PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : Mig-29A/UB: بازآماد, بروز رسانی و بهینه سازی

ماه
01-07-2010, 19:03
بنام خدا

نخستین جنگنده میگ 29 کشور بدست متخصصان داخلی تعمیر شد و با موفقیت در تبریز به پرواز درآمد.

فرمانده نیروی هوائی ارتش جمهوری اسلامی ایران هنگام پرواز این هواپیما گفت: تمام مراحل بازسازی و تعمیرات اساسی این هواپیمای راهبردی که 9 سال زمین گیر بود، بدست کارکنان متعهد و مجرب پایگاه دوم شکاری تبریز انجام شده است.

سرتیپ شاه صفی افزود: کارکنان متعهد نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در سراسر کشور هم اکنون در این زمینه رقابتی سازنده دارند و دیگر هواپیمای زمین گیر در یگانها نداریم.

وی با اشاره به آمادگی کامل نیروی هوائی برای دفاع از آسمان کشورمان گفت: نهضت قطعه سازی و ارتقا و بهینه سازی انواع هواپیما اکنون و با جدیت هر چه تمام در این نیرو پیگیری می شود.

سرتیپ حلت آبادی، فرمانده پایگاه دوم شکاری تبریز هم گفت: این جنگنده، با بهره گیری از دانش و تجربه متخصصان 18 رشته مرتبط و صرف 14 هزار ساعت کار، بازسازی و آماده پرواز شده است.

همزمان با پرواز این هواپیما نخستین گردان تاکتیکی هواپیماهای آموزشی بدون سرنشین نیز در پایگاه دوم شکاری تبریز آماده فعالیت شد.

mhsedghi
03-07-2010, 12:07
بنام خدا

تعمیر نخستین جنگنده میگ 29 در ایران

نخستین جنگنده میگ 29 کشور بهدست متخصصان داخلی تعمیر شد و با موفقیت در تبریز به پرواز درآمد.

به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دولت، فرمانده نیروی هوايی ارتش جمهوری اسلامی ایران هنگام پرواز این هواپیما گفت: تمام مراحل بازسازی و تعمیرات اساسی این هواپیمای راهبردی که 9 سال زمینگیر بود، بهدست کارکنان متعهد و مجرب پایگاه دوم شکاری تبریز انجام شده است.

سرتیپ شاه صفی افزود: کارکنان متعهد نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در سراسر کشور هم اکنون در این زمینه رقابتی سازنده دارند و دیگر هواپیمای زمین گیر در یگانها نداریم.وی با اشاره به آمادگی کامل نیروی هوايی برای دفاع از آسمان کشورمان گفت: نهضت قطعهسازی و ارتقا و بهینه سازی انواع هواپیما اکنون و با جدیت هر چه تمام در این نیرو پیگیری میشود.

سرتیپ حلتآبادی، فرمانده پایگاه دوم شکاری تبریز نیز گفت: این جنگنده، با بهرهگیری از دانش و تجربه متخصصان 18 رشته مرتبط و صرف 14 هزار ساعت کار، بازسازی و آماده پرواز شده است.همزمان با پرواز این هواپیما نخستین گردان تاکتیکی هواپیماهای آموزشی بدون سرنشین نیز در پایگاه دوم شکاری تبریز آماده فعالیت شد.

بن پایه: رویداد

IRANMODELGROUP
03-07-2010, 17:49
دیگر هواپیمای زمین گیر در یگانها نداریم

دوستان من متوجه نشدم این یعنی چی؟ یعنی هواپیمای زمینگیر نداریم؟؟؟؟ :01 (9):

echo
03-07-2010, 20:43
دوستان من متوجه نشدم این یعنی چی؟ یعنی هواپیمای زمینگیر نداریم؟؟؟؟ :01 (9):
اتفاقا من خوب متوجه شدم .چون هواپیماهایی که ما داریم از رده خارجند و هواپیمایی هم که از رده خارجه زمین گیر محسوب نمی شه...

S.M.J.Tabib
03-07-2010, 21:53
بله کسی دروغ نگفته
به بهانه های مختلف میشه اسم زمینگیر بودن رو از روی یک هواپیما برداشت
در صف اورهال قرار داشتن
زیر اورهال بودن
از رده خارج
و حتی سیو گراند(ذخیره)

mhsedghi
04-07-2010, 10:24
هواپیماهای روسی مان که 9 سال زمینگیر بشه اونم میگ 29 ها وای دیگه بر حال جنگنده های غربی مون. دسترسی به قطعات هواپیماهای روسی کجا و هواپیماهای آمریکایی کجا

maverick100
04-07-2010, 11:27
میشه یکی به من بگه میگ 29 کجاش راهبردیه ؟

Navid Tomcat
04-07-2010, 11:40
ببينيد دوستان

اينكه بگيم هواپيماي زمينگير نداريم كاملا اغراق هست چون نه در ايران حتي در امريكا هم هواپيماي زمين گير داريم نمونه اش زمين گيري چند ماهه اف 15 در امريكا براي بررسي سازه اي پس از يك سانحه

هر جنگنده اي كه يك ايراد چه در زمينه ي الكترونيكي و چه سازه اي داشته باشد زمينگير ميشود حالا ميخواد هواپيما نو باشه ميخواد كهنه ميخواد چند ساعت زمينگير بشه يا چند ماه يا سال

نمونه اش همين FCF هاي كه گاه گداري در پايگاه هاي كشور انجام ميشود هواپيما پس از مدت كوتاهي ( حتي چند روزه يا يكي دو هفته اي ) زمينگيري با انجام FCF به خط پرواز بر ميگيرد

البته اصطلاحا ميگن اف سي افrealease شده يعني مشكلش برطرف شده

اما اگر اف سي اف realease نشه هواپيما باز هم تحت چك و تعمير قرار ميگيره

اما در مورد ميگ 29 نكته ي جالي كه بايد عرض كنيم اينه كه هيچ كدام از قطعات ميگ 29 ها به هم شبيه نيست !!!:01 (13):

يعني موتور ميگ 29 شماره ي 1 به ميگ 29 شماره ي 2 نميخوره و اين خودش باعث وابستگي كشورهاي خريدار به خود روسيه ميشودش

زمينگيري هميشه براي هواپيما هست وقتي هواپيما قراره اورهال بشه هم ميگند هواپيما زمينگير شده

IRANMODELGROUP
04-07-2010, 16:39
يعني موتور ميگ 29 شماره ي 1 به ميگ 29 شماره ي 2 نميخوره و اين خودش باعث وابستگي كشورهاي خريدار به خود روسيه ميشودش

زمينگيري هميشه براي هواپيما هست وقتي هواپيما قراره اورهال بشه هم ميگند هواپيما زمينگير شده دوست من اینی که شما میفرمایید در کل غیر ممکنه .

maverick100
04-07-2010, 20:32
ببينيد دوستان

اينكه بگيم هواپيماي زمينگير نداريم كاملا اغراق هست چون نه در ايران حتي در امريكا هم هواپيماي زمين گير داريم نمونه اش زمين گيري چند ماهه اف 15 در امريكا براي بررسي سازه اي پس از يك سانحه

هر جنگنده اي كه يك ايراد چه در زمينه ي الكترونيكي و چه سازه اي داشته باشد زمينگير ميشود حالا ميخواد هواپيما نو باشه ميخواد كهنه ميخواد چند ساعت زمينگير بشه يا چند ماه يا سال

نمونه اش همين FCF هاي كه گاه گداري در پايگاه هاي كشور انجام ميشود هواپيما پس از مدت كوتاهي ( حتي چند روزه يا يكي دو هفته اي ) زمينگيري با انجام FCF به خط پرواز بر ميگيرد

البته اصطلاحا ميگن اف سي افrealease شده يعني مشكلش برطرف شده

اما اگر اف سي اف realease نشه هواپيما باز هم تحت چك و تعمير قرار ميگيره

اما در مورد ميگ 29 نكته ي جالي كه بايد عرض كنيم اينه كه هيچ كدام از قطعات ميگ 29 ها به هم شبيه نيست !!!:01 (13):

زمينگيري هميشه براي هواپيما هست وقتي هواپيما قراره اورهال بشه هم ميگند هواپيما زمينگير شده

با تشکر از شما دوست عزیز به چه دلیل میفرمایید که موتور شماره ی یک به به شماره ی 2 نمیخوره ؟ در ضمن ایران فکر نکنم در زمینه ی اورهال میگ 29 با مشکل مواجه بشه چون اوائل خریداری یک عده از مستشاران هندی به ایران آمدند و به دلیل پشتیبانی بد روسها آموزشی دادند

mohammad_m
04-07-2010, 22:23
با تشکر از شما دوست عزیز به چه دلیل میفرمایید که موتور شماره ی یک به به شماره ی 2 نمیخوره ؟

بدلیل اینکه موتورها رو جوری ساختن که موتور سمت راست با چپ رو شما نمی تونی با هم جابجا کنی! و موتور سمت راست الزاما مال جایگاه سمت راست هست و موتور سمت چپ بالعکس!

البته روسها در تمام هواپیماهاشون این کارو می کردن،

اما اخیرا شنیدم در هواپیمای SU-35bm دست از این دیونگی برداشتن.

Navid Tomcat
04-07-2010, 23:00
متاسفانه ممكنه

بنده خودم اولين بار كه شنيدم شاخ دراوردم و باور نكردم تااينكه از زبان يكي از خلبانان نيروي هوايي شنيدم علت زمينگيري ميگ 29 هاي ما هم همين مورد هست

با تشکر از شما دوست عزیز به چه دلیل میفرمایید که موتور شماره ی یک به به شماره ی 2 نمیخوره ؟ در ضمن ایران فکر نکنم در زمینه ی اورهال میگ 29 با مشکل مواجه بشه چون اوائل خریداری یک عده از مستشاران هندی به ایران آمدند و به دلیل پشتیبانی بد روسها آموزشی دادند دوست عزيز مشكل قطعه هست نه تكنسين كاربلد وقتي قطعات هواپيماها يكي در ميان متفاوت است تعمير هر ميگ 29 هم خودش دردسري بزرگ دارد اما اگر قطعات دقيقا مثل هم بود ( مثل جنگنده هاي غربي ) كار ساخت و تعمير جنگنده ها هم اسان تر ميشد

اما يه نكته ي بي ربط ولي جالب

در اف 7 يا همون كپي چيني ميگ 21 ، هر هواپيما داراي چيدمان كاكپيت متفاوتي است مثلا فلان دكمه در اف 7 شماره ي 1 سمت راست شماست و در اف 7 شماره ي 2 سمت چپ كلا هواپيماي پردردسريه
علت كم طرفدار بودن هواپيماهاي شرقي هم يكيش همين عوامل است

nasir irani
05-07-2010, 01:10
تعمير جنگنده ميگ 29 توان رزم هوايي ايران را افزايش ميدهد
معاون عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران،گفت: موفقیت متخصصان داخلی در تعمیر و بازسازی نخستین جنگنده میگ 29 سبب ارتقای توان رزم نیروی هوایی ارتش می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا، سیدمحمد علوی با اشاره به توانمندی متخصصات داخلی در تعمیر و مرمت هواپیماهای " میگ 29 "به رغم اعمال تحریمهای گسترده علیه صنعت هوایی کشور، اظهار داشت: این توانایی در استقلال نیروی هوایی نیز تاثیر بسزایی دارد که به برکت انقلاب و اعمال تحریمها به دست آمده است.
علوی با تاکید بر اینکه نهضت قطعه سازی مدتها است به دست کارکنان فنی و پرسنل جهادی نیروی هوایی ارتش آغاز شده است، گفت: هرچند مدتهاست متخصصان داخلی به توانایی تعمیر هواپیماهای غربی دست یافته بودند اما در تعمیر و مرمت هواپیماهای شرقی با مشکلاتی رو به رو بودند، که این مشکل امروز برطرف شده است.
این مقام مسوول در نیروی هوایی ارتش با بیان اینکه چند سالی است متخصصات به توانایی لازم برای تعمیر هواپیماهای شرقی دست یافته اند، اظهار داشت: پرسنل فنی نیروی هوایی با تامین قطعات، یک هواپیمای میگ 29 را که در پایگاه دوم شکاری تبریز بیش از 10 سال زمین گیر بود، تعمیر و اورهال کردند.
علوی ادامه داد: این هواپیما توانست در مقابل دوربین رسانه ها پرواز خود را با موفقیت انجام دهد و این موفقیت بزرگ به ثبت رسید.
معاون عملیات نیروی هوایی ارتش همچنین خاطرنشان کرد، متخصصان داخلی پیش از این تعمیر هواپیماهای شکاری سوخوی 24 را با موفقیت انجام داده بودند.وی با تاکید بر اینکه امروز این نهضت در تمامی پایگاه های نیروی هوایی کشور با جدیت دنبال می شود، افزود: امروز می توان مدعی شد 100 درصد تعمیر و آماده سازی تمامی هواپیماهای شکاری در داخل کشور انجام میشود.
علوی گفت: اورهال هواپیماهای شرقی به اندازه هزینه خرید یک هواپیما هزینه بر است به گونهای که در برخی موارد تامین قطعات حتی از خرید یک هواپیما گرانتر خواهد بود.
وی افزود: بر این اساس میتوان گفت که این دستاورد فنی متخصصان داخلی صرفه جویی ارزی را برای کشور به دنبال داشته است.
این مقام مسوول در نیروی هوایی ارتش به اعمال تحریمها در صنعت هوایی بخصوص ممنوعیت فروش قطعات هواپیماهای شکاری اشاره کرد و اظهار داشت: هرچند در گذشته متخصصان داخلی توانایی کمی در ساخت قطعات تخصصی و پیچیده هواپیماهای شکاری داشتند اما امروز متخصصان ایرانی توانسته اند بر این مشکل غلبه کنند.
http://rssnews.ir/News-75603.html

Friendship_Pilot
05-07-2010, 01:36
نمیدونم باید برای خودم متاسف باشم که چنین دیدگاهی دارم یا برای خبرگزاریها که چنین ددگاهی در من بوجود میارن

یک موفقیت بزرگ و یک پیشرفت مسلم چنان بیش از اندازه بزرگنمایی و تو بوق و کرنا میشه که آدم حالش بهم میخوره

همیشه همینیم

به یک پیشرفت علمی و تخصصی غیرقابل انکار دست پیدا مینیم , اما بعد همچین ازش صحبت میکنیم که کسی باور نکنه

موشک هوا میکنیم اما یه جوری صحبت میکنیم انگار فضا رو تسخیر کردیم , هواپیما اورهال میکنیم همچین آب و تاب میدیم که انگار اونو ساختیم , خط مونتاژ ایران 140 راه میندازیم همچین تبلیغات میکنیم انگار شاتل ساختیم

همینه که هیچوقت دستاوردهای انکار ناپذیر علمی و تخصصیمون از دید مردم جدی گرفته نمیشه , حیف نیست ؟؟؟

Motimann
05-07-2010, 06:58
با سلام؛
1- با توجه به پايان عمر عملياتی رسمی ميگهای 29 ايران و در نتيجه پايان پشتيبانی رسمی سازنده، کشورمان سالهاست که تعمير اساسی ميگ 29 رو انجام ميدهد که ميتوانيد در 3 دقيقه پايانی فيلم زير که از شبکه تهران پخش شده همه واقعيت رو با چشمان خودتون ببينيد و با گوشهای خودتون بشنويد:
http://www.izles.net/mrsRkUyU28B/iriaf-overhaul-2-3.html (http://www.izles.net/mrsRkUyU28B/iriaf-overhaul-2-3.html)
http://www.youtube.com/watch?v=nihIpFbF71Y (http://www.youtube.com/watch?v=nihIpFbF71Y)

2- با توجه به پايان عمر عملياتی، ايران چهار سال پيش 50 دستگاه موتور ميگ 29 از روسيه خريداری کرد (که خبرش در تمامی خبرگزاريهای داخلی و خارجی منعکس شد) و موتور تمامی ميگهای خود را تعويض نمود.
3- در شش سال نخست از دوره 9 ساله مطرح شده، ايران مشکلی برای خريدهای تسليحاتی از روسيه نداشته است (خريد تور ام-1، سوخوی 25، ...). از طرف ديگر علاوه بر شمار زيادی از کشورهای آسياي ميانه و قفقاز و نيز دوست صميمی یعنی روسيه سفيد، کشورهای سوريه و سودان که با ايران بالاترين مراودات نظامی را دارند نيز از ميگ 29 استفاده می کنند. از اينرو تهيه قطعات يدکی برای ميگهای ايران بسيار راحت بوده و هست. پس مشکل ميگ زمينگير (اگر کل خبر راست باشد)، مشکل موتور و يا قطعه يدکی نبوده است و مي بايد مشکلی بسيار حادتر (مانند خرد شدن لندينگ گير در زمان فرود، استفاده خلبان از اجکشن سيت پس از فرود و در نتيجه آسيب ديدن کاکپيت، برخورد ميگ با شيلتر و يا هواپيماهای ديگر، ...) مطرح بوده باشد.

4- اگر به سايت رسمی شرکت کليموف مراجعه کنيد (که فکر کنم معتبرتر از ادعاها و داستانهای بی سر و ته و بدون پشتوانه علمی برخی مسؤولان نمايشگاههای نيروی هوايی است که برای سرگمی بازديد کنندگان از خود مطرح ميکنند)
http://en.klimov.ru/production/aircraft/RD-33-family/ (http://en.klimov.ru/production/aircraft/RD-33-family/)
توضيحات زير را درباره موتور RD-33 ارائه نموده است:

Engineering excellence

The engine features a modular design, which means that individual parts, units and modules can be repaired or replaced in the field

اين يک واقعيت است که موتور ميگ 29 يک موتور بسيار موفق بوده که علاوه بر ميگ 29 بر رویFC-1 ، ميگ 21 بهينه سازی شده و ميراژهای آفريقای جنوبی نيز با موفقيت آزمايش شده است که همگی تک موتور هستند. پس موضوع سازگاری موتور چپ و راست به نظر بنده (که ممکن است نادرست باشد) غير قابل باور است.

