@aerospacetalk

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: میزان موفقیت دولت نهم را نسبت به دولت های قبلی در امر هوا و فضا چگونه ارزیابی می کنید؟

رأی دهندگان
100. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • عالی

29 29.00%
  • خوب

17 17.00%
  • متوسط

9 9.00%
  • ضعیف

45 45.00%
صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 35

جستار: جستار ویژه ماهواره اميد

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    35
    سپاسگزاری شده : 286 بار در 53 پست
    قدرت امتیازدهی
    13
    Array

پیش فرض ماموریت ماهواره امید 40 روز دیگر ادامه دارد

ژوهشگر علوم و فناوریهای فضایی درباره سرنوشت ماهواره امید و اخباری که پیرامون پایان ماموریت آن در روزهای آینده منتشر شده بود، گفت: ماهواره امید تا 40 روز آینده در مدار خواهد بود و پس از پایان ماموریت همانند سایر ماهواره های مدار لئو وارد جو می شود.

اصغر ابراهیمی کارشناس و پژوهشگر علوم و فناوریهای فضایی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ماهواره امید برای انجام ماموریتهای ویژه ای برای مدت زمان معینی از یک تا دو ماه طراحی و ساخته شده است.

وی ارسال پیام، ارتباط با ایستگاههای زمینی، ارسال اطلاعات مداری و اطلاعات درونی ماهواره را از جمله ماموریتهای این ماهواره ذکر کرد و افزود: این ماهواره تاکنون ماموریتهای مذکور را با موفقیت و دقت بالا انجام داده است.

ابراهیمی با اشاره به انتشار خبری مبنی بر پایان ماموریت ماهواره امید تا 12 روز آینده تاکید کرد: این ماهواره در حال حاضر در مدار قرار دارد و تا 40 روز آینده هم در مدار باقی خواهد ماند.
    کارشناس و پژوهشگر علوم و فناوریهای فضایی به سرنوشت این ماهواره امید اشاره کرد و ادامه داد: این ماهواره همانند سایر ماهواره های مدار لئو LEO وارد جو می شود و در فضا نخواهد بود.

ماهواره ملی امید 15 بهمن ماه همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی و در سی امین سالگرد پیروزی انقلاب با دستور دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور با موفقیت به فضا پرتاب و در مدار کره زمین قرار گرفت.

http://alef.ir/content/view/42697/

Aircrew Survival Equipmentman
    سپاسگزاری
    2,077
    سپاسگزاری شده : 2,534 بار در 389 پست
    قدرت امتیازدهی
    25
    Array

پیش فرض اميد مي ماند ...ماموریت ماهواره امید 40 روز دیگر ادامه دارد

پژوهشگر علوم و فناوریهای فضایی درباره سرنوشت ماهواره امید و اخباری که پیرامون پایان ماموریت آن در روزهای آینده منتشر شده بود، گفت: ماهواره امید تا 40 روز آینده در مدار خواهد بود و پس از پایان ماموریت همانند سایر ماهواره های مدار لئو وارد جو می شود.

اصغر ابراهیمی کارشناس و پژوهشگر علوم و فناوریهای فضایی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ماهواره امید برای انجام ماموریتهای ویژه ای برای مدت زمان معینی از یک تا دو ماه طراحی و ساخته شده است.

وی ارسال پیام، ارتباط با ایستگاههای زمینی، ارسال اطلاعات مداری و اطلاعات درونی ماهواره را از جمله ماموریتهای این ماهواره ذکر کرد و افزود: این ماهواره تاکنون ماموریتهای مذکور را با موفقیت و دقت بالا انجام داده است.

ابراهیمی با اشاره به انتشار خبری مبنی بر پایان ماموریت ماهواره امید تا 12 روز آینده تاکید کرد: این ماهواره در حال حاضر در مدار قرار دارد و تا 40 روز آینده هم در مدار باقی خواهد ماند.
    کارشناس و پژوهشگر علوم و فناوریهای فضایی به سرنوشت این ماهواره امید اشاره کرد و ادامه داد: این ماهواره همانند سایر ماهواره های مدار لئو LEO وارد جو می شود و در فضا نخواهد بود.

