@aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk
Seomoz
صفحه 9 از 9 نخستنخست ... 3456789
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 85 , از مجموع 85

جستار: F-35 Lightning II ؛ جنگنده

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    2,939
    سپاسگزاری شده : 669 بار در 61 پست
    قدرت امتیازدهی
    11
    Array

پیش فرض پاسخ : F-35 Lightning II ؛ جنگنده

من گمان می کنم که تئوری رادار رو می فهمم، و قبلا هم در یک پروژه طراحی رادار کار کردم. تا جایی که سواد من قد می ده، سطح مقطع راداری (RCS) با فرکانس نسبت معکوس داره، و اگر رادارهایی با طول موج بلندتر بسازیم، خیلی از هواپیماهای stealth مرئی خواهند شد (گرچه مشکل clutter بیشتر خواهد شد). به همین دلیل امثال Sprey مدعی هستند که اصولا پروژه هواپیمای ضد رادار، یه جور کلاهبرداریه (Scam). گرچه بحث، صفر و یک نیست و به نظرم نمی شه حق رو کامل به یکطرف داد، اما در عین حال با قاطعیت نمی شه گفت که وجود رادارهای قدیمی موج بلند، در ساقط کردن F-117 بی تأثیر بوده.
    این که رادار های موج بلند قادر به شناسایی هواپیماهای استیلت هستند کاملا درسته ولی چنین موج هایی بسیار بلند هستند و اصلا دقت لازم رو ندارن بطور خلاصه فقط توانایی آگاه کردن از ورود یک شی پرنده رو دارن (که باز به دلیل دقت فوق العاده کم اصلا قادر به تشخیص نوع هدف نیستند) بحث اصلی قفل راداری هست. در سامانه های پدافندی دو رادار داریم یکی رادار کشف و شناسایی (که میتونه موج بلند هم باشه) و دیگری رادار کنترل آتش که این یکی وظیفه قفل کردن روی هدف و امور مربوط به هدایت موشک به سمت هدف رو داره. در بحث استیلت هم دقیقا نکته ای که همیشه از قلم می افته همینه. استیلت برد شناسایی رادار رو کم میکنه و حتی رادار های قدیمی هم ممکنه از فاصله بسیار نزدیک مثلا اف22 رو پیدا کنن. توانایی قفل کردن برای مدت زمان کافی روی چنین اهدافی بسیار حیاتی تره. ضمنا اینکه رادار ها با توجه به اینکه در محیط اطراف خود object های زیادی وجود داره مثلا پرندگان اغلب چنین بازتاب های ضعیفی رو بعنوان نویز قلمداد کرده و حذف میکنن. هرچه هست استیلت نه کلاهبرداریه نه اینجور که بعضی ها تبلیغ میکنن فنا ناپذیره.

پیشنهاد: دوستان به نظر شما استفاده از تعداد زیادی پهپاد مسلح به موشک های گرمایاب برای رهگیری اهداف استیلت تا چه حد امکان پذیر است؟ اگر بشود تعداد نسبتا بالایی را روانه موقعیت تقریبی کرد و بعد با هدایت اپتیکی یا IR به ساعت 6 حریف رسید در صورت داشتن فاصله کم (مثلا زیر 1000 پا) هدف قرار دادن با همین AIM-9 کار سهتی نیست! به نظر شما این ایده تخیلی تا چه حد امکان پذیره؟!

هوانورد ارشد
    سپاسگزاری
    46
    سپاسگزاری شده : 22,326 بار در 1,147 پست
    قدرت امتیازدهی
    244
    Array

سال گذشته یک فروند جنگنده اف ۳۵ نیروی هوایی آمریکا در حال انجام آزمایش در پایگاه هوایی اگلین در ایالت فلوریدا با انفجار در موتور رو به رو شده و دچار سانحه شد. پس از حدود یک سال از این حادثه تصاویری از آن جنگنده در شرایط پس از اطفاء حریق منتشر شده است.

