@aerospacetalk
صفحه 58 از 60 نخستنخست ... 18384348525354555657585960 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 571 تا 580 , از مجموع 600

جستار: سوالات تخصصی هوانوردی

Aviation Storekeeper
    سپاسگزاری
    26
    سپاسگزاری شده : 40 بار در 11 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

پیش فرض پاسخ : سوالات تخصصی هوانوردی

سلام دوستان کسی نمیخواد جواب مارو بده

Aft CG in high speed increase stall speed
    Aft CG in low speed decrease stall speed

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    41,855
    سپاسگزاری شده : 49,527 بار در 2,309 پست
    قدرت امتیازدهی
    453
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط alizadi نمایش نوشته ها
    سلام دوستان کسی نمیخواد جواب مارو بده

Aft CG in high speed increase stall speed
    Aft CG in low speed decrease stall speed
    سلام به شما
    در پاسخ به شما این مورد ارتباط مستقیمی با زاویه حمله (Angle of Attack) داره
    به شکل بسیار ساده:
    در سرعتهای پائین برای حفظ لیفت کافی خلبان مجبور به افزایش زاویه حمله هست که با وجود CG عقبتر از محدوده سرعت استال کاهش و ناپایداری هواپیما افزایش پیدا می کنه (اثر القایی CG بر روی Pitch attitude هواپیما)
    در سرعتهای بالا، برای خنثی کردن اثر CG خلبان اقدام به جلو بردن یوک و کاهش زاویه حمله می کنه که منجر به افزایش سرعت استال می شه

Aircrew Survival Equipmentman
    سپاسگزاری
    2,310
    سپاسگزاری شده : 3,883 بار در 440 پست
    قدرت امتیازدهی
    51
    Array

یه سوال ساده دارم...

همه میدونم که برای سرعت هواپیما در حین تیک آف از روی باند سه پارامتر V1 و Vr , V2 نعریف میشن....که V1 سرعتی هست که بعد از اون دیگه نمیشه ایستاد و Vr سرعتی هست که باید دماغه بالا بره و V2 سرعتی هست که هواپیما باید در آن سرعت airborne شده باشه...(( اگر اشتباه کردم تصحیح بفرمایید ))

سوال من اینکه که اگر هواپیما سه یا چهار ثانیه بعد از V2 از زمین کنده بشه با فرض طولانی بودن باند فرودگاه آیا مشکلی پیش میاد...؟

یه سوال دیگه هم همین الان به ذهنم رسید...

مگر نه اینکه هواپیما موقع فرود باید از چارت STAR که در FMC هواپیما هم تعبیه شده استفاده کنه و طرح تقرب رو تهیه کنه...؟؟

همین الان داشتم رو وبسایت liveatc.net فرکانس اپروچ JFK رو گوش میدادم...کنترلر به هواپیماها به جای اینکه دستور استفاده از چارت رو بده مدام هدینگ و Altitude میداد...برای خودم هم تو ivao همین موضوع بارها پیش اومده...مثلا کنترلر دبی یا فرانکفورت دائم بهم هدینگ و ارتفاع رو میده تا زمانی که ILS established بشم...چرا اینجوریه...؟ پس چارت Star به چه درد میخوره...؟

ممنون

Aviation Structural Mechanic
    سپاسگزاری
    1,848
    سپاسگزاری شده : 1,463 بار در 170 پست
    قدرت امتیازدهی
    25
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط roberty نمایش نوشته ها
    یه سوال ساده دارم...

همه میدونم که برای سرعت هواپیما در حین تیک آف از روی باند سه پارامتر V1 و Vr , V2 نعریف میشن....که V1 سرعتی هست که بعد از اون دیگه نمیشه ایستاد و Vr سرعتی هست که باید دماغه بالا بره و V2 سرعتی هست که هواپیما باید در آن سرعت airborne شده باشه...(( اگر اشتباه کردم تصحیح بفرمایید ))

سوال من اینکه که اگر هواپیما سه یا چهار ثانیه بعد از V2 از زمین کنده بشه با فرض طولانی بودن باند فرودگاه آیا مشکلی پیش میاد...؟

یه سوال دیگه هم همین الان به ذهنم رسید...