نتيجه گيری:
ادعاهايی از اين دست هر از چندگاهی در خبرگزاريهای داخلی مطرح مي شوند که کاربردی به جز ايجاد روحيه خودباوری در مردم و يا جنگ روانی-تبليغاتی پس از مطرح شدن موضوع قطعنامه ها ندارند.

Shahrokh
05-07-2010, 07:14
در محصولات روسي قطعات مشابه قابل جايگزيني نيستند. اين مساله حقيقت داره. اينكه موتور چپ و راست قابل جايگزين كردن نباشند خيلي عجيب نيست

Reza Zr1
06-07-2010, 12:01
من با یکی از اعضای نهاجا تو رژه امسال ارتش صحبت میکردم اونم گفته ی Shahrokh رو تایید می کرد

ایشون جنگنده های غربی رو نسبت به جنگنده های روسی به خصوص سوخو و میگ ها ( حاضر در ایران ) برتر میدونستند حتی من سن بالای فانتوم ها و تایگرها و تامکت ها و ... رو به ایشون یادآوری کردم و ازشون پرسیدم نمیخواید اینا رو بازنشسته کنید و براشون Su-30 رو مثال زدم ولی ایشون گفتن اگه لازم باشه 30 سال دیگه هم این جنگنده ای آمریکایی در خدمت خواهند بود

maverick100
07-07-2010, 12:06
آخه دوست عزیز فانتوم با اون بدنه ی کهنش چطور تا 30 سال دیگه پرواز کنه ؟ فکر میکنید اگر امکان خرید جنگنده بود فانتومها را جایگزین نمیکردند ؟ یعنی مسئولین به فکر نیستند ؟ نه مطمئن باشید اگه فانتوم هنوز پرواز میکنه به دلیل نبودن جایگزین مناسب برای آن است

S.M.J.Tabib
07-07-2010, 20:47
آخه دوست عزیز فانتوم با اون بدنه ی کهنش چطور تا 30 سال دیگه پرواز کنه ؟ فکر میکنید اگر امکان خرید جنگنده بود فانتومها را جایگزین نمیکردند ؟ یعنی مسئولین به فکر نیستند ؟ نه مطمئن باشید اگه فانتوم هنوز پرواز میکنه به دلیل نبودن جایگزین مناسب برای آن است
وقتی ما فانتوم 42 ساله داریم که پرواز می کند پس نتیجه می گیریم که لابد یک فکری کرده اند که با این سن و سال بتوانند تا حدودی safe پرواز بکنند (حرف من شوخی نبود) و احتمالا وقتی تا الان پرواز کرده اند پس باز هم می توانند پرواز کنند. ولی مسلما با هزینه زیاد
بله مسلما دلیل پرواز کردن این فانتومها به خاطر نبود جایگزین مناسب است
وگرنه یادمه 6 سال پیش می گفتند که 4-5 سال بعد (یعنی 1-2 سال قبل) F-4 ها و F-5 ها باید از رده خارج بشوند که هیچ اتفاقی نیفتاد در حالیکه توی این مملکت هنوز F-5A مربوط به 46 سال پیش و F-4D مربوط به 42 سال قبل پرواز می کنند

phoenix12
07-07-2010, 22:55

سلام
معلومه كه نميتونه تا الان هم بيشتر از حدش ازشون كار كشيدند و تو هر كشوري بود تا الان بازنشست شده بودند، يا اگه ساخت روسيه و چين و ... بودند تا حالا يا سقوط كرده بودند يا گراند شده و از رده خارج :01 (18):
در اون مورد هم شما مطمئن باش كه به فكرند :01 (31)::01:
آقا كلي گشتم تا اين شكلك ديوار را پيدا كردم،مسئولان لطف كنند شكلك هايي كه زياد استفاده ميشه! بيارند صفحه اصلي!!:01 (25):

maverick100
08-07-2010, 11:00
با سلام دوست من من نگفتم مسئولين به فکر نيستند گفتم که اگر امکان خريداري بود حتما خريداري ميشد يادش به خير سال دوم دبيرستان در هفته ي مشاغل پدر دوست عزيزم شهيد محمد باقر گردان به کلاس ما آمد من در طي صحبت هاي ايشان فهميدم که درست است که فانتوم مثلا هنوز پرواز ميکند اما ديگر کارايي 30 سال پيش را ندارد و مانور سنگين نميتواند انجام دهد به دليل بدنه ي کهنه اين شهيد بزرگوار در سال گذشته در شاهين شهر اصفهان در حين آموزش خلبان براي ايران 140 به فيض شهادت نايل آمدند قسمت ايشان بود که در جنگ شهيد نشوند

S.M.J.Tabib
08-07-2010, 13:47
ولی من خودم به شخصه احتمال می دهم که در صها و هسا و ... یک فکر اساسی برای سازه های هواپیماها کردند
البته نه همه
چون بعضی وقتها از همون F-4D چنان مانورهایی دیده میشه که آدم به اینکه در چه دهه ای زندگی میکنه شک میکنه!!!
یا مثلا F-5A/B/E/F طبیعتا وقتی ایران با موفقیت تمام توانسته در سازه هایشان دست ببرد(در مورد F-5A تبدیل آنها به F-5B Simorgh و در مورد F-5E هم که صاعقه ها) پس حتما می توانند از پس عمر دهی سازه های اف-5 هم بر بیایند
ولی مشکل اصلی یعنی موتور و اویونیک و رادار و موشک رو دیگه نمیشه کاریش کرد چون از پیچیده ترین و غیر قابل دسترس ترین علوم روز بشر هستند

البته در مورد میگ-29 و سوخو-24 که بحث همین تاپیک هست واقعا هیچ اطلاعی ندارم و هیچ حدسی هم نمی توانم بزنم که ایران چقدر از قطعاتش رو میتونه بسازه

ولی با توجه به اینکه نه در زمانی مثل قبل از انقلاب بوده اند که دائم پرواز داشته باشند و نه جنگ و خسارت دیده اند پس نباید وضعیت گریه آوری داشته باشند

phoenix12
08-07-2010, 18:21
با سلام دوست من من نگفتم مسئولين به فکر نيستند گفتم که اگر امکان خريداري بود حتما خريداري ميشد يادش به خير سال دوم دبيرستان در هفته ي مشاغل پدر دوست عزيزم شهيد محمد باقر گردان به کلاس ما آمد من در طي صحبت هاي ايشان فهميدم که درست است که فانتوم مثلا هنوز پرواز ميکند اما ديگر کارايي 30 سال پيش را ندارد و مانور سنگين نميتواند انجام دهد به دليل بدنه ي کهنه اين شهيد بزرگوار در سال گذشته در شاهين شهر اصفهان در حين آموزش خلبان براي ايران 140 به فيض شهادت نايل آمدند قسمت ايشان بود که در جنگ شهيد نشوند

سلام
منظور من را نگرفتي!
حرف من به طنز بود (ولي طنزي تلخ)
دوست عزيز جناب S.M.J.Tabib هيچ فكر اساسي نشده
اونا با همون بدنه آمريكايي پرواز ميكنند ولي خوب ديگه چون فرسوده اند نميتونند مثل 30 سال پيش مانور بدند و تا چند سال ديگه همين ها هم از رده خارج ميشند تا ببينيم به قول دوستمون مسئولان به فكر ميافتند يا درشو تخته ميكنند(كه فعلا تو اين فكرند!!)
خود آمريكايي ها هم موندن چطوري بعد اين همه سال بدون ارتباط با شركت سازنده ايران تونسته اينا را سرپا نگه داره،شايد فكرش را هم نميكردند هواپيماهايي براي 10 تا 15 سال عملياتي بودن ساخته بودند اينقدر عمر كنه
حالا با هم يك صدا بگيم " مرگ بر آمريكا "!!!:))

Navid Tomcat
08-07-2010, 21:05
ببينيد دوستان اميدوارم يك روز نصيبتون بشه به رنج يكي از پايگاههاي هوايي تشريف ببريد و تمرينهاي ground attack انهارا از نزديك ببينيد ان موقع خواهيد فهميد كه سازه هاي جنگنده هاي امريكايي ما هنوز هم سرحال هستند

خلبانان نيروي هوايي هنوز هم با جنگنده هاي امريكايي خودشون مانورهايي با شدت 6G انجام ميدهند بدون اينكه مشكلي براي سازه يا جنگنده وارد بشه

در پروازهاي TR جنگنده هاي نيروي هوايي تمامي مانورهاي سنگين و فوق سنگين را طبق سيلابس بدون كوچكترين كم و كاستي انجام ميدهند كه خود نشان دهنده ي سرپا بودن سازه هاي جنگنده هاي امريكايي نيروي هوايي است پس جنگنده هاي امريكايي ما خيلي مشكل سازه اي ندارند

ashkansamie
17-07-2010, 23:44
شرمنده اینو میگم:laie_14:ولی با فرض اینکه فانتوم و تایگر هنوز سر پا باشند در بهترین شرایط به سر ببرند آیا میتونند جلوی یه دونه super hornet رو بگیرند؟;;)الان بهترین هواپیماهای ما تامکت و فالکروم هستند که اونم به قول دوستان عمر عملیاتیشون تمتوم شده.(فالکروم فکر نکنم عملیات موفقی تا حالا داشته باشه!!!:-S)

Aviation safety
18-07-2010, 01:19
در حیرتم از خودم!
شاید بهتر بود از اینکه توانسته ایم پس از بیش از 30 سال تحریم و فشار جنگنده ها را سرپا نگه داریم خوشحال می شدم اما بجای احساس افتخار و سربلندی بحث به کجا کشیده شده
اینجا دیوار بتنی لازم دارد برادر جان
میگ 29 پس از 9 سال خاک خوردن پرواز کرده است خوشحال نیستم
F-4 و تامکت و F-5 با هر مشقتی هنوز در سرویس قرار دارند و به تائید نوید تامکت عزیز در شرایط خوبی هم بسر می برند اما خوشحال نیستم
هواپیمای صاعقه و ...طراحی و ساخت می شود اما خوشحال نیستم و آنرا با هواپیمای X و Y و Z مقایسه می کنم و خوشحال نیستم

اگر قدردانی را بلد نباشم چگونه ایجاد انگیزه کنم؟ خدایا به لطف رحمانیت و رحیمیت راهی پیش پایم قرار بده.

برای من که در مجاورت فنس پایگاه ششم شکاری بزرگ شدم هنوز غرش فانتوم و F-5 صدای زندگی است. هنوز زمانی را به یادم می آورد که زیر درخت لیموشیرین خانه ی مادر بزرگ پنهان می شدیم و آسمان را نظاره می کردیم و دود هواپیماهای متجاوزی را می دیدیم که شکار می شدند و فریاد الله اکبر سر می دادیم و به سمت محله ی جُفره می دویدیم تا مرمی ضدهوایی ها و ترکش راکتها را به یادگار به خانه بیاوریم. برای من باید تغییر رنگ هواپیما هم ارزشمند باشد چرا که آنروزها را یا دیده ام یا شنیده ام یا خوانده ام پس چرا چنین شده ام و چنان شده ایم؟

Reza Zr1
18-07-2010, 09:00
دوست گرامی همین تغییر رنگ هواپیما که شما ارزشمند می شماری رو بنده به حساب خیانت به وطن میگزارم با این حرف ها و مقایسه کردن های بی خودی بی پایه که هیچ معیاری در اون وجود نداره نمیشه که امنیت وطن رو تامین کرد.

اون موقع فانتوم ها و تایگرها و ... جوان بودند همه ی ما به گذشته و رشادت های نیروی هوایی افتخار میکنیم اما آیا نباید واقع بین بود .

گنجشک امریکایی را به عنوان قناری ایرانی معرفی کردن آیا اینگونه امنیت کشور رو تامین میکنیم در رخشاره ای که از شبکه المنار لبنان پخش شده بود تصاویری از گروه Blue Angles آمریکایی رو به عنوان صاعقه پخش میکرد ....... دلیل نگاه تمسخر آمیز همین است و بس عدم ارزش گزاری به فهم و درک مخاطب

عشق پرواز
07-02-2011, 09:32
امروز 18 بهمن حدود ساعت 9 صبح چندین بار میگ 29 های پایگاه دوم شکاری با ارتفاع کم و سرعت زیاد از روی شهر عبور کردن . نمیدونم مربوط به نمایشگاه دهه فجر پایگاه هوایی بود یا مشکل فنی داشت ، اما هر چی بود باعث وحشت مردم شد. و در کل محله دزدگیر ماشین ها به صدا در اومد و مورد تشویق بچه های حاضر در حیاط مدرسه های نزدیک ما شد:01 (30):

آنقدر سریع بودن که نمیشد دید چی هستن. به پشت بام رفتم بهمراه دوربین تا صداش اومد خواستم دوربین رو بالا بیارم اما سرعت خیلی زیادی داشت و فرصت هر کاری رو از من گرفت.
یک فروند میگ 29 یو بی بود که در ارتفاع خیلی کم پرواز میکرد:-5

این صداهای وحشتناک منو یاد ورود پر سرو صدای فانتوم ها به تبریز کرد که چند سال پیش باعث وحشت مردم و حتی خود من شد:D

ARafiee
07-02-2011, 12:31
با تشکر از شما
دیروز هم در تهران بین ساعت 10 تا 12 چندین بار شاهد پرواز فالکروم ها بودیم
هم بصورت تکی و هم فرمیشن 2 تائی

اما هر چی بود باعث وحشت مردم شد. و در کل محله دزدگیر ماشین ها به صدا در اومد و مورد تشویق بچه های حاضر در حیاط مدرسه های نزدیک ما شد

جالبه
نوجوانان و جوانان فارغ البال از هر امری به دنبال هیجان هستند

آنقدر سریع بودن که نمیشد دید چی هستن. به پشت بام رفتم بهمراه دوربین تا صداش اومد خواستم دوربین رو بالا بیارم اما سرعت خیلی زیادی داشت و فرصت هر کاری رو از من گرفت.

در این مواقع "ساعت برنارد" خیلی به کار می آید!
به قول دوستان چشمک

باز هم تشکر از شما بابت آگاهی رسانی

ماه
07-02-2011, 16:55
تعمیرات اساسی و پرواز جنگنده میگ 29 در تبریز

تعمیرات اسـاسی و پـرواز جنگنـده میگ 29 در تبریز با موفقیت اجرا شد.

فرمانده پایگاه دوم شکاری تبریز گفت: این جنگنده 11 سال به علل مختلف ازرده پروازی خارج شده بود که با توانمندی متخصصان داخلی ، تعمیرات اساسی ( اورهال ) آن در پایگاه دوم شکاری تبریز با موفقیت انجام شد.
امیر سرتیب خلبان حلت آبادی افزود: پرواز آزمایشی این جنگنده امروز با حضور کارشناسان با موفقیت در این پایگاه انجام شد و این دومین جنگنده ای است که امسال در پایگاه دوم شکاری تبریز تعمیرات اساسی این نوع از جنگنده ها با موفقیت عملیاتی می شود.

ماه
07-02-2011, 18:10
سرتيپ دوم خلبان ستاد جعفر حلت آبادي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، اظهارداشت:

اين جنگنده كه در سال 78 به دليل خاصي زمين گير وتا سال 88 مجوز كار و تعميرات بر روي آن وجود نداشت، به دليل عمر قانوني قطعات اصلي و بعضي قطعات فرعي نياز به تعميرات اساسي نيز پيدا كرد.

وي افزود: با توجه به منويات رهبر معظم انقلاب مبني برسال همت مضاعف و كار مضاعف اين يگان مجوز تعميرات اساسي (اورهال كلي) اين جنگنده را از سلسله مراتب نيروي هوايي كسب و اقدامات خود را در خصوص بازسازي و راه اندازي مجدد آن آغاز كرد.

سرتيپ حلت آبادي بيان كرد: اين هواپيماي جنگي به دست كاركنان متعهد و متخصص پايگاه دوم شكاري و با 13 هزار 700 ساعت كار مصرفي و غيرموظف و به كارگيري 18 تخصص در طول شش ماه تعمير و آماده پرواز شد.

وي گفت: اين جنگنده امروز در آستانه 19 بهمن سالروز نيروي هوايي توسط يكي از خلبانان تيز پرواز و شجاع اين يگان، پرواز خود را با موفقيت كامل به انجام رسانيد و برگ زريني ديگر بر افتخارات اين نيرو افزود.
نخستين جنگنده ميگ 29 تابستان امسال دراين پايگاه پس از تعمير به پرواز درآمده بود.

عشق پرواز
07-02-2011, 19:15
یعنی این پرواز تست فلایت بوده ؟ اگر جواب مثبته انجام تست فلایت روی شهر کار درستیه؟

جناب رفیعی میشه در مورد ساعت برنارد توضیح بدین؟

Ali pasha
07-02-2011, 19:56
دیروز هم در تهران بین ساعت 10 تا 12 چندین بار شاهد پرواز فالکروم ها بودیم
هم بصورت تکی و هم فرمیشن 2 تائی
بله دیروز فولکرومها در مناطق جنوبی تهران هم دیده شدند! بزرگراه سعیدی ( جاده ساوه!) که برای خود من که در حال بازگشت به منزل بودم بسیار جذاب بود!! فقط خوب بود بنده در حال رانندگی نبودم در غیر اینصورت...!!:wind14::01 (26):

masa_1379
07-02-2011, 20:29
یک سوال میگ 29 عراقی هم به ایران آماده؟

عشق پرواز
07-02-2011, 20:49
یک سوال میگ 29 عراقی هم به ایران آماده؟
تا جایی که من میدونم 4 فروند میگ 29 در زمان جنگ خلیج پارس به ایران پناه آوردن.

