PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکلات تولید و صنعت ایران و بخصوص خودرو

lilisam
19-08-2016, 13:27
سلام مجدد
با دیدن علاقه به ادمه بحث خودرو که در تایپیک میتسوبیشی ادامه دارد
با اجازه دیگر دوستان تقاضا دارم در صورت امکان این بحث در این بخش ادامه یابد
در طی سالهای اخیر مشکلات تولید کنندگان خودرو بیشتر و بیشتر شده است که می تواند در زمینه های دیگر صنعت یک مدل باشد
در همین راستا مجلس یک نحقیق تفحص از خودرو داشته است
مطالعه بفرمایید

با تشکر

ش ۵۴۰ صفحهای تحقیق و تفحص مجلس از صنایع خودروسازی پس از قرائت در صحن علنی برای پیگیری قضایی به قوه قضائیه ارسال شد.

به گزارش جنوب نیوز، این گزارش که محصول ۱۱ هزار و ۸۸۰ نفر ساعت فعالیت کارشناسی و ۱۲۰ هزار برگ سند کتبی و دیجیتال است٬ روز یکشنبه (۲۹ تیر) در صحن علنی مجلس قرائت شد.

طرح تحقیق و تفحص از صنعت خودرو سازی کشور آبان ماه سال 1391 در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. به این ترتیب 15 تن از نمایندگان به ریاست علی علیلو به بررسی اوضاع صنعت خودروسازی کشور پرداخته اند.

در گزارشی که امروز گروه تحقیق و تفحص از خودروسازی کشور منتشر کرده است آمده است: «در حال حاضر 28 شرکت خودروسازی در تولید انواع خودروهای سبک و سنگین در کشور فعالیت مینمایند. صنعت خودرو کشور با گردش مالى سالانه حدود 200 هزار میلیارد ریال و ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیم یرای حدود 500 هزار نفر، یکى از کانونهاى توجه سیاست گذاران کشور است.»

http://fararu.com/files/fa/news/1393/4/29/141760_153.jpg

در گزارش مجلس آمده است: «در سال 2011 ایران به عنوان دوازدهمین تولیدکننده بزرگ جهانی خودرو شناخته شده بود که متاسفانه در سال 2012 با شش پله تنزل در رتبه هجدهم یعنی پایین تر از کشورهای ترکیه و اندونزی قرار گرفت.»
http://fararu.com/files/fa/news/1393/4/29/141761_521.jpg

تحقیق و تفحص کنندگان از خودروسازان کشور در گزارش خود بخشی از تخلفات در صنعت خودرو کشور را ذکر کرده اند. این گزارش بیشتر به بررسی تخلفات در دو خودروسازی سایپا و ایران خودرو پرداخته است.

در گزارش آمده است: «گروه سایپا در فرآیند خرید سهام بلوک 18 درصدی متعلق به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، مبلغ 170 میلیارد ریال سپرده حضور در معامله که توسط این گروه پرداخت شده بود را از دست داده و به نفع سازمان بورس ضبط گردیده، که بنابر مستندات ارائه شده (ائم از داوری و یا قضایی) توقیف این وجه توسط سازمان بورس فاقد وجاهت بوده است. در روند اختصاصی سازی سهام شرکت سایپا، این شرکت 17000 میلیارد ریال از منابع مالی را به جای سرمایهگذاری در خطوط تولید، با سفته بازی و خرید سهام سایپا که در اختیار شرکت شستا و گروه بهمن قرار داشته (سال 1389) اتلاف نموده، این درحالیست که سهام مذکور به 2 برابر قیمت عرضه شده در تابلو بورس خریداری گردیده و از این بابت بالغ بر 17200 میلیارد ریال برای کارکنان ایجاد تعهد مالی شده است.»

گزارش تحقیق و تفحص به این مسئله تاکید کرده است که "دو خودروساز بزرگ کشور به صورت دولتی و سیاسی مدیریت میگردند و غالب عزل و نصبها در سطوح هیات مدیره و مدیران میانی تحت فشار و یا حمایت خاص برخی از مدیران ارشد سیاسی و یا حتی برخی تامین کنندگان بزرگ صورت میپذیرد."

در بخشی از گزارش به ایجاد شرکت های صوری توسط دو خودروسازی بزرگ کشور اشاره دارد، "بررسی اجمالی صورتهای مالی اساسی دو شرکت بزرگ خودروساز ایران خودرو و سایپا حاکی از خروج این شرکتها از مسیر ایفای وظایف اصلی خود (تولیدخودرو) و ایجاد انبوهی از شرکتهای اقماری (به ترتیب در حدود 150 و 90 شرکت) و بعضاً صوری در داخل و خارج از کشور با مدیریتهای ماتریسی، تو در تو، پیچیده کارآمدی لازم یا غیر فعال است. که محل جذب منابع انسانی و انجام معاملات خاص شده اند و بعضاً با تهیه و تنظیم صورتهای مالی غیر شفاف و غیر قابل اتکاء، حقوق صاحبان سرمایه را در معرض سفته بازی، دلالی و تهدید قرار دادهاند و در نهایت خسارت ناشی از اینگونه عملکردها را در قالب هزینه سربار و هزینه مالی و امثالهم با افزایش قیمت محصولات بر دوش مصرفکننده نهایی قرار گرفته است."

بخش دیگری از گزارش به حسابررسی ها و اعلام سود و زیان سالانه شرکت ها اشاره دارد و برای این مسئله به حسابررسی ایران خودرو در 10 سال گذشته را یادآوی می کند.

این گزارش تاکید دارد "فقدان واحدهای نظارتی و حسابرسی داخلی اثر بخش" در شرکتهای ایران خودرو و سایپا موجب "عدم شفافیت و بی انضباطی در سطوح مختلف"، "عدم استفاده بهینه از منابع" ، "پیدایش سوء جریان مالی و اقتصادی در چرخه مالی و عملیاتی " شده است.

در بخش دیگری از گزارش کمیته تحقیق و تفحص به وجود انحصار و واسطه گری گسترده در خودروسازی کشور اشاره شده و آمده است: «شرکتهای کروز، عظام و صنایع سندان ایرانیان، تامین کننده بیش از 30% قطعات و سیستمهای خودروهای پرتیراژ شرکت ایران خودرو می باشند، این شرکتها عمدتاً تامین کننده انحصاری این قطعات هستند (نزدیک به 2300 قطعه و مجموعه بصورت تک منبع تامین.)»

تفحص کنندگان تاکید کرده اند: «تامین قطعات از تولیدکنندگان انحصاری باعث گردیده است تا در صورت وجود نقیصه در قطعه به جهت جلوگیری از توقف خط تولید علیرغم بروز مشکلات کیفی، شرکت مجبور به استفاده از اینگونه قطعات در تکمیل محصولات شده و نهایتاً تعداد زیادی از مشتریان در شبکه خدمات پس از فروش در صف تعویض این قطعه معیوب قرار گیرند که بعضاً برخی از این قطعات در دوره گارانتی هم تامین می گردد. عدم مدیریت صحیح در زنجیره تامین موجب شده است تامین از طریق شبکههای شرکتی تو در تو و پیچیده که به نحو ماهرانهای به هم تنیده شدهاند افزایش شدید قیمت قطعات را به همراه داشته و به طور طبیعی قیمت تمام شده محصولات تولیدی شرکت را به صورت فزاینده افزایش داده است.»

در بخش دیگری از گزارش تکان دهنده مجلس به ظهور گروه جدید با نام "قطعه ساز نما" پرداخته شده و آمده است: «با بررسی روند عملکرد صنعت خودروسازی کشور در زمینه تامین قطعات مورد نیاز مشاهده میگردد انگیزه تولید قطعات در داخل کشور به شدت کاهش یافته و گرایش به واردات قطعات بی کیفیت از خارج از کشور توسط "قطعه ساز نماها" و "واردات قطعات بی کیفیت چینی با برچسب ایرانی" افزایش داشته است و صنعت خودروسازی را بیش از پیش به خارج از کشور وابسته نموده است. در برخی از موارد مشاهده شده خودروسازان راساً اقدام به واردات قطعات از خارج از کشور مینمایند. در سال 1392 هر دستگاه خودرو پراید بدون کیسه هوا و با موتور یورو 2 مبلغ 1600 دلار و هر دستگاه خودرو تیبا 2000 دلار نیاز ارزی داشته است. این مبالغ با ادعای خودکفایی این محصول در تعارض میباشد.»

به گزارش فرارو؛ در بخشی از این گزارش آمده شرکت ایران خودرو «تخفیفهایی» خارج از اصول و ضوابط به صورت فروش دستوری به برخی اشخاص اعطاء کرده است. آنطور که در این گزارش آمده شرکت ایران خودرو به دستور وزیر وقت صنایع و معادن {دولت احمدینژاد} سه هزار و ۶۵۰ خودرو با تخفیف ۱۰ تا ۸۰ درصد در اختیار برخی افراد گذاشته است.

"همچنین هیأت مدیره شرکت ایران خودرو در سال 1387 نیز مصوبهای پیرامون ارایه مجوز تخفیف به افراد معرفی شده از سوی وزیر صنایع و معادن وقت داشته که برابر تصمیمات متخذه در این مصوبه مقرر میشود تا سقف 3000 میلیون ریال در اختیار مدیر عامل شرکت ایران خودرو قرار داده شود."

این گزارش به وضعیت تولید در ایران خودرو و سایپا پرداخته است: «سایت اصلی شرکت ایران خودرو در سال 1391با کمتر از 50% ظرفیت و سایت اصلی شرکت سایپا با کمتر از 40% ظرفیت اسمی خود به دلیل وابستگی به قطعات خارجی فعالیت دارد.»

این گزارش همچنین مهندسی، توسعه محصول، تحقیق توسعه توسط این شرکتها را بسیار «ناامید کننده» دانسته و آورده دستمزد مستقیم تولید در شرکت ایران خودرو حدود یک درصد و در شرکت سایپا ۲ درصد قیمت تمام شده کالای شناخته شده است.

http://fararu.com/files/fa/news/1393/4/29/141765_925.jpg

در بخش دیگری ازگزارش به وجود مدیران چند شغله اشاره شده و آمده است: «تصدی چند پست و عضویت مدیران ارشد شرکتهای خودروساز در هیات مدیره شرکتهای زیر مجموعه به صورت عرف درآمده است. در

بررسی مستندات مشخص گردید مدیران عامل، قائم مقامهای مدیران عامل، معاونین و بسیاری از مدیران میانی هر دو شرکت ریاست و یا عضویت هیات مدیره چند شرکت مهم زیر مجموعه را نیز برعهده دارند.

در ضمن این هم اعلامیه گمرک ایران و ازرش های خودرو های وارد شده ۲۰۱۲ علی پاکزاد: طی دی ماه سال جاری بالغ بر 2644 دستگاه خودرو سواری با ارزشی معادل 59.4 میلیون دلار به کشور وارد شده است. قیمت متوسط هر یک دستگاه خودروی وارداتی در این ماه معادل 24.6 میلیون تومان یا 22 هزار دلار بوده است، قابل ذکر است متوسط ارزش دلار هزینه شده برای واردات این خودروها در دی ماه معادل 1104 تومان بوده است.در میان این تعداد دستگاه خودروی وارداتی بالغ بر 423 دستگاه خودروی سواری زیر 13 میلیون تومان قیمت گذاری شده اند که بالغ بر 154 دستگاه از این خودرو ها تویوتا یاریس و باقی هیوندا، کیا سراتوو MG6 بوده است.

ارزان ترین خودروهای واردتی در دی ماه سال 90

گمرک
کشور مبداء
تعداد
نوع خودرو
قیمت هر دستگاه

تومان
دلار

منطقه ویژه بوشهر
عربستان
10
کیاسراتو2000CCمدل 2011
12,810,598
11,802

قزوین
امارات
78
کیاسراتو
12,756,418
11,757

کیش
کیش
2
کیاسراتو4سیلندر- 1600CC -مدل 2012
12,144,699
10,863

ترانزیت تهران
امارات
2
کیاسراتومدل 2102
12,110,500
10,861

خرمشهر
کره
1
کیاسراتومشکی رنگ دنده اتوماتیک ساخت 2011
11,949,761
10,873

سلفچگان
کره
55
کیاسراتومدل 2102اتومات 1591CC
11,829,128
10,856

ترانزیت تهران
امارات
1
هیوندا النرا مدل 2012نقره ای متالیک
11,308,260
10,050

شهید باهنر
امارات
1
تویوتایاریس هاچ بک سقف معمولی
11,014,952
9,879

شهید باهنر
امارات
2
تویوتایاریس هاچ بک تودوزی چرمی
10,766,571
9,797

شهید باهنر
امارات
3
تویوتایاریس هاچ بک
10,750,157
9,746

شهید باهنر
امارات
9
تویوتایاریس هاچ بک رنگ سفید
10,750,157
9,746

منطقه ویژه بوشهر
امارات
1
تویوتایاریس هاچ پک مدل 2012حجم 1300CC
10,385,288
9,289

منطقه آزادچابهار
چابهار
69
MG6T-Atهاش بک 1796CC مدل 2012
10,004,810
8,973

منطقه ویژه بوشهر
امارات
6
تویوتایاریس 1300CCمدل 2012
9,886,465
8,786

منطقه ویژه بوشهر
امارات
8
تویوتایاریس هاچ بک مدل 2012حجم 1300CC
9,886,157
8,786

منطقه ویژه بوشهر
امارات
14
9,878,989
8,837

ترانزیت تهران
امارات
1
تویوتایاریس هاچ بک مدل 2012ساخت2011
9,830,000
8,792

منطقه ویژه بوشهر
امارات
3
تویوتایاریس هاچ بک 3000CCمدل 2012
9,795,813
8,785

منطقه ویژه بوشهر
امارات
3
تویوتایاریس هاچ بک 1300CCمدل 2012
9,779,010
8,898

منطقه ویژه بوشهر
امارات
13
تویوتایاریس هاچ بک 1300CC مدل 2012
9,778,747
8,747

منطقه ویژه بوشهر
امارات
1
تویوتایاریس سدان مدل 2012
9,766,456
8,887

منطقه ویژه بوشهر
امارات
10
تویوتایاریس هاچ بک 1300CCمدل 2012
9,653,845
8,784

منطقه ویژه بوشهر
امارات
4
تویوتایاریس هاچ بک مدل 2012
9,653,845
8,784

شهید باهنر
امارات
50
تویوتایاریس هاچ بک رنگ آبی مدل 2012
9,646,620
8,746

منطقه ویژه بوشهر
امارات
4
9,612,421
8,747

منطقه ویژه بوشهر
امارات
20
تویوتایاریس مدل 2012حجم موتور1300CC
9,611,801
8,746

سلفچگان
امارات
52
هیوندا 20i هاچ بک اتومات 1591CCمدل 2102
9,255,117
8,421

منبع: گمرک ایران

Shahrokh
19-08-2016, 14:33
جناب لیلیسام. اگر شما سوار خودروی ایرانی شوید و ازش 10 ایراد بگیرید، بنده 20 ایراد می گیرم. بنده صدای تک تک چرخ دنده های گیربکس و دیفرانسیل که به دلیل ساخت نامناسب و یا عدم مونتاژ صحیح زوزه می کشد رو می شوم. همچنین ارتعاش های کوچک دیسک کلاچ نو روی صفحه کلاچ نو رو زیر پایم حس می کنم. و سوت لنت ترمز که دارای ناخالص هست رو خوب می شونم. و نیز با گرفتن فرمان، شل شدن زود هنگام قطعات جلوبندی رو لمس می کنم. از تنطیم خارج شدن advance و retard سوپاپها یه وقتایی بدجوری روی مخ آدم می رود. این رو خوب می فهمم که عمر قطعات ایرانی در بسیاری موارد از عمر قطعات ژاپنی و کره ای کمتر است. اما هزینه جاگزینی و تعویض هم ارزانتر است و ... .

برای اینکه بفهمم خودروسازی کشور مانند دیگر بخشهای کشور دچار فساد، رانت خواری، فامیل سالاری، رشوه، و ... هست نیاز به داستان سرایی نیست.

ظرف خودروسازی کشور دارای نیمه پر و خالی است. اما اینکه گفته شود اگر گمرک واردات برداشته شود، با پولی که مردم خودروی ایرانی می خرند، می توانند سوار خودروی ژاپنی و اروپایی شوند سخنی بسیار نادرست است.

شما فقط محبت کنید حداقل در این جستار که خودتان به وجود آورده اند، به بنده آدرس آن فروشگاهی که تویوتا یاریس 9000 دلاری نو می فروشد را بدهد. بنده الان م یخواهم با این قیمت بخرم. آن جداول شما که مربوط به 5 سال پیش است درش ادرس ننوشته. نوشته بود هم فایده ای نداشت. سال 95 هستیم قربان. preuve s'il vous plaît.

lilisam
19-08-2016, 14:39
سلام مجدد
جهت اطلاع شما تمامی واردات رسمی را بر طبق امار گمرک اعلام کردم اگر باز هم نمی دانید کجا بروید
کم لطفی می کنید بروید در بندر جبل علی
در سال ۲۰۱۲ بخشی از واردات یاریس ۱۳۰۰ سی سی بود که حتی زیر ۸۹۰۰ دلار ارزش داشته است
از سال ۲۰۱۵ با فشاری که به نماینده تویوتا وارد شد مدل ۱۵۰۰ سی سی وارد شد که از رقابت با پراید تبدیل شد به رقیب ۲۰۶
اینها ارزش گمرکی هستند نه ارزش در بازار
اگر با این ارزش ها مشکل دارید گمرک ایران سایتی دارد به ای پی ال و تی تک
هر خودرو ی وارد می شود ارزیابی شده کافی است یک ترخیص کار به شما کمک کند

البته که مسولین محترم در سایپا و ایران خودرو برنامه ریزی دقیقی کرده اند که چه در داخل چه در خارج این خودرو ها ۳ برابر تمام شود
هیچ مدرکی بالاتر از ارزش های گمرک نیست و ارزش چه مال ۵ سال پیش باشد چه مال امسال در دنیا تورم مانند ایران نیست
مشکل باشما این است که مایل به قبول کردن تفاوت ارزش و قیمت در بازار نیستید
قبول هم نمی کنید که با تعرفه بازار ایران دست تولید کننده ها می باشد
قبول هم نمی کنید که ۳۰۰۰ دستگاه شاید هم بیشتر با همین قیمت ها وارد
شما بفرمایید کجا مرجع شماست
مغازه نبش میدان ماهی در دوبی یا مجلس شورای اسلامی یا گمرک ایران
موفق باشید

Shahrokh
19-08-2016, 14:45
آقا جان. بنده می خوام بروم درب کارخانه تویوتا. آدرس کارخانه تویوتا که الان و در سال 2016 به بنده یاریس 9000 دلاری بدهد رو بدهید.

preuve s'il vous plaît

lilisam
19-08-2016, 14:57
شاهرخ عزیز
صبر من با شما هم حدی دارد
ادرس تویوتا در امارات تشریف ببرید بنده ۱۱۸ شما نیستم
اگر خودتان را خیلی قوی می دانید و هر چی من به شما احترام می گذارم پرت و پلا تحویل می دهید به خودتان و مسولیتان احترام بگذارید
شما تمای نهاد های وارداتی کشور
تمامی شبکه واردات و اعلامیه ها زیر سوال می برید
به خودتان اجازه می دهید که اطلاعات حصوصی که به ان دسترسی دارید را عمومی کنید
به روابط من حمله می کنید
سوار هواپیما بشوید ماننده من صد نفر مانند من بروید هزینه کنید یاد بگیرید و از توهین به دیگران پرهیز کنید
شما بفرمایید که مگر من مسخره شما هستم ۲۴ ساعت است هر چی دلتان می خواهد می نویسید کشور سالی ۵۰ هزار خودرو وارد می کند شما فقط خودتان را قبول دارید
سوار پراید تان بشوید کسی به شما فشار نیاورده
الستوم و بوینگ و غیره هم رفقای من نیستند
رفقای ما شما هستید که در این کشور زندگی می کنید ولی خبر از کنارتان ندارید و توقع دارید که خارجی برای ما دسته گل بفرستند

Shahrokh
19-08-2016, 15:20
آقا جان چرا عصبانی می شوید؟

یک جدول نشان داده اید نوشته سال 90. آن هم نه صادر شده از سوی سازنده. بلکه گمرک ایران. توقع دارید بنده بپذیرم که الان میتوان این خودرو را به این قیمت وارد کرد؟

بنده چه پرت و پلایی گفتم. رفتم تو گوگل ترنسلیت ترجمه عبارت evidence please رو به زبان فرانسه گذاشتم. اگر ترجمه اش درست نبوده من عذر می خواهم. در خاطرات اکبر اعتماد خوانده بودم وقتی به مقامات قبلی (قبل از انقلاب) در خصوص انرژی هسته ای توضیح می داد، وقتی بحث حساس می شده برای تلطیف فضا بجای فارسی به فرانسه صحبت می کرده :). گفتم من هم همچین کلکی بزنم.

بنده که عرض کردم از پراید بدم میآید :) شما می گوید الان یاریس رو میشه با 28 میلیون خرید و برای اثباتش یک جدول صادر شده توسط گمرک ایران آن هم مربوط به سال 90 رو نشان می دهید. الان من برم درب کارخانه تویوتا و پرینت این جدول شما رو نشان بدهم و بگم به من یاریس 2016 بدهید به این قیمت؟ چون گمرک ایران برای سال 90 این قیمت رو اعلام کرده؟

ep-ppm
19-08-2016, 15:46
با درود
خسته هم نباشيد
دنبال كننده ي اين بحث هستم و نوشتار بزرگواران را مي خوانم
فقط پرسشي هست كه پاسخي براش نيافتم
با فرض اينكه خودرو ي پرايد يا به طور كلي محصولات وطن ، واجد بهترين شرايط توليد و فروش براي ماست!
(اضافه كنم كه بنده صاحب يكي از همين محصولات هستم)
چرا بايد يك محصول بي اندازه بي كيفيت رو ولو به خاطر قيمت مناسب تر بخرم؟
چرا خودروي مشكل دار از كارخانه خارج مي شود؟
چرا خودروي مشكل دار به من تحويل مي شود؟
بنده حاضرم با تمام وجود بيشتر و بيشتر پرداخت كنم اما لحظه اي در تعميير گاه ها به دنبال اين مكانيك و اون مكانيك و فلان قطعه اصلي و شركتي و اورجينال چيني و هزار داستان ديگه نرم
اميدوارم پاسخم اين نباشد كه ارزان بودن محصول رو با تعويض و تعميير شخصي در بازار آزاد جبران كنم
اينها موارد بسيار كوچكي است كه دل من مشتري ايراني طبقه ي متوسط رو به پايين را از بابت محصول كشورم به هم ميزند
به عنوان فقط و فقط مصرف كننده حق دارم بي آزار بودن خودرو هاي وارداتي ( خارجي ) مرا جذب كند ولو گران تر!!!
و حتي متاسفانه در زماني كه خواننده ي بحث دوستان آگاهم در اين زمينه در اين سايت هستم ، دلم را زير پا بگذارم و در ذهنم راي به بي معني بودن توليد كشورم بدهم ، علي رغم ميل درونيم!!!
تصور ميكنم كه در اين بحث تمامي داستان فقط قيمت تمام شده نباشد، شرايط مصرف و مصرف كننده هم لحاظ گردد.
شاد و تندرست باشيد

Shahrokh
19-08-2016, 16:06
با درود
خسته هم نباشيد
دنبال كننده ي اين بحث هستم و نوشتار بزرگواران را مي خوانم
فقط پرسشي هست كه پاسخي براش نيافتم
با فرض اينكه خودرو ي پرايد يا به طور كلي محصولات وطن ، واجد بهترين شرايط توليد و فروش براي ماست!
(اضافه كنم كه بنده صاحب يكي از همين محصولات هستم)
چرا بايد يك محصول بي اندازه بي كيفيت رو ولو به خاطر قيمت مناسب تر بخرم؟
چرا خودروي مشكل دار از كارخانه خارج مي شود؟
چرا خودروي مشكل دار به من تحويل مي شود؟
بنده حاضرم با تمام وجود بيشتر و بيشتر پرداخت كنم اما لحظه اي در تعميير گاه ها به دنبال اين مكانيك و اون مكانيك و فلان قطعه اصلي و شركتي و اورجينال چيني و هزار داستان ديگه نرم
اميدوارم پاسخم اين نباشد كه ارزان بودن محصول رو با تعويض و تعميير شخصي در بازار آزاد جبران كنم
اينها موارد بسيار كوچكي است كه دل من مشتري ايراني طبقه ي متوسط رو به پايين را از بابت محصول كشورم به هم ميزند
به عنوان فقط و فقط مصرف كننده حق دارم بي آزار بودن خودرو هاي وارداتي ( خارجي ) مرا جذب كند ولو گران تر!!!
و حتي متاسفانه در زماني كه خواننده ي بحث دوستان آگاهم در اين زمينه در اين سايت هستم ، دلم را زير پا بگذارم و در ذهنم راي به بي معني بودن توليد كشورم بدهم ، علي رغم ميل درونيم!!!
تصور ميكنم كه در اين بحث تمامي داستان فقط قيمت تمام شده نباشد، شرايط مصرف و مصرف كننده هم لحاظ گردد.
شاد و تندرست باشيد

در این موارد کاملا حق با شماست. این که خودرویی از کارخانه می خرید و اشکال دارد و برای تعمیر به نمایندگی می رود و جواب سربالا می دهند، نشان از بی لیاقتی و بی مسئولیتی برخی از مدیران صنعت خودرو است و بهترین راه برخورد هم این است که قوه قضاییه ورود کند و خودروساز رو ملزم به تعویض خودرو و یا پرداخت خسارت بابت هر روز معطلی و جلب رضایت شما کند. و نه اینکه دستور توقف خط تولید بدهد. این موارد برای بنده چندین بار پیش آمده.

اما اگر همین خودروهای موجود چون پراید و تیبا و رانا و سمند و دنا و ... ، به صورتی به فروش برسند که ایرادهای عجیب و غریب نداشته باشد، و اگر داشت بی معطلی برطرف گردد، به این قیمت می ارزد. الان هم اینطور نیست که همه خودروها بعد از خروج از کارخانه دچار مشکل شوند. اما مثلا فرض کنیم برای 5 درصد خودروها این اتفاق می افتد باز هم زیاد است. اما این نشان از نبود زیرساختهای خودروسازی مناسب، نیست. چرا که آن 95 درصد مشکلی ندارد. پس می توان خودرویی ساخت که ایرادهای کنترل کیفی نداشته باشد. این معضلات تنها نشانه سوء مدیریت است که عرض شد و درست شدنش هم هیچ هزینه اضافه ای نمی خواهد. بلکه مدیریت صحیح درستش می کند. البته این رو هم اضافه کنم که در تمامی بخشهای کشور این معضل سوء مدیریت وجود دارد.

در ادامه بنده در این حستار که جناب لیلیسام زحمت ایجادش رو کشیده اند، موارد دیگری در خصوص نقاط ضعف و قوت خودروسازی و فرصتها و تهدیدهای پیش رویش رو از دید خودم عرض خواهم کرد. همچنین ارتباط و هم سنجی ای که میشه میان خودروسازی و هوافضا متصور شد عرض خواهد شد.

lilisam
19-08-2016, 16:40
آقا جان چرا عصبانی می شوید؟

یک جدول نشان داده اید نوشته سال 90. آن هم نه صادر شده از سوی سازنده. بلکه گمرک ایران. توقع دارید بنده بپذیرم که الان میتوان این خودرو را به این قیمت وارد کرد؟

بنده چه پرت و پلایی گفتم. رفتم تو گوگل ترنسلیت ترجمه عبارت evidence please رو به زبان فرانسه گذاشتم. اگر ترجمه اش درست نبوده من عذر می خواهم. در خاطرات اکبر اعتماد خوانده بودم وقتی به مقامات قبلی (قبل از انقلاب) در خصوص انرژی هسته ای توضیح می داد، وقتی بحث حساس می شده برای تلطیف فضا بجای فارسی به فرانسه صحبت می کرده :). گفتم من هم همچین کلکی بزنم.

بنده که عرض کردم از پراید بدم میآید :) شما می گوید الان یاریس رو میشه با 28 میلیون خرید و برای اثباتش یک جدول صادر شده توسط گمرک ایران آن هم مربوط به سال 90 رو نشان می دهید. الان من برم درب کارخانه تویوتا و پرینت این جدول شما رو نشان بدهم و بگم به من یاریس 2016 بدهید به این قیمت؟ چون گمرک ایران برای سال 90 این قیمت رو اعلام کرده؟

مشکل با شما همین است نمی خواهم درمحله ای که همه دست رسری به ان دارند به شما بگوییم که اگر در واردات تخصص ندارید وارد بحث نشوید فردا صبح تشریف ببرید گمرک ایران در خیابان مطهری
از معاونت ارزش اقای دهقانیان طبقه ۵ دست راست سوال کنید معنای ارزش گمرکی یک خودرو یعنی چی
گمرک ایران به ادرس من و شما در دوبی یا امریکا کاری ندارد اول هر سال به کمپانی ای میل یا در خواست می دهد و اعلام می کند ارزش خودر های که مد نظر برای واردات به ایران است را اعلام کنید
ژاپن راسا اعلام می کند
حالا شما زرنگ باشی با همان قیمت وارد می کنی نباشی بیشتر پرداخت می کنی
شما انقدر دنبال قیمت ۲۰۱۶ هستید چطور در مورد پراید می شود ۱۹۹۹ را با امروز مقایسه می کنید ولی یاریس ۲۰۱۱ را با۲۰۱۶ فرق می گذارید
اقا واقعا حال شما خوبه
طی این مدت تلاش کردم به شما توضیح بدم واردات الف با دارد کیلویی نیست
مگر سایپا اعلامیه می دهد و می گویید که پراید را با ۲۵۰۰ دلار تولید می کند که تویوتا یا وارد کننده برود رسما همجا اعلام یاریس ۹۰۰۰ دلار همه هم برای یک یاریس ۱۲۰ میلیون پول بدهند
این پست شما در این سایت یک ارزشی دارد کسانی که به شما مسولیت دادن هم مطلب شما را می خوانند
شما را که در حد این کارها نمی دانم ولی هر یک از مسولین این سایت مایل هست
خصوصی درخواست بدهد
در سایت علی بابا ۱۰۰ عدد یاریس در دوبی اماده تحویل مدل ۲۰۱۶ می باشد ان هنر من که برای شما ۹۰۰۰ دلار بخرم یا کمتر
لازم هم نیست جمعه ارز بخرید گران پای شما تمام شود
ما از بانک سامان برای شما ارز بانکی می گیریم بیشتر سود کنید

dimah
19-08-2016, 19:49
آقا جان. بنده می خوام بروم درب کارخانه تویوتا. آدرس کارخانه تویوتا که الان و در سال 2016 به بنده یاریس 9000 دلاری بدهد رو بدهید.

preuve s'il vous plaît
بنده میخوام داتسون redi go ژاپنی از هند با قیمت on the road در حدود 3899 دلار وارد کنم خودرو مشابه با این مصرف سوخت حجم موتور در ایران با این قیمت بدهید آدرس بدهید همین الان برای خرید اقدام کنم
http://www.carandbike.com/datsun-cars/redi-go
https://www.datsun.co.in/vehicles/new-vehicles/redi-go.html
بنده میخوام سوزوکی alto ژاپنی از هند با قیمت on the road در حدود 4064 دلار وارد کنم خودرو مشابه با این مصرف سوخت حجم موتور در ایران با این قیمت بدهید آدرس بدهید همین الان برای خرید اقدام کنم
http://www.carandbike.com/maruti-suzuki-cars/alto-800
بنده میخوام رنو kwid فرانسوی از هند با قیمت on the road در حدود 4274 دلار وارد کنم خودرو مشابه با این مصرف سوخت حجم موتور در ایران با این قیمت بدهید آدرس بدهید همین الان برای خرید اقدام کنم
http://www.carandbike.com/renault-cars/kwid
https://www.renault.co.in/vehicles/personal-cars/kwid.html

Shahrokh
19-08-2016, 21:56
بنده میخوام داتسون redi go ژاپنی از هند با قیمت on the road در حدود 3899 دلار وارد کنم خودرو مشابه با این مصرف سوخت حجم موتور در ایران با این قیمت بدهید آدرس بدهید همین الان برای خرید اقدام کنم
http://www.carandbike.com/datsun-cars/redi-go
https://www.datsun.co.in/vehicles/new-vehicles/redi-go.html
بنده میخوام سوزوکی alto ژاپنی از هند با قیمت on the road در حدود 4064 دلار وارد کنم خودرو مشابه با این مصرف سوخت حجم موتور در ایران با این قیمت بدهید آدرس بدهید همین الان برای خرید اقدام کنم
http://www.carandbike.com/maruti-suzuki-cars/alto-800
بنده میخوام رنو kwid فرانسوی از هند با قیمت on the road در حدود 4274 دلار وارد کنم خودرو مشابه با این مصرف سوخت حجم موتور در ایران با این قیمت بدهید آدرس بدهید همین الان برای خرید اقدام کنم
http://www.carandbike.com/renault-cars/kwid
https://www.renault.co.in/vehicles/personal-cars/kwid.html

بنده دقیقا پاسخ سوال شما رو نمی دانم. چالشی که بنده مطرح کردم این بود که شما خودرویی ارزانتر از پراید اما با توان موتور و تجهیزات مشابه معرفی کنید که معرفی نکردید.

