PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بازخوانی پرونده های سقوط و ساير رويدادهاي مرتبط با هوانوردي در ایران

EP-IBZ
03-11-2011, 17:10
سلام؛
در این تاپیک سانحه هایی واکاوی میشن که به نحوی به ایران مربوط هستند.به این ترتیب که یا در ایران اتفاق افتادند(فرقی نمیکنه از چه ایرلاینی)یا خارج از ایران(ایرلاین های ایرانی):
اولین سانحه مربوط هست به 72سال پیش
درتاریخ یکشنبه 1318.06.18یک فروند هواپیمای Bristol Blenheim Mk.I هنگام تقرب به فرودگاه چابهار به تلی ماسه برخورد کرد.ظاهرا هواپیما مشکلی در موتور داشت و در حال انجام فرود اضطراری بود.این هواپیما متعلق به اسکادران27 نیروی هوایی سلطنتی انگلستان(RAF 27 Sqn)بود.
نشانواره اسکادران 27
[Only registered and activated users can see links]
تصویر زیر متعلق به یک فروند هواپیمای بریستول بلنهیم ام.کی.آی نیروی هوایی سلطنتی است اما لزوما تصویر همان هواپیمای سانحه دیده نیست.

EP-IBZ
03-11-2011, 17:21
حادثه بعدی 69سال پیش در روز یکشنبه 1321.03.10شمسی اتفاق افتاد و طی اون یک فروند هواپیمای Douglas A-20 Havoc نیروی هوایی نیروی زمینی آمریکا(همون هوانیروز خودمون)در نزدیکی مکانی به نام تهیری فرود اومد.کسی میدونه این مکان کجاست؟
این پرنده با رجیستر41-19594در حال پرواز بود که ظاهرا به علت کمبود سوخت مجبور به فرود اضطراری شد.

(بزودی تصاویر به صورت بندانگشتی ارسال میشن)

EP-IBZ
03-11-2011, 17:48
سانحه بعدی تقریبا یک ماه بعداز حادثه قبلی به وقوع پیوست در تاریخ 1321.04.11یک فروند هواپیمای North American B-25C Mitchell نیروی هوایی نیروی زمینی ارتش آمریکا هنگام برخواستن از فرودگاه قلعه مرغی دچار مشکل شد و به زمین برخورد کرد.این پرنده با رجیستر41-12588 در حال انجام یک پرواز نظامی بوده.
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

EP-IBZ
03-11-2011, 21:30
سانحه بعدی روز یک شنبه اول شهریور ماه 1321 اتفاق افتاد و طی اون یک فروند هواپیمایHawker Audax Mk.I متعلق به نیروی هوایی سلطنتی انگلستان با رجیسترK3127 هنگام برخواستن از فرودگاه کرمانشاه در اتفاقی نادر به یک گاری برخورد کرد و چپ شد.
تصاویر هواپیمایی از همان تایپ:
([Only registered and activated users can see links]])[Only registered and activated users can see links]

EP-IBZ
03-11-2011, 22:56
حادثه بعدی در روز پنج شنبه 1322.07.12شمسی اتفاق افتاد و طی اون یک فروند هواپیمای Douglas A-20G Havoc متعلق به هوانیورز!!! آمریکا به علت اتمام سوخت سقوط کرد و به زمین خورد.ظاهرا این اتفاق در نزدیکی عسلویه به وقوع پیوسته.
بابت اینکه این حوادث خیلی مختصر ارسال میشن عذر میخوام آخه به طور مثال همین حادثه 68سال پیش اتفاق افتاده و اطلاعاتی ازش در دست نیست از جمله اینکه چند نفر سرنشین داشت؟چندتاشون کشته شدن؟پرواز از کجا به کجا بود؟اما همین که بریم جلوتر می رسیم به دورانی که روزنامه ها و مجلات و رادیو و تلویزیون وارد عرصه می شن اون جا دیگه خیلی دقیق تر گزارش ها ارسال می شن.
این هواپیما مشابه هواپیمای پست دوم هست.

EP-IBZ
04-11-2011, 14:08
حادثه بعدی 67سال پیش اتفاق افتاد وطی اون یک فروند بوئینگF-9Bهنگام فرود درقلعه مرغی دچار مشکل شد.هواپیما ظاهرابا سرعت بالا نشسته و برای همین چرخ هاش شکستن.این پرنده متعلق به هوانیروز آمریکا بوده و با رجیستر42-30469 در حال انجام یک پرواز نظامی بوده.
متاسفانه تا الان تصویری از این شترمرغ گیرم نیومد.پیدا کردم ارسال می کنم.

EP-IBZ
04-11-2011, 21:38
(این پست رو با تمام متعلقاتش تقدیم میکنم به پایتخت ایران زمین آبادان 69 میلیون نفری!!!)
67 سال پیش یک فروند هواپیمای Consolidated B-24J Liberator هوانیروز آمریکا در آبادان سقوط کرد.رجیستر این پرنده40564-44اعلام شده.متاسفانه در شرح حادثه فقط نوشته شده

Crashed.
و هیچ اطلاعی در این باره در دست نیست.
اما فارغ از هر زنده باد و مرده باد اگه دقیق بخوایم به قضیه نگاه کنیم میبینیم که تمام حوادث و سوانحی که من تا الان ارسال کردم تقریبا از چهارگوشه کشور بودن . همه اونها متعلق نیروهای بیگانه بودن و این نشون دهنده عمق ناکارآمدی سیاسیون وقت هست که کشور رو جولانگاه آمریکا و بریتانیا کرده بودند.
تصاویر این غول آهنی:

saeed_2010w
04-11-2011, 21:45
(این پست رو با تمام متعلقاتش تقدیم میکنم به پایتخت ایران زمین آبادان 69 میلیون نفری!!!)
67 سال پیش یک فروند هواپیمای Consolidated B-24J Liberator هوانیروز آمریکا در آبادان سقوط کرد.رجیستر این پرنده40564-44اعلام شده.متاسفانه در شرح حادثه فقط نوشته شده

و هیچ اطلاعی در این باره در دست نیست.
اما فارغ از هر زنده باد و مرده باد اگه دقیق بخوایم به قضیه نگاه کنیم میبینیم که تمام حوادث و سوانحی که من تا الان ارسال کردم تقریبا از چهارگوشه کشور بودن . همه اونها متعلق نیروهای بیگانه بودن و این نشون دهنده عمق ناکارآمدی سیاسیون وقت رو نشون میده که کشور رو جولانگاه آمریکا و بریتانیا کرده بودند.

این دود سیه فام کاز بام وطن خاست از ماست که بر ماست
اگر سیاسیون چه در زمان طاغوت چه حال و چه در آینده نا کار آمد هستن فقط و فقط مقصرش ما مردمیم.

EP-IBZ
04-11-2011, 22:06
روز چهارشنبه 1325.09.13یک فروند هواپیمای Lisunov Li-2 معتلق به ایروفلوت در نزدیکی مشهد به زمین خورد.گفته میشه این هواپیما24سرنشین داشت و به نظرمیرسه همه سرنشینان کشته شده باشند،چون طبق آمار این سانحه قبل از اون یازده سانحه دیگه از این تایپ هواپیما اتفاق افتاده اما در زمان بروز حادثه این سانحه بدترین اونها از لحاظ تلفات بود(چهارم در الان)همینطور بدترین سانحه ایران در اون زمان و هجدهمین در حال حاضر.
تصاویر:

Shahrokh
04-11-2011, 23:36
لطف ميكنيد منابع اطلاعاتتون رو هم ذكر كنيد؟
باتشكر

EP-IBZ
05-11-2011, 15:16
64سال پیش یک فروند هواپیمای Douglas C-47B-1-DK هوانیروز(نیروی هوایی نیروی زمینی)ارتش آمریکا در 52 کیلومتری شرق محلی به نام القلعه!!!(می تونه همون قلعه مرغی باشه)هنگام فرود ظاهرا سرعت زیادی داشت و چرخهای میشکند و دچار مشکل میشود.
در نگاه اول با دگلاس 3 آدم اشتباه میگیرتش.
اما در جواب دوست خوبمون جناب شاهرخ بایدعرض کنم که در حال حاضر من تمام این اطلاعات رو از سایت ایمنی هوانوردی ([Only registered and activated users can see links]) می گیرم،اما اگه جلوتر بریم می رسیم به دوران جدیدتر و اونجا دیگه باید جستجو کنم تا از منابع بیشتر و مراجع مختلف اطلاعات سانحه یا حادثه رو پیدا کنم اما همینطور که گفتم در حال حاضر از ایمنی هوانوردی میگیرم و اون سایت هم از مراجع مختلفی این مطالب رو تهیه میکنه.

EP-IBZ
07-11-2011, 17:42
با عرض سلام؛شرمنده که یکم وقفه افتاد چون داشتم عیدی ([Only registered and activated users can see links]) کاربران شبیه ساز رو آماده می کردم.
خب نمیدونم خوشحال باشم یا ناراحت اما هرچی که هست اولین سانحه ایرانی که در ایران اتفاق افتاد رو خدمتتون تقدیم میکنم.
63سال پیش یکشنبه 25دی ماه سال 1327یک فروند هواپیمایDouglas C-47B-20-DK متعلق به ایرانیان ایرویز در فرودگاه بیرجند دچار آتش سوزی شد و ازبین رفت.
این احتمالا نخستین سانحه تاریخ هوانوردی ایران است که برای یک هواپیما متعلق به کشور ایران اتفاق می افتد.رجیستر این پرنده EP-ACI،سریال ساخت 15670/27115 می باشد و نخستین پرواز خود را در تاریخ1945 انجام داد و مجهز به دو موتور PWR-1830-90Cبود.
تصویری از این حاج خانم

Shahrokh
07-11-2011, 18:45
C47 مدل نظامي DC3 است.
مثل KC135 كه مدل سوخترسان 707 هست

EP-IBZ
07-11-2011, 19:04
C47 مدل نظامي DC3 است.
مثل KC135 كه مدل سوخترسان 707 هست
یه سوال:
پس چرا ایرانیان ایرویز داشته ازش استفاده میکرده؟چون تا اونجایی که من میدونم ایرانیان ایرویز ایرلاین مسافربری بوده

Shahrokh
07-11-2011, 20:11
c47 ها براي حمل و نقل بار و نفرات نيروي هوايي آمريكا ساخته شده بودند كه پس از جنگ جهاني دوم تبديل به نمونه مسافري شدند

EP-IBZ
09-11-2011, 19:34
با سلام مجدد؛
می پردازیم به نخستین حادثه ایران ایر:
61سال پیش در تاریخ پنجشنبه 23 شهریور 1329 یک فروند داگلاس47A خطوط هوایی ایران ایر با 8 سرنشین(3خدمه،5مسافر)از فرودگاه مهرآباد تهران به مقصد نامعلومی تیک آف کرد و اندکی بعد به زمین برخورد کرد و تمام سرنشینان آن کشته شدند.
به احتمال زیاد این نخستین حادثه ایران ایر است.
این پرنده با رجیستر:EP-AAG تولید سال1943 می باشد و زمان حادثه7سال داشته است گفتنی است که سریال ساخت این پرنده 9453می باشد.
([Only registered and activated users can see links]])[Only registered and activated users can see links]

EP-IBZ
09-11-2011, 19:51
61 سال پیش روز جمعه 10 آذر 1329 یک فروند داگلاس 47Aایران ایر با رجیسترEP-AAJ که از تبریز عازم تهران بود در نزدیکی منطقه ای به نامChamaran !!!(میتونه چمران یا جماران باشه،البته من زیاد به مناطق شمالی آشنا نیستم و امکان داره نام منطقه ای به اسم چماران باشه)به کوه برخورد کرد وتمام 8 سرنشین آن کشته شدند جالبه که پرواز7 خدمه و یک سرنشین داشت!!!که احتمالا آدم مهمی بوده.این هواپیما به دوموتورPratt & Whitney R-1830-92 مجهز بوده و سال ساخت آن1944 و شماره سریال آن 13572می باشد.

EP-IBZ
11-11-2011, 14:58
58سال پیش روز سه شنبه 9تیر 1332 یک فروند هواپیمای داگلاس 47 برای انجام یک تست فلایت آماده میشد قرار بود خلبان پس از پرواز یکی از موتور ها را خاموش کند تا یاد بگیرد که چگونه هواپیما را بدون مشکل فرود بیاورد.هواپیما ساعت09.09دقیقه از مهرآباد برخواست اما چند دقیقه بعد به علت بروز مشکلی دوباره به فرودگاه بازگشت.هواپیما مجددا ساعت 10.48دقیقه فرودگاه رو ترک کرد.زمانی که پرنده داشت درارتفاع 6500پایی پرواز میکرد که ناگهان در موتور شمار 1 مشکلی پیش آمد ظاهرا پره های موتور به علت اوراسپید شدن کنده شده برای همین هواپیما به فرودگاه بازگشت اما این بار به اندازه دفعه قبل زیاد خوش شانس نبودندچون موتور شماره2قادر به ایجاد نیروی برای لازم برای رساندن هواپیمابه باند نبود و هواپیما در 1500متری باند 11به زمین برخورد کرد.کارگروه تعیین علت سانحه تشکیل شد اما هرگز نتوانست پاسخ روشنی بدهد و تنها گفت که احتمالا یکی از خدمه در کنترل هواپیما به خوبی کار نکرده.در کنار این هیچگاه علت از کار افتادن موتور شماره1 رسما اعلام نگردید.
اطلاعاتی در باره این پرنده:
رجیستر:EP-ACV
سریال ساخت:12919
سال ساخت:1944
تعداد سرنشینان:6نفر که همگی زنده ماندند

F-4G
11-11-2011, 15:37
حادثه بعدی 67سال پیش اتفاق افتاد وطی اون یک فروند بوئینگF-9Bهنگام فرود درقلعه مرغی دچار مشکل شد.هواپیما ظاهرابا سرعت بالا نشسته و برای همین چرخ هاش شکستن.این پرنده متعلق به هوانیروز آمریکا بوده و با رجیستر42-30469 در حال انجام یک پرواز نظامی بوده.
متاسفانه تا الان تصویری از این شترمرغ گیرم نیومد.پیدا کردم ارسال می کنم.

F-4G
11-11-2011, 15:43
نظر حقیر بر آن است که لامحاله ایشون باید نسبتی خانوادگی با سرکار علیه حاج خانم DC-3داشته باشند.[/QUOTE]

با سلام

این هواپیما Li-2 نمونه تحت لیسانس DC-3 میباشد که در شوروی آن زمان سخته میشد

با تشکر

EP-IBZ
13-11-2011, 11:28
56سال پیش در تاریخ پنجشنبه 23شهریور 1334 یک فروند Avro 685 York C.1 خطوط هوایی پرشین ایر سرویس با رجیسترEP-ADA که از آبادان رهسپار کویت شده بود هنگام اوجگیری اولیه و زمانی که هواپیما به ارتفاع 500فیتی رسیده بود موتور شماره 3 خود را از دست داد و بعد از آن موتور شماره 4 شروع به نوسانات شدیدی کرد که کرو مجبور شدند آن را خاموش کنند،که این امر باعث کاهش ارتفاع هواپیما شد و خدمه سعی در حفظ ارتفاع داشتند اما هواپیما بالاخره64 کیلومتری جنوب شرق بصره عراق به زمین برخورد کرد.این پرواز 13 سرنشین داشت که 4نفر خدمه و 9 مسافرداشت.ظاهرا علت حادثه بروز مشکل در سیستم سوخت رسانی هواپیما بوده.

icarus
13-11-2011, 14:02
EP-IBZ گرامی

به عنوان یکی از کاربران سایت، از شما برای این تاپیک تشکر میکنم.
به مرور و با تکمیل این مطلب ( که کار سختی هم هست)به غنای این مجموعه افزوده خواهد شد.
کاش بشود عکسها رو جایی آپلود کرد که به مرور زمان از دست نروند.

:01 (52):

EP-IBZ
13-11-2011, 20:25
55سال پیش روز سه شنبه 27 شهریور 1335یک فروند هواپیمای Avro 685 York C.1 خطوط هوایی پرشین ایر سرویسز با رجیستر EP-ADB هنگامی که در آشیانه فرودگاه ستنستد(Stansted)لندن برای تعمیرات پارک شده بود؛باک سوخت آن منفجر شد.هیچ گزارشی مبنی بر زخمی یا کشته شدن فرد یا افرادی گزارش نشده است.این پرنده تولید سال 1456 می باشد که زمان سانحه 10سال سن داشته است.
خیلی اتفاقی به این کیس برخورد کردم،داشت از زیر نگاه تیز بین من!!!!!!!!:دی رد میشد

EP-IBZ
13-11-2011, 21:27
53سال پیش در تاریخ چهارشنبه 19شهریور 1337 یک فروند Martin PBM-5A Mariner متعلق به خدمات دریایی لاخه وارت(یا لاچه وارت)با رجیسترP-303 هنگام تقرب به فرودگاه آبادان دچار سانحه شد که همه 10 سرنشین آن به ایزدی واصل شدند.
شرح سانحه:
این هواپیما که با قایق از بیاک اندونزی به هلند رفته بود هنگام عبور از آسمان ایران دچار مشکل فنی شد و در فرودگاه آبادان به زمین نشست.
پس از حدود دو هفته کار و تلاش روی هواپیما؛آماده پرواز شد و فرودگاه آبادان را ترک کرد.اما درست چند لحظه پس از برخواستن موتور شماره 1 آن شروع به نشت روغن کرد.در حالی که هواپیما روی فاینال فرودگاه آبادان قرار گرفته بودناگهان ارتفاع خود را از دست داد و به زمین برخورد کرد.
احتمال میرود که موتور باقی مانده روی حالت ریورس قرار گرفت که منجر به از دست رفتن کنترل هواپیما شد.
========================
همانطور که در تصویر دیده میشود هواپیما قابلیت برخاستن و فرود از و روی آب را دارا می باشد:

EP-IBZ
14-11-2011, 12:46
52 سال پیش روز یکشنبه 5 اردیبهشت 1338 یک فروند هواپیمای داگلاس 47 ایران ایر با رجیستر EP-ACL پس از برخاستن از فرودگاه سنندج به سمت مقصد نامعلومی-به احتمال زیاد تهران-نزدیک کرمان سقوط کرد.متاسفانه اطلاعی از تعداد کشته شدگان و حتی سرنشینان هواپیما در دست نیست.
این هواپیما تولید سال 1943 هست و زمان سانحه 8سال سن داشته است.
از دوستان عزیز تقاضا می کنم اگه در مورد یکی از سانحه هایی که نوشته شدند یا نوشته خواهند شد مطالبی تکمیلی یا عکسی دارن،ارسال کنن برای پربار تر شدن این تاپیک.
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links]) [Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

Khashayar
14-11-2011, 12:59
سلام ...

پس از برخاستن از فرودگاه سنندج به سمت مقصد نامعلومی-به احتمال زیاد تهران-نزدیک کرمان سقوط کرد

اگر نزدیک کرمان سقوط کرده باشه ، احتمالا مقصدش تهران نبوده . کرمان در مسیر سنندج به تهران نیست . اگر مقصد تهران بوده باشه احتمال داره با توجه به تشابه اسمی ، نزدیک کرمانشاه سقوط کرده باشه ...

EP-IBZ
17-11-2011, 00:24
52 سال پیش در تاریخ پنج شنبه 24تیر 1338 یک فروند Avro 685 York C.1 متعلق به پرشین ایر سرویسز با شماره رجیستر EP-ADEکه از مکان نامعلومی رهسپار کویت بوده در 6.5کیلومتری جنوب شهر کویت سقوط کرد.متاسفانه این سانحه یکی از مبهم ترین سوانح این تاپیکه چون هیچ اطلاعات دیگه ای در موردش در دسترس نیست اما اگه قرار باشه بنا رو بر فرضیه بذاریم:
اگه به پست 21 تاپیک که در همین صفحه هست نگاه کنید خواهید دید که ایرلاین،تایپ هواپبما و مقصد مشابه این سانحه هست.،برای همین میشه نتیجه گرفت که این هواپیما از آبادان به کویت پرواز داشته البته فاصله زمانی بین این سانحه تا اون سانحه حدودا 4 ساله که اگه بنا رو بر این این بذاریم که مسیر به علت پر مسافر بودن طی این چهار سال هم برقرار بوده این فرضیه محتمل تر میشه.این پرواز احتمالا بین 10 تا 20 نفر سرنشین داشته و با توجه به کلمه Crashed می شه احتمال داد که فرد یا افرادی هم کشته شدند.البته همون طور که عرض کردم اینا همه فرضیه هست که پتانسیل رد شدن رو هم دارن.

EP-IBZ
17-11-2011, 00:39
51 سال پیش در تاریخ شنبه 7 خرداد 1339 یک فروند هوایپمای Avro 685 York C.1 خطوط هوایی ایر لبیان لبنان که از تهران به مقصد نامعلومی(احتمالا بیروت)پرواز کرده بود چند لحظه بعد از تیک آف دچار سانحه شد و به زمین برخورد کرد.رجیستر هواپیماOD-ACD بوده و زمان سانحه 16 سال سن داشته بود.
این 685ها هم زمانی واسه خودشون یه پا توپولف بودنا!!!چپ و راست سقوط میکردند.:دی

EP-IBZ
17-11-2011, 12:16
50سال پیش روز جمعه 13مرداد 1340 یک فروند هواپیماهای داگلاس دی سی 4 به شماره رجیسترEP-ADK با سه خدمه و بیروت رهسپار تهران-مهرآباد بود.این پرواز کارگو بود.هواپما در ارتفاع 13000تا 15000فیت در حال پرواز بود که سقوط کرد.احتمال داده میشه که هواپیما وارد حریم روسیه!!!شده بود و به وسیله یک جنگنده ناشناس که احتمالا روسی بوده مورد تهاجم قرار گرفته و که موجب آسیب دیدن موتور و بخش هایی از بال هواپیما شد که خدمه مجبور شدند برای خاموش کردن آتش موتور را خاموش کنند.اما این پایان ماجرا نبود،هواپیما چند لحظه بعد مورد تهاجم مجدد قرار گرفت و موتور شماره چهار خود را از دست داد،که این اتفاق خدمه را مجبور کرد که در پهنه دریای خزر فرود بیایند که هواپیما موقع برخورد با آب در هم شکست و متاسفانه هر سه هموطنمان در این سانحه کشته شدند.

EP-IBZ
20-11-2011, 11:00
50سال پیش در تاریخ سه شنبه 12 دی 1340 یک فروند هواپیمای داگلاس سی -47 ایران ایر با رجیسترEP-ABB هنگام سرعت گیری روی باند فرودگاه کابل،یکی از موتور هایش اوور اسپید شد.این پرواز کارگو بوده و دونفر سرنشین داشته که هر دو نفر هم جان سالم به در بردند.
پرواز شماره 123ساعت 13.10دقیقه روی باند آماده پرواز به مقصد تهران بود.کمک خلبان روی صندلی سمت چپ و کاپیتان روی صندلی سمت راست بود.هواپیما ساعت 13.13دقیقه برای برخاستن از باند 29 فرودگاه کابل مجاز شد. پس از اعمال حداکثر قدرت موتور توسط کاپیتان هواپیما شروع به حرکت روی باند کرد.اما لحظاتی بعد موتور شماره 1 اوور اسپید شد به طوری که دور موتور آن به 3300RPM(دور بر دقیقه)رسید.لحظاتی بعد و در سرعت 80نات خلبان پرواز متوجه شد که هواپیما از خط وسط باند به سمت حاشیه سمت چپ آن در حال انحراف است.کمی جلوتر سه چراغ باند وجود داشتند که برخورد با آنها امری اجتاب ناپذیر بود برای همین خلبان یوک را با سمت خود کشید و هواپیما را از باند بلند کرد.برخاستن با هواپیمایی که یکی از موتورهایش اوور اسپید شده کار آسانی بود حتی با وجود تبعیت از مقررات و مراجعه به کتابچه راهنما خلبان در کنترل هواپیما مشکل داشت.هواپیما در مسیر 45 درجه ای چپ باند در حال پرواز به سمت ترمینال اصلی فرودگاه کابل بود.برای همین خلبان تلاش کرد تا بنک انگل را به سمت چپ افزایش دهد تا از برخورد جلوگیری شود.امادر نهایت این چرخش به قدری زیاد بود که بال سمت چپ هواپیما 320فیت پس از انتهای باند 29 به زمین برخورد کرد.خلبان این پرواز به عنوان مقصر احتمالی شناخته شد زیرا هنگامی که متوجه شد که هواپیما در حال انحراف به حاشیه باند است می بایست هواپیما را نگه می داشت و از پرواز خودداری می کرد،اما اینگونه نشد.
اطلاعاتی در باره این پرنده:
رجیستر:EP-ABB
تایپ:Douglas C-47-DL
سریال ساخت:6043
نخستین پرواز:1942
سن هواپیما هنگام سانحه:20سال
محل دقیق سانحه:Kabul-Khwaja Rawash Airport -KBL

bi-hashie
20-11-2011, 21:17
با سلام. دوستان فیلمی دیده ام که در آن فیلم تصویر f4 ایرانی را نشان میدهد که یک دفعه در عقب فیلم هواپیمایی سقوط می کند و فیلمبردار می گوید 707 افتاد.می خواستم دوستان کمک کنند که فیلم در چه سالی بوده و چند نفر کشته شدندودلایل سقوط چه بوده است؟و..... موفق باشید.

n4v!d
20-11-2011, 21:27
اقا اون f4 نبود بلکه اواکس عدنان بود ..... صحبتش را نکنید بهتره.//// سرچ کنید

EP-IBZ
20-11-2011, 22:22
با سلام. دوستان فیلمی دیده ام که در آن فیلم تصویر f4 ایرانی را نشان میدهد که یک دفعه در عقب فیلم هواپیمایی سقوط می کند و فیلمبردار می گوید 707 افتاد.می خواستم دوستان کمک کنند که فیلم در چه سالی بوده و چند نفر کشته شدندودلایل سقوط چه بوده است؟و..... موفق باشید.
دوست گرامی،آخ که من چقدر عنوان آی دی شما رو دوست دارم،بی حاشیه...والله بنده با توجه به علاقه ای که مبحث تلخ سقوط و همینطور مبحث شیرین تاریخ دارم این قصد رو دارم که با کمک هم یه کلکسیون و مرجعی از سقوط های ایرانی رو گرد هم بیاریم.در حال حاضر هم سال 50شمسی هستیم و عدنان اگه اشتباه نکنم سال 85یا 88(دقیق ذهنم در این مقطع یاریم نمیکنه)سقوط کرد که تقریبا 40سال جلوتر از زمان فعلی تاپیکه اما خیالتون راحت انشالله هر وقت به اونجا رسیدیم به تفصیل این سانحه رو تا جایی که خطوط قرمز انتهای باند فرود رو!!!رد نکنیم در موردش مطلب خواهیم نوشت.

EP-IBZ
22-11-2011, 12:51
50سال پیش روز سه شنبه 1اسفند 1340یک فروند هواپیمای داگلاس 47 ایران ایر با رجیسترEP-AEI در نزدیکی فرودگاه اهواز به زمین خورد.متاسفانه هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست که بشه با استناد به اونها درمورد تعداد کشته شدگان مبدا و مقصد و غیره چیزی نوشت.
اطلاعاتی در مورد این پرنده:
تایپ:Douglas C-47A-25-DK
رجیستر:EP-AEI
سریال ساخت:13552
سال ساخت:1942
سن هواپیما زمان حادثه:20سال

EP-IBZ
22-11-2011, 13:05
49 سال پیش روز چهارشنبه 18مهر 1341 یک فروند فوکر 27 فرندشیپ متعلق به دولت وقت در نزدیکی مکانی که در سایت ایمنی هوایی کوچه!!ذکر شده سقوط کرد و هر چهار سرنشین آن کشته شدند.علت سانحه مشخص نیست.
اطلاعاتی در مورد این هواپیما:
تایپ:Fokker F-27 Friendship 200
رجیستر:EP-MRP
شماره ساخت:10126
سال ساخت:1959
سن هواپیما در زمان سانحه:سه سال!!!