ARafiee
07-02-2011, 22:06
میشه در مورد ساعت برنارد توضیح بدین؟

سلام
ساعت برنارد عنوان فيلمي انگليسي بود كه چند سال پيش از شبكه 1 پخش مي شد
و حكايت آن به پسري بر مي گشت كه ساعتي داشت
كه با اراده او كار مي كرد
و هر زمان كه برنارد مايل بود دكمه خاصي از ساعت را مي زد و زمان براي همه متوقف مي شد و همه از حركت باز مي ايستاند جز برنارد
و او فقط قادر بود كه حركت كند
و كارهايش را انجام دهد
بيشتر بيان يك حس نوستالژيك بود كه بيشتر ما هم به گونه اي آن را در وجود خود احساس كرده و شايد بعضا پرورده ايم
چون با احساس آنچه ديده بوديد نوشتيد
گفتم كاش ساعت برناردي بود تا زمان بايستد و شما با دوربين خود سرفرصت به شكار ميگ بپردازيد
و در مجموع نوشتار من بيشتر در جهت تلطيف بود
اگر جسارتي بود به بزرگي ببخشيد
موفق باشيد

اين تصاوير هم كه در ادامه مي آيد بدين سبب است كه جنبه هوانوردي تاپيك نگهداري شود و تزئيني است

http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/middle/4/9/3/1352394.jpg (http://www.airliners.net/photo/Iran---Air/Mikoyan-Gurevich-MiG-29A-(9-12A)/1352394/L/)
http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/middle/3/7/8/1490873.jpg (http://www.airliners.net/photo/Iran---Air/Mikoyan-Gurevich-MiG-29UB-(9-51)/1490873/L/)
http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/middle/3/1/7/1671713.jpg (http://www.airliners.net/photo/Iran---Air/Mikoyan-Gurevich-MiG-29A-(9-12A)/1671713/L/)

عشق پرواز
07-02-2011, 23:04
جناب رفیعی قبل از اینکه شما در مورد ساعت برنارد توضیح بدین آقا سینا این فیلم رو به یاد من آورد:Dبنده هم در زمان قدیم این فیلمو دیده بودم اما اسمش خاطرم نبود.
ممنون از توجه شما و تلطیفتون خیلی چسبید مارو یاد قدیم انداخت ;)

sroasha
07-02-2011, 23:43
این هم همه آنچه در اصفهان گذشت!...

http://www.irupload.ir/images/17973687036258951420.jpg

جالبه که حتا به خودشون زحمات ندادن که یک عکس از میگ-۲۹ های خودمون پیدا کنن و بزارن ...

Motimann
07-02-2011, 23:58

با سلام؛
ممنون از دوستان بابت خبررسانی.
1- روی ديگر شمار زياد خبرهايی از اين دست مبنی عملياتی شدن و پرواز هواپيماهای جنگی سانحه ديده، شمار بسيار بالای سوانح هواپيماهای جنگی ما است که با توجه به شمار هواپيماهای عملياتی و وجود به اصطلاح تحريمها به مرز خطرناکی نزديک شده است (نظر شخصی) و اين از سويی است که تمامی سوانح خير به خوشی نشده و برخی از آنها به شهادت خلبان و از دست رفتن هواپيما منجر شده است.
2- مشخص نيست که سرانجام تعميرات و اورهال شکاری ميگ 29 در تهران انجام می شود و يا تبريز؟
3- شکاری رهگير SU-24 .....

AMG
08-02-2011, 02:40

جالبه که حتا به خودشون زحمات ندادن که یک عکس از میگ-۲۹ های خودمون پیدا کنن و بزارن ...

راستش نمیخواستم چیزی بگم
گفتم شاید خیلی «مته به خشخاش» نذارم٫ بهتر باشه
گفتم شاید خیلی دیگه «مو از ماست کشیدن» باشه اگر چیزی بگم
گفتم شاید این تنها منم که «ملا لغتی» وار٫ از اینهمه نرسپان(=اشتباه) برآشفته شدم

ولی دیدم جنابان sroasha و Motimann هم اشاره ای داشتند٫ پس میگم:

نرسپانهای اون نگاره (=پوستر)

۱- Su-24MK «شکاری رهگیر» نیست! یک جنگندهٔ بمب افکن هست (که اشاره شد)
۲- اونی که نوشتن «جنگندهٔ شکاری F-7 »٫ یک فروند جنگندهٔ آموزشی FT-7M هست
۳- نوشتن جنگندهٔ شکاری میگ ۲۹... درست ترش جنگندهٔ رهگیر میگ۲۹ بود
۴- نوشتن «Mirag F-1»....درستش هست: «Mirage F1»

نمیدونم چرا اکنون که خرجی میکنند و برای پاسداشت نهاجا نگاره میزنند٫ چرا پیش از چاپش نمیرن از یک آگاه بپرسند...یا روی تارکده یک جستجوی ساده انجام بدن!!!!

این «مته به تخته سنگ» گذاشتن هم نبود....کمندِ (=طنابِ) ۵ اینچی از ماست کشیدن هم نبود!

این نوشته برای این بود که بگیم همه نادان نیستند!
ایکاش برای پاسداشت و سنایش ِ نهاجا هم که شده٫ دست از این «دسته گل به آب دادن»ها بردارند!

phoenix12
24-03-2011, 12:24
با سپاس از جناب ماه بابت این خبر
اما اگر به جای "تعمیر" از "تعمیر اساسی" استفاده میکردید بهتر بود اگرچه اصل خبر هم با این تیتر آمده باشد
چون این هواپیما سال هاست با وجود کارشکنی روسها و نداشتن کتابچه های فنی نظیر هواپیماهای غربی از سوی پرسنل زحمتکش نیروی هوایی بصورت مبتکرانه و خلاقانه!! تعمیر میشود که هرچند اصولی نیست اما نشان از تخصص و هوش بالای متخصصان ایرانی دارد
و آمار پروازهای بی حادثه این هواپیما گواهی بر این ادعاست
تعمیر اساسی جنگنده ها به خودی خود کاری سنگین و زمان بر است چه برسد که بدون کمک کشور سازنده و نداشتن کتابچه ها انجام شود
باز هم یک تشکر از شما و یک خسته نباشید به شیرمردان نگهداری هواپیما در نهاجا

kermanshahy
25-01-2012, 02:41
بنام خداوند نگه دار ایران زمین

درود بر فرزندان کوروش بزرگوار

ايران تعميرات اساسي ميگ MiG-29 را به صورت بومي انجام ميدهد

پیش گفتار:

سال ها پیش در ماهنامه صنايع هوايي، در هر دو سه شماره شاهد مطالبي با عنوان«ايران از نگاه رسانه هاي خارجي»بوديم.

مقالات جالبي كه از كيفيت و نوع نگاه كارشناسان نظامي بیروناز مرزها، به ویژه کارشناسان غربي به صنعت هوايي ايران به طور کلی و نيروي هوايي كشورمان به طور اخص حكايت داشت.

فرتور (http://www.upsara.com/images/q0yqelp5hodvede6e72l.jpg)

سرتيپ خلبان «حسن شاهصفي»، فرمانده نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران روز يكم جولاي در حضور خبرنگاران اعلام كرد: «ايران با موفقيت، بهسازي و تعميرات اساسي جنگندههاي ميگ MiG-29 خود را بهصورت بومي و در داخل كشور به پايان رسانده است.» وي ادامه داد: «كاركنان نيروي هوايي موفق شدهاند كه تمامي هواپيماهاي ميگ MiG-29 صدمهديده و زمينگير شده را به شرايط پروازي برگردانده و درحال حاضر، ما هيچ هواپيماي غيرعملياتي و زمينگير در نيروي هوايي نداريم.»
اين سخنان در شرايطي مطرح ميشود كه برخي منابع، از زمينگير بودن تعدادي از جنگندههاي ميگ MiG-29 بهعلت نياز به قطعات يدكي و انجام تعميرات اساسي خبر ميدهند.
سرتيپ شاهصفي افزود: «نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران توانايي كامل را در حفاظت از آسمان ايران داشته و با همكاري صنايع قدرتمند داخلي، تلاش وسيعي را براي ساخت قطعات يدكي آغاز كرده و همزمان ارتقاء و بهسازي هواپيماهاي خود را نيز در دستور كار قرار داده است.»
در اين نشست خبري، تعدادي از فرماندهان ارشد نيروي هوايي نيز حضور داشتند. فرمانده پايگاه دوم شكاري «تبريز»، جايي كه «فالكروم»هاي بهسازي شده به خدمت در نيروي هوايي برگشتهاند، در اينباره گفت: «متخصصان فني نيروي هوايي با انجام 14 هزار ساعت كار فني، اين هواپيما را با صلاحيت كامل پروازي به خدمت برگرداندهاند.»

نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران، از سال 1991 به بعد، تعداد 18 فروند ميگ MiG-29A و 7 فروند گونه دوسرنشينه ميگ MiG-29UB را تحويل گرفته است. اين هواپيماها پس از قراردادي كه در ژوئن 1990 بين دولت ايران و روسيه به امضا رسيد، تحويل نيروي هوايي ايران داده شد. ميگ MiG-29 نخستين و تنها جنگنده رهگيري است كه پس از جنگ ايران و عراق خريداري شد و براساس برنامه قرار بود كه بهعنوان جايگزين براي F-14 تامكتهاي از دست رفته درطي جنگ و زمينگير شده بهعلت در دسترس نبودن قطعات يدكي، وارد خدمت شوند. اين قرارداد بهعنوان بخشي از برنامه بزرگ نيروي هوايي براي بازسازي قدرت جنگندههاي نيرو، پس از جنگ، در زمان فرماندهي سرتيپ «منصور ستاري» بر نيروي هوايي بسته شد و اجرايي گرديد. دراصل و براساس همان برنامه بزرگ، قرار بود 48 فروند فالكروم براي ايجاد پوشش دفاع هوايي شهرهاي بزرگ «تهران»، «شيراز» و «تبريز» وارد كشور شوند اما اين روند بهعلت كمبود بودجه ايران، با تحويل همان ارقامي كه در ابتدا ذكر شد به پايان رسيد.
ميگ MiG-29 پس از ورود به ايران، لباس دو گردان شكاري تاكتيكي و گردان 11 شكاري تاكتيكي در پايگاه يكم شكاري تهران و گردان 23 شكاري تاكتيكي در پايگاه دوم شكاري تبريز وارد خدمت شدند. براساس مفاد قرارداد، تعداد 400 نفر از مستشاران، متخصصان فني و معلم روس وارد ايران شدند تا عمليات جنگندههاي ميگ MiG-29 را درطي 7 سال پشتيباني كنند. برهمين اساس، روسها متعهد گرديدند كه نيروي هوايي ايران را براي كاربري فالكروم درطي 25 سال يا 25 هزار ساعت پرواز، از لحاظ قطعات يدكي و كمكهاي فني، پشتيباني كنند.
هواپيماهاي ميگ MiG-29 تحويل داده شده به ايران درواقع هواپيماهاي كاركرده نيروي هوايي روسيه بودند كه با گذشت حدود 18 سال از عمر خدمتي و پروازيشان، تقريبا نيمي از آنها به آخرين ساعات پروازي تعيين شده توسط شركت سازنده رسيده بودند. با اتمام اين ساعت پرواز، براساس تخمين منابع نظامي، حداقل 2 فروند ميگ MiG-29A و 4 فروند ميگ MiG-29UB بهعلت به پايان رسيدن زندگي عملياتيشان، زمينگير شده و وارد انبارها گرديدند. در ادامه، شركت سازنده روس موفق نشد كه دستورالعملهاي فني را براي افزايش ساعت و سيكل پروازي ميگ MiG-29 به ايران و نيروي هوايي ارتش تحويل دهد. درنتيجه نبود اين دستورالعملها، متخصصان فني نيروي هوايي نتوانستند در زمان استاندارد و با طي ساعت كار فني تعيين شده، كار تعميرات اساسي و بهسازي فالكرومهاي مزبور را به پايان برسانند و درنتيجه، اين فرايند مقداري به درازا كشيد.
فرماندهان نيروي هوايي كه براي راهاندازي فالكرومهاي زمينگير شده خود، وجود دستورالعملها را ضروري و اجتنابناپذير ميدانستند، تلاش خود را براي بهدست آوردن اين كتابها از تمام منابع موجود و در دسترس در سراسر دنيا بهكار بستند.
با اينحال از اواسط دهه 90 تاكنون، ايران توانسته است بدون كمك مستشاران روس و با تكيه بر توان داخل كشور و متخصصان زبده در درون نيروي هوايي، چكهاي دورهاي و سبك اين جنگنده را انجام دهد. نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران، در راستاي تجهيز و تكميل وسايل زميني ناوگان فالكرومهاي خود، با توجه به عدم توانايي روسها در تامين اين تجهيزات، دست به خريد آن از ديگر كشورهاي صاحب ميگ MiG-29 زدند.
همزمان كوششهايي براي بهسازي و ارتقاي قابليتهاي فالكروم در نيروي هوايي ايران به جريان افتاد. يكي از اين بهسازيها، تجهيز ميگ MiG-29 به لوله سوختگيري هوا به هوا بود كه در افزايش برد عملياتي اين جنگنده تاثير بهسزايي داشت. وجود لوله سوختگيري هوايي، درحالي كه هواپيما به مخازن سوخت خارجي مجهز نيست و متكي به مخازن سوخت داخلي است از تاثير عملياتي پاييني برخوردار است. پس ميبايست بر روي ميگ MiG-29هاي ايراني كه توانايي حمل مخازن سوخت خارجي نداشتند، اين قابليت ايجاد ميشد. با توجه به اينكه تصميم فرماندهان نيروي هوايي ايران بر افزودن مخازن سوخت خارجي به جنگنده، اين توان صنعتي در داخل ايران موجود نبود، كشور بلاروس بهعنوان يكي از بزرگترين كاربران ميگ MiG-29، مورد توجه قرار گرفت و پس از مذاكرات انجام شده بين مسوولان ذيربط دو كشور و دو نيروي هوايي، تعدادي مخازن سوخت خارجي 1520 ليتري كه در قسمت مركزي زير بدنه نصب ميشد، از بلاروس خريداري گرديد.
همانطور كه قبلا ذكر شد، طبق دستورالعملهاي اين جنگنده، با به پايان رسيدن عمر هواپيماهاي ميگ MiG-29 ايراني، برخي از اين هواپيماها از فهرست جنگندههاي عملياتي خارج شده و به درون انبارها هدايت شدند. نخستين گونه فالكروم كه از رده پروازي خارج شد، يك فروند ميگ MiG-29UB متعلق به گردان 23 شكاري بود كه در سال 2006 سيكل پروازي خود را به پايان رساند. در ادامه، يك فروند UB ديگر، بههمراه يك فروند ميگ MiG-29A از همان گردان در سال 2007 به رده هواپيماهاي بازنشسته پيوست. در تابستان سال 2008، يك فروند گونه UB از گردان 11 شكاري در مهرآباد با رسيدن زمان انجام تعميرات اساسي، از فهرست هواپيماهاي عملياتي خارج شد تا در ادامه، در بهار 2009 هم يك فروند ديگر از هواپيماهاي آموزشي ميگ MiG-29UB به وي بپيوندد.
با زمينگير شدند و غيرعملياتي گشتن اين تعداد فالكروم بود كه نيروي هوايي به فكر آغاز برنامه سنگين تعميرات اساسي ميگ MiG-29 بهصورت بومي افتاد. درنتيجه اين تصميم فرماندهان نيروي هوايي، تاسيسات تعمير و نگهداري ميگ MiG-29 در تهران و تبريز با همكاري نزديك با شركت «صنايع هواپيمايي ايران» (IACI) بهسازي، انجام تعميرات اساسي و بازگردان به رده پروازي هواپيماهاي زمينگير را بهعهده گرفتند.

