@aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk
صفحه 3 از 47 نخستنخست 12345678913182343 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 462

جستار: گردان 11 شناسايى تاكتيكى

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    1,231
    سپاسگزاری شده : 2,102 بار در 252 پست
    قدرت امتیازدهی
    24
    Array

پیش فرض پاسخ : گردان 11 شناسايى تاكتيكى

با سپاس فراوان
    امثال فریدون ذوالفقاری و بهرام ایلخانی و محمدرضا نوروزی و ... که باید اذعان کنم بسیار هم کم هستند، باید الگوی نسل جوان ایران قرار گیرند. ایران در قرن بیستم دیگر نمی تواند تنها یاد کوروش بزرگ و داریوش کبیر را مرتب زنده نگه دارد و تنها به افتخارات سه هزار سال گذشته اش ببالد. جا دارد از چنین وطن پرستانی، تندیس های زیبایی ساخته شده و در میادین مهم تهران و شهرهای بزرگ نصب گردند. همگی می دانیم که خلبان دون پایه میگ-21 روسیه، گنادی الیسیف پس از آنکه نتوانست با چهار موشک آتول، هواپیمای شناسایی شهید شکوه نیا را سرنگون کند، میگ21 اش را به فانتوم شناسایی ایرانی کوبید و خود نیز به هلاکت رسید. پس از این ماجرا، مجسمه الیسیف در شهر زادگاه وی نصب شده و هرساله در مدرسه فنون هوایی مسکو که به نام این خلبان گمنام و دون پایه نامگذاری شده است مراسمی به یاد برپا می گردد و ضمنن در موزه هوایی مسکو، اتاق ویژه ای از تجهیزات شخصی و پروازی الیسیف برای بازدیدکنندگان تدارک دیده شده است.

اینها را از آن جهت گفتم که همگی بازهم بدانیم نیروی هوایی ما در اوج مظلومیت و با حداقل امکانات با صدام تکریتی جنایتکار هر روز مجهزتر از دیروز بود جنگید. امثال ذوالفقاری، نادری نیا، فراسیابی، دوران، یاسینی، علی اقبالی، پرویز ذبیحی، کاظم ظریف خادم، حسن افشین آذر، علی جهانشاهلو و .... کم نیستند و متاسفانه مسئولان گویی فراموش کرده اند که در غیاب نیروهای زمینی آماده و مجهز، یکسال نخست جنگ را لشگر 21 حمزه (گارد جاویدان سابق) و لشگر 77 زرهی خراسان و لشگر زرهی خوزستان با پشتیبانی ساعت به ساعت فانتومها و تایگرها اداره کردند و نگذاشتند اهواز و ایلام و آبادان و کرمانشاه و ... در زیر چکمه های بعثی ها قرار گیرد.

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن حماسه آفرینان و تيزپروازان نيروي هوايي
    سپاسگزاری
    3,922
    سپاسگزاری شده : 10,970 بار در 619 پست
    قدرت امتیازدهی
    94
    Array

باسپاس reza6662
    نكته اول كه بايد عرض كنم يكى از اسمى كه شما نام برديد خلبان بهرام ايكانى مى باشند كه شما ايلخانى نام برديد كه در اينده در مورد ايشان صحبت مى كنم.
    نكته دوم اين كه متاسفانه تا امروز هيچگونه قدردانى و حمايتى از خلبانان شجاع و نامدار ايرانى بعمل نيامده و همه ايثارگرى ها و شجاعت هاى خلبانان و سهم بزرگ انها را در پيروزى هاى نظامى ناديده گرفته و بدست فراموشى سپرده و تمام موفقيت هاى نظامى رو مديون سپاه مى دانند كه در زمان جنگ فاقد هيچگونه تجهيزات نظامى ويا ارايش نظامى تاكتيكى بودند. اين بى توجه اى شامل نيروى زمينى و دريايى هم مى شود.

