PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : میزان سود آوری هواپیما

مسعود
02-01-2017, 18:33
سلام.
میخواستم همراه دوستان در مورد اقتصاد هواپیما و میزان سود دهی یک هواپیما و در آمد اون صحبت کنیم.

به تازگی با یکی از دوستان نا آشنا در مورد هواپیما صحبت میکردم که میگفت ایران این پول رو صرف هواپیما میکنه که میشه استفاده بهتر ازش کرد. در جواب من گفتم که این پول بیشترش وام هستش که به مرور از در آمد هواپیما به دست می آید و ایشون هم گفت که امکان ندارد یه هواپیمای 1250 میلیاردی بتونه از مسافرکشی هزینه خودش رو در بیاره.

به همین دلیل من محاسباتی انجام دادم و دوست دارم با دوستان آگاه در این مورد اشتراک بگذارم و از دانسته ها استفاده کنم.

من هزینه های سه هواپیمای B777-300ER و B777-9X و A350-1000 رو با هم تو مسیر 6000 ناتیکالی (11000 کیلومتر) پیدا کردم.

از سایت امارات هزینه سفر دوبی به نیویورک (111150 کیلومتر) رو تو 2 کلاس اکونومی و بیزنس پیدا کردم و تعداد صندلی ها رو هم بر اساس B777-300ER امارات از ویکیپیدا در آوردم.
این را هم در نظر بگیرید تو خرید هواپیما تا 60% تخفیف هم میگرن شرکتها.

*** هزینه ها به دلار
http://uupload.ir/files/0f9p_1.jpg (http://uupload.ir/)

*** هزینه ها به تومان
http://uupload.ir/files/x2jg_0002.jpg (http://uupload.ir/)

منبع هزینه ها
https://airinsight.com/2013/11/08/the-super-twin-battle-a350-1000-versus-777-9x/

lilisam
02-01-2017, 19:59
سلام و شب شما بخیر جناب مسعود

شاید من کمی حواس پرت باشم ولی تا به امروز افتخار تبادل نظر با شما را نداشته ام در صورتی که از قدیمی ها هستید
ضمن تشکر از محاسباتی که کردین که شک و تردیدی در ان نیست
این محاسبات شما کاملا در سطح خود هواپیما می باشد در صورتی که امروزه سودهی یک هواپیما فقط این نیست
یکی از بهترین مسال های که می توان زد هواپیمایی امارات یا مالزی می باشد
اطلاع دارید که امارات یا مالزی از دید سیاحتی کشور های مهمی یا بزرگی نبودن اگر بخواهیم ان ها را با اسپانیا یا فرانسه و ترکیه مقایسه کنیم
با تجهیز ناوگانی مدرن و تجهیزات فرودگاهی به روز یکی از جاذبه های توریستی بین اسیا اقیانوسیه به اروپا شده اند
که به جرات در مقابل جاذبه های کشور ما حرفی برای گفتن ندارند

روشن تر توضیح بدهم حتی اگر دولت ما برای جذب توریست به اصفهان و شیراز بر روی ناوگان سرمایه گذاری کند بازگشت سرمایه ان ۱۰ برابر امارات یا مالزی خواهد بود که فقط با جاذبه هتل و مرکز خرید جذب توریست می کنند

در دهه ۸۰ خودمان فرصتی برای سرمایه گذاری در ناوگان پیش امد بانک های فرانسوی بی ان پی و کردی لیونه تحقیقات مالی وسیعی را در این مورد نمودن و ایران یکی از کم ریسک ترین بازار ها برای سرمایه گذاری در ناوگان و در هتل سازی بود و می باشد

توجه بفرمایید که من اصلا قصد زیر سوال بردن محاسبات شما را نداریم فقط تمایل به تکمیل ان داشتم

شب بخیر

Shahrokh
02-01-2017, 20:28
طبق گفته شما یک 777-300 ای آر در هر سال 308 میلیارد تومان درآمد دارد. 1250 میلیارد تومان یا یه چیزی تو این مایه ها هم قیمتش است.