EP-IBZ
22-11-2011, 19:55
47سال پیش روز دوشنبه 14 اردیبهشت سال 1343 یک فروند هواپیمایDouglas R4D-4 ایران ایر به شماره رجیستر EP-ADI در نزدیکی اصفهان به زمین خورد.هیچ اطلاعاتی در این زمینه در دسترس نیست.تنها اینکه این هواپیما سال1943 برای نخستین بار پرواز کرد.این هواپیما از خانواده DC-3هست و در حقیقت مدل باری داگلاس 3 می باشد.
تصاویر

EP-IBZ
23-11-2011, 18:54
در تاریخ دوشنبه 26 بهمن ماه 1343 یک فروند وایکاینت 782ایران ایر هنگام فرود در فرودگاه اصفهان به علت هارد لندینگ چرخ های اصلی(Main Gear)سمت چپ ترکیدند و هواپیما از باند خارج شد.گفته می شود کسی در این اتفاق آسیبی ندیده است.این پرنده در تاریخ 30آوریل 1958 برای ایران ایر ساخته شد و نخستین بار از وایبریج انگلستان به پرواز در آمد و به تهران آمد.تحقیق که کردم مشخص شد کلا سه فروند از این هواپیما برای ایران ایر ساخته شد.
اطلاعاتی در باره این هواپیما:
رجیستر:EP-AHC
تایپ:Vickers 782D Viscount
شماره ساخت:299
سن هواپیما در زمان حادثه:حدودا 7سال
موتورهای هواپیما: 4عدد Rolls Royce 510 Dart
تصاویر:
تصاویر فوق متعلق به هواپیمای سانحه دیده با همان رجیستر می باشد.
تصویر متعلق به EP-AHA نخستین وایکانت ایران ایر می باشد.
تصویر فوق متعلق به دومین وایکانت ایران ایر EP-AHBمی باشد.

EP-IBZ
26-11-2011, 00:06
45سال پیش روز جمعه 26 اسفند 1345 یک فروند هواپیمای داگلاس 47 ایران ایر هنگام فرود در فرودگاه بندر عباس دچار مشکل شد.
این هواپیما که ظاهرا به علت ورود گرد و غبار درون سیستم هیدرولیک چرخ ها دچار مشکل شده بود بدون چرخ در فرودگاه بندرعباس به زمین نشست.خدمه مجبور به اورشوت شدند برای همین نزدیک به یک ساعت و 20دقیقه بر فراز فرودگاه در حال پرواز بودند تا هم برای فرود آماده شوند هم سوخت اضافی خالی شود.که نهایتا هواپیما به زمین نشست و خوشبختانه به هیچ یکاز 28 سرنشین هواپیما آسیبی وارد نشد.
رجیستر هواپیما:EP-AEF
سال ساخت هواپیما:1943

نمونه ای از هواپیمای سانحه دیده که متعلق به ایران ایر بود....با کمی ارفاق البته//این تصویر در تاریخ24آوریل1954 در فرودگاه منچستر انگلیس گرفته شده است

EP-IBZ
26-11-2011, 14:42
در تاریخ سه شنبه 29 فرودین 1346 یک فروند C-130 نیروی هوایی سلطنتی ایران که از فرودگاه ساوه به مقصد مهرآباد پرواز کرده بود،در نزدیکی زرند پس از اصابت صاعقه به آن سقوط کرد و تمام23 سرنشین آن کشته شدند.
رجیستر هواپیما:107-5
سال ساخت:1966(هواپیما هنگام سانحه تنها یک سال سن داشت)
این سانحه در حال حاضر از نظر میزان تلفات در رتبه 19 ایران قرار دارد.

EP-IBZ
26-11-2011, 15:22
در تاریخ دوشنبه 18 فروردین 1348 یک فروند C-130 نیروی هوایی سلطنتی ایران هنگام انجام یک پرواز تمرینی پرواز با دوموتور در نزدیکی شیراز به زمین برخورد کرد.رجیستر این پرنده112-5 بود و زمان سانحه سه سال سن داشت.از مبدا و مقصد این پرواز اطلاعاتی در دست نیست اما با توجه به اینکه درشیراز یک پایگاه مستقل ترابری C-130هست احتمال می رود که مبدا و مقصد این پرواز شیراز بوده است.

707-386C
26-11-2011, 20:56
فرودگاه ساوه

EP-IBZ
26-11-2011, 21:57
با تشکر از شما 707 نازنین اما در مرجع نوشته بود:

Departure airport:Saveh Airport () (OIIV), Iran
Destination airport:Tehran-Mehrabad Airport (THR) (THR/OIII), Iran

من هم چیزی از این فرودگاه نشنیدم اما با توجه به اینکه حتی کد ایکائو هم داره پس وجود داره و به احتمال زیاد متروکه هست...دوستان درمورد این فرودگاه اطلاعاتی ندارن؟

EP-IBZ
26-11-2011, 23:13
روز دوشنبه 24 فروردین 1349 یک فروند داگلاس 47 ایر تاکسی با شماره رجیسترEP-AGZ لحظاتی پس از برخاستن از فرودگاه اهواز دچار حادثه شد.
لحظاتی پس از تیک آف این هواپیما ازباند شماره 12 هواپیما دچارواماندگی شد و به سمت زمین بازگشت و بال سمت چپ به زمین برخورد کرد و هردو موتور آتش گرفتند ولی آتش خاموش شد.علت احتمالی حادثه بی دقتی خلبان در کنترل و چک سیستم های هواپیما قبل از تیک آف می باشد.
گفته می شود که این پرواز25 سرنشین داشت که هیچ یک کشته نشدند.

EP-IBZ
26-11-2011, 23:26
در تاریخ یک شنبه 31خرداد 1349 یک فروند هواپیمای بوئینگ727 ایران ایر که از مهرآباد عازم آبادان بود توسط سه هواپیما ربا ربوده و به عراق برده شد.گفته می شود که زمان هواپیما ربایی کمتر از یک روز بود.تعداد سرنشینان هواپیما 94 نفر بوده اند.
تا الان که جستجوهام در نت به زبان های مختلف در مورد این هواپیما ربایی نتیجه نداده اما از دوستان خواهش میکنم اگر اطلاعاتی در مورد این واقعه دارن مثل رجیستر یا هویت هواپیما ربایان یا هر اطلاعات تکمیلی دیگه حتما اضافه کنن.

EP-IBZ
26-11-2011, 23:34
درتاریخ شنبه 18مهر 1349 هواپیمای 727 تهران-آبادان بار دیگر شاهد یک هواپیما ربایی بود...باز هم سه نفر هواپیما را ربودند و باز هم به بغداد بردند.سرنشینان این هواپیما54 نفر بودند که همگی زنده ماندند.گفته میشود خواسته این هواپیماربایان آزادی 21زندانی سیاسی بود و تهدید کردند در صورت عدم آزادی هواپیما را منفجر خواهند کرد اما ظاهرا نه تنها نتوانستند دوستان در بند خود را آزاد کنند که خود هم پس از تسلیم زندانی شدند.
تصویر هواپیمای ربوده شده در فرودگاه بغداد
هواپيمای جت بوئينگ 727 هواپيمايی ملی ايران که پس از ربوده شدن در روز پيشين، در فرودگاه بغداد زمينگير شده است. اين هواپيما پس از چند روز به کشور بازگردانده شد..
با تشکر از Motimann ([Only registered and activated users can see links])
-----------------------------------------
پ.ن:با توجه به شباهت هایی که این واقعه با واقعه قبلی داره احتمال میره که هر دوی اونها در اصل یک رویداد باشند.

EP-IBZ
26-11-2011, 23:42
در تاریخ یک شنبه 23خرداد 1350یک فروند داگلاس 47 ایر تاکسی به شماره رجیستر EP-ADG در فرودگاه شیراز از بین رفت.متاسفانه هیچ اطلاعاتی درباره این حادثه یا شاید هم سانحه در دست نیست.

EP-IBZ
26-11-2011, 23:50
درتاریخ یکشنبه 21 آذر 1350 یک فروند فوکر 27 فرندشیپ متعلق به خطوط هوایی پاکستان-PIA- با رجیستر AP-ALX که با چهار سرنشین عازم زاهدان بود نزدیک مزر ایران و پاکستان سقوط کرد و و هر چهار سرنشین آن کشته شدند.
اگرچه این سانحه در خاک پاکستان و برای یک ایرلاین پاکستانی اتفاق افتاده اما چون نزدیک مرز ایران و مقصدش هم شهری در ایران بود،گفتم بذارمش بهتره

EP-IBZ
27-11-2011, 00:02
در تاریخ جمعه 20مرداد 1351 یک فروند BN-2A-6 Islander خطوط هوایی پارس ایر با رجیسترEP-PAE نزدیکی بندر گناوه در بوشهر سقوط کرد.هیچ اطلاعات دیگری هم در دست نیست ولی احتمالا مبدا یا مقصد پرواز بوشهر باشد.

EP-IBZ
27-11-2011, 19:54
در تاریخ شنبه 3 شهریور 1352 یک فروند هواپیمای فوکر 27 فرندشیپ متعلق به نیروی هوایی شاهنشاهی در اطراف چالوس به زمین برخورد کرد و 5 نفر کشته شدند.رجیستر پرنده8809-5بوده است.
این تصویر بسیار جالبه.هواپیمااونقدر نو هست که هنوز رجیستر هلند رو به رجیستر ایران تغییر ندادن
منبع ([Only registered and activated users can see links])

EP-IBZ
28-11-2011, 12:19
در تاریخ چهار شنبه 9 اسفند 1351 یک فروند C-130 نیروی هوایی شاهنشاهی با شماره رجیستر122-5 در نزدیکی مهرآباد به کوهی برخورد کرد و تمام 10 سرنشین آن کشته شدند.
نصویر هواپیمای سانحه دیده با همان رجیستر:
===========================
رجیستر این پرنده قبلا 128-5 بوده که بعدا به 122-5 تغییر یافت.(با تشکر از جناب AMG)

Shahrokh
28-11-2011, 13:14
در تاریخ چهار شنبه 9 اسفند 1351 یک فروند C-130 نیروی هوایی شاهنشاهی با شماره رجیستر122-5 در نزدیکی مهرآباد به کوهی برخورد کرد و تمام 10 سرنشین آن کشته شدند.

شايد اين سي 130 هماني باشد كه پس از پرواز از مهراباد گردش به راست نموده تا در دوشان تپه فرود بيايد كه به كوه هاي شمال تهران برخورد كرده.
پس از اين حوادث گردش به راست در مهراباد پس از برخاستن از باندهاي 29 ممنوع شده است

AMG
28-11-2011, 16:46

شايد اين سي 130 هماني باشد كه پس از پرواز از مهراباد گردش به راست نموده تا در دوشان تپه فرود بيايد كه به كوه هاي شمال تهران برخورد كرده.
پس از اين حوادث گردش به راست در مهراباد پس از برخاستن از باندهاي 29 ممنوع شده است

واژۀ کلیدی همون "شايد" است که شاهرخ نازنین آوردند.

دستکم 3 هرکولس گوناگون زمانی شناسۀ 122 رو پوشیده بودند. در «تاریخچه ناوگان C-130 نهاجا ([Only registered and activated users can see links])» آورده شد که:

پرندهٔ ۱۲۸-۵ که پیشتر شناسهٔ ۱۲۲-۵ را داشت با شمارهٔ بدنهٔ 4393 در ۲۸ فبریهٔ ۱۹۷۴ نزدیکی مهرآباد به کوه خورد و سرنگون شد و ۱۰ کشته داد.

نوشتۀ شمارۀ 28 در همان جستار تاریخچۀ سی 130 ها, نیز در همین باره نکته هایی دارد.

EP-IBZ
29-11-2011, 12:09
سخنان جناب AMG کاملا درست هست چون در خود منبع هم نوشته شده:

C/n / msn:4393

پس نتیجه میگیریم که این پرنده قبلا با رجیستر 128-5 پرواز می کرده.

EP-IBZ
29-11-2011, 19:30
در تاریخ شنبه 25 اسفند 1352 یک فروند هواپیمای SE-210 Caravelle 10B3 خطوط هواییSterling Airways دانمارک روی باند 29Lمهرآباد دچار سانحه شد که طی آن 15 نفر از 96 سرنشین کشته شدند.
ساعت 8 صبح یک فروند SE-210 با رجیستر OY-STK که از کپنهاگ دانمارک به تهران رسیده بود روی باند 29چپ فرودگاه به زمین نشست.هنگامی که هواپیما روی باند مشغول بک ترک بود برج مراقب از خدمه خواست که با افزایش سرعت نسب به تخلیه باند برای ترافیک دیگری که فاینال بود،اقدام کنند.کرو نیز اقدام به افزایش سرعت کردند.هنگامی که هواپیما مشغول گردش به سمت چپ بود به علت سرعت بالا و وارد آمدن فشار مضاعف به چرخ دماغه،نوز گیر شکست و دماغه به زمین برخورد کرد.هواپیما 90 متر روی زمین کشیده شد که در این حین مخزن سوخت بال راست هواپیما سوراخ و هواپیما مشتعل شد.از لحاظ میزان تلفات این سانحه در رتبه 23کشور قرار دارد.
هواپیمای سانحه دیده با همان رجیستر

EP-IBZ
29-11-2011, 19:38
روز دوشنبه 8 مهر 1353 یک فروند هواپیمای فوکر 27 نیروی هوایی شاهنشاهی ایران نزدیک شاهرود به زمین خورد.رجیستر این پرنده211-5 بوده و هیچ اطلاعاتی در مورد تعداد سرنشینان ومیزان تلفات تا این لحظه در دست نیست.

EP-IBZ
29-11-2011, 19:49
در تاریخ 5شنبه 30آبان 1353 یک فروند فالکن20ایرتاکسی به شماره رجیسترEP-AGX هنگام تقرب به فرودگاه کرمانشاه به زمین برخورد کرد و هر دو سرنشین آن کشته شدند.
هواپیمای فالکن در شرایط بدی جوی قصد فرود در فرودگاه کرمانشاه را داشت که به علت مه و پایین آمدن میزان دید سه کیلومتری باند به زمین خورد.گفته میشود هواپیما بیش از 300متر روی زمین کشیده شد و ایستاد و آتش گرفت.گفته میشود یکی از سرنشینان نجات یافت.

EP-IBZ
30-11-2011, 15:34
درود،مطالبی که دراین پست خواهم نگاشت برگرفته از صفحات 13تا 16 مجله صنایع هوایی شماره239(سلسله مقالات8سال جنگ تحمیلی در آسمان)
در اردبیهشت ماه 1342 یک فروند هواپیمای ایرکماندر در اردیبهشت ماه،قربانی آتش MiG-17Fهای واحد156 گردید که سرنشینان آن که اکثرا ایرانی بودند،به علاوه یک سرهنگ نیروی مخصوص آمریکایی کشته شدند.
این برخورد ها در سال1343 نیز با سقوط یک فروند ایرکماندر دیگر هوانیروز توسط همان واحد در مرداد ماه ادامه یافتاگرچه هنوز کاملا مشخص نیست که هواپیماها با چه نیت،هدف و ماموریتی راهی شوروی می شدند اما اعتقاد بر این است که بیشتر این ماموریت ها با هدف عکسبرداری و جاسوسی الکترونیک به نفع ایالات متحده وارد فضای مخوف این همسایه خطرناک ایران می شدند.
در همین بحبوحه و در سالهای 43-1342 بر اساس مدارکی یک خلبان فرمانده دفاع هوایی شوروی(PVOS) با جنگنده سوخوی Su-99B خود که یک هواپیمای رهگیر در تمام شرایط آب و هوایی بود به ایران گریخت و در فرودگاه آبادان به زمین نشست.خلبان مزبور در اختیار افسران اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا قرار گرفت و هواپیما نیز ظرف 24 به وسیله مهندسان به تکه های کوچکتر باز شد،تا توسط هواپیما به ایالات متحده آمریکا ارسال و برای پرواز آزمایشی آماده شود.خلبان هم پس از یک دوره تفریح وسیاحت در ایران راهی دیار یانکی ها شد تا خیانت به کشورش را به بهترین نحو به اتمام برساند. در واقع می توان گفت که خیانت این خبلان شاید مهمترین عامل بازنشستگی و از رده خارج شدن بسیار زود هنگام Su-99 بود.
در سال بعد در 23 آذر 1344 سانحه مرگبار دیگری در آسمان شوروی اتفاق افتاد؛در این روز یک فروند هواپیمای شناسایی RB-57 نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا که از مبدا ایران یا ترکیه راهی سرزمین کمونیست ها شده بود،در قتلگاه جنوب شوروی مورد اصابت قرار گرفت و پس از سقوط هر دو خلبان خود را به کشتن داد.در سانحه دیگری در سال 1346،یک فروند هواپیمای ERB-47Hاز تیپ 55شناسایی راهبردی ایالات متحده،در حالی که در اطرف مرز شوروی مورد اصابت قرار گرفت که در به در دنبال نقطه کوری برای نفوذ به دژ تسخیر ناپذیر شوروی ها می گشت.بمب افکن شناسایی مزبور به احتمال زیاد توسط پدافند موشکی قدرتمند SA-2 دچار صدمه عمده ای شد اما با مهارت بالای خلبانانش خود را به کوه های شمال تهران نزدیک کرد اما قبل از اینکه بتواند در یکی از فرودگاه های تهران فرود بیاید سقوط کرد و تمام خدمه اش کشته شدند.لاشه این هواپیما،هم اکنون نیز پس از گذشت سالها در محل سانحه باقی مانده است.
ادامه دارد...

EP-IBZ
30-11-2011, 23:30
ادامه(فقط قسمت های مربوط به موضوع تاپیک یعنی سقوط هایی که به ایران مربوط هستند نوشته می شوند)
جو ملتهب بین ایران و اتحاد جماهیر شوروی در طی این سالها همچنان به قوت خود باقی ماند و شوروی ها ماموریت های منظم شناسایی خاک ایران به وسیله جنگنده های میگ MiG-25R را در دستور کار داشتند.
نیروی هوایی در گرماگرم این پرواز ها از ستاد کل دستور گرفت تا در ازای هر پرواز شناسایی شوروی ها ،یک پرواز شناسایی توسط RF-4E انجام شده و همرمان تاکتیک هایی برای رهگیری موثر فاکس بت در آسمان ایران توسط RF-4E تدوین و اجرا شود.این تلاش ها تا مدت ها ناکام ماند تا اینکه در سال 1355 یک فروند F-4E موفق شد در زاویه و سرعتی مناسب خود را به فاکس بت نزدیک کرده و در فاصله مجاز یک تیر موشک AIM-7 اسپارو به سمت این پرنده دست نیافتنی شلیک کند.فاکس بت با دریافت هشدار شلیک موشک گردش شدیدی کرد اما اپارو با دقت بالایی پرنده ساخت اتحاد جماهیر شوروی را مورد اصابت قرار داد و زخمی نمود.فاکس بت،ناکام از ادامه ماموریت سمت مبداء را در پیش گرفت و بر اساس برخی اسناد ناموفق از رسیدن به یک فرودگاه اضطراری،درخاک شوروی سقوط کرد.
اگرچه شوروی با وقوع این اتفاقات در پرواز های شناسایی خود وقفه ای صورت نداد،ایران در گسترش فعالیت های خود،از بالگرد هم استفاده نمود.
تصاویر هواپیماها و تجهیزات نام برده شده در متن مقاله:
ایر کماندر 560
MIG-17F
Su-9B
RB-57
ERB-47H
پدافند موشکی SA-2
MIG-25R
F-4E
AIM-7

============================================
برگرفته از شماره 239 مجله صنایع هوایی-8سال جنگ تحمیلی در آسمان.

EP-IBZ
02-12-2011, 01:14
سلام دوستان قبل از پرداختن به سانحه پیش رو میخواتسم یک نکته رو ذکر کنم و اون این هست که مابین این سانحه و سانحه پست 56 یک سانحه دیگه اتفاق افتاده و اون سقوط 747 نیروی هوایی کشورمون در مادرید و کشته شدن 17نفر هست که به علت طولانی بودن مطلب و ترجمه گزارش نهایی علت سانحه و زمان بردن این کار ها استثنائا ارسال اون سانحه کمی با تاخیر انجام خواهد شد.
در تاریخ دوشنبه 11مرداد 1355 یک فروند بوئینگ 707کورین ایر لاینز به شماره رجیسترHL7412 که ازتهران به سئول برخاسته بود در شمال تهران به کوه برخورد کرد و هر پنج سرنشین آن کشته شدند.
این هواپیما که از باند 29؟ تیک آف کرده بود به جای آن که به سمت چپ بپیچد به سمت راست پیچید و به کوه های البرز در ارتفاع 6630فیتی برخورد کرد.
این پرواز کارگو بوده و سن هواپیما هنگام سانحه 10سال بود.این سانحه از لحاظ میزان کشته شدگان در ایران در رتبه 39 قرار دارد.

EP-IBZ
02-12-2011, 01:29
در روز یکشنبه 1 آبان 1356یک فروند داگلاس 47 خطوط هوایی Uniran??که برای پروژه های تحقیقاتی از شرکتGeoterrex که احتمالا کانادایی است با شماره رجیسترC-FSAW هنگامی که در دشت در منطقه ای به نام منیدار با ارتفاع 400 فیت پرواز میکرد هنگام چرخشی 180درجه ای به کوهی برخورد کرد و هر 3 سرنشین آن کشته شدند،گفته میشود که آب و هوا نیز مساعد نبود و باد های تند وزیدن داشته همچینی بارش برف نیز شرایط را سخت کرده بود.

Shahrokh
02-12-2011, 09:34
سلام دوستان قبل از پرداختن به سانحه پیش رو میخواتسم یک نکته رو ذکر کنم و اون این هست که مابین این سانحه و سانحه پست 56 یک سانحه دیگه اتفاق افتاده و اون سقوط 747 نیروی هوایی کشورمون در مادرید و کشته شدن 17نفر هست که به علت طولانی بودن مطلب و ترجمه گزارش نهایی علت سانحه و زمان بردن این کار ها استثنائا ارسال اون سانحه کمی با تاخیر انجام خواهد شد.
در تاریخ دوشنبه 11مرداد 1355 یک فروند بوئینگ 707کورین ایر لاینز به شماره رجیسترHL7412 که ازتهران به سئول برخاسته بود در شمال تهران به کوه برخورد کرد و هر پنج سرنشین آن کشته شدند.
این هواپیما که از باند 29؟ تیک آف کرده بود به جای آن که به سمت چپ بپیچد به سمت راست پیچید و به کوه های البرز در ارتفاع 6630فیتی برخورد کرد.
این پرواز کارگو بوده و سن هواپیما هنگام سانحه 10سال بود.این سانحه از لحاظ میزان کشته شدگان در ایران در رتبه 39 قرار دارد.

دليل اين سانحه شيطنت مراقبت پرواز بوده است !

خلبان هواپيماي كرهاي ميپرسه : "What is SID". بنده خدا منظورش اين بوده كه كدوم SID رو اجرا كنم. اما سوالش رو بد جوري مي پرسه
مراقبت پرواز هم كمي شوخيش ميگريه و به جاي اينكه بگه كدوم SID رو اجرا كن در جواب ميگه:
Standard Instrument Deprature
در واقع مراقبت پرواز خلبان كره اي رو دست مي اندازه و با وجودي كه فهميده بوده كه خلبان منظورش اين بوده كه كدوم SID رو اجرا كنه با طعنه عبارت اصلي كه SID
مخفف اون هست رو ميگه. خلبان كره اي هم ميگه: Roger و به راست ميگيره و ميخوره به كوه. در زمان وقوع اين سانحه ديد كم بوده.

اما در بررسي سانحه از لحاظ حقوقي مراقبت پرواز تبرئه ميشه و خلبان كره اي مقصر شناخته ميشه

EP-IBZ
02-12-2011, 10:38
در تاریخ شنبه 6 اسفند 1356 یک فروند Fairchild FH-227D خطوط هوایی ایر سرویسز با رجیستر EP-AMJ هنگام فرود در فرودگاه آبادان به علت فرود سخت(Hard Landing) دچار حادثه شد و برای همیشه با آسمانها وداع کرد.سال ساخت هواپیما 1345 و شما ساخت آن523 بود.

EP-IBZ
02-12-2011, 10:47
در تاریخ سه شنبه 28 شهریور 1358 یک فروند C-130نیروی هوایی شاهنشاهی هنگامی در حال اجرای مانور گو اروند با سه موتور در دوشان تپه بود به زمین برخورد کرد و 9نفر از 13سرنشین آن کشته شدند.رجیستر این پرنده5-8532 بوده است.

EP-IBZ
02-12-2011, 11:00
درتاریخ جمعه 29 دی 1357 خدمه یک فروند C-130 نیروی هوایی شاهنشاهی کنترل هواپیما را از دادند و هواپیما به زمین برخورد کرد و تمام 5 سرنشین آن کشته شدند.این سانحه در نزدیکی شیراز اتفاق افتاده است و رجیستر پرنده 8520-5 اعلام شده است.

EP-IBZ
02-12-2011, 11:07
در تاریخ جمعه 16 شهریور 1358 یک فروند DC-8خطوط هوایی آلیتالیا که از رم عازم تهران بود،توسط چند هواپیما ربا ربوده شد.هواپیماربایان خواستند که هواپیما به کوبا برود اما نهایتا در بیروت فرود آمد و آنها مجبور به تسلیم(شاید هم دستگیر)شدند.رجیستر پرنده اعلام نشده است.

EP-IBZ
02-12-2011, 11:24
در تاریخ 1 بهمن ماه سال 1358 یک فروند بویینگ 727 ایران ایر که از مشهد به سمت تهران پرواز کرده بود به کوه های لشکرک برخورد کرد و تمام 128 سرنشین آن کشته شدند.
نتیجه تحقیقات هیات بررسی سانحه سقوط هواپیمای بویینگ 727 هما که منجر به کشته شدن 128 مسافر و خدمه آن گردید روز یکشنبه مورخ 5/12/1358 از سوی دکتر چمران وزیر دفاع ملی اعلام شد.

گزارش هیات بررسی سانحه سقوط هواپیمای هما با مقدمه ای از دکتر مصطفی چمران وزیر دفاع ملی و سرپرست هیات بررسی سانحه ، همراه است . در این مقدمه آمده است:

سانحه دردناک هواپیمای 727 در کوههای شمال شرقی تهران در تاریخ 1/11/58 ، بدون شک قلب هموطنان عزیز ما را جریحه دار کرده و اولین فاجعه سنگین تاریخ هواپیمایی ایران بشمار میرود.

شورای انقلاب دستور داد که علل این سانحه بدقت بررسی شود و بخصوص تدابیری برای جلوگیری از سوانح احتمالی آینده پیش بینی گردد.
کمیسیونی از بزرگترین متخصصان کشور از سازمان هواپیمایی کشوری و هما و نیروی هوایی زیر نظر بازرسی وزارت دفاع ملی بوجود آمد ، که بمدت یکماه شب و روز مشغول تحقیق و بررسی اسناد و مدارک سانحه شد و حتی نوارهای مخصوص هواپیما به آلمان و فرانسه ارسال گردید تا نتیجه دقیق آنها بدست آید.
بخصوص حضور نمایندگان خانواده های داغدیده حالتی خاص به فعالیتهای این کمیسیون داده بود و برای اولین بار خود مردم مراقب اعمال و رفتار متخصصان و جریان پیشرفت کار بودند، تا بر همگان معلوم شود که از یک قطره خونی که به نا حق بر زمین ریخته شود نمیتوان گذشت و از حدود عدالت نیز به اندازه یک مو نباید منحرف شد.
انقلاب اسلامی ایران نمیتواند در سرنوشت انسانها بیطرف باشد و از ذره ای ستم بر حق کسی صرفنظر کند و یا حقایق اساسی و ضروری را از مردم پوشیده بدارد.

اینک نتیجه تحقیقات این کمیسیون بدون کم و کاست در اختیار هموطنان عزیز قرار میگیرد.

گزارش هیات بررسی سانحه بویینگ 100-727 هما

زمان و تاریخ وقوع سانحه:
ساعت 19 و 11 دقیقه محلی روز دوشنبه 1/11/58

محل وقوع سانحه:
30 کیلومتری شمال شرق فرودگاه مهرآباد ، ارتفاعات ورجین از کوههای لشکرک

طول و عرض جغرافیایی نقطه برخورد :

2-35-51 شرقی
48-50-35 شمالی

مشخصات هواپیما :

بویینگ 100-727 شرکت هما بعلامت ثبت EP-IRD
شماره ساخت : 19817
تاریخ تحویل به هما : 28/2/1968

شماره پرواز : 291
مبداء : مشهد
مقصد : مهرآّباد تهران
تعداد تلفات مسافر و خدمه : 120 + 8

شرح مختصر سانحه:

هواپیمای بویینگ 727 مدل 100 بعلامت ثبت EP-IRD متعلق بشرکت هواپیمایی ملی ایران در ساعت 17 و 40 دقیقه محلی روز 1/11/58 به خلبانی آقای ادوارد بنت و کمک خلبانی آقای فرزین نیکخو و باتفاق مهندس پرواز مرتضی تبار و یکنفر کارآموز بنام آقای محمد رضا موسوی و 4 نفر مهماندار و 120 مسافر از فرودگاه مشهد بمقصد تهران فرودگاه مهرآباد شروع به پرواز مینماید و در ساعت 18 و 52 دقیقه محلی خلبان ضمن تماس با مرکز کنترل تقرب پرواز برای طرح تقرب ILS 1 مجاز میگردد ولی 19 دقیقه بعد هواپیما حدود 30 کیلومتری شمال شرق فرودگاه مهرآباد در ارتفاع 2651 متری از سطح دریا به کوه برخورد و سپس قطعات آن در محیطی بشعاع یک کیلومتر پراکنده و متلاشی میشود.
در این سانحه 128 سرنشین این هواپیما جان باختند و هواپیما کاملا" متلاشی و قسمتهایی از آن آتش گرفت.