مدتى قبل با خبر شدم كه بعد از سالها با پیگيرى خلبانان با غيرت قرار است تنديسى از شهيد فريدون ذولفقارى ساخته شده و در ستاد كل ارتش نصب شود. ولى از عاقبت كار اطلاعى ندارم.بياييد تا با بخاطر سپاردن نام اين عزيزان و رشادت هاى انها نام وسهم ابن نيرو را در فتوحات نظامى زنده نگهداريم.
    * In Memory Of RF-4 Martyrs *

سپاسگزاری
    3,922
    قدرت امتیازدهی
    94
    Array

بنام خدا

دلير مرد سرهنگ خلبان بهرام ايكانى

خلبان بهرام ايكانى يكى ديگر از بهترين و ماهر ترين خلبانان شناسايى بوده كه با بيش از 110 پرواز برون مرزى بالاترين تعداد پرواز را بين خلبان هاى شناسايى داشتند كه در زمان جنگ مقالات بسيارى در مورد ايشان و عمليات هايشان در مطبوعات وقت منتشر شده و مورد تقدير مقامات قرار گرفتند.
    همانطور كه بيشتر دوستان مطلع هستند ايشان در يك عمليات دچار سانحه شده و هواييما از ناحيه بال صدمه ديده و باعث نشت سوخت و ايجاد دود غليظ شده كه خلبان ايكانى با رها كردن اوت بورد ها به مسير خود ادامه داده و با سختى هواييما را به خاك ايران رسانده و اين سانحه در عكسهايى كه از مواضع لجستيكى عراق گرفته شده كاملا" مشهود مى باشد. هواييما توسط اتشبار زمينى مورد اصابت قرار گرفته بود.

خلبان ايكانى در سال 1365 به اتهام مشاركت در كودتا و جاسوسى بازداشت شده و كسى از سرنوشت ايشان خبرى ندارد.

در پايان از تمام دوستان تقاضا دارم اگر عكسى از هر يك از خلبان هاى شناسايى و هواييما هاى شناسايى داريد كه تا بحال بنمايش در نيومده در اين تاپيك قرار بديد .

با سپاس.

بایگانی ایرواسپیس تاک
    http://up.aerospacetalk.ir/viewer.ph...6732699691.jpg
    http://up.aerospacetalk.ir/viewer.ph...5468484618.jpg
    تصاویر پیوست شده
    • نوع فایل: jpg 17.jpg (33.8 کیلو بایت, 8 نمایش)
    • نوع فایل: jpg 18.jpg (95.7 کیلو بایت, 16 نمایش)
    ویرایش توسط kermanshahy : 03-02-2014 در ساعت 14:59 دلیل: بارگزاری فرتور فیلتر شده در بایگانی ایرواسپیس تاک

Aviation Electrician's Mate
    سپاسگزاری
    850
    سپاسگزاری شده : 1,536 بار در 123 پست
    قدرت امتیازدهی
    21
    Array

پیش فرض گردان 11 شناسايى تاكتيكى

RF-4 Pilotجان،عکسی ندارم که تقدیم کنم اما ساکت نشستم هرجا در توانم بود زحمات شمارو تکمیل کنم.( به هر حال عاشقای گردان شناسایی باید هوای همو داشته باشن دیگه!

خلبان پولاد داوودى

در تاريخ 30 بهمن 1363 طى يك پرواز اموزشى شناسايى ارتفاع پست به دليل نامعلوم بر فراز درياچه نمك قم سقوط كرده و هر دو خلبان كشته مى شوند.
    متاسفانه اشتباها پدافند خودمون ایشونو هدف قرار می ده.

خلبان ايكانى در سال 1365 به اتهام مشاركت در كودتا بازداشت شده و كسى از سرنوشت ايشان خبرى ندارد.
    خیر. جسارتا باید عرض کنم کودتا در تیر 59 اتفاق افتاد که تا سال 65 فاصله ی زیادیه. خلبانای شرکت کننده در این کودتا دو دسته بودن.یا همون اول تیرباران شدن، یا به زندان افتادن.

مثلا خلبان داریوش جلالی (که از خلبانای گردان شناسایی بودن) به دلیل کلیدی بودن نقششون در کودتا (از خلبانای اصلی ای که وظیفه ی بمباران منزل امام خمینی را داشتن)، تقریبا بلافاصله پس از محاکمه تیرباران شدن.