شما دنبال این هستید که در مدت یک سال هواپیما پولش را دربیاورد؟

vahidpm
02-01-2017, 20:39
دوست عزیز سلام
ممنون از وقتی که گذاشتید و مطالب رو تهیه کردید و با ما به اشتراک گذاشتید. می دونم که جدول هزینه مربوط به سایتی هست که منبع اون رو ذکر کردید اما مبنای محاسبه چگونه هست؟ مثلا توی همون جدول هزینه بنزین عدد کاملا مشخصی هست و محاسبه اون برای یک پرواز بسیار ساده هست و میزان سوخت مصرف شده هواپیما در یک مسیرضرب در هزینه هر لیتر سوخت هست. در مورد سایر هزینه های نگهداری و ناوبری و خدمه هم از روی جدول هزینه هایی که یک ایرلاین می کنه به دست میاد.
اما هزینه خدمه برای یک پرواز که 20 هزار دلار چگونه محاسبه شده؟
اگر فرض بگیریم که تعداد کابین کرو می تونه برای هر هواپیما(فارغ از نوع هواپیما و بر اساس فرمول) به صورت زیر محاسبه بشه(منبع (http://www.airliners.net/forum/viewtopic.php?t=370251#p4540631) رسمی نیست اما میتونه مبنای محاسبه باشه):

به ازای هر 8 تا 10 مسافر فرست کلاس 1 کابین کرو بعلاوه بک نفر در galley
به ازای هر 25 تا 30 مسافر بیزینس کلاس 1 کابین کرو بعلاوه بک نفر در galley
به ازای هر 40 تا 45 مسافر اکونومی کلاس 1 کابین کرو بعلاوه بک نفر در galley
1 نفر هم به عنوان سرمهماندار
در هر هواپیما هم یک حداقل یک خلبان و یک کمک خلبان وجود داره.

حالا در نظر بگیریم که مثلا برای یک پرواز دوبی به نیویورک تعداد مجموع خدمه پرواز(غیر مسافر) 20 نفر باشه. عدد 20 هزار دلار برای یک پرواز دوبی یه نیویورک برای خدمه به نظر من کمی زیاد هست. دوستان مطلع اگر می تونن مطلب رو روشن کنن.

مورد بعدی هم محاسبه درآمد پرواز هست که به نظر من درست نیست چون برای یک پرواز دوبی به نیویورک مبلغ 1200 دلار برای اکونومی و 3970 دلار برای بیزینس ذکر شده درصورتی که احتمالا این مبلغ مربوط به یک مسیر یک طرف و نقطه به نقطه هست(بدترین حالت ممکن) در صورتی که در واقعیت شما وقتی مسیر دو طرفه مثلا دوبی به نیویورک به دوبی رو می گیرید قیمت بلیط مثلا میشه 1300 دلار و حتی اگر مسیر رو از تهران به دوبی به نیویورک و نیویورک به دوبی به تهران بگیرید مبلغ بلیط مثلا میشه 1400 دلار این یعنی که این عدد 1200 دلار محاسبه درآمد برای یک مسیر به نظر درست نیست و عدد واقعی بسیار کمتر از اینهاست و شاید بشه گفت که نصف این عدد هست.

مسعود
02-01-2017, 20:52
سلام و عرض ادب.
بحث پولها و سود های جانبی هوانوردی که بحثی بسیار مفصل داره و اثرات ان بسیار فراتر از خود هواپیماست.
ولی من میخواستم تو این تاپیک مستقیما در مورد اقتصاد هواپیما بحث کنیم.
این جوری بسیار منطقی تر و بهتر در مورد روت های جدید و تایپ های برتر و ... صحبت کنیم.
بحث این نیست که بخواهیم یک ساله پول رو در بیاریم. برای من همیشه وقتی سوار یه هواپیما میشم و یا تو هتلی کروی پروازی رو تو هتل ۵ ستاره میبینم میخوام بدونم چقدر هزینه برای مسایل مختلف میشه و چقدر در امد دارند.
میدونم محاسبه من بسیار سطحی بوده و درامد هایی مانند بار و ... و مخارجی مانند تخفیف های فصلی ... رو در نظر نگرفتم و فقط تایپ سنگین دو موتوره رو در نظر گرفتم و بسیار علاقه مندم اینجا تایپ های مختلف رو و مقایسه اونها از نظر در امد زایی ... مقایسه بشه و اطلاعات کسب کنیم.