اقدامات انجام شده :

محل وقوع سانحه توسط کمیته مستقر در لشکرک در ساعت 19 و 55 دقیقه به شرکت هواپیمایی ملی ایران و بعد توسط مراقبت پرواز به اطلاع اداره تجسس و نجات و مقامات مسوول هواپیمایی کشوری رسید و افراد ساکن در روستای ترک مزرعه برای نجات جان سرنشینان بمحل رفتند و حفاظت از منطقه به ستاد ژاندارمری تلفنگرام شد.
اجساد سرنشینان توسط تیم امداد نیروی زمینی و ژاندارمری و افراد محلی جمع آوری و صبح روز بعد از سانحه از ساعت 11 تا 16 محلی با هلیکوپتر شنوک نیروی زمینی به بهشت زهرا و 9 جسد به پزشکی قانونی حمل و تحویل داده شده است . توضیح اینکه 2 جسد از 9 جسد روز بعد به پزشک قانونی تحویل شده است.
تیم بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت هواپیمایی ملی ایران صبح روز 2/11/58 بمحل اعزام و دو دستگاه FDR ( نوار فلزی مشخصات پروازی ) و CVR (نوار مکالمات داخل کابین ) را پیدا کرده و بررسی های اولیه از وضع قطعات در محل سانحه را بعمل آوردند.

بررسی تحقیقات در مورد چگونگی و علل وقوع سانحه توسط شورای انقلاب اسلامی به وزارت دفاع ملی واگذار شد و صبح روزچهارشنبه 3/11/58 نمایندگانی از نیروی هوایی ، شرکت هما ، هواشناسی ، سازمان هواپیمایی کشوری انتخاب و به وزارت دفاع ملی معرفی و اولین جلسه بررسی سانحه با حضور وزیر دفاع ملی در ستاد مشترک تشکیل و دستوراتی برابر صورتجلسه شماره یک صادر گردید.

بعداز ظهر روز 3/11/58 نوار فلزی مشخصات پروازی جعبه سیاه و نوار مکالمات داخل کابین طی صورتجلسه ای در قسمت فنی هواپیمایی ملی ایران باز و بررسی های اولیه بعمل آمد.

در تاریخ 10/11/58 بمنظور بررسی بیشتر نوار مکالمات داخل کابین و جعبه توسط 2 نفر از اعضاء هیئت رسیدگی به سانحه به سازمان هواپیمایی کشوری آلمان فرستاده شد.
هیئت بررسی سانحه به 5 گروه تقسیم گردید که تماممسایل سانحه را زیر پوشش خود قرار داد و این گروه عبارتند از :
الف- گروه بررسی نوارهای بدست آمده
ب- گروه بررسی وسائل زمینی ( سیستمهای ارتباطی)
ج- گروه بررسی فنی هواپیما ( بررسی فرمهای هواپیما و آثار بجای مانده)
ح- گروه نیروی انسانی ( وضع خلبان ، کمک خلبان و کارکنان داخل کابین ، کنترلر مراقبت پرواز و سایر افراد مربوط به این سانحه از نقطه نظر وضع پزشکی ، تجربیات ، سوابق و کارآیی )
خ- گروه هواشناسی

قرار شد این گروهها برابر دستوالعملهای بین المللی بررسی سوانح هوایی ، شروع به تحقیقات و کاوش نمایند.

در تاریخ 21/11/58 آقایانی که به کشور آلمان رفته بودند مراجعت و نتیجه نوار فلزی مشخصات پروازی ( جعبه سیاه ) و نوار مکالمات داخل کابین را به هیات بررسی ارائه نمودند که با همکاری اداره جغرافیایی ارتش مسیر پرواز هواپیما از مشهد تا محل سانحه روی نقشه ترسیم گردید.
بازماندگان قربانیان سانحه از روزیکه تقاضا نمودند در جلسات کمیسیون بررسی سانحه شرکت نمایند بطور مرتب در جلسات شرک کردند و در تهیه این گزارش نیز حضور داشتند.

نتیجه تحقیقات ضمن بررسی

گواهینامه صلاحیت پرواز و رادیویی هواپیما معتبر بوده و کلیه بازدیدهای دوره ای برابر دستور العمل های نگهداری که به تایید سازمان هواپیمایی کشوری رسیده انجام شده بوده است و برابر نوار مکالمات داخل کابین نشانه ای از اینکه هواپیما قبلا" اشکال و کمبودی که مانع از پرواز باشد نداشته است و در مسیر مشهد- تهران دچار نقص فنی نشده است .
سوخت به اندازه کافی در مخازن سوخت هواپیما وجود داشته است. شواهد و مدارک موجود احتمال بروز سانحه بر اثر انفجار بمب یا هر نوع خرابکاری در هواپیما را قویا" نفی مینماید.

وزن هواپیما هنگام وقوع سانحه برابر مدارک موجود 128739 پوند و مرکز ثقل آن در حد مجاز بوده است.
آتش سوزیهای موضعی پس از تصادم هواپیما به کوه مشاهده گردیده است.
خلبان و کمک خلبان و مهندس پرواز هواپیما دارای گواهینامه معتبر مربوطه بوده و اختیارات پرواز با این نوع هواپیما را داشته اند.
برابراظهار نظر پزشکی قانونی و پزشک هوایی بر اساس کالبد شکافی و پرونده های پزشکی و مدارک موجود ، خلبانان سانحه دیده و مهندس پرواز در حین پرواز و زمان سانحه از سلامت جسمی و روحی برخوردار بوده اند . ضمنا" الکل خون هر سه نفر در حد طبیعی بوده و صرف مشروبات الکلی ننموده اند و در آزمایشات سم شناسی امعاء و احشاء آنها هیچگونه سمی دیده نشده است.
برابر گزارشات هواشناسی ، هوای فرودگاه ابری توام با بارندگی و دید متغیر بوده و هوای منطقه ابری توام با بارندگی و برف در ارتفاعات و دید کم و پرواز در شب و در شرایط فرودگاه مهرآباد مغایرت داشته است و طبق اظهار ات خلبانانی که در آن زمان تقرب داشته اند شرایط جوی نا مساعدتر بوده است.

کمک خلبان مرحوم فرزین نیکخو قبلا" درشرکت هواپیمایی ارتاکسی کار میکرده و پرونده خلبانی نامبرده حاکی از 3 سانحه هوایی بوده که پس از هر سانحه آموزش پروازی لازم را دیده و پس از آزمایشات پرواز مجددا" شروع به پرواز نموده است. طبق نظر استاد خلبان وی ، مرحوم نیکخو عجول بوده و در اجرای دستورالعملهای طرح تقرب ILS ضعیف گزارش شده که در آزمایشات بعدی پیشرفت د اشته است.
کنترلر مراقبت پرواز دارنده گواهینامه معتبر و با اختیارات مربوطه بوده و از نظر تکنیکی و تخصص با توجه به گوش کردن نوار مکالمات بین خلبان و کنترلر مراقبت پرواز به این نکات توجه د اشته است.
هیچگونه مسئله ای از سوی مسوول مراقبت پرواز در هدایت و مکالمه با هواپیمای سانحه دیده مشاهده نگردیده است.
اشتباهات مکالماتی که بین کنترلر و انجام شده خلاف قانون بوده ولی یک اشتباه عرفی است که این اشتباهات در اکثر کشورها معمول میباشد.
اشتباه کنترلر در مورد صحبتهایی که با پرواز 291 در 47 ثانیه ای که برای هواپیما حیاتی بوده تعمدی نبوده و بعلت عدم وسایل خودکار و بازبینی و سایل ناوبری زمینی است که متاسفانه این روال بغلط در طول سالهای متمادی مرسوم بوده است و در بروز سانحه احتمالا" موثر بوده است.
نارساییهای سازمان و عدم رضایت از مدیریت که سبب نارضایی کلی در همه سطوح کارمندان مراقبت پرواز گردیده میتواند عامل موثر روحی باشد.
کمبود امکانات فنی مراقبت پرواز ، ضعف سازمان آموزشی مراقبت پرواز از نظر امکانات وسایل آموزشی ، کمبود نیروی انسانی موجود ناشی از عدم تقسیم منطقی فضا که سبب اضافه شدن حجم کار روی کنترلر میگردد.

چون در بر خی از رسانه های گروهی اشاره به تحصن و کم کاری گروه مراقبت پرواز شده لازم به تذکر است که این کم کاری و تحصن در ساعت 10 و 30 دقیقه صبح روز سانحه پایان یافته است . طبق بررسی و شهادت 14 خلبان که از ساعت 12 روز مذکور در فرودگاه مهرآباد تقرب و فرود انجام داده اند رابطه ای با این سانحه نداشته است.
وضع دستگاههای کمک ناوبری زمینی در فرودگاه هنگام وقوع سانحه بشرح زیر بوده است:
دستگاه اصلی تقرب و ف رود ILS با توجه به شرایط پرواز کور در شب کار نمیکرده است.

دستگاه بیکن MM کار نمیکرده است.
زمان بازرسی دستگاه رادار منقضی و غیر قابل استفاده اعلام شده ولی بعلت قطع و وصل برق ، رادار خاموش بوده است.
دستگاه بیکن آلفا آلفا ( AA ) فاقد دقت کافی برای ناوبری بوده است.
وسایل کمک ناوبری این طرح تقرب ( ILS1 ) رادیو بیکن ورامین و VORTAC مهرآباد قابل استفاده بوده است.
توضیح اینکه مسئولیت دستگاههای فوق بعهده اداره الکترونیک سازمان هواپیمایی کشوری بوده و مسئولین جوابگو خواهند بود.
تقرب بوسیله دستگاه ILS در چند سال ا خیر بعلت نداشتن وسیله مخصوص نشان دهنده خرابی دستگاه موسوم به Remote Indicator بطور غیر قانونی که یک تخطی محسوب میشود ، استفاده میشده است.
وسایل ارتباطی زمین به هوا در فرودگاه در شرایط مناسب بوده است.
برق فرودگاه مهرآباد بغیر از ایستگاه VORTAC قطع و پس از چند ثانیه از برق اضطراری فرودگاه استفاده گردیده . ضمنا" برق ایستگاه بیکن AA که خارج از فرودگاه میباشد ( علی آباد ) قطع گردیده و از برق اضطراری ایستگاه استفاده شده است که شرح جزییات آن در پرونده های بررسی موجود است.
روشها و عرفهاییکه در سازمان هواپیمایی کشوری در مورد صدور اطلاعیه های خرابی ( نوتامها) وسائل کمک ناوبری و تقرب صادر و در اختیار کنترلر و خلبانهاگذارده میشود برخوردار از روشی صحیح نیست و دستورالعملها تقریبا" ناقص و غیر کافی است و این نقص متوجه مسولین مربوطه است.
تعمیر و نگهداری وسایل ناوبری در فرودگاهها بصورتی است که بعلت عدم پشتیبانی های لازم در تهیه قطعات یدکی و غیره نمیتواند در اسرع وقت انجام گیرد.
ضمنا" دسترسی به این قطعات جهت تعمیر در طول شب با مشکلاتی که در صورت جلسات ذکر شده مواجه است که بهر حال مسوولین آن جوابگو میباشند.
در سازمان هواپیمایی کشوری بافت تشکیلاتی آن بصورتی است که خود عامل بازدارنده دسترسی به پیشرفت و استفاده ا ز امکانات موجود میباشد. و طبق اظهارات کارکنان این سازمان مقررات و کاغذ بازیهای اداری و سیستم تدارکاتی و مالی آن دارای نارسایی های مشخص بوده که ناشی از عدم مدیریت صحیح میباشد.
فرودگاه مهرآباد از نظر موقعیت جغرافیایی برای تقرب ILS بعلت وجود ارتفاعات در مسیر فرود و بررسی های سازمان های بین المللی که در 3 سال پیش توسط فدراسیون بین المللی اتحادیه خلبانان انجام شده بعنوان یکی از خطرناکترین فرودگاههای دنیا اعلام شده و در لیست سیاه قرار گرفته است.
برابر تجزیه و تحلیل و ترسیم مشخصات نوار فلزی FDR و نوار مکالمات داخل کابین CVR ، خلبان هواپیما دستورالعمل پروازی را جهت تقرب به بیکن ورامین انجام نداده است و در نتیجه مسیر پروازی بجای عبور از روی بیکن ورامین از نقطه ای واقع در شمال شرقی بیکن مذکور عبور نموده این اقدام خلبان یک تخطی از دستورالعملهای پروازی بوده مع الوصف این خلبان پس از اتمام گردش 270 درجه در محل انحرافی سعی نموده است بقیه دستورالعملها را طبق روش مدون انجام دهد.
کلیه وسایل کمک ناوبری فرودگاه مهرآباد بغیر از رادار و ILS باند 29 راست چک پروازی شده بوده و تاریخ آن اعتبارداشته است.
توضیح اینکه طرح تقرب برای باند 29 چپ داده شده.
خلبان سانحه دیده از هواپیمایی ملی اخراج شده بوده که پس از 2 ماه میبایستی کشور را ترک میکرده است.
در ماههای اخیر شرکت هواپیمایی ملی دو حادثه داشته که منجر به خارج شدن از باند فرودگاه خارک شده که این حوادث بیانگر نارسایی های عملیاتی آن شرکت میباشد.
بعلت عدم همکاری بعضی از اعضاء هیئت بررسی که خود در موضع شغلی بوده با منحرف کردن مسیر بررسی سبب شده است که مدت کمیسیون یک ماه بطول انجامد ، عملیات تجسس و نجات طبق دستورالعمل موجود ستاد عملیاتی تشکیل نداده و وظایف مربوطه را پس از وقوع سانحه در زمینه های ارسال آمبولانس و حفاظت از اموال سرنشینان و جمع آوری اجساد و حفظ و حراست از لاشه هواپیما و سایر مسوولیتهای ناشی از این قبیل سوانح را انجام نداده است.
پزشکی قانونی در مورد شناسایی اجساد دقا کافی نداشته بطوریکه تا کنون که یکماه از وقوع سانحه میگذرد 2 جسد پیدا نشده است.

نتیجه گیری علل وقوع سانحه:

کمیسیون بررسی سانحه پس از تحقیقات فوق که بوسیله 5 گروه از تاریخ وقوع سانحه به مدت یک ماه انجام شده علل این وقوع سانحه را بشرح ذیل اعلام میدارد:
1- هواپیما در تقرب به بیکن ورامین روی مسیر مقرر نبوده است.
2- دستور استفاده از طرح تقرب ILS که به پرواز 291 داده شده غیر قانونی بوده است.
3- اجرای طرح تقرب ILS شماره یک بوسیله خلبان بعللی که مشخص نیست انجام نشده است.
4- کمبود وسایل ناوبری بطور کلی و خرابی وسیله ILS از عوامل کمک کننده در سانحه بوده است.
5- هوای منطقه فرودگاه که توسط اداره پیش بینی هوا شناسی رسما" اعلام شده بود با هوای واقعی در ساعات آن شب مغایرت داشته است.
6- روشن بودن رادار تقرب مهرآباد میتوانست عامل بازدارنده سانحه باشد.
7- نارساییها و ضعف مدیریت در هر 2 سازمان ( سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت هما ) از عوامل کمک کننده سانحه بوده است.

پیشنهادات :
کمیسیون پیشنهاد مینماید کمیسیون دیگری که احتمالا" برخی از اعضاء این هیئت نیز در آن شرکت خواهند داشت قسمت دوم بررسی را که شامل پیشگیریهای سانحه های احتمالی بعدی است بلافاصله تشکیل و بررسی های مربوطه را انجام دهد.
در خاتمه باطلاع ملت شریف ایران میرساند که نوار فلزی مشخصات پروازی و نوار مکالمات داخلی کابین در هواپیمایی کشوری آلمان مجددا" تجزیه و تحلیل میشود.

همچنین 6 نفر متهمان این سانحه بنا به دستور دادستان کل کشور دستگیر و تحویل زندان قصر شدند. اسامی این افراد بشرح ذیل میباشد:
1- اکبر والی سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری
2- عالم زاده مدیر کل عملیاتی هواپیمایی کشوری
3- حیدر زاده کنترلر مهرآباد
4- فردوسی کنترلر مهرآباد
5- نیک بخش مراقبت پرواز مهرآباد
6- جواد تهرانی مسوول مراقبت پرواز مهرآّباد لینک تاپیک اصلی:
گزارش نهایی بررسی سانحه بویینگ 727 هما - 1358 ([Only registered and activated users can see links])
گزارش صعود انجام شده توسط اعضاي انجمن به محل برخورد هواپيما با كوه
([Only registered and activated users can see links])
تصاویری از قطعات باقی مانده از این سانحه دردناک:

پرنده سانحه دیده با همان رجیستر:

صمیمانه از دوستان عزیز تقاضا می کنم که تصویر پلکان رو دوباره آپلود کنن.امیدوارم که جناب شاهرخ برخی ناگفته ها در مورد این سانحه رو بگن،همینطور بقیه دوستان.

Shahrokh
02-12-2011, 12:28
در خصوص سانحه لشكرك متاسفانه در اون موقع افكار عمومي مراقب پرواز رو مقصر شناختند. از قضا در ظهر اون روز به مدت 1 ساعت مراقبت پرواز در مهرآباد اعتصاب كرده بود و البته داستان اعتصاب تمام شده بود. از بخت بد در لحظه برخورد رادار فرودگاه مهرآباد هم به علت قطع لحظه اي برق هنوز مجددا فعال نشده بود.
در بررسي مكالمات كابين اين مشخص شده بود كه كاپيتان بنت وضعيت روحي مساعدي نداشته. همچنين مراقبت پرواز برخلاف سانحه برخورد هواپيماي كره اي به كوهاي شمال تهران هيچ تقصيري در اين سانحه نداشته.

EP-IBZ
03-12-2011, 20:33
در تاریخ پنج شنبه 4اردیبهشت 1359 یک فروند RH-53D Sea Stallion نیروی هوایی ارتش آمریکا در صحرای طبس به یک فروند C-130برخورد کرد و هر دو پرنده از بین رفتند.این پرنده ها برای نجات گروگانان سفارت آمریکا در تهران در صدد عملیات نجات بودند.در پی این برخورد 8نفر کشته شدند.

EP-IBZ
03-12-2011, 20:46
با سلام،
دوستان عزیز حتما در جریان هستید که از لحاظ زمانی به دوران 8 سال دفاع مقدس رسیدیم.از اونجایی که خیلی از سوانح و حوادث در لا به لای جنگ مدفون شدند صمیمانه از همه دوستان خواهش می کنم که اگه مطلب،اطلاعات،تصویر و هرچیز دیگری دارین،دریغ نفرمایید و اونو با سایردوستان به اشتراک بذارین.یا حداقل منبع معرفی کنید.
اما یک سوال:روز 31 شهریور که جنگنده های عراقی مهرآباد و چند پایگاه رو بمباران کردند،چند جنگنده و از چه تایپی صدمه دیدند یا نابود شدند؟اصلا پرندهای ما آسیبی در اون روز دیدند یا نه؟

echo
03-12-2011, 23:35
در خصوص سانحه لشكرك متاسفانه در اون موقع افكار عمومي مراقب پرواز رو مقصر شناختند. از قضا در ظهر اون روز به مدت 1 ساعت مراقبت پرواز در مهرآباد اعتصاب كرده بود و البته داستان اعتصاب تمام شده بود. از بخت بد در لحظه برخورد رادار فرودگاه مهرآباد هم به علت قطع لحظه اي برق هنوز مجددا فعال نشده بود.
در بررسي مكالمات كابين اين مشخص شده بود كه كاپيتان بنت وضعيت روحي مساعدي نداشته. همچنين مراقبت پرواز برخلاف سانحه برخورد هواپيماي كره اي به كوهاي شمال تهران هيچ تقصيري در اين سانحه نداشته.
یادمه تو همین سایت یه تاپیکی بود که قضیه ی شب حادثه رو از زبان یه خلبان دیگه که به علت قطعی برق داشت سانحه می داد نوشته بود...خیلی گشتم ولی پیداش نکردم..ممنون میشم اگر پیداش کردید در اختیارم قرار بدید.

ماه
04-12-2011, 00:13
یادمه تو همین سایت یه تاپیکی بود که قضیه ی شب حادثه رو از زبان یه خلبان دیگه که به علت قطعی برق داشت سانحه می داد نوشته بود...خیلی گشتم ولی پیداش نکردم..ممنون میشم اگر پیداش کردید در اختیارم قرار بدید.

جناب سرهنگ بهروز مدرسي كاپيتان C-130

Shahrokh
04-12-2011, 00:31
آقاي بهروز مدرسي خلبان نيستند كه !! نوشتار ژورناليستي ايشون به گونه اي است كه خوانندگان گمان ميكنند ايشان خلبان هستند. مصاحبه ايشان با روزنامه اطلاعات در فرداي سانحه لشكرك يكي از دلائل متهم شدن مراقبت پرواز به صورت نادرست در افكار عمومي بود

Motimann
04-12-2011, 01:01
با سلام،
دوستان عزیز حتما در جریان هستید که از لحاظ زمانی به دوران 8 سال دفاع مقدس رسیدیم.از اونجایی که خیلی از سوانح و حوادث در لا به لای جنگ مدفون شدند صمیمانه از همه دوستان خواهش می کنم که اگه مطلب،اطلاعات،تصویر و هرچیز دیگری دارین،دریغ نفرمایید و اونو با سایردوستان به اشتراک بذارین.یا حداقل منبع معرفی کنید.
اما یک سوال:روز 31 شهریور که جنگنده های عراقی مهرآباد و چند پایگاه رو بمباران کردند،چند جنگنده و از چه تایپی صدمه دیدند یا نابود شدند؟اصلا پرندهای ما آسیبی در اون روز دیدند یا نه؟
با سلام؛
ممنون از تاپيکی که ايجاد کرده ايد.
31 شهريور 1359- فرودگاه مهرآباد

23 مهر 1365- فرودگاه شيراز

Motimann
04-12-2011, 01:30
در تاریخ 1 بهمن ماه سال 1358 یک فروند بویینگ 727 ایران ایر که از مشهد به سمت تهران پرواز کرده بود به کوه های لشکرک برخورد کرد و تمام 128 سرنشین آن کشته شدند.

.امیدوارم که جناب شاهرخ برخی ناگفته ها در مورد این سانحه رو بگن،همینطور بقیه دوستان.

با سلام؛

گزارش تصويری صعود خبرنگار خارجی به محل سانحه در آن زمان:

همزمان هر دو لينک بالا را در تاپيک زير هم قرار داده ام تا نظر مديران گرامی سايت چه باشد.
گزارش صعود انجام شده توسط اعضاي انجمن به محل برخورد هواپيما با كوه
([Only registered and activated users can see links])

EP-IBZ
04-12-2011, 11:45
ضمن تشکر از دوست نازنین Motimann ([Only registered and activated users can see links])بابت ارسال فرتور ها و رخشاره،کمی روند ارسال مطلب در تایپک رو کند می کنم تا با دقت تمام با استفاده از منابع و مراجعی که دارم بتونیم این 8 سال سخت و نفسگیر رو با کمترین خطا و اشتباه رد کنم.من کماکان از دوستان عزیز تقاضا می کنم که اگه تصویری دارین ارسال بفرمایید.
سوال دوم:
در عملیاتی که منافقین به ایران داشتند که با هدف تسخیر تهران و با همراهی نیروی های عراقی بود،جنگنده های عراقی پایگاه های نوژه،وحدتی و چند پایگاه دیگه رو بمباران کردند.چه تعداد از پرنده ما و از چه تایپی دچار آسیب دیدگی و چه تعدا نابود شدند؟
در ضمن اون تصویری که دوست فرزانه Motimann ([Only registered and activated users can see links]) قرار دادند ظاهرا تنها هواپیمایی بود که در جریان بمباران مهرآباد نابود شد(اینو تازه توی یکی از سایت های عراقی خوندم اما تاییدش نمی کنم)

EP-IBZ
04-12-2011, 15:27
در روزهای نخست آذرماه 1360خلبانان میراژ عراقی توانستند سه فروند تامکت را در جنوب غرب کشور سرنگون کنند.خلبانان با موفقیت اجکت کردند.

EP-IBZ
07-12-2011, 00:44
در تاریخ:31 شهریور 1359 یک فروند فانتوم اف 4 نیروی هوایی ایران،پس از حمله جنگنده های عراقی به مهرآباد روی زمین آتش گرفت و از بین رفت.

EP-IBZ
07-12-2011, 00:51
در تاریخ دوازدهم آذر ماه سال 1360؟نیروی هوایی عراق 6 فروند میراژ را مامور شکار یک فروند تامکت نمود که در آن درگیری،من(امیر سرتیپ فضل الله جاویدنیا)و شهید خورشید شرکت داشتم و توانستیم یک فروند میراژ را ساقط کنیم و از مهلکه جان سالم به در ببریم
==============================
مجله صنایع هوایی،شماره 237،نبرد با میراژهای عراقی صفحه 3

EP-IBZ
09-12-2011, 22:51
پس از گفتگو و مشورتی که با بعضی از عزیزان داشتم به این نتیجه رسیدیم که از 8 سال جنگ صرف نظر بکنیم.
برای همین زمان تاپیک رو 8 سال جلو میبریم.

EP-IBZ
11-12-2011, 20:56
در تاریخ سه شنبه 15 اردیبهشت 1366 یک فروند هواپیما متعلق به ایران ایر در مسیر شیراز-تهران ربوده شد.هیچ اطلاعی درباره این رویداد در دست نیست.
امیدوارم دوستان با فرمایشاتشون اطلاعات خوبی رو در این زمینه به ما بدن.

EP-IBZ
11-12-2011, 21:09
در تاریخ جمعه 4دی ماه 1366 دومین مورد هواپیما ربایی برای ایران ایر اتفاق افتاد،این بار هواپیمایی مجهول الهویه(!) در مسیر تهران-مشهد ربوده شد.
یه سوال:آیا در سال 66 گارد امنیت پرواز تشکیل شده بود؟

EP-IBZ
11-12-2011, 21:31
میرسیم به تلخ ترین سانحه تاریخ هوانوردی ایران؛دراین پست و پست های آینده قصد دارم که به کمک دوستان آگاه و خبره به دقت این سانحه تلخ و ناگوار و پیامد های اون رو بررسی کنی.
حمله وحشیانه و ددمنشانه ناو جنایتکار آمریکایی وینسنس به ایرباس A300ایران ایر EP-IBU.
از همه عزیزان و دوستان صمیمانه تقاضا می کنم که اگر تصویری،فیلمی،یا مطلبی در مورد این سانحه دارند دریغ نکنند و اون ها رو از طریق پیام شخصی برای من بفرستند تا اون ها رو با همکاری شما در قالب یک مقاله تنظیم بکنیم.