اما مثلا خلبان شهید ابولفضل مهدیار زندانی شدن. (جالبه بدونیم ایشون در مهر 59 به همراه چن خلبان کودتاچی دستگیر شده ی دیگه، به خاطر کمبود خلبانان ماهر، آزاد میشن، در عملیات برون مرزی شرکت می کنن، و در نهایت شهید میشن.

البته لازم به ذکره کاپیتان مهدیار زمان شهادت خلبان اسکادران 61 بوشهر بودن و ارتباطی با تاپیک و گردان 11 ندارن.)

خلبان ایکانی نه به اتهام مشارکت در کودتا، بلکه به جرم جاسوسی اعدام میشن.

ایشون از معدود پرسنل گردان شناسایی هستن که وارد ستاد شدن.برا همینه که دیگه بچه های گردان شناسایی تو پایگا یکم ندیدنشون و کسی از سرنوشت ایشان خبری ندارد! چون ایشون وارد ستاد شده بودن که تو خیابون پیروزیه.

فرستادن اطلاعات کم و کیف نیروهای پدافند، تسلیحات مورد نیاز نیرو، زمان حمله و ... به آمریکا،متاسفانه حکم اعدام رو برای ایشون رقم می زنه.
    اینم همین عکسی که RF-4 Pilot از عکسهای گرفته شده توسط خلبان ایکانی قرار داده؛ اما خیلی کوچکتر ولی در عوض کمی با کیفیت تر:

با احترام

پیوند فرتور در بایگانی ایرواسپیس تاک

http://up.aerospacetalk.ir/viewer.ph...6969275279.jpg
    تصاویر پیوست شده
    • نوع فایل: jpg 19.jpg (31.9 کیلو بایت, 10 نمایش)
    ویرایش توسط kermanshahy : 03-02-2014 در ساعت 17:54 دلیل: بارگزاری دوباره فرتورهای فیلتر شده و بایگانی در اپلود سنتر ایرواسپیس تاک
    ایران،برتر از همه

سپاسگزاری
    3,922
    قدرت امتیازدهی
    94
    Array

Goebbels عزيز ممنونم از لطف شما و خوشحالم كه به اين گردان علاقه مند هستيد.در مورد فرمايشات شما بايد عرض كنم

نقل قول نوشته اصلی توسط Goebbels نمایش نوشته ها
    متاسفانه اشتباها پدافند خودمون ایشونو هدف قرار می ده.

دوست عزيز در مورد خلبان داوودى دليل سانحه نامعلوم اعلام شده و بنظر بنده دليل شما به واقعيت نزديك نيست چون پدافند ايران انقدر هم ناشى نبوده كه چند كيلومترى تهران يه هواييما خودى رو كه براى اموزش پرواز مى كرده بدون اعلام شدن وضيت قرمز و يا هشدار رادار مورد هدف قرار بدن , از طرف ديگه تمام پروازها و مسير انها با پدافند و رادار هماهنگ مى شه و امكان اين اشتباه بسيار پايين است و اگر چند مورداشتباه در نواحى مرزى اتفاق افتاده بدليل تردد زياد هوييماهاى خودى و دشمن و پرواز ارتفاع بالا انها و عدم توانايى در تشخيص مى باشد.در ضمن اگر در اين سانحه كه شما فرموديد هواييما توسط اتشبار زمينى هدف قرار گرفته بود حتما" خلبانان از هواييما خارج مى شدند. معمولا" سوانحى كه دلايل نامعلوم دارند و خلبانان كشته مى شن يا خلبان غافلگير شده و در جا يا شكار مى شه يا به زمين برخورد مى كنه ويا خلبان در هنگام سانحه سعى وتلاش براى نجات هواييما مى كند كه زمان رو از دست مى ده و قادر به خروج نمى شود.
    خیر. جسارتا باید عرض کنم کودتا در تیر 59 اتفاق افتاد که تا سال 65 فاصله ی زیادیه. خلبانای شرکت کننده در این کودتا دو دسته بودن.یا همون اول تیرباران شدن، یا به زندان افتادن. مثلا خلبان داریوش جلالی (که از خلبانای گردان شناسایی بودن) به دلیل کلیدی بودن نقششون در کودتا (از خلبانای اصلی ای که وظیفه ی بمباران منزل امام خمینی را داشتن)، تقریبا بلافاصله پس از محاکمه تیرباران شدن. اما مثلا خلبان شهید ابولفضل مهدیار زندانی شدن. (جالبه بدونیم ایشون در مهر 59 به همراه چن خلبان کودتاچی دستگیر شده ی دیگه، به خاطر کمبود خلبانان ماهر، آزاد میشن، در عملیات برون مرزی شرکت می کنن، و در نهایت شهید میشن.
    البته لازم به ذکره کاپیتان مهدیار زمان شهادت خلبان اسکادران 61 بوشهر بودن و ارتباطی با تاپیک و گردان 11 ندارن.)