Shahrokh
02-01-2017, 20:58
سلام و عرض ادب.
بحث پولها و سود های جانبی هوانوردی که بحثی بسیار مفصل داره و اثرات ان بسیار فراتر از خود هواپیماست.
این جوری بسیار منطقی تر و بهتر در مورد روت های جدید و تایپ های برتر و ... صحبت کنیم.
بحث این نیست که بخواهیم یک ساله پول رو در بیاریم. برای من همیشه وقتی سوار یه هواپیما میشم و یا تو هتلی کروی پروازی رو تو هتل ۵ ستاره میبینم میخوام بدونم چقدر هزینه برای مسایل مختلف میشه و چقدر در امد دارند.
میدونم محاسبه من بسیار سطحی بوده و درامد هایی مانند بار و ... و مخارجی مانند تخفیف های فصلی ... رو در نظر نگرفتم و فقط تایپ سنگین دو موتوره رو در نظر گرفتم و بسیار علاقه مندم اینجا تایپ های مختلف رو و مقایسه اونها از نظر در امد زایی ... مقایسه بشه و اطلاعات کسب کنیم.

به صورت کلی، سود ارلاینهای دنیا در حد 1-2 درصد در سال هست و این کاملا نرمال هست.

در بسیاری دیگر صنایع هم به این صورت هست و سود در نهایت به 5 درصد می رسه. اما در ایران که زمانی سود بساز بفروشی بالای 100 درصد بود و بانکها تا 25 درصد سود می دادند، برایمان سود کمتر از 5 درصد عجیب است.

مسعود
02-01-2017, 21:40
هزینه یک پرواز تو رده a320 برای یک پرواز مانند تهران.کیش چقدر میباشد؟
۱ الی ۵ درصد چطور هستش؟

FlyMD
02-01-2017, 21:49
سپاس
بحث جالبی میتونه باشه . البته در این محاسبه هزینه استهلاک در نظر گرفته نشد
هر هواپیما جدید حداکثر برای مدت 30 سال قابل پرواز است ، اگر هزینه قطعات رو که تقریبا 2.5 تا 3 برابر قیمت خود هواپیما خواهد بود رو در نظر نگیریم ،باز یک هواپیما از نوع فوق بیش از 350 میلیون دلار هزینه اولیه دارد ، یعنی اینکه هر سال حداقل 10 میلیون دلار از سرمایه اولیه مستهلک شده !

اما بطور کلی هرچه پرواز طولانی تر باشد ( نشست و برخواست کمتر ) درامد بیشتر و هزینه کمتر خواهد بود
و هر چه پروازها کوتاه تر باشند( نشست و برخواست بیشتر ) درامد کمتر و هزینه ها بیشتر خواهد شد ...

به همین علت هم هست که الان کشورهای اروپایی برای پروازهای نزدیک ( حتی بین کشورها ) دارند به سمت هواپیماهای توربوپراپ میروند
ورود ATR 72 به ایران هم در رستای همین کاهش هزینه ها برای پروازی کوتاه و کم مسافر پیش بینی شده است

ماه
02-01-2017, 23:06
درآمد شرکتهای هواپیمایی منحصر به جابجایی مسافران نیست .

حمل بار ، فروش خدمات ( تعمیر و نگهداری ، هندلینگ ، کترینگ ، آموزش ) ، سرمایه گذاری در پروژه های هوانوردی و غیرهوانوردی و فروش مجوزها و اطلاعات منابع مهمی برای ارلاین ها هستند .

مسعود
02-01-2017, 23:37
بله تمام موارد بالا که دوستان فرمودن به عنوان منابع وجود داره.
من به عنوان یک علاقه مند به این صنعت دوست دارم بدونم که یک پرواز a320 در مسیر کوتاه و یا یک پرواز میانبرد a330 چقدر هستش. (مطمئنم دوستان دیگر هم علاقه مند این بحث هستند).