اما اینکه چرا این خودروهای هندی وارد نمی شود شاید به خاطر این باشد که همین الان هم همین پراید 900 کیلوگرمی با دو اربگ و ای بی ای هم از بابت ایمنی مورد انتقاد شما است. چه طور توقع دارید خوروهای 650 کیلوگرمی و بدون اربگ و بدون ABS برود دست مردم و بروند توی جاده و عملکردی بهتر از پراید داشته باشند؟ ضمن اینکه اگر با تجهیزات کامل وارد شوند و بععلاوه دو اربگ و ترمز ای بی اس، قیمت on the road آنها می شود همان 25 - 26 - 27 -28 میلیون تومان و می رود همردیف ام وی ام 110 چهار سیلندر و توان رقابت با تیبا و پراید که در ایران شبکه خدمات پس از فروش گسترده، امداد خودرو، فراوانی قطعات، وجود تعمیرگاه و .... دارد نخواهند داشت. فراموش نکنید الان با 30 میلیون می توان سمند خرید. الان هرچه قدر هم که مدیران خودرو تلاش کند، فروش ام وی ام خیلی زیاد نمی شود. چون رقبایش در آن رنج قیمتی از آن سرتر هستند.

ضمناً در این لینک که لینک رسمی تولید کننده است:
https://www.renault.co.in/vehicles/personal-cars/kwid/prices.html

قیمت رو اینجوری نوشته:
http://8pic.ir/images/yxz71a3wpjahe1mtl8r6_thumb.jpg (http://8pic.ir/viewer.php?file=yxz71a3wpjahe1mtl8r6.jpg)

در بالای عکس هم توضیح داده:
Price Information (Local entry tax, LBT and octroi will be additional as applicable)

ضمن اینکه برای مشخصات فنی، به کاتالوگ محصول بروید و با دقت بخوانید.
https://www.cdn.renault.com/content/dam/Renault/IN/vehicles/Renault-Kwid-2015/Brochures/Renault-KWID-new-brochure-Final.pdf

دوست گرامی، روی خودروهای هندی مانور ندهید. این بحث از ژاپنی ها شروع شده است ! حتی اگر این خودروهای هندی قیمتشان کمتر از پراید باشد، اصلا باشد 1000 دلار، تجهیزات و موتور پراید را ندارد و شرط بنده محقق نشده است. اینقدر هم ام وی ام رو نیارید وسط. ام وی امی که مشابه این هندی ها موتور 3 سیلندر دارد، 22 میلیون (on the road) است. آن 28 میلیونی چهار سیلندر است. شما تیبا بخرید از این هندی ها بهتر است.

در ایران خودرویی که کولر، شیشه برقی، فرمان powered، آنتن رادیو، تاقچه عقب، اربگ، ای بی اس، دستگیره سرنشین ! ، پخش CD، روشن شدن خودکار چراغ داخل هنگام باز شدن درب، دریچه تهویه قابل تنظیم و ... ندارد خیلی آبرو ریزی است.

البته همینکه رسیده اید به خودروی هندی، نشان از این دارد که قبول کرده اید که با پول پراید و تیبا و سمند و حتی دنا، خودروی کره ای، ژاپنی، اروپایی و آمریکایی خبری نیست.

Shahrokh
19-08-2016, 22:28
جناب لیلیسام سلام

بنده جستجویی کردم. برای ارزش گمرکی خودروهای تویوتا در سال 2016 و 2015 اینها رو یافتم که کاملا هماهنگ با همان قیمتهای جهانی است:

http://arvandplak.ir/wp-content/uploads/2016/03/%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%87-%D9%87%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D8%AE%DB%8C%D8%B5-%D9%88-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%88%DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%A7-%D9%85%D8%AF%D9%84-2016.pdf

http://arvandplak.ir/wp-content/uploads/2016/03/%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%87-%D9%87%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D8%AE%DB%8C%D8%B5-%D9%88-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%88%DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%A7-2015.pdf

در خصوص رویه واردات خودرو هم مفصل توضیح داده. سایتهای مشابهی هم هست.. برای سال 2012 رو پیدا نکردم. حال فرصتی شد بنده یک سر به آدرسی که دادید می روم ببینم چه طور شده که سال 2012 یاریس بوده 8000 دلار و 2015 رسیده به 14000 دلار. به هر حال، الان سال 2016 هستیم و بنده یاریس 9000 دلاری نمی یابم.

lilisam
19-08-2016, 22:37
جناب لیلیسام سلام

بنده جستجویی کردم. برای ارزش گمرکی خودروهای تویوتا در سال 2016 و 2015 اینها رو یافتم که کاملا هماهنگ با همان قیمتهای جهانی است:

http://arvandplak.ir/wp-content/uploads/2016/03/%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%87-%D9%87%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D8%AE%DB%8C%D8%B5-%D9%88-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%88%DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%A7-%D9%85%D8%AF%D9%84-2016.pdf

http://arvandplak.ir/wp-content/uploads/2016/03/%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%87-%D9%87%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D8%AE%DB%8C%D8%B5-%D9%88-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%88%DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%A7-2015.pdf

در خصوص رویه واردات خودرو هم مفصل توضیح داده. سایتهای مشابهی هم هست.. برای سال 2012 رو پیدا نکردم. حال فرصتی شد بنده یک سر به آدرسی که دادید می روم ببینم چه طور شده که سال 2012 یاریس بوده 8000 دلار و 2015 رسیده به 14000 دلار. به هر حال، الان سال 2016 هستیم و بنده یاریس 9000 دلاری نمی یابم.

سلام شب بخیر

تازه رسیدیم به یک مبنای کاری
حالا در خدمت شما هستم
لطفا هم تابلو ۲۰۱۲ رو نگاه کنید
یاریس درج شده مدل ۱۳۰۰ سی سی می باشد
یاریس به دلیل فشار های که وزارت صنایع به نماینده تویوتا اورد از ۲۰۱۵ فقط مدل ۱۵۰۰ سی سی اجازه ورود دارد
به یاد دارید که شما دنبال مدلی بودید که نزدیک پراید باشد که ۱۳۰۰ ان بیشتر نزدیک پراید است
و ۱۵۰۰ شبیه ۲۰۶ می باشد
و مقایسه مدل ۱۵۰۰ می تواند با ۲۰۶ مقایسه شود ۱۴۰۰۰ دلار با ارز بانکی ۴۲ میلیون تومان می باشد که با ۲۰۶ که در سال ۱۹۹۵ به بازار امده رقابت می کند
با توجه به اینکه شما هر دو تابلو رو دارید می توانید مقایسه کنید که یکی ۱۳۰۰ و ان یکی ۱۵۰۰ می باشد

در ضمن نگاهی هم به خودرو های میتسوبیشی بیندازید
بخصوص خودرو میراژ که در بازار ایران بین ۶۰ الی ۶۵ میلیون فروخته می شود

با تشکر

j4b3r
19-08-2016, 23:05
سلام

من سال گذشته ۲۰۶ گرفتم قیت خالط خودرو حدود ۳۲.۲ میلیون تومان هست (متاسفانه سند رو پیدا نکرم عکس بگیرم و بزارم) و با مبلغ خریداری خودرو هم ۳۷.۲ میلیون هست
حدودا 86.5 درصد قیمت پرداختی قیمت خودرو بوده .
تغییر قیمت محسوسی هم از سال گذشته نداشته این خودرو.
الان مقایسه ای میکنم:
فرض کنیم 86.5٪ برای همه خودروهای داخلی هست و برای دنا هم صادق هست (بنده به قیمت خالص دنا دسترسی ندارم)
طبق سایت فروش قیمت دنا ۴۲.۵ هست (http://ikco.iranecar.com/)
که با احتساب درصد فوق قیمت خالص دنا ۳۶.۷ میشه.
که با احتساب دلار میشه قمیت دلار خالص دنا حدود ۱۰.۴۰۰ دلار و ۲۰۶ میشه ۹۱۰۰ دلار.
از سایت زیر هم که شما از این سایت قیمت دادید:
http://arvandplak.ir/100/%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%85%D8%AF%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%DB%8C%D8%A7-kia-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%A8%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA.html

قیمت ریو سدان با قیمت پایه ۴۰.۷ میلیون تومن شده.

از این لینک هم چک کنید:
https://www.instagram.com/p/-ZjoMfxiJ9/

ریو هاچ بک
مدل 2016 نیمه فول.دو ایربگ .با سانروف.با کروز کنترل.
قیمت کف گمرک 45میلیون

ریو هاچ بک
مدل 2016 .شش ایربگ .صندلی چرم.سانروف.استارتر.کروز کنترل.کی لس.رینگ اسپرت.چراغها ال ای دی.ای بی اس.سنسور عقب.دوربین عقب.بلوتوس روی فرمان.موتور 1400سی سی
قیمت کف گمرک 47.5میلیون

ریو مدل 2015 فول آپشن .شش ایربگ.استارتر .کروز کنترل.سانروف.موتور 1400سی سی
قیمت کف گمرک 44میلیون

خب قیمت کف دنا هم که شد ۳۶.۷ .
اصلا هم قابل مقایسه نیستند این دو خودرو هم اط لحاض امکانات قدرت موتور و زیبایی و کیفیت قطعات این خوردو ریو از دنا بهتر هست
تفاوت قیمت در حالت های مختلف بین ۴ تا ۱۰ میلیون تومان هست.

این مثالی بود که لا دسترسی محدود من به این قیمت ها رسیدم.

حالا باز هم بگویید که مردم ایارن توهم دارن که با این قیمت ها سوار ماشین خارجی شوند.

-----------------------
کافی هست به نمایندگی ها هم مراجعه کنید تا ببینید چقدر این خودروهای تولید داخل با کیفیت هستند!!!!!

AvGeek
19-08-2016, 23:16
بنده دقیقا پاسخ سوال شما رو نمی دانم. چالشی که بنده مطرح کردم این بود که شما خودرویی ارزانتر از پراید اما با توان موتور و تجهیزات مشابه معرفی کنید که معرفی نکردید.

اما اینکه چرا این خودروهای هندی وارد نمی شود شاید به خاطر این باشد که همین الان هم همین پراید 900 کیلوگرمی با دو اربگ و ای بی ای هم از بابت ایمنی مورد انتقاد شما است. چه طور توقع دارید خوروهای 650 کیلوگرمی و بدون اربگ و بدون ABS برود دست مردم و بروند توی جاده و عملکردی بهتر از پراید داشته باشند؟ ضمن اینکه اگر با تجهیزات کامل وارد شوند و بععلاوه دو اربگ و ترمز ای بی اس، قیمت on the road آنها می شود همان 25 - 26 - 27 -28 میلیون تومان و می رود همردیف ام وی ام 110 چهار سیلندر و توان رقابت با تیبا و پراید که در ایران شبکه خدمات پس از فروش گسترده، امداد خودرو، فراوانی قطعات، وجود تعمیرگاه و .... دارد نخواهند داشت. فراموش نکنید الان با 30 میلیون می توان سمند خرید. الان هرچه قدر هم که مدیران خودرو تلاش کند، فروش ام وی ام خیلی زیاد نمی شود. چون رقبایش در آن رنج قیمتی از آن سرتر هستند.

ضمناً در این لینک که لینک رسمی تولید کننده است:
https://www.renault.co.in/vehicles/personal-cars/kwid/prices.html

قیمت رو اینجوری نوشته:
http://8pic.ir/images/yxz71a3wpjahe1mtl8r6_thumb.jpg (http://8pic.ir/viewer.php?file=yxz71a3wpjahe1mtl8r6.jpg)

در بالای عکس هم توضیح داده:
Price Information (Local entry tax, LBT and octroi will be additional as applicable)

ضمن اینکه برای مشخصات فنی، به کاتالوگ محصول بروید و با دقت بخوانید.
https://www.cdn.renault.com/content/dam/Renault/IN/vehicles/Renault-Kwid-2015/Brochures/Renault-KWID-new-brochure-Final.pdf

دوست گرامی، روی خودروهای هندی مانور ندهید. این بحث از ژاپنی ها شروع شده است ! حتی اگر این خودروهای هندی قیمتشان کمتر از پراید باشد، اصلا باشد 1000 دلار، تجهیزات و موتور پراید را ندارد و شرط بنده محقق نشده است. اینقدر هم ام وی ام رو نیارید وسط. ام وی امی که مشابه این هندی ها موتور 3 سیلندر دارد، 22 میلیون (on the road) است. آن 28 میلیونی چهار سیلندر است. شما تیبا بخرید از این هندی ها بهتر است.

در ایران خودرویی که کولر، شیشه برقی، فرمان powered، آنتن رادیو، تاقچه عقب، اربگ، ای بی اس، دستگیره سرنشین ! ، پخش CD، روشن شدن خودکار چراغ داخل هنگام باز شدن درب، دریچه تهویه قابل تنظیم و ... ندارد خیلی آبرو ریزی است.

البته همینکه رسیده اید به خودروی هندی، نشان از این دارد که قبول کرده اید که با پول پراید و تیبا و سمند و حتی دنا، خودروی کره ای، ژاپنی، اروپایی و آمریکایی خبری نیست.

قربان ام وی ام که 29 میلیون 800 فروخته میشه 3 سیلندر هست ... اینجا رو یه نگاه بندازید (http://bama.ir/car/mvm/110s-3cylinder)

سلام

من سال گذشته ۲۰۶ گرفتم قیت خالط خودرو حدود ۳۲.۲ میلیون تومان هست (متاسفانه سند رو پیدا نکرم عکس بگیرم و بزارم) و با مبلغ خریداری خودرو هم ۳۷.۲ میلیون هست
الان مقایسه ای میکنم:
فرض کنیم 86.5٪ برای همه خودروهای داخلی هست و برای دنا هم صادق هست (بنده به قیمت خالص دنا دسترسی ندارم)
که با احتساب دلار میشه قمیت دلار خالص دنا حدود ۱۰.۴۰۰ دلار و ۲۰۶ میشه ۹۱۰۰ دلار.
http://arvandplak.ir/100/%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%85%D8%AF%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%DB%8C%D8%A7-kia-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%A8%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA.html

از این لینک هم چک کنید:

ریو هاچ بک
قیمت کف گمرک 45میلیون

ریو هاچ بک
مدل 2016 .شش ایربگ .صندلی چرم.سانروف.استارتر.کروز کنترل.کی لس.رینگ اسپرت.چراغها ال ای دی.ای بی اس.سنسور عقب.دوربین عقب.بلوتوس روی فرمان.موتور 1400سی سی
قیمت کف گمرک 47.5میلیون

قیمت کف گمرک 44میلیون

اصلا هم قابل مقایسه نیستند این دو خودرو هم اط لحاض امکانات قدرت موتور و زیبایی و کیفیت قطعات این خوردو ریو از دنا بهتر هست

حالا باز هم بگویید که مردم ایارن توهم دارن که با این قیمت ها سوار ماشین خارجی شوند.

-----------------------
کافی هست به نمایندگی ها هم مراجعه کنید تا ببینید چقدر این خودروهای تولید داخل با کیفیت هستند!!!!!

حدود 7 میلیون به قیمت ها اضافه کنید برای هزینه گمرک و بیمه

آگهی زیر هم دیدنش خالی از لطف نیست

ام وی ام 110 لاکچری مدل 95 رنگ سفید 4 سال بیمه بدنه و 8 ماه بیمه شخص ثالث ماشین اقساطی از مدیران خودرو خریداری شده قیمت نقد ماشین در نمایندگی 31/800/000 هست 8 تا چک 5 تومنی هر 6 ماه داره که یکیش پاس شده و تاریخ بعدی 30/8/95 هست قیمت تمام شده ماشین 43 تومن هست بنده 8 تومن دادم اما 12 میگیرم یکی از چکهاش رو خودم پاس میکنم معاوضه با سمند 206 پارس هم دارم لینک آگهی (http://bama.ir/car/details-2-4138385/1395-mvm-110s-3cylinder-for-sale)

dimah
19-08-2016, 23:17
سلام

الان مقایسه ای میکنم:

از این لینک هم چک کنید:

ریو هاچ بک
قیمت کف گمرک 45میلیون

ریو هاچ بک
قیمت کف گمرک 47.5میلیون

قیمت کف گمرک 44میلیون

-----------------------
نیسان ورسا سدان دنده ای منطقه آزاد هم 43 تا 44 ملیون قیمت داره

dimah
19-08-2016, 23:18

موارد دیگری هم هستند که در این جستار عرض خواهد شد:
http://www.aerospacetalk.ir/vb/showthread.php?t=59647&p=451984#post451984
چالش شما در سال 2016 محلی از اعراب ندارد خودرو مشابه پراید را باید دهه 1980 جستجو کرد بنده در روز زندگی میکنم نه گذشته مشابه پراید رو میتونید در موزه خودسازی ها ببینید همین پراید در موزه مزدا و فورد موجود هست
اشتباه نکنید الان صحبت city car هست کاربرد مصرف سوخت و... سمند و پراید با این کلاس متفاوت هست همانطور شما kwid رو شایسته مقایسه پراید نمیدونید سمند هم 3899 قیمت on the road ندارد mvm 110 در کلاس خودش در ایران رقیب ندارد

چالش بنده این هست خودرو مشابه داتسون ردی گو ژاپن تولید هند در ایران معرفی کنید با قیمت 3899 دلار که قیمت on the road هست و قیمت صادرات به ایران از این قیمت پایین تر خواهد بود.
طبق کدام لیست قیمت شرکت داتسون ادعا میکنید هزینه دو ایربگ و abs برای دیسکهای جلوی این خودرو تا 14 ملیون تومان در میاد که این خودرو تا 28 ملیون برسد ؟ (تازه 28 ملیون هم بشود از mvm 110 چینی با قیمت کارخانه 29800000 تومان ارزان تر هست) یعنی داتسون خودرو کامل با قیمت تحویل on the road که 3899 هست تولید میکند و تا 14 ملیون یعنی اندازه کل قیمت خودرو هزینه دو ایربگ و سیستم ای بی اس میشود؟! به نظر شما این ادعا که هزینه دو ایربگ و سیستم abs برابر قیمت تحویل on the road همان خودرو باشد مزحک هست یا علمی و اقتصادی؟
منبع شما برای سنجش کیلویی وزن خودرو و ایمنی چی هست؟ این حرف شما علمی هست؟!

Shahrokh
19-08-2016, 23:27
سلام شب بخیر

تازه رسیدیم به یک مبنای کاری
حالا در خدمت شما هستم
لطفا هم تابلو ۲۰۱۲ رو نگاه کنید
یاریس درج شده مدل ۱۳۰۰ سی سی می باشد
یاریس به دلیل فشار های که وزارت صنایع به نماینده تویوتا اورد از ۲۰۱۵ فقط مدل ۱۵۰۰ سی سی اجازه ورود دارد
به یاد دارید که شما دنبال مدلی بودید که نزدیک پراید باشد که ۱۳۰۰ ان بیشتر نزدیک پراید است
و ۱۵۰۰ شبیه ۲۰۶ می باشد
و مقایسه مدل ۱۵۰۰ می تواند با ۲۰۶ مقایسه شود ۱۴۰۰۰ دلار با ارز بانکی ۴۲ میلیون تومان می باشد که با ۲۰۶ که در سال ۱۹۹۵ به بازار امده رقابت می کند
با توجه به اینکه شما هر دو تابلو رو دارید می توانید مقایسه کنید که یکی ۱۳۰۰ و ان یکی ۱۵۰۰ می باشد

در ضمن نگاهی هم به خودرو های میتسوبیشی بیندازید
بخصوص خودرو میراژ که در بازار ایران بین ۶۰ الی ۶۵ میلیون فروخته می شود

با تشکر

جناب لیلیسام گرامی

بنده در این صفحه که پیشتر جناب AMG درج کرده بودند:
https://www.toyota.co.uk/download/cms/gben/002801%20VPL_CVPL_AUG16_48_SPREADS_tcm-3060-312778.pdf

قیمتهای باریس رو دیدم. ارزانترینش مجهز به موتور 1 لیتری است و نمونه 3 درب که زده 8900 پاوند قیمت Basic که برای بریتانیا on the road آن می شود 11495 پاوند . دلاریش رو باید در 1.31 ضرب کنیم که می شود 11659 و 15000 دلار

آنچه شما فرمودید می شود نمونه 5 درب و 1.3 لیتری که نوشته قیمت basic برابر با 11230 پاوند که دلاریش میشه 14700 دلار.

نمونه 1.5 لیتریش هم گرانتر است. در دیگر سایتهای معتبر هم بنده نمونه 1.3 لیتری 9000 دلاری نیافتم.

ضمن اینکه قربان مثلا فرض کنیم قیمت مرجع گمرکی یک خودرو باشد 14000 دلار. شما اون رو در 3000 تومان ضرب می کنید و می شود 42 میلیون تومان. اما از مالیات بر ارزش افزوده و بیمه و پلاک و چند مورد دیگر که بر خودروهای داخلی هم اعمال می شود صرف نظر می کنید که این نمی شود. یعنی به فرض اگر یاریسی باشد 14000 دلار، و عوارض گمرکیش باشد صفر درصد، و از بانک سامان هم ارز دولتی 3000 تومان بگیریم، می شود 42 میلیون تومان. حالا اگر می خواهید این رو با خودروی ایرانی مقایسه کنید، یا باید از قیمت خودروی ایرانی، ارزش مالیات ارزش افزوده و .. رو کم کنید، یا به یاریس هم اینها رو اضافه کنید. این 42 میلیون تومان می شود basic یاریس. basic دنا هست 35 میلیون، سمند 24 میلیون، تیبا 20 میلیون و پراید 17 میلیون. یا اکر نه قیمت نهایی داخلی ها ملاک هست پس یاریس دست کم می شود 50 میلیون.

Shahrokh
19-08-2016, 23:57

-----------------------

قربان خودتان مقایسه کردید و دیدید که گرانترین خودروی ایرانی، دنا با موتور 117 اسب بخاری، هست به قول خودتان 36.4 میلیون. ارزانترین خودروی سدان کره ای با استناد به همان لینکهایی که دادید 42.9 میلیون و 47.5 میلیون. قیمتهایی هم که اعلام کردید با اینجا مشابه است:
http://www.kia.co.uk/new-cars/range/compact-cars/new-rio/pricing/price-option.aspx
که موتورهایش 84 اسب بخاری و 107 اسب بخاری هست. نمونه های سدان با امکانات بیشتر می رود بالای 50 میلیون.

پس بنده ناگزیرم مجددا اعلام کنم با پولی که مردم در ایران خودروی ایرانی می خرند، حتی در شرایط گمرکی صفر درصد، قادر به خرید خودروی کره ای نخواهند بود. حالا شما بگید کیفیت ایرانی از کره ای پایینتر است. مشکلی نیست. بنده هم ادعایی ندارم. اما مشکل آنجاست که مردم می گویند با پولی که در ایران خودروی ایرانی می خریم، میتونیم بهترین ماشین روز دنیا رو بخریم. حالا اگر به قول شما دنا تنها چند میلیون ارزانتر است، اگر سمند و رانا و خانواده 206 رو در نظر بگیرید که دیگر خواب خودروی کره ای رو باید دید.

عزیزانی که پولشان در حد و اندازه 20 - 30 میلیون هست اینقدر تو سر خودروسازی داخلی نزنن. اگر گمرکی صفر شود هم چیزی غیر از آن هندی ها گیرشان نخواهد آمد. یاریس رو هم دیدیم طبق گفته جناب لیلیسام نمونه 27 میلیونی ندارد. بی خود نگردید.

حالا دوستان بگردن تو هندی ها و چینیها :)
ضمنا گمرک صفر درصد مربوط به کشورهای توسعه یافته و مناطق آزاد و نیز عربها است ! کدام کشور در حال توسعه سراغ دارید گمرک واردات خودرو درش صفر درصد باشد؟ الان د رایران برای این خودروها 40 درصد است. فرضاً به 5 درصد رضایت می دهید؟

البته تحت یک شرایطی می توان خودروی کره ای هم قیمت با خودروی ایرانی خرید. آن هم در شرایطی که گمرک واردات منفی باشد. یعنی لب مرز، دولت برای واردات خودرو یه مقداری پول دستی بدهد :)

lilisam
20-08-2016, 06:54
جناب لیلیسام گرامی

بنده در این صفحه که پیشتر جناب AMG درج کرده بودند:
https://www.toyota.co.uk/download/cms/gben/002801%20VPL_CVPL_AUG16_48_SPREADS_tcm-3060-312778.pdf

قیمتهای باریس رو دیدم. ارزانترینش مجهز به موتور 1 لیتری است و نمونه 3 درب که زده 8900 پاوند قیمت Basic که برای بریتانیا on the road آن می شود 11495 پاوند . دلاریش رو باید در 1.31 ضرب کنیم که می شود 11659 و 15000 دلار

آنچه شما فرمودید می شود نمونه 5 درب و 1.3 لیتری که نوشته قیمت basic برابر با 11230 پاوند که دلاریش میشه 14700 دلار.

نمونه 1.5 لیتریش هم گرانتر است. در دیگر سایتهای معتبر هم بنده نمونه 1.3 لیتری 9000 دلاری نیافتم.

ضمن اینکه قربان مثلا فرض کنیم قیمت مرجع گمرکی یک خودرو باشد 14000 دلار. شما اون رو در 3000 تومان ضرب می کنید و می شود 42 میلیون تومان. اما از مالیات بر ارزش افزوده و بیمه و پلاک و چند مورد دیگر که بر خودروهای داخلی هم اعمال می شود صرف نظر می کنید که این نمی شود. یعنی به فرض اگر یاریسی باشد 14000 دلار، و عوارض گمرکیش باشد صفر درصد، و از بانک سامان هم ارز دولتی 3000 تومان بگیریم، می شود 42 میلیون تومان. حالا اگر می خواهید این رو با خودروی ایرانی مقایسه کنید، یا باید از قیمت خودروی ایرانی، ارزش مالیات ارزش افزوده و .. رو کم کنید، یا به یاریس هم اینها رو اضافه کنید. این 42 میلیون تومان می شود basic یاریس. basic دنا هست 35 میلیون، سمند 24 میلیون، تیبا 20 میلیون و پراید 17 میلیون. یا اکر نه قیمت نهایی داخلی ها ملاک هست پس یاریس دست کم می شود 50 میلیون.