EP-IBZ
11-12-2011, 22:35
یکشنبه ۱۲/۴/۱۳۶۷بندرعباس.
هواپیمای ایرباسA300 متعلق به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در فرودگاه بندرعباس به زمین نشست و طبق برنامه پیشبینی شده، قرار بود این هواپیما با شماره پرواز ۶۵۵ با دویست و نود سرنشین (۱۵۶ مرد، ۵۳ زن، ۶۶ کودک (۵۷ کودک ۲ تا ۱۲ ساله و ۸ کودک زیر دو سال )و ۴۶ نفر با ملیتهای یوگسلاو، پاکستانی، هندی، عرب و ۱۶ خدمه پروازی) در ساعت ۱۰ صبح به مقصد دوبی پرواز کند.
ناوجنگی آمریکایی «وینسنس» در تاریخ هفتم خرداد از بندر سن دییگو وارد خلیجفارس شده بود. «ایچنرمارک» قلب این رزمناو به شمار میرفت. وظیفه اصلی آن، کشف هدفهای پرنده، اعم از موشک، هواپیما و پردازش اطلاعات، تعقیب صدها هدف به طور همزمان و کنترل آتش آنها بود، همچنین این رزمناو به موشکهای زمین به هوا با برد ۴۰۸ کیلومتر نیز مجهز بود.
ساعت ۱۰ صبح (بندرعباس)
هواپیمای جمهوری اسلامی ایران پرواز 655 با ۱۵ دقیقه تأخیر در ساعت ۱۰:۰۵ از برج مراقبت فرودگاه بندرعباس تقاضای پرواز کرد، مدت پرواز تا دوبی ۳۰ دقیقه و حداکثر ۱۴هزار پا تعیین شد. در ساعت ۱۰:۱۷ دقیقه، هواپیمای ایرباس A300 به پرواز درآمد. دقایق نخستین پرواز و مراحل اوجگیری تا ارتفاع ۱۲هزارپایی مطابق طرح پرواز انجام شد و خلبان به طور پیوسته با برج مراقبت فرودگاه بندرعباس و مرکز کنترل راههای هوایی ایران و امارات تماس داشت.
چند لحظه پیش از ورود هواپیمای ایرباس A300 به منطقه کنترل هوایی امارات، در محلی به نام «مولبیت»، خلبان به مرکز کنترل هوایی کشور اطلاع داد که قصد دارد به ۱۴هزار پایی صعود کند.
ساعت ۱۰:۲۲ دقیقه (خلیج فارس)

در این لحظه ناو وینسنس که خود را به بهترین و نزدیکترین موقعیت رسانده بود، به دستور ناخدا «ویل راجرز»، فرمانده ناو، موشک استاندارد ۲ به سوی پرواز ۶۵۵ شلیک کرد. ناگهان هواپیما از صفحه رادارهای زمینی محو شده و در آبهای خلیج فارس سقوط کرد. با عدم اطلاع از سرنوشت هواپیما، برج مراقبت فرودگاه بندرعباس، در تماس با دوبی، پیگیر سرنوشت پرواز ۶۵۵ شده ولی آنها اظهار بیاطلاعی کردند. بلافاصله ستاد تأمین استان هرمزگان وضعیت اضطراری اعلام و فعالیت خود را آغاز کرد. با شناسایی دقیق محل سقوط، بالگردها و شناورها به موقعیت ۲۶ و ۴۲ عرض شمالی و ۵۶ درجه و ۳ دقیقه طول شرقی منتقل شدند.
بلافاصله پس از این واقعه، مقامات آمریکایی اعلام کردند که یک فروند هواپیمای اف-۱۴ جمهوری اسلامی ایران را مورد هدف قراردادهاند. پس از روشن شدن نوع هواپیما، آمریکاییها ادعا نمودند در این مورد مرتکب اشتباه شدهاند، اما شواهد بعدی این نظر آنان را مردود جلوه داد. مقامات نظامی آمریکا اعلام کردند که هواپیمای ایرباس در خارج از دالان هوایی پرواز میکرده و رزمناو آمریکایی نیز هفتبار اخطار رادیویی برای هواپیمای ایران مخابره کرده ولی جوابی دریافت نکردهاست.
کاپیتان کارلسون، فرمانده سابق ناو سایدز در این مورد معتقد است که ایرباس ایرانی علاوه بر علائمی که مبنی بر غیرنظامی بودن خود میفرستاده با سرعتی کم در حال اوج گرفتن بود و حتی اگر در چنین شرایطی نیز آن را به عنوان یک جت اف ۱۴ شناسایی میکردند باز من تردید دارم که یک هواپیمای اف ۱۴ میتوانست تهدید سطحی را متوجه ناو وینسنس یا سایدز یا هر شناور دیگری کند. اپراتورهای رادار ناو هواپیمابر فورستال نیز هواپیمای مزبور را به عنوان یک هواپیمای بازرگانی شناسایی کردند. جتهای جنگنده اف ۱۴ مستقر بر روی ناو فورستال میتوانستند در صورتی که کاپیتان راجرز درخواست میکرد، با شناسایی چشمی هواپیمای ایرانی از فاصله نزدیک از غیرنظامی بودن آن اطمینان حاصل کنند، ولی زمان برای این کار هم سپری شد.
گزارش گروه حقیقت یاب ایکائو
هواپیمای ایرباس A300 متعلق به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در ساعت ۱۰:۱۷ به وقت محلی با حدود بیست دقیقه تأخیر از فرودگاه بندرعباس به مقصد دوبی برخاست. در ساعت ۱۰:۲۴ خلبان هواپیما گزارش داد که هواپیما به ارتفاع ۳۶۰۰ متری رسیده است. هواپیما در ساعت ۱۰:۲۸ دقایقی بعد هواپیما در ارتفاع بیش از چهار هزار متری با موشک زمین به هوای ناو وینسنس سرنگون شد. در جلسه فوق العاده شورای ایکائو (سازمان بینالمللی هواپیمائی کشوری) در روز ۱۴ ژوئیه ۱۹۸۸ تصمیم گرفته شد که یک تیم حقیقت یاب برای بررسی عواملی که منجر به نابودی هواپیما شده است، تشکیل شود. نمایندگان ایران و آمریکا آمادگی خود را برای همکاری با تیم تحقیق اعلام کردند. در گزارش این کمیته در مورد اتفاقات منجر به سرنگونی آمده است:
هفت دقیقه پس از بلند شدن از فرودگاه بندر عباس، ۱۱ مورد اخطار از سوی کشتیهای جنگی ایالات متحده به هواپیمای ایرانی اعلام شد. ۷ مورد توسط ناو وینسنس بر روی فرکانس ۲۴۳ مگاهرتز، یک اخطار توسط ناو سایدز بر روی همین فرکانس و ۳ اخطار دیگر بر روی فرکانس اضطراری ۱۲۱/۵ مگاهرتز به هواپیمای ایرباس داده شد. از این ۱۱ مورد، ۷ مورد بر روی طول موج ۲۴۳ مگاهرتز بود که مخصوص هواپیمای نظامی است و ایرباس تجهیزات لازم برای شنیدن آنها را نداشت (طبق دستور ایران ایر همه هواپیماها باید در مدت پرواز در منطقه خلیج فارس بر روی فرکانس ۱۲۱/۵ مگاهرتز به گوش باشند). در این هنگام بحث زیادی میان بخشهای اطلاعات جنگی سه ناو آمریکایی وینسنس، ناو مونتگمری و ناو سایدز درگرفت. گزارش تیم تخصصی ایکائو مشخص میکند که در دقایق آخر حمله به هواپیما، عدهای هواپیما را یک هواپیمای مسافری و عدهای دیگر یک هواپیمای جنگی مهاجم تلقی نمودند. دو دقیقه بعد کارکنان مرکز گزارشی را مبنی بر اینکه هواپیمای مزبور اف-۱۴ میباشد، دریافت کردند. در همین حال کارکنان ناو سایدز فریاد زدند: هواپیما تجاری است، صبرکنید. در همین زمان یکی از افسران وینسنس نیز گفته است که هواپیما احتمالا تجاری است. در همان حالی که گفتگوهای میان ۳ ناو ادامه داشه ناخدای وینسنس تصمیم میگیرد که موشک خود را پرتاب کند.
از مسائل دیگری که در این گزارش به آن اشاره نشده بود ارتباط میان مسئولان پروازهای کشوری و واحدهای نظامی است. ضمیمه ۱۱ معاهده شیکاگو (که هر دو کشور ایران و آمریکا به آن ملحق شده اند) به ارتباط مسئولان خدمات ترافیک هوایی و واحدهای نظامی اشاره کرده است.
ادعاهای رسمی دولت آمریکا مبنی بر غیرعمدی بودن ماجرا و دلایل رد آن

ادعاهای دولت آمریکا

دولت ایالات متحده آمریکا معتقد است که ناو وینسنس به اشتباه هواپیمای مورد نظر را یک هواپیمای جنگی تشخیص داده و برای دفاع از خود به سوی آن شلیک نمود. فرودگاه بندر عباس در آن هنگام به طور دوگانه برای هواپیماهای نظامی و مسافری مورد استفاده قرار میگرفت و هواپیماهای اف-۱۴ تام کت ایرانی این فرودگاه را مرکز عملیاتی خود قرار داده بودند. به همین جهت هر هواپیمایی که از بندرعباس پرواز میکرد به طور خودکار هواپیمای دشمن فرض میشد مگر آن که خلافش ثابت شود. هیچ سیستم هشدار هوایی نیروی هوایی و یا هواپیمای اکتشافی در منطقه وجود نداشت، بنابراین کشتی برای تصمیمگیری تنها به وسایل ارتباطی و درک غریزی خود متکی بود.
نماینده ایالات متحده در سازمان بینالمللی هواپیمائی در جلسه فوقالعاده شورای ایکائو گفته بود که در روزهای دوم و سوم جولای منطقه خلیج فارس بسیار ناامن بود و کشتیهای مختلفی از جمله یک کشتی پاکستانی و یک کشتی لیبریایی مورد حمله قرار گرفته بودند. در همان روز یک هواپیمای اف-۱۴ ایران از فرودگاه بندرعباس پرواز کرده بود و قصد حمله به کشتی آمریکایی را داشت. با توجه به اخطارهای مکرری که بی پاسخ مانده بود، فرمانده مزبور برای دفاع از کشتی خود در برابر خطر احتمالی دست به حمله زده بود
در گزارش نهایی هیئت حقیقتیاب پنتاگون به سرپرستی دریادار ویلیام فوگارتی علت وقوع حادثه فشار روانی ناشی از قرار گرفتن در وضعیت جنگی برای نخستین بار اعلام شد و تصدیق شد که هواپیمای ایرباس در خطوط هوایی تجاری بینالمللی پیشبینی شده پرواز میکرده و در زمان حادثه در ارتفاع دوازده هزار پایی (بیش از ۳۵۰۰ متر) قرار داشت و از لحظه پرواز به روند صعودی خود ادامه داده بود. دولت آمریکا هیچگاه مسئولیت وقوع حادثه را برعهده نگرفت و غرامت قربانیان حادثه و بازماندگان و دولت ایران را تحت عنوان پرداخت بلاعوض پذیرفته و بر این نکته که ناخدای ناو جنگی چون خود را در معرض خطر می دید از خود دفاع نموده است، تأکید کرد.
امکان پیش گیری
ناو وینسنس میتوانست که با ارسال علائم هشدار دهنده بر روی گیرندههای خودکار رادیویی فرمانده هواپیما را متوجه این امر کند که با او صحبت میشود (نه یک هواپیمای دیگر) البته استفاده از این علائم معمول نیست.
نظرات مخالف بعضی کارشناسان نظامی آمریکا
کاپیتان دیوید کارلسون فرمانده ناو سایدز در این مورد نظر دیگری دارد. به اعتقاد او هیچ راهی وجود نداشته که خلبان ایرباس ایرانی بداند که بر روی ناحیهای پرواز میکند که فرمانده یک ناو آمریکایی تصمیم میگیرد با چند قایق کوچک تندرو وارد زورآزمایی شود. کارلسون اضافه میکند:

من اعتقاد دارم که چنانچهوینسنس با قایقهای تندرو درگیر نمیشد، در شرایطی قرار نمیگرفت که علائم رسیده از یکهواپیمای مسافربری را به عنوان یک جت جنگنده تلقی کند و ما امروز درباره این حادثهسخن نمیگفتیم.

دریادار بازنشسته یوچین لاروک از مرکز اطلاعات دفاعی نیز با اظهار نظری مشابه میگوید:

ناووینسنس اصولاً نمیبایست برای عملیات بهخلیج فارس اعزام میشد. ما در حال جنگ باایران نبودیم و هیچ اعلان جنگیمیان دو کشور وجود نداشت. هواپیمایایرانی در یک محدوده هوافضایبینالمللی بر فراز آبهای بینالمللی بود وآمریکا حق نداشت آن را برایهر هواپیمای مشکوک یا غیرمشکوک منطقه جنگی اعلام کند، زیرا رسماً با ایران در حالجنگ نبود. دلیلی هم وجود نداشت کهایرباس ایرانی به پیامهایهشدار ما پاسخ دهد.

دریادار بازنشسته، یوجین کارول پیرامون عواملی که موجب تصمیمگیری اشتباه و سرنگونسازی ایرباس ایرانی شد، معتقد است که حادثه هدف قرار گرفتن ناو یواساس استارک به وسیله یک جت جنگنده عراقی چند ماه پیش از آن، و عدم اتخاذ تدابیر دفاعی کافی و به موقع از سوی خدمه استارک به تصور آنکه خلبان عراقی آنها را هدف قرار نخواهد داد، نوعی فشار عصبی را برای خدمه وینسنس به وجود آورده بود.
ذهنیت ناخدای کشتی این بوده که با تهدیدی روبهرو است و قبل از دیر شدن میبایست درباره اقدامی مقتضی تصمیم گیرد. کاسپار واینبرگر، وزیر دفاع وقت ایالات متحده نیز با ابراز نظری مشابه میگوید:

کمبود وقت از لحظهای که هواپیما به عنوان هدفی تهدید کننده شناسایی شدتا زمانی که خدمه باید تصمیم به شلیک یا عدم شلیک به آن را میگرفتند، موجبشتابزدگی در اخذ تصمیم شد.

دریادار کارول در ادامه سخنان خود تاکید میکند که کاپیتان راجرز هرگز ایرباس ایرانی را ندیده بود، او تنها علائم الکترونیکی و اطلاعات نقل قول شده به وسیله خدمهاش را برای تصمیمگیری نهایی در اختیار داشت که روشن است اطلاعاتی اشتباه و نادرست بود. در مقابل کاپیتان کارلسون، ضمن آنکه تائید میکند، راجرز بر پایه اطلاعاتی که در اختیارش گذاشته شده بود تصمیم به سرنگون سازی ایرباس ایرانی گرفت، این سئوال را مطرح میکند که چرا اطلاعات مذکور اینچنین و تا این حد اشتباه بودهاست.
جان مککین، سناتور جمهوریخواه از ایالت آریزونا و خلبان سابق نیروی دریایی و اسیر جنگی سابق در ویتنام که عضو کمیسیون تحقیق پیرامون حادثه سرنگون سازی ایرباس ایرانی نیز بود، عقیده دارد:

ترکیب تکنولوژی پیشرفته و خطای انسانی تصمیم گیرندگان کمتجربه،خطرناکترین سناریو ممکن را به وجود میآورد. زیرا بدون در اختیار داشتن توانایی «سیستم اجیس» کهناووینسنس دارای آن بود، مسلماً با عواقبی که دچار آن شد، مواجه نمیشد.

کاپیتان کارلسون با تائید این نظر تاکید میکند، وقتی که به اندازه کافی روی کیفیت آموزش و تمرین شرایط خاص، نظیر آنچه در ۳ ژوییهٔ ۱۹۸۸ رخ داد، تاکید نداشته باشیم و آدمهای آموزش ندیده را مسئول کار با سیستمهای بسیار پیچیده و مرگبار سازیم، شرایط بسیار خطرناکی پدید میآید.
دیوید ایونز، مفسر نظامی شیکاگو تریبیون نیز معتقد است که سیستم شناسایی و هدایت آتش ناو وینسنس، در آن روز سوم ژوییه، روی کنترل خودکار نبود و خطای انسانی و قضاوت نادرست موجب سرنگونی ایرباس ایرانی شده و چنانچه کنترل در حالت اتوماتیک بود، دلیلی برای اشتباه در شناسایی هواپیما وجود نداشت و این فاجعه انسانی رخ نمیداد. به عقیده ایونز، برگزاری یک دادگاه نظامی برای ناخدا راجرز و عملکرد او در حادثه سرنگون کردن یک جت مسافربری با ۲۹۰ سرنشین بی گناه امری عادلانه محسوب میشد، ولی ایالات متحده در مقابل دیدگان ایرانیان، در پایان خدمت راجرز به وی مدال اعطا کرد و هیچکدام از خدمه وینسنس تحت پیگرد قانونی قرار نگرفتند.
بعد از فاجعه
هیچکدام از خدمه جنگی ناو وینسنس تحت پیگیرد قرار نگرفتند و حتی فرمانده ناو نیز در پایان خدمت خود مدال گرفت.
دولت آمریکا مبلغ ۵۵ میلیون دلار به خانوادههای قربانیان و نیز مبلغ ۴۰ میلیون دلار برای غرامت ناشی از سقوط هواپیمای مسافربری پرداخت. این مبالغ به طور بلاعوض و بدون قبول مسئولیت حادثه پرداخته شد.
قطعنامه شورای امنیت

جمهوری اسلامی ایران در روز ۱۴ تیر ۱۳۶۷ طی نامه ای به رئیس شورای امنیت خواستار تشكیل جلسه فوری شورا برای رسیدگی به موضوع شد. ۲۵ تیر ۱۳۶۷ مطابق با ۱۶ ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی شورا تشكیل جلسه داد. از سوی جمهوری اسلامی ایران ولایتی وزیر امور خارجه وقت ایران و از جانب امریكا جرج بوش معاون وقت رئیس جمهوری در جلسه حضور داشتند. قطعنامه ۶۱۶ شورای امنیت پس ازاستماع سخنان دكتر ولایتی و جرج بوش درجلسه شماره ۳۸۳۱ خود در تاریخ ۳۰ ژوئیه ۱۹۸۸ (۳۹/۴/۱۳۶۷) طرح قطعنامهای پیشنهادی را تصویب كرد.
متن قطعنامه به شرح زیر است: «شورای امنیت، با بررسی نامه مورخه ۵ ژوئیه ۱۹۸۸ جانشین نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران خطاب به رئیس شورای امنیت و با استماع بیانات نماینده جمهوری اسلامی ایران و سخنان نماینده ایالات متحده آمریكا با ابراز تاسف عمیق از این كه یك هواپیمای غیرنظامی ایران ایر در پرواز برنامه ریزی شده بینالمللی ۶۵۵، در پرواز بر فراز تنگه هرمز به وسیله موشك شلیك شده از ناو جنگی ایالات متحده آمریكا (وینسنس) منهدم گردیده است بر ضرورت تبیین حقایق سانحه با بازرسی بیطرفانه در منطقه خلیج [فارس] تأکید داشته و اظهارات خود را به شرح زیر اعلام نمود: ۱- تأسف عمیق خود را از ساقط کردن هواپیمای غیرنظامی ایران به وسیله موشكی كه از یك ناو جنگی آمریكا شلیك شده و تسلیت عمیق خود را به خاطر از دست رفتن غمانگیز جان انسانهای بیگناه ابراز میدارد. ۲- همدردی صمیمانه خود را به خانوادههای قربانیان سانحه غمانگیز و دولتها و كشورهای آنان اعلام میدارد. ۳- از تصمیم سازمان بینالمللی هواپیمایی كشوری در پاسخ به درخواست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ایجاد گروه تحقیق برای بررسی تمام حقایق موجود همچنین از اعلام ایالات متحده آمریكا و جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تصمیمشان برای همكاری با بررسی سازمان هواپیمایی كشوری استقبال می كند. ۴- از تمامی اعضای كنوانسیون ۱۹۴۴ شیكاگو، درخواست می كند كه در همه شرایط، مقررات و رویه های سلامت هوانوردی كشوری به ویژه ضمائم آن كنوانسیون به منظور جلوگیری از چنین پیشامدهایی را دقیقاً مراعات نمایند. ۵- لزوم اجرای فوری و كامل قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت، شورا را به عنوان تنها مبنای حل جامع، عادلانه، شرافتمندانه و پایدار، منازعه میان ایران و عراق ابراز و پشتیبانی خود را از دبیر كل برای اجرای این قطعنامه اعلام و خود را ملزم به همكاری با دبیر كل برای تسریع در اجرای طرح اجرایی او مینماید.» جمهوری اسلامی ایران علاوه بر شورای امنیت و شورای ایكائو، شكایت خود را در دیوان بین المللی دادگستری لاهه نیز مطرح كرد.
کادر پرواز
خلبان شهید محسن رضاییان، 38 سال داشت و پس از سال ها خدمت، آخرین پرواز خویش را تیرماه سال 67 انجام داد؛ پروازی که به شهادتش انجامید. وی آموزش دیده آمریکا و از نظر فنی و تخصصی بسیار کارآزموده و مجرّب بود. شهیدان کامران تیموری (کمک خلبان) و محمد رضا امینی (مهندس پرواز)، شهید رضاییان را در این پرواز همراهی می کردند.

پرندگان مهاجر ز شهر ما رفتند

دریغ و درد ندانیم تا کجا رفتند

مشخصات هواپیما و پرواز:
تاریخ: ۱۲/۴/۱۳۶۷
زملن سانحه:10.24 به وقت محلی
تایپ هواپیما: Airbus A300B2-203
رجیستر: EP-IBU
شماره ساخت: 186
تاریخ ساخت:25 اسفند 1360
تعداد ساعات پروازی تا زمان سانحه: 11497ساعت
موتور ها :دو عدد General Electric CF6-50C2
خدمه:16نفر
مسافرین:274نفر
کل سرنشینان:290نفر(همگی کشته شدند)
شماره پرواز:IR655

تصاویر:
ایرباس سانحه دیده
تصویر شبیه سازی شده شلیک موشک به هواپیمای مسافری
منابع:
ویکی پدیا
کتاب ترور در آسمان
ایمنی هوایی
chowmilton.edublogs.org
و...
===================================================
سوالی از دوستان آگاه:مگه AB6های ما بعد از فاجعه به عنوان غرامت به ما داده نشدند؟جایی خوندم که این چهارتا هواپیمادر دهه 90میلادی مستقیمااز ایرباس به ایران داده شدند(البته نمیدونم که ایران پولی پرداخت کرده یا خیر)

Motimann
12-12-2011, 00:14
در تاریخ سه شنبه 15 اردیبهشت 1366 یک فروند هواپیما متعلق به ایران ایر در مسیر شیراز-تهران ربوده شد.هیچ اطلاعی درباره این رویداد در دست نیست.
امیدوارم دوستان با فرمایشاتشون اطلاعات خوبی رو در این زمینه به ما بدن.
با سلام؛
دوست گرامی؛ فهرست هواپيماهای غير نظامی ربوده شده خطوط هوايی ايران در سالهای جنگ با عراق بسيار بيشتر از چند موردی است که شما ذکر نموده ايد (حتی ممکن است بيش از فهرست رسمی زير باشد). البته برخی از هواپيماربايی ها هم ناموفق بوده اند:

EP-IBZ
12-12-2011, 00:25
سپاسگزارم که توی این شب سرد به دعوت ما لبیک گفتین [Only registered and activated users can see links]
البته من دوتا دیگه هم توی تاپیک ارسال کردم.
من بیشتر سعی کردم که حوادث و سوانحی که مهمتر م از لحاظ تاریخی و هم از لحاظ خبری و همینطوراطلاعاتی در مورد اونها در دست هست روارسال کنم.
به هر حال باز هم تشکرمی کنم که اون فرتور رو ارسال فرمودید.[Only registered and activated users can see links]

EP-IBZ
12-12-2011, 13:43
در تاریخ یکشنبه 18خرداد 1368 یک فروند آنتونف 26 خطوط هوایی آریانا افغان با رجیستر YA-BAK در آسمان ایران دچار اتفاقی نادر شد.
این هواپیما که از کابل رهسپار زرنج(افغانستان)در حال پرواز بود که درب هواپیما باز شد و هواپیما مجبور به فرود اضطراری در فروگاه زابل شد.اما هنگام تقرب به تپه ای برخورد کرد.این هواپیما 29سرنشین داشت که 6نفر از آنها کشته شدند.برخی گزارش ها از ربوده شدند هواپیما حکایت می کنند.

EP-IBZ
12-12-2011, 14:01
در ادامه لیست دوست نازنینMotimann ([Only registered and activated users can see links])در تاریخ جمعه 6بهمن ماه 1368 یک فروند بوئینگ 727 ایران ایر که از شیراز رهسپار بندرعباس بود توسط چهار هواپیما ربا ربوده شد.ظاهار هواپیما ربایان قصد داشتند هواپیما را به اسرائیل ببرند،اما ظاهرا موفق نشدند و کشته شدند.

EP-IBZ
12-12-2011, 14:14
درتاریخ دوشنبه 24اردیبهشت 1369 یک فروند هواپیمای آنتونف 2 در نزدیکی ابرقو متعلق به یک شرکت لهستانی که در امر سمپاشی در کشور فعالیت میکرد با رجیسترSP-WZB به زمین برخورد کرد.

EP-IBZ
12-12-2011, 14:36
در تاریخ پنج شنبه 12مهر 1369 یک فروند فوکر 27 فرندشیپ متعلق به خطوط هوایی ایران آسمان با رجیستر EP-ANA هنگام فرود در فرودگاه رامسردچار حادثه شد.
بسیاری از منابع می گویند،که این هواپیمایی با رجیستر EP-ANA در تاریخ 1 اسفند 1364 توسط جنگنده های عراقی سرنگون و تمام 49 سرنشین آن کشته شدند(بعید میدونم حقیقت داشته باشه)بعضی منابع دیگر میگویند که این هواپیما با 50سرنشین هنگام فرود در رامسر ازباند خارج شد و پس از طی 100متر روی زمین به دیواری برخورد کرد.

AJI 01
12-12-2011, 22:04
قبل از تاریخ 12 تیرماه 1367 مربوط به هدف قرار گرفتن ایرباس ایران ایر در خلیج فارس یک مورد هواپیما ربایی رخ داد البته مربوط به شرکت هواپیمایی کویت ایرویز اما به لحاظ وقایع هوایی مربوط به آن موقع ذکر می کنم :
در تاریخ 16فروردین 1367 یک فروند بوئینگ 200-747 شرکت کویت ایرویز به شماره پرواز 422 و ریجیستر 9K-ADB در مسیر بانکوک به کویت توسط تعدادی هواپیماربا ربوده و در فرودگاه مشهد به زمین می نشیند. هواپیما چند روز در فرودگاه مشهد زمینگیر و به دلیل اینکه هواپیما روی باند 13 راست توقف کرده بود پروازهای مشهد لغو شد تا اینکه بعد از صحبت با هواپیمارباها موافقت کردند هواپیما باند را تخلیه کرده و در روبروی برج پارک گردد . بعد از چند روز هواپیما به سمت لارناکا قبرس به پرواز در می آید و پس از سوخت گیری به الجزیره می رود و در آنجا هواپیماها رباها خود را تسلیم می کنند.

707-386C
13-12-2011, 15:36
EP-ANA
این هواپیما بعد ها به نیروی دریایی سپاه تحویل داده شد الآن هم تو قبرستان(نمایشگاه)هوایی روبه روی پارک ارم زمینگیره

EP-IBZ
13-12-2011, 17:16
در تاریخ جمعه 3خرداد 1370 یک فروند هواپیمای ایلیوشین 76 خطوط هوایی مترو کارگو با رجیسترLZ-INK به
علت کمبود سوخت مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه کرمانشاه شد.این هواپیما سه بار میسد اپروچ شد ودر نهایت به زمین خورد(یه جورایی فورسد لندینگ)و 4نفراز 10سرنشین هواپیما کشته شدند.

EP-IBZ
17-12-2011, 00:17
در تاریخ 6 اردیبهشت 1371 یک فروند فوکر 27 نیروی هوایی که دراجاره شرکت نفت بود،در نزدیکی ساوه سقوط کرد و تمام 39 سرنشین آن کشته شدند.
گویا این هواپیما از ماهشهر رهسپار تهران بوده است.
رجیستر پرنده:8815-5
سال ساخت:1974

EP-IBZ
17-12-2011, 00:28
در تاریخ سه شنبه 7 مهر 1360 یک فروند هواپیمای C-130 که از اهواز راهی تهران بود نزدیکی کهریزک سقوط کرد و وزیر دفاع کشورمان به همراه تعدادی از افسران و همراهان وی را کشت.
رجیستر:8552-5
سال ساخت:1975
تعداد کشته شدگان:80نفر

EP-IBZ
17-12-2011, 21:50
در تاریخ دوشنبه 3اردیبهشت سال 1361 یک فروند گلف استریم جی 1159 دولت الجزایر که از فرودگاه Houari Boumediene رهسپار مهرآباد بود در آسمان ایران توسط میگ 25 عراق در ارتفاع 37هزار پایی هدف قرار گرفت و سقوط کرد که همه 14 سرنشین آن ازجمله وزیر امور خارجه الجزایر کشته شدند.ظاهرا عراق به خدمه هواپیما دستور داده بود که به سمت آنکارا تغییر مسیر دهند.
رجیستر پرنده:7T-VHB

Touraj
17-12-2011, 23:30
با سلام؛
دوست گرامی؛ فهرست هواپيماهای غير نظامی ربوده شده خطوط هوايی ايران در سالهای جنگ با عراق بسيار بيشتر از چند موردی است که شما ذکر نموده ايد (حتی ممکن است بيش از فهرست رسمی زير باشد). البته برخی از هواپيماربايی ها هم ناموفق بوده اند:

بعد از جنگ هم یک مورد برای 707 ساها اتفاق افتاد که هواپیما رفت و در اسرائیل فرود اومد, تاریخش رو دقیق یادم نیست اواسط دهه 70 بودش.
دوستانی که اطلاعات دقیق تری دارن لطفا بگن.

