@aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk
صفحه 1 از 20 12345671116 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 192

جستار: قهرمانان نیروی هوایی

مدیر انجمن نیروی هوایی ایران
    سپاسگزاری
    3,589
    سپاسگزاری شده : 6,670 بار در 505 پست
    قدرت امتیازدهی
    78
    Array

پیش فرض قهرمانان نیروی هوایی

سرگرد خلبان شهيد خدا بخش (بهرام ) عشقي پور خليل آباد
    و
    سروان خلبان شهيد عباس اسلامي نيا

اين دو خلبان بزرگوار در حماسه روز اول مهر 1359 ( حمله 140 فروند هواپيماي ايراني به عراق ) شركت داشتند . پرواز آنها از پايگاه سوم شكاري همدان انجام شد . پس از انجام موفقيت آميز ماموريت در حالي كه بعنوان لیدر يك دسته چهار فروندي را بودند به هنگام نشستن در باند فرودگاه با كمبود سوخت مواجه شدند در همان هنگام براي اينكه به خانه هاي سازماني كه احتمال مي رفت كسي در آن باشد برخورد نكند خود را بالاي يك ساختمان در حال ساخت خالي از سكنه مي رساند . شهيد عشقي پور كه هدايت هواپيما را بر عهده داشت در آن لحظات آخر كه مي دانست كار ديگري از دستش بر نمي آيد دستش را بالا مي آورد و تكان مي دهد . اما آن ساختمان نيمه كاره درست روبروي خانه خودش بود و آن لحظه كه دستش را تكان داد همسرش نظاره گر سقوط هواپيماي شوهرش بود ...

شهید عشقی پور

شهید اسلام نیا

روح تماي بزرگ مردان نيروي هوايي شاد باد
    پاينده باد ايران زنده باد ايراني

وبلاگ من
    http://www.iranian-airforce.blogfa.com

صفحه اینستاگرام
    https://instagram.com/iranian_airforce_pilots_martyr

سپاسگزاری
    3,589
    قدرت امتیازدهی
    78
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط زورو
    به راستی یاد و خاطره این مردان جاودانه خواهند مان.عباس دوران و عباس بابایی و منصور ستاری و تمام همرزمانشن ستاره های درخشان تاریخ هوانوردی ایران اند.

عکس فوق متعلق به اسکادرانهای 71 و 72 پایگاه هفتم می باشد
    این عکس در سال 1350 در کنار فانتوم D گرفته شده است

ایستاده از چپ به راست : البرزی - فرامرزیان - غلایی - ناهید - صبوری - جعفری - منصوری - مومنی - عمرانی - سعید جوادی (فرمانده گردان ) - ریاحی (فرمانده اسکادران)آجودانی - پیراسته - ذوقی مقدم - طوسی - مساعد - شیروان - اخلاقی

نشسته چپ به راست : تقدیس - تقی زاده - فرهنگ - فریدونی - رامین فر - ضرابی - افغان طلوع - افشار - گران مایه - هدا ( دارنده بیشترین شکارهوا به هوا با هواپیمای فانتوم در جنگ برعلیه عراق با شش شکار هوایی )

وبلاگ من

صفحه اینستاگرام

3. سپاسگزاری ها (6):

سپاسگزاری
    3,589
    قدرت امتیازدهی
    78
    Array

یه عکس ناب براتون می گذارم مربوط به اسکادران 72 شکاری پایگاه هفتم در سالهای ابتدایی راه اندازی

ردیف ایستاده : از چپ به راست : 1 . سرتیپ شهرام رستمی ( یکی از تکخالان f-14 و شکارچی 6 هواپیمای عراقی ) 2 . سرهنگ شهید هاشم آل آقا ( یکی از تکخالان f-14 و شکارچی 3 هواپیمای عراقی ) 3 . علی اکبر اسکندری 4 . جمشید علیها 5 . فریدون فاتح ( فرمانده اسکادران) 6 . ابوالفضل هوشیار 7 . مسعود امیری 8 . داوود سلمانی 9 . وحید سمائی

ردیف دوم : ؟؟؟؟

ردیف سوم از چپ به راست : 1 . ؟ -- 2 . یدا... عبدوس ( استاد خلبان فانتوم 10 سال اسیر جنگی ) - 3 .؟ - 4. ؟ - 5. ناصر سوهی راد - 6 . ؟ - 7 .بهروزفر

وبلاگ من

صفحه اینستاگرام

5. کاربر مقابل از نوشته moh-597 گرامی سپاسگزاری کرده است:

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    8,869
    سپاسگزاری شده : 1,022 بار در 112 پست
    قدرت امتیازدهی
    20
    Array

پایگاه چهارم

و در نهایت خلبان عباس بابایی در فانتوم (صندلی عقب)

حکم اهوراست به اهریمنان، پارسیان تا به ابد قهرمان

Persian Gulf Forever

7. سپاسگزاری ها (4):