دوست عزیز
در کشور ما تا چند ماه قبل یکی از فاکتور های مهم خرید خودرو کارت سوخت بود
تا سال ۲۰۱۳ که وازارت صنایع فشار به تویوتا نیاورده بود همین خودرو یاریس تنها خودرو ی بود که کارت سوخت داشت

در مورد پیدا کردن قیمت ها از منابعی که معتبر می باشند
در واردات چه خودرو و یا هر کالایی دیگر تنها مدارک فروشنده هستند که اعتبار دارند نه بازرگانی ها یا واسطه ها
شما در همین سایت اروند یک بخش جدیدی در مقایسه با سایت گمرک در سال ۲۰۱۲ دارید ان هم شماره شاسی و نوع موتور خودرو هاست
گمرک شوخی ندارد و در بخش بودجه دولت مالیات ها و عوارض واردات خودرو سالیانه نزدیک به ۱۰۰۰ میلیارد پیش بینی شده است
پس اینکه ما سوار هواپیما بشویم برویم در امارات خرید کنیم به هنر خریدار برمیگردد که با داشتن علم و دسترسی کمپانی تویوتا ژاپن خودرو یاریس ان جا به چه قیمتی بخرد
و در تابلو واردات گمرک ایران مشاهده می فرمایید که بعضی ها زیر ۹۰۰۰ دلار هم وارد کرده اند
دلیل هم دارد ان ها به دنبال انبار داری که گران است نیستند بالا یا پایین سریع می فروشند چون سال به سال مدل ها تغییرات دارد و قیمت های سال قبل افت می کند

در مورد داخلی

در دهه ۸۰ یا ریاست جمهوری اقای خاتمی
هر دو شرکت ایران خودرو و سایپا با مشکلات بزرگی برخورد نمودن
و کارشناسان برای کم کردن هزینه های تولید بحث پلات فروم مشترک را پیشنهاد دادن
که یعنی به جای خرید یک خودرو ی مانند ۴۰۵ ما برویم تکنولوژی ان بخریم و از شاسی ان استفاده کنیم و خودرو های متعددی تولید کنیم
واقعیت این بود که پژو و دیگر خودرو سازها ی مطر ح هم همین کار ۴ یا ۵ سالی بود شروع کرده بودن و مسولین ایدرو نخواستند عقب باشند

تمامی این اسامی های که شما می برید
رونا دنا یا سمند و پراید ۱۱۱ و ۱۳۱ و ووووو
هم بر پایه ۳ مدل خودرو هستند که بعد شدن ۴
مدل پژو ۴۰۵ و ۲۰۶
پراید
و جدیدا ال ۹۰

در همان دهه ۸۰ در فرانسه کارخانه موتور سازی که مشترکا مال سیترون و فورد بود جمع شد و خطوط ان در جراید تخصصی برای فروش اگهی شد
یک شرکت انگلستانی نو پا ان خطوط را خرید ولی موقع جمع اوری ماشین الات بود که تازه فهمیدن که مهندسین که برای جمع اوری امده اند ایرانی هستند
که محصولات موتور های جدید تی یو ۵ و غیره هم بر پایه همان علم دهه ۸۰ می باشد

و اما قیمت ها
برادر عزیز
اگر در ایران مایل هستید پایه قیمت ها رو با مالیات ها و عوارض حساب کنیم مشکلی نیست خودرو مشابه رو هم در کشور امارات باید با همان شرایط محاسبه کنیم
همین یاریس توضیح دادم با دو قیمت پیدا می شود
صادرات مجدد
حدودا ۹۰۰۰ دلار با موتور ۱۳۰۰
و خودرو برای مصرف کنندگان در امارات که ۵۱۰۰۰ درهم می باشد
۱۳۷۰۰ دلار

با هر دو قیمت باید یک نرخ ارز در نظر بگیریم و در ایران بنا به قوانین واردات خودرو فعلا ۳۰۷۰ تومان بانک مرکزی می باشد

در این بخش قیمت ارز هم چه خودرو سی بی یو که یاریس در این بخش است
چه سی کی دی که ال ۹۰ یا ام وی ام در بخش سی کی دی می باشند و به همین دلیل در ایران موتاژ می شوند همگی ارز ۳۰۷۰ تومانی دارند

جای که همه تاسف می خوریم
در زمان ورود پراید به بازار ایران ۱۳۷۵ یا ۷۶
یا در اول ورود هر خودرو جدید تولید داخل به ابران به دلیل جدید بودن ضریب قطعات ایرانی ان کم است شاید فقط باد تایر ها ایرانی باشد
همین پراید با قیمت ۲ میلیون شروع به عرضه به بازار شد
یعنی ما برای هر پراید ارز بری بالا ی داشتیم و باید از کره تمام خودرو را خرد شده وارد می کردیم بیاد دارم حدودا ۹۰۰۰ یا ۱۰۰۰۰ دلار بود دقیق یادم نیست
امروز ۱۳۹۵ این خودرو تغریبا صد رصد بومی سازی شده چرا باید ۷۰۰۰ یا ۸۰۰۰ دلار با نرخ ارز ۳۰۷۰ تومان بفروشند

همین سود بالا دلیل عدم سرمایه گذاری و مونتاژ کاری درکشور شده و ما هنوز خودرو ساز نشده ایم و فقط بازی رو تکرار می کنیم
یک سری قطعه ساز داریم
می رویم پژو ۲۰۸ را می اوریم سریع قطعات را داخلی می کنیم ولی قیمت رو یا بالا می بریم یا همان نگه می داریم

به همین دلیل تولید کنند گان جهانی همه اماده کار با ما نیستند چون بعد از مدتی خودرو ها قدیمی می شود و مدل ها باید به روز شوند و قطعه ساز ها و ایران خودرو و سایپا راضی به گذشت از سود کلان نیستند
در حقیقت یاریس ارزن نیست
پراید برای تولید کننده ایران مفت است و با ان سود بالا دارد

که باز هم برای شما گزارش مجلس شواری اسلامی را خدمت رساندم

برادر عزیز
رنو و پژو
تمامی خودرو ساز های جهان حتی امریکای ها به دنبال خرید خطوط مونتاژ ما هستند به دو دلیل
اولا ضریب نفوذ خودرو در ایران که یک خودرو برای هر ۳۰ نفر می باشد
در فرانسه هر ۱۰ نفر یک خودرو دارند
دوما به دلیل سود گارانتی شده بالا
یک تولید کننده خودرو سودش در عدم انبار داری می باشد
در کشور ما نه تنها انبار داری مفهوم ندارد بلکه چه وارداتی چه داخلی خودرو پیش فروش می شود
یعنی با پول من و شما ۶ ماه زودتر خودرو وارد یا ساخته می شود و من و شما دنبال ماشین مان باید ۶ بیفتیم
در هیچ جای دنیا این طور نیست
در فرانسه که کسی خودرو نمی خرد همه لیزینگ قراردادی هستند
پژو ۲۰۸ با سرویس نگهداری و خدمات ۱۵۰ یورو ماهیانه در سر ۲ سال هم پژو به شما یک خودرو صفر جدید می دهد
مالک خودرو هم پژو می ماند در ایران این خودرو فروش رفته و وسلام
نه نگهداری دارد نه پس گرفتن

توجیح مسولین

قیمت بنزین می باشد که می گوییند چون در فرانسه یا اروپا قیمت بنزین یک الی ۲ یورو هست پس در ایران باید خودرو گران تر از انجا باشد
در صورتی که شما در طول تاریخ مالکیت یک خودرو هرگز ۳ برابر ارزش ان مصرف سوخت ندارید

باز هم همین باعث شده کسی تحقیق و توسعه در موتور ها نکند که نتیجه ان الودگی بالا مصرف بالا و مشکلات با استاندارد شده است
نروژ از ۲۰۲۰ عرضه خودرو های سوخت فسیلی را محدود کرده و شنیده ام از ۲۰۲۵ ممنوع خواهند کرد
فقط هیبرید یا کاملا برقی

روز شما بخیر

Shahrokh
20-08-2016, 07:57
جناب لیلیسام

اگر عصبانی نمی شوید، به بنده یک لینک، فروشگاهی، چیزی معرفی کنید که یاریس 2016 با موتور 1.3 لیتری رو به قیمت 9000 دلار صادر کند. بنده مخلص شما هم هستم.

هنوز هم مساله basic price و on the road price گویا میان ما حل نشده است. اشکالی ندارد. قیمت On the road داخلی رو با Basic خارجی مقایسه کنید.

آن قضیه توجیه مسئولین درست است اما مربوط به سالهای پیش و زمانی که تعرفه واردات 110 درصد بود است. مثلا سالهای 70 الی 80. نه الان که 40 درصد است. قربان شما چرا بر پایه اطلاعات روز تحلیل نمیکنید؟

lilisam
20-08-2016, 10:23
برادر عزیز من عصبانی از سوال شما نمی شوم
ناراحت می شوم که یک کاسب در دوبی را قبول دارید ولی یک لشگر گمرکی را قبول ندارید ولی باز هم راه را به شما
نشان می دهم
باید حضورا با این افراد روبرو شوید
شما ایرانی هستید تجارت در خون ما ۵۰۰۰ سال عمر دارد این افراد در سایت اینترنتی و تلفنی قیمت نمی دهند
ولی با یک اختلاف معقول می توان نتیجه گرفت که چند می خرند و چند می فروشند
در ضمن بیایم و تجسم کنیم که ما رسما یاریس ۹۰۰۰ دلار ی پیدا کردیم چه چیزی را علاج می کنید
شما یا من در قدرتی هستیم که جلوی تولید یا فروش پراید بگیریم
هدف ما چیست و این می شود که یکی از ما دو نفر ناراحت می شود چون بحث فقط رو کم کنی می شود
این گفتار و سوالات شما دفاع از صنایع داخلی نیست تشویق به ادامه راه اشتباه است
لطفا هدف خودتان را واضح اعلام کنید ۹۰۰۰ یا ۱۰۰هزار دلار چی را می خواهید ثابت کنید

برادر عزیز
کشور چین ۲۰ سال پیش در خودرو اینی که هست نبود الان به ما صادرات دارد و این حساسیت های فرانسوی یا کره ای ژاپنی ها رو ندارد
خیلی هم لابی باز هستند و بخصوص پول دارند
دیر یا زود چفت و در و پبنجره تولید خودرو کشور را از پایه ویران خواهند کرد
چرا
همین ام وی ام
یا چری
انقدر سرمایه گذاری می کنند و کارشناس از اروپا و امریکا دارند که برای ادامه حیاط باید ظرفیت تولید ها رو بخرندیکی از بکر ترین ظرفیت ها ایران است که به دلیل داستان ها حقوق بشر و عدام و ووو اروپای ها فعلا مایل به سرمایه گذاری جدی نیستند فرانسوی ها هم به دلیل مشکلاتی که دارند تن به درخواست های ما می دهند

ولی چینی ها هم عدام دارند هم بقیه مشکلات ما رو پس کافی است در یک مذاکره نفتی برای خرید یک قرار داد ۱۰ساله پیشنهاد خرید سایپا رو بدهند
خداحافظی صنعت خودرو و قطعه ساز ها

در مورد تعرفه ۱۰۰ درصدی که فرمودین
اگر مبنای سوالات شما درست باشد جواب هم درست می شود
اگر تعرفه ۱۰۰ درصد داشتیم الان شده ۴۰ دلیل دارد
تا همین دو سال پیش نرخ ارز در گمرکات کشور ۱۲۰۰ تومان برای هر دلار بود
و این یک مشکل برای دولت بود که ارز یک نرخ سوم یا چهارمی هم در بانک مرکزی داشت
با توجه به سیاست تک نرخی شدن ارز و شفاف سازی اقتصادی و جلوگیری از رانت ها
درپله اول نرخ ۱۲۰۰۰ تومانی دلار در گمرکات حذف شد ولی دیدیم بار تورمی وحشتناکی به بازار می اورد امدیم تعرفه ها ر نصف کردیم
و حتی یک سوم در برخی موارد
اگر دلار شد ۳۰۷۰ تومان بجای ان از تعرفه ۱۰۰ درصد امدیم روی ۴۰ درصد امروز
فردا ارز تک نرخی شود در ۳۵۰۰ تومان قرار است تعرفه ها باز هم کم شود

به کسی نگوید که الان تعرفه خودرو در مقابل ۱۰۰ درصد سابق اسما ۴۰ است ولی در حقیقت تساعدی شده
خودرو های ۲۵۰۰ سی سی مانند بنز و بی ام و ۷۵ درصد هستند

شاهرخ عزیز
خارج از هر گونه توضیح بیشتر که در خدمت شما باز هم هستم
من اگر در جای مانند بحث های فضای و نظامی که اشنایی زیادی ندارم یا محدود هستم
اگر به چیزی شخصا دخالت نکرده باشم حتی نگاه هم نمی کنم
شاید برای کنجکاوی نگاهی بیاندازم ولی هرگز دخالت نمی کنم

خودرو در این یک شبکه شدیدا کنترل شده است و هر رقم یا اطلاعات در مورد ان کنترل برقرار است

همین سیاست خودرو را هم دولت در مورد هوانوردی مایل است انجام بدهد با یک تفاوت تولید داخل کردن هواپیما راهی ۲۰ ساله خواهد بود
ما در ایران جهت اطلاع شما تا به امروز حتی یک خودرو برای خودرو سازی نخریدیم

ما از فردا ی انقلاب که صاحبین ایران ناسیونال از ایران رفتن خودرو سازی ما شده یک پل برای دریافت بخشی از پول نفت و ارتباط با جهان
در حقیقت ما در فرانسه با پژو کار نمی کنیم
با توتال قرارداد داریم و پژو شریک کاری توتال در ایران می باشد
رنو هم وقتی امد که توتال شرکت الف را خرید
اقایانی که ال ۹۰ سوار می شوند یک بر چسبی رو ال ۹۰ ها معمولا هست که گفته به فرانسه رنو با الف را ه می رود یا روغن الف استفاده کنید
به همین دلیل است که فرانسوی ها همین سایپا همین ایران خودرو تولید دارند

دولت ها هم برای پس گرفتن خواب پول نفت و سود ان پیش فروش می کنند تا عقب نیفتند ولی کم لطفی می کنند از رده خارج تولید می کنند تا سود بیشتری کنند

dimah
20-08-2016, 12:33
بنده خدا جناب شاهرخ حتی در شناخت برندها و جغرافیا مشکل دارند کمپانی های داتسون ژاپن رنو فرانسه و سوزوکی ژاپن رو که در هند کارخانه دارند کمپانی هندی میدانند یا وزن خودرو ملاک ایمنی میدونند یا قیمت دو ایربگ و ترمز abs رو برابر با قیمت آن رود یک خودرو داتسون میدونند جواب قانع کننده هم ندارند با هند و تویوتا فرار به جلو میکنند :)
بنده اگر قصد داشتم با کمپانی هندی و city car هندی شما رو به چالش بکشم tata nano از کمپانی تاتا موتورز (http://www.carandbike.com/tata-cars/nano) هند رو معرفی میکردم با قیمت on road حدود 3300 دلار برای مقایسه با ام وی ام چینی 29 ملیونی تولید ایران با این که کشور ما در حد و اندازه ژاپن نیست و میشه با هند هم مقایسه بشه ولی یکم در مورد برندها و جغرافیا تحقیق کنید ولی سوزوکی ژاپن تولید هند رنو فرانسه و داتسون ژاپن تولید هند رو معرفی کردم

Shahrokh
20-08-2016, 14:32
جناب لیلیسام

برگردیم به عقب. شما ادعا می کنید صنعت هواپیماسازی به درد ما نمیخورد. چون صنایع ما بهره وری ندارد. بعد برای نمونه ادعا می کنید که خودروی ژاپنی از خودروی ایرانی ارزانتراست. از شما پرسیده می شود کدام خودرو، پاسخ می دهید یاریس 8 یا 9 هزار دلار است. می پرسیم کدام فروشگاه، آن وقت عکس یک جدول نشان می دهید بالایش نوشته سال 90 و می فرمایید مربوط به گمرک است. می گوییم الان 14-15 هزار دلار است، می فرمایید این مربوط به موتور 1.5 لیتری است و 1.3 لیتری اش 8 هزار دلار است. نشان می دهیم می گیم آقا جان 1.3 لیتری رو زده 14-15 هزار دلار، آن وقت شما مواردی رو مطرح می فرمایید که هیچ کدام پاسخ سوال پرسیده شده از شما نیست. قیمت on the road و Basic هم برای شما که به قول خودتان در واردات تبحر دارید تفاوتی ندارد.

جسارتاً تا به بنده یاریس 2016 نو و به قول خودتان با موتور 1.3 لیتری به قیمت 9000 دلار نشان ندهید، بنده نمی توانم استدلالهای شما رو بپذیرم. حداقل برای ادعای خودتان ارزش قایل شوید.

بنده هم از این پرسشم میخواهم به بی اساس بودن ادعای شما در خصوص عدم بهره وری در صنعت ایران برسم. و این برای بنده بسیار مهم است. چون دقیقا اظهاراتی مشابه آنچه شما گفتید، شدیداً به هوافضای ایران ضربه وارد کرده و این ضربه ها بسیار کاری و خانمان سوز هستند.

Shahrokh
20-08-2016, 14:42
بنده خدا جناب شاهرخ حتی در شناخت برندها و جغرافیا مشکل دارند کمپانی های داتسون ژاپن رنو فرانسه و سوزوکی ژاپن رو که در هند کارخانه دارند کمپانی هندی میدانند یا وزن خودرو ملاک ایمنی میدونند یا قیمت دو ایربگ و ترمز abs رو برابر با قیمت آن رود یک خودرو داتسون میدونند جواب قانع کننده هم ندارند با هند و تویوتا فرار به جلو میکنند :)
بنده اگر قصد داشتم با کمپانی هندی و city car هندی شما رو به چالش بکشم tata nano از کمپانی تاتا موتورز (http://www.carandbike.com/tata-cars/nano) هند رو معرفی میکردم با قیمت on road حدود 3300 دلار برای مقایسه با ام وی ام چینی 29 ملیونی تولید ایران با این که کشور ما در حد و اندازه ژاپن نیست و میشه با هند هم مقایسه بشه ولی یکم در مورد برندها و جغرافیا تحقیق کنید ولی سوزوکی ژاپن تولید هند رنو فرانسه و داتسون ژاپن تولید هند رو معرفی کردم

ببین هموطن

توهین کردن کار ساده ای هست. اما حرف حساب زدن کار سختی است. ضمن اینکه حواستان به قوانین و مقررات انجمن باشد.

آن خودروهای به قول شما فرانسوی و ژاپنی که با آن شرایط فجیع و بدون داشتن تجهیزات ایمنی و رفاهی در هند تولید می شوند، مخصوص بازار همان کشور و کشورهای مشابه با هند هستند. نمونه هایی که در ژاپن و استرالیا و ... با آن نامها به فروش می رسد، حتی اگر در خارج از ژاپن تولید شده باشند، همگی نسلهای بعدی آن خودروها و با تجهیزات کامل و با قیمتهای بالای 11-12 هزار دلار (basic) هستند.

اینکه شما اینقدر به خودروهای هندی علاقه مندید دلیلی نمی شود استانداردهای کشور رو به خاطر شما پایین ببرند.

ضمن اینکه اصلا اصراری به قانع کردن شما و پاسخ گرفتن از جناب لیلیسام نیست. بلکه قصد این است که مساله برای دیگران روشن شود.

lilisam
20-08-2016, 15:17
جناب لیلیسام

برگردیم به عقب. شما ادعا می کنید صنعت هواپیماسازی به درد ما نمیخورد. چون صنایع ما بهره وری ندارد. بعد برای نمونه ادعا می کنید که خودروی ژاپنی از خودروی ایرانی ارزانتراست. از شما پرسیده می شود کدام خودرو، پاسخ می دهید یاریس 8 یا 9 هزار دلار است. می پرسیم کدام فروشگاه، آن وقت عکس یک جدول نشان می دهید بالایش نوشته سال 90. می گوییم الان 14-15 هزار دلار است می فرمایید این مربوط به موتور 1.5 لیتری است و 1.3 لیتری اش 8 هزار دلار است. نشان می دهیم می گیم آقا جان 1.3 لیتری رو زده 14-15 هزار دلار، آن وقت شما مواردی رو مطرح می فرمایید که هیچ کدام پاسخ سوال پرسیده شده از شما نیست.

جسارتاً تا به بنده یاریس 2016 نو و به قول خودتان با موتور 1.3 لیتری به قیمت 9000 دلار نشان ندهید، بنده نمی توانم استدلالهای شما رو بپذیرم. حداقل برای ادعای خودتان ارزش قایل شوید.

بنده هم از این پرسشم میخواهم به بی اساس بودن ادعای شما در خصوص عدم بهره وری در صنعت ایران برسم. و این برای بنده بسیار مهم است. چون دقیقا اظهاراتی مشابه آنچه شما گفتید، شدیداً به هوافضای ایران ضربه وارد کرده و این ضربه ها بسیار کاری و خانمان سوز هستند.

سلام مجدد
بنده هم مفهوم اصرا شما را نمی توانم بیذیرم همان که مسولیت شما را با این سطح تحلیل از مسال نمی فهمم پس کاملا روشن است شما دنبال رو کم کنی هستید دنبال شناخت با مشکلات و دلایل ان نیستید
بحث ادرس و قیمت یاریس یا خودروی نیست چه ۹۰۰۰ دلار چه ۱۴۰۰۰ دلار برای شما فرقی ندارد ان که باید یاریس سوار شود توجیح قیمت ان را می داند و دارد
ان هم که با پراید خوشحال است مشکلی نیست سر جایش هست
من هم وقت برای شما و ۱۱۸ شما ندارم

جای تاسف دارد که شما در این سایت نوعی گفتار را شروع کردین که دیر یا زود همه باید جواب گو باشید
خدا رو شکر که اگر همین یک قطره صنعت چه در هوانوردی چه در خودرو و یا مکان های دیگر لااقل علاقمندانی دارد که به کل فرایند نگاه می کنند نه مانند شما به ادرس ها اینترنتی
شما بی اساس صحبت می کنید و نه فرایند واردات نه قیمت گذاری نه به سیاست های خودروی اشنایی ندارید و به خودتان اجازه می دهید که وقت همه رو بگیرید

اگر شما تایین کننده حضور من یا امسال من در سایت هستید همین الان حساب من رو ببندید ما در حد تحلیل یا نگاه شما نه در صنعت هوانوردی نه در هیچ یک صنایع کشور نیستیم
شما در حباب خود زندگی کنید
لطفا نگران دیگران هم نباشید ماجرا کاملا روشن است کسی مزاحم شما وپراید نخواهد شد
کاش کمی در مورد همین خودرو پراید تحقیق می کردید می دید که همین امروز در اخبار ممنوع بودن تولید ان را شنیده بودید که به دلیل عدم کیفیت و عدم رعایت استاندارد ها کشور تولید ان غیر قانونی می باشد
پس برای شما چه فرقی دارد دیگر خودرو به چه قیمتی با چه شرایطی واگذار می شود
در هر صورت از پراید خودتان راضی هستید
سایپا هم از شما راضی هست که ۱ ریال نه در توسعه نه در بهبودی ان سرمایه گذاری نکرده

در ضمن تهدید هم می کنید قوانین سایت ،و انجمن چی هست بفرمایید شخصا در خدمتم
اگر قوانین سایت مجوز ی برای توهین شما و سو استفاده شخصی شماست بفرمایید
از اطلاعاتی که از من داشتین استفاده کردین
توهین می کنید
بلد نیستید دنبال یک لقمه می گردید که راه ۲۰ ساله بروید
توجیح نمی شود مشکل من نیست
لطف کنید حتما این کار بکنید و اکانت من رو ببندید من ادرس بده نیستم
در غیر این صورت با مدرک صحبت کنید مانند خودتان با شما رفتار خواهم کرد
شما هم وقت داری هم حوصله

Shahrokh
20-08-2016, 15:54
جناب لیلیسام

خودتان این بحث رو آغاز کردید، بزرگوار. خب چرا ادعایی می کنید که نمی توانید اثباتش کنید؟ و آخر هم ما رو بدهکار خودتان کنید؟

ضمن اینکه مگر فقط شما کار دارید و بنده بیکارم؟ خیر قربان بنده هم در این مملکت زحمت می کشم و به فکر آینده این مملکت هستم. اتفاقاً به دلیل همین اظهارات بی اساس که فعالیت صنعتی رو نادرست می داند، کار بنده که باید فنی باشد تبدیل شده به راهبردی و خروجی کار بنده که ترجیح می دهم سخت افزار باشد، شده است گزارش هایی که نشان دهنده اهمیت صنعت هوافضا باشد.

دلیل اینکه الان در ساعت کاری دارم پاسخ شما رو می دهم این است که آنچه الان بر رویش کار می کنم دقیقا مرتبط یا همین بحث ها است. وگرنه بنده آدمی نیستم که در ساعت کاری، کاری غیر کاری انجام دهم.

به هر حال این بحث در تاریخ ثبت می شود که جناب لیلیسام در اواخر مرداد 95 ادعایی کردند که قابل اثبات نبود.

آن تذکر هم برای شما نبوده که به خودتان گرفتید.

lilisam
20-08-2016, 17:28
جناب لیلیسام

خودتان این بحث رو آغاز کردید، بزرگوار. خب چرا ادعایی می کنید که نمی توانید اثباتش کنید؟ و آخر هم ما رو بدهکار خودتان کنید؟

ضمن اینکه مگر فقط شما کار دارید و بنده بیکارم؟ خیر قربان بنده هم در این مملکت زحمت می کشم و به فکر آینده این مملکت هستم. اتفاقاً به دلیل همین اظهارات بی اساس که فعالیت صنعتی رو نادرست می داند، کار بنده که باید فنی باشد تبدیل شده به راهبردی و خروجی کار بنده که ترجیح می دهم سخت افزار باشد، شده است گزارش هایی که نشان دهنده اهمیت صنعت هوافضا باشد.

دلیل اینکه الان در ساعت کاری دارم پاسخ شما رو می دهم این است که آنچه الان بر رویش کار می کنم دقیقا مرتبط یا همین بحث ها است. وگرنه بنده آدمی نیستم که در ساعت کاری، کاری غیر کاری انجام دهم.

به هر حال این بحث در تاریخ ثبت می شود که جناب لیلیسام در اواخر مرداد 95 ادعایی کردند که قابل اثبات نبود.

آن تذکر هم برای شما نبوده که به خودتان گرفتید.

بله سر حرف خودم هستم
ادعای کردن که درست نبود برای شما چه سودی دارد
که در سر کار خودتان دنبال داعای واحی من هستید
بنده تمام ساختار خودرو کشور را به شما توضیح دادم که بدانید با سیب زمینی فروش طرف نیستید ولی شما نه تنها تحقیق نمی کنید نه راه حلی برای مشکلات دارید دنبال ادرس و درست بودن یا غلط بودن به قول خودتان ادعای من هستید
من هم از اول همین راه شما رو دیده بودم باز هم به شما ادرس نمی دهم
از سال ۲۰۱۰ در این سایت هستم کم مورد نبوده که در این سایت اعلام کردن فلان تیاره فردا در تهران خواهد بود
مگر در همین سایت نبود که گفته شد ۳۳۰ های امارات در راه ایران ایر هستند ما مدرک و ادرس خواستیم

شما ادرس را اشتباه رفتین
هر خودرو ی که قرار است وارد شود حتی اگر ۵۰۰۰ هزار دلار باید یا ۱۰۰ هزار دلار نباید هیچ شباهتی به خودرو های داخل داشته باشد
و لابی خودرو ساز های داخل تمام توان خود را برای ۳ برابر قیمت کردن ان انجام می دهند شما فکر می کنید لابی خودرو در ایران یک سری مبتدی می باشند
اگر به حرف های من اعتقاد در سال ۲۰۱۶ ندارید به همان ۲۰۱۱ یا ۲۰۱۲ نگاه کنید در همان سال هم شما برای خرید همین یاریس ۴۲ میلیون می دادید و یراید ۱۲ میلیون بود
همین الان هم همین تفاوت است
حالا ۱۴۰۰۰ دلار کجای دنیای مال شما شد
من یا کاربر دیگر با اصل پراید مشکل داریم نه با قیمت یاریس در بورکی فیناسو
مردم ایران ۲۲ میلیون می دهند و حق انتخاب ندارند چه ربطی به ادعای من دارد یا ادرس پرتقال فروش
صنعت هوانوردی را کی زیر سوال برده از خودتان داستان بافی می کنید
چند بار تکرار کنم ان رنگ سبز شورای هوانوردی بار مسولیتی شما را بیشتر می کند
من که هیچ شما با هیچ کاربری نباید کل کل کنید
شما باید پایه گذار صحبت ها بر پایه قوانین کشور باشید
قوانین و اطلاعات رسمی ان را که قبول ندارید
توقع دارید ما که یک کاربر هستیم به شما اطمینان کنیم من حتی از معرفی خودم هم پشیمان شدم
شما طوری برای این ماجرای پراید حرف از رفقای این و ان من زدید و طوری حرف ریاست جمهوری و مشاوران زدید یکی نداند فکر میکند
الان بنده در اطاق اقای روحانی جا خوش کردم
اقا بروید فکری به حالتان بکنید کمی جای کار کردن در بخش خودرو بروید سراغ مردم ببینید اگر تعرفه ها نبود و مونوپل نبود کی حتی ۲۰۶ می خرید
پراید که جای خودش باشد

جواب اصل ماجرا بدهید نارضایتی از کیفیت و گرانی محصولات داخلی

مردم را هم مسخره نکنید جمعه ۹۰۰۰ دلار جور نکنید
برای ۱۰۰ هزار از همین پرایدها که در پارکینگ یک سال و اندی خاک خورد برای هر خرید ار ۱۵ میلیون وام دادن پول نفت شما و بچه های ما برای الودگی بیشتر و خطراتی که این خودرو دارد
الان کشور مشکل برای پیش پرادخت همین ارباس ها دارد با ان پول می داند چند فروند هواپیما می شد خرید
من بالا ۲۰ صفحه برای شما نوشتم سه روز است که ادرس می خواهید لااعقل احترام می گذاشتین شما در حال کار کردن در مورد همین مسال بودین یک کمی ما رو روشن می کردین نه اینکه دنبال دستمال من زیر دختر البالو گم شده می رفتیم

اگر ما واحی قیمت دادیم شما در مورد صحبت های تان حتی فکر نکردید جمعه صرافی تعطیل است و با ۹۰۰۰ دلار تان حتی حق خروج از کشور را هم ندارید
هر ایرانی فقط ۵۰۰۰ دلار حق خروج دارد

کمی به حرف هایتان فکر کنید

ma_heravi73
20-08-2016, 17:41
با سلام و درود

در مورد قیمت بحثی ندارم . قیمت ها بالا رفته و در ایران هم فکر نکنم شرایط به گونه ای شود که 206 فرضا مجددا با قیمت 25 میلیون تومان به فروش برسد .

چیزی که هست زمانی به خودرو ساز برای سرکوب قیمت ها پول های هنگفتی داده میشد که فرضا 206 در قیمت 20 تومان باقی بماند ( سال 90 )

1 این پول قطع شد 2 ارتباط با خارج قطع شد 3 کارخانه ها ساخت و مونتاژ دیگر نمیتوانستند با قیمت قبلی کار کنند

که همه این ها 3 عامل پی در پی هست و از تحریم ها و کاغذ پاره خواندن ها شروع شد !

در نتیجه مثلا کارخانه تولید کنند پمپ هیدرولیکی ( دقیق یادم نیست اما مربوط به سیستم هیدرولیکی بود ) ورشکسته شد و توان پرداخت کارگر نداشت ( داستان واقعی )

چی کار کرد ؟ اومد از چین قطعه وارد کرد ( از طریق دلالی که فرصت طلب بود ) و فقط بسته بندی میکرد . اوایل قطعه ها نسبتا خوب بود اما بعدها شروع به افت کیفیت کرد !

و این رویه همچنان ادامه دار شد . سود سرشاری هم واسه خودرو ساز و قطعه ساز ( به اصطلاح ) داشت .

ضمن ارادت به جناب شاهرخ که مستند و دقیق صحبت میکنند و من ایرادی به سخنان ایشان ندارم .

اما کلیه دوستان در نظر داشته باشند کیفیت خودرو روز به روز افت کرد . دنایی که نام میبرید از لحاظ قیمتی نمی توان به آن ایراد گرفت نهایتا بتوان 5 میلیون کم کرد ! ( تازه شاید و بعید )

اما مشکل امروز نمایندگی ها و تعمیراتی ها ( که باز هم سود آن واسه نمایندگی داره و مشکل برای فروشنده ) کیفیت پایین ساخت است و مراجعه پی در پی خریدار پس از تحویل به نمایندگی .

