@aerospacetalk
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

جستار: نخستین رصد ماه های مشتری

مدیر سایت
    سپاسگزاری
    41,348
    سپاسگزاری شده : 31,119 بار در 1,900 پست
    قدرت امتیازدهی
    287
    Array

پیش فرض نخستین رصد ماه های مشتری

شاید یکی از تاثیر گذارترین خدماتی که گالیله در حق علم انجام داده باشد کشف 4 قمری بود که در اطراف مشتری در حال گردش هستند و اکنون به افتخار او به نام اقمار گالیله ای شناخته می شوند. گالیله برای نخستین بار این اقمار را در شب 7 ژانویه 1610 و با کمک تلسکوپ دست ساز خود رصد کرد . در ابتدا گمان برد 3 ستاره را در اطراف سیاره مشتری دیده است که در یک خط راست در اطراف این ستاره قرار گرفته اند. عصر روز بعد زمانی که گالیله به این منظره نگاه کرد متوجه شد این ستاره ها در جهتی نا درست در حال حرکت هستند و همین امر باعث جلب توجه او شد. او در طول هفته بعد به رصدهای خود ادامه داد . در روز 13 ژانویه ستاره چهارمی نیز در کنار بقیه ظاهر شد . با ادامه رصدها گالیله متوجه شد این ستاره ها هیچگاه سیاره مشتری را ترک نمی کنند و همراه با سیاره مشتری در آسمان حرکت می کنند اما جایگاه خود را نسبت به سیاره و یکدیگر تغییر می دهند. او از این مشاهدات خود نتیجه گرفت آنچه به عنوان ستاره رصد می کرده است، در حقیقت اجرامی سیاره ای بوده اند که به دور سیاره مشتری در حال چرخشند. این کشف ضربه مهلکی به سیستم زمین مرکزی زد و تبدیل به مدرکی مستدل در تایید نظام کپرنیکی شد چرا که برای اولین بار اجرامی مشاهده شده بودند که به جای زمین به دور جسم دیگری در حال چرخش بودند.