ماهواره ملی امید 15 بهمن ماه همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی و در سی امین سالگرد پیروزی انقلاب با دستور دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور با موفقیت به فضا پرتاب و در مدار کره زمین قرار گرفت.
    قدرت اصالت نیست، فرهنگ می خواهد

3. سپاسگزاری ها (7):

مدير انجمن اخبار هوافضا
    سپاسگزاری
    9,012
    سپاسگزاری شده : 34,122 بار در 3,736 پست
    قدرت امتیازدهی
    349
    Array

پیش فرض Re ;هوافضا پایان عمر ماهواره "امید" ایران در فضا

اولین ماهواره ایرانی موسوم به "امید" در جو سوخت و سپس تکه هایی از آن در مناطق جنوبی آرژانتین در وساحل جنوبی آن بر زمین افتاد. بقایای موشک "سفیر" که موشک مذکور را به فضا برده بود هنوز هم در مدار نزدیک زمین در حال گردش است.

به گزار ش«ریا نووستی»، این مطلب را پایگاه Spaceweather.com به نقل از منابعی از فرماندهی مشترک استراتژیکی آمریکا گزارش می دهد.

یادآوری می کنیم که "امید" در ماه فوریه سال جاری به مدار فرستاده شد. عملا این اولین ماهواره ایرانی نیست: اولین ماهواره ایرانی به نام Sinah-1 طراحی شد و همراه با "روس کاسموس" به فضا پرتاب شد. تفاوت ماهواره جدید در آنست که موشک حامل آن نیز در ایران تولید شده است. این ماهواره در مداری بیضوی با حضیض 250 كیلومتر و اوج حدود 500 كیلومتر در فضا قرار گرفته بود. وزن ماهواره "امید" حدود 27 كیلوگرم بود، ماهوارهبر "سفیر 2" كه امید را به فضا برد حدود 26 تن وزن داشته و دارای 22 متر طول و 125 سانتی متر قطر بود.

قابل ذکر است که ایران در چارچوب برنامه فضایی خود در آینده نزدیک قصد دارد که موشک "کاوشگر-3" و "کاوشگر-4" که حامل جانوران خواهند بود را به فضا پرتاب کند.

اولین پرتاب موشک ایرانی به فضا مورخ 4 فوریه سال 2008 میلادی باعث نگرانی در غرب و روسیه شد چرا که به اعتقاد کارشناسان این بدان معناست که تهران به ساخت موشک بالستیک دوربرد نزدیک می شود. تاریخ 26 ماه نوامبر سال 2008راكت"كاوش- 2" به فضا پرتاب شد و با انجام ماموریت خود با چتر مخصوص به زمین بازگشت. این دومین راکت در تاریخ ایران بود که به فضا پرتاب شد.

پرتاب راكت "كاوش" با اهداف ثبت و ارسال صحیح داده های محیطی ارسال صحیح و به موقع فرامین جدایش موتور و محموله و عملكرد صحیح سیستم بازیابی صورت پذیرفت كه نتایج حاصله در طول مدت حضور در فضا با اهداف مورد نظر منطبق بود. راكت "كاوش- 2 " دارای سه بخش عمده شامل مجموعه حامل، مجموعه آزمایشگاه فضایی و مجموعه بازیابی است.

جامعه جهانی نگران است که تهران تحت پوشش برنامه های اتمی ملی و موشکی تلاش دارد که سلاح هسته ای و ابزار انتقال آن را تولید کند. اما مقامات ایرانی اعلام کرده اند که برنامه فضایی این کشور صرفا ماهیت صلح آمیز داشته و در راه اهداف علمی-پژوهشی صورت می گیرد.
    هیچ وقت به گمان اینکه وقت دارید ننشینید چراکه عملا خواهید دید همیشه وقت کم و کوتاه است!!!

www.mahdibolts.com

Aviation Structural Mechanic
    سپاسگزاری
    240
    سپاسگزاری شده : 414 بار در 133 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

پیش فرض Re: با پايان ماموريت، ماهواره اميد 13 روز ديگر در فضا مي سوزد

اقای روشن،

می تونم بپرسم این قطعات دقیقا چی بودن؟
    پیوسته با این زمزمه در لحظه های سبز انتظار,سلام علی آل یاسین...

Aviation Electrician's Mate
    سپاسگزاری
    4,106
    سپاسگزاری شده : 583 بار در 130 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

پیش فرض Re: با پايان ماموريت، ماهواره اميد 13 روز ديگر در فضا مي سوزد

درود به همه ي پژوهشگران و دانشمندان ايران عزيز كه هر روز نام ايران رو پرآوازه تر مي كنن

دلم حسابی تنگه...

7. کاربر مقابل از نوشته Dezful4 گرامی سپاسگزاری کرده است:

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    5,387
    سپاسگزاری شده : 2,277 بار در 303 پست
    قدرت امتیازدهی
    25
    Array

پیش فرض Re: پرتاب ماهواره امید به فضا(فیلم - عکس)

با سلام!