وقتی دنا تولید 93 دو بار سیم کلاچ میبره و یکبار صفحه کلاچ پوکیده میشود !!! این شخصی که خریده بهتره ایراد به قیمت بیگره بخاطر کیفیت ساخت ! ! ! نه اینکه چرا این ماشین انقدر قیمت آن بالا هست ! ! !

( 206 مدل 84 پارسال یعنی بعد 10 سال این مشکلات برایش پیش اومد )

وقتی شخصی ایرانی میگوید با این پول بهترین برند خارجی حق من هست ( هرچند نادرست ) / کیفیت مورد بحث قرار گیرد . چون با این کیفیت تولید این قیمت نمیخواند ؟!

چون شما تا 10 سال دیگر هم بگویید قیمت ها درست نیست ( بالفرض درست ) هیچ چیزی اصلاح نمیشه ! ! !

پوزش بابت نوشتار بد و ویرایش به علت خستگی بیش از حد امیدوارم تونسته باشم مفهموم کلامم و به دوستان رسانده باشم .

lilisam
20-08-2016, 18:14
اقای حروی سلام
ما مشکل احترام نه با شاهرخ عزیز نه با هیچ کاربر دیگر نداریم
نزدیک ۳ یا ۴ هفته پیش من در یک پیام کاملا خصوصی با مسولین سایت در دل کردم گفتم کیفیت گفتار ها ضعیف شده باید کمی قدیمی ها بیشتر در بحث ها شرکت کنند
جالب اینکه مدتی نگذشت که من در یکی از پاسخ ها ناگهانی گفتم مانند تولید خودرو در کشور
ما شدیم دروغ گو و سیب زمینی فروشی که کامپیوتر خرید ه و حالا عضو انجمن هوانوردی شده
دو روزی گذشت کاربری از شاهرخ سوال کرد دیدم که فرموده اند لی لی سام شروع کرده مقصر ایشان هستند
امروز هم شاهرخ عزیز کارشناس در خودرو شدن که بحث های ما در حال اسیب رسانی به تحقیقات ایشان شده

لطف بفرمایید یک کمی من را روشن کنید
اگر به اسم مسول سایت کسی به شما اطلاعات شخصی در مورد خودش داد که سیب زمینی فروش نشود باید از ان سو استفاده کرد
اگر کسی تجربه خودش را با شما و دیگران در میان گذاشت دروغ گو شد
اگر کسی باشما موفق نبود باید از این انجمن برود
اگر مسولی در سایت اشتباه میکند باید دیگر مسولین ساکت باشند و من کاربر فسقلی دروغ گو مجبور شوم با ز هم به مسولین انجمن پیام خصوصی بدهم
بالا ۱۰۰ خبر و تحلیل اشتباه از من دیگر کاربران و مسولین سایت و انجمن شده باید به دروغ گو بگوییم
مدیران این انجمن جزا انتشار چند عدد عکس که ورود این یا ان هواپیما را به کشور تایید می کند چه خبر سری را با دیگر کاربران در میان میگذارند
من می فهمم که به دلیل شغل های که دارند نباید اطلاعات مهم را درج کنند
ولی سایت و انجمن تبدیل شده به زور گفتن
چند ماه که دنبال این بودیم که ثابت کنیم توپولوف مشکل دارد
ان تمام شد سوپر جت شروع شد
ان تمام شد ۳۸۰ شروع شد
ان تمام شد امریکا شروع شد
من هم مانند همه کاربران در بحث ها شرکت کردم
امروز به دلیل پراید و توهین به خودرو ی اقای شاهرخ شده ام کارشناس بی تجربه و اطلاعات غلط بده اقای روحانی
مدعی دروغ گو خیانت کار به صنعت کشور و بخصوص به هوانوردی و احتمالا نفوذی فرانسوی ها در ایران
شاهرخ عزیز می گویید ما توضیح می دهیم ۳ تا پیام درست می دهد اخرش ادم رو برمی گرداند سر جای اولش ادرس من چی شد
کسی که در مورد خودرو تحقیق میکند و نمی دادن ارزش خودرو چی می باشد
گمرک کجاست
سیستم ان چیست چرا باید به خودش اجازه بدهد به دیگر تهمت بزند
چرا باید به جای توضیح دادن تجربیاتش دنبال این سایت ان سایت باشد
چرا لازم دارد که من دروغ گو به ایشان ادرس بدهم ایشان که همه ادرس ها رو بلدن و دست در کار این امور هستند ما رو روشن کنند

با تشکر از وقتی که به من دادید

Shahrokh
20-08-2016, 19:18
بله هروی عزیز. من با شما موافقم. قبلا هم در پاسخ به یکی دیگر از دوستان عرض شد. این موارد کنترل کیفیتی لکه ننگ خودروسازی کشور هستند که اگر بر طرف شوند، و یا در صورت رویداد، آن هم با فراوانی بسیار کمتر، به سرعت و با جبران معطلی خریدار، برطرف شوند، در آن صورت بنده خودروهای ایرانی را با توجه به قیمتشان مناسب می دانم.

ضمن اینکه این موارد کنترل کیفی، ناشی از نبود زیر ساخت برای ارائه محصول خوب، نیست. بلکه با همین قیمت و هزینه می توانند با مدیریت صحیح برطرفشان کنند. لذا صنعت خودرو مشکل بنیادین ندارد (مانند اینکه بگیم تولید خودرو در ایران به صرفه نیست)، بلکه مشکل اجرایی دارد. درست مانند اینکه در برخی معابر تهران و نیز جزیره کیش که نظارت بر رانندگان سفت و سخت است، وضعیت رانندگی تقریبا مطلوب است و در دیگر معابر اسف بار است. فقط کافی است اجرای قوانین سفت و سخت شود و تغییر بنیادینی لازم نیست.

dimah
20-08-2016, 19:38
ببین هموطن

توهین کردن کار ساده ای هست. اما حرف حساب زدن کار سختی است. ضمن اینکه حواستان به قوانین و مقررات انجمن باشد.

آن خودروهای به قول شما فرانسوی و ژاپنی که با آن شرایط فجیع و بدون داشتن تجهیزات ایمنی و رفاهی در هند تولید می شوند، مخصوص بازار همان کشور و کشورهای مشابه با هند هستند. نمونه هایی که در ژاپن و استرالیا و ... با آن نامها به فروش می رسد، حتی اگر در خارج از ژاپن تولید شده باشند، همگی نسلهای بعدی آن خودروها و با تجهیزات کامل و با قیمتهای بالای 11-12 هزار دلار (basic) هستند.

اینکه شما اینقدر به خودروهای هندی علاقه مندید دلیلی نمی شود استانداردهای کشور رو به خاطر شما پایین ببرند.

ضمن اینکه اصلا اصراری به قانع کردن شما و پاسخ گرفتن از جناب لیلیسام نیست. بلکه قصد این است که مساله برای دیگران روشن شود.

بله هروی عزیز. من با شما موافقم. قبلا هم در پاسخ به یکی دیگر از دوستان عرض شد. این موارد کنترل کیفیتی لکه ننگ خودروسازی کشور هستند که اگر بر طرف شوند، و یا در صورت رویداد، آن هم با فراوانی بسیار کمتر، به سرعت و با جبران معطلی خریدار، برطرف شوند، در آن صورت بنده خودروهای ایرانی را با توجه به قیمتشان مناسب می دانم.

ضمن اینکه این موارد کنترل کیفی، ناشی از نبود زیر ساخت برای ارائه محصول خوب، نیست. بلکه با همین قیمت و هزینه می توانند با مدیریت صحیح برطرفشان کنند. لذا صنعت خودرو مشکل بنیادین ندارد (مانند اینکه بگیم تولید خودرو در ایران به صرفه نیست)، بلکه مشکل اجرایی دارد. درست مانند اینکه در برخی معابر تهران و نیز جزیره کیش که نظارت بر رانندگان سفت و سخت است، وضعیت رانندگی تقریبا مطلوب است و در دیگر معابر اسف بار است. فقط کافی است اجرای قوانین سفت و سخت شود و تغییر بنیادینی لازم نیست.
کیفیت ام وی ام چینی تولید ایران از خودروهای ژاپنی تولید هند بیشتر هست !خلاصه از نظر شما خودروهای ایرانی با کیفیت ژاپن و استرایا تولید میشوند یا بی کیفیت هستند و لکه ننگ دو پست متناقض در یک روز!
-
نظر شما راجع به نیسان ورسا سدان منطقه آزاد با قیمت 42 تا 44 ملیون با موتور 1.6 و مقایسه با دنا چی هست؟ حتما نیسان ورسا بی کیفیت و غیر استاندارد هست!؟

Shahrokh
20-08-2016, 19:48
کیفیت ام وی ام چینی تولید ایران از خودروهای ژاپنی تولید هند بیشتر هست !خلاصه از نظر شما خودروهای ایرانی با کیفیت ژاپن و استرایا تولید میشوند یا بی کیفیت هستند و لکه ننگ دو پست متناقض در یک روز!
-
نظر شما راجع به نیسان ورسا سدان منطقه آزاد با قیمت 42 تا 44 ملیون با موتور 1.6 و مقایسه با دنا چی هست؟ حتما نیسان ورسا بی کیفیت و غیر استاندارد هست!؟

پسر خوب. آن نیسان ورسای شما، مالیات و عوارض و پلاک بخورد می شود 50 میلیون. مانند ریو و اکسنت. basic دنا 35-36 هست. دنای 42 میلیونی پس از مالیات و بیمه و پلاک است و ورسای 42 میلیونی شما قبل از مالیات وبیمه و پلاک. روشن هست؟ جایی هم صحبت از این نبود که کیفیت دنا برتر از نیسان ورسای شما است. صحبت از این بود که گرانترین خودروی ایرانی (محصول R & D ایرانی) از ارزانترین خودروی کره ای و ژاپنی ارزانتر است.

dimah
20-08-2016, 19:51
ببین هموطن

پسر خوب. آن نیسان ورسای شما، مالیات و عوارض و پلاک بخورد می شود 50 میلیون. مانند ریو و اکسنت. basic دنا 35-36 هست. دنای 42 میلیونی پس از مالیات و بیمه و پلاک است و ورسای 42 میلیونی شما قبل از مالیات وبیمه و پلاک. روشن هست؟ جایی هم صحبت از این نبود که کیفیت دنا برتر از نیسان ورسای شما است. صحبت از این بود که گرانترین خودروی ایرانی (محصول R & D ایرانی) از ارزانترین خودروی کره ای و ژاپنی ارزانتر است.
پسر خوب این خودرو الان با بیمه مناطق آزاد(مثل بیمه آسماری که از تعرفه داخلی گران تر است) و عوارض و مالیات 4 درصدی منطقه آزاد با قیمت نهایی 42 ملیون به فروش میرسه چرا از خودتون داستان درست میکنید!

hamid_110
20-08-2016, 20:05
جناب شاهرخ عزیز لطفا جواب این چند پرسش بنده رو هم بدید خیلی ممنون میشم
بنظر شما خودرویی که مثلا شش ماهه پیشفروش میشه آ تومان, قیمت خریدش آ تومانه؟
اگر خودرویی ب تومان فروخته بشه و از همون اول (درب کارخانه) ایراد داشته باشه و نیازمند مراجعه متعدد به تعمیرگاه باشه (هر چند گارانتی داشته باشه!) و هزینه ریالی اضافی گرفته نشه (!!!) باز هزینه خودرو همون ب تومانه؟
بنظر شما با توجه به اطلاعاتی که دارید هزینه تمام شده یک پراید چقدره؟ چقدر باشه منطقیه؟
سود کارخانه از فروش یک پراید چقدره؟ سود تویوتا از فروش یک یاریس چند درصده؟ الان در سایپا برنامه ریزی! برای این که این سود بعد از چند سال به چند درصد برسه وجود داره؟

Shahrokh
20-08-2016, 20:45
اگر خودرویی ب تومان فروخته بشه و از همون اول (درب کارخانه) ایراد داشته باشه و نیازمند مراجعه متعدد به تعمیرگاه باشه (هر چند گارانتی داشته باشه!) و هزینه ریالی اضافی گرفته نشه (!!!) باز هزینه خودرو همون ب تومانه؟
بنظر شما با توجه به اطلاعاتی که دارید هزینه تمام شده یک پراید چقدره؟ چقدر باشه منطقیه؟
سود کارخانه از فروش یک پراید چقدره؟ سود تویوتا از فروش یک یاریس چند درصده؟ الان در سایپا برنامه ریزی! برای این که این سود بعد از چند سال به چند درصد برسه وجود داره؟

در خصوص سوال نخست، تا جاییکه می دانم الان قیمت فروش کارخانه ای و بازار خیلی به هم نزدیک است و برای خودوریهای 20-30 میلیونی اختلاف گاهی به زیر یک میلیون می رسد.

سوال دومتان رو متوجه نشدم.

جواب سوال سومتان درباره میزان سود فروش خودرو را نمی دانم.

سپاهان133
20-08-2016, 21:39

یعنی اینکه خودروسازهای ما خودروی ۲۰ سال قبل رو همچنان تولید میکنن ایراد بنیادین ندارن؟؟خودروسازی که خودروی ۲۰ سال پیش رو داره به مصرف کننده عرضه میکنه ایراد اساسی داره یعنی این خودرو ساز حتی منتاژ کار خوبی هم نیستش چه به سازنده بشه.
شرکت های ایرن خودرو و سایپا عملا ورشکسته هستن فقط با حمایت دولت پا برجا هستن.چند وقت پیش رو که به یاد دارید که سایپا و ایران خودرو با چه بحرانی روبرو شده بودن و با وام دولت که در واقعیت به خودو سازها داده شد کمی سر حال اومدن.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Shahrokh
20-08-2016, 22:06

در خصوص سوال نخست، فراموش کردم بگم که وقتی خودرو رو پیش خرید می کنید و چند ماه توی نوبت میرید خودرو ساز سود مشارکت میده و این سود رو هم به عنوان پرداختی مشتری حساب می کنه. این سود مشارکت از آنچه الان بانک میده کمی بیشتر هم هست.

Shahrokh
20-08-2016, 22:59
یعنی اینکه خودروسازهای ما خودروی ۲۰ سال قبل رو همچنان تولید میکنن ایراد بنیادین ندارن؟؟خودروسازی که خودروی ۲۰ سال پیش رو داره به مصرف کننده عرضه میکنه ایراد اساسی داره یعنی این خودرو ساز حتی منتاژ کار خوبی هم نیستش چه به سازنده بشه.
شرکت های ایرن خودرو و سایپا عملا ورشکسته هستن فقط با حمایت دولت پا برجا هستن.چند وقت پیش رو که به یاد دارید که سایپا و ایران خودرو با چه بحرانی روبرو شده بودن و با وام دولت که در واقعیت به خودو سازها داده شد کمی سر حال اومدن.

برخی خودروها چون پراید و 405 به قول شما کلیتشان مربوط به 20 سال پیش هستن. اما درباره دنا و تیبا و ساینا نمیتوان اینطور قضاوت کرد. دنای جدید تر هم در آینده نزدیک به بازار خواهد آمد. سمند هم 15 ساله است. در خانواده 206 هم، رانا خیلی قدیمی نیست. ضمن اینکه همان 20 سال پیشی ها هم استاندارهایشان مانند موارد مربوط به آلایندگی و ایمنی ارتقاء پیدا کرده (بدنه پراید فعلی، نسبت به بدنه پراید کره ای مقاومت بیشتری دارد). البته بنده هم مانند شما امیدوارم هرچه سریعتر 405 و پراید و سپس سمند رو دیگر روی خط تولید نبینیم.

وقتی صحبت از زیرساخت و بنیان می شود، یعنی دارا بودن خط مونتاژ رباتیک با ظرفیت بالا، شبکه قطعه سازی گسترده که برخیشان قطعاتی قابل عرضه در بازارهای جهانی عرضه میکنند، نمایندگی گسترده، امداد خودرو و این موارد. اما مثلا 20 سال پیش اینها وجود نداشتند.

یک نکته هم به شما بگویم درباره اینکه چرا مثلا سمند الان حدود 14-15 سال هست دارد با همان ترکیب اولیه تولید می شود. در دنیا از هر اتاق خودرو حدودا 3-4 میلیون طی 4، 5 و شاید هم 6 و نهایت 7 سال تولید می شود. یعنی مثلا سالی 500 هزار تا. هر سال فیس لیفت می شود و بعد از آن 4-5 الی 7 سال اتاق کلا بازنشسته می شود (این که میگم کلی و حدودی است و طی بررسی ها گسترده می شه بهش رسید و مرجعی واحد براش ندارم). اما در ایران تیراژ خودرو کم است و مثلا از ابتدای تولید سمند تاکنون گمان نکنم به 1.6 میلیون رسیده باشد. آمار الان رو ندارم، اما تا 2 سال پیش به 1.5 میلیون نرسیده بود. این آمار رو هم از آمار وزارت صنایع خودم استخراج کرده بودم. یا مثلا در خصوص پیکان، کل پیکانهای تولید شد در ایران از 1347 تا 1384 برابر بوده با اندکی بیش از 2 میلیون ! خب طبیعی است که مدت ماندگاری یک اتاق روی خط تولید در ایران اینقدر زیاد است. گمان کنم پراید 2 سال پیش از 4 میلیون رد شده بود و لذا دیگر کم کم وقت مناسبی است که باهاش خداحافظی کرد.

اینکه تیراژ خودرو در ایران کم است بر می گردد به بنیه اقتصادی کشور. همین الان ظرفیت خودروسازها گویا بیش از 1.5 میلیون است. اما نمی توانند بیش از یک میلیون خودرو را بفروشند. زیرا بازار ایران بیش از این کشش ندارد و وقتی این کشش بیشتر می شود که وضعیت اقتصادی کشور به صورت کلی بهتر شود. که البته در 20 سال اخیر به صورت کلی تیراژ به میزان قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرده و شاید در یک افق دست کم 15 و یا 20 ساله بشه به جایی رسید که هر اتاق بیشتر از 7-8 سال روی خط تولید باقی نماند.

اینجا آمار تولید خودروها از 1347 تا 1388 آمده:
http://old.ifco.ir/transportation/statistics/pdf/car_sanaye.pdf

برای پیکان نوشته 2 میلیون و 60 هزار تا

آمارهای سالهای اخیر رو قبلا تو اینجا دیده بودم.
http://www.mimt.gov.ir/general_content/106887-%D8%B5%D9%86%D8%A7%D9%8A%D8%B9-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D9%86%D9%8A%D8%B1%D9%88-%D9%85%D8%AD%D8%B1%DA%A9%D9%87.html?t=%D9%85%D8%AD%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%8A-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%D9%8A

اما الان هرچه گشتم در سایتشون نبود.

اینجا هم آمار تا سال 1389 آمده:
http://www.khabaronline.ir/detail/127873/Economy/industry

که برای پیکان همان 2 میلیون و 60 هزار است و پراید 3.6 میلیون و سمند تنها 600 هزار است.

pouria jj
20-08-2016, 23:11
سلام
http://www.carad.ir/price
سایت قیمت روز خودرو ها در مناطق ازاد.hyundai i20 سی و نه میلیون..../در حالی که قیمت اینا در ایران به لطف تعرفه 2 برابر میشه!!
واقعا برای من سواله چرا فقط در ایران تعرفه واردات خودرو انقدر زیاده؟چرا در بقیه کشورا اینجوری نیست.مگه فقط کشور ما که دارای صنعت خودرو سازیه در دنیا؟!!یعنی اونا عقلشون نمیرسه به این چیزا!!.چرا مردم ما مثه مردم بقیه کشورا حق انتخاب نداشته باشن برای انتخاب خودرو؟؟.چناب شاهرخ اصلا کیفیت خودرو های داخلی عالی! پس چرا نمیزارن تعرفه واردات خودرو کم بشه ،تا فضا رقابتی بشه بین خودروسازان داخلی و خارجی ،تا مردم خودشون انتخاب کنند؟؟؟

Shahrokh
20-08-2016, 23:39
سلام
http://www.carad.ir/price
سایت قیمت روز خودرو ها در مناطق ازاد.hyundai i20 سی و نه میلیون..../در حالی که قیمت اینا در ایران به لطف تعرفه 2 برابر میشه!!
واقعا برای من سواله چرا فقط در ایران تعرفه واردات خودرو انقدر زیاده؟چرا در بقیه کشورا اینجوری نیست.مگه فقط کشور ما که دارای صنعت خودرو سازیه در دنیا؟!!یعنی اونا عقلشون نمیرسه به این چیزا!!.چرا مردم ما مثه مردم بقیه کشورا حق انتخاب نداشته باشن برای انتخاب خودرو؟؟.چناب شاهرخ اصلا کیفیت خودرو های داخلی عالی! پس چرا نمیزارن تعرفه واردات خودرو کم بشه ،تا فضا رقابتی بشه بین خودروسازان داخلی و خارجی ،تا مردم خودشون انتخاب کنند؟؟؟

منظور شما از بقیه کشورها کجاهاست؟

موارد زیر برای خوروهای با حجم موتور کم (عموما زیر 2000 و یا 1800 سی سی است)

تایلند 80 درصد گمرکی است بعلاوه چند مورد دیگر که می شود بالای 100 درصد:
http://www.customs.go.th/wps/wcm/connect/custen/individuals/importing+personal+vehicle/importingpersonalvehicle+

عراق 15 درصد است:
http://www.ey.com/Publication/vwLUAssets/Iraqi_Government_activates_customs_duty_law_and_issues_new_sales_tax_instructions/$FILE/2015G_CM5518_Iraqi%20Gvt%20activates%20customs%20duty%20law%20and%20issues%20new%20sales%20tax%20inst.pdf

هند: یه 35 درصد بعلاوه یه 10 و 16 و 24 که سر در نیاورم چه هستند:
http://www.chennaicustoms.gov.in/imports/car.htm

مالزی 30 درصد به علاوه 75 درصد و 10 درصد:
http://www.maa.org.my/info_duty.htm

ایران هم 40 درصد بعلاوه 9 درصد ارزش افزوده است.

اما اگر منظور شما کشورهایی چون المان و فرانسه و کانادا و استرالیا است، باید عرض شود، هر وقت سطح اقتصادی و صنعتیمان به سطح آنها رسید، یا مثل عربها پول نفت مفت داشتیم، آن موقع تعرفه واردات خودرو هم تقریبا صفر می شود. فعلا شدنی نیست.

ضمن اینکه عرض شد حتی با نبود گمرک هم قیمت on the road هیچ خودروی ژاپنی و کره ای و اروپایی ، 20 - 30 و 40 میلیون نمی شود (هندی ها می شوند!). پس حتی با فرض برداشتن گمرک، رقابت در این رده قیمتی ایجاد نمی شود، بلکه قشر تقریبا مرفه جامعه، خوش به حالش میشود و قشر متوسط و کارگر برایش فرقی نمی کند.

dimah
20-08-2016, 23:45

صحبت از این بود که گرانترین خودروی ایرانی (محصول R & D ایرانی) از ارزانترین خودروی کره ای و ژاپنی ارزانتر است.

تعرفه واردات خودرو در کره و ژاپن چقدر هست؟

lilisam
20-08-2016, 23:48
سلام پوریا عزیز
در بهشت خودرو فقط تعرفه نیست که شما را مستقیما به طرف تولید داخلی می فرستد
خارج از تعرفه هر وارد کننده ای برای هر خودرو باید دو خودرو فرسوده را هم اوراق کند
و بعد هزینه تبصره و هزینه شماره گذاری هم بدهد
در خودرو های کوچک قیمت حتی تا سه برایر می شود

جالب تر
کسی هم شک نمی کند چرا یک خودرو ساز داخلی می تواند ۲۲ درصد سود مشارکت بدهد
چرا با این سود باز هم مجبور شدن وام ۱۵ میلیونی هم بدهند

در بهشت تولید خودرو نیازی به واردات نیست

شب بخیر

pouria jj
21-08-2016, 00:15
تعرفه واردات خودرو در کره 10%. در ژاپن تعرفه واردات خودرو 0 وفقط وارد کنندگان ملزم به 8% مالیات بر ارزش افزوده هستند.

pouria jj
21-08-2016, 00:23

موارد زیر برای خوروهای با حجم موتور کم (عموما زیر 2000 و یا 1800 سی سی است)

تایلند 80 درصد گمرکی است بعلاوه چند مورد دیگر که می شود بالای 100 درصد:
http://www.customs.go.th/wps/wcm/connect/custen/individuals/importing+personal+vehicle/importingpersonalvehicle+

عراق 15 درصد است:
http://www.ey.com/Publication/vwLUAssets/Iraqi_Government_activates_customs_duty_law_and_issues_new_sales_tax_instructions/$FILE/2015G_CM5518_Iraqi%20Gvt%20activates%20customs%20duty%20law%20and%20issues%20new%20sales%20tax%20inst.pdf

هند: یه 35 درصد بعلاوه یه 10 و 16 و 24 که سر در نیاورم چه هستند:
http://www.chennaicustoms.gov.in/imports/car.htm

مالزی 30 درصد به علاوه 75 درصد و 10 درصد:
http://www.maa.org.my/info_duty.htm

ایران هم 40 درصد بعلاوه 9 درصد ارزش افزوده است.

اما اگر منظور شما کشورهایی چون المان و فرانسه و کانادا و استرالیا است، باید عرض شود، هر وقت سطح اقتصادی و صنعتیمان به سطح آنها رسید، یا مثل عربها پول نفت مفت داشتیم، آن موقع تعرفه واردات خودرو هم تقریبا صفر می شود. فعلا شدنی نیست.

ضمن اینکه عرض شد حتی با نبود گمرک هم قیمت on the road هیچ خودروی ژاپنی و کره ای و اروپایی ، 20 - 30 و 40 میلیون نمی شود (هندی ها می شوند!). پس حتی با فرض برداشتن گمرک، رقابت در این رده قیمتی ایجاد نمی شود، بلکه قشر تقریبا مرفه جامعه، خوش به حالش میشود و قشر متوسط و کارگر برایش فرقی نمی کند.
منظور من بیشتر به کشور های همسایه خودمون بود من هم نگفتم بیایم خودمونو با اروپا و امریکا مقایسه کنیم!.این کشورهایی که نام بردید مثل عراق جنگ زده و هندوستان با 1 میلیارد جمعیت شرایطشون هیچ شباهتی به کشور ما نداره.لطفا در مقایستون امار تصادفات و تلفات جاده ای هم بگذارید!!

3iavash
21-08-2016, 01:51
اگر تعرفه خودرو همین امروز برداشته شود شرکتهای خودروسازی داخلی دچار مشکل و ورشکستگی می شوند و صدها هزار شعل از بین میره و صدها هزار خانواده به مشکل برمی خورند. یعنی به همین سادگی نیست که بگیم چون کره حنوبی تعرفه نداره پس ما هم نباید داشته باشیم. هیوندای در حال حاضر بازار خارجیش خیلی بزرگتر از بازار داخلیش هست.

از طرفی اگر تا ابد به بستن مرزها به روی خودروهای خارجی ادامه بدیم صنعت خودروسازی در حد همینی که هست میماند و فعالیت اصلیش همین مونتاژ کاری خواهد ماند. پس راه حل چیست؟ مرزها را باز کنیم یا مونتاژ کار بمانیم؟

به نظر من چند فاکتور در قرار دادن ما در این دوراهی نامطلوب تاثیر دارند که فقط با حل شدن اونهاست که میشه توقع خودرو با کیفیت جهانی از خودروسازهای داخلی داشت. مهمترین مشکل ایزوله بودن ایران به لحاظ اقتصادی بدلیل مشکلات داخلی و خارجیست که بازاریابی و صادرات خوردو و همچنین تعاملات صنعتی و تحقیقاتی با شرکتهای صاحب صنعت رو مشکل میکنه. تا زمانی که خودروسازها وارد رقابت با خودروهای خارجی در بازاری بزرگتر از بازار ایران نشوند، انگیزه ای برای سرمایه گزاری در تحقیق و توسعه وجود نخواهد داشت. دقت کنید فقط بازار ایران برای رقابت کافی نیست و حتی ناعادلانه ست. خودروسازی مثل تویوتا با 10 میلیون تولید در سال براحتی خودروسازهای ایرانی رو در بازار محدود ایران از میان برخواهد داشت. پس اول باید مشکلات تحریم و همکاری های اقتصادی جهانی حل شوند.

بعد از حل شدن مشکل فوق، مورد بعدی دولتی یا شبه دولتی بودن خودروسازهای اصلی داخلیست. وقتی که یک نهاد هم تولید و هم سیاست گذاری بازار رو در دست خودش داشته باشه خوب مشخصاً به نفع خودش بازار رو دستکاری خواهد کرد. ضمن اینکه تاخیرات معمول ناشی از بوروکراسی (کاغذ بازی های اداری) توان رقابت رو در ضمینه تحقیق و توسعه از شرکتهای دولتی میگیره.

در نهایت اگر شرایط اقتصادی ما به همین شکل باقی بماند، خودرویی مانند پراید همیشه لازم خواهد بود. شما بحث دنا و تویوتا و قیمتهای 40 میلیونی به بالا رو میکنید ولی مگر چند درصد مردم "کل ایران" توانایی خرید چیزی بیشتر از پراید رو دارند؟ یه نگاهی به خیابانهای جنوب تهران و شهرستانها و روستاها بندازید تا تخمینی از توانایی خرید خودرو مردم درستتون بیاد. میشه انتقاد کرد که پراید بیست ساله داره تولید میشه ولی اگر خودرویی جانشین اون بشه، برای نگه داشتن قیمتش در همین سطح، احتمالاً امکاناتش چیزی در حد همین پراید خواهد بود. شاید با ظاهری بهتر! پس در نهایت برای داشتن صنعت خودروسازی در حد ژاپن و کره، اول اقتصادمون باید به حد اونها برسه. به نظر شما این تصادفیه که تمام خودروسازان مطرح دنیا از کشورهای کاملاً توسعه یافته هستند؟

lilisam
21-08-2016, 06:33
اگر تعرفه خودرو همین امروز برداشته شود شرکتهای خودروسازی داخلی دچار مشکل و ورشکستگی می شوند و صدها هزار شعل از بین میره و صدها هزار خانواده به مشکل برمی خورند. یعنی به همین سادگی نیست که بگیم چون کره حنوبی تعرفه نداره پس ما هم نباید داشته باشیم. هیوندای در حال حاضر بازار خارجیش خیلی بزرگتر از بازار داخلیش هست.

