@aerospacetalk
صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 40

جستار: سالروز سقوط IL-76 سپاه - کرمان 30/11/1381

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    17,262
    سپاسگزاری شده : 167,985 بار در 8,885 پست
    قدرت امتیازدهی
    1292
    Array

پیش فرض پاسخ : سالروز سقوط IL-76 سپاه - کرمان 30/11/1381

یادواره شهدای غدیر استان كرمان برگزار شد

نهمین یادواره شهدای غدیر استان كرمان در آستانه سالروز شهادت 276 كبوتر خونین بال سپاه جمعه شب در حسینیه ثارالله شهر كرمان برگزار شد.

در این آیین خانواده های معظم شهدا، معاونان سیاسی و امنیتی و توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار كرمان، فرمانده سپاه ثارالله كرمان، فرمانده سپاه سلمان، شماری دیگر از مسوولان و قشرهای مختلف مردم حضور داشتند.

پس از رونمایی از كتاب شهدای غدیر استان كرمان، دل نوشته دختر شهید 'اسماعیل زاده' قرائت شد.

همچنین حجت الاسلام 'ناصر نقویان' در این آیین سخنرانی كرد.

276 نفر از پاسداران انقلاب اسلامی 30 بهمن ماه سال ‎ 81و مصادف با عید غدیر در سانحه هوایی به شهادت رسیدند. به مناسبت تقارن عید غدیر با این سانحه، از این شهدا با نام 'شهدای غدیر' یاد می شود.

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    17,262
    قدرت امتیازدهی
    1292
    Array

مراسم رونمايي از كتاب «شهداي غدير» كه قرار بود دوم اسفند ماه در حسينيه فاطمةالزهرا (س) ستاد فرماندهي نيروي هوا و فضاي سپاه پاسداران برگزار شود، لغو شد.
    زمان دقيق برپايي مجدد مراسم رونمايي از كتاب «شهداي غدير» هفته آينده مشخص و اعلام ميشود.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) كتاب «شهداي غدير» شامل زندگينامه شهيدان سانحه سقوط هواپیمای ایلوشین در سال 1381 و دربرگيرنده خاطراتي از نقش سپاه پاسداران در حفظ امنيت استان سيستان و بلوچستان، به قلم خليل اسفندياري تدوين و توسط اداره روابط عمومي و انتشارات سپاه پاسداران انقلاب اسلامي چاپ شده است.

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    17,262
    قدرت امتیازدهی
    1292
    Array

مردانی که در اوج آسمان جاودانه شدند

30 بهمن ماه سالروز جاودانه شدن 276 شهید خونین بال غدیر کرمان است، حادثه شهدای غدیر کرمان حکایت آدمهایی است که در اوج آسمان جاودانه شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، 276 نفر از پاسداران، جمعی از لشکر 41 ثارالله، عوامل پرواز و فرماندهان ستاد مشترک سپاه در 30 بهمن ماه سال 81 در سانحه برخورد هواپیمای سپاه با ارتفاعات سیرچ کرمان پروازی آسمانی را در تاریخ ایران ثبت کردند به مناسبت تقارن عید غدیر با این سانحه از این شهدا با نام "شهدای غدیر" یاد میکنند.

محمد رئوفی نژاد در زمان حادثه فرمانده وقت لشکر 41 ثارالله و قرارگاه عملیاتی جنوبشرق کشور بود، وی به عنوان نخستین فردی که پس از سقوط این هواپیما به محل حادثه رسیده است، بیش از هر شخص دیگری در جریان جزئیات این حادثه دلخراش است در نهمین سالروز شهدای غدیر کرمان خبرنگار فارس در کرمان گفتوگویی را در شرح جزئیات این سانحه با سردار رئوفی نژاد انجام داده است که از نظرتان میگذرد.

* فارس: نیروهایی که در سانحه غدیر حضور داشتند، برای چه ماموریتی به سیستان و بلوچستان رفته بودند؟

ابتدا سالروز این حادثه دلخراش را به مردم استان کرمان و همرزمانم در سپاه ثارالله تسلیت میگویم.