EP-IBZ
17-12-2011, 23:37
در تاریخ دو شنبه 27 دی 1361 یک فروند بوئینگ 727 ایران ایر با رجیستر EP-IRA که درحال تست تاکسی با سرعت بالا بود،از باند بیرون رفت.گفته می شود به جای خلبان،دو تکنیسین مشغول این کار بودند که به هیچ کدام آسیبی وارد نشد اما خود هواپیما از ناحیه نوزگیر و بدنه آسیب دید.

پرنده حادثه دیده با همان رجیستر

EP-IBZ
17-12-2011, 23:43
درتاریخ پنج شنبه 26 اسفند 1361یک فروند BN-2Aخطوط هوایی پارس ایر با رجیسترEP-PAC دچار حادثه؟شد.
هیچ اطلاعاتی در باره این رویداد ثبت نشده.
تشخیص اینکه حرف آخر رجیستر Gهست یا C کمی مشکله.

EP-IBZ
17-12-2011, 23:49
در تاریخ شنبه 5شهریور 1363 یک فروند بوئینگ 727 خطوط هوایی ایرفرانس که از وین به مقصد پاریس پرواز کده بود توسط چهار هواپیماربا ربوده و به تهران آورده شد.خواسته هواپیما ربایان آزادی دوستانشان از زندان بود که در نهایت پس از چهار روز تسلیم شدند.به هیچ یک از 111سرنشین آسیبی وارد نشد.

EP-IBZ
17-12-2011, 23:57
رسیدیم به 100مین پست این تاپیک.
میخوام قدردانی بکنم ازهمه دوستانی که تا اینجا صمیمانه همراهم بودند و با زدن دکمه تشکر دلگرمم کردم که این پست ها بی ارزش نبوده و کسانی بودند که ازشون خوششون اومد.میخوام از Shahrokh و Tomcatter نازنین هم تشکر کنم که پشتیبانی و حمایتم کردند هم نرم افزاری هم سخت افزاری.به امید خدا میخوام همینطور ادامه بدیم تا زمانی که حادثه و سانحه و رویدادی نمونده باشه که دراینجا یادی ازش نشده باشه.
من همینجا یاد تمام کشته شدگان سوانح هوایی ایران رو از ابتدا تا امروز گرامی میدارم و براشون از ایزد تقاضای بخشش دارم.از همه کسانی که با جان فشانی و فداکاری از بروز سوانح و حوادث و کشته شدن همنوعان خودشون جلوگیری کردند هم تشکر می کنم.به امید اون روزی که این تاپیک بعد از رسیدن به زمان حال دیگه آپ نشه و هیچ سانحه و حادثه ی جدیدی در اون گزارش نشه.

EP-IBZ
18-12-2011, 00:14
درتاریخ 15تیر 1362 یک فروند بوئینگ 747 ایران ایر که از شیراز راهی تهران بود توسط 6هواپیما ربوده و ابتدا به کویت و سپس به پاریس برده شد.این هواپیما ربایی کمتراز یک روز زمان برد و درنهایت هواپیما ربایان مجبور به تسلیم خود شدند.هیچ یک از 390سرنشین این هواپیماآسیبی ندید.

AJI 01
18-12-2011, 18:54
یک هواپیمای فوکر 28 آسمان که حامل حجت الاسلام رسولی محلاتی نماینده امام در وزارت سپاه بودند توسط هواپیمای عراقی سرنگون می شود. ریجستر و مسیر را نمی دانم .
یکی دیگه هم هواپیمای جت فالکون 20 شرکت اسمان با ریجستر فکر کنم EP-FIF نیز ربوده و به عراق برده می شود . مسیر و تاریخ این دو را نمی دانم

EP-IBZ
18-12-2011, 23:02
درتاریخ 9مرداد 1363 یک فروند بوئینگ 737خطوط هوایی ایر فرانس قربانی سریال بی پایان هواپیما ربایی شد.این هواپیما که از فرانکفورت به مقصد پاریس پرواز کرده بود توسط سه هواپیما ربا ربوده و به تهران آورده شد.درنهایت و پس از سه روز تلاش کردند که هواپیما را منفجر کنند که ظاهرا ناکام ماندند و فقط یک بمب منفجرشد اما به هیچ یک از 64 سرنشین آن آسیبی وارد نشد.

EP-IBZ
18-12-2011, 23:10
یک هفته بعد از ربوده شدن 727 ایرفرانس،یک فروند ایرباس A300 ایران ایر که از تهران رهسپار جده عربستان بود ربوده شد.هواپیما ربایان به چاقو و یک بمب قلابی مسلح بودند.هواپیما ابتدا به شیراز رفت سپس در بحرین سوخت گیری کرد وبعد از آن به قاهره رفت.بعداز قاهره هواپیما به دستور هواپیما ربایان به سمت فرانسه پرواز کرد تا آنهادر آنجا تقاضای پناهندگی سیاسی بکنند اما فرانسه اجازه ورود A300به حریم هوایی خود را نداد تا هواپیما به سمت رم تغییرمسیر دهد و در آنجا هواپیما ربایان خود را تسلیم کنند.
یکی از دو هواپیماربا به جرم هواپیما ربایی به 7سال ونیم زندان محکوم شد

EP-IBZ
18-12-2011, 23:13
درتاریخ 5تیر 1363 یک فروند هواپیمای بوئینگ 727 ایران ایر که از تهران با136 مسافر به سمت بوشهر پرواز کرده بود توسط دو هواپیما ربا ربوده و به عراق برده شد.ظاهرا هواپیما ربایان پس از دو روز و بعد از آن که خواسته هایشان پذیرفته شد،خود را تسلیم کردند.

EP-IBZ
18-12-2011, 23:20
در تاریخ 6 شهریور 1363 یک فروند ایرباس A300ایران ایر با رجیستر EP-IBS که از شیراز به مقصد تهران پرواز کرده توسط زن و مردی جوان پس از تهدید به انفجار بمب ربوده شد.این هواپیماابتدا قصد داشت که در کویت فرود بیاید اما کویت اجازه فرود نداد و هواپیما به سمت بغداد تغییر مسیر داد.در آنجا هواپیما ربایان در خواست پناهندگی سیاسی دادند.این هواپیما برای 6سال در عراق باقی ماند و بعد از جنگ خلیج فارس درسال 1990به ایران پس داده شد.
پ.ن:احتمال میدم داستان هواپیما ربایی اخراجی های 2براساس این حادثه رخ نوشته شده است.

EP-IBZ
18-12-2011, 23:29
درتاریخ 18 شهریور 1364 یک فروند هواپیمای بوئنیگ 727 ایران ایر که از بندرعباس به سمت تهران پریده بود توسط یک مامور پلیس و یک خانواده چهارنفره ربوده شد.ابتدا هواپیما می خواست در ابوظبی فرود بیاید که امارات اجازه فرود نداد،پس از آن هواپیما درمنامه(بحرین)سوخت گیری کرد و راهی قاهره شد که آنجا52 نفر از مسافرین توانستند فرار کنند.بعد از آن هواپیما به عراق رفت و در یک پایگاه هوایی؟فرود آمد.در آنجا گروگان گیران در ازای دریافت پناهندگی سیاسی بقیه سرنشینان را آزادکردند.هواپیما ربایان به یک نارنجک،یک کلت و یک چاقو مسلح بودند.

پ.ن:داستان بسیار شبیه فیلم ارتفاع پست هست.

EP-IBZ
18-12-2011, 23:34
سه روز پس از ربودن 727 این بار در 21 شهریور 1364 یک فروند ایرباس A300که از شیراز به سمت تهران پرواز کرده بود توسط چهار هواپیما ربوده شد.آنها در تلاشی ناموفق سعی در تحت کنترل در آوردن هواپیما داشتند که در درگیری با گارد امنیت پرواز(!)دونفرمجروح شدند.هواپیما در فرودگاه بهشتی اصفهان فرود آمد.بعد از بازجویی های به عمل آمده مشخص شد که این افراد وابسته به گروهک منافقین بودند.

EP-IBZ
19-12-2011, 15:17
در سال 1364یک فروندP-3 اوریون نیروی هوایی شاهنشاهی(!)با رجیستر 8702-5در زمان و مکان نامعلومی سقوط کرد
تصاویر
هیئت ایرانی درحال بازدید از هواپیمای ساخته شده برای ایران،مکان:شرکت لاکهید مارتین
Lockheed P-3F Orion

EP-IBZ
19-12-2011, 15:29
درتاریخ 13 آذر 1396 یک فروند ایرباس A300کویت ایرویز که با 161 مسافر از کویت رهسپار کراچی شده بود توسط چهار مرد مسلح عرب ربوده و به تهران آورده شد.خواسته هواپیما ربایان آزادی 17 زندانی که به جرم انجام عملیات تروریستی علیه آمریکا و فرانسه،در کویت زندانی بودند.طی شش روز هواپیما ربایان 153 نفر را آزاد کردند.اما بقیه از جمله دو آمریکایی را کشتند.دولت کویت از پذیرفتن خواسته های هواپیما ربایان خودداری کرد.
درنهایت در تاریخ 18 آذر نیروی های امنیتی ایران وارد هواپیما شدند و هواپیما ربایان را دستگیر کردند.
گفته می شود که هواپیما ربایان از اعضای گروه زیرزمینی و مخفی الدعوه عراق بودند.

EP-IBZ
19-12-2011, 15:46
در تاریخ 14مرداد 1364یک فروند بوئینگ 727 ایران ایر توسط ///دو مامور استکبار جهانی///ربوده شد.البته این هواپیما ربایی ناموفق بود و یکی از این دونفر در درگیری با گارد امنیت پرواز کشته شد.
مسیر هواپیما تهران-بندرعباس بود.

Motimann
19-12-2011, 23:12
در سال 1364یک فروندP-3 اوریون نیروی هوایی شاهنشاهی(!)با رجیستر 8702-5در زمان و مکان نامعلومی سقوط کرد

با سلام؛
يک مورد سقوط جبـار در سال 1363 در حوالی شيراز تأييد شده است.

EP-IBZ
20-12-2011, 16:21
درتاریخ شنبه 11 آبان 1364 بوئینگ 707 ایران ایر که از بندرعباس به سمت تهران پرواز کرده بود توسط یک هواپیما ربا ربوده شد.این هواپیماربا که تنها هم بود(!)وارد کاکپیت شد و با در دست داشتن بسته ای که ادعا می کرد بمب است تهدید کرد که آن را منفجر می کند اما توسط گارد امنیت پرواز سپاه دستگیر شد.هواپیما به سمت مقصد ادامه مسیر داد. خواسته های هواپیما ربا هیچ گاه اعلام نشد اما احتمال میرود که حرکت وی صرفا نوعی اعتراض به تسخیر سفارت آمریکا در تهران در تاریخ 13 آبان(2نوامبر)بود.

EP-IBZ
20-12-2011, 22:50
در تاریخ 2دی 1364یک فروند هواپیما(؟)که از شیراز به سمت سیری در خلیج فارس در حال پرواز بود توسط تعدادی(؟)هواپیما ربا ربوده شد.در درگیری بین هواپیما ربایان و گارد امنیت پرواز سپاه یکی از هواپیما ربایان کشته شد.هواپیما به سمت تهران تغییر مسیر داد و در آنجا به سلامت فرود آمد.
===============================================
نکته ای زیبا.در مرجع آمده است:

The aircraft was operating on a domestic flight en route to Shiraz, Iran fram Sirri Island in the Persian Gulf.

EP-IBZ
21-12-2011, 00:59
در تاریخ 1 اسفند 1364 یک فروند فوکر 27 نفت (EP-IOK)در آسمان خوزستان،نزدیکی اهواز توسط یک جنگنده عراقی مورد حمله قرار گرفت.در فاز پرواز نوشته شده هواپیما روی زمین بوده اما در گزارش سانحه نوشته شده هواپیما به سلامت فرود آمد.انگلستان اما معتقد است که این صرفا یک حرکت نمایشی از سوی جمهوری اسلامی ایران بوده است.به اعتقاد آنها جمهوری اسلامی با منفجر کردن این هواپیما سعی در جلب توجهات رسانه ها و مطبوعات داشت.(مورد تایید نیست)
در منابع دیگری آمده است،که این هواپیما در اصل EP-ANA بوده که توسط جنگنده عراقی سرنگون شده و تمام 49 سرنشین آن کشته شدند.

EP-IBZ
21-12-2011, 01:05
در تاریخ 23 مهر 1365 تعدادی از هواپیماهای C-130نیروی هوایی ایران که تعدادشان 23؟فروند تخمین زده می شود،در حمله جنگنده عراقی روی زمین در فرودگاه شیراز نابود شدند.

EP-IBZ
21-12-2011, 01:14
در تاریخ 23 مهر 1365 یک فروند بوئینگ 737 ایران ایر به رجیستر EP-IRG که در فرودگاه شیراز فرود آمده بود، هنگام پیاده شدن مسافرین توسط جنگنده های عراقی مورد حمله قرار گرفت که سه تن از هم هموطنان ما در این حمله غیرانسانی به شهادت رسیدند.

با تشکر از Motimann ([Only registered and activated users can see links])

EP-IBZ
21-12-2011, 01:25
در تاریخ یکشنبه 11آبان 1365 یک فروند C-130 ارتش در نزدیکی زاهدان سقوط کرد و همه 98 سرنشین(7خدمه و 91سرباز)کشته شدند.گفته می شود علت سانحه خطای خدمه و پایین آمدن از ارتفاع ایمن بوده است.
///بریده ای از یک روزنامه انگلیسی زبان در مورد سانحه را اینجا ([Only registered and activated users can see links]) ببینید///

EP-IBZ
21-12-2011, 01:33
15 اردیبهشت 1366 یک فروند هواپیما؟ ایران ایر که از شیراز به سمت تهران پرواز کرده بود،ربوده شد.زمان هواپیماربایی کمتراز یک روز بود.
متاسفانه هیچ اطلاعاتی در مورد این هواپیماربایی در دست نیست.

EP-IBZ
21-12-2011, 01:38
در تاریخ 4 دی 1366 یک فروند هواپیما؟ که از سمت تهران به سمت مشهد پرواز کرده بود ربوده شد که چند ساعت بعد این هواپیما ربایی تمام شد.
======================================================================
در تاریخ 15 دی 1366 یک فروند هواپیما؟ که از سمت تهران به سمت مشهد پرواز کرده بود ربوده شد که چند ساعت بعد این هواپیما ربایی تمام شد.

EP-IBZ
21-12-2011, 01:45
در تاریخ 30مهر 1367 یک فروند هواپیما بوئینگ 747 ایران ایر که با شماره پرواز 723 از تهران عازم فرانکفورت بود توسط دو هواپیما ربا ربوده شد.این هواپیما به دلایلی از جمله بدی آب و هوا در فرانکفورت(مورد تایید نیست)به سمت لندن تغییر مسیر داد.

EP-IBZ
21-12-2011, 01:58
در تاریخ 6 بهمن 1368 یک فروند بوئینگ 727 ایران ایر که از شیراز به بندر عباس پرواز کرده بود،توسط چهار هواپیما ربا ربوده شد.خواسته انها انتقال هواپیما به اسرائیل یا عراق برده که ظاهرا هر چهارنفر کشته شده و هواپیما به سلامت در ؟ فرود آمد.

Danoosh
21-12-2011, 02:03
در تاریخ 1 اسفند 1364 یک فروند فوکر 27 نفت (EP-IOK)در آسمان خوزستان،نزدیکی اهواز توسط یک جنگنده عراقی مورد حمله قرار گرفت.در فاز پرواز نوشته شده هواپیما روی زمین بوده اما در گزارش سانحه نوشته شده هواپیما به سلامت فرود آمد.انگلستان اما معتقد است که این صرفا یک حرکت نمایشی از سوی جمهوری اسلامی ایران بوده است.به اعتقاد آنها جمهوری اسلامی با منفجر کردن این هواپیما سعی در جلب توجهات رسانه ها و مطبوعات داشت.(مورد تایید نیست)
در منابع دیگری آمده است،که این هواپیما در اصل EP-ANA بوده که توسط جنگنده عراقی سرنگون شده و تمام 49 سرنشین آن کشته شدند.
سلام
شنیده شده
در زمان جنگ یک فوکر ۲۷ که نزدیک خارک بوده صدایی بر روی فرکانس میاد و اعلام میکنه
کاپتان چه افرادی در هواپیما حضور دارند؟(بله, خلبان عراقی داشته با کاپتان صحبت میکرده)
کاپتان در جواب میگوید: تمام افراد کارگران شرکت نفت و غیر نظامی هستند
خلبان عراقی: هرچه سریعتر بشین و افراد را تخلیه کن
بعد از فرود فوکر و و خروج افراد از هواپیما بمباران آغاز شده
موفق باشید

منبع: ۲ نفر افرادی که در هواپیما بودند(بعدا از کاپتان هم پرسیدند)

EP-IBZ
21-12-2011, 02:14
سلام
شنیده شده
در زمان جنگ یک فوکر ۲۷ که نزدیک خارک بوده صدایی بر روی فرکانس میاد و اعلام میکنه
کاپتان چه افرادی در هواپیما حضور دارند؟(بله, خلبان عراقی داشته با کاپتان صحبت میکرده)
کاپتان در جواب میگوید: تمام افراد کارگران شرکت نفت و غیر نظامی هستند
خلبان عراقی: هرچه سریعتر بشین و افراد را تخلیه کن
بعد از فرود فوکر و و خروج افراد از هواپیما بمباران آغاز شده
موفق باشید

منبع: ۲ نفر افرادی که در هواپیما بودند(بعدا از کاپتان هم پرسیدند)
هواپیما اگرنزدیکی خارک بوده نمیتونسته توسط هواپیمای عراقی تا اهواز اسکورت بشه.آخه از اون طرف پایگاه شهید یاسینی بوشهر و از این طرف وحدتی دزفول اجازه همچین خریتی(بلانسبت)رو به خلبان عراقی نمیدادند.به هر حال سرعت فوکر 27کمه و قطعا چیزی حدود 40دقیقه در حال پرواز بوده تا به اهواز رسیده تو این مدت ایرانی میتونستن اسکرامبل بزنن،هرچند که در خود خارک،آبادان و جاهای دیگه میشدهواپیما رو فرود آورد.البته خونده بودم که زمان جنگ فایتر های ایرانی یک هواپیما غیر نظامی(باربری)عراقی رو تو هوا روی بغداد زدن،برای همین اگه هواپیما در آسمان ایران زده می شد،عراقی ها حق داشتند این کار رو بکنند(البته اگه فرض رو بر این بگیریم که ابتدا ایرانی ها شروع کرد و سپس عراقی ها در صدد انتقام بر اومده باشند)

EP-IBZ
21-12-2011, 13:00
در تاریخ 6اردیبهشت 1369 یک فروند آنتونوف 2 که در نزدیکی بم مشغول سمپاشی بود به زمین برخورد کرد و از بین رفت.رجیستر پرندهSP-WPY و متعلق به کشور لهستان بود.

Shahrokh
21-12-2011, 13:45
در تاریخ 30مهر 1367 یک فروند هواپیما بوئینگ 747 ایران ایر که با شماره پرواز 723 از تهران عازم فرانکفورت بود توسط دو هواپیما ربا ربوده شد.این هواپیما به دلایلی از جمله بدی آب و هوا در فرانکفورت(مورد تایید نیست)به سمت لندن تغییر مسیر داد.

يعني اين هواپيمارباها كجا ميخواستند برن؟؟؟ معمولا هواپيما رباها افرادي بودن كه ميخواستند از كشور خارج شده و به كشورهاي غربي برن. اين هواپيما كه خودش داشته به يك كشور غربي ميرفته !!

EP-IBZ
21-12-2011, 13:51
شاید انگیزه سیاسی بود پشت این قضیه.مثلا بدنام کردن یه کشور یا تحت فشار گذاشتن اون برای انجام کاری.
ربودن هواپیمایی که تعدادی آلمانی توشه و فرود آوردن اون در آلمان و تهدید به اینکه یا اونها رو آزاد می کنید یا گروگان ها رو میکشیم،به نظر شیوه خوبی میاد...همه جا که مایکل اسکولفیلد که گیرنمیاد.
اینجوری دولت هم زیر فشار بین المللی قرار میگیره مخصوصا دولت آلمان.قبلا هم داشتیم که هواپیمایی خارجی اگه اشتباه نکنم 727 ایرفرانس که از وین به پاریس میرفت رو ربودن و آوردن تهران.

EP-IBZ
21-12-2011, 14:05
در تاریخ دو شنبه 19 بهمن 1371 یک فروند توپولف TU-154Mایران ایر تور با رجیستر EP-ITD که از تهران به سمت خرم دره پرواز کرده بود لحظاتی پس از پرواز به یک فروند سوخو 22 نیروی هوایی ایران برخورد کرد که 131سرنشین توپولف و 2سرنشین سوخو همگی کشته شدند.
دوستان اگر امکان داره و اطلاعاتی در مورد این سانحه تلخ و ناگوار دارید حتما بیان کنید.
///بریدی از یک روزنامه انگلیسی زبان در مورد این سانحه را اینجا ([Only registered and activated users can see links])ببینید///

EP-IBZ
21-12-2011, 14:12
نکته ای یادم اومد که گفتم بگم.
دوستان تا چند وقت دیگه میرسیم به سانحه دلخراش توپولف ایرتور که به کوههایی در نزدیکی خرم آباد برخورد کرد و همه سرنشینان اون کشته شدند.این سانحه در سال 81 اتفاق افتاد اما درخواست من:
مزار کمک خلبان این پرواز در اهواز-حرم علی بن مهزیار اهوازیه.اگه دوستان مایل باشند قراری بذاریم که سر خاک این عزیز خفته در غربت(ایشون کویتی هستند اگه اشتباه نکنم)حاضر بشیم و فاتحه برای ایشون قرائت بکنیم.
دوستانی که مایل هستند میتونن در تاپیکی که لینک اون در امضای من هست اعلام آمادگی بکنند.
خواهش می کنم دراین تاپیک اعلام آمادگی نکنید.سپاسگزارم.

EP-IBZ
21-12-2011, 14:37
درتاریخ 24 آبان 1372 یک فروند آنتونوف 124 شرکت آویا استار هنگامی که مشغول هلدینگ برای انجام طرح تقرب VOR باند 34 فرودگاه کرمان بود به کوهی در ارتفاع 11هزار پایی برخورد کرد و همه 17سرنشین آن کشته شدند.
گفته می شود علت این سانحه عدم اجرای صحیح و استاندارد مانور هلدنیگ بوده است.
این پرواز باری! از دبی به کرمان آمده بود.

EP-IBZ
21-12-2011, 15:02
در تاریخ 26 اسفند 1372 یک فروند C-130 نیرو هوایی ایران در مکانیStepanakert در ارمنستان دچار سانحه شد و همه 32 سرنشین آن کشته شدند.گفته می شود که این هواپیما که از تهران به سمت موسکاوای روسیه پرواز کرده بود توسط شورشیان ارمنستان هدف قرار گرفته است.
دوستان کسی خبر نداره که این پرنده با رجیستر 5-8521 داشت میرفت روسیه چکار؟

EP-IBZ
21-12-2011, 15:16

می رسیم به سانحه فوکر 28 آسمان:

مشخصات هواپیمای سانحه دیده :

نوع هواپیما : Fokker F28-1068 Fellowship
سال ساخت : 1973
اولین پرواز : 22/6/1973
شماره سریال : 11070
علامت ثبت قبلی : PH-EXP , TC-JAS, F-GEXU, C-FONG, P2-ANY, F-GIAJ
تاریخ تحویل به آسمان : ابتدای سال 1992 میلادی با علامت ثبت F-GIAJ توسط شرکت فرانسویTAT
Transport Aérien Transrégional

مجموع سیکل پروازی تا زمان سانحه : 29 هزار ساعت

چکیده سانحه :

هواپیمای فوکر 28 شرکت هواپیمایی آسمان بعلامت ثبت EP-PAV در ساعت 22:50 چهارشنبه مورخ 20 مهرماه 1373 با شماره پرواز 746 از اصفهان به مقصد مهرآباد پرواز کرد.
ولی دقایقی بعد ارتباط آن با برج مراقبت پرواز قطع شد و سازمان هواپیمایی کشوری روز بعد اعلام کرد که هواپیما برفراز ارتفاعات کرکس اصفهان سقوط کرده و 66 سرنشین آن کشته شده اند.

شرح ماجرا

در تاریخ 20/7/73 هواپیمای فوکر 28 آسمان بعلامت ثبت EP-PAV به خلبانی کاپیتان مرحوم سیروس ترابی و 6 نفر خدمه پروازی به منظور انتقال مسافران از فرودگاه تهران به مقصد اصفهان با شماره 745 پرواز میکند.

در هنگام سرعت گرفتن هواپیما روی باند بعلت اشکال فنی خلبان از بلند شدن منصرف و اقدام به تخلیه باند کرده و مجددا" با هماهنگی واحد برج مراقبت به ابتدای باند رفته و بسوی اصفهان پرواز میکند.

در طول مسیر پروازی آژیر اخطار ناشناخته ای بصدا در آمده بطوریکه خلبان حدود 93 کیلومتری از فرودگاه مهرآباد با اعلام نقص فنی در هواپیما تصمیم به بازگشت به فرودگاه را درخواست میکند.

لحظاتی بعد مجددا" تصمیم به ادامه مسیر بطرف اصفهان گرفته و بالاخره با وجود اشکال ناشناخته و آژیر نامعلوم که تا اصفهان ادامه داشته در فرودگاه اصفهان سالم به زمین می نشیند و مسافران پس از پیاده شدن بعضا" به لحاظ هراس و وحشت مستولی شده ، به دفتر شرکت آسمان مستقر در فرودگاه اصفهان مراجعه و اعتراض خود را از پرواز غیر ایمن و دلهره انگیز انجام شده به اطلاع مسوول دفتر مذکور میرسانند.

لذا مسوول فوق الذکر و خلبان هواپیما با سرشیفت فنی شرکت آسمان در تهران تماس تلفنی گرفته و جریان ماوقع را به اطلاع نامبرده رسانده و خلبان پیشنهاد پرواز بدون مسافر را مطرح نموده لکن در نهایت بدون نتیجه گیری از مذاکرات انجام شده اقدام به سوار نمودن مسافر مینماید.

این پروازبا شماره 746 درساعت 22:51 به مقصد تهران صورت میگیرد و در ساعت 23:00 در فاصله 7/43 ناتیکال مایلی واقع در شمال فرودگاه اصفهان برفراز ارتفاعات کرکس سقوط کرده و منجر به کشته شدن کلیه سرنشینان آن پرواز شامل 59 مسافر و 7 نفر خدمه پروازی میگردد.

بلافاصله تیم تجسس برای بررسی موضوع و کشف وضعیت هواپیما و مسافران تشکیل گردید.
این تیم فعالیت خود را از ساعت 23:00 چهارشنبه تا 6 بامداد پنجشنبه ادامه داد و در این مدت وقوع حادثه و سقوط هواپیما مورد تایید قرار گرفت.
در هلال احمراصفهان نیز ستاد ویژه ای برای اطلاع از سرنوشت هواپیما تشکیل شد.
گروه عملیاتی هلال احمر دراولین ساعات روز پنجشنبه در منطقه حدفاصل میمه و کاشان به جستجو پرداختند.
در این فاصله گروههایی از سوی سازمانهای هوایی و نیروهای انتظامی و سپاه پاسداران رهسپار محل احتمالی سقوط شده بودند.
بالاخره صبح پنجشنبه با روشن شدن هوا 3 فروند هلی کوپتر از اصفهان و تهران به جستجو پرداختند و محل سانحه را شناسایی نمودند.
قطعات هواپیما و اجساد ووسایل مسافران تا حدود 3 کیلومتر از محل ارتفاعات کرکس پراکنده شده بودند.

جعبه سیاه این هواپیما پیدا شد اما نوار مکالمات داخل کابین خلبان کاملا" سوخته بود.

