@aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk @aerospacetalk
صفحه 13 از 15 نخستنخست ... 3789101112131415 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 121 تا 130 , از مجموع 148

جستار: جنگنده؛پرسش،پاسخ،گفتگو

Aircrew Survival Equipmentman
    سپاسگزاری
    2,318
    سپاسگزاری شده : 4,040 بار در 471 پست
    قدرت امتیازدهی
    48
    Array

پیش فرض پاسخ : درباره کامپیوتر هواپیما سوال داشتم

نقل قول نوشته اصلی توسط Mercury نمایش نوشته ها
    شرکت های زیادی کامپیوتر هواپیما میسازن ، یکی از اون هایی که من میشناسم Honeywell هست که من دیدم کامپیوتراشون روی چندین هواپیما ( البطه غیر نظامی ) بود .
    ممنونم

شرکتها سازنده سیستم اتوپایلوت برای هواپیماهای بوئینگ و ایرباس رو کسی میشناسه...؟؟

2. سپاسگزاری ها (3):

Aviation Storekeeper
    سپاسگزاری
    70
    سپاسگزاری شده : 416 بار در 38 پست
    قدرت امتیازدهی
    0
    Array

پیش فرض پاسخ : تایپکی برای سوال های همه اعضا در مورد جنگنده ها

تو رزم های هوایی جنگ 8 ساله ؛ IRIAF این امتیازو به خلبان می داد. ولی بعدها RIO ها هم شریک شدن.
    Then look into the sky where through the clouds a path is torn

پس به آسمان بنگر جايي كه در ميان ابرها راهي گشوده شده
    Look and see her how she sparkles, its the last unicorn

بنگر و اورا ببين كه چگونه ميدرخشد، اين آخرين تكشاخ است

4. سپاسگزاری ها (2):

مدیر انجمن شبیه ساز پرواز و عضو گروه هوانوردی غیر نظامی
    سپاسگزاری
    12,784
    سپاسگزاری شده : 54,155 بار در 2,966 پست
    قدرت امتیازدهی
    489
    Array

پیش فرض J-14 ، همان F-22 ، اما ساخت چین !

سلام ...

داشتم توی سایت های نظامی پرسه میزدم ، مطالبی در مورد J-14 دیدم . کنکاش و جستجو نهایتا منجر شد به این عکس ...

با جستجوی بیشتر ، در ویکی پدیا به عکس زیر رسیدم که موضوع رو کمی پیچیده کرد ...

هنوز هیچ منبع معتبری رو پیدا نکرده ام که در این مورد توضیح داده باشه . توی انجمن هم چیزی پیدا نکردم ( شاید قبلا مطرح شده . اما من با سرچ گوگلی سایت هم نتونستم چیزی پیدا کنم ) . ظاهرا بعد از سوخوی 33 این بار اف 22 قربانی کپی سازی چینی ها شده . کماکان میگردم تا رفرنس قابل قبولی رو در این مورد پیدا کنم که شامل مشخصات ( حتی تقریبی ) این پرنده باشه . دوستان اگر اطلاعاتی دارند ممنوم میشم ارائه کنند ...

شب بخیر ...

سپاسگزاری
    12,784
    قدرت امتیازدهی
    489
    Array

پیش فرض پاسخ : J-14 ، همان F-22 ، اما ساخت چین !

سلام ...

استاد عزیزم جناب Jimbokhepel در پبغام خصوصی بنده رو راهنمایی کردند و دو لینک از ویکی پدیا و یک سایت نظامی دیگه (!) برام فرستادند .

ضمن تشکر از ایشون عرض کنم ، این دو منبع رو دیده بودم . مطالب موجود در اونها ( و البته تمام سایتهایی که تا الان دیدم ) شامل تاریخچه و مشخصات عمومی جنگنده نسل پنجم چین یا همون J-XX هست . اما پروژه J-XX یک مفهوم کلیه که شامل طرح های مختلفی میشه . این عکسها ، خصوصا عکس دومی به وضوح یک کپی سازی از اف 22 به نظر میاد . حتی به نظرم این دو عکس با هم تفاوت دارند و میتونن مربوط به یک پروژه به نام J-14 نباشند . عکس بالایی و پایینی در پست قبلی تفاوتهای کاملا مشخصی دارند .

به هر حال بسیار مایلم اطلاعات معتبری در مورد این پروژه ( J-XX نه ... J-14 ) و خصوصا عکس دوم پیدا کنم .

شب خوش ...

سپاسگزاری
    12,784
    قدرت امتیازدهی
    489
    Array

سلام ...

یک اتفاق جالب ...

امروز صبح به تاپیک سر زدم ببینم جوابی اومده یا نه . دیدم عکس دوم سر جاش نیست و علامت لینک خراب به جاش نشون داده میشه . رفتم سراغ ویکی پدیا که مجددا لینک بگیرم و پست رو اصلاح کنم که دیدم این عکس از ویکی پدیا حذف شده . کلا مطلب ویکی کاملا ادیت و بسیار خلاصه شده . رفتم سراغ یه فروم چینی که دیشب این عکسو گذاشته بود و زیرش هم توضیحاتی داشت . ( میخواستم دیشب با گوگل ترنسلیت بیوفتم به جونش . اما خسته بودم ، گفتم فردا این کارو میکنم ) . متاسفانه کل مطلب از اون فروم هم حذف شده بود . اینم باید ذکر کنم که عکس مربوط به 6 نوامبر 2010 ( 11 رو پیش ) هست و واکنش شتابزده چینی ها (احتمالا !!! ) برای حذف مطلب به نظرم میتونه نشون دهنده اهمیت این عکس باشه .

