PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دلیل اصلی بی مزگی غذاهای هواپیما کشف شد!

Behrang
27-04-2014, 06:55
پژوهش جدید محققان به بررسی دلیل بد بودن مزه غذاها در سفرهای هوایی پرداخته است.

به گزارش ایسنا، غذاهای ارائه شده در سفرهای هوایی هر چقدر هم که برای آنها زحمت کشیده شده باشد، باز هم به مذاق انسان خوش نمیآید و اکنون محققان مقصر آن را غدد چشایی معرفی کردهاند.

به گفته گرانت میکلز، آشپز اجرایی برنامه توسعه آشپزی سرآشپز آسمان LSG لوفتهانزا، در ارتفاع 35 هزار پایی، اولین چیزی که از دست میرود، حس چشایی است.

بنظر میرسد که هر نوع غذا از ماهی و گوشت گرفته تا انواع پاستا، در هوا طعمی بیمزهتر از زمین دارند.

یافتههای میکلز از پژوهش دانشمندان موسسه فرانهوفر آلمان پشتیبانی میکند که مواد غذایی را در سطح دریا و شرایط تحت فشار آزمایش میکردند.

این آزمایش نشان داد که جو کابین در کنار هوای خشک درون اطاقک هواپیما، باعث بیحس شدن غدد چشایی میشود که مشابه حالت سرماخوردگی است.

در این حالت، درک مسافران از شوری و شیرینی تا 30 درصد در ارتفاع بالا کاهش مییابد.

کاهش رطوبت در کابین همچنین بینی را خشک کرده و حسگرهای عطر و طعم را که برای چشیدن بوی افزودنیها یا غذا ضروری هستند، بیحس میکند.

میکلز از طراحی یک نمایه عطر و طعم برای متعادل کردن چهار حس چشایی شیرینی، ترشی، شوری و تلخی خبر داد اما خاطرنشان کرد این مزه «خوشطعم» است که جزء اصلی طعم مناسب غذاهای هواپیمایی است.

این پژوهش در پی تحقیقات دیگری بوده که بر اساس آن، نوع صدایی که انسان در درون کابین هواپیما در معرض آن قرار دارد، بر غدد چشایی تاثیر گذاشته، حس شوری و شیرینی را کاهش و حس تردی را افزایش میدهد.

Captainmsm
27-04-2014, 10:26
سلام ؛

سه حالته ! یا من مشکل دارم یا این مقاله مشکل داره ... یا باید اعلام کنم من مثال نقضم ... :-15

شکمی با روحیه سیری ناپذیری دارم که از قضا روی مزه هم خیلی حساس هستن ایشون :01 (5): ، ولی همیشه در ارتفاع هم از غذا لذت بردم ، جالبه که وقتی همون غذارو میارم خونه ، به خوشمزگی اون بالا نیست !

حالا جواب سوال کدومه ؟ خواهش میکنم نگید من مشکل دارم که دچار یأس فلسفی شکمی میشم :-79
شایدم کترینگ ما مثال نقض باشه

ای بابا ... باز گرسنم شد :-S

FERDOWSI
27-04-2014, 11:38
اگه شما شغلتون پروازه، این نتایج مربوط به غذاخوردن اون بالا شامل شما نمیشه.

چون همیشه غذاخوردن تو محل کار لذت خاصی داره!!!

EP-HSA
27-04-2014, 12:29
سلام
مگرردر ارتفاع ٣٥٠٠٠ پايي از نظر فشار ارتفاع كابين چقدره؟
فكر نميكنم با اين جت هاي امروزه ارتفاعي بيش از ٦ يا ٧ هزارپا داشته باشه و روي كره زمين نقاطي هستند با اين ارتفاع كه داراي سكنه هستند و اين افراد هر روز از خوردن غذا با طعم هاي مختلف لذت ميبرند!!!

lilisam
27-04-2014, 13:25
سلام
یکی از دلایل اصلی هزینه است
دیشب با امارات پرواز داشتم
هم تند بود هم خوش مزه پول بدن غذا خوش مزه می گردد
ساندویچ کالباس بی مزه است
با تشکر

atr72-600
27-04-2014, 18:06
من فکر میکنم کلا خوراکی هایی که برای پرواز تهیه میشه به دلیل شرایط پخت خاص " بیش از حد بهداشتی " دارا مزه خوراکی های خونگی رو ندارند
با این همه یکبار توی پرواز به دبی هواپیمایی کاسپین ، توپولوف خدابیامرز ( همونی که بعدا در قزوین سقوط کرد ) یه چلوکباب خوردم که هنوز بعد از سالها مزه اش زیر زبونمونه.
از بین پروزاهای خارجی هم خوراک های سنگاپور ایرلاین خیلی خوشمزه و بیاد ماندنی هستند
بد مزه ترین خوراکی هم که تاکنون در پرواز خورده ام" علی رغم ظاهرا زیبایش " مربوط میشد به امارات

Shahrokh
28-04-2014, 07:05
من یه چند باری غذای امارات رو خوردم و به نظرم طعم و کیفیت خاصی نداشت و توش ادویه های عجیب و غریبی داره. اما غذاهای ایران ار و ماهان تو پروازهای خارجی از همه چندتا ارلاین خارجی که تا حالا تجربه داشتم بهتر بوده که البته به خاطر هماهنگی بیشتر با سلیقه مسافران ایرانی است.

البته به صورت کلی توصیه میشه تو هواپیما و در هنگام پرواز مسافران خیلی به غذا فکر نکنند و وقتی به مقصد رسیدند با خیال راحت هر چه قدر غذا خواستن میل کنند.