مسافرانی که در مسیر تهران – اصفهان با این هواپیما پرواز کرده بودند از وجود شرایط غیر عادی در داخل هواپیما گزارش کرده اند. تکانهای شدید هواپیما ، بصدا درآمدن آژیر دردفعات مکرر و عصبی بودن مهمانداران از دیگر مشاهدات مسافران بوده است.
گروه بررسی سانحه بهمراه نوار FDR به فرانسه اعزام میشوند.

اطلاعات استخراج شده از نوار FDR حاکی است که هواپیما در ارتفاع 18 هزارپایی بوده که قدرت موتورها کاهش یافته و سیر نزولی پیدا کرده و 47 ثانیه بعد در ارتفاع 11 هزارپایی برفراز قله کرکس متلاشی شده است.
علت خاموش شدن موتورها هرگز کشف نشد و سازمان هواپیمایی کشوری در گزارشی که 26 شهریور 1374 به دادگاه اصفهان ارائه کرد علت سقوط را ناشناخته اعلام کرد و با استناد به آمار و ارقام سوانح هوایی جهان این ناشناخته بودن را عادی دانست.

اما دادگاه با استناد به نظریات کارشناسان ، گزارش سازمان بازرسی ، اظهارات شهود و مطلعین و اسناد و مدارک فنی هواپیما علت وقوع سانحه را نقص فنی اعلام نمود.

مستندات دادگاه :

در صفحه 965 کتاب مخصوص ذکر نواقص هواپیما معروف به OP1 در تاریخ 4/8/1994 خلبان میرعنایت چنین گزارش نموده :
- لطفا" سکان افقی ثابت را چک کنید درست کار نمیکند.
- جواب فنی آسمان : سیستم سکان افقی ثابت چک شد از لحاظ عملکرد خوب بود.

در صفحه 979 این کتاب بتاریخ 11/8/94 خلبان مولا گزارش میکند:

- هواپیما درحالیکه با خلبان خودکار پرواز میکرد از حالت تنظیم شده قبلی خارج شد و از قفل خلبان خودکاربیرون آمده ، چراغهای مربوط به سکان عمودی و افقی ثابت و متحرک روشن شده و همچنین چراغ اصلی کنترل پرواز نیز روشن شد.هواپیما بطور ناگهانی از حالت افقی بحالت شیرجه درآمد بطوریکه مسافران از این حرکت ناگهانی کاملا" نارحت شدند.

فنی آسمان اقدام به تعویض قطعه استابلایزر کنترل یونیت هواپیمای سانحه دیده میکند اما پس از آن هم 10 مورد لرزش بدنه گزارش گردیده است.

در زمان سانحه از عمر تقویمی دو قطعه استابلایزر Servo Motor و Pitchlimiter شش ماه گذشته بوده که در بروز سانحه دخیل بوده است.

در تاریخ 6/9/94 شرکت آسمان بدون کسب مجوز از هواپیمایی کشوری اقدام به انجام پرواز نمایشی با هواپیمای EP-PAV در نوشهر کرده است.
پس از مشاهده فیلم عملیات نمایشی هواپیمای مذکور در نوشهر ، اعضاء کمیته بررسی سانحه متفقا" نظر دادند که مانورهای انجام شده موجب وارد شدن ضریب بار مثبت بیش از مقدار ذکر شده در کتاب هواپیما و حد مجاز گردیده که میتواند صدمات قابل توجهی را به بدنه و دم و سطوح کنترل پروازی وارد کرده باشد.

شروع سانحه فوکر 28 بعلامت ثبت EP-PAV با شل بودن مهره نگهدارنده اتصال پایه مربوطه بوده که در اثر فشار هیدرولیک و بالا و پایین رفتن جک ، مهره از دندانه ها عبور کرده و توسط واشر فلزی مربوطه لحظه به لحظه به بیرون رانده شده است. با ضعیف شدن انتهای سیلندر مذکور و فشار پیستون برانتهای سیلندر یاد شده ، سیلندر ترکیده و با کنده شدن سکان افقی ، هواپیما درحالت شیرجه قرار گرفته و سانحه از آنجا آغاز شده است.

این هواپیما در تاریخ 27/3/1991 هنگام فرود درفرودگاه مادرید اسپانیا بعلت قفل نشدن چرخ جلو و جمع شدن آن دچار سانحه شده و از شرایط سنی مناسبی برخوردار نبوده است. همچنین این هواپیما بعلت نداشتن سیستم اکسیژن، اجازه پرواز در ارتفاع بالای 25 هزارپایی را نداشته است.

بر اساس رای دادگاه بدوی رسیدگی به سقوط هواپیمای فوکر 28 آسمان ، متهمان پرونده اعم از معاونت استاندارد پرواز ، معاونت فنی سازمان هواپیمایی کشوری ، مدیر عامل شرکت اسمان ، معاونت فنی شرکت آسمان و سرپرست گروه فنی فوکر28 آسمان به پرداخت 60 فقره دیه در حق اولیاء دم محکوم شدند.

هواپیمای فوکر 28 به شماره سریال 11070 تا زمان سانحه 29 هزارساعت پرواز داشته و گواهینامه صلاحیت پرواز آن تا تاریخ 11/5/1374 دارای اعتبار بوده است.
کاپیتان سیروس ترابی 7600 ساعت سابقه پروازداشته که 2 هزار ساعت آن بر روی همین نوع هواپیما بوده است.

کمک خلبان هم دارای 875 ساعت سابقه پرواز بوده است.
========================================
مقاله توسط استاد ماه روی انجمن در تاپیک مروری بر سانحه فوکر 28 آسمان 20/7/1373 ([Only registered and activated users can see links])ارسال شده.
========================================
///بریده ای از یک روزنامه انگلیسی زبان در مورد این سانحه را اینجا ([Only registered and activated users can see links]) ببینید///

Danoosh
21-12-2011, 15:28
هواپیما اگرنزدیکی خارک بوده نمیتونسته توسط هواپیمای عراقی تا اهواز اسکورت بشه.آخه از اون طرف پایگاه شهید یاسینی بوشهر و از این طرف وحدتی دزفول اجازه همچین خریتی(بلانسبت)رو به خلبان عراقی نمیدادند.به هر حال سرعت فوکر 27کمه و قطعا چیزی حدود 40دقیقه در حال پرواز بوده تا به اهواز رسیده تو این مدت ایرانی میتونستن اسکرامبل بزنن،هرچند که در خود خارک،آبادان و جاهای دیگه میشدهواپیما رو فرود آورد.البته خونده بودم که زمان جنگ فایتر های ایرانی یک هواپیما غیر نظامی(باربری)عراقی رو تو هوا روی بغداد زدن،برای همین اگه هواپیما در آسمان ایران زده می شد،عراقی ها حق داشتند این کار رو بکنند(البته اگه فرض رو بر این بگیریم که ابتدا ایرانی ها شروع کرد و سپس عراقی ها در صدد انتقام بر اومده باشند)
سلام
آقا مسیر اهواز به خارک نبوده؟
هواپیما نزدیک خارک بوده که این اتفاق می افته
موفق باشید
----------------------------------------------------------------------
طارق جان من شرمنده شما شدم
این مورد برای فوکر بوده که نردیک خارک بوده
من تا مطلبت رو خوندم یاد این حادثه افتادم و اصلا به مسیر پروازی هواپیما مورد نظر دقت نکردم
اما این حرفی که زدم واقعیت داره

Mentoos
21-12-2011, 19:38
می رسیم به سانحه فوکر 28 آسمان:

چکیده سانحه :

هواپیمای فوکر 28 شرکت هواپیمایی آسمان بعلامت ثبت EP-PAV در ساعت 22:50 چهارشنبه مورخ 20 مهرماه 1373 با شماره پرواز 746 از اصفهان به مقصد مهرآباد پرواز کرد.
ولی دقایقی بعد ارتباط آن با برج مراقبت پرواز قطع شد و سازمان هواپیمایی کشوری روز بعد اعلام کرد که هواپیما برفراز ارتفاعات کرکس اصفهان سقوط کرده و 66 سرنشین آن کشته شده اند.

این پروازبا شماره 746 درساعت 22:51 به مقصد تهران صورت میگیرد و در ساعت 23:00 در فاصله 7/43 ناتیکال مایلی واقع در شمال فرودگاه اصفهان برفراز ارتفاعات کرکس سقوط کرده و منجر به کشته شدن کلیه سرنشینان آن پرواز شامل 59 مسافر و 7 نفر خدمه پروازی میگردد.

بلافاصله تیم تجسس برای بررسی موضوع و کشف وضعیت هواپیما و مسافران تشکیل گردید.
این تیم فعالیت خود را از ساعت 23:00 چهارشنبه تا 6 بامداد پنجشنبه ادامه داد و در این مدت وقوع حادثه و سقوط هواپیما مورد تایید قرار گرفت.
در هلال احمراصفهان نیز ستاد ویژه ای برای اطلاع از سرنوشت هواپیما تشکیل شد.
گروه عملیاتی هلال احمر دراولین ساعات روز پنجشنبه در منطقه حدفاصل میمه و کاشان به جستجو پرداختند.
در این فاصله گروههایی از سوی سازمانهای هوایی و نیروهای انتظامی و سپاه پاسداران رهسپار محل احتمالی سقوط شده بودند.
بالاخره صبح پنجشنبه با روشن شدن هوا 3 فروند هلی کوپتر از اصفهان و تهران به جستجو پرداختند و محل سانحه را شناسایی نمودند.
قطعات هواپیما و اجساد ووسایل مسافران تا حدود 3 کیلومتر از محل ارتفاعات کرکس پراکنده شده بودند.

امیدوارم نظم تاپیک و به هم نریزم، این سانحه خاطره تلخ سقوط دو فروند توکانو سپاه را برایم تداعی کرد،
چند سال بعد از این سانحه( به گمانم زمستان 79) دو فروند توکانو سپاه که از مبدا کاشان به سمت اصفهان در حرکت بودند در ارتفاعات کرکس دچار سانحه شدند، تلاش برای پیدا کردن بقایای هواپیماها با توجه به نا مساعد بودن هوا و بوران شدید ، چند روز به طول انجامید ، نهایتا با استفاده از سگ های امدادگر و نیز کوهنوردان تیم ملی کوهنوردی کار تجسس پایان یافت، البته یکی از خلبانان به طرز معجزه آسایی زنده ماندند و ...

EP-IBZ
21-12-2011, 19:51
Mentoos ([Only registered and activated users can see links])نازنین صبور باشید،به اون سانحه هم می رسیم.
درتاریخ 15 دی 1373 یک فروند لاکهید 1329 نیروی هوایی شاهنشاهی(!)که ازکیش به سمت تهران پرواز کرده دچار سانحه شد.
این هواپیما پس از توقف در فرودگاه اصفهان به سمت تهران پرواز کرد.در ارتفاع 2000پایی(!)خلبان متوجه افت فشار شدید کابین شد و برای همین تصمیم گرفت که به اصفهان باز گردد اما هواپیما به زمین برخورد کرد و تمام 12سرنشین آن از جمله سرلشکر ستاری کشته شدند.
رجیستر پرنده:1003
تایپ:Lockheed L-1329-25 JetStar II
تصاویر:

EP-IBZ
21-12-2011, 19:58
در تاریخ 26 فروردین 1374 یک فروند آنتونف 2 که مشغول سمپاشی در اطراف شهر قم بود سقوط کرد.رجیستر:SP-WNY.

EP-IBZ
21-12-2011, 20:07
به نظرتون جالب ترین پستی که تاحالا توی این تاپیک ارسال شده چیه؟
خب از این به بعد این پست جالب ترینه.
یکی از مورد اعتماد ترین ارکان پرواز به قول معروف تو زرد از آب در اومد.
در تاریخ سه شنبه 24 شهریور 1374 یک فروند بوئینگ 707 ساها که از تهران به سمت جزیره کیش در حال پرواز بود.هواپیما برای فرود در فرودگاه کیش آماده شده بود.اما چند لحظه بعد یکی از مهمانداران این هواپیما اسلحه ای در آورد و عملا هواپیما را ربود.درخواست وی پرواز هواپیما به اروپا بود...اما هواپیما به علت کمبود سوخت نمیتوانست به اروپا برود.هواپیما پس از اینکه اردن و عربستان به آن اجازه فرود نداد در اسرائیل-فرودگاه عودا به زمین نشست.هواپیما ربا در نهایت خود را تسلیم کرد.
اطلاعات بیشتر در پست 146 در همین صفحه

EP-IBZ
21-12-2011, 20:26
در تاریخ 7 فروردین 1375 یک فروند TU-154M ایرتور پس از فرود در فرودگاه ؟ از سمت راست باند خارج شد و به جدول؟یک جاده برخورد کرد که درنتیجه آن نوزگیر شکست و هواپیما زمینگیر شد.
موجب امتنان خواهد بود اگر اطلاعاتی در مورد این فرود علی الخصوص محل اون بدید.
رجیستر:EP-ITS
تعداد سرنشینان:178نفر
تعداد کشته شدگان:؟
سال ساخت هواپیما:1993(!)

EP-IBZ
21-12-2011, 21:33
در تاریخ 20خرداد 1375 یک فروند 727 ایران ایر با رجیسترEP-IRU در حالی که به همراه تعدادی از خلبانان ایران ایر مشغول انجام مانور تاچ اند گو بودهنگام پانزدهمین تاچ اند گو دچارتیل استرایک(برخورد دم با زمین)شد ودر نزدیکی رشت به زمین برخورد کرد و 4نفر از 7 سرنشین آن کشته شدند.
پ.ن:جایی خوندم که خلبان یادش رفته بود که چرخ ها رو باز کنه و کنترلر بهش هشدار میده امادیگه برای هر هشداری دیر بود و خلبان علی رغم تلاش برای اوج گیری نتونست مانع از برخورد دم با زمین بشه.
تصاویر:
شارجه-چند روز قبل از سانحه

EP-IBZ
21-12-2011, 21:44
درتاریخ دوشنبه 13 اسفند 1375 یک فروند فالکن20 نیروی زمینی در اردبیل دچار سانحه شد که هر 4سرنشین آن کشته شدند.
رجیستر:3020-5

ماه
21-12-2011, 22:03
درتاریخ دوشنبه 13 اسفند 1375 یک فروند فالکن20 نیروی زمینی در اردبیل دچار سانحه شد که هر 4سرنشین آن کشته شدند.
رجیستر:3020-5

اين هواپيما به خلباني سرهنگ سيد محمد عندليب گوي هنگام تقرب به فرودگاه اردبيل بعلت شرايط نامساعد جوي و يخ زدگي موتورها سقوط كرد.

ماموريت اين هواپيما انتقال آقاي بشارتي - معاون رييس جمهور و رييس امور مناطق محروم كشور - از اردبيل به تهران بوده است .

آقاي بشارتي در پي زلزله 5.5 ريشتري مورخ 10 اسفند 1375 عازم اردبيل شده بود.

پس از 2 روز عملیات جست و جو بالاخره لاشه هواپیما در تاریخ چهارشنبه 15 اسفند و در 25 کیلومتری شمال شرقی اردبیل ( در جوار روستای قره تپه شیخلو و 12 کیلومتری شهرستان نمین ) پیدا می شود .

EP-IBZ
22-12-2011, 22:01
در تاریخ 23 اسفند 1375 یک فروند C-130نیروی هوایی کشورمان که از دزفول به سمت مشهد با 86 سرنشین پروازکرده بود،در 24 کیلومتری شهر مشهد به علت مشکل موتور به زمین خورد و تمام سرنشینان خود را به کام مرگ کشاند.ظاهرا بارش برف در این سانحه دلخراش بی تاثیر نبوده است.
///بریده ای از یک یک روزنامه انگلیسی زبان در باره این سانحه را اینجا ([Only registered and activated users can see links]) ببینید///

EP-IBZ
22-12-2011, 22:06
در تاریخ 14 مهر 1376 یک فروند هواپیما ؟ متعلق به خطوط هوایی ایران ایر که با شماره پرواز 257 از تهران به سمت بندر عباس پرواز کرده بود توسط مردی مسلح ربوده شد.وی خواستار این بود که هواپیما به عراق برود.کمی بعد وی نظر خود را عوض کرد و خواست که هواپیما به اسرائیل برود.این مرد با شلیک گلوله یکی ازماموران امنیت پرواز را زخمی کرد در این هنگام مامور دیگری به سمت وی تیراندازی کرد که در نهایت هواپیماربا زخمی،دستگیر و در فرودگاه بندرعباس تحویل مقامات داده شد.

Motimann
23-12-2011, 03:05
به نظرتون جالب ترین پستی که تاحالا توی این تاپیک ارسال شده چیه؟
خب از این به بعد این پست جالب ترینه.
یکی از مورد اعتماد ترین ارکان پرواز به قول معروف تو زرد از آب در اومد.
در تاریخ سه شنبه 24 شهریور 1374 یک فروند توپولف 154 کیش ایر از تهران به سمت جزیره کیش در حال پرواز بود.هواپیما برای فرود در فرودگاه کیش آماده شده بود.اما چند لحظه بعد یکی از مهمانداران این هواپیما اسلحه ای در آورد و عملا هواپیما را ربود.درخواست وی پرواز هواپیما به اروپا بود...اما هواپیما به علت کمبود سوخت نمیتوانست به اروپا برود.هواپیما پس از اینکه اردن و عربستان به آن اجازه فرود نداد در اسرائیل-فرودگاه عودا به زمین نشست.هواپیما ربا در نهایت خود را تسلیم کرد.
با سلام؛

هواپيمای يادشده توپولف 154 نبود؛ بلکه جت بويينگ 707 نيروی هوايی (ساها) بود که ادعا شد در اجاره کيش اير بوده است. جزييات اين هواپيماربايی پس از فرود در فرودگاه نظامی اسراييل بصورت لحظه به لحظه از تمامی شبکه های تلويزيونی مطرح جهان به تصوير کشيده شد که احتمالاً به سن شما و برخی ديگر از کاربران گرامی قد نمی دهد. هواپيماربا (رضا جباری) هم خود را تسليم نکرد؛ بلکه -ظاهراً- دستگير و به 8 سال زندان محکوم شد. البته پس از 4 سال و اندی آزاد و گويا به يهوديت تغيير مذهب داد. در ابتدا قرار بود که هواپيما در ازای آزادی ران آراد - کمک خلبان اسراييلی - اجازه پرواز به ايران يابد که بعداً اسحاق رابين - نخست وزير وقت اسراييل- بدون هيچ چشمداشتی اجازه بازگشت هواپيما به ايران را صادر نمود. هواپيما پس از پرواز توسط دو فروند اف-16 تا خروج از فضای اسراييل اسکورت شد.

رضا جباری (وسط) در محاصره پليس امنيتی اسراييل

EP-IBZ
23-12-2011, 15:39
در تاریخ 25 دی 1376 یک فروند فوکر 100 ایران ایر با رجیستر EP-IDC که از ارومیه به تهران پرواز کرده بود به علت شرایط نامناسب جوی به سمت اصفهان تغییر مسیر داد.اما گفته می شود که هواپیما در یک رودخانه خشک در 10 کیلومتری اصفهان به زمین نشست و خسارات جدی دید.هیچ یک از 113 سرنشین این پرواز آسیبی ندیدند.
هواپیما که به شدت آسیب دیده بود به تهران منتقل شد و برای مدتی در تهران زمینگیر بود در نهایت در تاریخ 20 شهریور 1378 پس از فروش به Flight West Airlines (Australia) توسط یک فروند آنتونوف 124 به بریزبین-استرالیا منتقل شد.
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links]) [Only registered and activated users can see links] [Only registered and activated users can see links]
([Only registered and activated users can see links](F-28-0100)/0064836/L/)

EP-IBZ
23-12-2011, 17:49
در تاریخ 12 خرداد 1377 یک فروند آنتونف 2 با رجیسترSP-WNF که مشغول عملیات سمپاشی بود،در مکانی نامعلوم سقوط کرد.بر اثر این سانحه یک نفر که احتمالا تنها سرنشین همبود کشته شد.

EP-IBZ
23-12-2011, 17:57
در تاریخ26 اردیبهشت 1378یک فروند انتونف 2 که مشغول سمپاشی در اطراف ناصر آباد بودسقوط کرد.رجیستر:SP-WLI

EP-IBZ
23-12-2011, 18:01
در تاریخ 4 آبان 1378 یک مسافر پرواز تهران-ارومیه ایران ایر سعی در ارعاب مسافران،ربودن و انتقال هواپیما به فرانسه داشت که توسط ماموران امنیت پرواز دستگیر شد.

EP-IBZ
23-12-2011, 20:26
درتاریخ 13بهمن 1378 یک فروند C-130 نیروی هوایی لحظاتی پس از برخواستن کنترل خود را از دست داد و به یک ایرباس A300 ایران ایر با رجیستر EP-IBR برخورد کرد.براوو رومئو در حال کشیده شدن به سمت آشیانه بود و خوشبختانه کسی در آن نبود،اما متاسفانه هر 8سرنشین C-130 کشته شدند.گفته می شود که این پرواز تمرینی بوده است.احتمالا engine3 & engine4 درزمان takeoff د چار واماندگی شدند که موجب thrust نامتقارن شدو انحراف به راست شده است.
بنپایه ([Only registered and activated users can see links])
[Only registered and activated users can see links] [Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

Motimann
23-12-2011, 20:42
با سلام؛
عکسهايی از هواپيما ربايی مشکوک شهريور 1374:

جت بويينگ 707 نيروی هوايی ايران در پايگاه نيروی هوايی اسراييل:

کاپيتان پرواز (نياز به تأييد بزرگان انجمن دارد) جزييات رويداد را به افسران اسراييلی توضيح می دهد:

تيپ غالب اوايل دهه 70 خورشيدی: شلوارهای پاکو و خمره ای، سبيل، پيراهن گل مگولی! يادش به خير، عجب دورانی بود و چه زود گذشت:

EP-IBZ
23-12-2011, 20:54
در تاریخ 287 تیر 1379 یک فروند فوکر28آسمان با رجیستر EP-PAU که با شماره پرواز 775 از تهران به سمت اهواز پرواز کرده بود به علت شرایط جوی بد و دید پایین هواپیما هارد لدینگ کرد و به سختی آسیب دید و برای همیشه زمینگیر شد.EP-PAU الان در دانشکده هواپیمایی کشوری قرار داره و برای کلاسهای اونجا ازش استفاده میشه.پرنده88 سرنشین داشت.
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

نکته ای که برای من جالبه اینه که اگه از گرما فاکتور بگیریم تیر ماه شرایط جوی دراهواز بسیار بسیار مساعد هست 99درصد اوقات آسمان صاف باد ساکن بدون لکه ای ابر حالا اون روز چرا دید پایین بوده نمیدونم...شاید گرد و خاک که البته گرد و خاک از اواسط دهه 80شدت گرفت و اون موقع ها بعید میدونم گرد و خاک غلیط اهواز رو در مینوردید!!!

EP-IBZ
23-12-2011, 21:11
در تاریخ 30شهریور 1379 یک فروند فوکر 100ایران ایر که از شیراز به سمت تهران در حال پرواز توسط یک هواپیما ربا ربوده شد.درخواست وی پرواز به سمت فرانسه بود که ظاهرا کشته شد.

EP-IBZ
23-12-2011, 21:17
در تاریخ 23 آبان 1379 یک فروند یاک 40خطوط هوایی آریا ایرتور که از اهواز به سمت بندرعباس پرواز کرده بود توسط افرادی که با هم نسبت خانوداگی داشتند، ربوده شد.درخواست آنها پرواز این هواپیما به آمریکا(!)بود که ظاهرا دستگیر شدند.شماره پرواز 1492،رجیسترEP-EAM و تعداد سرنشینان 46 نفر بودند.
پ.ن:این رویداد دست مایه ساخت فیلم ارتفاع پست شد.

EP-IBZ
23-12-2011, 21:32
بيست و هفتم ارديبهشت ماه در استان گلستان ياداور حادثهتلخي است كه در آن وزير وقت راه وترابري به همراه هفت تن از نمايندگان استان ازسرزمين سبز گلستان به ديار حق عروج كردند.
درحوالي ساعت هشت صبح روز ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۰ هواپیمای یاک ۴۰ همراه ‪‪ مسافراني شاملوزير راه وترابري و معاونان وي، نمايندگان گلستان در مجلس شوراي اسلامي و تعداديديگر از دست اندركاران و كادر پرواز از تهران به سوي گرگان به حركت درآمد.
در اين ساعت تعداد بسياري از مردم و مسوولان استان گلستان در مقصد اينهواپيما منتظر رسيدن اولين پرواز رسمي به فرودگاه گرگان بودند، اما دريغ كه ياك‪۴۰هيچگاه به مقصد نرسيد.
در پي اين حادثه و پس از چند روز جستجوي نيروهايامدادگر مشخص شد كه كه هواپيماي ياك ‪۴۰در منطقه خرچنگ دشت ناز فرودگاه ساري بهعلت برخورد با كوه سقوط كرده است.
ظهر چند روز بعد فرودگاه گرگان با فرودپرواز حامل اجساد نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي به صورت رسمي فعاليت خود راآغاز كرد، اما خاطره تلخ از دست دادن بسياري از خدمتگزاران كشوري و استاني برايهميشه باقي ماند.
در آن پرواز به همراه نمايندگان فقيد استان گلستان درمجلس، وزير راه و ترابري و چند تن از معاونان وي به همراه گارد امنيت پرواز و درمجموع به همراه خلبانان و خدمه هواپيما ياك ‪۲۹ ،۴۰نفر حضور داشتند.
ازجمله حاضران در اين پرواز دكتر "رحمان دادمان" وزير راه و ترابري، مهندس "حسندهگان" و مهندس "محمدجعفر بهرامي" معاونين وزير، "محمدرضا متقالچيي" مدير كل ساختفرودگاههاي كشور، "رضاقلي رستمي" مدير عامل شركت مترا، "جليل رشيدي" ربيس اداره فنيسازمان بنادر و كشتيراني كشور بودند.
از ديگر مسافران اين پرواز "محرابحقگوچرده" معاون فني سازمان بنادر و كشتيراني كشور، "ارسلان رحمي" و "عليرضا راهي" مدير كل و كارشناس روابط عمومي، "معمي هلاكو" عضو هيئت مديره شركت بالاست راهآهن ونماينده سابق مردم آزادشهر و گنبدكاووس به ترتيب در دورههاي مجلس چهارم و پنجمشوراي اسلامي بودند.
"محمود صفاييزاده" خلبان ناظر، "حيدرنبي قهرودي" و "سيداحمد جبرئيلي" عضو تيم حفاظت، "محمود كاظميرهبر"، "حسين كياني" و"عيسييعقوبيان" عضو گارد امنيت پرواز، "حسن عقيلي" سر ميهماندار، "ندا كاميابي" ميهماندار و چهار خلبان اين پرواز كه از كشور ارمنستان بودند، ديگر جان باختگانسقوط ياك ‪۴۰ميباشند.
از استان گلستان دراين حادثه جانگداز حجتالاسلاموالمسلمين "قربانعلي قندهاري" و مهندس "غلامعلي هزارجريبي" نمايندگان گرگان وآققلا، "سيدمنصور حسيني" نماينده مردم مينودشت و كلاله، "علي كوهساري" نمايندهراميان، آزادشهر، فندرسك و چشمهساران، "اترك طيار" نماينده مردم گنبدكاووس، "عظيمگل" نماينده بندرتركمن، بندرگز و كردكوي و "محمدصادق صادقي" نماينده عليآبادكتولبه ديار حق شتافتند. هواپيماي ياك ـ ۴۰ متعلق به شركت هواپيمايي فرازقشمبعلامت ثبت EP-TQP كه حامل وزيرراه و ترابري و هيأت همراه اين وزارتخانه و هفت تناز نمايندگان مجلس استان گلستان ساعت ۶‎/۴۵صبح پنجشنبه 27/2/1380 از فرودگاهمهرآباد به مقصد گرگان پرواز كرده بود، قراربود براي افتتاح فرودگاه گرگان ساعت۸صبح در اين فرودگاه به زمين بنشيند.
ساعت ۷ و ۳۸ دقيقه ـ ۶۸ دقيقه پس از پروازـ خلبان «آشوداميرپيكانيان» با تماسي با برج مراقبت ساري اعلام كرد من در ۱۲ مايليفرودگاه ساري هستم. به ما اعلام شده است نمي توانيم در فرودگاه گرگان به زمينبنشينيم. برج مراقبت ساري به اين خلبان اعلام كرد شرايط هوا براي فرود مساعد نيست.
خلبان در جواب اعلام مي كند من هلدينگ ميزنم و پس از اين ايستاي هوايي ـ توقفزمان قبل از فرود ـ اگر شرايط مناسب بود، فرود مي آيم و در غير اين صورت بازميگردم.