مثلا A330 CEO میگن مصرف سوختش به عنوان نمونه x درصد و هزینه نگه داری اون y درصد بالاتر از A330 NEO میباشد.
این عدد و ارقام معنی دارتر بشه.

جدول اول ناقص هستش و سر سری و هدف من از بازکردن این تاپیک و جدول شروعی باشه برای اینکه با استفاده از دونسته های دوستان این جدول رو بهتر و دقیقتر کنیم تا درک مون از این صنعت بالاتر بشه.

saeedhoseinirad
03-01-2017, 00:30
منم موافقم . خیلی جالب میشد این مقایسه

Captainmsm
03-01-2017, 02:30
سلام؛

تشکر ویژه از جناب مسعود عزیز، این بحث برا یبنده بسیار جذاب خواهد بود مخصوصاً اینکه اغلب وقتی بی حوصله میشم، سرم رو با همین سوالات و حساب کتاب کردنش میگذرونم که خب، چون به حسابداری هوانوردی آشنایی ندارم، اغلب در همون حد دو دوتای حدسی و بازی با ماشین حساب باقی میمونه

منتهی چیزی که خواستم به بحث اضافه کنم در مورد برابری های نرخ ارز بود که اگر میخوایم ریال (تومان) رو در کنار دلار قرار بدیم، نرخ ارز مورد نظر رو هم در نظر بگیریم که بر اساس چه نرخیست!؟ چون رژیم ارزی ما عمدتاً در سه رژیم ارزی "شناور"، "مدیریت شناور" و "تبعیضی" دارای نوسان هست [رژیم ارز شناور: تعیین قیمت بر اساس عرضه و تقاضا و نیز میزان وعرضه و تقاضا]، [رژیم مدیریت شناور: همانند رژیم شناور با تفاوت در تعیین سقف و کف قیمتی (محدوده تغییرات) از سوی سیاست گذار]، [رژیم ارز تبعیضی: در مقابل رژیم تک نرخیست، برای هر شکلی از مصرف، قیمتی وجود خواهد داشت، برای صادرات و واردات، برای بازار، برای محاسبات دولتی و نیز بشکل یارانه ای برای مصارف خاص]

در مورد انواع نرخ ارز هم عرض کنم که به سه قسم "دولتی"، "بازار"، "رفاهی" هست، بدین شکل که [نرخ ارز دولتی: الف) قیمت بودجه: آنچه در بودجه برای محاسبات ارزی دولت در بودجه ثبت شده / ب) یارانه ای: برای مصارف خاص، هم راستا با ارز تبعیضی که مثلاً برای بیماران جهت اعزام به خارج از کشور، یک قیمت ارز، برای واردات یک قیمت ، دانشجویان یک قیمت و ...]، [نرخ ارز بازار: از اسمش مشخصه ... همون قیمتی که در بازار مبادله میشه]، [ارز رفاهی: بهش حسابداری رفاهی هم گفته میشه، یعنی اگر بخوایم سطح رفاه کشور رو با کشور دیگه مقایسه کنیم، باید با این نرخ مورد محاسبه بشه، مثلاً اگر بخوایم بگیم یک کارگر امریکایی در مقابل یک کارگر ایرانی بر اساس قیمت ها و سبد کالایی و خدماتی نرمال، در چه سطحی هست، باید با این نرخ باشه که هر ساله نزدیک به دو ماه بعد از سال نوی میلادی، توسط ILO باید اعلام بشه که فکر میکنم سال گذشته، نرخ ارز رفاهی دلار به ریال معادل 1300 تومان بود اگر اشتباه نکرده باشم]

اینهارو عرض کردم که اگر بحث اقتصادی میکنیم، یکم دقیقتر هم بهش نگاه کنیم! اینکه اگر قیمت بلیط رو میخوایم با سایرین مقایسه کنیم که اونها چقدر میدن و ما چقدر، باید بر اساس نرخ رفاهی باشه، اگر واردات هواپیما رخ داده، شخصاً فکر نمیکنم با نرخ بازار بوده باشه که جنون بار خواهد بود! و قطعاً از نرخ دولتی یارانه ای بهره برده و محاسباتمون باید به نوعی tuning بشه!