عضو گروه هوانوردي نظامي و مدیر انجمنهاي هواپيماهاي جنگنده،آموزش
    سپاسگزاری
    19,567
    سپاسگزاری شده : 21,053 بار در 2,256 پست
    قدرت امتیازدهی
    222
    Array

درود بر ایران و ایرانیان آریایی

برافراشته باد درفش سرافراز کاویانی

تابناک :

«وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که نخستین اسکادران جنگنده های اف-۳۵ آماده به کار گیری در میدان نبرد شده است.

به گزارش رویترز، ژنرال جوزف دانفورد فرمانده تفنگداران دریایی آمریکایی اعلام کرد که تاکنون ۱۰ فروند از جنگنده های اف-۳۵ از سوی کارخانه لاکهید مارتین ساخته شده و در اختیار پنتاگون قرار گرفته است.

ژنرال دانفورد قرار است طی هفته های آینده به سمت ریاست ستاد مشترک ارتش آمریکا منصوب شده و جانشین ژنرال مارتین دمپسی شود. بر این اساس پروژه ساخت جنگنده های اف-۳۵ تاکنون ۳۹۱ میلیارد دلار برای دولت آمریکا هزینه دربر داشته و بعد از سال ها انتظار و تاخیر چند باره برای اولین بار اجرایی شده است.»

شورای هوانوردی
    سپاسگزاری
    16,836
    سپاسگزاری شده : 8,378 بار در 755 پست
    قدرت امتیازدهی
    90
    Array

سلام

سپاس از آنتؤوس نازنین

(خیلی خوشحالم که دوباره در میان دوستان گلم هستم، نمیدونید چقد خوشحالم )

درباره ی خبر بالا که از سوی «تابناک» گفته شده:

چیزی که من در دو سه روز گذشته در این باره از سوی سپاه تفنگداران دریایی آمریکا و شرکت لاکهید مارتین دیدم، این بوده که جنگنده ی F-35 برنامه ی «نخستین توانمندی عملیاتی» (Initial Operational Capability) رو در سپاه تفنگداران دریایی آغاز کرده، و این با آماده ی به کارگیری در میدان نبرد بودن تفاوت داره، در واقع روند دست یافتن به این آمادگی آغاز شده.

همچنین تحویل دادن 10 فروند F-35 به پنتاگون نمیتونه به معنای گردآمدن نخستین اسکادران عملیاتی در سپاه تفنگداران دریایی باشه (راستش به یاد نمیارم که در اخبار از چنین اسکادرانی چیزی گفته شده باشه)

چیزی که من این دو سه روز دستگیرم شد اینها بودن، اگه نادرستی رو گفتم، سپاسگزار میشم دوستان درستش رو بفرمایند.

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    1,802
    سپاسگزاری شده : 4,139 بار در 318 پست
    قدرت امتیازدهی
    45
    Array

دانلد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا دیروز در توئیتی نوشت در پی افزایش چشمگیر هزینه های اف ۳۵ از بوئينگ خواسته است اف ۱۸ سوپرهورنت "قابل مقایسه" با این هواپیما را قیمت گذاری کند. از زمان ارسال توئيت ترامپ ارزش کل سهام لاکهید مارتین سازنده هواپیمای صاعقه ۲ در بازارهای مالی، حدود ۱.۲ میلیارد دلار کاهش یافته است. بوئینگ زمانی در حال بررسی یک نمونه سوپرهورنت پنهانکار بود اما بعدها این طرح را کنار گذاشت. گفتنیست این طرح بوئینگ نیز به دلیل عدم برخورداری از محفظه ای درونی برای تسلیحات قابل مقایسه با اف ۳۵ به شمار نمی آمد. ده روز پیش نیز توئیت دیگری از ترامپ درباره هزینه بالای اف ۳۵ باعث کاهش ۴ میلیارد دلاری ارزش سهام لاکهید شده بود.

6. سپاسگزاری ها (3):

صفحه 9 از 9 نخستنخست ... 3456789

برچسب ها برای این جستار