مگر نه اینکه هواپیما موقع فرود باید از چارت STAR که در FMC هواپیما هم تعبیه شده استفاده کنه و طرح تقرب رو تهیه کنه...؟؟

همین الان داشتم رو وبسایت liveatc.net فرکانس اپروچ JFK رو گوش میدادم...کنترلر به هواپیماها به جای اینکه دستور استفاده از چارت رو بده مدام هدینگ و Altitude میداد...برای خودم هم تو ivao همین موضوع بارها پیش اومده...مثلا کنترلر دبی یا فرانکفورت دائم بهم هدینگ و ارتفاع رو میده تا زمانی که ILS established بشم...چرا اینجوریه...؟ پس چارت Star به چه درد میخوره...؟

ممنون
    بخوایم ساده راجب سوالاتتون صحبت کنیم

در مورد سوال اولتون خدمتتون عرض کنم که

V2 سرعتی هست که شما باید در 35 فیتی به این سرعت برسید نه سرعتی که تازه از زمین جدا شوید اگر به V2 رسیدید ولی همچنان روی باندید نشون میده در محاسبات خود و تعیین سرعت ها اشتباه کرده اید!

در مورد سوال دوم

به این کار کنترلر ها میگن وکتور کردن و در فضاهای پروازی که با رادار کنترل میشود امکان انجام این کار وجود دارد و معمولا وقتی ترافیک فرودگاهی بالاست کنترلر ها این روش رو ترجیح میدهند چون ترافیک ها رو خود هدایت میکنن

موفق باشید

سپاسگزاری
    2,310
    قدرت امتیازدهی
    51
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Nima1985 نمایش نوشته ها
    بخوایم ساده راجب سوالاتتون صحبت کنیم

در مورد سوال اولتون خدمتتون عرض کنم که

V2 سرعتی هست که شما باید در 35 فیتی به این سرعت برسید نه سرعتی که تازه از زمین جدا شوید اگر به V2 رسیدید ولی همچنان روی باندید نشون میده در محاسبات خود و تعیین سرعت ها اشتباه کرده اید!

در مورد سوال دوم

به این کار کنترلر ها میگن وکتور کردن و در فضاهای پروازی که با رادار کنترل میشود امکان انجام این کار وجود دارد و معمولا وقتی ترافیک فرودگاهی بالاست کنترلر ها این روش رو ترجیح میدهند چون ترافیک ها رو خود هدایت میکنن

موفق باشید
    ممنون...اما در مورد v2 بیشتر منظور من بروز اشکال فنی در صورت عدم تیک آف بعد از v2 بود..اگر بعد از V2 تیک آف انجام نشه و مثلا سه ثانیه بعد تیک آف انجام بشه آیا از نظر فنی مشکلی برای طیاره !! پیش میاد..؟

Aviation Electrician's Mate
    سپاسگزاری
    303
    سپاسگزاری شده : 1,877 بار در 157 پست
    قدرت امتیازدهی
    27
    Array

ممنون...اما در مورد v2 بیشتر منظور من بروز اشکال فنی در صورت عدم تیک آف بعد از v2 بود..اگر بعد از V2 تیک آف انجام نشه و مثلا سه ثانیه بعد تیک آف انجام بشه آیا از نظر فنی مشکلی برای طیاره !! پیش میاد..؟