«ولاديمير پوتين» كه در اكتبر 2007 و با هدف انجام مذاكره با دولت ايران برسر مسايل حقوقي درياي خزر وارد تهران شد، دركنار چانه زدنهاي سياسي و ديپلماتيك، يك قرارداد به ارزش 150 ميليون دلار كه به موجب آن، ميبايست 50 دستگاه موتور توربوفن RD-33 ساخته شده توسط شركت «ماشينسازي چرنشيف مسكو» تحويل نيروي هوايي ايران داده ميشد. ايران در مذاكرات براي خريد اين تعداد موتور، به طرف روس توضيح داد كه اين موتورها را براي پروژه داخلي توسعه و ساخت جنگنده «آذرخش» نياز دارد. ولي گمان ميرود كه ايران از موتورهاي خريداري شده براي راهاندازي هواپيماهايي كه ساعت پرواز موتورشان به پايان رسيده و زمينگير شدهاند، بهرهبرداري نموده است. تحويل اين موتورها از سال 2008 آغاز شده.
بازدید ال جمعه عمانی از اشیانه های تعمیر ونگهداری پایگاه یکم شکاری.بدنه MIG-29UBدر پشت سر میهمان وکارشناسان خود نمایی میکند

آغاز برنامه

با در دستور كار قرار گرفتن كار بهسازي و تعميرات اساسي در برنامه جاري مركز تعمير و نگهداري ميگ MiG-29 در تهران، اين مركز درخواست ارسال يك فروند ميگ MiG-29UB غيرپروازي گردان 23 شكاري كه مدتها بود در انبار قرار داده شده بود را به تبريز ارسال كرد و مسووليت انجام تعميرات اساسي آن را بهعهده گرفت. با ورود ميگ مزبور به تهران، كار بر روي آن بههمراه آغاز برنامه راهاندازي دو فروند ميگ MiG-29A وارد مرحله اجرايي شد.
دو فروند ميگ MiG-29A درحالي به مركز تعميرات فالكروم تهران تحويل داده شدند كه در شرايط فني بسيار بدي بهسر ميبردند. با اينحال، تلاش براي بازگرداندن اين هواپيماها به شرايط پروازي آغاز گشت. با اتمام عمليات تعمير و نگهداري مركز تهران و تكميل برنامه بهسازي بر روي يك فروند فالكروم گونه A، خلبان آزمايشگر در سپتامبر 2008 هواپيما را از مركز مزبور تحويل گرفت و «پرواز عملكردي» (FCF) 30 دقيقهاي ميگ MiG-29 مزبور را با موفقيت به پايان رساند.

فالكروم ديگر از مركز مزبور در تهران بيرون آمد و در بهار 2010 به خدمت در نيروي هوايي بازگشت. همزمان، مركز تعمير و نگهداري فالكروم در تبريز نيز خبر اتمام انجام تعميرات اساسي بر روي يك فروند ميگ MiG-29UB را به اطلاع فرماندهان نيروي هوايي رساند. تبريزيها در اين ميان فعالتر ظاهر شده و دومين فالكروم تعمير اساسي شده را نيز در ژوئن 2010 وارد خط پرواز كردند. اين هواپيما در سال 2001 صدمات عمده ديده بود و بهعلت نبود قطعات يدكي، بهمدت بيش از 8 سال از پرواز دور مانده بود.
ژنرال جمعه عمانی ودیگر ژنرال دریایی عمانی در حال گفتگو با کارشناس ایرانی.MIG29Aدرحال تعمییر در پایگاه یکم نیز در پس زمینه فرتور دیده می شود

هماكنون نيز شركت صنايع هواپيمايي ايران (صها)، با همكاري مراكز فني نيروي هوايي در تبريز و تهران، بهسازي، ارتقا و تعميراساسي فالكرومهاي ايراني را ادامه ميدهد. گزارشهاي تاييدنشدهاي از كمك روسها به شركت صنايع هواپيمايي ايران (صها) در مهرآباد براي انجام تعميرات اساسي ميگ MiG-29 وجود دارد. با وجود كمبود قطعات يدكي، نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران از سال 2008 تاكنون موفق شده است تعداد 5 فروند فالكروم را از انبارها بيرون كشيده و روانه خط پرواز كند. براساس برنامهاي بلندمدت، نيروي هوايي جمهوري اسلامي ايران تصميم دارد هواپيماهاي زمينگير موجود را تنها با تكيه بر توان فني متخصصان نيروي هوايي و شركت صنايع هواپيمايي ايران (صها)، به شرايط پروازي بازگرداند.

بن پایه نخست:به نقل از ماهنامه Air Force Monthly شماره269
بن پایه:گنج جنگ (http://ganjejang.com/articles/mig-29.htm)

kermanshahy
25-01-2012, 13:14
درود بر ایران وایرانی

برمبنای این گزارش پس در زمان خرید این جنگنده ,نخست اینکه دست دوم بودند
دوم اینکه همراه ان بسان پیش از سال 57مستشار وارد نیروی هوایی شد
همانطور که می دانید روسها خیلی سخت تن به همکاری ودادن فناوری می دهند,به ویژه انکه در مورد یکی از دستاوردهای خودشان باشد.
با خواندن این گزارش بسیار غمگین شدم
اخه اینم خرید نظامیه,که البته چیزی از ارزش تیمسار شهید ستاری کم نمی کنه که سد در سد ایشان میان بد وبدتر ,بهترین را انتخاب کردند

Khashayar
25-01-2012, 13:21
سلام ...

اين هواپيماها پس از قراردادي كه در ژوئن 1990 بين دولت ايران و روسيه به امضا رسيد، تحويل نيروي هوايي ايران داده شد

هواپيماهاي ميگ MiG-29 تحويل داده شده به ايران درواقع هواپيماهاي كاركرده نيروي هوايي روسيه بودند كه با گذشت حدود 18 سال از عمر خدمتي و پروازيشان، تقريبا نيمي از آنها به آخرين ساعات پروازي تعيين شده توسط شركت سازنده رسيده بودند.

با این حساب 29 های باقی مونده که عملیاتی هستند سنی در حدود 39 سال (!!!) دارند . تقریبا هم سن فانتومهامون ...

:(

sunboorun
25-01-2012, 13:52
سلام ...

با این حساب 29 های باقی مونده که عملیاتی هستند سنی در حدود 39 سال (!!!) دارند . تقریبا هم سن فانتومهامون ...

:(

18 سال نميتونه درست باشه!
اولين ميگ 29 در سال 1983 به نيروي هوايي شوروي،تحويل داده شده بوده،و اگر همون مدل در سال 1990 به ايران تحويل داده شده باشن،7تا 8 ساله بودند،و الان 28 ساله خواهند بود.
البته اگه به سريال نامبر هواپيماها دسترسي داشته باشيم،دقيق تر ميشه گفت.

پ.ن :يك نمونه از شماره سريال هاي ميگ 29 ميتونه50903028253 باشه.

saman1993
25-01-2012, 14:44
سلام دوست گرامی

1- جنگنده MiG-29 Fulcrum-A دارای 2 گونه عمده صادراتی می باشد:

الف) گونه Export Verson-A (9-12A) Fulcrum-A برای کشورهای اروپای شرقی (شامل: بلغارستان، چکسلواکی، آلمان شرقی، لهستان و رومانی) با رادار N-019EA و سیستم ناوبری/حمله OEPrNK-29E
ب) گونه Export Verson-B (9-12B) Fulcrum-A برای سایر مشتریان خارجی (شامل: هند، عراق، سوریه، ایران، کوبا و استثنائا یوگسلاوی) با رادار N-019EB و سیستم ناوبری/حمله OEPrNK-29E2

2- قرارداد سفارش ایران برای فالکروم در 4 آذر 1368 امضا شد و اولین گروه جنگنده ها در 15 مهر 1369 در پایگاه یکم شکاری رسما به نهاجا تحویل گردیدند. (انواع تکنفره از گونه "Export Verson-B" فالکروم و همگی نوساز)

رادار جنگنده میگ-29
http://www.centralclubs.com/slotback-t73799.html#p293409

java
25-01-2012, 21:53
با تشکر از سامان عزیز .مطلب کامل دوست گرامی kayvan6079 در اینجا
http://www.centralclubs.com/mig-t78948.html
رو مطالعه کنید که راهگشا خواهد بود.

AMG
04-08-2012, 13:41
14/05/1391

بازسازی میگ 29 توان متخصصان ایرانی را به اثبات رساند

امیرسرتیپ مسعود روزخوش روز شنبه در مراسم به پرواز درآمدن هواپیمای بازسازی شده فوق، افزود: بدون تردید ایران اسلامی در عرصه های مختلف به ویژه در زمینه های دفاعی به مرز آمادگی كامل و از جهت فنی و تكنولوژی نیز به قابلیت های بسیار زیادی دست یافته است.

وی اظهاركرد: در سالی كه تحت عنوان تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی توسط فرماندهی معظم كل قوا نامگذاری شده است، بازسازی و تعمیرات اساسی انجام شده بر روی هواپیمای میگ 29 با استفاده از توان و نیروی داخلی، در حقیقت جامه عمل پوشاندن به همین شعار است.
روزخوش با تاكید بر اینكه امسال نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی یكی از اولویت های مهم خود را بر بازسازی و تعمیر هواپیماهای زمین گیر شده قرار داده است گفت: در همین رابطه فرماندهی این نیرو بر این موضوع تاكید و از فعالیت های مربوطه قاطعانه حمایت می كند.

وی ادامه داد: طی سالجاری باید با تقویت روحیه كار ایرانی درصدد باشیم با دور زدن تحریم های غرب علیه ایران اسلامی، همچون سایر زمینه ها در عرصه دفاعی نیز با سربلندی خارج شویم.

روزخوش خاطرنشان كرد: تمام نیروهای پایگاه دوم شكاری شهید فكوری تبریز با امادگی كامل رزمی و فنی هر لحظه اماده دفاع از كیان میهن اسلامی با تبعیت از فرامین فرماندهی معظم كل قوا هستند.

یك فروند هواپیمای میگ 29 كه به مدت 12 سال زمین گیر شده بود، پس از 21 هزار نفر ساعت كار شبانه روزی امروز در آسمان تبریز با موفقیت به پرواز درآمد.

بنپایه: ایرنا (http://www.irna.ir/News/80260603/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%85%DB%8C%DA%AF-29-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%AB%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%AF/%D8%B3%D9%8A%D8%A7%D8%B3%D9%8A/)

---------------------------------------------------------------------------------------
فارس (http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910514000857) افزوده که:

این جنگنده میگ 29، صبح امروز پس از 12 سال با موفقیت به پرواز در آمد.
اورهال این هواپیما 24 ماه به طول انجامید که طی آن سه نوع سامانه مدرن الکترونیکی نیز بر روی آن نصب شده که قابلیت فنی و پشتیبانی آن را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

SINA_A300
04-08-2012, 16:29
http://img.irna.ir/1391/13910514/80260513/80260513-2802735.jpg
http://img.irna.ir/1391/13910514/80260513/80260513-2802733.jpg
http://img.irna.ir/1391/13910514/80260513/80260513-2802732.jpg
http://img.irna.ir/1391/13910514/80260513/80260513-2802729.jpg
http://img.irna.ir/1391/13910514/80260513/80260513-2802726.jpg
http://img.irna.ir/1391/13910514/80260513/80260513-2802741.jpg
http://img.irna.ir/1391/13910514/80260513/80260513-2802738.jpg
http://img.irna.ir/1391/13910514/80260513/80260513-2802743.jpg
http://img.irna.ir/1391/13910514/80260513/80260513-2802736.jpg

بنپایه و تصاویر بیشتر : ایرنا (http://www.irna.ir/Display.aspx?SSID=03&NID=180260513)

TOMCAT*SS
04-08-2012, 16:57
http://img.irna.ir/1391/13910514/80260513/80260513-2802726.jpg

تصاویر بسیار زیبا و مایه افتخار ایرانی هست .
پ ن: این مشکل RD-33 معلومه که هنوز درست نشده .....

pilot1359
04-08-2012, 22:57
سلام.
با تشکر از پرسنل زحمت کش نیروی هوایی.
چند وقت پیش یک تامکت بعد از سالها زمینگیری به خط پرواز برگشت دوباره کمی بعد از تامکت یک تایگر دو نفره بعد از سالها زمینگیری به پرواز و خط پروازی برگشت و حالا این میگ 29 بعد از 12 سال؛ اما برای من سوالی پیش اومده و اون اینه که اگر خدا نکرده جنگی در بیفته و هواپیماها در داگ فایت یا موقع چکهاشون فرا برسه و یا بهر علت دیگه ای زمینگیر بشن و با این همه سال زمینگیری تا دوباره آماده بشن که بخط پرواز برگردن، ما با چی می خواهیم از خودمون در برابر هواپیماهای پیشرفته ی کشورهای متخاصم دفاع کنیم؟
با تشکر.

f14tomcat
05-08-2012, 13:33
دوست عزیزم pilot1359!
کاملادرست می فرمایید!اینوبایدازاونهایی پرسیدکه جنگنده هارو(بااین کمبودی که ماداریم)فراموش کردندودائمادم ازتسلیحاتی می زنندکه دقت وکارایی آنهاموردتردیداست!
بگذریم که:مهربرلب زده خون می خورم وخاموشم.
بازم آفرین به غیرت وتعصب عزیزانمون درنیروی هوایی!

C-130_Pilot
05-08-2012, 14:41
سلام.
با تشکر از پرسنل زحمت کش نیروی هوایی.
؛ اما برای من سوالی پیش اومده و اون اینه که اگر خدا نکرده جنگی در بیفته و هواپیماها در داگ فایت یا موقع چکهاشون فرا برسه و یا بهر علت دیگه ای زمینگیر بشن و با این همه سال زمینگیری تا دوباره آماده بشن که بخط پرواز برگردن، ما با چی می خواهیم از خودمون در برابر هواپیماهای پیشرفته ی کشورهای متخاصم دفاع کنیم؟
با تشکر.

با عرض سلام . خسته نباشی به همه دوستان.
باید چند نکته در مورد سوال شما بیان کنم تا ان شاالله رفع ابهام برای شما باشد:
1- درسته هواپیماهای موجود در نیروی هوایی قدیمی و ساخت کشور امریکا هستند اکثرا اما نیروی دیگه ای داریم که این هواپیماها رو پرواز میدهند و اون هم نیروی انسانی متخصص و کار ازموده
در نیروی هوایی پرسنل فنی در کنار خلبانان احساس تعهد و شجاعت و دلسوزی فراوانی دارند.(درسته که از لحاظ مالی و امکانات رفاهی در حد خیلی پایینتری نسبت به هم رده های خود در سیستم هواپیما کشوری و ایرلاینها هستند)

2- خلبانان نیروی هوایی با اینکه در ایران دوره دیدند و مثل قدیما به امریکا و پاکستان نرفتند اما از جدیدترین مانورهای نبردهای هوایی نیز بی بهره نیستند،و شاید از قدیمیا بهتر میتوانند پرواز کنند.اینو در مسابقات گانری که در هر چند وقت یکبار انجام میشه میتوان دید و لمس کرد.پرواز دادن یه هواپیما با ایراد از دیگر تبحرات خلبانان نیروی هوایی هست.
(یادمه یه پرواز اموزشی رفته بودیم نوژه هواپیمای 520 تازه از اورهال اومده بود و چن تا کمک و یکی خلبان و یکی استاد برای اموزش به پرواز رفتیم باهاش.استادمون یه سرگرد بود که الان فکر کنم سرهنگ شده،هواپیما بعد چند تا touch&go که کردیمlow oil light روشن کرد که باید بعد دستورالعمل خاص خودش اگه خاموش نشه موتور خاموش بشه،که از شانس ما نشد و مجبور به خاموش کردن موتور 3 شدیم.اعلام امرجنسی کردیم اما بنا به صلاحدید استادمون به سمت مهراباد اومدیم خودش روی سیت نشست و اونی که برای استادی تحت اموزش بود روی سیت راست نشست،از جالبی این خاطره باید اینو بگم که نزدیکای رود شور که بودیم موتور شماره 2 نیز همو ایراد رو گرفت اما چون اعتمادی به موتورها نبود موتور رو feather کرده اند اما به مهندس گفت هر وقت گفتم و نیاز شد خاموشش کن.در هرکولس واقعا CRM رو باید داشته باشین تا پرواز ایمن باشه،خدا رو شکر کار به خاموش کردن موتور نکشید البته امکان خسارت بود،یادمه چون high در اومدیم برج به ما گفت واقعا قصد نشستن دارید که استادمون گفت شما نگران نباشین من هواپیما رو میشونم،دلیل بالا در اومدنمون این بود چون یه موتور خاموش بود و موتور دیگه فدر شده بود و نمیشد چرخش زیاد داشت و دلیل دیگه اگه موتور دیگه خاموش میشد امکان گلاید کردن رو برا خودمون میذاشتیم.خلاصه اینکه این استاد با اینکه خیلی جوون بود اما این غول را نزدیک تاکسیوی 35 اگه یادم باشه نگه داشت و بیرون برد از باند.ولی من مرگ رو جلو چشمام دیدم اما استاد تازه داشت جک میگفت برای کرو و هیچ استرسی در چهره اش نمایان نبود.جالبیش اینجا بود از همه جا امبولانس و ماشین اتش نشانی اومده بود کنار باند.)