(این جمله رو هم برای دوستانی که علاقمند به بحث ارز هستند بگم که کاهش نرخ ارز (افزایش قدرت پول ملی) الزاماً یک رخداد مثبت نیست! در اقتصاد عبارت "It depends" بسیار کلیدیست، اینکه مثلاً دلار بالا میره خوبه یا بد؟، اینکه چقدر بشه خوبه یا بد؟، "بستگی به این داره که شما کی باشی؟" یا بهتر بگم "نقش شما در جامعه چی باشه" صادر کننده یا واردات کننده؟ کارگر یا مدیر دولتی یا بخش خصوصی یا تولیدی؟! مواد اولیه تولیدتون وارداتیه یا صادراتی!؟، سبد کالایی مصرفیتون خارجیه یا داخلی، دستگاه های زیر دستتون وارداتیه؟ آیا بخشهایی ازش وارداتیه؟ چقدر سفر خارجی میرین؟ ... و و و n مقوله دیگه ... تقویت یا تضعیف، کلماتی به مثابه خیر و شر نیست، بستگی به سیاست خرد یا کلان اقتصادی و نقش های اقتصادی داره ...)

[جهت مطالعه مبانی اقتصاد، کتاب "Economics" اثر Paul Krugman (توی نت اگر بگردید یحتمل Macroeconomics رو پیدا میکنید، اگر کسی مایل بود، بنده براش Economics رو میفرستم) و همچنین کتاب منکیو ...]

از طرفی تغییرات نرخ ارز هم میتونه برای شرکتها سود آور یا زیانبار باشه، برای تشریحش باید به کلمه "نرخ تسعیر" بپردازیم، جهت توضیحش مثال خوبی نداشتم، لذا یه سرچی توی نت زدم، یک سایت جالب نوشته بود، نقل قول میکنم تا اگر کسی دوست داشت، باهاش آشنا بشه:

فرض کنید شرکتی کالای را تولید می کند و قیمت هر کالا 1 دلار است و شرکت نرخ دلار را 1000 تومان در نظر گرفته است. حال فرض کنید در هنگام فروش کالا قیمت دلار می شود 1100 تومان. بنابراین هنگام فروش این شرکت به ازاری هر واحد کالا 100 تومان از پیش بینی جلو است که اثرش در فروش دیده می شود. تا اینجا پای تسعیر به میان نیامده است. حال فرض کنید شرکت می خواهد دلار را به ریال تبدیل کند و قیمت هر دلار حالا شده است 1200 تومان. در این معامله نیز شرکت 100 تومان سود می کند به این سود، سود ناشی از تسعیر می گویند. حالا فرض کنید در هنگام تبدیل دلار به ریال قیمت دلار 1050 تومان باشد در این صورت شرکت ضرر ناشی از تسعیر ارز دارد. در این حالت شرکت یک سود ناشی از فروش دارد و یک ضرر ناشی از تسعیر ارز که باید حسابدار محاسبه کند که شرکت در کل سود کرده است یا ضرر.

توی محاسباتمون مسائل محاسباتی که چند موردش رو جناب ماه اشاره کردند، از جمله "عوارض فرودگاهی" رو هم باید اضافه کنیم...

سود آوری هواپیماهای نو، از نظر بنده امری بدیهی هست، چون میتونه باعث کاهش هزینه در بخش تعمیرات و دغدغه هاش باشه، و از طرفی مارو به بخث خلایت و توسعه د رخدمات سوق بده و به نوعی اگر ان شاء الله، سنت شکنی شد و مدیری مدبر به رأس امور آمد، موجب بازار رقابت در حوضه کیفیت و خدمات باشیم که مقوله Sectional Shift رو پیش میکشه. از طرف دیگه مشاغل رو میتونه به شکل مستقیم مثل کروی پروازی، تکنیسین ها و ... ، بشکل شاید بشه گفت نیمه مستقیم یعنی مشاغل فرودگاهی، از حراست و فروشگاه های داخل ترمینال گرفته تا حراست و حمل و نقل و کترینگ و ... رو میتونه در بر بگیره و نیز مشاغل غیر مستقیم مثل توریزم! این یکی خیلی عظیم خواهد بود!