در سال 81 قرار بود، مقام معظم رهبری سفری را به سیستان و بلوچستان داشته باشند و طبق معمول بخشی از کارهای حفاظتی و برنامه های سفر به سپاه پاسداران واگذار شد.

در این سفر سپاه برای حضور در آیین سان و رژه و همچنین حراست و حفاظت از مکانها و مسیرها ماموریت یافت و از سوی فرماندهی کل سپاه پاسداران این ماموریتها به لشکر 41 ثارالله واگذار شده بود، قبل از حضور نیروها در سیستان و بلوچستان جلسه های بسیاری در تهران برگزار شد و چگونگی انجام این دو وظیفه مشخص شد.

* فارس: چه تعداد نیرو از لشکر 41 ثارالله به این ماموریت اعزام شدند؟

ما در لشکر 41 ثارالله حدود 350 نفر از پاسداران را در قالب گردانهای مشخص سازماندهی کرده بودیم و با توجه به اینکه گروه موزیک لشکر قرار بود در تمام برنامه ها حضور داشته باشد، برای حضور یک گردان، گروه موزیک و عوامل تدارکاتی در سیستان و بلوچستان برنامهریزی شد.

* فارس: چرا قبل از انجام سفر رهبری به سیستان و بلوچستان نیروها به سمت کرمان پرواز کردند؟

سه هفته قبل از سفر رهبری به سیستان و بلوچستان تمام مقدمات لازم انجام شد و نیروها آمادگی کامل را به دست آورده بودند، یک هفته به سفر مانده بود که با عید غدیر مصادف شدیم و این عید فرصتی بود که بچه ها برای استراحت و حضور در کنار خانواده ها به کرمان سفر کنند و پس از عید دوباره به زاهدان برگردند.

برای این منظور یک فروند هواپیما برای انتقال نیروها در نظر گرفته شد و خودم هماهنگیهای لازم را انجام دادم و قبل از حرکت بچه ها به کرمان آمدم تا به کارهایی که داشتم، رسیدگی کنم.

* فارس: چه فردی خبر حادثه را برای نخستین بار به شما اطلاع داد؟

بعد از ظهر همان روزی که قرار بود، بچه ها از زاهدان به کرمان بیایند با چند نفر از بچه های سپاه برای انجام کاری در سطح شهر کرمان بودم که آقای اسماعیلی مدیرکل وقت فرودگاه کرمان تماس گرفت و به من گفت: هواپیمایی که از زاهدان به کرمان میآمد از سپاه است و زمانی که من جواب مثبت دادم، ادامه داد: این هواپیما از زاهدان حرکت کرده است و تا نزدیکی های کرمان هم با ما در تماس بود، اما حالا ارتباطش با ما قطع شده و خبری از آن نداریم، شاید مشکلی پیش آمده باشد و در جای دیگری نشسته است.

* فارس: پس از شنیدن قطع ارتباط هواپیما با فرودگاه کرمان چه کار کردید؟

زمانی که موضوع را شنیدم، بسیار نگران شدم با خودم فکر کردم که شاید هواپیما به علت وضعیت نامساعد هوا به زاهدان برگشته و یا در تهران یا اصفهان فرود آمده است.

با نیروها در زاهدان تماس گرفتم، آنها هم گفتند که هواپیما حرکت کرده، اما خبری از فرود آن نداشتند، بلافاصله با ستاد مشترک سپاه تماس گرفتم که اگر اطلاعی از فرود هواپیما در منطقه دیگری شد، ما را هم در جریان قرار دهند.

* فارس: چه زمان خبر قطعی وقوع حادثه را به شما دادند؟

یک ساعت بعد از اذان مغرب در تماسی که با بچه های نیروی انتظامی داشتم، اطلاع دادند که راننده کامیونی که از سمت تونل سیرچ به طرف این دهستان در حرکت بوده است به نیروهای پاسگاه این منطقه خبر داده که زمانی که از تونل گذشته است، صدای انفجار مهیبی را شنیده و آتش سوزی بزرگی را هم دیده است.

با این گزارش متوجه شدم که اگر اتفاقی برای بچه ها روی داده باشد در همین محدوده است به نیروهای پادگان لشکر ثارالله آماده باش دادم و خودم همراه با یکی از بچه های دفتر و راننده به سمت ارتفاعات حرکت کردم.