3-چکهای دوره ای این هواپیماها خوشبختانه در اشیانه یاشی اگر تعمیرات سنگین باشه انجام میشه و اگر جزئی باشه در همون اشیانه های نیرو هوایی انجام میشود در کمترین زمان.
4-این نکته رو باید متذکر بشم که نبرد های کنونی بیشتر جنبه الکترونیکی و ECM و ECCM و JAMING و مغناطیسی دارند و کمتر به داگ فایت های قدیمی کشیده میشه.
5- دوران ایران کنونی به سیستم پدافند توجه میشه و سیستم ایران از افندی به پدافندی تغییر موضع داده . این موضوع به چند سال قبل بر میگردد بنا به دستور فرمانده کل قوا.

khark island
05-08-2012, 19:47
دوست عزیزم pilot1359!
کاملادرست می فرمایید!اینوبایدازاونهایی پرسیدکه جنگنده هارو(بااین کمبودی که ماداریم)فراموش کردندودائمادم ازتسلیحاتی می زنندکه دقت وکارایی آنهاموردتردیداست!
بگذریم که:مهربرلب زده خون می خورم وخاموشم.
بازم آفرین به غیرت وتعصب عزیزانمون درنیروی هوایی!
عزیز جان
شما چرا می خوای نیرو هوایی را بالا ببری یه جای دیگه ای را میاری پایین
هممون توی یه کشتی هستیم الحمدلله هم که نیرو هوایی در اوج عزت هست با تمام کمبود ها و بی مهری ها
ولی حالا یه بخش دیگه هم داره زحمت می کشه چه دلیل داره که اونو زیر سوال ببریم

pilot1359
05-08-2012, 22:32
سلام.
با تشکر از دوستمون جناب هرکلس.
بله من واقعا تشکر می کنم از دوستان و مـومنان و هموطنان زحمت کش و جان بر کف نیروی هوایی.
دوست عزیز من دوران جنگ رو بخاطر دارم با تمام کمبودها نیروهای نظامی و خصوصا نیروی هوایی رشادتهایی ثبت کردند که غیر قابل انکاره ما تو فامیلمون دو پسر عموی شهید دارم و یک پسر عمو و یک پسر عمه ی جانباز و چندتا پسر عموی ایثار گر.
ما با تمام محدویت ها جنگیدیم چون نیروی ایمان داشتیم.
الان هم با تمام تحریمها بعد از 12 سال یک تامکت و یک تایگر و یک میگ 29 به پرواز در میآن نشان از فداکاری پرسنل نیروی هوایی داره.
اما شما اشاره به جنگ الکترونیک داشتین که ما اصلا در سطح کشورهای پیشرو در این زمینه نیستم و این کارو خیلی مشکلتر کرده چون ما هنوز نتونستیم موشکی مثل فونیکس تولید کنیم اما کشورهای پیشرفته موشکهایی به مراتب سبکتر، دقیق تر، با راداری با برد بیشتر و مطمئن تر از نظر فرستادن امواج اختلالگر برای منحرف کردن را دارا می باشن و این یعنی خطر به مراتب بیشتر برای هواپیماهای دوست داشتنی و البته عتیقه و مهمتر برای خلبانان عزیز هموطنمون می باشد.
اگر در تاریخ کشور توجه داشته باشید در جنگ چالدران که زمان صفویه با عثمانی صورت گرفت با تمام شجاعت، رشادت و جانفشانی قشون ایران که با شمشیر می جنگیدن، اما این عثمانی بود که بخاطر داشتن سلاح آتشین پیروز شد.
بنده همیشه آرزوی سلامت و پیروزی برای نیروهای نظامی کشور داشته و دارم و منکر تلاشهای شبانه روزی این عزیزان نیستم و کلا صحبت من مربوط به تجهیزاته و نه نیروی انسانی.
با تشکر.

C-130_Pilot
06-08-2012, 10:09
اما شما اشاره به جنگ الکترونیک داشتین که ما اصلا در سطح کشورهای پیشرو در این زمینه نیستم و این کارو خیلی مشکلتر کرده چون ما هنوز نتونستیم موشکی مثل فونیکس تولید کنیم اما کشورهای پیشرفته موشکهایی به مراتب سبکتر، دقیق تر، با راداری با برد بیشتر و مطمئن تر از نظر فرستادن امواج اختلالگر برای منحرف کردن را دارا می باشن و این یعنی خطر به مراتب بیشتر برای هواپیماهای دوست داشتنی و البته عتیقه و مهمتر برای خلبانان عزیز هموطنمون می باشد.
بنده همیشه آرزوی سلامت و پیروزی برای نیروهای نظامی کشور داشته و دارم و منکر تلاشهای شبانه روزی این عزیزان نیستم و کلا صحبت من مربوط به تجهیزاته و نه نیروی انسانی.
با تشکر.

با عرض سلام خدمت شما دوست عزیزم.
باید در مورد این موضوعی که شما فرمودید چند نکته را بیان کنم.
اول اینکه هواپیماهای نظیر فانتوم و سوخو24 که ایران از انها استفاده میکند در ناوگان خود مجهز به سیستم جنگ الکتورنیک و جمینگ میباشند.مخصوصا که در هواپیمای سوخو24 که یک بمب افکن استراتژیک میباشد این دستگاهها با گستردگی بیشتری وجود دارد و در این چند سال اخیر به کمک دانشگاهای صنعتی کشور به نسل 4 و 5 جنگنده های حال حاضر دنیا تبدیل میشود از لحاظ دستگاههای الکترونیکی و جمینگ.

دوم اینکه هواپیمای صاعقه که به کمک طراحان و متخصصان نیروی هوایی طراحی و در خط تولید قرار گرفته نیز از این امکانات بخوبی بهره برده و امادگی هر گونه مقابله با تهدید از این نوع میباشد.

سوم اینکه بحث در مورد سیستم موشکی ایران ،این نکته شاید برای شما کاملا واضح و روشن شده باشد که ما از قدرتهای بزرگ دنیا در تولید موشکهایی از قبیل کروز خشکی به دریا و زمین به زمین و هوا به زمین داریم تبدیل میشویم و هر روز موشکهایی با برد و دقت بالا بدست متخصصان وزارت دفاع و ارتش و سپاه که تعامل خوبی با هم دارند ،تولید میشود که توان دفاعی ایران را نسبت به دوران قبل هر روز بالاتر میبرد.
مطمئن باشید که کشور عزیزمان وقتی جوانان باهوش و توانمندی مثل شما را دارد ،هیچگاه دشمن نمیتواند حتی با به روز ترین تجهیزات ،بفکر تهاجم به خاک ما را داشته باشد و ان کارهایی را که ایران انجام میدهد برای بالا بردن توان دفاعی کشور محسوب میشود و جنبه تهدید برای دیگر کشورها تلقی نمیگردد.
چهارم اینکه اون هواپیماهایی را که شما از ان به عنوان عتیقه دوست داشتنی!!! نام بردید، هم اکنون بوسیله مهندسان داخلی اورهال کلی میشوند و با نیروی تازه وارد خط پرواز ایران میشوند.هنوز که هنوزه همین فانتوم لرزه بر دل اسمانها میاندازد و با غرش شبح گونه خود و با خلبانهای کار ازموده سوار بر ان مرکب دوست داشتنی ترس و وحشت بر دشمنان میافکند.یا مثلا هواپیمای میراژ F1 که حتی تا چند سال پیش ما چک لیست انرا نداشتیم الان بوسیله همین دلیر مردان به عرصه پرواز در اسمان ابی ایران در امده است.

پس دوست عزیز توانمندی خودمان را دست کم نگیریم و اعتماد به نفس داشته باشیم اما هیچگاه مغرور نشویم که اگر این باشد بقول خداوند کریم ان زمان،زمان شکست ادمی است.....

reza4087
06-08-2012, 22:10
ویدئو مربوط به تحویل این هواپیما به نیروی هوایی ارتش :
http://reza4087.persiangig.com/video/mig29%206110_%28new%29.flv
16 مگابایت

f14tomcat
08-08-2012, 07:01
عزیز جان
شما چرا می خوای نیرو هوایی را بالا ببری یه جای دیگه ای را میاری پایین
هممون توی یه کشتی هستیم الحمدلله هم که نیرو هوایی در اوج عزت هست با تمام کمبود ها و بی مهری ها
ولی حالا یه بخش دیگه هم داره زحمت می کشه چه دلیل داره که اونو زیر سوال ببریم

دوست عزیزم!اگه به افراطی که روی توسعه موشکهای بالستیک شده(که به غیرازفاتح 110که الحق دقیقه) تفریط توسعه نیروی هوایی رواضافه کنیدمنظورمن رومتوجه می شید!بیشترازاین موضوع روکش نمی دم چون ممکنه مشکل واسه کل این سایت وزین پیدابشه!
امادرکل اون زمان که امکان خریدجنگنده بودوزیردفاع وقت آقای "َش"فرمودند:توسعه جنگنده هاویاخریدآنهابه کارمانمی آید!مابایددنبال موشکها باشیم که راحت ترتولیدویااستفاده می شود!زمانی هم که این تفکرانحصارطلبی کنارگذاشته شدومی خواستیم بخریم تحریم شدیم!
به قول معروف:وقتی توانستم ندانستم چه سود؟ آنگه که دانستم توانستم نبود!

البته من مخالف توسعه موشکهاو...نیستم امابایدقبول کرداین توسعه درموشکهای بالستیک و...به بهای بی بودجه ماندن بسیاری ازابتدایی ترین طرح های نیروی هوایی تمام شد.همین پدافندماکه ازقضانسبتاموشک محورهم شده است-بسیاری ازبرنامه هاش دچارکمبودبودجه شدچون بودجه هادرست بین نیروهاتقسیم نشد.

حالافکرکنم دوست من منظورم روبهتردرک کردید.به قول معروف:درشتی ونرمی به هم دربه است!

من معتقدم بایددرتوسعه نیروهای نظامی درهررده ورسته ای اعتدال برقرارباشه!

kermanshahy
08-08-2012, 16:12
نه اینکه فراتر نرفتن از برد 3000کیلومتر شوندش نخواستن بوده،بلکه فناوریش در اختیار جمهوری اسلامی نبوده
در ضمن سرپرستی کل مجموعه سازمان هوافضایی جمهوری اسلامی وسازمان هوافضایی سپاه از هم جدا نیست وهردو از یک اصول پیروی میکنند
در مورد خریدن جنگنده همان زمانی که رفتن واین F7ها را خریدن میشد مانند پاکستان که همون زمان هم تحریم بود(برای ساخت جنگ افزار هسته ایی)که واقع بینانه با چین چند پیمان ساخت مشترک را بست که امروز میبینیم که دستاوردشJF-17وK-8میباشد.
من گمان میکنم فردید جنابF-14TOMCATاین باشه ]انچنان که ادعا میشه در همه زمینه ها از کپی زیر دریایی تا ماهواره تا انواع موشکهای ضد زره وتوپهای خودکششی و...بهتر بود در زمینه ساخت جنگنده کمی اندیشمندانه تر رفتار میشد وبجای امید بستن به روسیه که اینچنین دوبرنامه ساخت صاعقه وشفق را نیمه کاره رها کرد رفت ،با بررسی وضعیت موجود با چین پیمان ساخت مشترک میبستیم.
خب چین امروزه از فناوری بسیار قدرتمند اسراییل در زمینه ساخت جنگنده J-10بهرهمند است واین خود بسیار ارزشمند میباشد.درسته که هیچگاه جنگنده های چینی و روسی بپای جنگنده های اروپایی وبویژه امریکایی نمیرسند...اما از پوچ شدن اون همه هزینه در شفق و صاعقه ودست خالی ماندن بهتر بود.
به هر روی بازهم باید دستان توانمند دلاورمردان نیروی هوایی ارتش را برای این همه جانفشانی فشرد ویاری شان داد.

kermanshahy
08-08-2012, 16:48
چهارم اینکه اون هواپیماهایی را که شما از ان به عنوان عتیقه دوست داشتنی!!! نام بردید، هم اکنون بوسیله مهندسان داخلی اورهال کلی میشوند و با نیروی تازه وارد خط پرواز ایران میشوند.هنوز که هنوزه همین فانتوم لرزه بر دل اسمانها میاندازد و با غرش شبح گونه خود و با خلبانهای کار ازموده سوار بر ان مرکب دوست داشتنی ترس و وحشت بر دشمنان میافکند.یا مثلا هواپیمای میراژ F1 که حتی تا چند سال پیش ما چک لیست انرا نداشتیم الان بوسیله همین دلیر مردان به عرصه پرواز در اسمان ابی ایران در امده است.

همین فانتومها به اسانی شکار سامانه پدافندی پانزی اس سوریه شدند ،البته باید توجه داشت که کورناس های ترک از سامانهای پادکارALQ131/135/144استفاده میکند که بسیار برتر از سامانه های کهنه ALQ101میباشد.
در ضمن پس از 20 سال تازه سوار کردن ازمایشی اویزگاه ویا تک توکی جنگ افزار بزیر میراژهای عراقی که دیگه پس از 2020 رسمن از دور برای رویارویی با رافال و تایفون وسایلن ایگل کنار گذاشته میشوند...دردی را دوا نمی کند
البته تمام اینها شوندی بر ارج نگذاشت به دلاور مردان ارتش نیست که اگر نیروی دریایی وهوایی وزمینی ارتش نبود امروز ایرانی نبود وهمون 2 سال نخست یورش عراق با اون اوضاع نابسامان کشور،همه چی از دست رفته بود.اما این فرزندان پاک ایران بودند که برای تنها ایران وایرانی جانفشانی کردند واز مرزها با دلی غمگین پاسداری نمودند.س اگر کسی بخواهد با ناسپاسی به ارتشیان بی مهری کند خود را بی ارزش نموده.

در مورد اینکه جنگنده های 40ساله به فناوری نسل چهارم یا پنجم رسیده اند اما جای شگفتی دارد!!!

در باره سوختگیری هوایی وابداع ان نیز باید گفت که پیش از انقلاب نیز این کار در نیروی هوایی ارتش انجام شده است و ابداع به چم نواوری در کار نبوده وتمام سخت افزار و امکانات اموزشی ان پیش از انقلاب در ایران موجود بوده است.

اما اینکه چگونگی بکار گیری تامکتها در خلیج پارس و یا پروازهای شبانه این شیوه در زمان اغاز جنگ بیان شد که در انزمان چون گمان نمی رفت جنگ بدرازا کشیده شود وکمبود جنگ افزار وقطعات یدکی دامنگیر جنگنده ها گردد،دوری مسافت از پایگاه هشتم را زیاد مهم دیده نشد وچون خوزستان در اماج یورش عراق قرار گرفته بود وپایگاه دزفول تا ایستگاه رادار که در اشغال ارتش تاریکی بود از جابجایی تامکتها به دزفول خود داری شد،در مورد پایگاه بوشهر هم وضعیت بگونه دیگری بود وپس از پاکسازی تیمسار مدنی این کار انجام گرفت.

در مورد قرار دادن دانشجویان خلبانی در کابین ریو ،ایا این کار با قوانین همخوانی دارد؟ایا همین کارها شوند پرواز در برزنهای پدافند موشکی هوایی خارک و بی تجربگی ریو نبود که 3 فروند تامکت (کمتر یا بیشتر)اماج موشکهای هاگ قرار بگیرند؟

شهید بابایی انچنان که خلبانان نیروی هوایی اشنا بی پیرایه درباره اش میگویند:مردی بدون ادعا،بدون دبدبه،در انجام واجبات دینی شخصی بدرگاه پروردگار بسیار مومن وکوشا،دست ودل باز،خیلی شجاع وبی باک، بوده اند
این واقعن ارزوی ایشان بوده که در هواپیمایی شهید شوند که هواپیما تا انجا که ممکنه سالم در خانه فرود اید

C-130_Pilot
08-08-2012, 17:13
ن
من گمان میکنم فردید جنابF-14TOMCATاین باشه ]انچنان که ادعا میشه در همه زمینه ها از کپی زیر دریایی تا ماهواره تا انواع موشکهای ضد زره وتوپهای خودکششی و...بهتر بود در زمینه ساخت جنگنده کمی اندیشمندانه تر رفتار میشد وبجای امید بستن به روسیه که اینچنین دوبرنامه ساخت صاعقه وشفق را نیمه کاره رها کرد رفت ،با بررسی وضعیت موجود با چین پیمان ساخت مشترک میبستیم.
خب چین امروزه از فناوری بسیار قدرتمند اسراییل در زمینه ساخت جنگنده J-10بهرهمند است واین خود بسیار ارزشمند میباشد.درسته که هیچگاه جنگنده های چینی و روسی بپای جنگنده های اروپایی وبویژه امریکایی نمیرسند...اما از پوچ شدن اون همه هزینه در شفق و صاعقه ودست خالی ماندن بهتر بود.
به هر روی بازهم باید دستان توانمند دلاورمردان نیروی هوایی ارتش را برای این همه جانفشانی فشرد ویاری شان داد.

در مورد خرید هواپیما از چین و روسیه باید به نکاتی هم توجه کنیم،

اما روسیه کشوری است با سیاستهای خاص خودش که همیشه متکی به توان نظامی خودش بوده و کمتر با کشوری همکاری گسترده نظامی انجام داده و یا اگر هم بوده از تمام توان خود استفاده نکرده و بخش صادرات خود را به عنوان همکاری در اختیار شریکانش قرار داده است.
مثلا روابط نظامی با ایران را در نظر بگیرید،روسیه هیچگاه بطور کامل با ایران همکاری نکرده و تمام اطلاعات خود را در ان زمینه همکاری در اختیار ایران قرار نداده است.
فرض مثال وقتی ما از روسیه میگ 29 را خریداری کردیم این هواپیماها با اسم میگ صادراتی به ایران فروخته شد که از خیلی از جنبه های عملیاتی و توانی با میگ 29 خود کشور سازننده فرق دارد.
یادمه یکی از دوستان قدیمی من که با این هواپیما پرواز میکرد میگفت که حتی یک پیچ از این هواپیما با هواپیمای دیگر خود ما هم خوانی ندارد و ما برای تعمیرات قطعات اصلی باید قطعه را به کشور سازننده ارسال کنیم که این خود هزینه بالایی را به کشور وارد میکند و جزء قرارداد این کشور با ما میباشد.

