@aerospacetalk
صفحه 3 از 11 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 102

جستار: یک سوال از آگاهان پرواز

مدیر انجمن اخبار هوافضا و عضو گروه خبری
    سپاسگزاری
    41,961
    سپاسگزاری شده : 89,302 بار در 10,554 پست
    قدرت امتیازدهی
    688
    Array

از همه دوستانی که با قرار دادن اطلاعات خودشون در سایت باقی دوستان رو بهره مند میکنند بسیار سپاسگزارم. پست بالا رو مجددا مطرح میکنم:

1.زمان تیک اف من دیدم که هر سه نفر کرو پروازی هم زمان اهرم های گاز ( اسم تخصصی اون رو نمیدونم چیه)به جلو فشار میدند. این مطلب دلیل خاصی داره یا صرفاً یک عادته؟

2.معمولاً چقدر یک خلبان باید پرواز داشته باشه که اجازه ارتقا از کمک خلبانی به خلبانی و یا رفتن به یک هواپیمای بزرگ تر رو داشته باشه؟

3.ماکزیمم زمان پرواز یک سره برای کرو پروازی چقدره؟

4.این درسته که تهران توکیو از زمان مجاز حدود 30 دقیقه بیشتره؟ اگر اینطوره پروازهای طولانی تر چطوری انجام میشه؟ آیا دو کرو پروازی حضور دارند؟

5.طولانی ترین مسیر فعال پروازی بین کدام نقاط است؟

6.در پرواز های طولانی کابین کرو در زمانهایی که مشغول سرویس دهی نیستند یا کاکپیت کرو در زمان هایی که پرواز حت عادی خود رو داره و عملیات خاصی انجام نمیشه به چه کارهایی مشغولند؟( نمی دونم شاید مثلاً ورزش های حین پرواز و یا غیره) در غیر اینصورت نشستن مداوم حتماً اونه رو دچار خستگی یا مشکل میکنه

7.آیا بخاطر وضعیت شغلی وعده های غذایی خاصی توسط کرو مصرف میشه؟

8.بطور متوسط به کاکپیت کرو در هفته چند پرواز تعلق میگیره؟

9.معمولا خلبان هواپیمای تجاری پرواز خودشو با کدام هواپیما شروع میکنه؟ در ایران فکر میکنم قبلا 737 بوده و در حال حاضر فوکر 100 باشه درسته؟

2. کاربر مقابل از نوشته Behrang گرامی سپاسگزاری کرده است:

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    38,429
    سپاسگزاری شده : 52,300 بار در 4,032 پست
    قدرت امتیازدهی
    548
    Array

1- اسم اون دسته Thrust Lever هست . علت اون کار عادت نیست و دلیل خاصی داره و لی دلیلش رو فراموش کردم

6- تو بعضی هواپیما ها مثل 777 قسمتی برای استراحت و خواب خدمه تعبیه شده ولی اینکه ورزش خاصی بکنن مثلا رو تردمیل بدوند !!!!!! نه از این خبرا نیست

7- تا جایی که خاطرم هست خبان و کمک خلبان نباید هردوشون از غذای مشابهی مصرف کنن. چون اگه غذا مسموم باشه هر دو خلبان کله پا میشن ! اونوقت هواپیما میمونه به امون خدا

9- خلبان تجاری با سبکترین و ساده ترین هواپیمای ارلاین کارش رو تو ارلاین شروع میکنه

4. کاربر مقابل از نوشته Shahrokh گرامی سپاسگزاری کرده است:

سپاسگزاری
    41,961
    قدرت امتیازدهی
    688
    Array

منظور من ورزشهایی برای جلوگیری از بیماریها و صدمات پروازی اه. مثلا لخته نشدن خون در پاها و... به هرجهت ممنونم از جوابهاتون

3.ماکزیمم زمان پرواز یک سره برای کرو پروازی چقدره؟

5..طولانی ترین مسیر فعال پروازی در بین ایر لااین های داخلی و همینطور خارجی بین کدام نقاط است؟

8.بطور متوسط به کاکپیت کرو در ایران در هفته چند پرواز تعلق میگیره؟

6. کاربر مقابل از نوشته Behrang گرامی سپاسگزاری کرده است:

سپاسگزاری
    41,961
    قدرت امتیازدهی
    688
    Array

1. در یک کریدور پروازی که دو هواپیما در حل طی یک مسیر هستند حداقل اختلاف ارتفاع پروازی بین اون دو چند پا باید باشه؟