زمانی که وارد منطقه شدیم، هوا بسیار سرد و توفان و کولاک در جریان بود، زمین پوشیده از برف شده بود و ابر سنگینی هم در آسمان و اطراف کوههای سیرچ قرار داشت از ماشین پیاده شدم، تحمل سردی هوا بسیار سخت بود تا حدود ساعت سه صبح اطراف ارتفاعات سیرچ میگشتم تا شاید نشانه ای از بچه ها پیدا کنم.

* فارس: آیا با رانندها ی که شاهد وقوع حادثه بود هم صحبت کردید؟

بعد از گشتزنی در کنار ارتفاعات به مسجد ابوالفضل (ع) سیرچ رفتیم و به بچه های نیروی انتظامی گفتم که راننده کامیون را بیاورند تا از زبان خودش ماجرا را بشنوم، ساعت سه صبح بود که راننده کامیون آمد و گفت: 300 متر که از تونل گذشته بودم، صدای انفجار مهیبی را شنیدم و آتشی را در سمت چپم مشاهده کردم.

* فارس: پس از شنیدن صحبتهای شاهد حادثه چه کار کردید؟

دوباره از مسجد به سمت منطقه ای که راننده کامیون گفته بود، حرکت کردیم، مسیر به سمت کوه خاکی و پر از برف بود به هر سختی که بود به سمت کوه رفتیم و به زیر ارتفاعات رسیدیم تا اینکه راه بنبست شد به راننده گفتم تا شما ماشین را دور میزنید، من پیاده میشوم، شاید نشانی را پیدا کنم.

از ماشین پیاده شدم، باد شدیدی میوزید، هوا به طور وحشتناکی سرد و استخوان سوز بود، بوی سوختگی را استشمام کردم و توانستم در میان ابرهای غلیظ در اطراف قله کوه، سوسوی نوری را مشاهده کنم.

موقع اذان صبح بود که به مسجد ابوالفضل (ع) برگشتیم، با نیروها تماس گرفتم و گفتم که در مسیر مستقر شوید و به دو، سه تا از اکیپها هم گفتم که پیاده به سمت قله حرکت کنند با تهران در تماس بودیم و قرار شد که یگانهای ورزیده صابرین از استانهای همجوار به کمک ما بیایند.

* فارس: نیروهای دیگر استانها چه زمانی به محل حادثه رسیدند؟

هوا روشن شده بود که شهید احمد کاظمی هم رسید و به سمت ارتفاعات سیرچ حرکت کردیم، بچههای تجسس تا دامنه قله رفته بودند تا قبل از اینکه نیروها برسند و خبری را بیاورند، باد تکه های سوخته مدارک بچه هایی که در هواپیما بودند را با خود آورد.

چند تکه از مدارک را که گرفتیم به طور قطع متوجه شدیم که سقوط هواپیما قطعی است، نیروهای تجسس هم پایین آمدند و توانسته بودند تا جایی بروند که آتش را ببینند و اینگونه همه چیز ثابت شد.

* فارس: تخلیه بدن مطهر شهدا از چه زمانی شروع شد؟

همان صبح با تمام امکانات در منطقه اردو زدیم و تخلیه بدن مطهر شهدای غدیر آغاز شد.

* فارس: چگونه خبر این سانحه را اعلام کردید؟

اطلاعیهای صادر کردیم و خبر شهادت شهدای غدیر را اعلام کردیم، شایعات خیلی زیاد بود و هر کسی اطلاع و خبری میداد، برای جلوگیری از افزایش شایعه ها خودم فقط خبرها را به رسانه ها اعلام میکردم.

* فارس: خانواده شهدا هم در محل حادثه حضور داشتند؟

ظهر افراد بسیاری برای اطلاع از ماجرا قصد ورود به منطقه را داشتند به همین علت مجبور شدیم، مسیر را مسدود کنیم تا کارها سریعتر انجام شود.

* فارس: چه زمانی محل دقیق حادثه مشخص شد؟

نیروهای زبده بسیج و نیروهای هلالاحمر هم به کمک ما آمدند، مسیر صعب العبور بود، اما تا بعد از ظهر نیروها توانستند به قله برسند و محل برخورد هواپیما با قله را شناسایی کنند، بچه های زبده سپاه مامور شدند تا بدن مطهر شهدا را به پایین بیاورند.