و در مورد کشور دوست و برادر چین هم باید عرض کنم که ما از این کشور هواپیمای F7 را خریداری کردیم.
F7 هما ن ميگ 21 روسيه ميباشد كه تحت امتياز در چين ساخته ميشود تعداد 50 فروند از آن در زمان جنگ ايران وعراق ازچين به ايران صادر شد در كشور چين به آن J7 ميگويند يك جنگنده سبك ميباشد كه توانايي كمي درحمل بمب رانيز دارد.
این هواپیما که به دراگون مشهور میباشد دارای عیبهای فراوانی است که مهمترین ان این است که وقتی برای touch&go از ان استفاده میشود ،وقتی تراتل را فول میکنید برای بلند شدن دوباره،موتور ان برای دریافت این پیام 7 ثانیه تاخیر دارد و این باعث سوانح در ایران هم شده است.
مهم ترین مشکل دولت چین برای این هواپیما این بود که قبل از برسی کامل و دقیق به طرح کپی سازی از میگ -های 21 روسی دست به تغییراتی در این هواپیما زد.( مقصر اصلی چین است) که به دلیل داشتن مسایل سعی و خطایی اقدام به فروش این جنگنده با قیمت بسیار پایین به ملل ( کم درآمد) کرد. همین ترفند برای کشور چین بسیار مفید بود, زیرا که با فروش این هواپیما هزینه تحقیقات بر روی این هواپیما برای خیلی سودمند شد.در عین حال با به کار بردن این هواپیما توسط کشورهای کاربر عیوب این جنگنده به مرور زمان بیرون می افتاد و آنها در جهت رفع آن با عنوان ارتقای آها بر می آمدند. هواپیمایی که در حوالی سال 45 تا 50 شمسی ساخته شد و تا الان هم که همه ما در کنار هم هستیم بر روی این هواپیما برسی هایی انجام میشود( که در اصل هواپیما سازی اشتباه است!چون باید تمامی عیوب رفع, و سپس تجارت آنها اغاز شود) که این نشان دهنده تلاش محدود چین برای این هواپیما بود !
اف-7 های نیروی هوایی کشور ما نیز از اصل داشتن مرغوبیت کم بی بهره نبوده اند , چون کمی خرید آنها از چین زود اقدام شد.( هر چه دیر تر خریده میشدند- کامل تر بودند)هرچند طر حایی امروزه برای ارتقای انها در نظر گرفته شده!
پس با این تفاسیری عرض کردم میتونید کاملا نتیجه گیری خوبی نسبت به همکاری با چین و روسیه داشته باشید.
ممنونم.

air-mag
08-08-2012, 17:15
درسته که هیچگاه جنگنده های چینی و روسی بپای جنگنده های اروپایی وبویژه امریکایی نمیرسند...اما از پوچ شدن اون همه هزینه در شفق و صاعقه ودست خالی ماندن بهتر بود.
به هر روی بازهم باید دستان توانمند دلاورمردان نیروی هوایی ارتش را برای این همه جانفشانی فشرد ویاری شان داد.[/QUOTE]

دوست عزیز
لطفا دلایل و منابع خود را از اینکه جنگنده های اروپایی را از جنگنده های روسی بهتر دانسته اید بیان نمائید. و یا جنگند هایی را که در این مقایسه برتر دانسته اید نام ببرید.
ممنون

kermanshahy
08-08-2012, 22:49
اما در مورد اینکه روسیه یا شوروی پیشین با کشور دیگری همکاری فناورانه نمی کند یا نمی کرده با شما هم اوا نیستم،چرا که این به ان کشور وخواست واراده و توانمندی دولتمردان واقتصاد وجایگاه ان کشور بر میگردد.برای نمونه هند یک کشوریست که دولت ان چندین دهه است وحتا از زمان جنگ سرد وبا وجود جمعیت بسیار زیاد و وجود سه کشور قدرتمند هسته ایی روسیه وجین وپاکستان که با هر سه کشور ودیگر همسایگانش چالشهای مرزی دارد،جمعیت زیاد خودش هزاران چالش را بدنبال دارد،یا چین پاکستان که اصلن دشمنی ایی دارد که حالا حالا ها حل نمی شود
اما همین هند در زمان جنگ سرد با همکاری شوروی سازمان فضایش و زیر ساختهای اموزشی ،وازمایشگاهی و مراکز ساخت سخت افزارهای دقیق وپیشرفته را چنان گسترده و توانمند کرد 31سال پیش ینی در 1980 نخستین ماهواره خودش را به فضا فرستاد،با یک موشکی که باهمکاری شوروی ساخته شده بود ودر مراکزی که با کمک همان شوروی انرا پایش و اپایش می نمود.
با کمک شوروی نخستین راکتور هسته ای خود را در دهه80ترسایی ساخت.همچنین در زمینه ساخت سامانه های پدافند موشکی با شوروی وروسیه امروزی همکاری زیادی داشته،در زمینه ساخت جنگنده MIG-27بنام بهادر وSu-30mMKI وMIG-21, وMIG-29که گونه نیروی هوایی ان به استانداردUPGبهینه میشود ونزدیک به 2 اسکادران ان در HAL زیر لیسانس ساخته شد و3 اسکادران ان نیز به صورت CKDدر HALسرهم شد وگونه نیروی دریایی نیز1 اسکادران CKDو2اسکادران زیر لیسانس ساخته میشود وبزرگترین مرکز پشتیبانی ازMIG-29پس از روسیه واکراین در هند با کمک روسیه برپا شده است.یا همکاری با روسیه برای ساخت موشک براهموس که میشه گفت روسیه دانش ساخت موشکهای کروز ویا انچه که هند در این زمینه کم داشت را با رودربایستی به هند داد.همین زیردریایی های سه گانه کیلو که هم اکنون در نیروی دریایی ارتش ایران خدمت میکند را هند اینچنین خرید3 فروند در نیکلایف ساخته شده تا کارشناسان هندی در ساخت ان هم اموزش ببینند وهم ...،3فروندCKDو 4 فروند دیگر در هند زیر لیسانس صنایع گسترده کشتی سازی نیکلایف ساخته شد که گمان می رود هم اکنون در حال رایزنی برای ساخت گونه و نوینتر سری 600کیلو باشند که تمام زیر ساختهایش درهند موجوده
همین بس که هند توانست شوروی را برای بدست اوردن 8 فروندگونه دریایی Tu-95کهkeTu-142mخوانده میشود راضی کند و دوستانی که در هوانوردی نظامی من شاگردیشان را میکنم می دانند چنین هواگردی در دهه80چه برگ برنده ایی در اقیانوس هند بود.وهمچنین از روسیه تا بدست اوردن گونه راهبردی تازشی خانوادهSU-27که همانSu-34/32FNباشد 4 فروند Tu-22اجاره کرد.هم اکنون در پروزهPAK-FAشرکت HALبا شرکت SUKHOIیک شرکت تازه پایه گذاری نمودند بنام FGFAوبرای بازسازی ناو هواپیمابر ورزمی نگه داشتن زیر دریایی اتمی چه فناوری هایی که برای زیر ساختهای انها بدست نیاورد.ووووو
البته چون در مورد روسیه بود به همان بسنده شد،چرا که هند با دیگر کشورهای بسیار پیشرفته تر از روسیه در زمینه ساخت هواگردها از جمله امریکا واروپا نیز همکاری دارد منتها چون برای بدست اوردن فناوری قیمتهای روس کمتر وروسها در برابر این چنین کشورهای توان چانه زنی کمتری دارند وهمچنین ریشه ای سخت افزارهای روسی با این کشور بیشتر پیوند جنگ افزاری دارد.

کشور دیگر چین است که بمراتب از هند بسیار بهتر وبیشتر از روسیه فناوری بدست اوده است.پس از ان می توان افریقای جنوبی(در زمینه فناورهای موشکهای هواپرتاب،پیشران هواگردها /توربینی گازی/تانکهای و زره پوشها/فراوری وبدست اوردن روش ساخت وکار با فلزهای برلیوم،تنگستن،اورانیوم/وساخت زیردریایی) یونان،اردن،ونزویلا،ویتنام که هرکدام در زمینه های گوناگون با روسیه پیمان نامه هایی همکاری در ساخت مشترک یا داد وستد داده های فناوری بستند

خب این خود گویایی این است که باید خود کشوری که خواهان بدست اوردن فناوری از روسیه یا هر کشور دارای فناوری وپیشرفته است این را بخواهد،چنانکه دیدیم جمهوری اسلامی در زمینه ساخت موشک خواست وبا کمک کره شمالی وچین وحتا روسیه در زمینه فناوری وکدهای مرجع ساخت ونقشه های ساخت موشکSS-4همکاری درستی کرد ودر این زمینه با وجود تحریم ها بسیار خوب پیشرفت کرد.برای نمونه پس از پایان وگذار از ماجرای میکونوس و رویکرد دوباره اروپادر زمان دولت ششم و کار مدبرانه ایی که در زمینه بدست اوردن دانش ساخت الیاژ هایی که در پیمان نامه برای ساخت توربینهای گازی و بخشهایی از راکتورهای شیمیایی وزیرساختهای پتروشیمی و...گرفته شد که با استفاده از ان در ساخت پیشران موشکها کلی از پاکستان پیش افتادیم .

C-130_Pilot
09-08-2012, 08:25
همین فانتومها به اسانی شکار سامانه پدافندی پانزی اس سوریه شدند ،البته باید توجه داشت که کورناس های ترک از سامانهای پادکارALQ131/135/144استفاده میکند که بسیار برتر از سامانه های کهنه ALQ101میباشد.
در ضمن پس از 20 سال تازه سوار کردن ازمایشی اویزگاه ویا تک توکی جنگ افزار بزیر میراژهای عراقی که دیگه پس از 2020 رسمن از دور برای رویارویی با رافال و تایفون وسایلن ایگل کنار گذاشته میشوند...دردی را دوا نمی کند
البته تمام اینها شوندی بر ارج نگذاشت به دلاور مردان ارتش نیست که اگر نیروی دریایی وهوایی وزمینی ارتش نبود امروز ایرانی نبود وهمون 2 سال نخست یورش عراق با اون اوضاع نابسامان کشور،همه چی از دست رفته بود.اما این فرزندان پاک ایران بودند که برای تنها ایران وایرانی جانفشانی کردند واز مرزها با دلی غمگین پاسداری نمودند.س اگر کسی بخواهد با ناسپاسی به ارتشیان بی مهری کند خود را بی ارزش نموده.

در مورد اینکه جنگنده های 40ساله به فناوری نسل چهارم یا پنجم رسیده اند اما جای شگفتی داvn

با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز.
(هر وقت اسم کرمانشاهان رو میشنوم یاد دانشجوی شهید صادق هاشمی نیا میوفتم که با هواپیمای PC7 دچار سانحه شد و شهید شدند.)

در مورد جمله اول شما باید این مطلب را بگویم که شکار شدن فانتوم ترک توسط سوریه را نباید دلیل کهنسال شدن این جنگنده بمب افکن انداخت بلکه از لحاظ مجهز بودن سیستم راداری سوریه به جدیدترین سامانه های روسی بدانیم.
مثلا اگه ما پهپاد مجهز امریکا را با استفاده از راه یافتن به سیستم داخلی از هدایت اصلی ان خارج و روی خاک کشورمان بسلامت نشاندیم ،این نشانه این است که این پهپاد بروز و مجهز نبوده است که رادار و پرسنل غیور نظامی ایران انرا کنترل کرده و به نشانده اند؟؟؟؟؟؟
درسته که پادهای استفاده شده در فانتوم های ایران و همچنین رادرهای APQ قدیمی هستند اما در جهاد خودکفایی نیروی هوایی که از بهترین اساتید متخصص در این رابطه بهره میبرند،برای اپدیت و حتی ساخت جدیدترینها با دانشگاهها همکاری دارند.
(البته من منکر این نیستم که ما نیاز به جنگنده های تازه نفس هم هستیم برای تجهیز ناوگان نظامی خود اما با توجه به تحریم این بازسازی و نواوری خلاقانه تنها راه نجات میباشد.)
اما در مورد جمله شما که تجهیز هواپیماهای 40 سال پیش که جای شگفتی دارد ،به ذکر یک مثال میپردازم.
مثلا شما داری یک کامپیوتر قدیمی هستید اما دوست دارید که با پیشرفتهای که در این زمینه شده از یک کامپیوتر نو بهره ببرید.
اما بنا بدلیل اقتصادی و یا شرایط دیگر امکان خرید برای شما با هزینه بالای ان میسر نمیباشد،پس تنها راه برای شما این است که انرا بهینه کنید با کمترین هزینه و خرید قطعات ضروری و مهم که کامپیوتر شما را در حد کامپیوترهای امروزی میکند.در انصورت باز جای شگفتی برای شماست که دست به این کار زدید با کمترین هزینه و الان کامپیوتری دارید که تقریبا برابری میکند با کامپیوترهای روز موجود در بازار؟!!!

پس در مورد هواپیماهای ما نیز همین مساله وجود دارد.پس باید دست به دست هم دهیم برای اعتلای ایران عزیز و تا انجا که میسور میباشد نسبت به انجام وظایفی که بر عهده ما گذاشته اند ،دقت کنیم.
در اخر باید اشاره ای به نسل بندی جنگنده ها کنم که بدین صورت میباشد.

نسل 1: هواپیماهایکه از سال 1939 الی 1950 تولید شده اند.
نسل 2 : از سال 1950 الی 1960
نسل 3: از سال 1960 الی 1970
نسل 4: از سال 1970 الی 1995
نسل 4/5: از سال 1995 که تا الان نیز ادامه دارد.
نسل 5: از سال 2005 که تا الان ادامه دارد.
نسل 6: از سال 2015 الی 2025

قصه معراج شاهین راز بود
قصد او از زندگی پرواز بود
لحظه پایان او آغاز بود
مرگ او خود آخرین پرواز بود
براي كساني كه هرگز فرود نيامدند تا نام ايران بر بلنداي آسمان جاويد بماند.

kermanshahy
09-08-2012, 18:51
با درود

ببینید من در مورد همکاری نکردن روسیه پست ودر پاسخ به فرمایش شما که شما بخش دیگری از نوشتارم را پاسخ دادید

نخست بگویم که بر پایه انچه که از دیگر نوشتارهای شما خوانده ام شما را یکی از پرسنل نیروی هوایی هستید،پس این بزرگترین شوندیست که پیشاپیش با تمام وجود به شما ارج بگذارم و همچنین همیشه سپاسگذار شما دیگر همکارانتان در ارتش باشم،اگر پاسخی هم می دهم ،هدفم بیشتر اموختن از بزرگواران است وبس ونه جسارت

اما در مورد فرمایش شما درباره بروز رسانی یک دستگاه یارانه
ایا فردید شما از یارانه یا PCیا هرانچه که میشه بهش گفت یارانه دستگاهیست که در دهه 70 ترسایی ساخته شده یا همان کمودور ویا امیگا500 دهه 80 ترسایی

اگر کسی بخواهد این گونه یارانه ها را بروز رسانی کند که ...خرج لحیم کرده
اگر فردیدتان رایانه های اغاز دهه80 خورشیدی وهمان پنتیوم2 و3 باشد که درسته بجز فن و کیس و پاور والبته مانیتور های نفتی صفحه ذره بینی که واقعن شگفت انگیزه که چگونه باید دل وجیگر رایانه را برای نگه داشتن کیسی که هنوز فلاپی میخوره وحتا از USBهای پیش از نسل دو استفاده میکنه ....

اگر فردید شما هما رایانه هایی است که هنوز از ساختشان 4 یا 5 سال نمی گذره که گمان کنم که این هیچ ربطی به بهینه سازی جنگنده نسل دوم نداره

در ضمن اگر کورناس ترکیه هدف سامانه پانزیر قرار گرفت ،مهر بورزید بفرمایید که کدام کشور همسایه بجز افغانستان و ترکمنستان وعراق از سامانه های کهنه و از رده خارجی مانند سام 6،سام 2،هاگ انهم از گونهMIMI-23A/Bوسام7 وسام5 استفاده میکنند
در جنوب خلیج پارس که سامانه های PAC2/3از سرکول سامانه های استر15/30 وگونه Dسامانه تور ام 2 وبتازگی S-300VMوتانگوسکا وپانزیر بالا میروند ودیگر سامانه های میسترال واخرین لول های استینگر وRBS90بماند
جدا از انکه شناورهای همین شیخ نشینان از لا فایت گرفته تا تایپهای 40 از گونه های گل کیپر و دفاع نقطه ایی اورلیکن30م م وفالانکس وکاشتان بهره میبرند
اگر فردیدتان ترکیه است که اهنم همین است
پس ایا فردید شما از بهینه سازی فانتومها در دانشگاه هایی که هیچ کدام از اساتید ویا گروه کاری ان با کشورهای پیشرفته در این زمینه هیچ گونه داد وستد فناوری ناشته اند چگونه میتوانند سامانه های بروز را بسازند
برای نمونه بشما یک موتور کولر ابی می دهند ومیگویند که این را برابر با نمونه های پیشرفته اروپایی بروز کن وشما نه دسترسی به ان نمونه ها دارید ونه داده های بروزرسانی را دارید ونه میتوانید داشته باشید
درست مانند موتوری که شرکت موتوژن تبریز پس از 33 سال از تبدیل شدن به موتوژن از وستینگهاوس می سازد که امروزه حتا از اون گونه هایی که 40 سال پیش در این شرکت ساخته میشده وامروز تک وتوکی موجود است از گونه هایی که همین امروز میسازند بهتر کار میکند ،بگواهی تمامی کولر سازان
واز سویی ماجرای شرکت الکتروژن که امدند یک گونه تازه بسازند وچنان دستاوردی داشتند که پس از دوسال کار کردن موتور ذوب میشه واصلن قابل تعمیر نیست
حالا شما میفرمایید بروز رسانی
اری درسته بروز رسانی جنگنده ها اگر مانند برنامه ساخت موشک یا برنامه هسته ایی باشد وبا چند کشوری که از ما برترند همکاری داشته باشیم می توانیم پس از یک یا دو دهه حرفی برای گفتن داشته باشیم وگرنه باید با بازسازی قطعات جنگنده های 40 سال پیش اهسته اهسته بسازیم بیاییم جلو تا پس از 40 سال تازه به امروز 40 سال اینده دیگرکشورها برسیم.انهم نه تراشه اینتل 8088رادار های اگ ناین...