اگر برخی به اطلاعیه بوئینگ و بحث 100.000 فرصت شغلی معترض هستند، من میگم اگر دستی هم به سر فرودگاه ها بکشن و کمی با "درک" و "عاقلانه" فکر و عمل کنند، تکان اساسی به اقتصاد کشور میشه داد ... شاید عدد روی هوایی باشه ولی فکر میکنم با برنامه ریزی میشه بیش از 5 برابر این رقم رو صاحب شغل کرد! چه مستقیم و چه نیمه و چه غیر مستقیم ... بسیاری از حوضه های بروز جرم هم کاسته میشه! اگر مثلاً 10 واحد برای امنیت اجتماعی هزینه میشه، اونوقت میتونه این هزینه به 7 واحد برسه! حداقلش اینه که پتانسیل جنایت بدلیل بیکاری کاسته میشه!

جوانی که کار نداشته باشه، پول هم نداره،پول نداشته باشه به خواسته های اولیه نمیرسه، و دیگه از همه چیز زده میشه، نشاطش هم سرکوب میشه و آماده برای خسران دیدن و خسران زدن هست! ...

اقتصاد هوانوردی ما، هم ارز با اقتصاد گردشگری ماست! موجب توسعه حوضه دانش، تکنولوژی و غیره ماست!

اگر میگم "قانون فقط یک کاغذنوشته دوزاری هست ولی زمانی معنا پیدا میکنه که بهش عمل بشه" اینجا هم میگم "همه این رویاها و نوشته ها، خیال پردازی میمونه اگر مسئول به فکر جیب خودش و سهم خواهی های گروهیش بمونه و مدیر عملگرا و فعل های "انجام شد" رخ نده"

پاینده باشید

lilisam
03-01-2017, 09:29
سلام و عرض ادب.

مسعود عزیز مجددا سلام
اگر کمی به اخبار و رقابت شرکتها ی اروپای با خاورمیانه نگاه کنید خواهید دید که مدتی است که اروپایی ها بخصوص لوفتانزا و ارفرانس با شرکتهاهای جنوب خلیج فارس مشکل دارند
و مشکل اصلی انها سوبسید های مستقیم و غیر مستقیمی است که به امارات و قطری و اتحاد داده می شود
یک ۳۸۰ حدودا در امارات و لوفتانزا یک قیمت می باشد ولی لوفتانزا برای خرید ان وام می گیرد و باید بر اساس سود و زیان ناوگان خود را توسعه دهد
در صورتی که امارات اصلا معلوم نیست از کجا پول می اورد
همین هم در مورد سوخت می توان گفت که مطمنان شرکت های اروپایی سوبسید ندارند

برای محاسبه یا مقایسه به نظر من باید با یک واحد مشخص سود یا زیان دهی را دید
امروز شرکتها ی خودمان سوخت ارزان دارند باز هم پول ان را نمی دهند ولی هزینه سوخت را در هزینه های خود می اورند
ایران ایر با پشتوانه صندوق توسعه ملی در حال خرید می باشد ولی ایا ارفرانس یا اطریشی دست رسی به صندوق ملی فرانسه دارند اصلا صندوق ملی در فرانسه موجود می باشد

در ایران اگر با این همه پشوانه مالی و سوبسید کسی زیان ده باشد مطمنان اختلاس می باشد

با تشکر

مسعود
03-01-2017, 11:11
چون هدف بررسی اقتصاد و هزینه خود هواپیما میباشد کاری به مسائل جانبی مثل میزان سود و یا وام ... نداریم و فکر کنیم نقدا پرداخت میشه. (بخوایم همه چیز رو یک دفعه بررسی کنیم به نتیجه نمیرسیم. اگر این هزینه ها رو بررسی کنیم میتونیم علاوه بر درک بهتر از هواپیما میتونیم به درک بهتر (به صورت نسبی) از مدیریت شرکتهای و چالش ها و فرصت های این صنعت برسیم.

