@aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk
صفحه 6 از 8 نخستنخست 12345678 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 72

جستار: آمار نبردهاي هوا به هواي جنگنده هاي ايراني (1367-1359)

مدیر انجمن نیروی هوایی ایران
    سپاسگزاری
    3,575
    سپاسگزاری شده : 6,659 بار در 505 پست
    قدرت امتیازدهی
    77
    Array

پیش فرض Re: آمار نبردهاي هوا به هواي جنگنده هاي ايراني (1367-1359)

شانزدهم خرداد ماه سال 1361 (دوموشک دو هواپیما)

یک فروند اف 14 به خلبانی سرتیپ فضل ا... جاویدنیا و کمک سرتیپ انصارین از پایگاه هشتم شکاری به قصد گشت هوایی در منطقه غرب اهواز و حوالی خرمشهر و آبادان به پرواز در آمد حدود دو ساعت از پرواز می گذشت که خلبانان متوجه دو فروند میگ 23 احتمالا از نوع MLA می شوند جاوید نیا بلافاصله حالت جنگی می گیرد و به سمت آنها گردش می کند همزمان با کاهش شدید ارتفاع به سمت میگها حرکت می کند و در یک فرصت مناسب یک تیر موشک فنیکس به سمت یکی از میگها شلیک می کند موشک چون در ارتفاع پایین شلیک شده بود با چشم کاملا دیده می شود ، خلبانان عراقی اصلا متوجه حضور اف 14 نشده بودند پس از چند ثانیه آتش در آسمان نشان از هدف قرار گرفتن میگ می داد خلبان عراقی درجا جان می دهد . میگ دوم شروع به گردش می کند و به سمت عراق فرار می کند ولی فاصله اف 14 با آن در بهترنی شرایط قرار دارد در فاصله حدود 15 مایلی جاویدنیا موشک دوم فنیکس را به سمت میگ دوم شلیک می کند و موشک در رشته کوههای مرزی حلقوم میگ را می فشارد خلبان اجکت می کند و در آنطرف مرزعراق فرود می آید این درحالی است که تمامی این ماجرا در کمتر از 10 دقیقه اتفاق می افتد
    پاينده باد ايران زنده باد ايراني

وبلاگ من
    http://www.iranian-airforce.blogfa.com

صفحه اینستاگرام
    https://instagram.com/iranian_airforce_pilots_martyr

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    10,491
    سپاسگزاری شده : 1,586 بار در 89 پست
    قدرت امتیازدهی
    20
    Array

پیش فرض پاسخ : آمار نبردهاي هوا به هواي جنگنده هاي ايراني (1367-1359)

moh-597 عزیز،
    با احتساب آمار اخیر تا پایان سال 62 باید تیمسار جاویدنیابه همراه RIO هایشان با شکار قطعی 4 میراژ و 4 فلاگر TOPGUN وACE PILOT نیروی هوایی محسوب شوند.
    آیا ACE دیگری نیز با این امتیاز داریم؟
    فراموش نکنیم چنین آماری در جنگهای اخیر فقط توسط نیروی هوایی اسراییل و در همان بازه زمانی با
    جنگنده های موفق ایگل و فالکون آنهم در مقابل خلبانان نه چندان آموزش دیده سوری به دست آمده است.که از نظر دسترسی به سطح تکنولوژی و پشتیبانی با نیروی هوایی تحت تحریم ما قابل مقایسه نیست.

Aviation Machinist's Mate
    سپاسگزاری
    2,808
    سپاسگزاری شده : 1,391 بار در 88 پست
    قدرت امتیازدهی
    21
    Array

راستی من متوجه نشدم.شهید اقبالی رو باید از لیست خارج کرد؟ (1 آبان پدافندموصل اونو مورد هدف قرار داد)؟ پس در 10 آبان چه کسی خلبان F-5 مورد نظر بود؟

لیست شکار اف 14 ها فقط در 12 ماه اول جنگ!!