* ۱۷دقيقه بعد
پس از اين ارتباط خلبان با برج ديگر مكالمه ييبرقرار نمي شود. تا اينكه مسؤول روابط عمومي وزارت راه و ترابري ـ ارسلان راحمي ـكه همراه وزير بود در تماس تلفني با دباغ ـ مسؤول عمراني استانداري گلستان ـ اعلاممي كند: ما امكان فرود در گرگان را نداشتيم ومي خواهيم در فرودگاه ساري فرودآييم. بعد از اين ارتباط تلفني ديگر هيچكس از سرنوشت هواپيما اطلاعي به دست نياورده است.

پس از قطع هرگونه تماس ازسوي ياك ـ۴۰ و سرنشينان آن، شماره هاي تلفن هايهمراه سرنشينان هواپيماي ناپديدشده ازسوي اداره مخابرات تحت رديابي قرارگرفت.
ساعاتي بعد مخابرات اعلام كرد سيگنالي توسط تلفن همراه مديركل روابط عموميوزارت راه به اين مركز مخابره مي شود.
با اين اطلاع تحقيقات ويژه روي منطقه ييكه آلارم تلفن همراه از آن محل به مخابرات، مخابره مي شد، آغاز شد. اين تحقيقاتنشان مي داد كه به احتمال قوي ياك ـ۴۰ در محدوده مناطق جنگلي لاجيم، گلورد وسوادكوه دچار سانحه شده است.

مأموران تجسس ۳۰ساعت و ۱۵دقيقه بعد از ناپديدشدن هواپيماي ياك ـ ۴۰ توانستند از زمين و هوا محل سقوط هواپيما در منطقه جنگل هايروستاي خرچنگ واقع در ۳۰كيلومتري جنوب ساري، كياسر را رديابي كنند.
با رديابيشدن محل سقوط و مشاهده شدن تكه هايي از لاشه هواپيما در ساعت ۱۳ و ۱۰دقيقه ازسويمأموران هلال احمر و گزارش شدن آن، مأموران نيروهاي ستادفرماندهي استان مازندران ومنطقه ساري به محل اعزام و در ساعت ۱۶ و ۲۵دقيقه عصر جمعه، خود را به لاشه هواپيمارساندند.
در بررسي هاي مأموران،مشخص شد تمامي مسافران هواپيما در اين سانحهدلخراش جان سپرده اند به گونه يي كه برخي از آنان قابل شناسايي نبوده اند و در تجسسهاي اوليه ۱۸جسد به دست آمد.

خلبان «يدالله خليلي» معاون سازمان هواپيماييكشوري گفت: هواپيماي «ياك ۴۰» كه از تهران به مقصد فرودگاه «دشت ناز» ساري حركتكرده بود، در آخرين تماس خود با برج اين فرودگاه، از ديد محدود اما ۲ هزار متري (۲كيلومتري) آگاه مي شود و از ۱۲ مايلي اجازه فرود بر باند ۱۶ اين فرودگاه با كاهشارتفاع از ۴ هزار پايي را دريافت مي كند. اما هيچ تماس ديگري براي تأييد مسير يااعلام وضعيت خود برقرار نمي كند، در حالي كه براساس روش بايد در ۳ مرحله ديگر بابرج تماس مي گرفت.
وي در پاسخ به اين پرسش كه احتمال عدم تماس و سقوط چيست،گفت: براساس شرايطي كه تاكنون و بدون دسترسي به جعبه سياه محتمل است، فكر مي كنيمكه از دست رفتن تمامي امكانات ارتباطي و مخابراتي هواپيما عامل اصلي است و بنابراين فرضيه برخورد «آذرخش» (صاعقه) قوي به هواپيما قابل بررسي است، زيرا اين نوعهواپيما داراي ۳ نيرو دهنده (ژنراتور) است و قطع برق محتمل نيست.

ساعت ۱۱ و۴۵دقيقه جمعه يك فروند بالگرد (هلي كوپتر) «سيكورسكي» نيروي دريايي ارتش با وجودديد ناكافي، پرواز را پذيرفت و به محل سانحه نزديك شد اما پس از ۱۵ دقيقه پروازاعلام كرد كه قادر به ادامه مسير به دليل مه شديد و ابرهاي غليظ نيست، لذا به ساريبازگشت.
خليلي افزود: از ساعت ۸ صبح پنجشنبه تا ظهر جمعه ۹ مورد (سورتي) پروازو ۸ مورد جابجايي هواپيما و بالگرد انجام شد، زيرا ما باوجود مشكلات شديد آب وهوايي (جوي) ناگزير از تلاش گسترده بوديم و به همين لحاظ و حجم و كيفيت بالايارگانهاي دست اندركار امداد و نجات است كه قاطعانه مي گويم بزرگترين عمليات انجامشد.

از طريق مركز امداد و نجات ايتاليا نمابري درباره احتمال يك سقوط درمنطقه كاشمر دريافت كرده بوديم، ناگزير بوديم هر احتمالي را بررسي كنيم كه در اينزمينه نيز با كمك نيروهاي هوايي سپاه و ارتش ۲ فروند هواپيماي «آنتونوف ۷۴» وبالگرد «۲۰۶» به منطقه فرستاده و مطمئن شديم كه در آن نقطه حادثه يي نبودهاست.
تصویر پرنده سانحه دیده در لباس کاربر قبلی اش
به نقل از وبلاگ از عشق پرواز (جناب رحمانی)

Mentoos
23-12-2011, 22:48
البته اینطور که بنده خاطرم هست و شنیدم، خلبان یک این پرواز ارمنی بوده و خلبان دوم جناب صفاییزاده بودند.

ماه
23-12-2011, 22:55
در تاریخ 23 آبان 1379 یک فروند یاک 40خطوط هوایی آریا ایرتور که از اهواز به سمت بندرعباس پرواز کرده بود توسط 23؟هواپیما ربا ربوده شد.درخواست آنها پرواز این هواپیما به آمریکا(!)بود که ظاهرا دستگیر شدند.شماره پرواز 1492،رجیسترEP-EAM و تعداد سرنشینان 46 نفر بودند.
پ.ن:بعیدمیدونم عدد 23 عدد درستی باشه،احتمالا اشتباه تایپی بود.البته یکی از کاربران سایت گفتن که بیش از 5000ساعت با این هواپیما پروازداشتن که تلاش میکنم اطلاعات موثق تری ازشون بگیرم.

اين هواپيما ربايي دست جمعي و خانوادگي بود و دست مايه ساخت فيلم پرواز در ارتفاع پست شد.

Mentoos
23-12-2011, 22:56
در تاریخ 23 آبان 1379 یک فروند یاک 40خطوط هوایی آریا ایرتور که از اهواز به سمت بندرعباس پرواز کرده بود توسط 23؟هواپیما ربا ربوده شد.درخواست آنها پرواز این هواپیما به آمریکا(!)بود که ظاهرا دستگیر شدند.شماره پرواز 1492،رجیسترEP-EAM و تعداد سرنشینان 46 نفر بودند.
پ.ن:بعیدمیدونم عدد 23 عدد درستی باشه،احتمالا اشتباه تایپی بود.البته یکی از کاربران سایت گفتن که بیش از 5000ساعت با این هواپیما پروازداشتن که تلاش میکنم اطلاعات موثق تری ازشون بگیرم.

گمان نمی کنم اشتباه باشد، آنطور که بنده شنیدم، تعدادی از این این افراد با هم نسبت فامیلی و آشنایی داشتند و جناب حاتمی کیا فیلمنامه فیلم ارتفاع پست را نیز از این واقعه اقتباس کردند ( البته با تغییراتی) که نهایتا پس از اکران نیز سپاه حفاظت هواپیمایی از این فیلم انتقاد کرد و بیان داشت که در بیان واقعه ماجرا به گونه ای تحریف صورت گرفته که در حق تیم امنیت پرواز فداکار آن پرواز اجحاف گردیده، گویا در جریان این واقعه هواپیما ربایان موفق نمی شوند وارد کاکپیت شوند و دو مامور امنیت نیز به شدت زخمی می شوند.

EP-IBZ
24-12-2011, 00:28

در تاریخ 23 بهمن 1380 یک فروند توپولف TU-154 ایران ایر تو با رجیسترEP-MBS که باشماره پرواز956 از تهران رهسپار خرم آباد بود هنگام تقرب برای فرود روی باند 11 فرودگاه خرم آباد در ارتفاع 9100پایی به کوهی برخورد کرد و تمام 119 کشته شدند.
ساعت 7 و 4 دقيقه صبح سه شنبه مورخ 23/11/1380 پرواز 956 شركت ارتور از نوع توپولف 154 و بعلامت ثبت EP-MBS با 107 مسافر و 12 خدمه فرودگاه مهرآباد را به مقصد خرم آباد ترك ميكند.

ساعت 7 و 32 دقيقه ، پرواز 956 پس از ترك هلدينگ جنوب غربي فرودگاه خرم آباد بر روي قوس 11 مايل ( 11DME ARC ) از سمت جنوب به شمال ، تقرب به باند 11 را آغاز ميكند.
هواپيما در ارتفاع 9 هزارپايي است و به محض رسيدن به زاويه 265 درجه نسبت به دستگاه كمك ناوبري VOR بايد به سمت راست گردش نمايد تا در راستاي باند 11 و رو به شرق جغرافيايي قرار بگيرد.

هواپيما از راستاي باند 11در فاصله 11 مايلي فرودگاه عبور ميكند اما گردش به راست نكرده و همچنان به سمت شمال ادامه مسير ميدهد.
3 مايل به شمال منحرف شده كه ناگهان هواپيما در ارتفاع 9100 پايي با قله 10 هزارپايي سلسله جبال سفيد كوه واقع در تنگه گليج و منطقه سراب دره برخورد ميكند.
اهالي روستاي كي ميرزاوند در دور افتاده ترين منطقه حوالي جاده خرم آبادـ كوهدشت دقايقي بعد از ناپديد شدن هواپيماي مسافربري، خود را به پاسگاه انتظامي سرآسياب اوره رساندند. آنان به مأموران اطلاع دادند هواپيمايي را در آسمان روستا ديده اند كه در هواي مه آلود با صخره ها برخورد كرده است و پس از انفجار شديدي سقوط كرده است.

در زمان بروز سانحه وضعيت هوا و ديد مناسب نبوده اما در عملكرد دستگاههاي كمك ناوبري و ارتباطي فرودگاه و هواپيما هيچ ايرادي وجود نداشته است.
علت اين سانحه خطاي انساني و قصور خلبان پرواز اعلام شده است.

فرودگاه خرم آباد در منطقه اي كوهستاني واقع گرديده است . چند سال بعد از اين سانحه ، دستگاه فرود بدون ديد موسوم به ILS در اين فرودگاه نصب و راه اند ازي شد.
لذا وجود موانع وارتفاعات در اطراف فرودگاه ميتوانسته موجب عدم دريافت امواج ارسالي از دستگاههاي كمك ناوبري فرودگاه و بروز اين سانحه باشد.

گروه نجات هوانيروز از ساعت ۱۰ صبح روز ـ سه شنبه ـ فعال شد تا بتواند محل سانحه و سقوط هواپيما را پيدا كند. در اين خصوص از پايگاه مسجد سليمان دو فروند بالگردان ۲۱۴ كرمانشاه و يك فروند بالگردان ۲۱۶ به محل پرواز كردند، ولي به علت بدي هوا به پايگاههاي خود برگشتند.
همچنين يك بالگرد از اصفهان به محل سانحه حركت كرد ولي در حوالي خرم آباد عليرغم پرواز يك ساعت و نيمه و توده هوا نتوانست عبور كند و به اصفهان بازگشت.
در همين راستا تيپ ۲ لشگر ۸۴ گروه زميني ارتش به محل سانحه حركت كرد، ولي به علت ارتفاعات صعب العبور باوجود اينكه با دوربين از فاصله دور محل سقوط را شناسايي كرده اند، نتوانسته اند هنوز خود را به محل برسانند.

عمليات جست وجو و يافتن اجساد قربانيان به علت سردي هوا و خرابي هوا ـ سه شنبه ـ امكان پذير نشد.
• گروه امداد در ارتفاعات كوه سفيد

امير سرتيپ ۲ پوردستان كه به دستور اميرحسيني ـ جانشين عمليات نيروي زميني ارتش ـ مسؤول عمليات سانحه پرواز ۹۵۶ تهران ـ خرم آباد است، گفت: از نخستين ساعات حادثه سه گردان از لشگر ۸۴ به ارتفاعات سفيد كوه نزديك شدند و حدود ساعت ۱۶ و سي دقيقه توانستند از فاصله بسيار دور قسمتي از لاشه هواپيما را كه شامل دم هواپيما و چرخ بود، پيدا كنند.

سرانجام هواي خرم آباد صاف و آفتابي شد تا از نخستين ساعات صبح پنجشنبه تلاش براي انتقال اجساد قربانيان سانحه هوايي آغاز شود.
دو فروند بالگرد متعلق به سپاه و هلال احمر در منطقه به پرواز درآمدند، اما لحظاتي بعد خبر رسيد كه هنوز شرايط جوي براي استفاده از بالگردها براي امدادرساني مساعد نشده است. اين بار آسمان صاف و آفتابي بود، اما وزش باد، اين امكان را از گشت زني بالگردها گرفته بود.
امداد زميني، اما ادامه يافت. چهارصد صخره نورد همراه با نيروهاي نظامي و انتظامي به تلاش بي وقفه خود ادامه دادند. شب قبل از آن يك گروه از صخره نوردان تا صبح را در ارتفاعات سپري كردند.
معاون سياسي امنيتي استانداري لرستان از وجود همه امكانات لازم براي امداد رساني گفت و اين كه در اثر برخورد شديد هواپيما با كوه، اجساد بسياري متلاشي شده اند.
تا ساعت ۱۰‎/۳۰ دقيقه هنوز هيچكدام از شش فروند هلي كوپتر امدادي به خاطر وزش باد موفق به پرواز نشده بودند. اين را «تلكس» هاي خبرگزاريها گزارش مي كردند اما مسؤول كميته اطلاع رساني ستاد حوادث غيرمترقبه اعلام كرد ساعت۹‎/۴۰ دقيقه نخستين سورتي پرواز بالگردها به سمت محل حادثه به پرواز درآمدند. طي دو سورتي پرواز ۱۲ نفر از نيروهاي امدادگر در محل حادثه پياده شدند. اما هوا همچنان سرناسازگاري داشت. يكي از بالگردها در شرايط بد جوي هوا و پايين بودن ابرها در ارتفاعات رازان و پس از ۲۰ دقيقه به جاي محل تعيين شده، مجبور به فرود اجباري در جاي ديگري شد. فرمانده تيم امدادرساني اصفهان نيز به علت طوفاني بودن هوا مجبور شد در بين راه درود، خرم آباد به درود بازگردد. همچنين هزاران نفراز مردم لرستان و به ويژه مردم خرم آباد با هدف كمك رساني در بخش چگني خرم آباد جمع شدند اما معاون سياسي امنيتي استانداري لرستان از آنها درخواست كرد كه از حضور در منطقه خودداري كنند زيرا به دليل سخت گذر بودن منطقه، حضور آنها سبب اخلال در كار امدادگران خواهد شد.
سابقه پروازي خلبان توپولوف ۱۵۴
خلبان پرويز احمدي فر با بيش از ۱۰هزار ساعت پرواز ـ سابقه پرواز با هواپيماي T37-T33 و F-86و C-130 ـ B707 و E110
ـ كل ساعت پرواز به عنوان فرمانده هواپيما ۷۲۰۰ ساعت
ـ سابقه پرواز با هواپيماي توپولوف از ورود به شركت ۳۵۰ ساعت
ـ سابقه پرواز با هواپيماي توپولوف در شركت ۱۵۰۰ ساعت
ـ سابقه فرماندهي با هواپيماي توپولوف ۱۲ ماه بيش از ۵۰۰ ساعت
ـ آخرين سابقه پروازي با معلم پرواز به فرودگاه خرم آباد ۸۰‎/۵‎/۳۰
ـ و مجدداً به عنوان خلبان پرواز از تاريخ ۸۰‎/۹‎/۲۲ انجام داده است.
ـ خلبان دوره آموزشي هواپيما و دوره هاي آموزشي پرواز با سيمولاتور هر شش ماه يكبار و مجموعاً ۴بار در روسيه آموزش ديده بود.
ـ گواهينامه پروازي و پزشكي درجه يك نامبرده معتبر و به روز مي باشد .

مديرعامل شركت هواپيمايي ايران ايرتور گفت: هواپيماي توپولوف ۱۵۴ كه در مسير تهران ـ خرم آباد سقوط كرد، از نظر فني در سلامت كامل بود و بعد از تحويل آن به ايران تنها مدت ۱۴ روز يا ۸۰ ساعت پرواز معادل ۷۵ نشست و برخاست داشت.

عباس پورمحمدي روز پنجشنبه اظهار داشت: هواپيماهاي توپولوف داراي قابليت نشست و برخاست در فرودگاههاي داراي تجهيزات كم، مانند فرودگاه خرم آباد است و به همين دليل دارندگان ناوگان هواپيماهاي ملكي موجود ساخت غرب در كشور تمايلي به انجام پرواز در اين قبيل فرودگاهها ندارند.
وي با بيان اينكه هواپيماهاي استيجاري توپولوف بيش از ۵۰ درصد پروازهاي داخلي را انجام مي دهند، گفت: هواپيماي سانحه ديده ساخت سال ۱۹۹۱ ميلادي و تا قبل از تحويل به شركت ايران ايرتور ۱۲ هزارو ۶۱۰ ساعت عمليات پروازي انجام داده بود. ميانگين زمان پرواز براي هواپيماهاي توپولوف درصورت انجام تعميرات فني و اساسي تا ۳۵ هزارساعت است.
پورمحمدي با درخشان خواندن كارنامه مرحوم پرويز احمدي فر خلبان هواپيماي توپولوف پرواز شماره ۹۵۶ افزود: كاپيتان احمدي فر بيش از ۱۰ هزار ساعت سابقه پرواز با هواپيماهاي مختلف از جمله بوئينگ را داشت و با ۱۵۰۰ ساعت سابقه پرواز با توپولوف و ۵۰۰ ساعت فرماندهي ارشد اين نوع هواپيما، داراي گواهينامه پروازي و پزشكي درجه يك معتبر و به روز بود.
وي همچنين خواستار انجام تحقيقات جامع و تخصصي به دور از هرگونه دخالت غيركارشناسي در زمينه علت بروز سانحه در ناوگان هوايي كشور شد و از انجام تحقيقات مشابه درخصوص حادثه هوايي استقبال كرد.
پورمحمدي با اشاره به اينكه تعميرات اساسي و موردي هواپيماهاي توپولوف اين شركت از سوي كارشناسان روسي در روسيه و تهران انجام مي شود، افزود: كليه پروازهاي اين شركت طبق روال گذشته در حال انجام است و اكنون ۱۲ فروند هواپيماي توپولوف موجود اين شركت روزانه ۷۰ پرواز به نقاط مختلف داخلي و خارجي انجام مي دهند كه ۹۹ درصد آنها پروازهاي داخلي است. به گفته مديرعامل ايران ايرتور در ۱۰ ماه از سال جاري نيز ۲‎/۲ ميليون مسافر با انجام ۱۸ هزارسورتي يا ۲۶ هزار ساعت پرواز ازطريق اين شركت جابه جا شده اند.
وي در خصوص پرداخت غرامت به بازماندگان جان باختگان پرواز تهران ـ خرم آباد گفت: غرامت كامل قربانيان حادثه مذكور ، به محض تكميل مدارك قانوني و در كوتاهترين زمان ممكن از طريق شبكه بيمه ايران پرداخت خواهد شد.
صبح 23 بهمن , هفتمين سالروز سانحه توپولف 154 ارتور در خرم آباد است.

پرواز ارتور جهت كاهش ارتفاع وارد هلدينگ شده و دور ميزند.

هنگام ترك هندلينگ و آغاز طرح تقرب , 180 درجه اشتباه كرده و بجاي اينكه بسمت راست گردش كند و طرح تقرب را انجام دهد متاسفانه به سمت چپ گردش كرده و به سينه كوه , حدود 100 متر زير قله برخورد كرده است.

قبل از برخورد با كوه دستگاه هشداردهنده برخورد با ارتفاعات موسوم به GPWS هشدار داده است.

كاپيتان با خونسردي ا زكمك خلبان سوال ميكند :

اين چرا آژير ميكشه !

هر دو مات و مبهوت بودن كه ارتفاع سنج راديويي هواپيما هم به كار افتاده و فاصله اندك هواپيما را از سطح عوارض طبيعي نشان ميدهد.

كاپيتان متوجه خطر ميشود.

قدرت موتورها را افزايش و با تمام توان اوج گيري ميكند اما افزايش سرعت نتنها كارساز نبوده بلكه باعث تسريع در برخورد با كوه ميشود.

روحشان شاد.

نايب رييس كميسيون عمران مجلس اظهار نظر كرد:

خطاي خلبان در سقوط هواپيماي توپولف مؤثر بوده است

• صرفنظر از خطاي خلبان ، درنظر نگرفتن ديگر علل بروز اين سانحه ، ظلمي است بر همه قربانيان

سازمان هواپيمايي كشوري پس از بررسي ، نتايج بررسي كارشناسي سانحه هواپيماي «توپولف ۱۵۴» مسير تهران خرم آباد را اعلام كرد.
انجام نشدن طرح تقرب «طرح فرود هواپيما» مطابق با طرح مصوب ، در نهايت هواپيما را در شرايط كور دچار سانحه كرده است .

رضا جعفرزاده افزود: اجماع نظرات كارشناسي و تخصصي براساس ريز مدارك موجود در سانحه ، حاكي از عوامل سانحه ساز محيط، ماشين وانسان است كه عامل سوم «اشتباه خلبان » قطعي است .

وي تصريح كرد: عوامل (پارامترهاي ) متقن و مسجل ضبط شده در نوار جعبه سياه هواپيما ومحاسبات علمي و تخصصي حاكي است در سيستمهاي ناوبري وكمك ناوبري هواپيما و فرودگاه خرم آباد، اشكالي وجود نداشته است .
به گفته وي ، باتوجه به مدارك مستندي چون مكالمات خلبان و گروه پروازي و كنترل برج مراقبت فرودگاه خرم آباد و مركز كنترل تهران و پارامترهاي ضبط شده ، هيچگونه دليلي دال بر اشكال در دستگاهها و سيستمهاي هواپيماي ساقط شده وجود ندارد.

جعفر زاده تصريح كرد: باتوجه به گزارشها ومدارك موجود هواشناسي ، هيچگونه محدوديتي درخصوص اجراي طرح مصوب تعيين شده براي فرود هواپيما در باند فرودگاه وجود نداشته است .

وي تأكيد كرد: اين نظرات كارشناسي پس از صرف چند هزار نفر ساعت جلسات مشترك كميته بررسي سوانح سازمان هواپيمايي كشوري زير نظر معاونت استاندارد پرواز، با خبرگان صنعت هوايي و جمعي از خلبانان مجرب حاصل شده است .
اين بررسي شامل تجزيه و تحليل بر روي دستگاه ضبط اطلاعات پروازي از جمله سرعت ، سمت ، ارتفاع و نوار مكالمات خلبان با كمك خلبان ، مهندس پرواز وبرج مراقبت فرودگاه خرم آباد و بررسي كارشناسي سانحه هواپيماي توپولف سانحه ديده ، انجام شده.
مقاله نگاشه شده توسط استاد ماه در تاپیک سالروز سانحه توپولف ارتور -خرم آباد 23/11/80 ([Only registered and activated users can see links])
تصاویر:
هواپیمای سانحه دیده در لباس کاربر قبلی اش
==========================================
همینطور که قبلا عرض کردم قرار شد به همراه تعدادی از دوستان سر مزار شهید زهیری کمک خلبان این پرواز بریم و برای ایشون فاتحه ای بخونیم.دوستان اگه مایل هستند همراهیمون کنند میتونن در جستاری که لینکش در امضام هست اعلام آمادگی بکنن
h

Shahrokh
24-12-2011, 06:34
سانحه برخورد توپولف 154 ارتور به كوه در خرم آباد بسيار شبيه به سانحه برخورد 727 هما به كوه در لواسان است

Blanik
24-12-2011, 06:43
گمان نمی کنم اشتباه باشد، آنطور که بنده شنیدم، تعدادی از این این افراد با هم نسبت فامیلی و آشنایی داشتند و جناب حاتمی کیا فیلمنامه فیلم ارتفاع پست را نیز از این واقعه اقتباس کردند ( البته با تغییراتی) که نهایتا پس از اکران نیز سپاه حفاظت هواپیمایی از این فیلم انتقاد کرد و بیان داشت که در بیان واقعه ماجرا به گونه ای تحریف صورت گرفته که در حق تیم امنیت پرواز فداکار آن پرواز اجحاف گردیده، گویا در جریان این واقعه هواپیما ربایان موفق نمی شوند وارد کاکپیت شوند و دو مامور امنیت نیز به شدت زخمی می شوند.

لینک زیر درباره فرمایش شما در خصوص این اتفاق در سایت ویکی پدیا هست:

لینک ([Only registered and activated users can see links]ارتفاع_پست)

Motimann
24-12-2011, 08:15
درتاریخ 13بهمن 1378 یک فروند C-130 نیروی هوایی لحظاتی پس از برخواستن کنترل خود را از دست داد و به یک ایرباس A300 ایران ایر با رجیستر EP-IBR برخورد کرد.براوو رومئو در حال کشیده شدن به سمت آشیانه بود و خوشبختانه کسی در آن نبود،اما متاسفانه هر 8سرنشین C-130 کشته شدند.گفته می شود که این پرواز تمرینی بوده است.احتمالا engine3 & engine4 درزمان takeoff د چار واماندگی شدند که موجب thrust نامتقارن شدو انحراف به راست شده است.
[Only registered and activated users can see links] [Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])
با سلام؛
هواپيمای هرکولس هنوز از زمين بلند نشده بود که اين حادثه روی داد. شمار تلفات هم ابتدا 10 نفر اعلام شد که گويا در ادامه به 8 نفر کاهش يافت. عکسهايی از حادثه:

AMG
24-12-2011, 19:24
در تاریخ سه شنبه 29 فرودین 1346 یک فروند C-130 نیروی هوایی سلطنتی ایران که از فرودگاه ساوه به مقصد مهرآباد پرواز کرده بود،در نزدیکی زرند پس از اصابت صاعقه به آن سقوط کرد و تمام23 سرنشین آن کشته شدند.
رجیستر هواپیما:107-5
سال ساخت:1966(هواپیما هنگام سانحه تنها یک سال سن داشت)
این سانحه در حال حاضر از نظر میزان تلفات در رتبه 19 ایران قرار دارد.

۱۰۷-۵:با شماره بدنهٔ 4118 , که در ۱۸ آپریل ۱۹۶۷ در پروازی از ساوه به تهران٫ در زرند سرنگون شد و ۲۳ کشته برجای گذاشت.

پیوند ِ 140 رو با این نوشتار نمیبینم!

AMG
24-12-2011, 19:27
در تاریخ یکشنبه 11آبان 1365 یک فروند C-130 ارتش در نزدیکی زاهدان سقوط کرد و همه 98 سرنشین(7خدمه و 91سرباز)کشته شدند.گفته می شود علت سانحه خطای خدمه و پایین آمدن از ارتفاع ایمن بوده است.
///بریده ای از یک روزنامه انگلیسی زبان در مورد سانحه را اینجا ([Only registered and activated users can see links]) ببینید///

1- پیوستی که بروزنامه قرار دادی رو یکبار دیگه بررسی بفرمایید...

2- برای خواندن بیشتر دربارۀ این پیشامد مرگبار میتوان به «تاریخچه ناوگان C-130 نهاجا ([Only registered and activated users can see links])» (نوشتۀ شمارۀ 11) سر زد.

AMG
24-12-2011, 19:31
در تاریخ سه شنبه 7 مهر 1360 یک فروند هواپیمای C-130 که از اهواز راهی تهران بود نزدیکی کهریزک سقوط کرد و وزیر دفاع کشورمان به همراه تعدادی از افسران و همراهان وی را کشت.
رجیستر:8552-5
سال ساخت:1975
تعداد کشته شدگان:80نفر

1- با شوایی بالایی میتوان گفت که شناسۀ پرنده ای که شهید فکوری و دیگران در 7 مهر 1360 در آن جان باختند, 8525-5 بوده و 8552-5 میرند که نادرست باشد.( که برای نمونه اوییشن سیفتی همین 552 رو گفته)

2- برای خواندن بیشتر دربارۀ این پیشامد مرگبار میتوان به «تاریخچه ناوگان C-130 نهاجا ([Only registered and activated users can see links])» (نوشتۀ شمارۀ 63) سر زد.