منم با جناب لیلیسیم موافقم. برای مقایسه هواپیماها باید یه بیس بزاریم و به ترتیب پیش بریم. هزینه ها رو به ترتیب زیر دونه دونه مقایسه کنیم. بیس بنزین و هزینه خدمه و هزینه ناوبری و فرودگاه رو نرخ های ایران در نظر بگیریم و و هزینه نگه داری رو هم بر اساس نرخ های بین المللی و از منابع موجود بررسی کنیم

بنزین
هزینه نگه داری
هزینه خدمه
هزینه ناوبری و فرودگاه

اولا هزینه بنزین جت در ایران چقدر هستش؟

Captainmsm
03-01-2017, 12:20
طبق گفته شما یک 777-300 ای آر در هر سال 308 میلیارد تومان درآمد دارد. 1250 میلیارد تومان یا یه چیزی تو این مایه ها هم قیمتش است.

شما دنبال این هستید که در مدت یک سال هواپیما پولش را دربیاورد؟

درود، شاهرخ عزیز؛

توی این فکر بودم که چند سال طول میکشه که بازپرداخت تمام بشه تا اینکه طبق معمول هر روزم، خبرگزاری هارو داشتم چک میکردم که با این مورد مواجه شدم ... گفتم شاید در ازای صحبت شما، مورد مناسبی باشه:

عقد قرارداد با بوئینگ و ایرباس، ضمانت اعتماد به ایران (http://fararu.com/fa/news/301332/%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D9%88%D8%A6%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D9%88-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B3-%D8%B6%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AA-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86)

عقد قرارداد خرید ۸۰ فروند بوئینگ و ۱۰۰ فروند ایرباس از سوی شرکت هواپیمایی ایرانایر برخی انتقادها را مطرح کرده که خرید هواپیما در شرایط فعلی اولویت کشور نبوده است. موضوعی که دفاعیه رسمی رییس جمهور از این قراردادها آن را باطل میکند.

به گزارش ایسنا، روحانی در جریان گفتوگوی مستقیم خود با مردم که بخش قابل توجهی از آن به برنامههای اقتصادی دولت میپرداخت، بار دیگر از قرارداد خرید هواپیما با شرکتهای بزرگ جهان دفاع کرد. دفاعی که به نظر میرسد واقعیت را از جهتی دیگر نشان میدهد.

زمینگیری نزدیک به نیمی از هواپیماهای ایران و البته رسیدن میانگین عمر هواپیماها به بیش از ۲۰ سال باعث شده زنگ خطر برای نیاز جدی به توسعه ناوگان هوایی کشور احساس شود. موضوعی که نه تنها برای صنعت حملونقل ایران اهمیت بسیاری دارد که حتی میتواند در نگاهی کلان ضمانت ثبات و اعتماد جهانی به ایران باشد.

طبق توافقهای صورت گرفته با بوئینگ و ایرباس، ایرانایر تنها ۱۵ درصد از مبلغ کل توافق برای خرید هواپیما را به شکل نقدی پرداخت میکند و مابقی با استفاده از فاینانسی تامین میشود که این شرکتها خودشان آن را برای ایران ایجاد کردند.

در چنین برنامهریزی زمان بازپرداخت کل فاینانسهای ارائه شده برای قرارداد هواپیماهای جدید به حدود ۱۸ سال افزایش پیدا میکند و این موضوع جدای از آنکه فشارهای اقتصادی در ایران را پایین میآورد، در نگاه کلانتر اهمیت ویژهای خواهد داشت.