از طرفی اگر تا ابد به بستن مرزها به روی خودروهای خارجی ادامه بدیم صنعت خودروسازی در حد همینی که هست میماند و فعالیت اصلیش همین مونتاژ کاری خواهد ماند. پس راه حل چیست؟ مرزها را باز کنیم یا مونتاژ کار بمانیم؟

به نظر من چند فاکتور در قرار دادن ما در این دوراهی نامطلوب تاثیر دارند که فقط با حل شدن اونهاست که میشه توقع خودرو با کیفیت جهانی از خودروسازهای داخلی داشت. مهمترین مشکل ایزوله بودن ایران به لحاظ اقتصادی بدلیل مشکلات داخلی و خارجیست که بازاریابی و صادرات خوردو و همچنین تعاملات صنعتی و تحقیقاتی با شرکتهای صاحب صنعت رو مشکل میکنه. تا زمانی که خودروسازها وارد رقابت با خودروهای خارجی در بازاری بزرگتر از بازار ایران نشوند، انگیزه ای برای سرمایه گزاری در تحقیق و توسعه وجود نخواهد داشت. دقت کنید فقط بازار ایران برای رقابت کافی نیست و حتی ناعادلانه ست. خودروسازی مثل تویوتا با 10 میلیون تولید در سال براحتی خودروسازهای ایرانی رو در بازار محدود ایران از میان برخواهد داشت. پس اول باید مشکلات تحریم و همکاری های اقتصادی جهانی حل شوند.

بعد از حل شدن مشکل فوق، مورد بعدی دولتی یا شبه دولتی بودن خودروسازهای اصلی داخلیست. وقتی که یک نهاد هم تولید و هم سیاست گذاری بازار رو در دست خودش داشته باشه خوب مشخصاً به نفع خودش بازار رو دستکاری خواهد کرد. ضمن اینکه تاخیرات معمول ناشی از بوروکراسی (کاغذ بازی های اداری) توان رقابت رو در ضمینه تحقیق و توسعه از شرکتهای دولتی میگیره.

در نهایت اگر شرایط اقتصادی ما به همین شکل باقی بماند، خودرویی مانند پراید همیشه لازم خواهد بود. شما بحث دنا و تویوتا و قیمتهای 40 میلیونی به بالا رو میکنید ولی مگر چند درصد مردم "کل ایران" توانایی خرید چیزی بیشتر از پراید رو دارند؟ یه نگاهی به خیابانهای جنوب تهران و شهرستانها و روستاها بندازید تا تخمینی از توانایی خرید خودرو مردم درستتون بیاد. میشه انتقاد کرد که پراید بیست ساله داره تولید میشه ولی اگر خودرویی جانشین اون بشه، برای نگه داشتن قیمتش در همین سطح، احتمالاً امکاناتش چیزی در حد همین پراید خواهد بود. شاید با ظاهری بهتر! پس در نهایت برای داشتن صنعت خودروسازی در حد ژاپن و کره، اول اقتصادمون باید به حد اونها برسه. به نظر شما این تصادفیه که تمام خودروسازان مطرح دنیا از کشورهای کاملاً توسعه یافته هستند؟

سلام دوست عزیز

این تحلیل شما یکی از درست ترین دید ها به وضعیت خودرو کشور است
در اکثر کشور های که وابسته به ارز نفتی می باشند همین مشکلات هست که حدودا ۹۰ درصد دولتها هم همین کار رو می کنند منتظر می مانند
ولی سیاوش عزیز
دولت ها نباید شریک ۵۰ درصد ما در یک خودرو باشند
وقتی سود ها یا عوارض ها محاسبه شده نباشد چه در صادرات چه در تولید ما با فساد روبرو خواهیم شد
وفتی بازار کشور را چشم بسته به طرف مونتاژ بفرستیم ان ۱۰۰ هزار نفرو خانواده های انها دیر یا زود مشکل خواهند خورد

من نمی دانم چرا ایران خودرو یا سایپا باید حتما دولتی بمانند
من نمی دانم چرا ما نمی توانیم یک شریک سهام دار در این دو خودرو ساز داشتته باشیم
اگر ژاپنی ها یا کره ای ها یا هر تولید کننده معتبر ی وارد سهام ان بشود کارگر ایرانی بیکار می شود
اگر به فکر کارگران خودرو سازی هستیم با گذشت زمان کارگران قطعه ساز هم اضافه شدن
پارسال که وام ۱۵ میلیون برای خودرو را شروع کردن دلیلش فشاری بود که به قطعه ساز ها اماده بود
ایران خودرو یا سایپا در هر صورت ادامه دادن ولی پول نداشتن قطعات ساز ها رو هم تامین کنند

اگر مردم ایران قدرت خرید ندارند به نظر شما دلیل می شود که ما با تولید محصولی مانند پراید ظرفیت ۶۰ درصد تولیدتامان رو با تولید خودرو بی کیفیت فدا کنیم
بهتر نیست که با سرمایه گذاری از بخشی از همین سوبسیدها و وام ها حمل و نقل عمومی را تقویت کنیم و با کمک به اقتصاد کشور کم کم قدرت خرید مردم را بالا ببریم

وقتی مجلس گزارش می دهد که این خودرو فقط ۲۰۰۰ یا ۲۵۰۰ دلار ازر بری دارد که ان هم دولت همیشه در اختیار شان گذاشته است چطور می شود ۲۲ میلیون
مگر کارگر ها چقدر حقوق می گیرند
در گزارش مجلس حدودا ۳۰ درصد هزینه های جانبی دیده شده
پراید یا ۲۰۶ که ایران نیستند
ایران خودرو وسایپا کارگران انها ایران هستند
کاش دوستان طی این چند روز به جای دفاع از خودروی که عمر مفید ان ۱۰ سال است از یک کارخانه ای دفاع می کردن که ۲ برادر ۴۰ یا ۵۰ سال پیش بدون هیچ سوبسید ی درست کردن که بعد از ۵۰ سال هنوز هم پیکان رو با اسم قیافه دیگر تولید می کند

با تشکر از شما

Shahrokh
21-08-2016, 06:40

منظور من بیشتر به کشور های همسایه خودمون بود من هم نگفتم بیایم خودمونو با اروپا و امریکا مقایسه کنیم!.این کشورهایی که نام بردید مثل عراق جنگ زده و هندوستان با 1 میلیارد جمعیت شرایطشون هیچ شباهتی به کشور ما نداره.لطفا در مقایستون امار تصادفات و تلفات جاده ای هم بگذارید!!

دوستان محبت کنند مرقوم فرمایند بر اساس کدام شاخص و مبنا، به این نتیجه رسیده اند که هرکاری که در کره جنوبی و ژاپن انجام می شود باید در ایران هم انجام شود؟

یک شاخص بسیار خوب GDP per capita است.

می توان رفت به اینجا:
http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.CD?end=2014&start=1960

در سال 2014، ما هستیم در محدوده 5000 دلار در سال. تایلند هم د رهمین محدوده است. ترکیه و مالزی دو برابر ما هستند و در حدود 10-11 هزار دلار هستند. عراق جنگ زده بالای 6000 هزار دلار است ! کره جنوبی 27 هزار دلار و ژاپن 37 هزار دلار. اروپای غربی و آمریکای شمالی هم بالای 40 هزار دلار. هند هم زیر 2000 دلار. مثال هند رو زدم چون برخی دوستان علاقه خاصی به خودروهای هندی دارند :)

به علاوه اینکه تولید ناخالص داخلی ما بخش قابل توجهش نفت خام است اما تایلندیها چنین چیزی ندارند.

اگر دوستان بفرمایند بر چه اساس توقع دارند سیاستهای اقتصادی کره و ژاپن باید در ایران پیاده شود ممنون می شوم. لطفا سوال بنده رو پاسخ بدید. چون بنده تا الان سوالهای شما رو پاسخ داده ام.

درباره تصادفات هم گفتنی ها گفته شده است :)

البته بنده اعتقاد دارم حتی در صورت حذف شدن تعرفه ها، تهدیدی متوجه خودروهای 20-30-40 میلیون تومان نیست. چون مثلا سمند می شود 30 میلیون،دنا 42 میلیون، خودروهای کره و ای ژاپنی می روند رو رده 50 میلیون. آن زمانی که سمند بود 11-12 میلیون، مزدا 323 بود 22-23 میلیون (با تعرفه 110 درصدی آن زمان). اما الان بدون تعرفه هم همین اختلاف قیمت وجود دارد.

lilisam
21-08-2016, 07:27
من به دلیل عدم اطلاع دقیق و نداشتن مدارک جهت اراعه به شما
تقاضا دارم شما ایران را با یکی اقتصادهای که مدارک دقیق و امار ان را دارید مقایسه کنید
بفرمایید ما با تولید ۱ میلیون اندی خودرو چرا باید هنوز در صادرات ان مشکل داشته باشیم
چرا باید با استفاده از نفت ارز برای خودرو ساز ها جمع جور کنیم

اگر هم می خواهید یک کشور به شما معرفی می کنم که با سیاست درست صنعتی طی همین چند سال اخیر تبدیل شده به یکی از صادرکنندگان به ایران
بروید و رومانی رو ببینید
چگونه همین کشور با یک واحد خودرو سازی امروز به ما صادرات دارد

3iavash
21-08-2016, 08:17
البته بنده اعتقاد دارم حتی در صورت حذف شدن تعرفه ها، تهدیدی متوجه خودروهای 20-30-40 میلیون تومان نیست. چون مثلا سمند می شود 30 میلیون،دنا 42 میلیون، خودروهای کره و ای ژاپنی می روند رو رده 50 میلیون. آن زمانی که سمند بود 11-12 میلیون، مزدا 323 بود 22-23 میلیون (با تعرفه 110 درصدی آن زمان). اما الان بدون تعرفه هم همین اختلاف قیمت وجود دارد.

یک سر به جزیره کیش یا سایر مناطق آزاد بزنید و تعداد خودروهای تولید داخل رو بشمارید و با خودروهای خارجی مقایسه کنید. حالا فرض کنید کل ایران منطقه آزاد بشه! اونوقت هست که خودرو سازهای داخلی به مشکل برمیخورند. وقتی که تعرفه برداشته بشه خودروسازهای خارجی هم جای بازی بیشتری برای تعیین قیمت دارند و امکان ارائه قیمتهای تخفیف دار، مثلاً به شرکتهای تاکسیرانی دارند. ضمن اینکه در رده 30-40 میلیون خودروهای زیادی در دنیا هستند که در صورت حضور در ایران، شاید نه کاملاً، ولی بخش عمده ای از بازار رو از خودروهای داخلی میگیرند. ممکن هست خودرویی مانند پراید بخاطر قیمت پایینش نجات پیدا کنه ولی اونهم بخشی از بازارش رو به خودروهایی نظیر داچیا یا اشکودا یا خودروهای چینی از دست میده. حتی با همین تعرفه کنونی هم خودروهای چینی مشکلاتی رو برای داخلی ها ایجاد کرده اند. بنده هم به خودروی خاصی اشاره نکردم و بظور کلی به مشکل خودروسازها در صورت حذف تعرفه اشاره کردم. ضمن اینکه به دلایلی که ذکر کردم با برداشت تعرفه در شرایط کنونی مخالفم.

-------

یرای نمونه خودرو زیر از داچیا با قیمت حدود 6000 پوند انگلیس قطعاً میتونه به بازار خودروهای داخلی در رنج قیمتی که فرمودید آسیب بزنه:

http://www.dacia.co.uk/vehicles/sandero/

lilisam
21-08-2016, 08:50
سلام مجدد
خودرو داسیا همان ال نود یا ساندرو هست که در ایران تولید می شود
و در سال ۲۰۰۱ قرار داد ان بسته شد که اولین و جدی تر سرمایه گذاری خارجی در ایران بود
کارخانه داسیا سالهاست که به رونو فرانسه واگذار شده است
رنو هم در سال ۲۰۰۱ شرکت رنو پارس را در ایران با سرمایه گذاری ۱ میلیارد یوروی راه انداخت
ولی به همان دلایلی که هم می دانیم و بخصوص کنترل رنو در بحث قیمت گذاری قطعات و صادرات ۳۰ درصدی ال ۹۰ که در ان قرار داد دیده شده بود سریعا به مشکل خوردن
به اطلاع می رسانم که با توجه به شرایط اقلیمی و درخواست بازار این خودرو قرار بود ۶۵۰۰ یورو در ایران فروخته شود عملا بالا ۴۲ میلیون عرضه می گردد
یکی از شانس های ما در زمان تحریم های شدید همین خودرو بود که رنو با فشار های زیاد در ایران ادامه داد
ولی با ظرفیت پایین

همین قرار داد باعث شد پژو که حتی یک ریال هم در ایران سرمایه گذاری نکرده بود برگردد و برای همکاری جدید سرمایه گذاری کند
که بگذریم باز هم پشت پرده همان توتال و الف خواهند بود

اما رنو شدیدا علاقه مند به خرید پارس خودرو می باشد و در سفر اقای روحانی در بهمن ماه پارسال به پاریس ریس حمهور فرانسه از این سرمایه گذاری دفاع کرد
ولی در کشور زمینه ورود یک تولید کننده خارجی محیا نیست

این بینش مانند بینش یک مستاجر در خانه قدیمی می باشد
که حاضر نیست تعمیرات اساسی بنماید

در صورتی که صنایع خودرو سازی ما ملی می باشد و مانند مالکیت است و باید برای این ملک یا شریک اورد یا ان را واگذار نمود
متاسفانه این نوع سیاست صنعتی به این دولت ان دولت ربطی ندارد و حاضر نیستند قدرت خود را در سیاست گذاری نشان بدهند و از مدیریت ها صرف نظر کنند

امروز همین شرایط در ایران ایر و اسمان پابرجاست
با یک تفاوت ما نمی توانیم درخواست های فوری ان ها را صنعتی کنیم
اگر همین ایران ایر را فردا دست از سرش بردارند شاید ۲ سال سخت داشته باشد ولی مطمن باشید درست می شود

با تشکر

kamyab_m
21-08-2016, 09:21
70 درصد خودروهای داخلی بی کیفیت اند

یکشنبه، ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۸:۳۶ (http://www.iranjib.ir/shownews/26656/70-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%DB%8C%D9%81%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%D8%AF/)

براساس جدیدترین آمارهای رسمی 70 درصد خودروهای سواری تولیدی در ایران در پایینترین سطح کیفی قرار دارند.
براساس جدیدترین آمارهای رسمی 70 درصد خودروهای سواری تولیدی در ایران در پایینترین سطح کیفی قرار دارند.
گزارش ارزیابی کیفی خودروهای تولیدی در تیرماه امسال اخیرا منتشر شد. براساس این گزارش ۷۰ درصد (معادل ۴۵ هزار و ۶۱۱ دستگاه) خودروهای تولیدی (براساس تیراژ تولید) در پایینترین سطح کیفی قرار داشته و تنها یک ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کردهاند.
۲۲ درصد خودروهای سواری تولیدی در تیر ماه (۱۴ هزار و ۳۷۴ دستگاه) نیز تنها دو ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کردهاند. هشت درصد (۵۵۹۷ دستگاه) خودروهای تولیدی نیز توانستهاند سه ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کنند.
نکته قابل توجه این است که هیچ کدام از سواریهای تولیدی نتوانستهاند چهار یا پنج ستاره کیفی را کسب کنند. درواقع با کیفیتترین سواریهای تولید داخل تنها توانستهاند سه ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کنند.
در روش ارزیابی کیفیت خودروهای داخلی (آدیت)، تعیین و اعلام سطح کیفی خودروها با استفاده از مدل درجهبندی یک تا پنج ستاره، صورت میگیرد. در این مدل یک ستاره، پایینترین سطح کیفی و پنج ستاره، بالاترین سطح کیفی خودروها را نشان میدهد.

kamyab_m
21-08-2016, 09:44
 مقایسهای میان بهای خودروهای چینی در ایران و روسیه

۰۲ خرداد ۱۳۹۵
11,864 بازدید

میدانیم و میدانید و نیازی به تکرار چندباره این مطلب نیست که بهای خودرو در ایران به طرزی وحشتناک بالاست و البته در برخی از خودروهای وارداتی از وادی وحشت هم گذر نموده و به عالم وهمناک کابوس رسیده است! از طرفی، این را هم میدانیم که در کلانشهرها، مالکیت خودروی شخصی امری لازم و ملزوم حیات روزمرهمان است و بدون این مرکب موتوری کاروبارمان سخت لنگ میماند و… اینها به کنار، خود خرید خودرو هم حکایت مثنوی هفتاد من کاغذ است و آنقدر دردسرساز است که به لذتش کمتر میارزد.

در این میان، ما با خودروسازانی در کشور مواجه ایم که نه خودشان محصول درست و درمانی! را تحویل ملت میدهند و نه هیاهوی و قیلوقال کرکنندهشان میگذارد که خودروی مطلوبی از مرزها بهراحتی عبور کند و نه حتی اجازه میدهند که رقیبی جدی برایشان پدیدار شود، رقیبی که شاید خودروی ارزانتر و باکیفیتتری را نسبت به آنها تحویل مشتریان دهد. به خاطر گل وجود آنها است که مدلی سوپرمینی از یک برند کرهای، همچون کیا پیکانتو با بهایی بیش از 70 میلیون فروخته میشود، خودرویی که در قیاس با استانداردهای جهانی نه مرکب لوکسی محسوب میشود و نه حتی محصولی متوسط به شمار میآید.

گذشته از خودروهای وارداتی، به نظر میآید که قیمت بالای محصولات داخلی، بر قیمت خودروهای چینی نیز سخت تأثیر نهاده و این خودروها نیز بسی گرانتر از آنچه که واقعاً هستند به دست مصرفکننده ایرانی میرسد. برای آنکه مقایسه بهتری در این زمینه داشته باشیم، قیمت برخی از خودروهای چینی موجود در بازار ایران را با انواع مشابه آن در بازار روسیه در یک جدول گردآوردهایم تا بلکه به نتیجهگیری بهتری دست یابیم.

پیش از مرور جدول ذیل، بر خود لازم میدانیم که توضیحاتی چند را خدمت شما خوانندگان عزیز ارائه دهیم:

الف – قیمت برخی از خودروهای چینی (در بازار روسیه) که در جدول ذیل درج شده، مربوط به تیپ پایه آنهاست، از همین رو و برای آنکه مقایسه عادلانهای را صورت داده باشیم سعی نمودیم که قیمت درج شده برای خودروی چینی مشابه در بازار ایران نیز از تیپی نزدیک و یا همسان باشد.

ب – واحد پول کشور روسیه «روبل» نام دارد و فعلاً قیمت فروش هر روبل روسیه در بازار آزاد ایران معادل 55 تومان و قیمت خرید آن نیز معادل 49 تومان است که در اینجا فقط قیمت فروش آن را ملاک محاسبات خود قرار دادهایم. بدیهی است که اگر تنها قیمت خرید (روبل) را در نظر میگرفتیم، ارقام به دست آمده بازهم چند میلیونی کمتر بود!

پ – همانطور که خودتان بهتر آگاهید، در بازار کشورمان، بهای شرکتی و یا ثبت نامی برخی از خودروهای چینی با بازار آزاد آن تفاوت بسیار دارد، مثلاً بهای محصولات کمپانی جیلی بهصورت شرکتی، بهمراتب بالاتر از نرخ بازار آزاد آن است. از همین رو، برای آنکه استاندارد واحدی را در جدول ذیل اعمال نماییم، تنها قیمت شرکتی خودروهای چینی موجود در ایران را درج نمودیم.

ج – نام برخی از خودروهای چینی در ایران متفاوت با بازارهای دیگر در دنیاست، مثلاً خودروهای چری در کشورمان به نام امویام مونتاژ و فروخته میشوند و یا فاو بسترن B50 به نام آسا تولید شده و یا حتی اخیراً، خودرویی به نام فاو V5 نیز با نام راین V5 عرضه میشود. در این جدول تنها آن نامی را ملاک ارزیابی خود قرار دادیم که در ایران امروز کاربرد دارد.

د – شاید با نگاهی به بهای خودروهای چینی در روسیه و مقایسه بهای همین خودروها با خود بازار چین، به این استنباط برسید که قیمت خودروهای چینی در روسیه حتی از خود سرزمین اصلی آن نیز ارزانتر است که صدالبته این استنباطی صحیح و درست است؛ زیرا همانطور که آگاهید، هدف سازندگان چینی، تسخیر هر چه بیشتر بازارهای خودرو در تمامی دنیاست و در راه دستیابی به این هدف نیز، هیچ ابایی از بهکارگیری ابزاری همچون «دامپینگ» ندارند، دامپینگ (DUMPING) هم در لغت به معنای صدور کالا با قیمتی کمتر از هزینههای تمام شده و یا فروش یک کالا در خارج به قیمتی کمتر از داخل میباشد. البته این کار تنها مختص سازندگان چینی نیست و پیشتر نیز توسط سازندگان ژاپنی و کرهای بهکرات به کار رفته است و همواره قیمت خودروهای صادراتی آنها کمابیش کمتر از قیمتهای داخلیشان بوده است. مثلاً در سال 1985 میلادی، یک خودروی تویوتا در بازار آمریکا به قیمت 7200 دلار فروخته میشد درحالیکه این خودرو در خود ژاپن به بهای 8000 دلار به دست مصرفکننده میرسید. تا مدتهای مدیدی، دولت ژاپن به ازای هر خودرویی که به آمریکا صادر میشد 800 دلار آن را به صادرکننده برمیگرداند.

ر- تعرفه گمرکی برای ورود خودروی کامل در روسیه معادل 25 درصد و برای قطعات منفصله (CKD) معادل 5 درصد است، درحالیکه این ارقام برای کشورمان بهطور اسمی به ترتیب معادل 40 و 26 درصد است، ولی در صحنه عمل، این ارقام با مالیاتهای گوناگونی که به یک خودرو وارداتی و یا مونتاژی بسته میشود، از این حد نیز فراتر میروند.

ز- تنوع خودروهای چینی در بازار روسیه بهمراتب بالاتر از کشورمان است و شرایط خریدشان هم بهمراتب سهلتر بوده و کمابیش با تجهیزات رفاهی بیشتری نیز عرضه میشوند، مثلاً نسخه 2 لیتری امویام X33 در بازار روسیه بهصورت دو دیفرانسیل (4WD) عرضه میشود، درحالیکه همین نسخه در ایران بهصورت تک دیفرانسیل به فروش میرسد.

بعد از ذکر این توضیحات، توجه شما عزیزان را به جداول و عکسهای ذیل جلب میکنیم.

http://car3.upload.ir/News/123-chinese-car-russia-iran/14.jpg
http://car3.upload.ir/News/123-chinese-car-russia-iran/13.jpg

Shahrokh
21-08-2016, 10:15
یک سر به جزیره کیش یا سایر مناطق آزاد بزنید و تعداد خودروهای تولید داخل رو بشمارید و با خودروهای خارجی مقایسه کنید. حالا فرض کنید کل ایران منطقه آزاد بشه! اونوقت هست که خودرو سازهای داخلی به مشکل برمیخورند. وقتی که تعرفه برداشته بشه خودروسازهای خارجی هم جای بازی بیشتری برای تعیین قیمت دارند و امکان ارائه قیمتهای تخفیف دار، مثلاً به شرکتهای تاکسیرانی دارند. ضمن اینکه در رده 30-40 میلیون خودروهای زیادی در دنیا هستند که در صورت حضور در ایران، شاید نه کاملاً، ولی بخش عمده ای از بازار رو از خودروهای داخلی میگیرند. ممکن هست خودرویی مانند پراید بخاطر قیمت پایینش نجات پیدا کنه ولی اونهم بخشی از بازارش رو به خودروهایی نظیر داچیا یا اشکودا یا خودروهای چینی از دست میده. حتی با همین تعرفه کنونی هم خودروهای چینی مشکلاتی رو برای داخلی ها ایجاد کرده اند. بنده هم به خودروی خاصی اشاره نکردم و بظور کلی به مشکل خودروسازها در صورت حذف تعرفه اشاره کردم. ضمن اینکه به دلایلی که ذکر کردم با برداشت تعرفه در شرایط کنونی مخالفم.

-------

یرای نمونه خودرو زیر از داچیا با قیمت حدود 6000 پوند انگلیس قطعاً میتونه به بازار خودروهای داخلی در رنج قیمتی که فرمودید آسیب بزنه:

http://www.dacia.co.uk/vehicles/sandero/

بزرگوار قبلا هم عرض کردم. لطفا نگاهی به مشخصات فنی بیندازید، صفحه 4:
http://www.dacia.co.uk/vehicles/sandero/media-gallery/brochure/att533cab753f1d4f2dbd91bb7155f3ae16/dacia-sandero.pdf

در صفحه 8 هم قیمتها رو زده

این داچیای 6000 هزار پوندی که قیمت basic اش 4400 پاوند است که می شود 5700 دلار که درابتدا خیلی جذاب به نظر می آید. اما با نگاه به مشخصات فنی می بینیم که کولر، شیشه برقی؛ رادیو پخش و سی دی و .. ندارد. آینه بغلش از داخل به صورت دستی هم قابل تنظیم نیست. برای دومین نمونه اش نوشته تنها سیم کشی برای رادیو و بلندگو گذاشته اند که یعنی مشتری خودش برود رادیو پخش و بلندگو نصب کند. و یعنی حتی در نمونه اولیه حتی سیم کشی برای سیستم صوتی رو هم نگذاشته اند. شما واقعا فکر می کنید این خودرو می توان به این صورت در ایران عرضه شود ؟ ضمن اینکه موتور مدل ارزانترش 74 اسب بخاری است. حتی نمی تواند سمند رو به چالش بکشد. حالا دوستان بگند یعنی تو میگی کیفیت این از سمند بهتره ؟ ارزانترین نمونه این خودرو حتی سیم کشی برای سیستم صوتی ندارد ! کولر پیش کش :) . گرانترین نمونه این خودرو که تجهیزات سمند و 206 و رانا رو دارد با موتور 90 اسبی می رود رو رنج 8000 دلار basic .

بنده اعلام می کنم بهترین نمونه این ساندرو، ساخت رومانی، البته با موتور 90 اسبی، می تواند با سمند ال ایکس و رانا و 206 رقابت کند. ريالیش می شود حدود 33-34 میلیون. اما نکته اش این است که این خودرو فن اوریش 2007 است. و لابد کیفیتش انقدری با مثلا تویوتا و کیا تفاوت دارد که در بریتانیا هستند کسانی که تویوتا یاریس 17-18 دلاری (OTR) رو می خرند اما این ساندروی رومانی 8000 دلاری (OTR) رو نمی خرند. دوستان عنایت داشته باشید که طراحی ظاهری این خودور مربوط به سال 2007 است. همانطور که خودروهای ایرانی هم طراحی قیافه شان قدیمی است. ارزان تر بودنش نسبت به خودروهای به روز هم به همین دلیل است. یعنی معادل خوبی برای خودروهای داخلی است. به نظر بنده این ساندرو تفاوت فاحشی با سمند ال ایکس و رانا (اگر از ان ایرادهای کنترل کیفی نداشته باشد) ندارد که در نبودش شهروند ایرانی، از این ساندرو محروم شده باشد و مجبور به خرید سمند و رانا شود. همچنین این خودرو هم اکنون د رایران عرضه می شود. بااین تفاوت که ساندوریی که در ایران عرضه می شود، موتورش 105 اسب بخاری است. قیمتش در نمونه دستی بالای 40 میلیون و در نمونه اتومات نزدیک به 50 میلیون است. و گمان کنم گمرکی سی کی دی ها بسته به میزان داخلی سازیش 14 و 25 درصد باشد.

با این حساب الان در بریتانیا هم خودروهای با فن آوری قدیمی، برای قشرهای کم درآمد عرضه می شود. این رو نمی دانستم :)

الان هم چینی ها هستند و بخشی از تقاضا رو جذب کرده اند. خوب اینکه خیلی خوب است و مشکلی نیست اما باز هم تهدید جدی نیستند. این داچیا ساندور با این وضعیت تجهیزاتی اگر عرضه شود، بنده گمان نمی کنم تهدیدی جدی باشد.

در کیش یا سایر مناطق ازاد، گمان نکنم به اندازه شهرهای کوچک و روستاهای کشور قشر ضعیف داشته باشیم.

hamid_110
21-08-2016, 10:36
درود بر تمامی بزرگواران

دوستان لطفا جایی رو با ایران مقایسه نکنید چون بالاخره تو یه چیزیش یه جاییش با ایران تفاوت داره !

در خصوص سوال نخست، تا جاییکه می دانم الان قیمت فروش کارخانه ای و بازار خیلی به هم نزدیک است و برای خودوریهای 20-30 میلیونی اختلاف گاهی به زیر یک میلیون می رسد.
اصلا پرسش من در مورد اختلاف قیمت بازار و کارخانه نبود! قبل از وامی که دولت چند وقت پیش پرادخت, مدتی قیمت بازار از کارخانه هم پایین تر اومده بود.
مساله اینه که اگر شما چیزی رو بخرید بیست میلیون دو ماهه دیگه بهتون تحویل بدن, نمیشه بگیید من اینو خریدم بیست تومن.
سوال دوم هم در همین راستا بود. اگر خودرویی خریدید بیست تومن اما مجبور بودید تو ماهه اول سه بار تعمیرگاه مراجعه کنید و خودرو رو دو هفته بخوابونید. نمیشه بگیید من خودرو خریدم بیست تومن. تمام هزینه های وقت خودتون که صرف شده و خواب خودرو و ... رو هم باید محاسبه کنید.

این موارد کنترل کیفیتی لکه ننگ خودروسازی کشور هستند که اگر بر طرف شوند، و یا در صورت رویداد، آن هم با فراوانی بسیار کمتر، به سرعت و با جبران معطلی خریدار، برطرف شوند، در آن صورت بنده خودروهای ایرانی را با توجه به قیمتشان مناسب می دانم.
اگر مشکل نداشته باشند شاید قیمت شون مناسب باشه؛ اما الان نه. یعنی خودتون هم مطالبی که عرض کردم رو قبول دارید. اون وقت از دوست دیگه می خواهید که یک خودرو قابل رقابت با خودروی قدیمیه خرابه تولید داخل پیدا کنه!

شما که

جواب سوال سومتان درباره میزان سود فروش خودرو را نمی دانم.

نمی تونید ادعا کنید

ضمن اینکه این موارد کنترل کیفی، ناشی از نبود زیر ساخت برای ارائه محصول خوب، نیست. بلکه با همین قیمت و هزینه می توانند با مدیریت صحیح برطرفشان کنند.

در خصوص سوال نخست، فراموش کردم بگم که وقتی خودرو رو پیش خرید می کنید و چند ماه توی نوبت میرید خودرو ساز سود مشارکت میده و این سود رو هم به عنوان پرداختی مشتری حساب می کنه. این سود مشارکت از آنچه الان بانک میده کمی بیشتر هم هست.
این کار از نظر مالی اون قدر زشت و توهین آمیزه که همون اول که نگفتین فکر کردم حتما عمدا نگفتید.
یک خودروساز یعد از سی چهل سال تولید هنوز بدبخت سرمایه درگردشه که بخاطرش مجبور میشه سود بیشتر از بانک بده.
اون قدر بدبخته که هیچ بانکی حاضر نیست سرمایه در گردش اون رو تامین کنه.
و اون قدر ... که معلوم نیست چند درصد گرونتر میخواد به مشتریش بفروشه که حاضره بیشتر از بانک سود بده.