TOMCAT*SS
09-01-2013, 12:57
سرهنگ ذکاوت به باشگاه خبرنگاران خبر داد

ارائه پيشنهاد چندين کشور به متخصصان ايراني براي "اورهال هواپيما" (http://www.yjc.ir/fa/news/4222398/%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%87-%D9%BE%D9%8A%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF-%DA%86%D9%86%D8%AF%D9%8A%D9%86-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%8A%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%8A-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%8A-%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%D9%84-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%D9%8A%D9%85%D8%A7)
مدير مجتمع اورهال "ميگ 29 " پايگاه يکم شكاري مهرآباد گفت: وجود تحريمها فرصتي را براي خودکفايي کشور به وجود آورد و امروز به جايگاهي رسيدهايم که پيشنهادهايي براي "اورهال هواپيما" از چندين کشور جهان داريم.
http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1391/10/17/694222_559.jpgسرهنگ "احمد ذکاوت" مدير مجتمع اورهال "ميگ 29" "پايگاه يکم شکاري مهرآباد" در گفتگو با خبرنگار دفاعي - امنيتي باشگاه خبرنگاران (http://www.yjc.ir/fa/list/3/28)، با اشاره به ورود جنگنده ميگ 29 از سال 1369 به ناوگان نيروي هوايي ارتش (http://goo.gl/nRlpM) تصريح کرد: پس از ورود اين هواپيما با توجه به اعمال تحريمهايی از سوي غرب عليه کشورمان و تلاش ما براي در دست گرفتن تخصصي اين جنگنده، در بازديدهاي نوبتي از وضعيت هواپيما نياز به ايجاد مجتمعي براي تعميرات اين جنگنده در کشور احساس شد تا پس از 800 ساعت پرواز يعني حدود 8 سال پس از اولين پرواز، تعميرات کنترلي بر روي آن انجام شود. وي افزود: با توجه به اين که عمده تعميرات در رده نگهداري خطي و مياني به خلبانان اين جنگنده، آموزش داده ميشود، بنابر اين اورهال اين جنگندهها بر روي هواپيماهايي صورت ميگيرد که نيازمند تجهيزات تخصصي و کارخانهاي هستند.
مدير "مجتمع اورهال" ميگ 29 پايگاه يکم شکاري مهرآباد اظهار داشت: با استفاده از مهندسي معکوس هواپيماهاي غربي توانستيم اورهال اين جنگنده را به صورت صددرصد بومي انجام دهيم.
وي عمده تعميرات جنگندههاي نيازمند اورهال را "تعميرات استراکچري" دانست و تصريح کرد: در صورتي که سازههاي هواپيماها در زمانهاي خاص، چک نشده و مشکلي بسيار کوچک براي آنها رخ دهد، هواپيما در معرض خطر و سانحه شديد قرار ميگيرد.
ذکاوت ادامه داد: پس از کنترل تمامي اجزاي هواپيما، نقاطي که بيشتر مورد تنش هستند مورد بازرسي دقيق با تجهيزاتي مانند "مارتي پارتيکل اينستيشن"، "ايد کارنت"، "ان دي آي" و يا "اشعه ايکس" قرار گرفته و در صورت وجود معايب، نقاط داراي مشکل مورد تعمير قرار ميگيرند.
وي خاطرنشان کرد: اورهال اين هواپيما به طور متعارف و استاندارد کارخانه سازنده حدود 6 تا 8 ماه تعريف شده است، اما مجتمع اورهال ميگ 29 پايگاه مهرآباد قادر است در صورت نياز نيروي هوايي، با کاري مداوم اين زمان را تا 4 ماه کاهش دهد.
مدير مجتمع اورهال ميگ 29 پايگاه يکم شکاري مهرآباد تصريح کرد: ميگ 29 هواپيمايي رهگير و جنگنده و قابل مقايسه با هواپيماهاي غربي و روز دنيا است که قابليت جنگندگي و مانور اوليتي فوقالعاده داشته و توانايي حمل تجهيزات روز را دارد. اين جنگنده، امروز در ناوگان دفاعي بيش از 50 کشور جهان مورد استفاده است. (http://www.yjc.ir/fa/list/3/28)
ذکاوت تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران به طور صددرصد در اورهال ميگ 29 موفق بوده و کشورهايي که سعي کردهاند فناوري اين جنگنده را در اختيار ما قرار ندهند، بايد بدانند که ما با مهندسي معکوس و به کارگيري علم دانشگاهي و صنعت، به توانمندي ويژهاي در اين حوزه دست يافتهايم و هيچ معضلي در اورهال اين جنگنده پيش روي ما نيست. (http://www.yjc.ir/fa/list/3/28)
وي تصريح کرد: اگر تحريمها عليه جمهوري اسلامي ايران نبود و بر فرض محال قرار بود کشوري خارجي اين توانمندي را به ما آموزش دهد، در بهترين شکل، ميليونها دلار براي آموزش تعمير يک جنگنده از بودجه کشور هزينه ميشد اما بهحمدالله، وجود تحريمها فرصتي را براي خودکفايي کشور در اين عرصه به وجود آورد.
ذکاوت خاطرنشان کرد: با استعانت از رهنمودهاي مقام معظم رهبري(مدظله العالي)، امروز به جايگاهي رسيدهايم که پيشنهادهايي براي اورهال هواپيما از چندين کشور جهان داريم.
انتهاي پيام/

PHANTOMII
09-01-2013, 19:06
بنام خدا

جزئیات اورهال میگ 29 در ایران

مدير مجتمع اورهال "ميگ 29 " پايگاه يکم شكاري مهرآباد گفت: وجود تحريمها فرصتي را براي خودکفايي کشور به وجود آورد و امروز به جايگاهي رسيدهايم که پيشنهادهايي براي "اورهال هواپيما" از چندين کشور جهان داريم.

سرهنگ "احمد ذکاوت" مدير مجتمع اورهال "ميگ 29" "پايگاه يکم شکاري مهرآباد" در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، با اشاره به ورود جنگنده ميگ 29 از سال 1369 به ناوگان نيروي هوايي ارتش تصريح کرد: پس از ورود اين هواپيما با توجه به اعمال تحريمهايی از سوي غرب عليه کشورمان و تلاش ما براي در دست گرفتن تخصصي اين جنگنده، در بازديدهاي نوبتي از وضعيت هواپيما نياز به ايجاد مجتمعي براي تعميرات اين جنگنده در کشور احساس شد تا پس از 800 ساعت پرواز يعني حدود 8 سال پس از اولين پرواز، تعميرات کنترلي بر روي آن انجام شود.

وي افزود: با توجه به اين که عمده تعميرات در رده نگهداري خطي و مياني به خلبانان اين جنگنده، آموزش داده ميشود، بنابر اين اورهال اين جنگندهها بر روي هواپيماهايي صورت ميگيرد که نيازمند تجهيزات تخصصي و کارخانهاي هستند.

مدير "مجتمع اورهال" ميگ 29 پايگاه يکم شکاري مهرآباد اظهار داشت: با استفاده از مهندسي معکوس هواپيماهاي غربي توانستيم اورهال اين جنگنده را به صورت صددرصد بومي انجام دهيم.

وي عمده تعميرات جنگندههاي نيازمند اورهال را "تعميرات استراکچري" دانست و تصريح کرد: در صورتي که سازههاي هواپيماها در زمانهاي خاص، چک نشده و مشکلي بسيار کوچک براي آنها رخ دهد، هواپيما در معرض خطر و سانحه شديد قرار ميگيرد.

ذکاوت ادامه داد: پس از کنترل تمامي اجزاي هواپيما، نقاطي که بيشتر مورد تنش هستند مورد بازرسي دقيق با تجهيزاتي مانند "مارتي پارتيکل اينستيشن"، "ايد کارنت"، "ان دي آي" و يا "اشعه ايکس" قرار گرفته و در صورت وجود معايب، نقاط داراي مشکل مورد تعمير قرار ميگيرند.

وي خاطرنشان کرد: اورهال اين هواپيما به طور متعارف و استاندارد کارخانه سازنده حدود 6 تا 8 ماه تعريف شده است، اما مجتمع اورهال ميگ 29 پايگاه مهرآباد قادر است در صورت نياز نيروي هوايي، با کاري مداوم اين زمان را تا 4 ماه کاهش دهد.

مدير مجتمع اورهال ميگ 29 پايگاه يکم شکاري مهرآباد تصريح کرد: ميگ 29 هواپيمايي رهگير و جنگنده و قابل مقايسه با هواپيماهاي غربي و روز دنيا است که قابليت جنگندگي و مانور اوليتي فوقالعاده داشته و توانايي حمل تجهيزات روز را دارد. اين جنگنده، امروز در ناوگان دفاعي بيش از 50 کشور جهان مورد استفاده است.

ذکاوت تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران به طور صددرصد در اورهال ميگ 29 موفق بوده و کشورهايي که سعي کردهاند فناوري اين جنگنده را در اختيار ما قرار ندهند، بايد بدانند که ما با مهندسي معکوس و به کارگيري علم دانشگاهي و صنعت، به توانمندي ويژهاي در اين حوزه دست يافتهايم و هيچ معضلي در اورهال اين جنگنده پيش روي ما نيست.

وي تصريح کرد: اگر تحريمها عليه جمهوري اسلامي ايران نبود و بر فرض محال قرار بود کشوري خارجي اين توانمندي را به ما آموزش دهد، در بهترين شکل، ميليونها دلار براي آموزش تعمير يک جنگنده از بودجه کشور هزينه ميشد اما بهحمدالله، وجود تحريمها فرصتي را براي خودکفايي کشور در اين عرصه به وجود آورد.

ذکاوت خاطرنشان کرد: با استعانت از رهنمودهاي مقام معظم رهبري(مدظله العالي)، امروز به جايگاهي رسيدهايم که پيشنهادهايي براي اورهال هواپيما از چندين کشور جهان داريم.

بن پایه:مشرق (http://www.mashreghnews.ir/fa/news/185026/%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%D9%84-%D9%85%DB%8C%DA%AF-29-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86)

f14tomcat
09-01-2013, 21:01
یک سووال!تحریمهای غرب باعث مشکل تعمیری این جنگنده شده یابی حیایی کشورباصطلاح دوست وبرادر روسیه؟!!!!

fulcrom
09-01-2013, 21:24
یک سووال!تحریمهای غرب باعث مشکل تعمیری این جنگنده شده یابی حیایی کشورباصطلاح دوست وبرادر روسیه؟!!!!
با درود به شما دوست گرامی
البته که بی حیایی روسیه درست تر هستش . من نمیدونم چه اصراری دارند مسولین ما که با لغتها بازی کنند . همون طور که این عزیز مسول تعمیرات میگ ٢٩ میگویند تحریمهای غرب !!! بابا ما ان زمان که با امریکا رابطه داشتیم ف-١٤ وارد ایران شد که امریکا به هیچ کشور دیگری اون رو نفروخت و تا زمان قطع روابط هم همه کار ها به درستی انجام شد. البته دوستان گرامی توجه داشته باشن که من نمیخواهم رفتار پلید و سراسر دشمنی الان امریکا رو توجیه کنم ولی منظور اون زمانی هست که روابطی بود. ما الان که با روسی هم رابطه داریم ولی شرایط این هستش . اون از س ٣٠٠ دادنشون به ایران اون از سرویس جنگنده هاشون برای ایران . اونوقت این عزیز نیروی هوایی صحبت میگ-٢٩ میفرمایند باز هم ربطش میدهند به تحریمهای غرب .
با سپاس و آرزوی سلامتی

AMG
10-01-2013, 17:19
در همین راستا, این نوشتار رو از باشگاه خبرنگاران (http://www.yjc.ir/fa/news/4222398/%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%87-%D9%BE%D9%8A%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF-%DA%86%D9%86%D8%AF%D9%8A%D9%86-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%8A%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%8A-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%8A-%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%D9%84-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%D9%8A%D9%85%D8%A7) ببینیم....برخی واژه ها و گزاره ها رو رنگی کردم که در پایین بشون بپردازیم.

10 ژانویه 2013

سرهنگ ذکاوت به باشگاه خبرنگاران خبر داد

ارائه پيشنهاد چندين کشور به متخصصان ايراني براي "اورهال هواپيما"

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1391/10/17/694222_559.jpg
سرهنگ "احمد ذکاوت" مدير مجتمع اورهال "ميگ 29" "پايگاه يکم شکاري مهرآباد" در گفتگو با خبرنگار دفاعي - امنيتي باشگاه خبرنگاران، با اشاره به ورود جنگنده ميگ 29 از سال 1369 به ناوگان نيروي هوايي ارتش تصريح کرد: پس از ورود اين هواپيما با توجه به اعمال تحريمهايی از سوي غرب عليه کشورمان و تلاش ما براي در دست گرفتن تخصصي اين جنگنده، در بازديدهاي نوبتي از وضعيت هواپيما نياز به ايجاد مجتمعي براي تعميرات اين جنگنده در کشور احساس شد تا پس از 800 ساعت پرواز يعني حدود 8 سال پس از اولين پرواز، تعميرات کنترلي بر روي آن انجام شود. وي افزود: با توجه به اين که عمده تعميرات در رده نگهداري خطي و مياني به خلبانان اين جنگنده، آموزش داده ميشود، بنابر اين اورهال اين جنگندهها بر روي هواپيماهايي صورت ميگيرد که نيازمند تجهيزات تخصصي و کارخانهاي هستند.

مدير مجتمع اورهال ميگ 29 پايگاه يکم شکاري مهرآباد تصريح کرد: ميگ 29 هواپيمايي رهگير و جنگنده و قابل مقايسه با هواپيماهاي غربي و روز دنيا است که قابليت جنگندگي و مانور اوليتي فوقالعاده داشته و توانايي حمل تجهيزات روز را دارد. اين جنگنده، امروز در ناوگان دفاعي بيش از 50 کشور جهان مورد استفاده است.

ذکاوت تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران به طور صددرصد در اورهال ميگ 29 موفق بوده و کشورهايي که سعي کردهاند فناوري اين جنگنده را در اختيار ما قرار ندهند، بايد بدانند که ما با مهندسي معکوس و به کارگيري علم دانشگاهي و صنعت، به توانمندي ويژهاي در اين حوزه دست يافتهايم و هيچ معضلي در اورهال اين جنگنده پيش روي ما نيست.

1- پس بنا به نوشتۀ بالا, میگ 29 های نهاجا سالی 100 ساعت (میانگین) پرواز , دارند.

2- بنده نمیدونم این گزاره تا چه اندازه درسته:"به طور متعارف و استاندارد کارخانه سازنده حدود 6 تا 8 ماه تعريف شده است، اما مجتمع اورهال ميگ 29 پايگاه مهرآباد قادر است در صورت نياز نيروي هوايي، با کاري مداوم اين زمان را تا 4 ماه کاهش دهد."

3- این گزاره بگمانم نادرسته: "اين جنگنده، امروز در ناوگان دفاعي بيش از 50 کشور جهان مورد استفاده است. "
چراکه بنابر "جینز" , "ورلد ایرکرفت فایلز" و "ویکی (http://en.wikipedia.org/wiki/Mikoyan_MiG-29)" , تنها 26 کشور هم اکنون میگ 29 دارند...
اگر نادانی شده باشد و شمار کشورهایی که دیگر "وجود ندارند" (مانند یوگوسلاوی, چکسلواکی , آلمان شرقی ووو) رو هم افزون کنیم (و بنابراین برخیشون رو 2-3 بار بشماریم), میشود 38 کشور که باز به "بیش از 50" نمیرسد

4- بنده نمیدونم "مارتي پارتيکل اينستيشن" چی هست, ....شاید واژۀ "مولتی" رو بنادرستی آورده باشند: "مارتی"....ولی بگمانم فردید " مگنتیک پارتیکل اینسپکشن" (Magnetic Particle) باید بوده باشه,

5- بنده نمیدونم "ايد کارنت" چی هست, بگمانم فردید بایست "ادی کارنت" بوده باشه (Eddy Current)

6- "ان دي آي" یا Non-destructive inspection در بر گیرندۀ "اکس ری اینسپکشن" , "ادی کارنت" و "مگنتیک پارتیکل اینسپکشن" هست و چیز جداگانه ای نیست, آنچنان که در بالا وانمود شده.

7- ما باید باور داشته باشیم (یا آرزو کنیم؟) که نادرستیهایی که برخیشون رو در بالا سرخ رنگ کردم, کار ِ خبرنگار هست و یا ویراستار ِ خبرگزاری ...چراکه گمان نمیکنم کسی که گردانندۀ گردان ِ (های) نگهداری ناوگان میگ-29 رو داره, از نادرستی هایی که به برخیشون اشاره شد آگاهی نداشته باشه.