ترجمه انگلیسی این صفحه از گزارش گالیله

این کشف بزرگ گالیله بود البته او پیش از آن امیدوار بود ابزار تازه اش (تلسکوپ) کمک های زیادی به امور غیر نجومی بکند و به همین دلیل بود که در نامه ای به شاهزاده ونیز از ابزار جدید خود تعریف کرده بود «... مایلم تلسکوپ را خدمت علیحضرت معرفی کنم. تلسکوپ ابزاری است که کمک بسیاری در عملیات دریایی و زمینی انجام خواهد داد. به شما اطمینان می دهم که خبر این کشف را کاملا مخفی نگاه داشته و تنها آن را به شما عرض می نمایم. با این ابزار می توان 2 ساعت پیش از آنکه ناوگان دریایی دشمن با چشم دیده شود آنها را در دریا مشاهده کرد و با تعیین تعداد و قدرت آنها از فاصله دور خود را برای مقابله با آنها آماده کرد ضمن اینکه در زمین باز نیز می توان تمام جزییات و تحرکات را مشاهده کرد»
    البته گالیله برخلاف آنچه در نامه نوشت مهمترین کارکرد تلسکوپ را در کشف های نجومی و تغییر دیدگاه رایج یافت و در ماه مارس سال 1610 گزارشی از مشاهدات خود را در سیدریوس نونکیوس، منتشر کرد.
    «من باید خبر کشف و رصد 4 سیاره را که از آغاز عالم تا دوران ما دیده نشده بودند را آشکار و منتشر کنم. من در اینجا گزارش موقعیت، رصدهایی که در طول 2 ماه گذشته انجام داده ام و تغییر موقعیت و قدر آنهارا منتشر می کنم و از همه ستاره شناسان دعوت می کنم که خود به مطالعه این اجرام بپردازند و دوره تناوبی آنها را که تا کنون موفق به محاسبه آن نشده ام را بررسی کنند. ... روز 7 ماه ژانویه سال جاری ، 1610، در نخستین ساعات شب در حال نگاه کردن صورتهای فلکی با تلسکوپ بودم که نگاهم به مشتری افتاد و به کمک ابزار عالی که در اختیار دارم متوجه چیزی شدم که تا پیش از این تا کنون متوجه نشده بودم. 3 ستاره کوچک اما بسیار درخشان در کنار این سیاره وجود داشت. در ابتدا گمان کردم که این ستاره ها بخشی از ستاره های زمینه آسمان است اما چیزی که باعث جلب نظرم شد این بود که هر 3 آنها در یک خط مستقیم موازی با دایره البروج قرار گرفته و درخشان تر از بقیه ستاره های آسمان بودند... زمانی که هشتم ژانویه بر اساس تقدیر بار دیگر به این سیاره نگاه کردم، چیزی بسیار متفاوت را دیدم. هر 3 ستاره در غرب مشتری قرار داشتند اما نسبت به شب قبل به هم نزدیکتر بودند. ...
    از این رو نتیجه گرفتم که این 3 ستاره به همراه مشتری حرکت می کنند مانند عطارد و زهره که دور خورشید می گردند که سرانجام با رصدهای دیگری واقعیت آن به روشنی روز شده بود. این رصدها همچنین مشخص کرد که این ستاره ها نه 3 عدد که در حقیقت چهار مورد بودند که به دور مشتری در حال چرخشند»
    البته گالیله تنها کسی نبود که در آن زمان در باره رصد این اقمار ادعایی داشتند. سایمون ماریوس (Simon Marius) ادعا کرده بود که در اواخر نوامبر سال 1609 و تقریبا 5 هفته پیش از گالیله این اقمار را رصد کرده است اما از آنجایی که او برخلاف گالیله به انتشار مشاهدات خود اقدام نکرده است و از طرفی همگی بر دقت رصدها و وسعت مطالعات گالیله اتفاق نظر دارند، ادعای ماریوس، چیزی است که اثبات آن شاید غیر ممکن باشد.
    با وجود این ماریوس هم نقشی در تاریخ این اقمار دارد. نام هایی که امروزه ما این اقمار را به آنها می شناسیم پیشنهاد ماریوس است که به گفته خود او در سال 1614، بر اساس پیشنهاد کپلر مطرح کرد.
    «ژوپیتر، خدای خدایان در اساطیر روم، در دیدگاه شاعران عمدتا به دلیل عشق های غیر عادیش مورد سرزنش واقع شده است از میان رابطه او با 3 دختر بیش از بقیه معروف است یو فرزند ایناخوس، خدای رودخانه، کالیستو و اروپا. همچنین گانیمد فرزند شاه تروس که ژوپیتر او را بر پشت خود که به شکل عقابی در آمده بود به آسمانها برده بود... من فکر می کنم اگر به این واسطه نام این قمرها را به ترتیب درخشان بودنشان یو، اروپا، کالیستو گانیمد بنامم راه به خطا نبرده ام...این ایده و همچنین نام ها از سوی ستاره شناس سلطنتی ، کپلر و در زمانی که در سال 1613 در راتیسبون او را ملاقات کردم به من پیشنهاد شد و به همین دلیل شاید بازهم خطا نباشد که به یاد دوستی میان خود اورا نیز پدر خوانده این اقمار مشتری بدانم.»
    خود گالیله البته این اقمار را به افتخاز خانواده پر نفوذ مدیچی، سیارات مدیچی می نامید و آنها را تنها با شماره های یونانی I,II, III, IV مشخص می کرد و نامگذاری او چند قرنی دوام آورد تا اینکه سرانجام در نیمه قرن 19 نام های فعلی به طور رسمی پذیرفته شدند اما استفاده از آنها زمانی عمومیت یافت که با کشف اقمار جدید مشتری تعداد آنها افزایش یافت و حفظ نام آنها تنها از روی شماره ها بسیار دشوار شد.

نوشته ران بالک (Ron Baalke)
    ترجمه و باز نویسی : پوریا ناظمی
    منبع:http://persiangalileannights.blogspot.com/

مدیر انجمن کیهانشناسی
    سپاسگزاری
    6,488
    سپاسگزاری شده : 17,286 بار در 2,055 پست
    قدرت امتیازدهی
    184
    Array

پیش فرض پاسخ : نخستین رصد اقمار مشتری

آیو نام یکی از قمرهای سیاره مشتری است.

این قمر یکی از اقمار گالیله ای است. آیو نزدیکترین قمر از اقمار گالیلهای مشتری به این سیاره است.
    آیو از نظر اندازه اندکی بزرگتر از ماه است. با ۴۰۰ آتشفشان فعال، آیو فعالترین جرم از نظر زمینشناختی در سامانهٔ خورشیدی است. علت فعالیت آتشفشانی بیش از حد آیو انرژی و اثر جزر و مدی مشتری و سایر اقمار گالیلهای این سیاره بر این قمر است.
    این ماه در عین حال بالاترین چگالی را در میان قمرهای سامانه خورشیدی دارد.پژوهشگران دریافتهاند که سطح این قمر به شدت بوی نامطبوعی مانند بوی تخم مرغ گندیده میدهد که ناشی از انتشار سولفور آهن و سایر ترکیبات گوگردی از آتشفشانهای سطح این قمر است.