دوست من اگر از نظر تئوري در نظر بگيري جناب nima1985 جواب شما را به درستي و كامل داده اند.
    اما در واقعيت بعضي وقتها سرعت V1 و Vr با هم برابرند و فاصله اين دو سرعت به قدري از V2 كم ميباشد كه هواپيما هنوز از زمين جدا نشده كه سرعت به V2 رسيده است.
    اما اينكه بعد از V1 يا V2 مشكلي براي هواپيما پيش بياد از نظر قانون شما بايد takeoff را ادامه بديد و طبق تعريفي كه departure Brifing انجام شده براي تقرب اقدام كنيد.
    اما تصميم گيرنده اصلي كاپيتان هستش كه با تجربه اي كه داره تشخيص ميده در يك باندبلند با توجه به تايپ هواپيما و وزن آن و شرايط محيط اقدام به توقف بعد از V1 بكند يا خير.
    در مورد سوال شما كه آيا بعد از V2 هواپيما اقدام به بلند شدن بكند خير هيچ مشكلي براي هواپيما پيش نمياد به شرط اينكه از maximum tire speed تجاوز نكند.
    در شرايطي كه wind sheer يا wind gust انتظار ميره با سرعتي بيش از V2 اقدام به بلند شدن ميشود.

Aviation Structural Mechanic
    سپاسگزاری
    1,848
    سپاسگزاری شده : 1,463 بار در 170 پست
    قدرت امتیازدهی
    25
    Array

ممنون از دوست خوبم EP-HSA عزیز

در مورد سرعت های V1 و Vr هر چند سوال این دوستمون راجبش نبود اما این رو عرض کنم که در مورد هواپیماهایی که acceleration performance و deceleration performance بالایی دارن در اکثر موارد دارای V1 و Vr یکسانی هستن و این قابلیت رو دارن تا سرعت برخواستن از زمین اجازه abort کردن تیک آف رو به خلبان بدهتد مگر اینکه شرایطی که دوستمون فرمود این 2 عدد رو تغییر بده و V1 رو کمتر از Vr بکند.

در مورد اینکه بعد از V1 کاپیتان پرواز اجازه Abort کردن داشته باشه نشنیده بودم ممنون که فرمودید احتمالا این قابلیت رو هواپیماهای turbo probe دارن که از reverse thrust فوق العاده ای بهره می برند درسته؟

Aviation Electrician's Mate
    سپاسگزاری
    303
    سپاسگزاری شده : 1,877 بار در 157 پست
    قدرت امتیازدهی
    27
    Array

دوست خوبم nima1985
    اين مسئله كه بعد از V1 در صورت مطلوب بودن شرايط آيا ميشه abort كرد يا خير هميشه براي من سوال بود.
    بعد از اينكه با معلم تايپ خودم در ميان گذاشتم و اين مورد را در شبيه ساز امتحان كرديم كه موفقيت آميز بود و از ساير اساتيد هم كه سوال كردم همگي به قانون اشاره كردند اما در ادامه پاسخ دادند كه اگر شرايط باند و وزن هواپيما و وضعت ترمز ها و ريورس اجازه بده بعد از V1 هم abort ميكنند. البته تايپ هواپيما خيلي مهمه يك هواپيماي 747 يا مشابه آن هرگز توانايي اين كار را نداره.
    اما اينكه اين مورد مختص توربوپراپ ها باشه بايد بگم خير. من خودم شاهد abort فوكر ١٠٠ در باند كيش بعد از V1 بودم.

سپاسگزاری
    2,310
    قدرت امتیازدهی
    51
    Array

بازهم سلام

اینبار درباره مخابرات و ارتباطات هوانوردی چند تا سوال دارم...