سپاسگزاری
    3,589
    قدرت امتیازدهی
    78
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط زورو

پایگاه چهارم

و در نهایت خلبان عباس بابایی در فانتوم (صندلی عقب)

باتشکر از دوست خوبم زورو

عکس اول مربوط به سرلشگر شهید محمد علی اقبالی می باشند ایشان در زمان شهادت سرگرد بودند و در اسکادارن 21 پایگاه دوم شکاری بودند اخلاق خوب و مهارت خاص ایشان در هدایت f-5 در کل نیروی هوایی ایران بارز بود در نهایت ایشان در یک عملیات برون مرزی در تاریخ 10 آبان 59 در موسل عراق بعد از پایان موفقعیت آمیز عملیات مورد اصابت موشک سام قرار گرفتند و متاسفانه فرصت اجکت نیز پیدا نکردند . شهادت ایشان ضربه بدی به نیروی هوایی ایران بود

-----------------------------------------

عکس دوم اسکادارن 11 شکاری رو در اوایل دهه پنجاه در پایگاه چهارم نشون می ده سرتیپ مهروند یکی از برجسته ترین خلبانان f-4 بودند که در سه سال انتهای قبل از انقلاب فرمانده پایگاه سوم شکاری بودند

------------------------------------------

عکس سوم نیز در یکی دو سایت به اشتباه سرلشگر خلبان شهید عباس بابایی ذکر شده در اینکه این عکس خیلی شبیه شهید بابایی هست حرفی نیست ولی "زورو" دوست عزیز ایشان شهید بابایی نمی باشند شهید بابایی جزو خلبانان برجسته f-5 می باشند که بعداها بدلیل تسلط خاصی که به هدایت این هواپیما داشتند جهت پرواز با f-14 هم انتخاب شدند و اتفاقا ایشان بنیانگذار سوخت گیری هوایی در شب با هواپیمای f-14 در ایران نیز می باشند ولی علت شهرت این عکس هم بخاطر خلبان کابین جلو می باشد . خلبان کابین جلو سرلشگر خلبان شهید عباس دوران می باشند .

وبلاگ من

صفحه اینستاگرام

9. سپاسگزاری ها (6):

مدیر سایت
    سپاسگزاری
    47,137
    سپاسگزاری شده : 44,316 بار در 3,659 پست
    قدرت امتیازدهی
    395
    Array

عکس اول مربوط به سرلشگر شهید محمد علی اقبالی می باشند ایشان در زمان شهادت سرگرد بودند و در اسکادارن 21 پایگاه دوم شکاری بودند اخلاق خوب و مهارت خاص ایشان در هدایت f-5 در کل نیروی هوایی ایران بارز بود در نهایت ایشان در یک عملیات برون مرزی در تاریخ 10 آبان 59 در موسل عراق بعد از پایان موفقعیت آمیز عملیات مورد اصابت موشک سام قرار گرفتند و متاسفانه فرصت اجکت نیز پیدا نکردند . شهادت ایشان ضربه بدی به نیروی هوایی ایران بود
    moh-597 گرامی نخست عضویت شما در سایت مرجع هوانوردی و هوافضای پارسی را تبریک میگویم و همچنین از ارسالهای بسیار هدفدار و مفید شما سپاسگزارم.

در مورد قهرمان نیروی هوایی شهید علی اقبالی اینطور که من از برارد ایشان شنیدم ظاهرا ایشان تا چند سال پس از ایجکت زنده بوده اند و پس از تحمل چند سال شکنجه در زیر شکنجه به شهادت میرسند .برادر ایشان میگفت که هنگام تحویل ایشان در سال 81 (اگر اشتباه نکنم) هنگامی که جمجمه ایشان دقت کرده است متوجه شده که کاسه سر ایشان بطور بسیار دقیقی بریده شده بوده است.

این خلبان بزرگوار از خلبانان بسیار ماهر نیروی هوایی بود روحش شاد.

11. سپاسگزاری ها (7):

سپاسگزاری
    3,589
    قدرت امتیازدهی
    78
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Tomcattter
    moh-597 گرامی نخست عضویت شما در سایت مرجع هوانوردی و هوافضای پارسی را تبریک میگویم و همچنین از ارسالهای بسیار هدفدار و مفید شما سپاسگزارم.

در مورد قهرمان نیروی هوایی شهید علی اقبالی اینطور که من از برارد ایشان شنیدم ظاهرا ایشان تا چند سال پس از ایجکت زنده بوده اند و پس از تحمل چند سال شکنجه در زیر شکنجه به شهادت میرسند .برادر ایشان میگفت که هنگام تحویل ایشان در سال 81 (اگر اشتباه نکنم) هنگامی که جمجمه ایشان دقت کرده است متوجه شده که کاسه سر ایشان بطور بسیار دقیقی بریده شده بوده است.