بنظر بنده یکی از مواردی که همیشه تو فرمایشات شما هست و از دید شما (و از نظر فنی) شاید صحیح بنظر میرسه اما در دنیای واقعی این طور نیست اینه که شما امور مالی رو جدا میدویند. ارزش پول رو بحساب نمیارین. با ایجاد شرایط رقابتی سالم دقیقا خودروهای 20-30-40 میلیونی و سایر محصولات بی کیفیت مطمئنا بی مشتری میمونند, حتی از طرف قشر ضعیف! در این حالت همون قشر ضعیف میره هیوندای میخره از دم قسط ماهی سیصد و پنجاه هزار تومن. الان مگه تو چند تا کشور کسی که میخواد خودرو بخره باید کل پول خورو رو از اول کامل بده, اصلا بفرض که بخواد همون موقع تحویل بگیره.
تویوتا دست دوم, ده سال کار کرده (احتمالا تو یک کشور پیشرفته) برسه اینجا چهل میلیون مگه چند نفر میرن سمند و دنا نو بگیرند؟

Shahrokh
21-08-2016, 10:56
جناب حمید 110

نظام بانکی کشور هیچ ارتباطی به خودروساز ندارد. در ایران اگر خودرو ساز بخواهد از بانک وام بگیرد، بانک برایش بهره 20 درصد حساب می کند. خودروساز پیش خودش می گوید از مشتری میگیرم و همون بهره رو می دهم به مشتری. این کجاش زشت است؟

الان خودروسازیهای دنیا هم اگر بخواهند از بانک وام بگیرند باید بهره 20 درصد بدهند؟ البته نرخ تسهیلات که قبلا 26 درصد بود. قرار بوده که پایین بیاید که نمیدانم آمده یا نه.

اگر از نظر شما خودروی تویوتایی که 10 سال کار کرده خوب است ، لابد خوب است. قیمتش از 40 میلیون هم کمتر است. الان یاریس 2008 رو میشه بین 40 تا 50 میلیون خرید. خب برید بخرید. اما لابد هزینه لوازم یدکیش رو هم حساب کرده اید. ضمنا بنده نفهمیدم اگر خودروساز داخلی نباشد، قشر ضعیف از کجا می رود هیوندای می خرد ماهی 350 هزار تومان ؟ ارزانترین هیوندای رو هم بگیریم با گمرک صفر و لحاظ مالیات پلاک و .. 50 میلیون یا نه اصلا 45 میلیون. کلش رو بخواهد وام 5 ساله بگیرد از نظام بانکی موجود کشور با بهره 20 درصد، قسطش می شود چیزی حدود 1.2 میلیون تومان. این 350 هزار تومان رو از کجا اوردید؟

لطفا نظام بانکی و مالی کشور رو از خودروسازی جدا کنید. بهترین اقتصاد دان رو هم بیاورید،نمی تواند یک شبه اقتصاد کشور رو به گونه ای درست کند که نرخ تورم برسد به مثلا 1 درصد که نرخ تسهیلات هم بشود مثلا 2 درصد. البته در آن صورت هم یک وام 45 میلیونی 5 ساله می شود حدودا ماهی 750 هزار تومان و اگر وام 10 ساله باشد شاید 350 هزار تومان شما محقق شود. اما قربان الان ایران هستیم و با تورمی که گویا تک رقمی شده. صبر بفرمایید تا نرخ تسهیلات هم بیاید زیر 15 درصد. که البته باز هم تا ماهی 350 خیلی راه درازی مانده است.

3iavash
21-08-2016, 11:57
بزرگوار قبلا هم عرض کردم. لطفا نگاهی به مشخصات فنی بیندازید، صفحه 4:
http://www.dacia.co.uk/vehicles/sandero/media-gallery/brochure/att533cab753f1d4f2dbd91bb7155f3ae16/dacia-sandero.pdf

در صفحه 8 هم قیمتها رو زده

این داچیای 6000 هزار پوندی که قیمت basic اش 4400 پاوند است که می شود 5700 دلار که درابتدا خیلی جذاب به نظر می آید. اما با نگاه به مشخصات فنی می بینیم که کولر، شیشه برقی؛ رادیو پخش و سی دی و .. ندارد. آینه بغلش از داخل به صورت دستی هم قابل تنظیم نیست. برای دومین نمونه اش نوشته تنها سیم کشی برای رادیو و بلندگو گذاشته اند که یعنی مشتری خودش برود رادیو پخش و بلندگو نصب کند. و یعنی حتی در نمونه اولیه حتی سیم کشی برای سیستم صوتی رو هم نگذاشته اند. شما واقعا فکر می کنید این خودرو می توان به این صورت در ایران عرضه شود ؟ ضمن اینکه موتور مدل ارزانترش 74 اسب بخاری است. حتی نمی تواند سمند رو به چالش بکشد. حالا دوستان بگند یعنی تو میگی کیفیت این از سمند بهتره ؟ ارزانترین نمونه این خودرو حتی سیم کشی برای سیستم صوتی ندارد ! کولر پیش کش :) . گرانترین نمونه این خودرو که تجهیزات سمند و 206 و رانا رو دارد با موتور 90 اسبی می رود رو رنج 8000 دلار basic .

بنده اعلام می کنم بهترین نمونه این ساندرو، ساخت رومانی، البته با موتور 90 اسبی، می تواند با سمند ال ایکس و رانا و 206 رقابت کند. البته لابد کیفیتش انقدری با مثلا تویوتا و کیا تفاوت دارد که در بیرتانیا هستند کسانی که تویوتا یاریس 17-18 دلاری (OTR) رو می خرند اما این ساندروی رومانی 8000 دلاری (OTR) رو نمی خرند.

الان هم چینی ها هستند و بخشی از تقاضا رو جذب کرده اند. خوب اینکه خیلی خوب است و مشکلی نیست اما باز هم تهدید جدی نیستند. این داچیا ساندور با این وضعیت تجهیزاتی اگر عرضه شود، بنده گمان نمی کنم تهدیدی جدی باشد.

در کیش یا سایر مناطق ازاد، گمان نکنم به اندازه شهرهای کوچک و روستاهای کشور قشر ضعیف داشته باشیم.

دوست عزیز نمیشه به هر در و تخته ای بزنید که حرف خودتون رو ثابت کنید. پذیرفتن نظرات دیگران نشانه ضعف نیست. در این پاسخ شما پذیرفته اید که خودروهای رنج 20-40 میلیون میتونند با چالش مواجه بشوند. بنده در پستهای قبلی نگفتم که با باز شدن مرزها خودروسازی ایران درش بسته میشه بلکه گفتم با مشکل روبرو میشه. حتی اگه 20% بازارش رو از دست بده یعنی 20% بیش از دو میلیون نفری که در این صنعت مشغول هستند شغلشون به خطر میفته.
ضمن اینکه شما که همیشه طرفدار منطقی صحبت کردن هستید نباید بفرمائید که "البته لابد کیفیتش انقدری با مثلا تویوتا و کیا تفاوت دارد که در بیرتانیا هستند کسانی که تویوتا یاریس 17-18 دلاری (OTR) رو می خرند اما این ساندروی رومانی 8000 دلاری (OTR) رو نمی خرند."

اولاً اگر نمیخریدند این شرکت در اونجا شبکه فروش و خدمات نداشت. بر خلاف ایران در این ممالک توسعه یافته نمیشه بدون خدمات خودرو فروخت. (جهت روشن شدن شما هم بگم که منظورم این نیست که آنها بهتر از ما و عاقلتر از ما هستند بلکه این نوع مدیریت مملکت از شاخص های توسعه یافتگی و به نسبت خالی از فساد اداری و مالی بودن این کشورهاست). دوماً، اینکه تعداد بیشتری تویوتا میخرند و داچیا نمیخرند به قدرت خرید مشتریها و قدرت اقتصادی بانکها و شرکتهای فروش خودروشون برمیگرده. در این ممالک خرید خودرو مسئله خیلی مهمی به شمار نمیاد و حتی در برخی فروشهای ویژه مشتریان میتونند خودرو رو با وام صفردرصد خریداری کنند. با این شرایط خودرویی مثل یاریس رو میشه با ماهی حدود 100-150 پوند خرید. یعنی با درآمد دو سه روز در ماه یک کارگر ساده.

در مورد حضور خودروهای چینی هم من انتقادی نکردم بلکه گفتم وقتی با وجود تعرفه هم بخشی از بازار رو گرفتند، اگر تعرفه برداشته بشه، با شرایط کنونی خودروسازهای داخلی برای رقابت با اینها مشکل خواهند داشت.

درهر صورت من موافقم که به لحاظ زیرساختی، حتی با وجود تحریمها و مشکلات موجود، پیشرفت این صنعت در ایران چشمگیر بوده و برخلاف نظر برخی از دوستان در جایگاه خیلی بدی قرار نداریم ولی این دلیل نمیشه که مشکلاتی که در پست اولم عرض کردم رو نبینیم.

سپاهان133
21-08-2016, 12:36
این لینک فروش در فورد ترکیه هستش که با انتخاب مدل خودرو قیمت اون مشخص میشه و میتونید تعداد اقساط رو خودتون مشخص کنید که بهره ای که به قسط اعمال میشه نسبت به مدل خودرو عوض میشه که در برخی از اونها بهره صفر هستش و حداکثرش هم حوالی ۱ درصد هستش
قیمتها هم از تقریبا از ۱۰۰۰۰ TL شروع میشه و این ی نمونه بود که خواستم نشون بدم که دوستان با فروش در ایران قیاس کنن
شرکت فورد در استانبول کارخونه داره و این خودروها در خود ترکیه تولید میشن
در مورد شرکت های رنو فیات هم که کارخونه دارن اطلاعات رو سعی مینم پیدا کنم و بزارم
خودروهایی مثل آئو دی هم که وارداتی هستش اونها رو هم سعی مینم اطلاعات فروششون رو پیدا کنم و بزارم

سپاهان133
21-08-2016, 12:36
این لینک فروش در فورد ترکیه هستش که با انتخاب مدل خودرو قیمت اون مشخص میشه و میتونید تعداد اقساط رو خودتون مشخص کنید که بهره ای که به قسط اعمال میشه نسبت به مدل خودرو عوض میشه که در برخی از اونها بهره صفر هستش و حداکثرش هم حوالی ۱ درصد هستش
قیمتها هم از تقریبا از ۱۰۰۰۰ TL شروع میشه و این ی نمونه بود که خواستم نشون بدم که دوستان با فروش در ایران قیاس کنن
شرکت فورد در استانبول کارخونه داره و این خودروها در خود ترکیه تولید میشن
در مورد شرکت های رنو فیات هم که کارخونه دارن اطلاعات رو سعی مینم پیدا کنم و بزارم
خودروهایی مثل آئو دی هم که وارداتی هستش اونها رو هم سعی مینم اطلاعات فروششون رو پیدا کنم و بزارم

http://www.fordfinans.com.tr/kredi-hesaplama#0
شرمنده من قیمت پایه رو اشتباه گفتم.۱۰۰۰۰tl به هنوان پیش فرض نوشته شده

lilisam
21-08-2016, 12:55
دوست عزیز نمیشه به هر در و تخته ای بزنید که حرف خودتون رو ثابت کنید. پذیرفتن نظرات دیگران نشانه ضعف نیست. در این پاسخ شما پذیرفته اید که خودروهای رنج 20-40 میلیون میتونند با چالش مواجه بشوند. بنده در پستهای قبلی نگفتم که با باز شدن مرزها خودروسازی ایران درش بسته میشه بلکه گفتم با مشکل روبرو میشه. حتی اگه 20% بازارش رو از دست بده یعنی 20% بیش از دو میلیون نفری که در این صنعت مشغول هستند شغلشون به خطر میفته.
ضمن اینکه شما که همیشه طرفدار منطقی صحبت کردن هستید نباید بفرمائید که "البته لابد کیفیتش انقدری با مثلا تویوتا و کیا تفاوت دارد که در بیرتانیا هستند کسانی که تویوتا یاریس 17-18 دلاری (OTR) رو می خرند اما این ساندروی رومانی 8000 دلاری (OTR) رو نمی خرند."

اولاً اگر نمیخریدند این شرکت در اونجا شبکه فروش و خدمات نداشت. بر خلاف ایران در این ممالک توسعه یافته نمیشه بدون خدمات خودرو فروخت. (جهت روشن شدن شما هم بگم که منظورم این نیست که آنها بهتر از ما و عاقلتر از ما هستند بلکه این نوع مدیریت مملکت از شاخص های توسعه یافتگی و به نسبت خالی از فساد اداری و مالی بودن این کشورهاست). دوماً، اینکه تعداد بیشتری تویوتا میخرند و داچیا نمیخرند به قدرت خرید مشتریها و قدرت اقتصادی بانکها و شرکتهای فروش خودروشون برمیگرده. در این ممالک خرید خودرو مسئله خیلی مهمی به شمار نمیاد و حتی در برخی فروشهای ویژه مشتریان میتونند خودرو رو با وام صفردرصد خریداری کنند. با این شرایط خودرویی مثل یاریس رو میشه با ماهی حدود 100-150 پوند خرید. یعنی با درآمد دو سه روز در ماه یک کارگر ساده.

در مورد حضور خودروهای چینی هم من انتقادی نکردم بلکه گفتم وقتی با وجود تعرفه هم بخشی از بازار رو گرفتند، اگر تعرفه برداشته بشه، با شرایط کنونی خودروسازهای داخلی برای رقابت با اینها مشکل خواهند داشت.

درهر صورت من موافقم که به لحاظ زیرساختی، حتی با وجود تحریمها و مشکلات موجود، پیشرفت این صنعت در ایران چشمگیر بوده و برخلاف نظر برخی از دوستان در جایگاه خیلی بدی قرار نداریم ولی این دلیل نمیشه که مشکلاتی که در پست اولم عرض کردم رو نبینیم.

دوست عزیز
یکی از بخش های که در کشور سهم بالای از استفاده ارز رو دارد خودرو می باشد
چه در فرم سی بی یو که خودرو تولید خارج
چه در بخش سی کی دی که تولیدات داخل باشند
حتی همین خودرو تراز تجاری ایران را با دیگر کشورها را تغییر می دهد به عنوان مثال با برگشت پژو به ایران فرانسه در اینده نزدیک جزا ۴ شریک اول ایران خواهد شد
پس به دلیل اهمیت و مقدار ارزی که بخش خودرو دارد کاملا با نظام بانکی در ارتباط می باشد
کافی است نفت بشود ۲۰ دلار تمامی واردات قفل خواهد شدو دولت از طریق همین نظام بانکی واردات را کنترل می کند
در زمان اقای هاشمی این کار شد و ورود خودرو ممنوع بود و تولید مشکل خورد

جنابعالی بحثی در مورد تعرفه و مقایسه ان را با دیگر کشورها کردین
کشوری اوسی دی ای که کشور های صنعتی بزرگ هستند نظام تعرفه ای بر پایه سازمان تجارت جهانی دارند و برای کنترل کل واردات شان نه فقط خودرو مذاکراتی فی مابین یا فاره ای با هم دارند

در کشور ما دولت و به خصوص وزارت امور اقتصادی و دارای دنبال ورود ایران به سازمان تجارت جهانی هستند که در مذاکرات بر جام هم صحبت ان شده
برای ورود به ان که کشور را بدون هر گونه تحریم می کند باید نظام تعرفه ای کشور عوض شود
این تغییر اجازه می دهد مانند افریقا جنوبی به عنوان مثال ایران یک هاب تولید خودرو بشود
حتی اگر سایپا یا ایران خودرو فروشی نباشد مرسدس یا بی ام و می توانند با ایجاد کارخانه در ایران صادرات به کشور منطقه انجام دهند

پس این حرکتها ی که ما می بنیم موقتی می باشد
در ضمن کسی هنوز صحبت از ممنوعیت خودرو های لوکس نکرده
که فقط معیار قدرت موتور می باشد که باعث شده خودروی با موتور ۱۵۰۰سی سی به ایران وارد شود که ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد

ولی در مطالب خواندم که باید خودرو ی با قشر ضعیف داشته باشیم
حتی در فرانسه هم این قشر ترجیح می دهد با وسیله های عمومی جابه جا شود
منظورم این نیست که همه ماشین گران داشته باشیم باید ارزانی پیدا کرد که خطرناک یا الودگی زیادی نداشته باشد
و در صورت امکان ۶۰ درصد کل تولید کشور نباشد

با تشکر

hamid_110
21-08-2016, 12:58
جناب شاهرخ با تشکر از پاسخ تون
ارسال قبلی بنده چهار قسمت داشت در رابطه با دو قسمت ابتدائیش نظری نداشتید؟

لطفا نظام بانکی و مالی کشور رو از خودروسازی جدا کنید.
نظام مالی – بانکی – پولی خودشون هم جدا از هم هستند و بنده هیچکدام را با خودروسازی قاطی نکردم. اما وقتی که بیایم کف بازار! همشون و همه ابر و باد و مه و خورشید و فلک یکی میشن و تاثیر خودشون رو در شاخصی بنام قیمت میذارند.

نظام بانکی کشور هیچ ارتباطی به خودروساز ندارد. در ایران اگر خودرو ساز بخواهد از بانک وام بگیرد، بانک برایش بهره 20 درصد حساب می کند. خودروساز پیش خودش می گوید از مشتری میگیرم و همون بهره رو می دهم به مشتری. این کجاش زشت است؟

بهره وام بانکی قطعا بالاست. اما مساله اینه که یک شرکت چهل پنجاه ساله چه نیازی به وام بانکی داره؟
تازه الان مساله این نیست که وام از بانک نگیرم سود کمتر به مردم بدم. مساله اینه که انقدر در مقیاس چند هزار میلیارد وام انباشته داره که عملا دیگه نمیتونه از بانک وام بگیره ...

الان خودروسازیهای دنیا هم اگر بخواهند از بانک وام بگیرند باید بهره 20 درصد بدهند؟ البته نرخ تسهیلات که قبلا 26 درصد بود. قرار بوده که پایین بیاید که نمیدانم آمده یا نه.
سود بانکی الان شاید روی کاغذ 20 یا 26 یا این اعداد باشه اما در واقع به مراتب بیشتره. به شکل های مختلف با بلوکه کردن قسمتی از پول, دریافت چند قسط اول قبل از پرداخت وام و ... خیلی بیشتر بهره میگیرن.
در همون شرایط خودشون تویوتا اومده بگه من اگه برم بانک وام بگیرم باید 4 درصد بدم پس بیام پیشفروش بکنم به مردم دو درصد سود بدم؟

اگر از نظر شما خودروی تویوتایی که 10 سال کار کرده خوب است ، لابد خوب است. قیمتش از 40 میلیون هم کمتر است. الان یاریس 2008 رو میشه بین 40 تا 50 میلیون خرید. خب برید بخرید. اما لابد هزینه لوازم یدکیش رو هم حساب کرده اید.
اینجا متاسفانه اصلا دقت نکردید. بنده عرض کردم با ایجاد شرایط رقابتی سالم. درسته یا نه؟ شما میفرمایید الان کمتره الان بخرو درسته الان شاید کمتر باشه اما هزینه های جانبیش خیلی میشه. در شرایط رقابتی سالم که هر کدوم نمایندگی های معتبر, خدمات پس از فروش, گارانتی های واقعی در ایران داشته باشند, نه تنها قیمت هاشون کمتر هم میشه هزینه های جانبی هم کم میشه.
نظر بنده در مورد خودروی تویوتا ده سال کار کرده هر چی که هست نظر شخصیه و قابل تعمیم نیست همچنان که نظر شما در این مورد نظر شخصیه. اما اون مسئولانی که همه جوره دارن از صنعت ورشکسته حمایت می کنند حتما کاملا میدونند نظر اغلب مردم چیه که با وجود تعرفه های زیاد و ... واردات خودروهای دست دوم رو با ممنوعیت و محدوودیت های بیشتر مواجه می کنند.

هم یک وام 45 میلیونی 5 ساله می شود حدودا ماهی 750 هزار تومان و اگر وام 10 ساله باشد شاید 350 هزار تومان شما محقق شود. اما قربان الان ایران هستیم و با تورمی که گویا تک رقمی شده. صبر بفرمایید تا نرخ تسهیلات هم بیاید زیر 15 درصد. که البته باز هم تا ماهی 350 خیلی راه درازی مانده است.
نمی دونم شما که تخصص فنی دارید و من شخصا خیلی از ارسال هاتون استفاده کردم. چقدر در مورد اقتصاد بازار آگاهی دارید. وقتی که چند خودروساز بزرگ در یک بازار بکر جند ده میلیونی با مساحت یک درصد خشکی دنیا و البته با توجه به همون GDP و درآمد مردم بیفتن به جون هم مطمئن باشید قیمت دیگه همون 45 میلیون الان نخواهد بود. دقت کنید در شرایط رقابت واقعی.
برای یک خودروساز بزرگ اصلا مهم نیست که هنگام ورود یک بازار جدید حتما از فروش همون اولین خودروش سود بکنه. لطفا دقت کنید نگفتم سود نمیخواد ها. نگفتم برای رضای خدا میخواد ارزون بده ها. برنامه ریزیشه! بیزنیس پلنشه !

Shahrokh
21-08-2016, 14:35

تا اینجای کار از شما سپاسگزارم در و تخته ای نیست.

پس اگر چالشی است، از سوی خودروهایی با فن آوری قدیمی تر است. مانند همان ساندرو 2016 اما با فن آوری 2007 که اشاره فرمودید و خودمان هم الان مشابهش رو داریم. رانا و دنا الان هم خیلی از فن آوری 2007 عقب تر نیستند. پس خودروهای ایرانی جدیدتر وبا فن آوری فرضا یک دهه پیش، از سوی خودروهای اروپایی با فن آوری 2016 به چالش کشیده نمی شوند. و طبیعی و مورد انتظار است که از سوی هم نسلانشان به چالش کشیده شود. عرض بنده این هست.

از اینکه شما نقاط قوت خودروسازی رو می بینید سپاسگزارم. از سوی دیگر هم دیدیم جناب لیلیسام خودروسازی کشور رو فاقد صرفه دانسته و عنوان کردند که خودروهای ژاپنی از خودروهای ایرانی ارزانتر هستند و هنوز هم بنده منتظرم ایشان به ما یاریس 9000 دلاری مدل 2016 نشان دهند.

lilisam
21-08-2016, 17:11
سلام مجدد

معنای کلمه کم اوردن

اگر در هر اموری در کشور ما کم و کاستی هست تقصیر خودمان نیست دیگران مسول ان هستند
اگر در کشور ما اختلاس می شود استکبار جهانی بوده ما راگول زده
اگر در کشور ما حرف زیاد می زنند و عمل نمی کنند تحریم ها بوده که ما کاری نکردیم
اگر در کشور ما هواپیما جدید نداریم تقصیر مشاورین و اطلاعات اشتباه ی است که انها به اقای ریس جمهورد دادن است ما در این شرایط هستیم
اگر در ایران کسی از پراید خودش ناراضی تقصیر کاربر سایت هوانوردی لی لی سام هست که ما را وارد کاری کرده که در ان تخصص نداریم و زورکی باید پاسخ بدهیم
اگر فردا هم به هر شخصی بی احترامی کردیم ان ها تقصیر انجمن هست که ما را مجبور کرده در ان بحث تبادل کنیم هر وقت کم اوردیم از اسم کار بر دیگری استفاده کنیم
در پایان شاهرخ عزیز
شما در طی این چند روز هر وقت کم اوردید خدا وند راه من را به شما نشان داد
خوشحال هستم جزا این یک یا دو عدد اعضای انجمن که احترامی برای من شما قایل هستند همه با خودرو های داخلی مشکل دارند و در پاسخ گویی به انها باز کم اوردین و لی لی سام بود
در طی روز های اینده با شما کار دارم
امیدوارم اماده باشید که ان روی من رو ببینید من سیب زمینی فروش نیستم مانند شما هم کم نمیارم تقصیر این و ان هم نمی اندازم
جواب کاربران را بدهید دنبال نخود سیاه در شاخ افریقا نگردید در همین تهران در همین ایران ریشه مشکلات را پیدا کنید
که ۸ سال در امد نفتی کشور رفته شما که یک متخصص هستید نمی توانید دلیل اصلی مشکلات کشور را ببینید که خودرو یکی از انها ست
کشور صنعت خودرو دارد کشور مسول ندارد مسولین زیاد دارد انسان مسول ندارد که به مردم ایران جای حلب روغن پراید برای انها خودرو تولید کند
تویوتا ۱۴۰۰۰ دلاری تولید کنند به مردمشان ارزش بدهند وام هم بدهند قشر پایان کشور رو هم ارزش بدهند نه اینکه بودجه مملکت را صرف زلف خانم ها و مشاجره سر کنسرت در این شهر ان شهر کنند
مگر در همین ایران خودرو کارگر ایرانی مرسدس بنز منتاژ نکرد و نخواهد کرد مگر اشکالی دارد که ایرانی بهتر سوار بشوند
از رانت هایشان کم کنند به مردم بدهند فقط در شوروی بود ما بین کمونیستها که همه چیز فقط برای یک قشر خواص خوب بود دیدیم چی شد
که تا اسمی از بهتر شدن می اید شروع می شود از قشر های مرفح حرف می زدند یا از خرید مانند کشور های جنوبی مفت خور ووووو

این بود ادبیات گفتار شما طی این چند روز مسول محترم شورای هوانوردی
همین که تعداد نارضایتی ها رو دیدن برای من کافی است
از همه این اقایان و کاربران ممنون هستم فکر می کردم تنها هستم ولی دست شان درد نکند هم انجمن زنده است هم چشم ها باز است

لطفا جواب کاربران را بدهید مانند دفعه قبل نروید زیر درخت البالو دنبال من
من دستمال گم شده شما نیستم
روزتان بخیر

Shahrokh
21-08-2016, 20:35
جناب لیلیسام

بنده هیچ بی احترامی ای به شما نکرده ام که برای چندمین بار است این چنین آشفته می شوید.

اشکال شما این است که توقع دارید بنده قانع شوم. اما بنده توقع ندارم شما قانع شوید. صحبت می کنیم حتی اگر قانع نشویم. اینکه بتوان گفتگو کرد خودش نشانه تمدن است. مدیریت انجمن هم این فضا رو در اختیار شما و بنده قرار داده که چندین کیلو بایت یا مگابایت فضای سرور رو اشغال کنیم و با یکدیگر گفتگو کنیم. تمدن جهانی مدیون همین گفتگو هاست.

شما به گونه ای صحبت می کنید که اینگار بنده تنها پشت سیمولاتور خودرو دیده ام. اما به این توجه نمی کنید که آنچه رو شما تجارت می کنید، از خودرو گرفته تا هواپیما، بنده و امثال بنده طراحی می کنیم و می سازیم.

بنده تلاش کردم اگر حرفی می زنم، مستند و مستدل باشد. هیچ جایی هم بنده نگفته ام فلان محصول بهترین در جهان است. اینگونه استدلال شما که همواره تلاش می کنید طرف مقابلتان رو به اکسترمم هدایت کنید، خودش مصداقی است از fallacy . مانتد اینکه بنده می گویم به دلیل این شرایط اقتصادی، وجود فلان محصول با تمام کاستی هایی که دارد، توجیه پذیر است. اما شما نتیجه می گیرید که بنده گفته ام فلان محصول بر قله پیشرفت قرار دارد. خیر. قربان.

در هر صورت بنده همواره تلاش می کنم در جمع، احترام شما که احتمالا بین 1.5 تا 2 برابر بنده سن دارید رو حفظ کنم.

AMG
21-08-2016, 21:50
درود بر دوستان گرامی

نخست: خواستم خواهش کنم سنایشمندانه با هم گفتگو کنیم...شوربختانه در چند نوشتار, واژگان و گزاره هایی نه چندان پسندیده و شایسته, دیده میشود.

دوم: از دوستانی که برای سخن خود بنپایه می آورند (چه از فورد ترکیه باشد و چه از خودروسازانی که در هند هستند و چه از امارات ووو) سپاسگزارم.
یکی از برترین خوبی های آوردن ِ بنپایه ی همراه با پیوست (= منبع لینک-دار!) - بجز روشن شدن راستی سخن گوینده - این است که هرکدام از ما میتواند به آنجا سرکی بکشد و چه بسا نکته ای تازه بیاموزد...

سوم:

جناب لیلیسام
بنده با برخی فرموده های شما همرای هستم (مانند این فرموده ی گلایه آمیزتان: "اگر در هر اموری در کشور ما کم و کاستی هست تقصیر خودمان نیست دیگران مسول ان هستند... اگر در کشور ما اختلاس می شود استکبار جهانی بوده ما راگول زده.... اگر در کشور ما حرف زیاد می زنند و عمل نمی کنند تحریم ها بوده که ما کاری نکردیم") , برخی فرموده های شما (به وِیژه پیرامون داستان خرید ها از بویینگ/ارباس/ای تی آر ) رو سودمند و آموزنده یافتم....و برهمین پایه دیدگاهی از شما داشتم.
هرچند در این جستار (و جستار خرید از میتسوبیشی) شیوه ی فرنودزنی (= استدلال) شما اندکی اون دیدگاه رو دگرگون کرد.

هنوز برای بنده روشن نشده که دیدگاه شما روی این دو سخنتون چیست؟:

سخن نخست, گفته شده در نوشته ی شماره 24 جستار «احتمال ورود ۲۰ فروند میتسوبیشی ام ار برای اسمان (http://www.aerospacetalk.ir/vb/showthread.php?t=59600)» :

قیمت خودرو های تولید داخل ما حتی از ژاپن هم گرانتر می باشد

سپس در نوشته شماره 71 در همان جستار, برای بنده نگاشتید:

جنابعالی و شاهرخ عزیز مدرکی بدهید که تویوتا یاریس مدل ۲۰۱۶ ارزش گمرکی اش بالا ۹۰۰۰ دلار می باشد که ۲۷میلیون می باشد پراید ۲۲ میلیون می باشد ...(که اشاره دارید تویوتا یاریس مدل 2016 به ارزش گمرکی 9000 دلار یا پایینتر یافتنی هست)

بنده در راستای پاسخگو بودن و نگه داشتن سنایش ِ (=احترام)شما , زمان گذاشتم, جستجو کردم, و در نوشته های شماره 76 و 90 همان جستار, برای شما "مدرک" هایی قرار دادم که گمان نکنم آنهارا نپذیرفتنی یافتید.