* فارس: شما همچنان در محل حادثه حضور داشتید؟

به خانواده شهدا اعلام کردم که از منطقه خارج نمیشوم تا اینکه آخرین شهید را تخلیه کنیم و همینطور هم شد.

* فارس: تخلیه بدن مطهر شهدا در چه مدت زمانی و چگونه صورت گرفت؟

یک هفته برای تخلیه بدن مطهر شهدا زمان صرف شد از هلیکوپترهای سپاه و هوانیروز برای تخلیه شهدا از قله استفاده کردیم، تخلیه شهدا در دامنه کوه نیز توسط نیروهای کوهنورد صورت میگرفت، اما تخلیه در قله فقط از طریق هلیکوپتر امکانپذیر بود.

* فارس: شما چه زمانی به محل دقیق حادثه رسیدید و چه مشاهداتی داشتید؟

در روز پنجم موفق شدم به قله بروم با اینکه در دوران هشت سال دفاع مقدس صحنه های بسیاری را از شهدا مشاهده کرده بودم و بدن همرزمانم را دیده بودم، اما زمانی که به قله رسیدم، مشاهده کردم که در فضایی به مساحت 50 در 50 مترمربع زمین پر از برف بود و بر روی برفها قطعه های بدن شهدا قرار داشت.

تحمل این صحنه برای من بسیار سخت بود، همین که برای تخلیه شهدا آماده شدیم، احساس کردم نمیتوانم، حرکت کنم، پاهایم قادر به حرکت نبودند، بر روی زمین نشستم، بچه ها متوجه من شدند و به کمکم آمدند، هر چه تلاش کردم، نمیتوانستم از روی زمین بلند شوم، حدود 15 دقیقه در همین وضعیت بودم، آقای عابدی نژاد مسئول ورزش لشکر آمد و کفش و جورابهای من را عوض کرد و دو تا از بچه ها زیر بغلهایم را گرفتند تا توانستم گام بردارم و به شرایط طبیعی برگردم.

* فارس: شهدا چگونه شناسایی شدند؟

بدن شهدا را به لشکر منتقل کردیم و از خانواده ها دعوت کردیم تا برای شناسایی عزیزان خود بیایند و تمام شهدا شناسایی شدند.

* فارس: خانواده شهدا چه شرایطی داشتند؟

داغ بسیار سنگینی بود، گرچه افراد با سابقه ای مانند شهید کاربخش مسئول اطلاعات، شهید خواجه مسئول ستاد و شهید حسین زاده مسئول گردان دژبان لشکر 41 ثارالله در هواپیما بودند، اما بیشتر نیروهایی که در این حادثه شهید شدند از بچه های تازه ورود سپاه بودند، بسیاری از آنها تازه ازدواج کرده بودند، بچه کوچک داشتند و یا حتی بعضی از آنها هنوز فرزندشان متولد نشده بود، شرایط بسیار سختی بود.

* فارس: چرا اعلام عنوان شهید به شهدای غدیر کرمان تا مراسم چهلم آنها انجام نشد؟

برای اینکه خانواده این افراد زیر پوشش بنیاد شهید بروند، تلاشهای بسیاری صورت گرفت و ما باید به دوستان بنیاد شهید ثابت میکردیم که این افراد شرایط لازم را دارند و تا آیین چهلم این شهدا هنوز این افراد زیر پوشش بنیاد شهید نرفته بودند.

جلسه ای با حضور سرلشکر فیروزآبادی، فرمانده سپاه پاسداران و آقای رحیمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد و در آن جلسه مشخص شد که این افراد شرایط لازم را دارند و تمام آنها زیر پوشش بنیاد شهید قرار گرفتند.

* فارس: آیا با خانواده شهدا پس از این حادثه دیداری داشتید و در جریان مشکلات آنها قرار گرفتید؟

ملاقاتهای ویژه ای را با همسران شهدای متاهل و پدر و مادر شهدای مجرد به صورت جداگانه انجام دادم و بدهی شهدا و مشکل خانواده ها را بررسی کردیم و اگرچه این جلسه ها بسیار زمانبر بود، اما برای من ارزش زیادی داشت تا بتوانم تسکینی برای خانواده شهدا باشم و مشکلات آنها را برطرف کنم و تا حد مقدور توانستیم، مشکلات را رفع سازیم.