جهنم یخ زده

در چهارصدمین سالگرد کشف قمرهای دور مشتری، فضاپیماهای ساخته دست بشر توانستهاند تصویری کامل از قمرهای دوردست منظومه شمسی تولید کنند و چشمان ما را به شگفتیهای این دنیاهای عجیب باز کنند
    اقمار سیارات منظومه شمسی اگرچه از نظر اندازه سر تعظیم در برابر سیارات فرود میآورند، اما از نظر خصوصیات عجیب و غریب خود، اغلب این والدین بیاحساس را تحتالشعاع قرار میدهند. قمرهای مشهور منظومه شمسی از نظر تعداد، به نسبت ۲۰ به ۱ بیشتر از سیارت آن هستند و تنوع قابل توجهی را نیز از خود نشان میدهند. برخی از این دنیاها مانند تیتان، پیچیدهتر از هر سیارهای هستند. برخی دیگر از این قمرها مانند دنیای یخزده اروپا، میتواند پناهگاهی برای حیات احتمالی باشند.

به گزارش نیوساینتیست، امسال چهارصدمین سالگرد کشف چهار قمر بزرگ مشتری توسط گالیله است. کشفی که در یک لحظه، تعداد قمرهای شناخته شده را برای انسان ۵ برابر کرد. به همین بهانه، استفان باترزبی نگاهی به بعضی از داغترین، سردترین، و در یک کلام، عجیبترین دنیاهایی انداخته است که تاکنون توسط بشر کشف شده است.
    پیتزایی به بزرگی ماه

با سحطی پر از حفره و لرزشهای مداوم ناشی از فورانات آتشفشانی، آیو جهنم آتشین منظومه شمسی محسوب میشود. علیرغم سرمای کافی برای پوشاندن سطح قمر با لایههایی از دیاکسید گوگرد منجمد وجود دارد، این قمر داخلی بزرگ مشتری، آتشفشانیترین دنیای شناخته شده منظومه شمسی است. این قمر از سطحی که تنها یک دوازدهم سطح زمین مساحت دارد، ۱۰۰ برابر بیشتر از تمام آتشفشانهای زمین گدازه به بیرون پرتاب میکند. سطح آیو به واسطه وجود چشمههای جوشان صخرههای مذاب، چهرهای لکه لکه دارد. بزرگترین این دریاچهها که لوکیپاترا نامیده میشود، بیش از ۲۰۰ کیلومتر عرض دارد.

در سطح این قمر، ماگما با اعمال فشار ناگهانی راه خود را از بین شکافهای موجود در پوسته صخرهای باز میکند و خطوطی از مواد مذاب را تشکیل میدهد که ۵۰ کیلومتر یا بیشتر طول دارد. فضاپیمای نیوهورایزنز (New Horizons) ناسا، تصویری حرارتی از یکی از این رودخانههای آتشین را در سال ۲۰۰۷ / ۱۳۸۶، در حین سفر خود به سمت پلوتو و هنگام عبور از کنار مشتری، ثبت کرده است.

برخی از فورانهای آتشفشانی آیو آنقدر شدید هستند که توده عظیمی از گاز و خاکستر را به ارتفاع ۵۰۰ کیلومتر به داخل فضا پرتاب میکنند. این اتفاق وقتی رخ میدهد که یک جریان مواد مذاب، لایههای سطحی دیاکسید گوگرد منجمد را تبخیر کند؛ و یا گاز محلول موجود در ماگما با تشکیل حباب، تودههای پرسرعت مواد مذاب را از سطح سیاره به خارج پرتاب کند.
    تمام این رفتارهای خشن آتشفشانی، نتیجه جاذبه همزمان مشتری و دو خواهر آیو، اروپا و گانیمد است. مدت گردش مداری این قمرها دقیقا ۲ و ۴ برابر گردش مداری آیو هست. در نتیجه، این سه قمر به طور متناوب در یک خط قرار میگیرند. در طول زمان کشش گرانشی آرام این اجتماع دورهای، مدار آیو را تدریجا به صورت بیضوی درآورده است.