خلبان ایکانی نه به اتهام مشارکت در کودتا، بلکه به جرم جاسوسی اعدام میشن.
    ایشون از معدود پرسنل گردان شناسایی هستن که وارد ستاد شدن.برا همینه که دیگه بچه های گردان شناسایی تو پایگا یکم ندیدنشون و کسی از سرنوشت ایشان خبری ندارد! چون ایشون وارد ستاد شده بودن که تو خیابون پیروزیه.
    فرستادن اطلاعات کم و کیف نیروهای پدافند، تسلیحات مورد نیاز نیرو، زمان حمله و ... به آمریکا،متاسفانه حکم اعدام رو برای ایشون رقم می زنه.
    دوست من در مورد اتهامات كودتا و جاسوسى هيچ كس دليل اتهامات متهمين را بطور قاطع و درست نمى داند چون اين موارد پرونده هاى خاص مى باشند. در مورد داريوش جلالى من دليل اعدام ايشون و نقششون رو نمى دونم ولى فكر نكنم در نقشه اى كه شما ذكر كردين نقشى داشته بوده چون ايشون خلبان شناسايى بوده و دسترسى به هواييما شكارى و انجام عمليات نداشته. ودر مورد بهرام ايكانى داستان ايشون با اون كودتا كه شما فرموديد فرق داره اين پروند مربوط به سال 64 هست كه تعدادى از خلبانان مرخصى خارج از كشور گرفتند و براى سفر تفريحى از ايران خارج شدند كه از جزييات ان اطلاعى ندادم و در پايان بايد عرض كنم خلبانان ايرانى شايد تن به هر كارى مى دادند ولى هرگز وطنشونو نمى فروختن.

Aviation Electrician's Mate
    سپاسگزاری
    850
    سپاسگزاری شده : 1,536 بار در 123 پست
    قدرت امتیازدهی
    21
    Array

شما لطف دارید.البته علاقه ندارم؛جزیی از وجودمه!

نقل قول نوشته اصلی توسط RF-4 Pilot نمایش نوشته ها
    در مورد خلبان داوودى دليل سانحه نامعلوم اعلام شده و بنظر بنده دليل شما به واقعيت نزديك نيست...
    همونطور که خودتون فرمودین، علت سانحه اعلام نشد. تو هیچ لیستو آماری، علت دقیق موجود نیست. پس علت، نامشخصه. اما تو هر حادثه ی نامعلومی، گاهی،(بعضا بعد از چن سال) دلیل توسط افراد مطلع گفته میشه. من هم چیزی رو که گفته شده بیان کردم؛ نه حدس و گمانه زنی خودم.

دوست من در مورد اتهامات كودتا و جاسوسى هيچ كس دليل اتهامات متهمين را بطور قاطع و درست نمى داند چون اين موارد پرونده هاى خاص مى باشند.

وقتی توسط تموم رسانه ها اعلام میشه، دیگه "هیچ کس نمی دونه" معنی نداره. روزنامه های اطلاعات، کیهان، جمهوری اسلامی، آرشیو بقیه ی خبرگزاری ها و مطبوعات رو برید ببینید؛ ریز مطالب بیان شده. حتی فیلم و پیاده شده ی اعترافات سرتیپ خلبان آیت الله محققی هم در اینترنت موجوده. در مورد کودتا، کیه که ندونه
    سرتيپ خلبان محققی، سرگرد خلبان فرخ زاد جهانگيری، سروان خلبان محمد ملک و سروان بيژن ايران نژاد ثابت افسر فنی نيروی هوایی اعدام شدن. مطالب پیش پا افتاده در این پرونده های به قول شما خاص برای همه قابل دسترسه.