* فارس: ایده ایجاد یادمان شهدا و یا همان مشهدالشهدای غدیر کرمان چگونه شکل گرفت؟

از همان ابتدا مشخص بود که قطعات کوچکی از بدن شهدا در منطقه باقی میماند و امکان دفن آنها وجود ندارد به همین علت یادمانی را در منطقه پیش بینی کردیم، ابتدا قصد داشتیم، جاده ای را تا محل برخورد هواپیما با کوه احداث کنیم، اما بچه های مهندسی اعلام کردند که به علت شرایط نامساعد جوی امکان پیشروی بیشتر وجود ندارد.

لذا باقیمانده بدن شهدا را که قابل شناسایی نبود در مشهدالشهدای غدیر دفن کردیم.

* فارس: هیئت شهدای غدیر کرمان با چه هدفی شکل گرفت و چه برنامههایی را انجام میدهد؟

بعد از اربعین شهدای غدیر هیئتی هم با این عنوان تشکیل شد و این هیئت همچنان فعال است و برای سالروز شهدا و نشستهای هفتگی در خانه شهدا برنامه ریزیه ایی را انجام میدهد.

* فارس: شما در دورانی که استاندار کرمان بودید، چه کاری را برای بزرگداشت یاد و خاطره شهدای غدیر انجام دادید؟

زمانی که استاندار شدم، تلاش کردم تا یادمان شهدای غدیر رونق بیشتری بگیرد، ساختمانی برای استراحت و حسینیهای در محل شهادت شهدای غدیر احداث شد و راه را هم آسفالت کردیم، اکنون یادمان شهدای غدیر کرمان زیارتگاه مردم شده است.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13901130000052

عضو گروه هوانوردی غیر نظامی
    سپاسگزاری
    13,362
    سپاسگزاری شده : 13,701 بار در 1,022 پست
    قدرت امتیازدهی
    126
    Array

کاپیتان : سردار اکبر بیگدلی
    میزان کل ساعات پروازی : 7 هزار ساعت
    میزان کل ساعت پرواز با ایلوشین 76 : 2 هزار ساعت

سوابق پروازی کاپیتان بیگدلی :

خلبان بویینگ 727 در شرکت هما
    دارای گواهینامه تایپ : توربو كماندر ، فالكن20، بوئينگ ۷۳۷، بوئينگ ۷۲۷ ، ايلوشين ۷۶ ، آنتونف74، توپولف ۱۵۴ و شاگرد اول تايپ هواپيماي ۷۳۷
    استاد خلبان ایلوشین 76
    به تایپ های ایشون فوکر۱۰۰ و ۷۰۷ و ۷۴۷ روهم اضافه کنید
    شهید بیگدلی جز بهترین خلبانان نیرو هوایی سپاه بودند و مساله برخورد به کوه چیزی جز تخطی خدمه برای کاهش ارتفاع بوده...
    I think Beautiful is just a word, and words can't really describe what we feel when we leave the ground to take to the air...
    Diamond for ever

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    17,262
    قدرت امتیازدهی
    1292
    Array

چند روز قبل از سانحه ، ایشان در پروازی که به زاهدان داشتن ، تخلف وحشتناکی مرتکب شدن و اگر هوشیاری کنترلر نبود ، 2 فروند ایلوشین 76 سپاه و ارتش در آسمان زاهدان با یکدیگر برخورد میکردند.
    معمولا" خلبانان کم سابقه دچار سانحه نمیشوند . سوانح ناشی از خطای انسانی بیشتر در کمین افراد با تجربه و با سابقه است .

فرضیه های مختلفی علاوه بر خطای انسانی در خصوص علت این سانحه مطرح شده اما به اثبات نرسیده است .

یک فرضیه ، بهم خوردن تعادل هواپیما است .