هنگامیکه آیو این مدار را طی میکند، تاثیر جاذبه مشتری بر روی آیو قوی و ضعیف میشود. تنشهای ناشی از این پدیده طی فرایندی که گرمایش جزر و مدی نامیده میشود، قمر را از درون گرم میکند. این اثر بر روی آیو چنان قدرتمند است که میتواند صخرهها را ذوب کند و آتشفشانها را به وجود آورد.

چنین شرایط آتشفشانی شدیدی ممکن است در عالم بسیار متداول باشد. به عنوان مثال، سیاره COROT-۷b که جدیدا کشف شده است، دارای مداری بسیار نزدیک به ستاره مادر است و کشش گرانشی بسیار قدرتمندی را تحمل میکند. اگر مدار آن تنها اندکی بیضوی باشد، گرمایش جزر و مدی کافی برای تبدیل این سیاره به یک دنیای آتشفشانی وجود دارد. بنابراین آیو میتواند تصویری اجمالی از شرایط موجود بر روی میلیونها سیاره فرازمینی را در اختیار ما قرار دهد.

با این وجود، به نظر میرسد که آیو در حال سرد شدن است. دلیل این امر نیز به احتمال زیاد ناشی از کاهش تدریجی حالت بیضوی مدار آن، نسبت به زمانهای گذشته است. دهها یا شاید صدها میلیون سال بعد، تشدید مداری اروپا و گانیمد باعث خواهد شد که آیو در یک مدار تقریبا دایروی، بدون گرمایش جزر و مدی قرار گیرد. بنابراین روزی فرا میرسد که از آتشفشانهای آیو، جز نامی در خاطرهها چیزی باقی نخواهد ماند.

منبع : ویکی پدیا
    ای رشک ماه و مشتری با ما و پنهان چون پری //// خوش خوش کشانم می بری آخر نگویی تا کجا
    هر جا روی تو با منی ای هر دو چشم و روشنی /// خواهی سوی مستیم کش خواهی ببر سوی فنا

مولانا

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    395
    سپاسگزاری شده : 440 بار در 80 پست
    قدرت امتیازدهی
    13
    Array

پیش فرض پاسخ : نخستین رصد ماه های مشتری

این ماهیتابه است یا قمر مشتری؟

سازمان فضایی آمریکا ناسا در توئیتر ۹ عکس منتشر کرده و از کاربران خواسته به این سوال جواب بدهند که کدامیک از آنها عکس اروپا، قمر سیاره مشتری است چون هشت عکس دیگر عکس ماهیتابه هستند.
    عکس هشت ماهیتابه کار کریستوفر یوناسون عکاس نروژی است.
    مشتری ۶۷ قمر دارد و اروپا که از نظر نزدیکی به مشتری ششمین قمر به شمار می رود یکی از چهار قمری است که گالیله در سال ۱۶۱۰ کشف کرده بود.

این قمر مورد توجه دانشمندان است چون حداقل شرایط لازم برای حیات را دارا است، یعنی آب به صورت مایع، عناصر شیمیایی ضروری و منبع انرژی در آن هست.

اروپا کمی از ماه، قمر زمین کوچکتر است و تصور میشود در جو آن اکسیژن و در زیر پوسته آن اقیانوسهایی از آب وجود داشته باشد.
    اروپا در مداری بیضی به دور مشتری می گردد و در مواقعی که به مشتری نزدیکتر است نیروی جاذبه این سیاره عظیم باعث میشود که اقیانوسهای زیر پوسته اروپا دچار جزر و مد شوند، مثل تاثیری که ماه بر روی اقیانوسهای کره زمین میگذارد.
    اثر این جاذبه باعث حرکاتی در سطح اروپا - مثل حرکت صفحات تکتونیک در کره زمین- و باعث آزاد شدن گرما میشود، از این رو اروپا به جز خورشید منبع گرمایی دیگری هم دارد.
    در مجوع اروپا یکی از مسطحترین اجرام منظومه شمسی است و پستی و بلندی کمی دارد، اما در سطح آن شکافهایی طویل دیده میشود که علامت مشخصه آن است.

منبع

آسودگی کنج قفس کرد تلافی

یک چند اگر زحمت پرواز کشیدیم

loveastrobserver.blogspot.de

4. سپاسگزاری ها (4):

جستارهای مشابه

1. نخستین نقشه بزرگترین ماه مشتری رونمایی شد
    توسط Maryam Mehri در انجمن سياره برجيس
    پاسخ ها: 0
    آخرين نوشته: 15-02-2014, 17:45
  2. نقشه گسترده مشتری
    توسط Maryam Mehri در انجمن سياره برجيس