دوستان! خواهش می کنم اینقدر نگویید پروژه کاملا بومی!!!
    این خنده دار ترین کلمه ای است که شنیده ام!

حد اقل من از نزدیک شاهد بودم که بسیاری از سیستمها این ماهواره
    ساخت اوکراین بود!

شاید شما از این قضیه اطلاع ندارید (شاید هم دارید!!) ولی این ماهواره به هیچ عنوان بومی نبود!
    تنها کاری که متخصصان ما در مراحل ساخت قطعات با تکنولوژی بالا انجام دادند ایستادن به یک گوشه
    و دیدن مراحل تولید آن بود!!!

در ضمن فراموش نکنید که ساخت این ماهواره به هیچ عنوان کار مشکل و عجیبی نبود! چنان که دانشجویان دانشکده ما در اوکراین در عرض 9 ماه در خود دانشگاه میکروماهواره ای پیشرفته تر از ماهواره امید ساختند!
    بنابراین ساخت این میکروماهواره با صرف میلیونها دلار هزینه و زمان بسیار طولانی به نظر من اصلا جای افتخار که نیست بلکه جای سرافکندگی دارد!

9. سپاسگزاری ها (3):

سپاسگزاری
    240
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

اقای روشن ببخشید ،

من یه بار این سوال رو پرسیدم ، مثل اینکه شما اون پست رو ندیدید ،

سوال من این بود که دقیقا کدوم قسمتهای امید وارد شده؟

Aviation Ordnanceman
    سپاسگزاری
    782
    سپاسگزاری شده : 2,357 بار در 466 پست
    قدرت امتیازدهی
    16
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط روشن
    با سلام!

دوستان! خواهش می کنم اینقدر نگویید پروژه کاملا بومی!!!
    این خنده دار ترین کلمه ای است که شنیده ام!

حد اقل من از نزدیک شاهد بودم که بسیاری از سیستمها این ماهواره
    ساخت اوکراین بود!

شاید شما از این قضیه اطلاع ندارید (شاید هم دارید!!) ولی این ماهواره به هیچ عنوان بومی نبود!
    تنها کاری که متخصصان ما در مراحل ساخت قطعات با تکنولوژی بالا انجام دادند ایستادن به یک گوشه
    و دیدن مراحل تولید آن بود!!!

در ضمن فراموش نکنید که ساخت این ماهواره به هیچ عنوان کار مشکل و عجیبی نبود! چنان که دانشجویان دانشکده ما در اوکراین در عرض 9 ماه در خود دانشگاه میکروماهواره ای پیشرفته تر از ماهواره امید ساختند!
    بنابراین ساخت این میکروماهواره با صرف میلیونها دلار هزینه و زمان بسیار طولانی به نظر من اصلا جای افتخار که نیست بلکه جای سرافکندگی دارد!

دوست من جناب مهندس روشن......من هم بار ها در همين فروم به اين نكته اشاره كردم.......كه خيلي از قطعات مهم..در واقعا بهتر بگيم كل پروژه بخصوص در بخشهاي Global positioning و reciever ها ساخت دوستان اوكرايني هست..........اما بعضي از دوستان فقط پرتاب اون رو ميبينند كه تو ايران انجام شده....و به ساخت اون توجهي ندارند.....اين پروژه با صرف هزينه ي گزاف تنها باعث محو كردن پروژه هايي شد كه ميتونستند خيلي بهتر باشند براي ما...........خلاصه ي كلام........پرتاب ماهواره كه افتخار نيست.....درست كردن اون خيلي افتخار بيشتري داره به نظر من
    اختصاصي//عكسهاي امروز فرودگاه مشهد

http://aerospacetalk.ir/vb/showthread.php?t=30034&page=4

12. کاربر مقابل از نوشته IRK7055 گرامی سپاسگزاری کرده است:

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    5,387
    سپاسگزاری شده : 2,277 بار در 303 پست
    قدرت امتیازدهی
    25
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط morteza2007
    اقای روشن ببخشید ،

من یه بار این سوال رو پرسیدم ، مثل اینکه شما اون پست رو ندیدید ،

سوال من این بود که دقیقا کدوم قسمتهای امید وارد شده؟
    دوست عزیزم! راستش من اون پستی که شما سوال خود را مطرح کرده بودید ندیدم!

ولی متاسفانه بنا به دلایلی که بر همگان روشن است از جواب به این سوال معذورم!