تعداد مسافران زیاد بوده ، نه صندلی داشتن و نه کمربند . در اثر توربولانس ، دماغه بالارفته و سرنشینان به سمت انتهای هواپیما پرتاب شدن . در نتیجه تعادل از دست رفته و هواپیما با دم به کوه برخورد کرده است .

Aviation Ordnanceman
    سپاسگزاری
    8,348
    سپاسگزاری شده : 9,382 بار در 588 پست
    قدرت امتیازدهی
    103
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Diamond نمایش نوشته ها
    به تایپ های ایشون فوکر۱۰۰ و ۷۰۷ و ۷۴۷ روهم اضافه کنید
    شهید بیگدلی جز بهترین خلبانان نیرو هوایی سپاه بودند و مساله برخورد به کوه چیزی جز تخطی خدمه برای کاهش ارتفاع بوده...
    سلام خدمت دوست عزیز
    نیرو هوایی سپاه مگه 707 و 747 دارند؟یا ایشان قبلا در نیرو هوایی ارتش خدمت میکردند؟

هیچی....

عضو گروه هوانوردی غیر نظامی
    سپاسگزاری
    13,362
    سپاسگزاری شده : 13,701 بار در 1,022 پست
    قدرت امتیازدهی
    126
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط c-130_pilot نمایش نوشته ها
    سلام خدمت دوست عزیز
    نیرو هوایی سپاه مگه 707 و 747 دارند؟یا ایشان قبلا در نیرو هوایی ارتش خدمت میکردند؟
    استاد عزیز...ایشون هم در ایران ایر و هم در ماهان به عنوان خلبان پرواز میکردند...در ماهان با ایلوشن۷۶ و توپولوف۱۵۴ و در ایران ایر با فوکر۱۰۰,بویینگ۷۰۷ و ۷۴۷ پرواز میکردند
    I think Beautiful is just a word, and words can't really describe what we feel when we leave the ground to take to the air...
    Diamond for ever

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    17,262
    قدرت امتیازدهی
    1292
    Array

شک و تردید در مورد شماره سریال هواپیمای سانحه دیده در سیرچ

روس ها شماره سریال هواپیمای 2280-15 را 0073481442 اعلام میکنند .

اما در پلاک هواپیمای سانحه دیده که در محل ارتفاعات سیرچ پیدا شد 5 رقم آخر شماره سریال هواپیما 71155 حک شده که شماره کامل آن 0063471155 است . در این پلاک سال تولید هواپیما 86 حک گردیده است .

Aviation Structural Mechanic
    سپاسگزاری
    5,605
    سپاسگزاری شده : 1,588 بار در 178 پست
    قدرت امتیازدهی
    26
    Array

جناب استادماه ضمن تشکریعنی بعدازحدود10سال این شک وتردید بوجودآمده؟وروسها به تازگی این مساله راعنوان نموده اند؟

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    17,262
    قدرت امتیازدهی
    1292
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط imanian نمایش نوشته ها
    جناب استادماه ضمن تشکریعنی بعدازحدود10سال این شک وتردید بوجودآمده؟وروسها به تازگی این مساله راعنوان نموده اند؟

اوایل سال 2010 میلادی این مسئله مطرح شد .

علت مطرح شدن این شک و تردید هم صدور مجوز ورود هواپیمای ایلوشین 76 سپاه به Zhukovsky روسیه جهت تعمیر اساسی در فوریه 2010 بوده است ( دقیقا" یکسال بعد از ارائه گزارش سانحه در این تاپیک ) .

در مجوز صادره برای تعمیر اساسی ایلوشین 76 سپاه به شماره 2282-15 , شماره سریال آن 0063471155 قید شده که به احتمال قوی مربوط به ایلوشین سانحه دیده در سیرچ است .

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. سالروز سقوط فوکر 50 کیش ار
    توسط ماه در انجمن سوانح و حوادث غیر نظامی
    پاسخ ها: 6
    آخرين نوشته: 30-09-2014, 08:32
  2. هواپیمای شناسایی ؛ U-2 Dragon Lady
    توسط Arman در انجمن لاكهيد
    پاسخ ها: 8
    آخرين نوشته: 18-07-2011, 19:19
  3. هشتمين سالروز سقوط كنكورد
    توسط ماه در انجمن سوانح و حوادث غیر نظامی