2. رعد و برق چگونه خنثی میشه؟

3. علت افزایش تکانها هنگام عبور از بین ابرها چیست؟

4.در زمان لندینگ محل پارک توسط کدام قسمت تعیین شده و مارشالر جزو کدامیک از قسمت های خدمات فرودگاهی میباشد؟ آیا زمان ترک فرودگاه ممکنه که از مارشالر جهت هدایت هواپیما به ابتدای باند استفاده بشه؟

5. حد اقل فاصله استاندارد بین هواپیما و مارشالر در زمان هدایت چند متر است؟

6.خلبان با چه میزانی چرخ جلو رو روی خط وسط دقیقی تنظیم میکنه؟

7.کار کو اوردینیتور چیه؟

8. اصطلاح تخصصی محفظه بار بالای سر مسافر چیه؟

9. اگر یک هواپیما در زمان فرود یا تیک اف بخشی از باند رو از دست بده. چطوری تشخیص میده که باید به کارش ادامه بده یا نه( منظورم اینه که اگر در زمان تیک اف اه ایا تا اخر باند میتونه بپره یا باید توقف کنه و یا مثلا اگر در زمان لندینگه و قادر به متوقف کردن طیاره تا آخر باند نیست دوباره اوج بگیره و مجددا تلاش کنه)

دوستان لطف کنند اگر اطلاعاتی دارند با بقیه هم تقسیم کنند. با تشکر از همه دوستانی که این تاپیک رو فراموش نکردن.

8. کاربر مقابل از نوشته Behrang گرامی سپاسگزاری کرده است:

سپاسگزاری
    41,961
    قدرت امتیازدهی
    688
    Array

بعد از هر لندینگ کدوم قسمتهای هواپیما حتما نیاز به بازبینی دارند؟

کسی از دوستان لطف میکنه جزئیات مواردی که توسط کاکپیت کرو قبل از پرواز و هنگام تاکسی کردن به ابتدای باند و تاکسی کردن پس از لندینگ رو کاملا توضیح بده که به ترتیب کدوم بخشها چک میشن؟

10. کاربر مقابل از نوشته Behrang گرامی سپاسگزاری کرده است:

Aviation Storekeeper
    سپاسگزاری
    96
    سپاسگزاری شده : 94 بار در 7 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

Behrang عزيز سلام. با عرض پوزش به خاطر تاخير در جواب
    1. اين بستگي به فعاليت و نياز شركت دارد
    2.بله تمام آن ها فيزيكي چك مي شوند. در747 نيز كرو به ادازه كافي براي چك كردن هستند البته من مطمئن نيستم كه 747 ها چك مي كنند يا خير
    3.اين مسئله متغير است
    4.اين ارتباطات هم مستقيم مي تواند باشد هم از طريق سر مهماندار
    5.خير درست نيست
    6.هيچ كشوري هيچ استثنائي براي هيچ شخصي به منظور ورود به آن كشور را قائل نمي شود.قطعا" نياز به ويزا هست
    7.همان طور كه گفتيد اين بستگي به season دارد.تقريبا" در low season دو تا سه و در high season تا 6 پرواز در هفته كه البته متغير است
    8.به جز صندلي راحت تر، غذا و پذيرايي نيز فرق مي كند.
    9. ابن مسئله بسته به كترينگ دارد.

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    272
    سپاسگزاری شده : 394 بار در 88 پست
    قدرت امتیازدهی
    14
    Array

.زمان تیک اف من دیدم که هر سه نفر کرو پروازی هم زمان اهرم های گاز ( اسم تخصصی اون رو نمیدونم چیه)به جلو فشار میدند. این مطلب دلیل خاصی داره یا صرفاً یک عادته؟
    دوست عزیز جناب بهرنگ اون دسته ها که بهشون (Throttle Lever ) گفته میشه ،کاری مشابه گاز اتومبیل رو انجام میده که با جلو دادن آن دسته یا دسته ها(بستگی به نوع هواپیما داره) باعث وارد شدن سوخت بیشتر به محفظه احتراق شده ودر نتیجه طی پروسه ای باعث بوجود آمدن (Thrust) در هواپیماهای جت میشه.
    اعمالی از قبیل حرکت دادن Throttle یا دیگر اعمال را معمولاً (Flying Officer ) که یا خلبان یا کمک خلبان هست انجام می دهد.
    نفر سوم که اون پشت میشینه مهندس پرواز هست که یکسری کارهای مشخص مخصوص به خودش رو انجام میده ولی ناوبری به عهده او نیست.(در هواپیماهای جدید کار مهندس پرواز به خلبان و کامپیوتر واگذار شده)

این درسته که تهران توکیو از زمان مجاز حدود 30 دقیقه بیشتره؟ اگر اینطوره پروازهای طولانی تر چطوری انجام میشه؟ آیا دو کرو پروازی حضور دارند؟

احتمالاً برای این پرواز دو سری کرو حمل می شوند.
    برای پروازهای Long Haul دو سری کرو در هواپیما وجود دارند.