سپاسگزاری
    3,575
    قدرت امتیازدهی
    77
    Array

پنج شنبه ششم مرداد سال 1367

یک فروندهواپیمای اف 14 مجهز به موشک هاوک به خلبانی تیمسار عادلی و کمک سروان کازرونی از پایگاه هشتم شکاری به پرواز درآمد . منطقه عملیاتی جناب عادلی استان کردستان و جلوگیری از نفوذ هواپیماهای دشمن بود . عراقی ها به محض این که متوجه حضور یک فروند اف 14 در منطقه می شوند برای خنثی کردن آن یک فروند میگ 29 را به منطقه اعزام می کند و به طبع آن درگیری هوایی بین آن ها رخ می دهد که جناب عادلی در یک فرصت مناسب موفق می شوند روی میگ عراقی قفل رادارکنند و یک تیر موشک هاوک به سمت آن شلیک کنند. هم زمان خلبان عراقی هم روی هواپییمای ایشان قفل می کند و یک تیر موشک به سمتش شلیک می کندولی موشک شلیک شده توسط جناب عادلی زودتر به میگ می رسد و با برخورد به آن میگ را به تلی از آتش تبدیل می کند. خلبان عراقی در این صحنه چاره ای جز خروج اضطراری از هواپیما پیدا نمی کند که بعد از خروج از هواپیما و استفاده از چتر نجات توسط نیروهای مستقر در زمین به اسارت در می آید.
    موشک شلیک شده از سوی خلبان عراقی به خواست خداوند با برخورد میلی متری به قسمت کاور رادار دماغه هواپیمای اف 14 آن را شکسته و از بین می برد و بدون این که منفجر شود رد می شود. شاید اگر چند سانتی متر موشک بالاتر اصابت می کرد باعث می شد که هواپیمای اف 14 آسیب جدی تری ببیند و دیگر قابل کنترل نباشد. خداوند متعال لطف خودش را به این عزیزان نشان داد چون هر دوی آنها دارای 4 فرزند بودند و اگر اتفاقی برای آن ها می افتاد 8 بچه یتیم می شدند که با عنایت پروردگار این خطر بزرگ رفع شد.
    ولی با توجه به از بین رفتن قسمتی از رادار هواپیما شرایط همچنان اضطراری بود به همین دلیل جناب عادلی تصمیم به فرود اضطراری در پایگاه همدان گرفت و با انجام تعمیرات اولیه در پایان همین روز ایشان به اصفهان بازگشتند.

وبلاگ من

صفحه اینستاگرام

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    9,357
    سپاسگزاری شده : 3,128 بار در 297 پست
    قدرت امتیازدهی
    36
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط moh-597 نمایش نوشته ها

موشک شلیک شده از سوی خلبان عراقی به خواست خداوند با برخورد میلی متری به قسمت کاور رادار دماغه هواپیمای اف 14 آن را شکسته و از بین می برد و بدون این که منفجر شود رد می شود. شاید اگر چند سانتی متر موشک بالاتر اصابت می کرد باعث می شد که هواپیمای اف 14 آسیب جدی تری ببیند و دیگر قابل کنترل نباشد. خداوند متعال لطف خودش را به این عزیزان نشان داد چون هر دوی آنها دارای 4 فرزند بودند و اگر اتفاقی برای آن ها می افتاد 8 بچه یتیم می شدند که با عنایت پروردگار این خطر بزرگ رفع شد.
    ولی با توجه به از بین رفتن قسمتی از رادار هواپیما شرایط همچنان اضطراری بود به همین دلیل جناب عادلی تصمیم به فرود اضطراری در پایگاه همدان گرفت و با انجام تعمیرات اولیه در پایان همین روز ایشان به اصفهان بازگشتند.
    با تشکر از شما
    ولی میگ-29 مگر احتمالا R-27R شلیک نکرده بوده؟ چون تامکت ما هاوک شلیک کرده بوده پس فاصله نبرد تقریبا زیاد بوده و میگ-29 نمی توانسته R-60 یا R-73 شلیک کنه
    پس چرا با نابودی میگ-29 و رادار آن موشک R-27R که دارای هدایت نیمه فعال راداری است به خطا نرفت؟
    پیامبر گرامی(ص)فرموده اند:
    الملک یبقی مع الکفر ولا یبقی مع الظلم.

سپاسگزاری
    3,575
    قدرت امتیازدهی
    77
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط S.M.J.Tabib نمایش نوشته ها
    با تشکر از شما
    ولی میگ-29 مگر احتمالا R-27R شلیک نکرده بوده؟ چون تامکت ما هاوک شلیک کرده بوده پس فاصله نبرد تقریبا زیاد بوده و میگ-29 نمی توانسته R-60 یا R-73 شلیک کنه
    پس چرا با نابودی میگ-29 و رادار آن موشک R-27R که دارای هدایت نیمه فعال راداری است به خطا نرفت؟
    سلام
    من دقیقا برعکس نظر شما را دارم
    اتفاقا یکی از نقاط ضعف موشک هاوک برد هوایی آن است که خلبان را مجبور می کند از فاصله ای نزدیک اقدام به شلیک نماید

وبلاگ من

صفحه اینستاگرام

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    9,357
    سپاسگزاری شده : 3,128 بار در 297 پست
    قدرت امتیازدهی
    36
    Array

سلام
    من دقیقا برعکس نظر شما را دارم
    اتفاقا یکی از نقاط ضعف موشک هاوک برد هوایی آن است که خلبان را مجبور می کند از فاصله ای نزدیک اقدام به شلیک نماید
    البته منظور من از فاصله نسبتا زیاد چیزی در حدود 5 الی 8کیلومتر بود.
    یعنی فاصله در گیری از این هم کمتر بوده؟
    پیامبر گرامی(ص)فرموده اند:
    الملک یبقی مع الکفر ولا یبقی مع الظلم.