هواپیمایی که وارد مرز کشور میشه بعد از تماس با سنتر ملزم به بکار گیری یک عدد چهار رقمی به اسم squawk میشه...میخوام بدونم این عدد که باعث میشه اپراتور روی رادار بتونه هواپیما رو ببینه چطور تایپ هواپیما و مبدا و مقصد رو تعیین میکنه...؟ آیا مبدا و مقصد از قبل با سنتر اون کشور قرار داد شده...؟

اگر هواپیمایی بدون قرار قبلی از روی آسمان کشور رد بشه حتی اگر با سنتر تماس بگیره و خودش رو معرفی کنه نیازی به رهگیری هوایی داره...؟

فرض کنید یه ارباس ایرانی داره از تهران میره دمشق....روی آسمان بغداد بهش میگن باید در فرودگاه بغداد فرود بیایی تا هواپیما را بازرسی کنیم...آیا خلبان مجازه برای چند دقیقه از فرکانس بغداد برگرده رو فرکانس تهران و اعلام کنه که همچین بلایی دارن به سرش میارن...؟؟؟

آیا metar و notam در حین پرواز قابل دسترسی از طریق رادیو هست...؟ اگر هست چگونه انجام میشود...؟

اینکه خلبان موقع تقرب مثلا میگه:

mehrabad approach ...goog day ...ira765 with info bravo requset to land

این عبارت info bravo رو چطور بدست آورده..؟ ما در محیط مجازی از طریق ivao eye این info رو بدست میاریم...میخوام بدونم خلبان واقعی چیکار میکنه...

ممنونم.

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    41,855
    سپاسگزاری شده : 49,527 بار در 2,309 پست
    قدرت امتیازدهی
    453
    Array

آیا metar و notam در حین پرواز قابل دسترسی از طریق رادیو هست...؟ اگر هست چگونه انجام میشود...؟

اینکه خلبان موقع تقرب مثلا میگه:

mehrabad approach ...goog day ...ira765 with info bravo requset to land

این عبارت info bravo رو چطور بدست آورده..؟ ما در محیط مجازی از طریق ivao eye این info رو بدست میاریم...میخوام بدونم خلبان واقعی چیکار میکنه...

ممنونم.
    بله، نوتام و متار در پرواز قابل دسترسی هستند و این مورد با کمک دیسپچ و از طریق گفتگوی رادیویی انجام می شه

درباره Information X که پرسیدید، این حرف X در واقع کد گزارش ATIS فرودگاه مقصد هست
    در گزارش ATIS برای هر گزارش یک حرف انگلیسی قرار داده می شه، مثلاً اگر گزارش ساعت 12 با کد آلفا، کدگذاری بشه ساعت 1، کد براوو و ... خواهد بود که در ابتدای گزارش هم گفته می شه

وقتی خلبان کد مورد نظر رو کانفرم می کنه در واقع اطلاع می ده که وضعیت فرودگاه مقصد رو در بازه زمانی گزارش، می دونه

درباره SQUAK کد مطالب خوبی در انجمن مخابرات و اویونیک و همینطور جستارهای مراقبت پرواز و صفحات ابتدایی همین جستار هست که پیشنهاد می کنم از سرچ گوگل سایت استفاده کنید

صفحه 58 از 60 نخستنخست ... 18384348525354555657585960 آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. پاسخ به سوالات در زمينه موتور
    توسط فون براون در انجمن پیشران هواپیما
    پاسخ ها: 31
    آخرين نوشته: 19-11-2017, 21:00
  2. سوالات تخصصی پرواز و خلبانی (IR/ATPL)
    توسط FaFa در انجمن بحثهای تخصصی/حرفه ای
    پاسخ ها: 157
    آخرين نوشته: 29-09-2015, 15:01
  3. سوالات آکادمیک مهمانداری
    توسط Carol در انجمن مهمانداری
    پاسخ ها: 56
    آخرين نوشته: 02-12-2011, 20:45
  4. بررسی موضوعات تخصصی هوانوردی(سوال توسط عکس)
    توسط phoenix12 در انجمن تئوري و اصطلاحات
    پاسخ ها: 19
    آخرين نوشته: 03-03-2011, 07:41
  5. سوالات تخصصی هواپیمای سسنا 172SP
    توسط MARARIMA در انجمن مطالب آموزشی پرواز
    پاسخ ها: 3
    آخرين نوشته: 18-09-2010, 18:43