نهایتا با کمی جستجو اون رو روی irupload پیدا کردم که لینک رو تصحیح کردم . سپاسگزارم از کسی که عکس رو اونجا آپلود کرده !!!

علت حذف تصویر رو میشه حدس زد . شاید داریم عکسی رو میبینیم که عکاسش الان تحت تعقیبه !
    مثل این که این پروژه چینی ها زود لو رفته !

روز خوش ...

هوانورد افتخاری
    سپاسگزاری
    80
    سپاسگزاری شده : 382 بار در 80 پست
    قدرت امتیازدهی
    14
    Array

دوست عزیز تصویر اول تصویری به وضوح بازسازی سه بعدی شده از طرح احتمالی JXX هست و تصویر دوم برداشته شده از خبر ارسالی توسط یکی از منابع نامشخص چینی است و درستی اون تایید نشده برنامه JXX شامل سه طرح مفهومی J-12 و J-13 و در نهایت J-14 بود که بر اساس آخرین صحبتهای شده طرح نهایی شامل بدنه ای شبیه به طرح رپتور ولی با کانراد خواهد بود که هنوز مشخص نیست آیا طرح کامل از دم برخوردار خواهد بود یا خیر از روی این تصویر هم امکان قضاوت وجود نداره مورد دیگه اخباری هست که گویای تکمیل اولیه دو بدنه از جنگنده هستن با این حال با توجه به عدم دسترسی چین به موتورهای مناسب احتمالا هنوز برای تکمیل کامل یک پیشنمونه از جنگنده نسل بعدی خیلی زود باشه
    با آرزوی موفقیت

سپاسگزاری
    12,784
    قدرت امتیازدهی
    489
    Array

سلام ...

طرح J-XX به گفته گلوبال سکیوریتی شامل طرح های J12 , J14 , J18 و J20 هست . در همین سایت طرح های مختلفی از این پروژه رو میشه دید . مسئله اینه که هیچ کدوم از اون طرح ها مشابه عکس دوم نیست .

زیر نویس عکس کپی رپتور ، که در سایت ویکی اون رو پیدا کردم دقیقا تاریخ عکس رو 6 نوامبر 2010 اعلام کرده بود . همونطور که گفتم تمام مطالبی که در مورد این عکس سراغ داشتم حذف شده اند . به نظر میاد که این کپی سازی طرحی کاملا جدی و فراتر از ایده ای مثل پروژه J-XX باشه و البته ظاهرا بسیار سری ، حداقل تا پیش از انتشار این عکس .

خیلی مایلم بدونم این طرح چیه و تا الان به کجا رسیده . همونطور که قبلا هم نوشته ام از این عکس با عنوان طرح J-14 اسم برده شده بود . همونطور که دیده میشه این نمونه کانارد نداره . بسیاربسیار هم شبیه به اف 22 هست . با تمام طرح های مفهومی و بلند پروازانه چینی ها متفاوته و با توجه به این که چینی ها برای تامین نیازشون ، عادت به کپی سازی محصولات خارجی دارند ، ادامه این روش در براورده کردن نیاز نیروی هوایی چین به یک رهگیر نسل 5 ذور از ذهن نیست .

اگر اینطور باشه ، میشه گفت چینیها تا اینجای کار ، کلی در هزینه های طراحی صرفه جویی کرده اند . از اونجا که چینی ها در زمینه الکترونیک ، خصوصا الکترونیک نظامی هم بسیار پیشرفته هستند ، در مورد اویونیک و ساخت داخلی سیستمهای مورد نیازشون هم نباید مشکل چندانی داشته باشند . مشکل اصلی همونطور که فرمودید موتور این پرنده هست . نمی دونم چه طرحی برای تامین موتور دارند .

نتیجه کار در نهایت حتی اگر به نصف توانایی رپتور هم نرسه ، باز میتونه طرح قابل توجهی از آب در بیاد .

باز هم دنبال رد پایی از این طرح میگردم .
    شب خوش ...

هوانورد افتخاری
    سپاسگزاری
    80
    سپاسگزاری شده : 382 بار در 80 پست
    قدرت امتیازدهی
    14
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط PAV101 نمایش نوشته ها
    سلام ...

طرح J-XX به گفته گلوبال سکیوریتی شامل طرح های J12 , J14 , J18 و J20 هست . در همین سایت طرح های مختلفی از این پروژه رو میشه دید . مسئله اینه که هیچ کدوم از اون طرح ها مشابه عکس دوم نیست .