و متمعنن شما دوست عزیز نمی خواهید من را از نون خوردن بیاندازید!!!

در کل می توانم بگویم که تمام سیستمهای اصلی که نیاز به تکنولوژی بالایی دارد که فقط در اختیار چندین کشور است! (ایران جزو این کشورها نیست!)

البته ناگفته نماند که سیستمهایی هم از ایتالیا بود!!!

14. سپاسگزاری ها (4):

سپاسگزاری
    240
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط روشن
    دوست عزیزم! راستش من اون پستی که شما سوال خود را مطرح کرده بودید ندیدم!

ولی متاسفانه بنا به دلایلی که بر همگان روشن است از جواب به این سوال معذورم!

ممنون اقای روشن که یه پنجره دیگه هم به رومون باز کردید ؛

بنده هم اونچه رو که دیدم و به رای العین تجربه کردم خدمتتون عرض می کنم ،

در کنفرانس ایرو 09 گزارشات کاملی از این پروژه ارائه شد و من اونچه رو که در حوصله دوستان جوان تر بود بیان کردم :

viewtopic.php?f=25&t=15914

که طبیعتا گفتگو با شخصیتی علمی مثل شما نیازمند تحلیل ها و جزئیات بیشتریه ،

بنده به اختصار عرض می کنم ،

مهمندس مهدوی سرپرست 30 و چند ساله کارگروهی از صنایع صا ایران شیراز مدیر این پروژه بودن ،

پروژه در یک واحد مسکونی در یکی از اپارتمانهای شمال شهر تهران انجام میشه ، بعضی ازمایشات هم هر چند استاندارد اما به طور جدی خارج از عرف معمول انجام میشه ،

برای مثل کلین روم داخل یکی از اتاقها با درجه کیفی پایین ساخته میشه ، و اکیوریسی سیستمهای تله کامند و تله متریک به جای استفاده از هلی کوپتر با حمل جعبه حامل به ارتفاعات اطراف منطقه مسکونی تست و ولیدیت میشه ،

اما اصولا امید چه بود و چگونه ساخته شد ،

بنده سعی کردم مختصری از اطلاعات دست اولی رو که جمع اوری کرده بودم در اختیار دوستان تحصیلکرده و البته علاقه مندان قرار بدم ، اسناد هم ضمیمه هستند:

viewtopic.php?f=5&t=15170

البته تمامی دیتا های بالا نومریکال هستند ریز اجزای امید و نحوه ساختشون ( اگر نقل قول بنده رو قابل بدونید ) به شرح زیره :

چهار نمونه از امید ساخته شد، حجمی، مهندسی ، پیش پروازی و پروازی ، همونطور که مشاهده می کنید مدارات الکترونیک بسیار ساده هستند که شامل سامانه ها ارتباطی گیرنده فرستنده و سامانه جایگزین ، باطری ها و جایگزین باطری ها ، سیستم جی پی اس فضایی ، و پردازنده های VLSI هست، سامانه های تله متریک و تله کامند و پردازنده مرکزی در ایران تولید شده اما باطری ها و جی پی اس رو برای کاهش قیمت می خواستن بخرن که باطری جور شد اما جی پی اس رو هم مجبور شدن بسازن ، جالب اینکه حتی پتوی حرارتی رو هم خودشون ساختن.

البته حرفهای من به صورت مطلق رد فرمایشات جنابعالی نیست ،

امروز کار روی حداقل 3 کیس شناخته شده دیگه ادامه داره که شاید قطعات مورد اشاره جنابعالی باشند ، اما اونچه که مادیدیم و به عنوان مهندسان این کشور از دوستان و اساتیدمون شنیدیم اون بود که عرض کردم .

اما ایا این افتخار بود ؟

برای بررسی این مساله یک سایت لازمه ، چه شد و چگونه رسیدیم به این نقطه ، تمام ضعفها و تمام توانمندی ها ،

بگذارید بعدا در موردش صحبت کنیم .

اما فکر کنم ایشون رو بشناسید:

16. سپاسگزاری ها (3):

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. جستار ویژه ماهواره دانشگاه شریف - Sharif SAT
    توسط sadegh122 در انجمن ماهواره
    پاسخ ها: 12
    آخرين نوشته: 02-06-2017, 10:37
  2. جستار ویژه ماهواره ملی فجر
    توسط namdar در انجمن ماهواره
    پاسخ ها: 13
    آخرين نوشته: 28-02-2015, 22:17
  3. جستار ویژه کاوشگر پژوهش/کاوشگر7