8. سپاسگزاری ها (5):

سپاسگزاری
    3,575
    قدرت امتیازدهی
    77
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط S.M.J.Tabib نمایش نوشته ها
    البته منظور من از فاصله نسبتا زیاد چیزی در حدود 5 الی 8کیلومتر بود.
    یعنی فاصله در گیری از این هم کمتر بوده؟
    من درست متوجه نشدم بله حدودا باید در همین حدود باشد احتمالا نوع برخورد به دلیل از بین رفتن رادار میگ بوده وگرنه برخورد با اف 14 اجتناب ناپذیر بوده است

وبلاگ من

صفحه اینستاگرام

عضو گروه هوانوردی نظامی و سرپرست انجمن های هوانیروز و هوادریا
    سپاسگزاری
    48,618
    سپاسگزاری شده : 55,436 بار در 4,453 پست
    قدرت امتیازدهی
    544
    Array

پنج شنبه ششم مرداد سال 1367

یک فروندهواپیمای اف 14 مجهز به موشک هاوک به خلبانی تیمسار عادلی و کمک سروان کازرونی از پایگاه هشتم شکاری به پرواز درآمد . منطقه عملیاتی جناب عادلی استان کردستان و جلوگیری از نفوذ هواپیماهای دشمن بود . عراقی ها به محض این که متوجه حضور یک فروند اف 14 در منطقه می شوند برای خنثی کردن آن یک فروند میگ 29 را به منطقه اعزام می کند و به طبع آن درگیری هوایی بین آن ها رخ می دهد که جناب عادلی در یک فرصت مناسب موفق می شوند روی میگ عراقی قفل رادارکنند و یک تیر موشک هاوک به سمت آن شلیک کنند. هم زمان خلبان عراقی هم روی هواپییمای ایشان قفل می کند و یک تیر موشک به سمتش شلیک می کندولی موشک شلیک شده توسط جناب عادلی زودتر به میگ می رسد و با برخورد به آن میگ را به تلی از آتش تبدیل می کند. خلبان عراقی در این صحنه چاره ای جز خروج اضطراری از هواپیما پیدا نمی کند که بعد از خروج از هواپیما و استفاده از چتر نجات توسط نیروهای مستقر در زمین به اسارت در می آید.

moh-597 گرامی
    نخست اینکه شادمانم که دوباره از نوشتار آموزندهٔ شما بهرهمند میشویم.

و دیگر اینکه نوشته شما (دستکم برای من) از برجسته ترین و دلپسند ترین نوشتاری بود که در انجمن تاکنون خوانده ام٫ چرا؟:

۱- بارها سخن از کارا بودن یا نبودن سامانهٔ هاوک/اف۱۴ شنیده و خوانده بودیم و این (دوباره میگویم٫ برای من) نخستین بار بود که درباره شلیک پیروزمندانه و به هدف خوردن آن می خوانم......

۲- باز از بودن یا نبودن میگ۲۹ های عراقی در ماه های پایانی جنگ خواندنی هایی را داشته ایم٫ و این نخستین بار بود که میبینم که نتنها گردانهای میگ۲۹ کارا (عملیاتی) شده بودند٫ بلکه در جنگ هوایی هم بوده و شکست هم خورده اند.

یک پرسش:
    آیا میدانیم که خلبان فالکروم عراقی بوده یا نه؟ (روسی؟ آلمان شرقی؟)

و در پایان سپاسی دیگر و اینکه میدانم که همیشه تلاش شما درج درست ترین نوشتارهاست و بنپایهٔ این داستان هم بیگمان پیش شما «محفوظ» است...

سپاسگزاری
    3,575
    قدرت امتیازدهی
    77
    Array

AMG دوست گرامی

اول تشکر می کنم از لطفی که به من دارید
    در مورد میگ 29 متاسفانه اطلاع ندارم که خلبان چه ملیتی داشته ولی سوال می کنم ببینم می دونن یا خیر ؟

انشاا... ظرف یک ماه آینده کتابی که برای نگارش آن دوسال زمان گذاشتم منتشر می شود و شاید پاسخگوی سوال خیلی از سوالات علاقه مندان به نیروی هوایی بخصوص اف 14 های ایرانی باشد سعی شده تمامی موارد مستند و تاییده داشته باشد که خوشبختانه این مهم میسر شده و مرجع کاملی در دسترس می باشد

وبلاگ من

صفحه اینستاگرام

صفحه 6 از 8 نخستنخست 12345678 آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. آمار سوانح هوایی ایران از سال 1359
    توسط Ruslan در انجمن ایمنی هوایی
    پاسخ ها: 0
    آخرين نوشته: 01-08-2009, 21:25
  2. جنگ نفت كشها (1367-1359)