زیر نویس عکس کپی رپتور ، که در سایت ویکی اون رو پیدا کردم دقیقا تاریخ عکس رو 6 نوامبر 2010 اعلام کرده بود . همونطور که گفتم تمام مطالبی که در مورد این عکس سراغ داشتم حذف شده اند . به نظر میاد که این کپی سازی طرحی کاملا جدی و فراتر از ایده ای مثل پروژه J-XX باشه و البته ظاهرا بسیار سری ، حداقل تا پیش از انتشار این عکس .

خیلی مایلم بدونم این طرح چیه و تا الان به کجا رسیده . همونطور که قبلا هم نوشته ام از این عکس با عنوان طرح J-14 اسم برده شده بود . همونطور که دیده میشه این نمونه کانارد نداره . بسیاربسیار هم شبیه به اف 22 هست . با تمام طرح های مفهومی و بلند پروازانه چینی ها متفاوته و با توجه به این که چینی ها برای تامین نیازشون ، عادت به کپی سازی محصولات خارجی دارند ، ادامه این روش در براورده کردن نیاز نیروی هوایی چین به یک رهگیر نسل 5 ذور از ذهن نیست .

اگر اینطور باشه ، میشه گفت چینیها تا اینجای کار ، کلی در هزینه های طراحی صرفه جویی کرده اند . از اونجا که چینی ها در زمینه الکترونیک ، خصوصا الکترونیک نظامی هم بسیار پیشرفته هستند ، در مورد اویونیک و ساخت داخلی سیستمهای مورد نیازشون هم نباید مشکل چندانی داشته باشند . مشکل اصلی همونطور که فرمودید موتور این پرنده هست . نمی دونم چه طرحی برای تامین موتور دارند .

نتیجه کار در نهایت حتی اگر به نصف توانایی رپتور هم نرسه ، باز میتونه طرح قابل توجهی از آب در بیاد .

باز هم دنبال رد پایی از این طرح میگردم .
    شب خوش ...
    ضمن سلام
    دوست عزیز تصویر دوم که شما از ویکی پدیا نقل کردید همین دیروز به دلیل عدم تایید توسط منبع از ویکی پدیا حذف شد شخصا احتمالا تقلبی بودن این تصویر رو هم بعید نمیدونم چرا که امکان داره منتاژی ماهرانه از تصاویر رپتور مربوط به زمان تست اولین پیشنمونه تولیدی هم باشه که دقیقا همین ظاهر رو از دور داشت البته مشخصا امکان واقعی بودنش رو هم هنوز نمیتونم قاطعانه رد کنم اساسا طرح اعلام شده JXX با کانراد و احتمالا ظاهری شبیه به ترکیب J-10 خواهد بود و نه دقیقا رپتور که این خودش یکی از مهمترین موارد شک برانگیز در مورد این تصویر هست واقعیت دیگه این هست که حتی خود چینی ها هم چنین ضرب العجلی رو برای ارائه اولین پیشنمونه جنگنده نسل پنجم خود در نظر نداره و دست کم تا پنج سال دیگه خبر جدی رو نمیشه انتظار داشت مثل اتفاقی که برای تی50 افتاد از طرف دیگه موضوع سوخو33 کاملا متفاوت هست این جنگنده قبل از تولید توسط چین قرار بود به صورت تحت امتیاز تولید بشه و چین برای مدتها در مراحل تولید اون با روسها بررسی و تحقیق داشت که باز هم برای تکمیل از کمک کارخانه سوخو بی بهره نبود از طرف دیگه هم چین تجربه منتاژ سوخو27 رو هم در کارنامه داشت بر این اساس میشه اون شباهت و کارایی رو که شما از رپتور مد نظر دارید رد کرد.
    با آرزوی موفیت

Aerographer's Mate
    سپاسگزاری
    1,102
    سپاسگزاری شده : 2,319 بار در 354 پست
    قدرت امتیازدهی
    18
    Array

این تصاویر را هم ببینید:

این همان طرح اصلی J-XX هست، و مقامات چینی هم این طرح را کم و بیش تایید کرده اند.

به نظر من این طرح بیشتر به واقعیت نزدیک تر هست.

با تشکر.

Aviation Electronics Technician
    سپاسگزاری
    5,510
    سپاسگزاری شده : 2,464 بار در 328 پست
    قدرت امتیازدهی
    25
    Array

تا جائی که من در مقالات روسی و انگلیسی خوندم این هواپیمایی که عکسش اینجاست روسی هستش!
    منبع:
    http://nnm.ru/blogs/russouth/v_pogone_za_hishnikom/#cut
    http://nnm.ru/blogs/zxmerlin/pak_fa_protiv_f22_raptor/

13. سپاسگزاری ها (7):

صفحه 13 از 15 نخستنخست ... 3789101112131415 آخرینآخرین

جستارهای مشابه

1. MIG-23,Su-7,Su-20,Su-22...ایران ؛ گفتگو پرسش،پاسخ
    توسط عليرضا1362 در انجمن جنگنده های نیروی هوایی
    پاسخ ها: 111
    آخرين نوشته: 23-09-2016, 12:49
  2. پرسش درباره پروازهای کیش در روز چهارشنبه
    توسط RUMIO1980 در انجمن سفر و خرید بلیط