ودر مورد بهرام ايكانى داستان ايشون با اون كودتا كه شما فرموديد فرق داره اين پروند مربوط به سال 64 هست كه
    بنده هم عرض کردم. خلبان ایکانی به جرم جاسوسی اعدام شدن. در نیمه ی دوم جنگ. برهه ای که اوج کشف و دستگیری جاسوسان بود. در بین اسامی اعلام شده توسط جناب ری شهری وزیر اطلاعات وقت در یک مصاحبه ی مطبوعاتی، متاسفانه نام ایشون هم به چشم می خوره. جناب هوشنگ امجدی، جناب جمشید امیری، جاب بهرام ایکانی، جناب علی اصغر راهرو و...
    و این عین جمله ی خلبان ایکانی در اونجاست:
    {اطلاعاتی را که من به آمریکا منعکس می کردم، مسائلی در رابطه با جنگ ایران و عراق، نیازهای تسلیحاتی ایران، زمان حمله ی ایران به عراق و چگونگی سیستم پدافند ایران بود.}
    در همین زمان بود که جناب موسوی نخست وزیر وقت گفته بود:
    {ما استخدام این جاسوسان بوسیله ی سازمان اطلاعاتی آمریکا را، دخالت در امور داخلی ایران و بر خلاف مفاد بیانیه ی الجزایر می دانیم و در دادگاه لاهه علیه آمریکا اعلام جرم خواهیم کرد.}

و در پايان بايد عرض كنم خلبانان ايرانى شايد تن به هر كارى مى دادند ولى هرگز وطنشونو نمى فروختن.
    واقعا بهتون حق می دم. درک این واقعیت، حقیقتا سخت و تلخه. اما چه می شه کرد...
    مگه همین الان چه کسانی، با چه سابقه هایی وطنشونو نمی فروشن. جناب ایکانی هم همین طور.
    متاسفانه ناخدا افضلی یه ایرانی بود، متاسفانه خلبان احمد مرادی که خواست با تامکت پناهنده شه ایرانی بود، خلبانی که با شنوک پناهنده شد، خلبانایی که با F-5 به عراق و ترکیه گریختنو با دشمن دست دوستی دادن، خلبانایی که ارزش هر یه فانتوم عملیاتی برای ایرانو ندونستنو از کشور خارجش کردن و ... و همه ی خلبانایی که باعث شدن سال 63 خلبانا برن پیش جناب رفسنجانی و از اونا اعلام برائت کننو بگن به ما بی اعتماد نباشید.ما خائن نیستیم.

پ. ن: از این پستم متنفرم. حالم از این کلمات کثیف به هم می خوره. بهتره دیگه بحثی راجع به سیاست و کودتا و جاسوسی و ... نداشته باشیم. فقط بپردازیم به معرفی بیشتر خلبانها، رشادت ها، عملیات های دشوار، تعداد سوانح و ... . از اعضا و مدیران هم عذر می خوام.

با احترام

ایران،برتر از همه

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    6,954
    سپاسگزاری شده : 10,577 بار در 560 پست
    قدرت امتیازدهی
    80
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط RF-4 Pilot نمایش نوشته ها
    خلبان بهرام ايكانى يكى ديگر از بهترين و ماهر ترين خلبانان شناسايى بوده كه با بيش از 110 پرواز برون مرزى بالاترين تعداد پرواز را بين خلبان هاى شناسايى داشتند كه در زمان جنگ مقالات بسيارى در مورد ايشان و عمليات هايشان در مطبوعات وقت منتشر شده و مورد تقدير مقامات قرار گرفتند.