320grh
09-06-2015, 10:59
با توجه به این فرتو، ممکن هست میگ 29 های ایران مجهز به موشک ماوریک شده باشند؟

http://uupload.ir/files/coc_12.jpg

sayoz-M
09-06-2015, 12:09
اگر قراره کاری برای جنگنده های نیروی هوایی بشه بهتره برای خرید و نصب موشکهای بروز کلاب و ار- 77 انجام بشه چون ثابت شده خیلی از پروژه های مشابه بعد از نصب روی یکی دو جنگنده به دلایل متعدد کنار میروند

archersarash
26-06-2015, 15:40
با سلام
با عرض پوزش از شما دوست عزیز
این عکس مربوط به نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوایی و احتمال زیاد مربوط به دهه فجر است ونوع چینش مهمات صرفا برای خالی نبودن عریضه است وگرنه شما در میان مهمات بمب 750 پوندی ام.117 را هم میبینید متاسفانه در ایران هنوز مدیریت درستی در مورد برگزاری این گونه نمایشگاهها اعمال نمیشود و چینش وسایل مربوط به شعبات موشک و مهمات فقط بر اساس جای خالی است و نه نئع مهمات و هواپیما
هر چند اگر هم قرار بر نصب موریک بر روی میگ باشد به نظر استفاده از موشکهای مشابه روسی معقول تر میاید

hamen
15-11-2015, 23:36
گزارش مشرق از دستاورد جدید دفاعی ارتش/
طلسم مداومت پروازی میگهای ایران پس از 20 سال شکست +عکس (http://www.mashreghnews.ir/fa/news/496016/%D8%B7%D9%84%D8%B3%D9%85-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%85%DB%8C%DA%AF%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-20-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA-%D8%B9%DA%A9%D8%B3)
در نمونه آنالوگ این سیستم که پیش از این در میگ های 29 نهاجا نصب شده بود اطلاعات مورد نظر بر روی نواری شبیه به فیلم های دوربین قدیمی ضبط شده و صرفا برای 5 ساعت پرواز کارایی داشت و بعد از آن این نوار بایستی تعویض می شد. همچنین نهاجا عنوان کرده بود که پشتیبانی کشور سازنده در این بخش مناسب نبوده و نیروی هوایی ما در این بخش تحت فشار بوده است.
به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، «میگ-29» یا فالکروم (به معنای نقطه اتکا) با هدف ایجاد یک رهگیر نقطه ای برای دفاع هوایی از مناطق مهم سیاسی و صنعتی با استفاده از آخرین یافته های مراکز پژوهشی و تجربیات میگ های قبلی در شوروی سابق طراحی و ساخته شد و در اکتبر 1977 برای اولین بار پرواز کرد. با توجه به مأموریت تعریف شده، این جنگنده برد و مداومت پروازی زیادی نداشت ولی کارایی آن در نبردهای نزدیک با توجه به مانورپذیری بسیار بالا، سامانه هدفگیری روی کلاه پرواز، موشک کوتاه برد آر-60 با قابلیت درگیری با هدف از تمام زوایا و کمی بعد موشک بسیار چابک و پیشرفته آر-73، فوق العاده بود.

این هواپیما حدود 17.3 متر طول و 11.4 متر دهانه بال دارد و جرم خالی آن حدود 10.5 تا 11تن و بیشینه جرم قابل بلند شدن آن 18500 تا 20هزار کیلوگرم است. میگ-29 از دو موتور توربوفن آر-دی-33 نیرو می گیرد که هر یک از آنها معادل 8300 کیلوگرم-نیرو رانش ایجاد می کنند.

بخش مهمی از توانایی میگ-29 در اجرای مانورهای هوایی مدیون این موتورهای قدرتمند اما تا حدودی پرمصرف است که باعث شده اند کمیت بسیار مهم «نسبت رانش به وزن» در میگ-29 در برخی وزن های رزمی فراتر از یک شود. همچنین نرخ اوجگیری این جنگنده نیز بالا بوده که ناشی از توان اضافه ایجاد شده توسط موتور است.

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/8/24/1333335_389.gif
میگ 29 نیروی هوایی آلمان

میگ-29 به بیشینه سرعتی در حدود 2.35 ماخ معادل با بیش از 2400 کیلومتر بر ساعت در ارتفاعات بالا و بیشینه سقف پرواز کمی بیش از 18هزار متر دست می یابد. میزان محموله قابل حمل نمونه های مختلف این جنگنده متفاوت است اما نمونه های اولیه آن نهایتاً 3000 تا 3500 کیلوگرم تسلیحات جنگی شامل موشک های هوا به هوای میانبرد راداری نیمه فعال و حرارتی و بمب های سقوط آزاد را حمل می کنند.

در نمونه های بعدی، موشک های هوا به هوای فعال راداری، بمب ها و موشک های هوا به سطح هدایت شونده لیزری، اپتیکی و راداری نیز به فهرست تجهیزات این میگ اضافه شد.

بیش از 1600 فروند از این جنگنده ساخته شده و شوروی سابق و روسیه فعلی و تقریباً همه کشورهای هم پیمان شوروی سابق، برخی از کشورهای خاورمیانه و آسیا مانند ایران، هند، مالزی، کره شمالی، یمن، سوریه، برخی از کشورهای قاره آمریکا مانند کوبا، پرو و در آفریقا الجزایر، سودان و ... از کاربران این جنگنده هستند. البته عمده موفقیت های صادراتی میگ-29 به اولین سال های تولید در اواخر جنگ سرد و اوائل دهه 1990 باز می گردد.

ورود به ایران و آغاز کار ارتقاء از ابتدا

نیاز به بازسازی ناوگان جنگنده های نهاجا در دو مأموریت تخصصی رهگیری و بمب افکن ضربتی پس از پایان جنگ تحمیلی باعث شد تا میگ-29 برای مأموریت اول و سوخو-24 به عنوان بمب افکن تاکتیکی خریداری شود.

در سال 1368 قرارداد منعقد شده و در سال بعد اولین سری از هواپیماها تحویل داده شدند. در تبریز هم اولین میگ-29ها در سال 1371 مشغول به خدمت شدند. بنا بر اعلام منابع خارجی 25 فروند میگ-29 شامل 18 فروند نمونه تکنفره و دو فروند نمونه دو نفره برای امور آموزشی به ایران تحویل داده شد.

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/8/24/1333336_158.jpg

با حضور میگ های 29 در ایران، بحث تعمیر و نگهداری آن آغاز شده و از همان ابتدای ورود اشکال تراشی روسها در مسیر تامین قطعات آغاز شد. این مشکلات باعث شد که متخصصین ایرانی کار بر روی بومی سازی قطعات پر مصرف را آغاز کرده و بخشی از قطعات مورد نیاز را در داخل با تکیه به توان بومی تولید کنند.

کار به اینجا نیز ختم نشده و علاوه بر ساخت برخی قطعات و لوازم تند مصرف این جنگنده، بهسازی هایی هم روی آن اجرا شده است؛ از جمله تجهیز به لوله سوخت گیری هوایی از هواپیمای سوخت رسان.

با توجه به برد کم نمونه اولیه و استاندارد این هواپیما چندین برنامه برای رفع این نقص به مرحله اجرا در آمد که نصب سامانه سوختگیری هوایی ثابت، تلاش برای ساخت سامانه سوختگیری هوایی جمع شونده و نصب مخازن سوخت خارجی زیر بال عمده این فعالیت ها را تشکیل می دهد. در طرح اول، یک لوله ثابت به هواپیما افزوده شد که به آن قابلیت سوختگیری از هواپیماهای سوخت رسان بوئینگ 707 و شاید 747 را می داد.

نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران این کار را حتی پیش از اینکه روسها میگ های خودشان را به چنین سامانه ای مجهز کنند انجام داد. در واقع زمانی که ایران اولین آزمایشات طرح طالع را انجام می داد هنوز میگ-29های خود روسیه توانایی سوختگیری هوایی را نداشتند. البته مدتهاست دیگر تصاویر و اخباری از سوختگیری هوایی روی همه فالکروم های ایرانی در رزمایش ها و یا نمایشگاه ها دیده نشده است.

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/8/24/1333337_186.jpg
تعمیرات فالکروم در مرکز تعمیراتی نهاجا در تهران

نصب مخزن سوخت زیر بال هر چند بر محدودیت فضای حمل تسلیحات زیر بال فالکروم ها می افزود اما در مأموریت های آموزشی، عزیمت به نقاط مختلف کشور برای حضور در تمرین ها و رزمایش ها و برخی مأموریت های عملیاتی مانند گشت هوایی که معمولآً آن را با تعداد کمی موشک انجام می دادند مفید بود. این بهینه سازی هم هنوز به عنوان یک ارتقاء روی همه میگ های ایرانی حتی در رژه نیروهای مسلح دیده نشده است.

در ادامه بحث نصب نمایشگرهای دیجیتال روی برخی جنگنده ها، نصب موشک هوا به سطح، نصب سامانه ناوبری تاکتیکی (تکن) و همچنین شبیه ساز جنگنده میگ 29 در کشور اجرا شده است.

جعبه سیاه میگ های ایرانی دیجیتال شدند

جبعه سیاه هواپیما یکی از مهمترین بخش های مربوط آن به شمار می آید که خصوصا در زمان بروز سوانح می توان با استناد به اطلاعات موجود در آن به دلیل بروز سانحه پی برد. جعبه سیاه از دو بخش اصلی تشکیل شده است که یک بخش آن مربوط به ضبط کردن مکالمات بین خلبان هواپیما با سایر هواپیماهای یا ایستگاه های زمینی و یا دریایی است و بخش دیگر آن مربوط به ضبط کننده اطلاعات پروازی مثل ارتفاع پروازی، سرعت و مسافت طی شده می باشد. این سامانه در نهاجا به عنوان "اکران" هم شناخته می شود.

در نمونه آنالوگ این سیستم که پیش از این در میگ های 29 نهاجا نصب شده بود اطلاعات مورد نظر بر روی نواری شبیه به فیلم های دوربین قدیمی ضبط شده و صرفا برای 5 ساعت پرواز کارایی دارد و بعد از آن این نوار بایستی تعویض شود. بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط نهاجا، پشتیبانی کشور سازنده در این بخش مناسب نبوده و نهاجا در این بخش تحت فشار قرار داده بود.

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1394/8/24/1333353_541.jpg

تغییرات اعمال شده بر روی سامانه ضبط اطلاعات پروازی میگ 29 نهاجا

بر همین اساس متخصصان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بحث به روزرسانی این سامانه را در دستور کار قرار داده و نمونه دیجیتال این سامانه در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ساخته و بر روی جنگنده های میگ 29 نهاجا نصب شد.

در سامانه جدید که در نمایشگاه هفته دفاع مقدس نهاجا در تهران رسما معرفی شد، به جای سیستم آنالوگ و استفاده از نوار برای ضبط اطلاعات از یک برد الکترونیکی، یک IC و یک کارت حافظه استفاده شده است. برخلاف سیستم قدیمی که پس از هر 5 ساعت کار نیاز به تعویض داشت این سیستم محدودیتی در استفاده نداشته و به قطعه ای با کارکرد دائم بدل شده است.

با این اوصاف، حالا جنگنده های میگ 29 ارتش نیاز به اینکه حتما قبل از رسیدن به 5 ساعت پرواز، در فرودگاه تعویض این قطعه انجام دهند، ندارند و علاوه بر اینکه با سوخت گیری هوایی، توانایی پرواز بیش از 5 ساعت را دارند، در صورت فرود پس از 3 یا 4 ساعت پرواز نیز می توانند بدون تعویض این قطعه مهم، بلافاصله عملیاتی شده و پرواز کنند.

اطلاعات ضبط شده توسط این سامانه نیز توسط یک نمایشگر LCD که در کابین خلبان نصب شده است قابل نمایش است. افزایش راندمان کاری و از همه مهمتر قطع نیاز به کشور سازنده در این بخش از جمله مهمترین دستاوردهای این پروزه به حساب می آید.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که در تقریبا تمامی هواپیمای نظامی و غیر نظامی دنیا این سیستم ثبت و ضبط اطلاعات پروازی نصب شده است و حالا با استفاده از این توانایی بومی شده در نیروی هوایی ارتش می توان به نوسازی مدل های قدیمی این سیستم در سایر ناوگان هوای کشور و ساخت برای طرح های آینده در این بخش مبادرت کرد.

ضمن آنکه تسلط روی طراحی و ساخت یک سامانه مهم و پر مصرف در یک جنگنده خارجی، این اطمینان و قوت قلبی را به متخصصان و فرماندهان نیروی هوایی کشورمان می دهد که می توان بدون نیاز به کشور سازنده، هر نوع تغییر و بهینه سازی را روی هواپیماها انجام داد و منتظر پاسخ مثبت یا منفی انها در تامین نیازهای کشور نماند.

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/496016/%D8%B7%D9%84%D8%B3%D9%85-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%85%DB%8C%DA%AF%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-20-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA-%D8%B9%DA%A9%D8%B3

archersarash
16-11-2015, 11:58
با سلام و تشکر
البته ای اقدام مربوط به سالیان پیش است که امروز رسانه ای شده است

SHAHPOOR71
16-11-2015, 19:36
گزارش مشرق از دستاورد جدید دفاعی ارتش/
طلسم مداومت پروازی میگهای ایران پس از 20 سال شکست +عکس (http://www.mashreghnews.ir/fa/news/496016/%D8%B7%D9%84%D8%B3%D9%85-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%85%DB%8C%DA%AF%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-20-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA-%D8%B9%DA%A9%D8%B3)

رف در یک جنگنده خارجی، این اطمینان و قوت قلبی را به متخصصان و فرماندهان نیروی هوایی کشورمان می دهد که می توان بدون نیاز به کشور سازنده، هر نوع تغییر و بهینه سازی را روی هواپیماها انجام داد و منتظر پاسخ مثبت یا منفی انها در تامین نیازهای کشور نماند.

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/496016/%D8%B7%D9%84%D8%B3%D9%85-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%85%DB%8C%DA%AF%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-20-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA-%D8%B9%DA%A9%D8%B3

خود روس ها تو میگ29های جدید یا35شون از همین سامانه قدیمی استفاده میکنند؟

AMG
14-02-2016, 08:51
۱۹ بهمن ۱۳۹۴

اورهال هواپیماهای میگ ۲۹ با صرف ۱۷هزار نفر ساعت

متخصصان پیشکسوت و جوان نیروی هوایی ارتش عملیات اورهال یک فروند هواپیمای میگ ۲۹ را به اتمام رساندند. به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم (http://www.tasnimnews.com/fa/news/1394/11/19/994991/%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%D9%84-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%DB%8C%DA%AF-29-%D8%A8%D8%A7-%D8%B5%D8%B1%D9%81-17%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D9%81%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D8%B9%D8%AA) به نقل از روابط عمومی نهاجا، متخصصان نیروی هوایی ارتش با صرف 17هزار نفر ساعت کار عملیات اورهال هواپیمای میگ 29 را به پایان رساندند.

این جنگنده به مدت 5 سال به دلیل اتمام زمان مجاز پرواز از چرخه عملیاتی خارج شده بود که با همت متخصصان داخلی به چرخه عملیاتی نیرو بازگشت.

این هواپیما پس از گذراندن موفقیتآمیز پروازهای آزمایشی و دیگر آزمایشهای مربوطه با حضور آیتالله شبستری امامجمعه و جبارزاده استاندار تبریز و امیر واحدی فرمانده پایگاه شهید فکوری به ناوگان نیروی هوایی ارتش پیوست.

archersarash
14-02-2016, 21:59
با سلام و خسته نباشید خدمت همه اساتید
البته لازم به ذکر است که تقریبا در پایگاه تبریز همه امور توسط نسل جوانی انجام میشود که زمانی عده ای خالی شدن سازمان از پیشکسوتان عزیز و واگذاری امور به این جوانان را پیشاپیش روز مرگ نیروی هوایی میدانستند
ببخشید اگر اسپم بود ....

AMG
24-02-2019, 17:41
1397/12/5 يكشنبه

با حضور امیر نصیرزاده: گیربکس ایرانی هواپیمای میگ 29 تست عملیاتی شد

همزمان با بازدید امیر سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده، فرمانده نیروی هوایی ارتش در پایگاه شهید فکوری تبریز، گیربکس بومی هواپیمای میگ 29، تست عملیاتی خود را با موفقیت به انجام رساند. به گزارش روابط عمومی ارتش (https://aja.ir/Portal/home/?news/73099/67557/1603185/%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D8%A8%DA%A9%D8%B3-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D9%85%DB%8C%DA%AF-29-%D8%AA%D8%B3%D8%AA-%D8%B9%D9%85%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%B4%D8%AF)، همزمان با بازدید فرمانده نیروی هوایی ارتش از پایگاه شهید فکوری تبریز، گیربکس بومی و کاملا ایرانی جنگنده میگ 29 که با همت متخصصان جوان ایرانی و شرکت های دانش بنیان ساخته شده با موفقیت تست و به چرخه عملیاتی نیروی هوایی ملحق شد. بنابراین گزارش؛ با ساخت نمونه اولیه و تست موفق این قطعه، گام بلندی در جهت خودکفایی صنعت هوایی در این بخش صورت گرفته و علاوه بر رفع نیاز کشور، صرفه جویی ارزی قابل ملاحظه ای نیز برای جمهوری اسلامی ایران رقم زده شده است. امیر سرتیپ خلبان نصیرزاده در این بازدید؛ ضمن نظارت مستقیم بر مرحله ی تست نهایی گیربکس تولید شده ایرانی هواپیمای میگ 29، از نزدیک با نخبگان جوان، طراحان و تولیدکنندگان آن دیدار و از آنها تقدیر کرد. فرمانده نیروی هوایی ارتش، اقدام جوانان ایرانی را در این حوزه، فداکارانه توصیف کرد و خطاب به آن ها گفت: امروز که در خط مقدم جبهه مبارزه با تحریم و جنگ اقتصادی قرار داریم، عملکرد شما باعث اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. وی افزود: بدانید که نیروی الهی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز با اعتقاد راسخ به توانمندی شما متخصصین و دانشمندان جوان کشور، چشم امید به توان و دانش داخلی دوخته و رمز موفقیت خود را حرکت بر لبه دانش می داند