روحانی در صحبتهای خود با مردم اعلام کرده "اینکه ما هواپیماها را از راه اجاره به شرط تملیک خریدیم و پولی که بابت این هواپیماها قرار است پرداخت شود در یک مدت ۱۸ ساله داده خواهد شد به معنای آن است که دنیا به ایران برجام و ادامه راهی که آغاز کردیم اعتماد دارد. "

اگر این صحبتها را در کنار اهمیت ورود هواپیماهای جدید برای صرفهجویی چهار میلیارد دلاری سالانه در کنار گذاشتن ایرلاینهای خارجی قرار دهیم، مشخص میشود که خرید این هواپیماها نه تنها برای صنعت حملونقل هوایی کشور اهمیت جدی داشته که حتی دیگر ابعاد اقتصادی و سیاسی را نیز پوشش میدهد. ابعادی که میتواند برنامهریزیهای کلان برای توسعه کشور را ممکن سازد.

لذا با عنایت به این گفتار، توی محاسباتمون باید فرض 18 ساله رو در نظر بگیریم

dimah
03-01-2017, 18:24
بنزین هواپیما برای پروازهای داخلی نرخ عجیب و قریب و یارانه ای فقط لیتری 500 تومان هست
پرواز خارجی نرخ سوخت شناور
/
هزینه های تبلیغات و بازریابی مهم هست و نباید فراموش بشود

مسعود
03-01-2017, 20:44
نرخی بنزین ایران برای هواپیماهای خارجی مثل لوفتهانزا و امارات چقدر هستش؟

Aasemune Aabi
11-01-2017, 15:30
با تشکر از آقای مسعود،

اتفاقا بحث خوبی رو شروع کردید. خیلی وقت پیش باید این بحث مطرح میشد تا یک مدرک مستدل برای جواب به انواع دلواپسان داده بشه. قصد جسارت ندارم ولی اگر در این چنین انجمن های تخصصی جواب این گونه افراد بطور تخصصی داده نشه یا برایمان سرنوشت هوانوردی و کشور مهم نیست یا اینکه سواد کافی برای جواب دادن نداریم. من یک فایل اکسل از هزینه ها آماده کرده ام که در آن هزینه های تشکیل دهنده بلیط هواپیما را با استناد به سایت مرجع (لینک آن در فایل هست) مشخص شده است. متن سایت به آلمانی هست ولی متن ویدئو به انگلیسی هست. من در واقع فاکتورهایی که در متن ویدئو گفته شده را در فایل اکسل خلاصه کرده ام. از طرفی دیگر در حال آماده کردن متنی برای جواب دادن به سخنرانی کوتاه دکتر/سرگرد (!) فرزاد فروزش در مورد خرید هواپیما های خارجی هستم که پس از تمام شدن متن اولیه، آن را در اینجا یا در جستار مربوطه دیگر (بنا به راهنمایی اعضاء و یا مدیریت) لود میکنم تا نظرات منطقی شما رو هم در آن لحاظ کنم و احیانا اگر جایی اشتباه میکنم، تصحیح کنید.
سوال: فایل اکسل رو چطوری باید پیوست کنم؟

مسعود
11-01-2017, 16:31
سلام.
واقعا بحث واجبیه. از یه جا باید شروع بشه و با دونسته های دوستان در موارد مختلف به نتیجه برسونیمش.

میتونید از جاهایی مانند http://uplod.ir/ استفاده کنید. سرچ کنید زیاده

Aasemune Aabi
12-01-2017, 01:34
سلام،

از لینک http://uupload.ir/view/nrcd_flight_costs.xlsx فایل رو می تونید دانلود کنید. مثال های عددی برای یک ایرلاین آمریکایی است اما می توان به جای اعداد ایرالاین داخلی برای یک مسیر مشخص که قیمت بلیط آن مشخص است، قرار داد. البته ممکنه که همه پارمترها بخصوص همه مالیات ها برای ایرلاین های ایرانی صدق نکنه. در ضمن در قیمت محاسبه شده بلیط مبالغ مالیات های پرواز داخلی domestic لحاظ شده. یه ایراد هم هنوز تو این محاسبات هست اونم اینه که در واحد هز پارامتر به غیر از پارامتر شماره 4 (هزینه مستهلک شدن هواپیما بعد از هر سیکل پروازی به ازای هر مسافر) هر ساعت مسافر است. در نتیجه واحد پارمتر 4 باید تصحیح بشه. به نظرتون چطور واحش رو تصحیح میشه کرد؟