بنده بجای جاده خاکی زدن, یا سخن از پیشینه ی کاری, یا به میان آوردن سخنان بیپیوند, یا نشانی دادن به خیابان مظاهری, کوچه ششم, آقای فلان, دست چپ,... بجای اینها "مدرکی" از تارنمای رسمی تویوتا در بریتانیا آوردم که ریزه قیمتگذاری تویوتا یاریس 2016 را داشت..ار قیمت پایه, تا با مالیات, تا روی جاده....برای گونه های گوناگون ِ یاریس 2016...... و نشان میداد که"تویوتا یاریس مدل ۲۰۱۶ ارزش گمرکی اش بالا ۹۰۰۰ دلار می باشد" دوباره میارمش: https://www.toyota.co.uk/world-of-toyota/price-list.json

شما نه آشکارا و بدون پیچاندن فرمودید اون دو سخنتون رو پس میگیرید و میپذیرید که نادرست فرمودید, و یا نه, اینکه بنپایه هایی که بنده یا جناب شاهرخ براتون آوردیم به فلان چرایی (=دلیل) براتون پذیرفتنی نیست و بنابراین هنوز روی اون دو سخن خودتون هستید.

برای بنده روشن نشده آیا اون دو سخن خود را هنوز درست میپندارید یا خیر, چراکه از یکسو اشاره هایی به پس گرفتن اون "ادعا ها" و "اشتباه" دانستن اون سخنان داشتید و از سویی دیگر اینگونه مینماید که هنوز بر آنها پافشاری دارید.... این روند فرموده های شما بود:

نخست در نوشته شماره 91 برای بنده نگاشتید
صبح شما بخیر با تشکر از شما از شاهرخ عزیز من فکر می کنم باید در این بحث به شما حق بدهم فکر می کنم من اشتباه کردم و اشکالی ندارد شاهرخ عزیز از این پس بهتر و بزرگنر شدن
که داوری در زمینه ی پیام ِ این نوشته با خوانندگان!

سپس در نوشته شماره 95 همان جستار , برای جناب dimah (نه برای بنده یا جناب شاهرخ )نگاشتید:
با توجه به اینکه بنده اشتباهی کردم و صحبت مقایسه ای شد که به خودرو رسید از شما تقاضا میکنم با قبول کردن پوزش این برادر کوچک تان از ادامه این بحث خوداری کنید

آنگاه در نوشته شماره 97 همان جستار در پاسخ به جناب شاهرخ فرمودید:
ضمن تشکر از اعتماد شما و پوزش مجدد از اینکه شما رو ناراحت کردم قیمت خودرو فوق را ندارم و اشتباه کردم من فکر می کنم با توجه تعداد پوزش های که از شما خواستم جای دارد شما هم کمی کوتاه امده و مجددا دوسال دیگر شرایط را با هم دوباره برسی کنیم

در شماره 99 همان جستار برای جناب شاهرخ نگاشتید:
شرمنده ببخشید به شما جسارت شد شما درست می گویید نباید به شما مهد کودکی می گفتم موفق باشید

ولی در نوشتار شماره 22 همین جستار (مشکلات تولید و صنعت ایران و بخصوص خودرو) میفرمایید:
در ضمن بیایم و تجسم کنیم که ما رسما یاریس ۹۰۰۰ دلار ی پیدا کردیم چه چیزی را علاج می کنید شما یا من در قدرتی هستیم که جلوی تولید یا فروش پراید بگیریم هدف ما چیست و این می شود که یکی از ما دو نفر ناراحت می شود چون بحث فقط رو کم کنی می شود این گفتار و سوالات شما دفاع از صنایع داخلی نیست تشویق به ادامه راه اشتباه است لطفا هدف خودتان را واضح اعلام کنید ۹۰۰۰ یا ۱۰۰هزار دلار چی را می خواهید ثابت کنید

و در پاسخ ِ جناب شاهرخ که در شماره 27 همینجا فرمود :
خودتان این بحث رو آغاز کردید، بزرگوار. خب چرا ادعایی می کنید که نمی توانید اثباتش کنید؟

در شماره 28 میفرمایید:

بله سر حرف خودم هستم ادعای کردن که درست نبود برای شما چه سودی دارد

این هست که پس از درست 10 روز (از 11 آگوست تا امروز) و ده ها نوشته در دو جستار!, هنوز برای بنده روشن نیست...آیا میپذیرید که این دو فرموده شما نادرست بوده, یا خیر؟

برای آگاهی دوستانی که شاید زمان خواندن همه نوشتار را نداشته اند و ندانند که چرا ینده و جناب شاهرخ , پیگیر ِ پاسخ ِ این پرسش هستیم و چرا این گفتمان ِ خودرویی را در انجمن هوافضا پیگیری میکنیم, این نوشته را از جناب شاهرخ ببینید:

جناب لیلیسام برگردیم به عقب. شما ادعا می کنید صنعت هواپیماسازی به درد ما نمیخورد. چون صنایع ما بهره وری ندارد. بعد برای نمونه ادعا می کنید که خودروی ژاپنی از خودروی ایرانی ارزانتراست. از شما پرسیده می شود کدام خودرو، پاسخ می دهید یاریس 8 یا 9 هزار دلار است. می پرسیم کدام فروشگاه، آن وقت عکس یک جدول نشان می دهید بالایش نوشته سال 90 و می فرمایید مربوط به گمرک است. می گوییم الان 14-15 هزار دلار است، می فرمایید این مربوط به موتور 1.5 لیتری است و 1.3 لیتری اش 8 هزار دلار است. نشان می دهیم می گیم آقا جان 1.3 لیتری رو زده 14-15 هزار دلار، آن وقت شما مواردی رو مطرح می فرمایید که هیچ کدام پاسخ سوال پرسیده شده از شما نیست. قیمت on the road و Basic هم برای شما که به قول خودتان در واردات تبحر دارید تفاوتی ندارد. جسارتاً تا به بنده یاریس 2016 نو و به قول خودتان با موتور 1.3 لیتری به قیمت 9000 دلار نشان ندهید، بنده نمی توانم استدلالهای شما رو بپذیرم. حداقل برای ادعای خودتان ارزش قایل شوید. بنده هم از این پرسشم میخواهم به بی اساس بودن ادعای شما در خصوص عدم بهره وری در صنعت ایران برسم. و این برای بنده بسیار مهم است. چون دقیقا اظهاراتی مشابه آنچه شما گفتید، شدیداً به هوافضای ایران ضربه وارد کرده و این ضربه ها بسیار کاری و خانمان سوز هستند.

بد نیست یادآوری کنم که دستکم در 9 نوشته ی جداگانه, روراست از شما خواهش شده که "مدرکی" بیاورید که نشان دهد"یاریس 2016 نو, با موتور 1.3 لیتری به قیمت 9000 دلار" هست ...ما هنوز چشم براهیم که یا "مدرکی" پذیرفتنی برای این سخن بیاورید و یا بدون اگر و اما و پیچاندن, خیلی ساده و روراست بفرمایید همچین چیزی نیست و پس از آن دوباره روی این سخن پافشاری نکنید.

این میتونه کمک کنه که اگر خوانندگان چه بسا پس از خواندن اون فرمایش شما , دیدگاهی نادرست پیدا کرده باشند, امیدوار باشیم که این "correction" شما رو هم ببینند و امیدوار باشیم اون دیدگاه, رو به درستی و راستی برداره.

هم اندیشان با شما و هم اندیشان با بنده, خوانندگان دیگر ِ این انجمن...دارند سخنان ما ها رو میبینند!

و در پایان جناب لیلیسام بزرگوار
بنده, یا جناب شاهرخ, یا تا جاییکه بنده دیدم, هیچ کاربر دیگری شما را "دروغگو" ننامید...این واژه رو برای نخستین بار در دو جستار میتسوبیشی و همینجا, خود شما در نوشته شماره 30 همینجستار فرمودید:
ما شدیم دروغ گو و سیب زمینی فروشی که کامپیوتر خرید ه و حالا عضو انجمن هوانوردی شده و 5 بار دیگر این واژه را در همان نوشته بکار بردید

تنها از شما "مدرک" خواستیم برای اون فرمایشهاتون, آنچنانکه شما از ما "مدرک" خواستید و ما برآشفته نشدیم و گمان نکردیم شما ما را "دروغگو" مینامید...و براتون "مدرک" پذیرفتنی آوردیم..
ما سنایش ِ شما, سنایش ِ خودمان و سنایش ِ انجمن را نگه میداریم

با آرزوی خواندن نوشته های سودمند, آگاهی افزون و دانشورزانه ی بیشتر از شما

lilisam
21-08-2016, 23:24
درود بر دوستان گرامی

نخست: خواستم خواهش کنم سنایشمندانه با هم گفتگو کنیم...شوربختانه در چند نوشتار, واژگان و گزاره هایی نه چندان پسندیده و شایسته, دیده میشود.

دوم: از دوستانی که برای سخن خود بنپایه می آورند (چه از فورد ترکیه باشد و چه از خودروسازانی که در هند هستند و چه از امارات ووو) سپاسگزارم.
یکی از برترین خوبی های آوردن ِ بنپایه ی همراه با پیوست (= منبع لینک-دار!) - بجز روشن شدن راستی سخن گوینده - این است که هرکدام از ما میتواند به آنجا سرکی بکشد و چه بسا نکته ای تازه بیاموزد...

سوم:

جناب لیلیسام
بنده با برخی فرموده های شما همرای هستم (مانند این فرموده ی گلایه آمیزتان: "اگر در هر اموری در کشور ما کم و کاستی هست تقصیر خودمان نیست دیگران مسول ان هستند... اگر در کشور ما اختلاس می شود استکبار جهانی بوده ما راگول زده.... اگر در کشور ما حرف زیاد می زنند و عمل نمی کنند تحریم ها بوده که ما کاری نکردیم") , برخی فرموده های شما (به وِیژه پیرامون داستان خرید ها از بویینگ/ارباس/ای تی آر ) رو سودمند و آموزنده یافتم....و برهمین پایه دیدگاهی از شما داشتم.
هرچند در این جستار (و جستار خرید از میتسوبیشی) شیوه ی فرنودزنی (= استدلال) شما اندکی اون دیدگاه رو دگرگون کرد.

هنوز برای بنده روشن نشده که دیدگاه شما روی این دو سخنتون چیست؟:

سخن نخست, گفته شده در نوشته ی شماره 24 جستار «احتمال ورود ۲۰ فروند میتسوبیشی ام ار برای اسمان (http://www.aerospacetalk.ir/vb/showthread.php?t=59600)» :

سپس در نوشته شماره 71 در همان جستار, برای بنده نگاشتید:
...(که اشاره دارید تویوتا یاریس مدل 2016 به ارزش گمرکی 9000 دلار یا پایینتر یافتنی هست)

بنده در راستای پاسخگو بودن و نگه داشتن سنایش ِ (=احترام)شما , زمان گذاشتم, جستجو کردم, و در نوشته های شماره 76 و 90 همان جستار, برای شما "مدرک" هایی قرار دادم که گمان نکنم آنهارا نپذیرفتنی یافتید.

بنده بجای جاده خاکی زدن, یا سخن از پیشینه ی کاری, یا به میان آوردن سخنان بیپیوند, یا نشانی دادن به خیابان مظاهری, کوچه ششم, آقای فلان, دست چپ,... بجای اینها "مدرکی" از تارنمای رسمی تویوتا در بریتانیا آوردم که ریزه قیمتگذاری تویوتا یاریس 2016 را داشت..ار قیمت پایه, تا با مالیات, تا روی جاده....برای گونه های گوناگون ِ یاریس 2016...... و نشان میداد که"تویوتا یاریس مدل ۲۰۱۶ ارزش گمرکی اش بالا ۹۰۰۰ دلار می باشد" دوباره میارمش: https://www.toyota.co.uk/world-of-toyota/price-list.json

شما نه آشکارا و بدون پیچاندن فرمودید اون دو سخنتون رو پس میگیرید و میپذیرید که نادرست فرمودید, و یا نه, اینکه بنپایه هایی که بنده یا جناب شاهرخ براتون آوردیم به فلان چرایی (=دلیل) براتون پذیرفتنی نیست و بنابراین هنوز روی اون دو سخن خودتون هستید.

برای بنده روشن نشده آیا اون دو سخن خود را هنوز درست میپندارید یا خیر, چراکه از یکسو اشاره هایی به پس گرفتن اون "ادعا ها" و "اشتباه" دانستن اون سخنان داشتید و از سویی دیگر اینگونه مینماید که هنوز بر آنها پافشاری دارید.... این روند فرموده های شما بود:

نخست در نوشته شماره 91 برای بنده نگاشتید
که داوری در زمینه ی پیام ِ این نوشته با خوانندگان!

سپس در نوشته شماره 95 همان جستار , برای جناب dimah (نه برای بنده یا جناب شاهرخ )نگاشتید:

آنگاه در نوشته شماره 97 همان جستار در پاسخ به جناب شاهرخ فرمودید:

در شماره 99 همان جستار برای جناب شاهرخ نگاشتید:

ولی در نوشتار شماره 22 همین جستار (مشکلات تولید و صنعت ایران و بخصوص خودرو) میفرمایید:

و در پاسخ ِ جناب شاهرخ که در شماره 27 همینجا فرمود :

در شماره 28 میفرمایید:

این هست که پس از درست 10 روز (از 11 آگوست تا امروز) و ده ها نوشته در دو جستار!, هنوز برای بنده روشن نیست...آیا میپذیرید که این دو فرموده شما نادرست بوده, یا خیر؟

برای آگاهی دوستانی که شاید زمان خواندن همه نوشتار را نداشته اند و ندانند که چرا ینده و جناب شاهرخ , پیگیر ِ پاسخ ِ این پرسش هستیم و چرا این گفتمان ِ خودرویی را در انجمن هوافضا پیگیری میکنیم, این نوشته را از جناب شاهرخ ببینید:

بد نیست یادآوری کنم که دستکم در 9 نوشته ی جداگانه, روراست از شما خواهش شده که "مدرکی" بیاورید که نشان دهد"یاریس 2016 نو, با موتور 1.3 لیتری به قیمت 9000 دلار" هست ...ما هنوز چشم براهیم که یا "مدرکی" پذیرفتنی برای این سخن بیاورید و یا بدون اگر و اما و پیچاندن, خیلی ساده و روراست بفرمایید همچین چیزی نیست و پس از آن دوباره روی این سخن پافشاری نکنید.

این میتونه کمک کنه که اگر خوانندگان چه بسا پس از خواندن اون فرمایش شما , دیدگاهی نادرست پیدا کرده باشند, امیدوار باشیم که این "correction" شما رو هم ببینند و امیدوار باشیم اون دیدگاه, رو به درستی و راستی برداره.

هم اندیشان با شما و هم اندیشان با بنده, خوانندگان دیگر ِ این انجمن...دارند سخنان ما ها رو میبینند!

و در پایان جناب لیلیسام بزرگوار
بنده, یا جناب شاهرخ, یا تا جاییکه بنده دیدم, هیچ کاربر دیگری شما را "دروغگو" ننامید...این واژه رو برای نخستین بار در دو جستار میتسوبیشی و همینجا, خود شما در نوشته شماره 30 همینجستار فرمودید: و 5 بار دیگر این واژه را در همان نوشته بکار بردید

تنها از شما "مدرک" خواستیم برای اون فرمایشهاتون, آنچنانکه شما از ما "مدرک" خواستید و ما برآشفته نشدیم و گمان نکردیم شما ما را "دروغگو" مینامید...و براتون "مدرک" پذیرفتنی آوردیم..
ما سنایش ِ شما, سنایش ِ خودمان و سنایش ِ انجمن را نگه میداریم

با آرزوی خواندن نوشته های سودمند, آگاهی افزون و دانشورزانه ی بیشتر از شما

سلام و شب شما بخیر
تقاضا دارم تاریخ همکاری یک دیگر را برسی کنیم برای من در طی این سال های گذشته حرف حدیث مهم نبوده و گفتار و شنیده ها جای خودش را داشت
ولی اطلاعات برپایه دیده ها و تایید ها داخلی بوده و هست

معیار اخبار برای من امار رسمی ایران است نه اینترنت و وکیپدیا یا قیمت ها و قوانین لندن یا کالیفورنیا
در بخش دیگر این امار یا ارقام برای چه هدفی می باشد
اگر هدف بهتر شدن تولید داخل است باید ضعف ها رو باید دید نه اینکه مدام گفت ما بهترین هستیم هیچ کاری لازم نیست
پس توسعه کجاست تحقیق کجاست
پاسخ این سوالات کجاست
طی این چند روز جواب این سوالات شد قیمت یاریس چه شد من در این مورد به تامکتر بطور خصوصی پیام دادم لازم هم نیست زندگی خودم را تعریف کنم در خدمت شاهرخ هستم
حالا چه ۹۰۰۰ دلار چه ۱۴۰۰۰ دلاری
این چه طرز برخوردی هست که بی دلیل در طی یک بحث که بنده نه سر پیاز هستم نه ته پیاز هر ۲ روز یک بار بگید تقصیر این و ان است
اقای شاهرخ جواب بدهید
ایا درست است اگر از یکی از شما ها من خبر خصوصی داشته باشم ان یک دفعه استفاده کنم شما را خان و وابسته وا نمود کنم
مگر تویوتا یا پراید مال پدری من و شاهرخ است که برایش خود کشی کنیم
لطفا جواب بدهید
چهار تا کاربری که هیچ ربطی با من ندارند سوال می کنند تابلو مقایسه می گذارند توضیح می دهند شاهرخ جوابی ندارد می گویید قیمت یاریس چی شد

شاهرخ عزیز بفرمایید که اگر شما مایل به تولید هستید برای شما فرقی ندارد که به روز تولید کنید
حالا شما با دیگران موفق نیستید و در انجمن مسول هستید بر چه پایه و دلیلی باید تحلیل دیگران را رد کنید تهدید کنید و هر ۴ خط یک بار از اسم من استفاده کنید
مشکلی نیست مانند پراید در مورد سایت هم اعلام کنید صاحب سایت هستید و نباید بر خلاف شما نوشت تکلیق روشن است

من از ایشان سوال کردم منتظر ۹۰۰۰ دلار هستید من ۱۴۰۰۰ هزار دلار شما قبول دارم تا خدمتون باشم
بفرمایید با حتی این تفاوت جواب کاربران چگونه باید داد
سه روز پیش دیدم از هر طرف به طرف دیگر می پریم از قیمت به قدرت موتور از قدرت موتور به قدرت خرید از قدرت خرید هم به لی لی سام
گفتم شاید با من مشکلی دارند امروز هم با در تا کاربر دیگر همین شد
هدف شما چیست که همه بگیم شما درست می گویید ایا این نان اب برای مردم می شود
یا این فروش سایپا را بالا می برد
ایا مشکلات پراید را حل می کند
یا فردا صنعت کشور را متحول می کند
صنعت مانند یک ساختمان می باشد که از پایه باید درست بالا بیاید اگر یک اجرش کم باشد یا کج باشد فرومی ریزد
کی گفته نباید تولید کردیا به صرفه نیست
تولیدات فعلی نه به روز است نه به درخواست مردم
فقط دهان پرکن می باشد
مگر من فقط در مورد یاریس فقط حرف زدم که ایشان انگشت رو ان گذاشتن چرا ۲۰۸ که فردا قرار هست در ایران کشور ۶۰ یا ۷۰ میلیون فروخته شود را با قیمت رسمی و ادرس که داده شد را نمونه نگرفتن ایشان حرفشان این است که تولید داخل حتی اگر ۱۰۰۰ مشکل هم داشت باید دفاع شود
این شد تحلیل
بیاید ببینید دیگران چه کار کردن ما هم از نکات مثبت الگو برداری کنیم از منفی دوری کنیم
به جای توجیح صحیح و درست گویی ما شدیم نفوذی و دشمن صنعت و مشاور احمق ریاست جمهوری
ایشان یا معنای نوشتار هایشان را نمی دانند یا خودشان را به ان راه زده اند
مگر اسم من کاربر محترم سپاهان یا پوریا هست که در بحث با انها یک مشتی هم به من پرت می کنند
مخالفت خودشان را اعلام کنند توضیحاتشان را بدهند به من چه کار دارند

ایشان در تاریخ سایت ادعاهای واحی من رو ثبت کردن
معنای این کلمه رو بفرمایید

اقایان افکار من شما و تحلیل ها یمان دلیل فروش یا عدم فروش
دلیل صنعتی بودن یا نبودن کشور نیست

کشور یک راه صنعتی را باید طی کند که توسعه و تحقیق و همکاری بین المللی را می طلبد
نه خود شیفتگی و دیوار کشی دور تولیدات کشور

به جای قیمت یاریس دنبال فرهنگ تولید تویوتا باشید که چگونه در طی ۳۰ سال بزرگترین بازار جهانی خودرو را در دست گرفته که امریکا می باشد که هیمن تویوتا باعث شده هوندا و دیگر برندها موفق شوند امروز بخشی از همین خودرو ها ی ژاپنی که وارد کشور می شوند حتی رنگ ژاپن رو هم ندیده اند یا امریکای هستند یا کانادای

در پایان
محصولات کشور ما رو باید مردم ایران اول بپسندن و بخرند نه من شما و شاهرخ
اگر تایید شد نه من نه باز شما نه باز شاهرخ نمی توانیم تعطیلشان کنیم
متاسفانه مشکل دارند
ایا وام ۱۵ میلیونی را قبول دارید
ایا ۱۴۰۰۰ دلار اقای شاهرخ را هم قبول دارید نرخ ارز را من ایشان را قبول دارم یعنی ۴۹ میلیون تومان فکر کنید همین وام رو می دادن به خرید یک خودرو ژاپنی کی پراید می خرید
این نیست که سایپا را تعطیل کنیم منظور این است سایپا در خطر است فکری کنیم

ابشان هم می گوید در انگلستان هم قدیمی تولید می کنند خوب چه کار باید کرد شاید انها لخت هم راه بروند ما هم برویم

شب شما بخیر

lilisam
21-08-2016, 23:59
جناب لیلیسام

بنده هیچ بی احترامی ای به شما نکرده ام که برای چندمین بار است این چنین آشفته می شوید.

اشکال شما این است که توقع دارید بنده قانع شوم. اما بنده توقع ندارم شما قانع شوید. صحبت می کنیم حتی اگر قانع نشویم. اینکه بتوان گفتگو کرد خودش نشانه تمدن است. مدیریت انجمن هم این فضا رو در اختیار شما و بنده قرار داده که چندین کیلو بایت یا مگابایت فضای سرور رو اشغال کنیم و با یکدیگر گفتگو کنیم. تمدن جهانی مدیون همین گفتگو هاست.

شما به گونه ای صحبت می کنید که اینگار بنده تنها پشت سیمولاتور خودرو دیده ام. اما به این توجه نمی کنید که آنچه رو شما تجارت می کنید، از خودرو گرفته تا هواپیما، بنده و امثال بنده طراحی می کنیم و می سازیم.

بنده تلاش کردم اگر حرفی می زنم، مستند و مستدل باشد. هیچ جایی هم بنده نگفته ام فلان محصول بهترین در جهان است. اینگونه استدلال شما که همواره تلاش می کنید طرف مقابلتان رو به اکسترمم هدایت کنید، خودش مصداقی است از fallacy . مانتد اینکه بنده می گویم به دلیل این شرایط اقتصادی، وجود فلان محصول با تمام کاستی هایی که دارد، توجیه پذیر است. اما شما نتیجه می گیرید که بنده گفته ام فلان محصول بر قله پیشرفت قرار دارد. خیر. قربان.

در هر صورت بنده همواره تلاش می کنم در جمع، احترام شما که احتمالا بین 1.5 تا 2 برابر بنده سن دارید رو حفظ کنم.

شب شما هم بخیر
لطف بفرمایید توضیح بدهید به من چه ربطی دارد که کار بری از شما سوالتی دارد که اسم من را می اورید
چرا طی این چند روز جواب نمی دهید که به چه دلیل از اطلاعات خصوصی من در هوانوردی در بخش خودرو از اسم الستوم ارباس یا هر شرکت دیگر استفاده میکند و من را با مشاوران تعطیل یا اطلاعات غلط بده اقای ریس جمهور یک کاسه می کنید
شما این حرف هایتان را فراموش کردید به اینها می گویید احترام

این تمدن است که اگر پاسخ کسی را نتوانیم بدهیم تهدید کنیم
این تمدن است که در پاسخ کاربری کاربر دیگر را مقصر کنیم
این تمدن است که به جای توجیح درست و منطقی یک تکنولوژی ۴۰ ساله رو تبدیل کنیم به ۲۰ ساله بعد هم حرف هیچ کسی رو قبول نکنیم
شما که مدعی هستید عاشق کشور و محصولات ملی هستید طی این چند روز تمام ارکان صنعتی و گمرکات و ریاست جمهوری مدیران کشور را زیر سوال بردین بنده چه رابطه ای با اقای ترکان دارم
مگر شما به خاطر شغل تان با اقای منطقی رابطه ای دارید که من بیایم عدم موفقیت ایشان را گردن شما بیندازم
یا اگر کاربر سپاهان یا هر کس دیگر مخالف من بود یک کلمه هم به طرف شما پرت کنم
برادر من شما تجربیاتی داریم شما در تولید و طراحی
من هم در انتقال تکنولوژی و ارتباط بین الملل همین الان هم برای یک پروژه در تولید اتوبوس های جدید برنامه دارم
اگر قرار باشد مانند شما فکر کنم باید بروم به تولید کنند داخلی بگویم همین بنز ۴۰ سال پیش را تولید کن چون در انگلستان اتوبوس دو طبقه قدیمی هنوز راه می رود

در مورد گیگابایتهای سایت
من سالها پیش پیشنهاد دادم حق عضویت هم بدهم الان هم هزینه ای دارد در خدمتم
ولی فکر می کنم بهتر است مدیران و مسولین سایت با برسی گفتارهایشان گیگابایت ها را تاریخی کنند نه مچ گیری و روکم کنی های که در از هیچ چیزی در نخواهد امد

ما که در این سایت دیگر نه اسم مان مخفی ماند نه کارمان نه ارتباطاتمان
دست همه شما درد نکند که کسی از شما چیزی نمی داند
شما واقعا امانت دار و راز دار کاربران هستید
بنده ۴۷ ساله هستم فکر نمی کنم شما ۲۳ ساله باشید
اگر مدرک می خواهید کارت ملی رو هم اسکن کنم
بار ها طی روز های اخیر به شما تکرار کردم خودتان را مسول شورای هوانوردی نگه دارید باز هم ادامه دادین فکر کردین تهدید می کنم
نتیجه ان شد که دیگر کاربران را هم مجبور کردین اسم در تخته بیاورند جواب شما چی بود قیمت ۹۰۰۰ دلاری یاریس

در پایان
حدودا ۵ سال پیش ساعت ۴ صبح با تاخیری یک روزه به دلیل بارش برف رسیدم تهران
انقدر خسته شده بودم در داخل هواپیما ریش ها مو زدم
افسر گذرنامه که کمی هم با دقت بود گفت چه سه تیغه ای در ۴ صبح کردی و شما ایرانی و مسلمان هستی ریش بگذار
به من خیلی بر خورد نه به خاطر ریش به خاطر اسم ایران و ایرانی نبودنم
به ایشان توضیح دادم اگر ایران رو دوست نداشتم برای ایران ایرانی بودنم ارزش نداشتم الان در بهترین پست ها در کشور های دیگر کار داشتم
امروز هم فقط به شما این را بگم یاریس ۹۰۰۰ دلار یا ۵۰ هزار دلاری
شما در مورد یک ادرس یا قیمت حرف های گفتین که همانقدر در فرودگاه به من بر خورد
از اقای تامکتر به دلیل مدیریت سایت خواستم ام کپی گذرنامه شما رو درخواست کنند و میهمان شرکت من در دوبی تشریف ببرید دوبی
اقای محمدی همکارم من هم از هر روزی که شما بخواهید در خدمت شماست
شماره تلفن دفتر م رو هم به تام کتر داده ام
مدیر دفتر م منتظر کپی هست سریعا برای ویزای شما اقدام کند
به تعداد ۱۰۰ عدید خودرو یاریس ۲۰۱۶ را به قیمت ۹۲۰۰ دلار فوب امارات در شرکت سوجرکس اماده کرده ام اصلا هم با شما شوخی ندارم
تشریف بیاورید بدون یک ریال هزینه تقدیم می کنم
این رو هم ساعت ۷ شب به تامکتر فرستادم فکر نکنید الان بوده ۳ روز بود که در حال اماده سازی بودم
من جمعه ها ارز نمی خرم
الان هم در گمرک بوشهر ۲۵ عدد خودرو ژاپنی اماده ترخیص داریم
اطلاعات کامل به اقای تام کتر داده ام

اگر عاشق هوانوردی هستم دلیل نیست که تجارت یا کار نکنم
اگر کم است فردا صبح در شناسنامه پدر و مادر م رو هم عمومی کنم تا جنابعالی و صنعت کشور به مشکل نخورید
عکس های رو هم با مسولین تقدیم کنم
این ماجرا تمام نشده تمام که شد یک دقیقه هم در این انجمن حضور نخواهم داشت
نه امانت دار هستید نه راز دارا کاربران
شب بخیر

ICAO
22-08-2016, 01:25
وقت بخیر
به عنوان خواننده ای بدون اطلاع کافی از موضوعات مطروحه خواستم از دو طرف بحث تشکر و قدردانی کنم چون بحث پرحرارت و مفیدی هست و حداقل به بنده کمک می کند تا به موضوع از زوایای مختلف بنگرم
به منظور ادامه مفید بودن بحث و جلوگیری از جدل شخصی, که بنظر حقیر آفت بحث با مخاطب عمومی است پیشنهاد میکنم دوستان از هر دو طرف از وارد شدن به حریم شخصی یکدیگر و نقد شخصیت, رزومه کاری و ... خودداری فرمایید و قضاوت را به خوانندگان بسپارید.
عزت مستدام

lilisam
22-08-2016, 07:15
وقت بخیر
به عنوان خواننده ای بدون اطلاع کافی از موضوعات مطروحه خواستم از دو طرف بحث تشکر و قدردانی کنم چون بحث پرحرارت و مفیدی هست و حداقل به بنده کمک می کند تا به موضوع از زوایای مختلف بنگرم
به منظور ادامه مفید بودن بحث و جلوگیری از جدل شخصی, که بنظر حقیر آفت بحث با مخاطب عمومی است پیشنهاد میکنم دوستان از هر دو طرف از وارد شدن به حریم شخصی یکدیگر و نقد شخصیت, رزومه کاری و ... خودداری فرمایید و قضاوت را به خوانندگان بسپارید.
عزت مستدام

سلام و روز شما یخیر
با تشکر از پیام شما اولا من تا به حال به اسم شما توجه نکرده بودم و چون در یکی از اجلاس های ایکاو شرکت کرده بودم و خاطره بسیار خوبی دارم از اشنایی با شما خیلی خوشحال هستم
برادر عزیز
کاش که کاربر یا مسولی که این رفتار را می کند قبول کند که هر یک از ما گذشته ای داشته ایم در فضای مجازی معلوم نیست کی ان طرف خط می یباشد
مدت ها پیش من برای اینکه مسولین سایت صحبت ها و گفتار های من را کمی جدی تر بگیرند یک کمی از خودم به انها اطلاع رسانی کردم
ولی متاسفانه در همین ۵ روز اخیر دیدم که توضیحات من مانند یک بوم رانگ از دور خورد به سرم
بنده از اقای شاهرخ چیزی می دانم نه دنبالش هستم
لطف کنند ایشان بفرماییند که به چه دلیل و به چه اجازه ای در هر دو مطلبی که در ان پاسخی نداشتن بنده را داستان سرای
مشاور بی اطلاع یا اطلاعات غلط بده ریاست جمهوری
و نفوذی شرکتها ی خارجی کردن
دیدم که مطالب من و شما رو خوانده اند
منتظر مدارک سفر ایشان و ۹۰۰۰دلار ی که جمعه پیش تهیه کرده اند هستم هم برای اقای اتباک هم برای تامکتتتر به دلیل مسولیتی که در سایت دارند اطلاعات کافی در مورد شرکت فروشنده تعداد یاریسی که در انتظار ایشان هست داده ام
و حاضرم حتی خودم شخصا با ایشان باشم تا ایشان هر تعدادی که می خواهند را بخرند
ترخیص کارم هم در بندربوشهر با اسم و تلفن اگر لازم دارد خدمت شما بفرستم
من خودرو وارد کن و فروش نیستم ولی ۱۰ سال واردات می کنم و با شبکه ان زندگی می کنم
از انجمن هم برای تسویه حساب هایم استفاده نکردم
تا اسم هم نیامده بود اقا مثبت و امید بودم و لدت می برم از خوشحالی مردم ایران و افراد دور و برم
نمی روم برای ایرانی و مصرف کنندگان کالاهای از رده خارج شده وارد کنم از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ هر سال اوفک گرفتم تا شخصا بالاترین کیفیت را از امریکا وارد کنم
برای من این یک افتخار بود که در بخش کاری خودم هم از مستقیم از نیویورک واردات کنم هم در کشور ام حرف می زنم انجام بدهم
ولی در همین ۵ روز حرفی نبود که نشنوم و نخوانم

با تشکر مجدد از شما

EP-IBS
08-10-2016, 22:33
کشوری کوچک مثل هلند که مساحتش اندازه جزیره های شاخاب پارس ایرانه هواپیما میسازند اونها باید چه توجیهی برای کارشون بیارند؟

Farbod.E
09-10-2016, 09:45
کشوری کوچک مثل هلند که مساحتش اندازه جزیره های شاخاب پارس ایرانه هواپیما میسازند اونها باید چه توجیهی برای کارشون بیارند؟
استاد این چه صحبتی است آخه . مگه تولید هر کشور ارتباطی با مساحت اون کشور داره ؟؟
در عرایض قبلی اشاره کردم که نیاز نیست هر چیزی را خودمان بسازیم . میتوانیم در آن چیزی که متخصص هستیم سرمایه گذاری کنیم ، محصولمان را بفروشیم و با سود آن هر آنچه که نیاز بود خریداری کنیم . نه اینکه چرخ را خودمان از اول اختراع کنیم !.
ایران در صنایع نفت و گاز علی الخصوص پتروشیمی دارای تخصص فراوانی است . لذا میتوانیم با توسعه پتروشیمی هایمان ، درآمد بسیار زیادی را عاید کشور نماییم. بعدش هم پولمان را بزاریم توی جیبمان و هر آنچه نیاز داشتیم خریداری کنیم.
ایران در حوزه پزشکی کشور بسیار توانمندی است . میتوانیم با تاسیس بیمارستانهای مجهز و پیشرفته درآمد هنگفتی را در صنعت توریست درمانی عاید کشور نماییم.
ما در خیلی از صنایع در دنیا میتوانیم حرف برای گفتن داشته باشیم : صنایع چرم ، ذوب آهن ، سیمان ، سرب و روی ، مس ، توریسم ، نفت و گاز ، پزشکی و...