با سلام و تشكر از زحمات شما
    بيشترين تعداد ماموريت جنگي و پرواز برون مرزي در RF-4 توسط جناب سرهنگ فريبرز غني نژاد انجام شده است (فكر ميكنم 130 SM)
    Still I do impossible missions...dont you believe that?1

سپاسگزاری
    3,922
    قدرت امتیازدهی
    94
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Goebbels نمایش نوشته ها

وقتی توسط تموم رسانه ها اعلام میشه، دیگه "هیچ کس نمی دونه" معنی نداره. روزنامه های اطلاعات، کیهان، جمهوری اسلامی، آرشیو بقیه ی خبرگزاری ها و مطبوعات رو برید ببینید؛ ریز مطالب بیان شده. حتی فیلم و پیاده شده ی اعترافات سرتیپ خلبان آیت الله محققی هم در اینترنت موجوده. در مورد کودتا، کیه که ندونه سرتيپ خلبان محققی، سرگرد خلبان فرخ زاد جهانگيری، سروان خلبان محمد ملک و سروان بيژن ايران نژاد ثابت افسر فنی نيروی هوایی اعدام شدن. مطالب پیش پا افتاده در این پرونده های به قول شما خاص برای همه قابل دسترسه.

و این عین جمله ی خلبان ایکانی در اونجاست:
    {اطلاعاتی را که من به آمریکا منعکس می کردم، مسائلی در رابطه با جنگ ایران و عراق، نیازهای تسلیحاتی ایران، زمان حمله ی ایران به عراق و چگونگی سیستم پدافند ایران بود.}
    در همین زمان بود که جناب موسوی نخست وزیر وقت گفته بود:
    {ما استخدام این جاسوسان بوسیله ی سازمان اطلاعاتی آمریکا را، دخالت در امور داخلی ایران و بر خلاف مفاد بیانیه ی الجزایر می دانیم و در دادگاه لاهه علیه آمریکا اعلام جرم خواهیم کرد.}

دوست خوب من, واقعا" من نمى دونم شما اين حرفارو جدى زدى؟

سپاسگزاری
    3,922
    قدرت امتیازدهی
    94
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Bravo نمایش نوشته ها
    با سلام و تشكر از زحمات شما
    بيشترين تعداد ماموريت جنگي و پرواز برون مرزي در RF-4 توسط جناب سرهنگ فريبرز غني نژاد انجام شده است (فكر ميكنم 130 SM)
    bravo عزيز من در اين مورد يك بار ديگه هم با شما صحبت كردم و شما اصرار داريد خلبان
    غنى نزاد بيشترين پرواز رو دارن, ممكن بگيد منبع اطلاعاتى شما چيه؟شايد من اشتباه كنم, در ضمن من ارادت خاصى به ايشون دارم و ايشون همچون ديگر خلبانان از بهترين ها بودند.

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    2,059
    سپاسگزاری شده : 2,442 بار در 318 پست
    قدرت امتیازدهی
    25
    Array

بنام خدا

دوستان تو وبلاگ پرواز دیگر سرتيپ منوچهر محققي با بيشترين SM معرفي كردن!

متاسفانه با خبر شدیم قهرمان جنگ سرتیپ خلبان منوچهر محققی رکورد دار جهانی ۱۸۲ پرواز برون مرزی تکرار می کنم دارای رکورد جهانی ۱۸۲ پرواز برون مرزی (Special Mission ) و داشتن بیش از ۳۰۰۰ ساعت پرواز با F 4 به علت پرواز های فراوان عملیاتی در دوران جنگ عراق دچار انحراف ستون فقرات شده و مدتی است که در بستر بیماری به سر می برد .

از تمام میهن پرستان و پاکان روزگار تقاضا می شود برای بازگشت سلامتی به این قهرمان ملی و دلاور آسمان ایران که به حق ایران و ایرانی مدیون حضور مادی و معنوی این بزرگوار در طول جنگ هستند دعا نمایند .
    http://parvazidigar.persianblog.ir/post/196
    ویرایش توسط kermanshahy : 03-02-2014 در ساعت 18:04 دلیل: بن پایه،رونوشت گذاری از بن پایه بجای پیوند تنها

صفحه 3 از 47 نخستنخست 12345678913182343 ... آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. شناسايى عاملان مرگ مهندس پرواز- فرودگاه پیام
    توسط ماه در انجمن سوانح و حوادث غیر نظامی
    پاسخ ها: 1
    آخرين نوشته: 14-02-2011, 01:18
  2. خلبان شناسايى سرهنگ حسين مددى
    توسط RF-4 Pilot در انجمن حماسه آفرینان و تيزپروازان نيروي هوايي
    پاسخ ها: 0
    آخرين نوشته: 06-04-2009, 13:10