارى براى نيروى هوايى ايران به ارمغان اوردند.

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    2,059
    سپاسگزاری شده : 2,442 بار در 318 پست
    قدرت امتیازدهی
    25
    Array

یعنی فقط همین 2 نفر نزد آمریکایی ها دوره دیدند؟

10. سپاسگزاری ها (3):

سپاسگزاری
    3,919
    قدرت امتیازدهی
    93
    Array

خاطره اى از مرحوم سرهنگ خلبان بهرام ايكانى

سرهنگ بهرام ایکانی به عنوان یکی از زبده ترین خلبانان نیروی هوایی ارتش با بیش از 100 پرواز برون مرزی دارای رکورد و سابقه طولانی نیز در عملیات شناسایی مى باشد درباره مأموریت عکسبرداری از مراکز حساس شهر بغداد می گوید: روز 31 مهرماه 59 در حالی که تنها یک ماه از تجاوز گسترده رژیم عراق به کشور مان می گذشت،من مأموریت یافتم که از مراکز حساس شهر بغداد عکس های شناسایی تهیه کنم تا این اهداف برای انجام عملیات مورد بررسی قرار بگیرد.
    وی افزود: من به همراه یکی دیگر از خلبانان نیروی هوایی وارد خاک عراق شدیم و به خاطر اینکه توسط رادارهای دشمن شناسایی نشویم در ارتفاع بسیار پست حرکت می کردیم. براین اساس تا نزدیکی هدف، هیچ رادار زمینی ما را شناسایی نکرد. به خصوص اینکه مسیر پرواز را طوری انتخاب کردیم که از روی پادگان ها و یا مراکز نظامی عبور نکنیم تا پدافند دشمن از حضور ما مطلع نشود و مقابله نکند.

با این طرح وارد حریم هوایی شهر بغداد شدیم. سکوت کاملی بر شهر حکمفرما بود و نشان می داد که دشمن از ورود ما باخبر نشده است. در این موقعیت ارتفاع خود را که بسیار پایین و حدود 50 پا بود افزایش دادم و به 1200 پایی آمدم تا عکس های بهتری را تهیه کنم. در این زمان دشمن متوجه حضور ما شد و آتش خود را علیه ما به کار انداخت.

من در فاصله یک دقیقه و 40 ثانیه در حالی که در ارتفاع 1200 پا بودم و حدود هزار کیلومتر در دقیقه سرعت داشتم از ابتدا تا انتهای شهر بغداد را طی کردم. از تمام اطراف هواپیما، توپ های 57 میلیمتری و موشک های سام به طرف ما شلیک می کردند، ولی با مانوری که انجام دادم، از میان این سد آتش گذشتم و عملیات خود را با موفقیت به اتمام رساندم و به طرف خاک خودمان به حرکتم ادامه دادم.

حدود 30 مایلی از بغداد دور شده بودم که مشاهده کردم دستگاه رادار هواپیما، دو هدف دشمن را نشان می دهد که درحال تغییر جهت بودم. یک موشک هواپیمای دشمن در پنج یا شش متری هواپیما به زمین اصابت کرد و هواپیمای من که ارتفاع آن را حدود 50 مایل و بسیار پایین آورده بودم بر اثر این انفجار تکان شدیدی خورد و به سمت چپ منحرف شد.

در همین حال دو فروند میگ 23 با مسلسل به طرف من شروع به شلیک کردند. مجبور بودم هواپیما را به هر صورتی کنترل کنم. از طرف دیگر چون ارتفاع بسیار پایین بود دیگر نمی توانستم خود را پایین تر بکشم. باک بنزین هواپیما هم سوراخ شده بود و در حال خالی شدن بود. حدود 10 مایل به مرز خودمان مانده بود و اگر همین طور ادامه می دادم مطمئناً نمی توانستم هواپیما را به پایگاه برسانم و باید هواپیما را ترک می کردم.

خیلی متأثر بودم که زحمت فراوانی را کشیده بودم و این عکس هایی را که بسیار برای عملیات مورد لزوم بود، تهیه کرده بودم و حالا مجبورم هواپیما را ترک کنم و عکس ها را از دست بدهم.

اهمیت و ضرورت حفظ عکس های تهیه شده، این نیرو را به من داد که آخرین لحظه هواپیما را ترک نکنم و آن را سالم روی زمین بنشانم. تصمیم گرفتم ارتفاع خود را بالا ببرم تا بتوانم بنزین کمتری را مصرف کنم. در همین حین یک هواپیمای تانکر سوخت رسان را در رادار هواپیما مشاهده کردم. از او خواستم تا کمکم کند و بنزین در اختیار من بگذارد.

خلبان این هواپیما هم با شجاعت و با وجود اینکه هواپیماهای عراقی در مرز بودند و هرلحظه امکان حمله آنها وجود داشت به طرف هواپیمای من آمد. درحالی که تنها 16 مایل با هواپیمای تانکر فاصله داشتم دیدم عقربه نشان دهنده مقدار سوخت، حدود 600 پوند بنزین را در باک هواپیما مشخص می کند. این به معنای آن بود که هر لحظه امکان داشت بنزین تمام شود و من مجبور به خروج از هواپیما شوم.

دیگر به عقربه سوخت نگاه نکردم و درنهایت خود را به هواپیمای «مادر» رساندم و سوخت دریافت داشتم. خلبان هواپیما نیز مرا تا یکی از پایگاه ها همراهی کرد تا اگر در بین راه بنزین مجدداً خالی شد به هواپیما سوخت برساند.

وقتی در پایگاه به زمین نشستم، مشاهده کردم 17 نقطه هواپیما سوراخ شده و محل اصابت یکی از گلوله ها حدود 10 سانتی متر با محل بنزین گیری هواپیما فاصله داشت و اگر گلوله 10 سانتی متر این طرف تر اصابت کرده بود، مطمئناً هواپیما قادر به دریافت بنزین نمی شد و به گمان من اگر دعای خیر مادرم نبود، سرنوشت هواپیما و خود من معلوم نبود.

بعد از بررسی عکس هایی که از مراکز حساس بغداد گرفته بودم به علت اینکه دراطراف این سه هدف منازل و مناطق مسکونی فراوانی قرار داشت و ممکن بود بر اثر بمباران آسیبی به آنها برسد، مسئولین دستور دادند که این عملیات لغو شود.

سرهنگ ایکانی در توضیح شیوه مأموریت شناسایی یادآور می شود: هواپیماهای شناسایی نیروی هوایی مجهز به انواع دوربین ها هستند و مأموریت آنها شناسایی و عکسبرداری از اهداف تعیین شده برای زمینه سازی و دادن اطلاعات لازم به هواپیماهای شکاری است تا این اهداف را مورد حمله قرار دهند، البته اگر کیفیت عکس مناسب نباشد هواپیمای شناسایی مجبور است مجدداً مأموریت خود را تکرار کند، در حالی که این شیوه مأموریت در هواپیمای شکاری وجود ندارد و آنها عملیات را با بمباران هدف، خاتمه یافته قلمداد می کنند.

صفحه 37 از 47 نخستنخست ... 17222731323334353637383940414243 ... آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. شناسايى عاملان مرگ مهندس پرواز- فرودگاه پیام
    توسط ماه در انجمن سوانح و حوادث غیر نظامی
    پاسخ ها: 1
    آخرين نوشته: 14-02-2011, 01:18
  2. خلبان شناسايى سرهنگ حسين مددى
    توسط RF-4 Pilot در انجمن حماسه آفرینان و تيزپروازان نيروي هوايي
    پاسخ ها: 0
    آخرين نوشته: 06-04-2009, 13:10