من شرمنده شدم میبخشید که جای این مباحث اینجا نیست و تاپیک از مسیر اصلی خودش منحرف میشه . بیش از این مزاحم اوقات نمیشوم

موفق باشید

EP-IBS
09-10-2016, 13:04
استاد این چه صحبتی است آخه . مگه تولید هر کشور ارتباطی با مساحت اون کشور داره ؟؟
در عرایض قبلی اشاره کردم که نیاز نیست هر چیزی را خودمان بسازیم . میتوانیم در آن چیزی که متخصص هستیم سرمایه گذاری کنیم ، محصولمان را بفروشیم و با سود آن هر آنچه که نیاز بود خریداری کنیم . نه اینکه چرخ را خودمان از اول اختراع کنیم !.
ایران در صنایع نفت و گاز علی الخصوص پتروشیمی دارای تخصص فراوانی است . لذا میتوانیم با توسعه پتروشیمی هایمان ، درآمد بسیار زیادی را عاید کشور نماییم. بعدش هم پولمان را بزاریم توی جیبمان و هر آنچه نیاز داشتیم خریداری کنیم.
ایران در حوزه پزشکی کشور بسیار توانمندی است . میتوانیم با تاسیس بیمارستانهای مجهز و پیشرفته درآمد هنگفتی را در صنعت توریست درمانی عاید کشور نماییم.
ما در خیلی از صنایع در دنیا میتوانیم حرف برای گفتن داشته باشیم : صنایع چرم ، ذوب آهن ، سیمان ، سرب و روی ، مس ، توریسم ، نفت و گاز ، پزشکی و...

من شرمنده شدم میبخشید که جای این مباحث اینجا نیست و تاپیک از مسیر اصلی خودش منحرف میشه . بیش از این مزاحم اوقات نمیشوم

موفق باشید

صنایعی مثل پتروشیمی و مس و ذوب اهن استفاده از منابع اصلی کشور و فروش اونهاست اینها سرمایه های یک کشور محسوب میشه ولی هواپیما یک تکنولوژیست که از زمین بیرون نمیاد اونها مواد اولیه رو از ایران میخرند و دوباره اونها رو تبدیل به کالاهای مختلف میکنند و دوباره به خود ما میفروشند قرار نیست همیشه معادن ما پر باشه اینها یک روزی تموم میشه

behrangt
10-10-2016, 01:00
دوست عزیز FARBOD.E من هم با نظر EP-IBS عزیز کاملا موافقم بهترین راه سرمایه گذاری در بخش های تکنولوژی خاص هست. اینکه شما فرمودین ما در صنایع پتروشیمی ما سرامد هستیم کاملا اشتباه هست. ما در بخش تکنولوژی و ماشین آلات پتروشیمی توانایی خاصی نداریم و تنها به دلیل داشتن منابع فراوان نفت و گاز امکان تولید بسیار خوب محصولات پتروشیمی رو داریم. یک نکته مهم هم اینکه صنایع پتروشیمی از آلوده کننده ترین صنایع دنیا هست که منابع آبی و خاکی و هوا رو آلوده میکنن نمونه آنهم در شازند اراک و عسلویه به راحتی قابل رویت هست. اما در زمینه ساخت و تجهیز بیمارستانها و جذب توریست درمانی و یا بخش بسیار با پتانسیل صنایع دستی و صنایع چرم که ظاهرا دولت هم به این بخشها نگاهی داره با شما موافقم .

Shahrokh
10-10-2016, 09:24
بنده از دوستان در خواست کردم چنین بحثهایی رو در اینجا:
http://www.aerospacetalk.ir/vb/showthread.php?t=59647&page=7
طرح کننده تا من هم به این بحث بسیار مهم بپیوندم. اما گویا دوستان توجه و عنایتی نداشتند.

EP-IBS
10-10-2016, 19:25
بنده از دوستان در خواست کردم چنین بحثهایی رو در اینجا:
http://www.aerospacetalk.ir/vb/showthread.php?t=59647&page=7
طرح کننده تا من هم به این بحث بسیار مهم بپیوندم. اما گویا دوستان توجه و عنایتی نداشتند.
فرنشینان تارنما در خواست داریم این چند پست رو به تاپیک اشاره شده منتقل کنند

behrangt
10-10-2016, 20:14
به درخواست شاهرخ عزیز من مطلبم رو از هواپیمایی پویا به این قسمت منتقل کردم.دوست عزیز FARBOD.E من هم با نظر EP-IBS عزیز کاملا موافقم بهترین راه سرمایه گذاری در بخش های تکنولوژی خاص هست. اینکه شما فرمودین ما در صنایع پتروشیمی ما سرامد هستیم کاملا اشتباه هست. ما در بخش تکنولوژی و ماشین آلات پتروشیمی توانایی خاصی نداریم و تنها به دلیل داشتن منابع فراوان نفت و گاز امکان تولید بسیار خوب محصولات پتروشیمی رو داریم. یک نکته مهم هم اینکه صنایع پتروشیمی از آلوده کننده ترین صنایع دنیا هست که منابع آبی و خاکی و هوا رو آلوده میکنن نمونه آنهم در شازند اراک و عسلویه به راحتی قابل رویت هست. اما در زمینه ساخت و تجهیز بیمارستانها و جذب توریست درمانی و یا بخش بسیار با پتانسیل صنایع دستی و صنایع چرم که ظاهرا دولت هم به این بخشها نگاهی داره با شما موافقم .

abasza
10-10-2016, 21:12
در شرایطی که گفته میشود، قیمت خودروهای وارداتی دو برابر قیمت جهانی است یک پرسش در چرایی این وضعیت مطرح میشود اینکه سود واردکننده نقش اصلی در بالا بودن قیمت را دارد یا اخذ عوارض دولتی؟

به گزارش دنیای اقتصاد، برای پاسخ به این پرسش مولفههای موثر بر قیمت خودروهای وارداتی را بررسی میکنیم. بنابر ضوابط تعیین قیمت فروش خودروهای وارداتی که ازسوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه شده است و سازمان حمایت حقوق مصرفکنندگان و تولیدکنندگان آن را در اول اسفند سال 1393 به نمایندگیهای واردکننده خودرو ابلاغ کرد، عوامل متعددی در قیمت خودروهای وارداتی دخیل است؛ بنابراین در حالی که تصور عمومی بر آن است که بیشترین عامل اثرگذار بر قیمت خودروهای وارداتی تعرفه گمرکی است، اما 14 مولفه بر قیمت تمام شده خودروهای وارداتی اثر میگذارد که هریک از این موارد اثر مستقیمی بر افزایش قیمت خودروهای وارداتی دارد. اولین مولفه اثرگذار ارزش CIF خودرو است؛ CIF به معنی قيمت خودرو، بيمه و كرايه تا بندر مقصد است. فروشنده تحويل كالا را هنگامى به انجام مىرساند كه كالا در بندر مقصد تخليه شود؛ بنابراین واردکننده باید در ابتدا ارزش CIF خودرو را مبنای قیمت قرار دهد كه ملاك رسمي آن در كشور ليست قيمت منتشره گمركي است. بهعبارت بهتر، در بخش هزینههای خرید خودرو و حمل از مبدا تا گمرک ایران شاخصهایی همچون قیمت پایه خودرو، قیمت آپشنهای خودرو، هزینههای حمل در خاک کشور سازنده، هزینههای حمل تا گمرک ایران و هزینه بیمه جمعا قیمت خودرو در گمرک ایران (CIF) را تشکیل میدهند.

بعد از ورود خودرو به بندر، واردکننده باید هزینههای ترخیص خودرو از گمرک را که شامل هزینه بیمه محموله در گمرک، حقوق گمرکی و سود بازرگانی است را بپردازد. بنابراین دومین مولفه اثرگذار بر قیمت خودرو «حقوق گمرکی و سود بازرگانی» است. بنابر قانون، حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای خودروهای وارداتی با توجه به حجم موتور خودروها متفاوت است؛ بهطوریکه مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی خودروهای زیر 2000سیسی 40 درصد و خودروهای با حجم موتور بین 2000 سیسی تا 2500 سیسی، 55 درصد تعيين شده است اما در این میان واردات خودروهاي بالاي ٢٥٠٠ سي سي در حال حاضر بهدليل نامگذاري بهعنوان خودرو لوكس ممنوع است.

مولفه سوم اثرگذار هزینه انبارداری، تخلیه و بارگیری و عوارض بندری است. در این بخش اگر شرکت واردکننده انبار اختصاصی خود در گمرک را دارا باشد هزینههای آن کاهش پیدا میکند اما در غیراین صورت باید هزینههای بیشتری را بپردازد. پس از این واردکننده باید به ترتیب 8 عوارض دیگر را بپردازد. مواردی شامل عوارض هلال احمر، عوارض مندرج در بودجه سنواتی و جهت خرید آمبولانس (هزينه ثابت + 5 درصد)، هزینه ثبت سفارش، هزینه استاندارد، عوارض وزارت راه و شهرسازی در صورت حمل با ناوگان خارجی، هزینه اسقاط خودروهای فرسوده (تعداد یک تا 4 دستگاه بنا بر حجم موتور)، هزینه بانکی شامل کارمزد بدون احتساب سود و خسارت تاخیر تادیه دیون که این هزینهها جمعا حدود ۶۰ درصد به قیمت تمام شده خودرو اضافه میکنند.

پس از این واردکننده باید هزینههای صورتگرفته در مرحله پیش از تحویل خودرو به مشتریان را بپردازد. این هزینهها شامل هزینه خدمات پس از فروش، هزینههای انبارداری داخل شرکت و هزینههای بازرسی قبل از تحویل خودرو به مشتری (PDI) است. در این میان PDI شامل حملونقل ترانزیت از گمرک به مرکز PDI، حملونقل و توزیع از مرکز PDI به عاملیت در سطح کشور را شامل میشود. بعد از این مرحله، واردکننده باید هزینه شمارهگذاری خودرو را که حدود ۱۰ درصد هزینه C&F (قیمت خرید خودرو + هزینه حمل به ایران) را تشکیل میدهد، واریز کند. بهطور معمول حدود هشت درصد قیمت C&F بهعنوان هزینههای عوارض و مالیات شمارهگذاری از سوی اداره دارایی دریافت میشود.یکی از نکات قابل تامل در قیمت خودروهای وارداتی آن است که واردکننده پس از این موارد باید 9 درصد مالیات ارزش افزوده خودروهای وارداتی را نیز به خزانه دولت واریز کند که بعد فروش خودرو از مشتری دریافت میکند.بنابراین قیمت نهایی فروش نقدی به خریداران عبارت است؛ مبلغ قیمت تمام شده براساس 14 مولفه ذکر شده، به علاوه 7 درصد مبلغ قیمت تمام شده (شامل سایرهزینهها، سود نمایندگی و واردکننده) بهعنوان سود ناويژه و 3 درصد ارزش CIF خودرو بابت گارانتی و ارائه خدمات پس از فروش است. این در حالی است که در صورت پیشفروش کردن یا فروش اقساطی مابهالتفاوت برابر دستورالعمل مصوب دریافت خواهد شد.

بر این اساس برخی از واردکنندگان معتقدند واردات خودرو به کشور از عوارض 100 تا 110 درصدی برخوردار است که در صورت کاهش سود 7درصدی واردکنندگان، نزدیک به 93 تا 103 درصد آن ازسوی دولت دریافت میشود. به گفته فرهاد احتشامزاد، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در گفتوگو با «دنیای اقتصاد» براساس آییننامه محاسبه قیمت تمامشده که در سال 1393 ابلاغ شده، سود واقعی براساس اجزای قیمتی، یعنی اجزای پایهای قیمتی، مازاد بر آن 7 درصد در نظر گرفته شده است. که این 7 درصد شامل هزینههای سربار، مالی و عملیاتی و... است.وی با اشاره به اینکه پارامترهای غیرتعرفهای بسیاری نیز در این میان بر قیمت وارداتیها اثر گذار است، عنوان میکند: 14 سرفصل هزینه را واردکننده باید پرداخت کند که همه این هزینهها موجب دو تا دو برابر و نیم شدن قیمت خودروی وارداتی در مقایسه با قیمت جهانی آنها میشود، اما موضوع مهمتر این است که این هزینه در نهایت به مشتریای تحمیل میشود که متقاضی خرید خودروی خارجی است. بر این اساس رئیس انجمن واردکنندگان خودرو معتقد است که قیمت خودروهای وارداتی بیشتر از آنکه ناشی از عملکرد واردکنندگان باشد ناشی از عوارض متعددی است که دولت دریافت میکند.

در حالی رئیس انجمن واردکنندگان خودرو تاکید دارد که سود شرکتهای واردکننده تحت کنترل است و سازمان حمایت روی آن نظارت دارد که برخی از خبرها حکایت از آن دارد که با وجود دستورالعمل تعیین ضوابط قیمت خودروهای وارداتی اما برخی از شرکتها سود 12 تا 15 درصدی را از مشتری دریافت میکنند که این موضوع نیز موجب افزایش قیمت این خودروها میشود. با وجود این واردکنندگان معتقدند که بازار خودروهای وارداتی رقابتی است بر این اساس هیچ شرکتی نمیتواند در بازار رقابتی سود بیشتری را دریافت کند.فربد زاوه، کارشناس خودرو در گفتوگو با «دنیای اقتصاد» در این باره میگوید: بازار خودروهای وارداتی رقابتی است؛ بنابراین شرکتها مجبورند برای آنکه در رقابت با همتایان خود جا نمانند براساس بازار قیمت خود را تعیین کنند؛ بنابراین سود بیش از 7 درصد دریافت نمیکنند. زاوه با بیان اینکه سود 12 تا 15 درصد مربوط به خودروهای خاص است، عنوان میکند: برخی از شرکتها که تامین خودروهایشان به سختی صورت میگیرد یا برخی از خودروها که در بازار کمیاب هستند براین اساس قیمتگذاری میشوند و این سود میان همه واردکنندگان عمومیت ندارد.

وی معتقد است بازار خودروهای وارداتی در حال حاضر جذابیت چندانی برای سرمایهگذاری ندارد چون حقوق و عوارض بسیاری دریافت میشود که قیمت خودروها را افزایش میدهد؛ بنابراین میزان فروش واردکنندگان نیز تحت الشعاع این موضوع قرار گرفته است. بهرغم آنکه واردکنندگان تمایل چندانی به نظارت دولت بر قیمتگذاری خودروهای وارداتی ندارند، اما آنگونه که بهنظر میرسد دولت، نظارت بر بازار خودروهای وارداتی از کنتر ل قیمت تا نحوه ورود تاکید بسیاری دارد تا بازار خودروهای خارجی نیز ساماندهی شود. در این میان یکی از نکات قابل توجه ساماندهی واردات خودرو از طریق ورود شرکتهای مادر به کشور است که نقش مهمی در قیمت خودروهای وارداتی دارد. به گفته مقامات دولتی، از آنجا که نمایندگیهای رسمی خودروسازان خارجی در زمان تحریم نمیتوانستند بهطور مستقیم از خودروسازان خارجی خرید کنند و از تخفیفهای مربوطه بهرهمند شوند؛ بنابراین ورود خودرو به کشور بهصورت غیرمستقیم صورت میگرفت که موجب افزایش هزینه آنها شده است. بر این اساس دولت سعی دارد با حذف ورود خودرو توسط شرکتهای غیرمستقیم ضمن نظمبخشی به بازار وارداتیها تا حدوی به تعدیل در قیمت خودروهای خارجی نیز بپردازد. هرچند دیدگاه دولت درخصوص ساماندهی بازار وارداتیها قابلقبول است، اما هزینهها و عوارض اخذ شده از خودروهای وارداتی نشان از آن دارد که دولت باید بازنگری جدی روی حقوق و عوارض واردات خودرو داشته باشد؛ زیرا هزینههای مترتب بر واردات خودرو در نهایت از جیب مشتری است که پرداخت میشود.

Shahrokh
10-10-2016, 21:31
دوستان چالشی طرح کردند به این صورت:

دوست گرامی من :
احساس میکنم تفکری بسیار اشتباه در جامعه ما شکل گرفته و آن هم این است که احساس میکنیم هر چیزی که در جهان وجود دارد را ما باید بسازیم.
در کجای دنیا رسم بر این است که کشورها تمام نیازهای خودشان را برآورده نمایند ؟ چرا به جای هزینه و صرف وقت برای تولیدات ارزشمندتر باید هرچیزی که گیرمان می آید را بسازیم ؟ تجربه بلاهت بارمان در مونتاژ و تولید خودروکاف نبود که حالا باید سروقت هواپیما هم برویم >؟
اگر یک هزارم این پولهای حیف و میل شده در صنعت پتروشیمی این مملکت هزینه میشد الان جای دیگری بودیم . اگر این پولهای یامفت هزینه تجهیز دانشگاهها و مراکز آکادمیک میشد بازخورد بالاتری داشتیم.
دوست گرامی من ، شما استاد هستین و من مطمئنم اظهارنظرهای شما کاملاً کارشناسی و از روی علم و تجربه است . اما به من بیسواد هم حق بدید که با یک حسابه سرانگشتی به این نتیجه برسم که دلیلی نداره از واشر زودپز تا سانتریفیوژ نیروگاه هسته ای را خودمان تولید کنیم .
بحث تحریمها و شرایط خاص رو هم میپذیرم اما باور بفرمایید هزینه های هنگفتی را برای هیچ و پوچ پرداخت میکنیم و آخر هم.....

موفق باشید

قبل از اینکه بنده نظرم رو عرض کنم دوست داریم این رو بگم که این دو جمله:

1- ما باید بهترین محصولات موجود رو از بهترین تولید کنندگان بخریم (مانند خرید ای تی ار 72 - 600، ارباس 380، 350 و 777 و 787 و ..)
2- ما باید در راستای کسب توانمندی صنعتی حرکت کنیم (مانند ایران 140 که البته ایران 140 تا الان یک مونتاژ بوده و نه طراحی و ساخت به معنای گسترده)

با یکدیگر منافاتی ندارند. بلکه اگر گزینه 1 و گزینه 2 به صورت همزمان انجام شود، خصوصا برای کشور ما ایران با شرایط خاصش که در خصوص این شرایط خاص در ادامه شرح خواهم داد، به بهترین وضعیت می رسیم.

الان در کشور ما دچار بلای دو قطبی هستیم (فکر کنم این موضوع رو تا حالا چند باری در انجمن گفته ام ! ). یک قطب میگه ما باید بریم هواپیما بخریم و اصلا لزومی نداره وارد طراحی و ساخت بشویم. یک قطب میگه چرا رفتید ارباس خریدید؟ چرا بحث انتقال تکنولوژی رو مطرح نکردید؟ خب چرا نگفتید که فلان فروند از ارباسها در ایران مونتاژ شود؟ این قطب دوم که از این حرف ها می زند هم با این حرفش نشان می دهد که شناختی از طراحی، ساخت و مونتاژ هواپیما ندارد. این نگاه دو قطبی به نظر بنده سازنده نیست. بلکه مخرب هست. ما هم باید بهترین ها رو بخریم. و هم باید در حد توانمان، رو به جلو حرکت کنیم. حال سوال پیش میاد که این حرکت رو به جلوی ما تا کجا باید باشد؟ که پاسخ بنده این هست که کسب توانمندی حد بالا ندارد.

حال برای اینکه برسیم به اینکه چرا به نظر بنده، برای کشور ایران، هر دو گزینه 1 و 2 که در بالا عرض شد لازم و ضروری است و چرا مثلا هلند و نروژ و سنگاپور و استرالیا این نگاه رو ندارند و مثلا این کشورها برند خودروسازی ندارند، باید هر کشوری رو در موقعیت ژئوپلتیک فعلیش سنجید. به بیان دیگر، وضعیت ژئوپلتیک ایران، با استرالیا و نروژ و هلند در زمان فعلی یکی نیست. مثلا هلند زمانی کارخانه فوکر داشته و هواپیما می ساخته و نیز کامیونهایی با برند داف تولید می کرده و لابد کشتی سازی و قطار سازی و ... هم داشته. اما امروز فوکر رو ندارد (کامیون و قطار و کشتی را نمی دانم). چون شرایطش فرق کرده. اما شرایط ژئوپلتیک امروز ایران، مثلا با شرایط ژئوپلتیک هلند، فرانسه، بریتانیا و آلمان قبل از جنگ جهانی دوم و قبل تر از آن یکی است. آیا در آن روزگار ارباسی وجود داشته که هر کشور اروپایی درش شریک باشد؟ یا هر کشوری، به تنهایی کار می کرده؟ یا اگر همکاری ای بوده به گستردگی امروز بوده؟

الان اگر به چین نگاه کنیم، می بینیم که هم هواپیما می خرد، هم ارباس 320 مونتاژ می کند و در کمال تعجب (البته در نگاه اول) به دنبال مونتاژ 737 هست و همزمان با اینها comac 919 و ARJ21 رو توسعه می دهد. البته در توسعه محصولات داخلیش هم از قطعات غیر چینی استفاده می کند و باز هم البته، حواسش به این هست خودش هم کم کم برود سمت ساخت موتورهای توربوفن چینی. پس تا اینجای کار، چین آن دو گزینه ای که بنده در بالا اشاره کردم را دارد مو به مو پیاده می کند. چرا چین این کار رو می کند اما استرالیا نه؟ به نظر بنده پاسخ رو باید در این یافت که موقعیت ژئوپلتیک چین، با استرالیا تفاوت دارد. این برای ایران هم صادق است.

حال تا اینجای بحث رو داشته باشیم تا در ادامه موارد دیگری عرض شود.

این رو هم اضافه کنم که در این جمله:

اگر یک هزارم این پولهای حیف و میل شده در صنعت پتروشیمی این مملکت هزینه میشد الان جای دیگری بودیم . اگر این پولهای یامفت هزینه تجهیز دانشگاهها و مراکز آکادمیک میشد بازخورد بالاتری داشتیم.
واژه "هزارم" یک واژه احساسی است. دوستمون جناب فربد خودشان حتما تصدیق می کنند که واقعا این طور نبوده که مثلا فلان میزان پول صرف فلان صنعت شده باشد و دقیقا یک هزارم آن می توانسته پتروشیمی مان رو از این رو به این رو کند. لذا بنده درخواست دارم در تحلیلهایمان از احساس دوری کنیم و خصوصا در زمینه عدد و رقم، مستند و مستدل جلو برویم.

lilisam
11-10-2016, 09:42
سلام روز همه بخیر
این بحث در این انجمن پایان ندارد و همیشه هم جذابیت خودش را دارد
کشور یک سری درامد ها دارد نفت و گاز و فرش و پسته و صادرات محصولات غیر نفتی
اگر انها را ۵ عدد تجسم کنیم در خواست برای مصرف ۱۰۰ است
شما به هر بخش تولید یا اقتصاد که سر بزنید متولی سیاسی ان حرف اقتصاد مقاومتی و تولید داخل کردن می نماید در صورتی که کسی حرفی از کسب سرمایه برای توسعه اقتصادی نمی زند
ما در مثال پیدا کردن در دنیا رغیب نداریم ژاپن یا چین جزا ادرس های مورد علاقه ما هستند ولی در کل کشور یک کارشناس یا محقق ژاپن یا چین نداریم که هم به تاریخ انها هم به شرایط انها اشنایی داشته باشد
شاید که چین همه چیز تولید می کند برادر های عزیز بازار خودش برای این تولید ها کافی می باشد و با شراکت شروع کرد ولی برنامه داشت جای ۳۰ سال راه رو ۱۰ ساله رفت ولی هنوز معلوم نیست همین ۹۱۹ انها موفق باشد یا خیر

اقتصاد فرمول ها و شرایط وپژه ای دارد و در ان احتمال و شاید فرار دهنده سرمایه و سرمایه گذار است
و بدون سرمایه و سرمایه گذار هیچ اقتصاد دولتی در دنیا موفق نشده نه شوروی نه چین در زمان اقتصاد کومونیستی
ما در یکی از بدترین شرایط از دید اقتصادی شاید باشیم
اقتصاد دینی ارمانی ومورد نیاز
کشور نیاز شدیدی به ایجاد اشتغال دارد ولی کشور برای دو روز تاسوعا و عاشورا یک هفته تعطیل می شود یک نفر هم نیست همین یک هفته رو از دید گردش مالی در اقتصاد کشور حساب کند
شما اگر مدیریت سرمایه داشته باشید و مشکل سرمایه گذاری نداشته باشید و یک متولی برای این کارها داشته باشید هر کاری بخواهد می تواند بکنید
شاید از این کلمه خیلی ها ناراحت بشوند ولی سیستم های اقتصادی با فرهنگ و ادیان کاری ندارد و بر پایه سود و تولید جلو می رود

ما برای توسعه یا باید سرمایه رو داشته باشیم دنبال تکنولوژی باشیم یا باید تکنولوژی را داشته باشیم فقط دنبال سرمایه باشیم
در جلسات دنبال هر دو هستیم حالا کدام ادم عاقلی حاضر می شود برای خودش رغیب درست با سرمایه گذاری و دست خودش این کار را بکند
به این دلیل است که می توان مثال های زیادی از عدم موفقیت در داخل سازی ها می توان زد
ایران ۱۴۰ به خودی خودش که مشکلی ندارد و اصل تولید هواپیما هم مشکلی ندارد ولی به دلیل ضعف های ما در روابط و مشکلاتی که تکرار نمی کنم رفته ایم با اوکراینی ها قرار داد بستیم
شریک ما شریک درستی نیست و چون بی تعهد است به همین دلیل خود ایران ۱۴۰ هم مشکلات زیادی دارد
چینی ها با همین اناتونف جدیدا تفاهم کردن رفتن مدل ی را که می خواستن را به کل خریدن دنبال تولید مشترک یا سرمایه گذاری مشترک نبودن بعدش هم شنیدم اناتونف ورشکست شد

از دید من باید اول کشور بنیه اقتصاد ی خود را قوی کنید تولید و سرمایه گذار پشت ان خود به خود خواهد امد نه دستوری نه با مذاکرات وزارت خانه ای
بخش خصوصی باید قدرت پیدا کند
امروز بخش خصوصی ما یک دلال دیده می شود تا یک تولید کننده

و سرمایه کشور معادل ۲۰۰ فروند هواپیما جدید سالی به سوبسید می رود
البته شرایط در حال تغییر می باشد و خیلی ها از بالا ترین مقامات تا سطح وزارت خانه ها به این نتایج رسیده اند و کم کم رو به خصوصی سازی واقعی هستیم
واقعیت ان است که سیستم دولتی انقدر فساد دار شده و انقدر بی سرمایه که راهی جزا خصوصی سازی نیست
به همه شما توصیه می کنم مطالب اقای توکلی را در سایت الف بخوانید

روز شما بخیر