13. کاربر مقابل از نوشته airstar گرامی سپاسگزاری کرده است:

سپاسگزاری
    41,961
    قدرت امتیازدهی
    688
    Array

نقل قول:

.زمان تیک اف من دیدم که هر سه نفر کرو پروازی هم زمان اهرم های گاز ( اسم تخصصی اون رو نمیدونم چیه)به جلو فشار میدند. این مطلب دلیل خاصی داره یا صرفاً یک عادته؟

دوست عزیزم جناب air star . من تو کابین بودم و این صحنه رو دیدم که کاپیتان دسته های Throttle Lever رو به جلو فشار میداد. کمک اون دستش رو روی دست اون گذاشت و به اون کمک کرد. بعد از این کار مهندس پرواز هم دستش رو روی دست اون دو گذاشت و هرسه Throttle Lever ها رو به جلو فشار دادند. برای من هم خیلی عجیب بود و هیچ توجیه منطقی یی به ذهنم نرسید .

یکی از درجات و نشانههای تو کاکپیت بود. نمیدونم مربوط به چی بود اما زمانی که روی زمین قدرت موتور ها رو بیشتر میکرداون عقربه میچرخید و انگار که روی یک عدد خاصی که فکر میکنم random بود می ایستاد که این مساله موضوع شرط بندی دوستانه همراه با خنده در رابطه با عددی بود که اون نشانگر روی اون می ایستاد. کسی میتونه بگه اون چیه؟ تو پرواز A300ایران ایر حدود 5 سال پیش بود- تمام مدت پرواز رو مهمان کاکپیت بودم. یکی از بهترین خاطرات زندگیمه

15. کاربر مقابل از نوشته Behrang گرامی سپاسگزاری کرده است:

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    272
    سپاسگزاری شده : 394 بار در 88 پست
    قدرت امتیازدهی
    14
    Array

دوست عزیزم جناب air star . من تو کابین بودم و این صحنه رو دیدم که کاپیتان دسته های Throttle Lever رو به جلو فشار میداد. کمک اون دستش رو روی دست اون گذاشت و به اون کمک کرد. بعد از این کار مهندس پرواز هم دستش رو روی دست اون دو گذاشت و هرسه Throttle Lever ها رو به جلو فشار دادند. برای من هم خیلی عجیب بود و هیچ توجیه منطقی یی به ذهنم نرسید .
    من هم تعجب میکنم تا حالا نه دیده بودم و نه شنیده بودم.

در هواپیمایی مانند ایرباس 300 که توربوفن هستند سه نشاندهنده وضعیت موتور از اهمیت بیشتری برخوردارند که شامل N1 (نشاندهنده کمپرسور کم فشار)، N2(کمپرسور پرفشار) و EGT(Exhaust Gas Temprature) که دمای خروج گازها از خروجی را اندازه میگیرد. این اعداد و ارقام که بر نشاندهنده ها ظاهر می شوند Random نیستند بلکه توسط سازنده (در هواپیماهای کاملاً نو) یا توسط مهندس مربوطه ارائه میشوند وتجاوز از این اعداد و ارقام موجب آسیب رسیدن به موتور و متعلقات خواهد شد.کابین کرو موظفند که این عملکرد را بطور کامل چک کنند ودر صورت بالا یا پایینتر بودن از حد مجاز سریعاً اقدام نمایند.(حتماً کرو اون پرواز داشتند با هم شوخی می کردند.)

Aviation Storekeeper
    سپاسگزاری
    96
    سپاسگزاری شده : 94 بار در 7 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

1. 1000 feet
    3. تغير جبحه هاي هوا
    4.برج مراقبت فرود گاه مقصد
    7.هماهنگ كردن نيرو اي زميني كه كار بسيار مشكليه
    8.Baggage compartment يا اصطلاحا" hat rack