این خلبان بزرگوار از خلبانان بسیار ماهر نیروی هوایی بود روحش شاد.
    Tomcattter
    دوست عزیز ممنون از شما
    ابتدا من اشتباه تایپی خودمو یه اصلاح کوچیک بکنم که تاریخ شهادت شهید اقبالی 1 آبان 59 بود که من 10 آبان 59 نوشتم که دوستان ببخشند

در مورد مطلب بالا من زیاد نمی تونم دراین باره اظهار نظر کنم ولی چون خود شما صحبت کردید حتما صحبتهای شما درست می باشد برای تکمیل کردن بحث هم یک اعلامیه در سال 82 در پایگاه های هوایی ایران پخش شد من یک نسخه از آنرا وقتی در پایگاه یکم شکاری بودم بدست آوردم عکس تمامی این عزیزان در آن موجود بود و همگی کسانی بودند که متاسفانه یا اجکت ناموفق در خاک عراق داشتند و یا در داخل کاکپیت مانده و بازهم متاسفانه سوخته بودند . پیکر این عزیزان در این سال به میهن برگشت و تشیح شد قاعدتا نباید هیچ کدام اسیر شده باشند ولی بازهم من نمی توانم به صراحت بگویم که اینطور بوده یا نه

وبلاگ من

صفحه اینستاگرام

13. سپاسگزاری ها (7):

سپاسگزاری
    8,869
    قدرت امتیازدهی
    20
    Array

عکس سوم نیز در یکی دو سایت به اشتباه سرلشگر خلبان شهید عباس بابایی ذکر شده
    منبع عکس سایت نیروی هوایی شاهنشاهی ایران هست.و صاحب عکس رو عباس بابایی ذکر کرده.

البته من تو خاطرات همسرشون دیدم که نوشته بود:....عباس توانایی پرواز با هواپیمای مختلفی رو داشت ولی هواپیمای اصلیش f-14 بود....البته حرف شما هم درسته عکس ایشون در حال بررسی نقشه در جلوی f-5 هست.(البته این عکس با توجه به منابعی که در اینترنت جستجو کردم پیدا کردم و شاید خیلی معتبر نباشه)

Persian Gulf Forever

15. سپاسگزاری ها (5):

سپاسگزاری
    3,589
    قدرت امتیازدهی
    78
    Array

سرلشکر خلبان شهید داوود اکرادی

[align=center][/align]
    وی که از خلبانان شجاع گردان۹۱ شکاری بندر عباس بود به همراه خلبان ناصر افضلی برای کمک به خلبانان پایگاه سوم شکاری همدان آمده بود که در تاریخ ۸ آبان ۱۳۶۰ به هنگام بازگشت از یک پرواز برون مرزی به مقصد کرکوک هواپیمایش با دو فروند میگ عراقی در گیر می شود و مورد اصابت قرار می گیرد.

با آتش گرفتن هواپیما آنها مجبور به ترک هواپیما می شوند. بر اساس شواهد موجود ( خلبان افضلی از اسارت به سلامت بازگشت ) آنها پس از ایجکت به سلامت به زمین می رسند اما خلبان داوود اکرادی به دست مردم منطقه می افتد و به شهادت میرسد. با دخالت نیروهای نظامی خلبان افضلی از دست مردم نجات پیدا می کند. خلبان افضلی پس از تحمل سالها رنج اسارت در سال ۱۳۶۹ به میهن بازگشت اما اثری از پیکر پاک خلبان شهید داوود اکرادی به دست نیامده است.....

روان این دلاور مرد پاکباز آسمان ایران و دیگر هم پروازانش شاد باد .

وبلاگ من

صفحه اینستاگرام

سپاسگزاری
    8,869
    قدرت امتیازدهی
    20
    Array

نفرین به این جنگ که این گل های زیبا رو یکی یکی پرپر کرد.
    روح سرلشکر خلبان اکرادی هم به روح دیگر عقابان اسمان ایران پیوست و باعث افتخار ایران و ایرانی شد.خلبانان بی ادعایی که برای سربلندی وطن جنگیدند.وهنوز که هنوزه مظلوم هستند و کسی از اون ها یاد نمیکنه.واقعا باعث تاسفه!فقط داخل پرانتز بگم به مناسبت هفته ی بسیج برنامه ی شهیدی فر (مردم ایران سلام)خودشو کشت ولی به مناسبت روز نیروی دریایی فقط به تشکر خشک و خالی بسنده کرد و گفت روزهای دیگه به این موضوع میپردازیم .اینا دلیل مظلومیت ارتش ایران هست که همیشه بی ادعا بوده و هدفش فقط دفاع از ایران بوده.

Persian Gulf Forever

18. سپاسگزاری ها (6):

صفحه 1 از 20 12345671116 ... آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. خاطره قهرمانان فراموش ناشدنی است
    توسط moh-597 در انجمن حماسه آفرینان و تيزپروازان نيروي هوايي
    پاسخ ها: 0
    آخرين نوشته: 27-01-2009, 08:38