3- راستی بنپایه هاتون برای هر نوشتار رو هم خوبه بفرمایید که بتونیم آسون تر پیگیری کنیم.

AMG
24-12-2011, 19:36
درتاریخ جمعه 29 دی 1357 خدمه یک فروند C-130 نیروی هوایی شاهنشاهی کنترل هواپیما را از دادند و هواپیما به زمین برخورد کرد و تمام 5 سرنشین آن کشته شدند.این سانحه در نزدیکی شیراز اتفاق افتاده است و رجیستر پرنده 8520-5 اعلام شده است.

1- نخست اینکه آیا تاریخ رو درست نوشتید؟ 19 جون نمیشه 29 دی, یکبار دیگه بررسی بفرمایید.

2- اینکه آیا 520 بوده, اگر بوده آیا 100% نابود شده یا نه.....داستان 520 به این سادگی ها نیست.

3- برای خواندن بیشتر دربارۀ این پیشامد مرگبار میتوان به «تاریخچه ناوگان C-130 نهاجا ([Only registered and activated users can see links])» (نوشتۀ شمارۀ 57) سر زد.

AMG
24-12-2011, 19:41
در تاریخ دوشنبه 18 فروردین 1348 یک فروند C-130 نیروی هوایی سلطنتی ایران هنگام انجام یک پرواز تمرینی پرواز با دوموتور در نزدیکی شیراز به زمین برخورد کرد.رجیستر این پرنده112-5 بود و زمان سانحه سه سال سن داشت.از مبدا و مقصد این پرواز اطلاعاتی در دست نیست اما با توجه به اینکه درشیراز یک پایگاه مستقل ترابری C-130هست احتمال می رود که مبدا و مقصد این پرواز شیراز بوده است.

پرندهٔ ۱۱۲-۵ با شمارهٔ بدنهٔ 4154 در ۷ آپریل ۱۹۶۹ در شیراز هنگامی که تمرین از دست دادن ۲ پیشران را انجام میداد سرنگون شد

EP-IBZ
24-12-2011, 20:11
1- نخست اینکه آیا تاریخ رو درست نوشتید؟ 19 جون نمیشه 29 دی, یکبار دیگه بررسی بفرمایید.

2- اینکه آیا 520 بوده, اگر بوده آیا 100% نابود شده یا نه.....داستان 520 به این سادگی ها نیست.

3- برای خواندن بیشتر دربارۀ این پیشامد مرگبار میتوان به «تاریخچه ناوگان C-130 نهاجا ([Only registered and activated users can see links])» (نوشتۀ شمارۀ 57) سر زد.
بی نهایت از دوست عزیزم AMG تشکر میکنم که این نرسپان رو از من گرفتن.بله حق با شماست تاریخ درست وقوع این سانحه 29خرداد 1358 بود.اما پرنده همون رجیستر رو داره ودر مقابل وضعیت هواپیما نوشته شدهWritten off (damaged beyond repair) پس نتیجه میگیریم که به طور کامل از بین رفته و هر 5 سرنشین اون کشته شدند..
البته خود شما عرض کردید که 520روی تعدادی هرکولس خورده اما سریال ساخت این یکی 4402 هست.

EP-IBZ
24-12-2011, 20:25
1- پیوستی که بروزنامه قرار دادی رو یکبار دیگه بررسی بفرمایید...

2- برای خواندن بیشتر دربارۀ این پیشامد مرگبار میتوان به «تاریخچه ناوگان C-130 نهاجا ([Only registered and activated users can see links])» (نوشتۀ شمارۀ 11) سر زد.

EP-IBZ
24-12-2011, 22:07
لازمه یه نکته ای رو عرض کنم
من قبول دارم که گاهی اوقات ممکنه در بعضی موارد خطا و اشتباه پیش بیاد برای همین خودممدر نظر دارم بعدازرسوندن تاپیک به زمان حال ویرایش نوشته ها رو آغاز بکنم و زیر همشون منبع و بن پایه درج کنم همینطور دنبال عکس و اطلاعات دقیقترباشم.در حقیقت این تاپیک فعلا چرک نویس هست و بعدا درست پاک نویس خواهد شد و به امید خدا تلاش میکنم با همکاری هم تمام مطالب رودر قالب یک فایل PDF تهیه بکینم تا برای اولین دایره المعارف حوادث و سوانح هوایی ایران به زبان فارسی از طریق انجمن منتشر بشه.
فعلا همینطور که خودتتون میدونین و میخونین در مورد هر سانحه 3الی 4 خط بیشتر توضیح ندادم اما بعدا که سرم خلوت شد در همون پست کمی مطلب رو با استفاده از نظر بزرگان بسط خواهیم داد.
من همینجا از همه دوستانم تشکرمیکنم که دارن همکاری میکنن تا جستاری پر بار در انجمن تاریخ هوانوردی که الحق مظلوم واقع شده رو داشته باشیم

AJI 01
26-12-2011, 00:29
در تاریخ 7 فروردین 1375 یک فروند TU-154M ایرتور پس از فرود در فرودگاه ؟ از سمت راست باند خارج شد و به جدول؟یک جاده برخورد کرد که درنتیجه آن نوزگیر شکست و هواپیما زمینگیر شد.
موجب امتنان خواهد بود اگر اطلاعاتی در مورد این فرود علی الخصوص محل اون بدید.
رجیستر:EP-ITS
تعداد سرنشینان:178نفر
تعداد کشته شدگان:؟
سال ساخت هواپیما:1993(!)

توی این تاریخ در حالی که هوا بارانی بود یک هواپیمای توپولف 154 هنگام تیکاف از فرودگاه مشهدبدلیل اشکال در هیدرولیک و نشتی روغن انصراف از بلند شدن انجام می دهد اما هنگام کنترل هواپیما از باند خارج شده و در انتهای باند در گل فرو می رود . ریجیستر آن را نمی دانم شاید همان باشد .

EP-IBZ
09-01-2012, 12:18
بنای یادبود شهدای غدیر در دامنه کوه جفتان سیرچ
مختصات بنا : N 30 11 45 E 057 23 52

سالروز سقوط IL-76 سپاه - کرمان 30/11/1381

سانحه دلخراش سقوط هواپیمای ایلوشین76 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ارتفاعات اطراف فرودگاه كرمان، حادثه غم انگيزي بود كه در آن جمع كثيري از پاسداران باصفا جان عزيز خود را از دست دادند.

ساعت ۱۸ و ۲5دقيقه چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه 1381 مصادف با شب عید غدیر 1423 هجری قمری و 19 فوریه 2003 میلادی یک فروند هواپيماي ايليوشين سپاه پاسداران با ۲۷5سرنشين كه ۱۸تن كادر پرواز و بقیه نيروهاي سپاهي لشگر۴۱ ثارالله بودند در برخورد به قله ارتفاعات سيرچ از صفحه رادار محوشد. این هواپیما از زاهدان عازم کرمان بوده است.

مشخصات پرواز :

شماره پرواز : 265
نوع هواپیما : ایلوشین 76
شماره ثبت هواپیما : 2280-15
علامت ثبت عراقی هواپیما : YI-AND
سال ساخت هواپیما : 1986
شماره سریال ساخت هواپیما : C/N: 0063471155
رنگ هواپیما : سبز + سفید
زمان تعمیر اساسی هواپیما : یک ماه قبل از سانحه و هر 4 موتور تعویض شدن
حداکثر وزن هواپیما هنگام برخاستن : 190 هزار کیلوگرم
مالک هواپیما : نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
نوع پرواز : ترابری نظامی
تعداد کل سرنشینان : 275 نفر
تعداد شهدا: 275 شهید
مبداء : فرودگاه بین المللی زاهدان
مقصد : فرودگاه کرمان
مدت زمان پرواز : 40 دقیقه
ارتفاع از سطح دریا : 26 هزار پا
نام مسیر هوایی : G452
سرعت هواپیما : 400 نات
زمان خروج از زاهدان طبق برنامه : 17:55 محلی
زمان واقعی برخاستن از فرودگاه زاهدان : 17:44 محلی ( 14:14 UTC )
تاریخ پرواز : چهارشنبه مورخ 30/11/81 برابر با 19 فوریه 2003 میلادی

مشخصات خدمه :

[/URL]

کاپیتان : سردار اکبر بیگدلی
میزان کل ساعات پروازی : 7 هزار ساعت
میزان کل ساعت پرواز با ایلوشین 76 : 2 هزار ساعت

سوابق پروازی کاپیتان بیگدلی :

خلبان بویینگ 727 در شرکت هما
دارای گواهینامه تایپ : توربو كماندر ، فالكن20، بوئينگ ۷۳۷، بوئينگ ۷۲۷ ، ايلوشين ۷۶ ، آنتونف74، توپولف ۱۵۴ و شاگرد اول تايپ هواپيماي ۷۳۷
استاد خلبان ایلوشین 76

کمک خلبان هواپیمای سانحه دیده :

سردار محمد رضا طحانیان

محل سانحه :

23 ناتیکال مایل شرق فرودگاه کرمان ، قله 12 هزار پایی جفتان واقع در منطقه سیرچ

قله جفتان (با نام محلي كافر كوه) با ارتفاع 3970 متر

مختصات نقطه برخورد :
N30 12 16
E057 22 50

وضعیت هوای فرودگاه کرمان در زمان حادثه :

METAR OIKK 191450Z 24015MPS 9999 FEW030CB SCT040 SCT080 12/01 Q1009 A2980 816.4

جهت و سرعت باد: 240 درجه 60 کیلومتر بر ساعت
میزان دید افقی : بیش از10 کیلومتر
ابر : 3 لایه در ارتفاع 3 هزار ، 4 هزار و 8 هزار پایی از سطح زمین ، لایه پایینی از نوع جوششی CB
درجه حرارت : 12درجه سانتیگراد
فشار ایستگاه : 1009 هکتو پاسکال

جزییات ماجرا :

ساعت 16:39 روز چهارشنبه مورخ 30/11/87 یک فروند ایلوشین 76 سپاه به شماره ثبت 2280-15 از تهران وارد فرودگاه زاهدان میشود.
بار این هواپیما تخلیه شده و برای انتقال نیروهای نیروی زمینی لشکر 41 ثارالله به کرمان آماده میشود.
این ماموران اعزامی ، بمناسبت عید خدیرخم و 2 روز تعطیلی متوالی ( پنجشنبه و جمعه )قصد مراجعت به کرمان را دارن.
نظر به نظامی بودن این افراد ، همه آنها کاملا" درترمینال بازرسی میشوند تا ازحمل سلاح و تجهیزات منفجره به داخل هواپیما جلوگیری شود.

انبوه نیروها ، با سرعت تمام سوار هواپیمای ایلوشین میشوند ، برخی شاهدان اظهار کرده اند که تعداد سرنشینان آنقدر زیاد بوده که در هواپیما به سختی بسته شده است.

ساعت 17:33 ایلیوشین 76 با معرف پروازی سپاه 265 موتورهایش را روشن میکند.
در ساعت 17:44 پرنده سبز رنگ سپاه از باند 17 فرودگاه زاهدان به سمت کرمان پرواز میکند.
پس از برخاستن ، گردش به راست کرده و با عبور از فراز شهر زاهدان به ارتفاع 26 هزار پایی صعود میکند.
در ساعت 17:53 کنترل هواپیما از برج زاهدان به مرکز کنترل تهران محول میشود.
کد راداری این پرواز 4231 تعیین شده است.
در زمان 18:01 سپاه 265 به ارتفاع 26 هزارپایی میرسد.

در 120 ناتیکال مایلی فرودگاه کرمان، مرکز کنترل به پرواز ایلوشین اعلام میکند : هوای فرودگاه کرمان ، طوفانی ، باد جانبی شدید از سمت 250 درجه با سرعت 80 کیلومتر در ساعت گزارش شده است.

بلافاصه ایلوشین 76 سپاه با برج کرمان تماس گرفته و وضعیت را جویا میشود .
پرواز اعلام میکند که ما ادامه میدهیم نزدیکتر که شدیم ، تصمیم قطعی میگیریم.

برج کرمان این پرواز را برای طرح تقرب Circling VOR باند 34 کرمان مجاز میکند.

سپاه 265 در 55 مایلی فرودگاه کرمان درخواست کاهش ارتفاع میکند.
مرکز کنترل تهران ، هواپیما را مجاز به ارتفاع 19 هزار پایی میکند ، حداقل ارتفاع مجاز مسیر 17 هزار پا هست.

در ساعت 18:21 محلی، زمانی که هواپیما در 43 ناتیکال مایلی و در حال عبور از ارتفاع 23300 پایی بوده ، هدایت آن به برج مراقبت کرمان محول میشود.
پرواز 265 عبور از نقطه ALKES واقع در 30 ناتیکال مایلی فرودگاه را گزارش میکند در این لحظه ارتفاع هواپیما 17 هزار بوده است.
هواپیمای سپاه برای تقرب مجاز میشود و تا فراز فرودگاه باید ارتفاع 16 هزار پایی را حفظ کند.
فاصله زمانی بین نقطه فرضی ALKES و بالای فرودگاه ، 6 دقیقه است.
تماس با پرواز قطع میشود ، برج کرمان از مرکز کنترل تهران کمک میخواهد. آنها هم هیچ اطلاعی ندارند.
کلیه پروازهای عبوری در منطقه کرمان ، پرواز سپاه 265 را صدا میزنند اما پاسخی شنیده نمیشود.

احتمال داده میشود بعلت بدی هوای کرمان ، پرواز سپاه تغییر مسیر داده لذا به همه فرودگاههای مربوطه اطلاع د اده میشود اما هیچ خبری نیست .
یک فروند هواپیمای توپولف 154 از کیش وارد کرمان شده است . این هواپیما هم تلاش میکند با ایلوشین سپاه تماس بگیرد اما بی نتیجه است.

موضوع به کلیه مقامات استان کرمان و ستاد تجسس و نجات اداره مراقبت پرواز کشور اطلاع دا ده میشود.
نیروی هوایی سپاه هم هیچ اطلاعی از این پرواز ندارد.

ساعاتی بعد گروهی ازاهالی و رانندگان منطقه سیرچ ضمن تماس با مقامات محلی اظهار میکنند که در ساعت 18:25 شاهد برخورد و انفجار هواپیما در ارتفاعات سیرچ بوده اند.

نیروهای امدادی به اتفاق استاندار و فرماندهان لشکر 41 ثارالله عازم منطقه میشوند.

بوی سوختگی شدید فضای سیرچ را پر کرده است. هوا طوفانی و در ارتفاعات کولاک برف است.

هیچ راه دسترسی به قله هم وجود ندارد.
در اولین لحظات ، در دامنه کوه ، پلاک مشخصات هواپیما بصورت اتفاقی پیدا میشود و سقوط هواپیما تایید میشود .

صبح روز بعد ، همه نیروهای امدادی و پشتیبانی همچنان سعی دارند خودشان را به قله برسانند اما بعلت صعب العبور بودن منطقه ، صعود امکان پذیر نیست.

پرواز هلیکوپترها بعلت بدی هوا و مه آلود بودن منطقه میسر نسیت.

نيروهاي سپاه، ارتش، هلال احمر و كوهنوردان تربيت بدني درسطح وسيعي از كوهستان پراكنده اند و تحقيقات نشان داده است كه هواپيماي سپاه ۲۵متر پايين تر از قله اصابت كرده است و پس از دوتكه شدن، دماغه آن درسوي ديگر كوه منفجرشده است و بال و بدنه آن درسوي ديگر قله سقوط كرده است.

نخستين مانعي كه با گذشت ۷۲ساعت امدادرساني را با اختلال روبروكرده است مه، بوران شديد و سرماي كوهستان سيرچ است. به گونه اي كه با وجود جمع آوري پيكر شهداي اين سانحه هوايي انتقال آن به پايين كوه با مشكل مواجه بود.

اكيپ هاي تجسسي براي پيداكردن جعبه سياه هواپيما واردعمل شده اند اما باتوجه به بارش برف نه تنها هيچ اثري از جعبه سياه به دست نيامده است بلكه باتوجه به پراكندگي مشاهده شده در اجساد و لاشه هواپيما حتي مكان احتمالي براي يافتن جعبه سياه درميان صخره ها تخمين زده نشده است.
باوجود اين تيم ويژه رديابي جعبه سياه با تجهيزات فني قدم به قدم كوهستان را جست وجو مي كند تا با به دست آوردن جعبه سياه آن را دراختيار كارشناسان سوانح هوايي قراردهد.

[URL="[Only registered and activated users can see links]"] ([Only registered and activated users can see links])
قطعه ای باقیمانده از لاشه ایلوشین 76 سپاه در اطراف قله

روابط عمومي لشگر ۴۱ ثارالله اعلام كرد: بخاطر نامناسب بودن شرايط جوي و وزش باد، هلي كوپترها عليرغم گذشت سه روز از سقوط هواپيما در كوهستان سيرچ كرمان، قادر به پرواز در ارتفاعات نيستند.
ابوالحسني مسؤول روابط عمومي اين لشگر گفت: باتوجه به وضعيت بسياربدجوي، پيكرهاي شهداي سانحه همچنان روي ارتفاعات و شيارهاي آن پراكنده اند و انتقال اجساد شهدا از دامنه ارتفاعات به جاده اصلي هنوز امكانپذيرنشده و كار به كندي پيش مي رود.

جست و جو در ارتفاعات سيرچ درحالي ادامه دارد كه برودت هوا و شرايط سخت جوي مانع اصلي در تخليه اجساد است و پس از گذشت چهار روز هنوز عمليات خاتمه نيافته است.

از شامگاه سانحه دهها گروه امداد از ارگانهاي نظامي، انتظامي و امدادرساني با تجهيزات ويژه در كوهستان پوشيده از برف و مه حضور يافته اند تا بتوانند هرچه سريعتر عمليات تخليه اجساد و رديابي جعبه سياه را انجام دهند.
بخشي از بال هواپيماي ساقط شده نيروي هوايي سپاه ساعت ۱۲ و۴۵ دقيقه بامداد پنجشنبه در حوالي تونل شهداد واقع در ارتفاعات جنوب شرقي شهر كرمان پيدا شد.

فرمانده نيروي هوايي سپاه با حضور در كرمان اعلام داشته است كه هواپيماي سانحه ديده ايليوشين يك هواپيماي تاكتيكي ـ ترابري و از ۶ سال پيش در خدمت نيروي هوايي سپاه بوده است.

مه و بوران شديد در ارتفاع ۳۵۰۰ متري كوهستان سيرچ كرمان، روند انتقال پيكر شهداي سانحه هوايي در اين منطقه را در دو روز نخست عمليات كند كرد.
در اين شرايط جوي نامناسب، گروههاي امدادرسان باگذر از صخره هاي صعب العبور توانسته اند ۴۰كيسه حاوي اجساد متلاشي شده قربانيان را به پايين كوهستان انتقال دهند.
به دستور مقام معظم رهبري و رياست جمهوري، گروههاي فني و مهندسي از سوي نيروي هوايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و هواپيمايي كشوري به منطقه سقوط هواپيما در منطقه سيرچ كرمان اعزام شده اند.
استاندار كرمان خاطرنشان كرد: به منظور تسريع در كارها از روز وقوع اين حادثه توسط گروه فني و مهندسي لشگر ۴۱ ثارالله و جهادنصر در كرمان كار احداث چهار كيلومتر راه تا نزديكي ارتفاعات محل سانحه آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

براي تسريع در تخليه اجساد يك جاده ۴كيلومتري تا پاي كوه و قله اي كه محل برخورد هواپيما است احداث شد.
از سويي كارشناسان هوافضاي روسي براي بررسي علت سقوط هواپيما اعلام آمادگي كرده اند و رسانه هاي خارجي نيز به پوشش خبري اين سانحه تلخ پرداخته اند.

دركرمان براي سوگواري قربانيان اين سانحه هوايي كه شهداي غدير لقب گرفته اند، سه روز عزاي عمومي اعلام شد و همه ايرانيان نيز در همدردي با خانواده اين شهدا به سوگ نشستند.

در اقدامات گسترده اي كه صورت گرفته است تنها اسامي ۲۵۹ تن از شهدا شناسايي شده است و هنوز جعبه سياه در تجسس ها به دست نيامده است.
كوهستان سيرچ شاهد حضور مقامات عاليرتبه سپاه پاسداران بود و امداد گران هلال احمر پابه پاي امدادگران سپاهي و بسيجي و كوهنوردان سازمان تربيت بدني به تجسس در كوهستان و ارتفاعات مه گرفته پرداخته اند.

نهایتا" پس از 6 روز تلاش نیروهای امدادی و یگان هلیکوپتری سپاه کلیه اجساد شهدای پرواز غدیر به پایین منتقل میشود.

علت سانحه، کاهش غیر مجاز ارتفاع توسط خدمه و برخورد به قله 12 هزارپایی جفتان واقع در سیرچ اعلام شد.

کپی برداری بدون ذکر نام نویسنده ومنبع مجاز نیست

Behnam
28-06-2012, 11:08
درتاریخ 9مرداد 1363 یک فروند بوئینگ 737خطوط هوایی ایر فرانس قربانی سریال بی پایان هواپیما ربایی شد.این هواپیما که از فرانکفورت به مقصد پاریس پرواز کرده بود توسط سه هواپیما ربا ربوده و به تهران آورده شد.درنهایت و پس از سه روز تلاش کردند که هواپیما را منفجر کنند که ظاهرا ناکام ماندند و فقط یک بمب منفجرشد اما به هیچ یک از 64 سرنشین آن آسیبی وارد نشد.

تصویری از این پرنده در تهران و یکی هواپیما ربایان و در حال صحبت با شخص مذاکره کننده

از: [Only registered and activated users can see links]

03 Aug 1984, Tehran, Iran --- Free hostages board the Air France aircraft especially chartered for their transport. --- Image by © Jacques Langevin/Sygma/Corbis

An Air France boeing 727 airliner stands at Tehran's Mehrabad airport after hijackers blew up the cockpit with explosives, after releasing all their hostages, The aircraft had been hijacked on a flight from Frankfurt to Paris, with the hijackers demanding the release of five prisoners from Paris jails. Tehran, Iran, Aug 1984. ©Topham / The Image Works

Behnam
28-06-2012, 11:18
یک هفته بعد از ربوده شدن 727 ایرفرانس،یک فروند ایرباس A300 ایران ایر که از تهران رهسپار جده عربستان بود ربوده شد.هواپیما ربایان به چاقو و یک بمب قلابی مسلح بودند.هواپیما ابتدا به شیراز رفت سپس در بحرین سوخت گیری کرد وبعد از آن به قاهره رفت.بعداز قاهره هواپیما به دستور هواپیما ربایان به سمت فرانسه پرواز کرد تا آنهادر آنجا تقاضای پناهندگی سیاسی بکنند اما فرانسه اجازه ورود A300به حریم هوایی خود را نداد تا هواپیما به سمت رم تغییرمسیر دهد و در آنجا هواپیما ربایان خود را تسلیم کنند.
یکی از دو هواپیماربا به جرم هواپیما ربایی به 7سال ونیم زندان محکوم شد

تصاویری از این رویداد:

Iran javid
28-06-2012, 21:28
پس گارد پرواز؟ هنوز تشکیل نشده بوده؟

Behnam
30-06-2012, 07:31
درتاریخ 13 آذر 1363 یک فروند ایرباس A300کویت ایرویز که با 161 مسافر از کویت رهسپار کراچی شده بود توسط چهار مرد مسلح عرب ربوده و به تهران آورده شد.خواسته هواپیما ربایان آزادی 17 زندانی که به جرم انجام عملیات تروریستی علیه آمریکا و فرانسه،در کویت زندانی بودند.طی شش روز هواپیما ربایان 153 نفر را آزاد کردند.اما بقیه از جمله دو آمریکایی را کشتند.دولت کویت از پذیرفتن خواسته های هواپیما ربایان خودداری کرد.
درنهایت در تاریخ 18 آذر نیروی های امنیتی ایران وارد هواپیما شدند و هواپیما ربایان را دستگیر کردند.
گفته می شود که هواپیما ربایان از اعضای گروه زیرزمینی و مخفی الدعوه عراق بودند.

تصاویری از این رویداد:

Jimbokhepel
08-07-2012, 23:02
نوشته اصلی توسط EP-IBZ

تصویری از این پرنده در تهران و یکی هواپیما ربایان و در حال صحبت با شخص مذاکره کننده

گزارش تصویری رهایی گروگان ها در شبکه تلوزیونی فرانسه
MEDIAFIRE ([Only registered and activated users can see links])
یا
4shared ([Only registered and activated users can see links])

با توجه به توربوکامندرها و محیط اطراف فکر کنم هواپیما رو به محل فعلی نمایشگاه برده بودند!

با توجه به مدل لباس خانم سمت چپ احتمالا مهماندار همواپیما باید باشند

پ.ن: عزیزانی که فرانسوی بلد هستند لطف می کنند زحمت ترجمه صحبت های این گزارش رو بکشند، من فقط خبر فوری خبر فوری اولش رو فهمیدم(اگه درست گفته باشم)!!!

AMG
09-07-2012, 02:02
با سپاس از Jimbokhepel ([Only registered and activated users can see links]) نازنین برای این رخشاره, اینگونه آغاز میشود:

گویندۀ خبر:

خانمها , آقایان, شب شما خوش.
در ساعت 15:49, بله 15:49 بود که خبری از "آژانس فرانس پرس" سرانجام نگرانیهای 48 ساعت گذشته دربارۀ هواپیماربایی در تهران را بپایان رساند.

امشب همۀ سرنشینان هواپیما آزاد, تندرست ولی خسته هستند و اکنون برای آسایش و خستگی در کردن, در"هتل هیلتون تهران" هستند.

هر 3 هواپیماربا خود را "تسلیم ِ" نیروهای ایرانی کردند و روشن نیست چه آینده ای پیش رو خواهند داشت.

هنوز روشن نیست این سه نفر که بوده اند ولی خودشان دیشب گفته اند که از همان گروه اسلامی هستند که 4 سال پیش تلاش کرد شاپور بختیار را در پاریس بکشند.

فیلیپ غوشو داستان امروز را برایمان تا زمان آزادی ِ سرنشینان بازگو میکند:

فیلیپ:
اکنون ساعت 4 پسین در فرودگاه تهران است.
کابوس برای 46 سرنشینی که هنوز در هواپیمای بوینگ 737 زندانی بودند, بپایان رسیده..... که بنابراین داستان هواپیماربایی 48 ساعت بدرازا کشید.

همه تندرستند و آسیبی ندیده اند.

هواپیما ربایان نخست گذاشتند همۀ "مسافران" و "خدمه" از هواپیما بیرون بیایند.
سپس آنها در هواپیما بمب (از گونۀ پلاستیک منفجره) کار گذاشتند ولی تنها یکی از بمبها که درون "کابین" بود, ترکید.

نمایندگی فرانسه در تهران هم میگوید همۀ سرنشینان تندرستند و آسیبی بکسی نرسید.

سایمون سنتونی , "کنسول" فرانسه در تهران میگوید:

«نخست هواپیماربایان همۀ سرنشینان را از هواپیما پیاده کردند
سپس هواپیمارا بمبگذاری کردند
سپس همگی بیرون هواپیما گرد هم آمدند و قدم میزدند ولی هواپیماربایان نمیگذاشتند کسی دیگر به آنها نزدیک شود....تنها بمبی که در جلوی کابین بود ترکید.
سرانجام هواپیماربایان به خواستۀ نیروهای ایرانی تن دادند و همۀ سرنشینان را آزاد کردند.»

با اینهمه, ساعاتی پیش میزد که خبرهای بسیار ناگواری در راه باشد.

در ساعت 1 پسین, یکی از هواپیماربایان تفنگی را کنار سر یکی از سرنشینان گرفته بود (بمانند "حالت اعدام")

"مقامات" ایرانی به خبرنگاران پروانه داده بودند که از داستان گزارش بگیرد...

هواپیماربایان میخواستند نشان دهند که با کسی شوخی ندارند.

هواپیماربایان گفته بودند که ساعتی یک نفر را خواهند کشت.

یکی از هواپیماربایان که از کاکپیت هواپیما با برج تهران برای چانه زنی در گفتگو بود, به همکارش میگوید که گروگانی که تفنگ به سرش گرفته شده بود را بدرون هواپیما ییرد.

سپس یکی که "مترجمی" میکرد, به هواپیما ربایان میپذیراند که آن سرنشین را نکشند, و خود را "تسلیم" کنند.

آنگاه هواپیماربایان هواپیما را بمبگذاری کرده و سپس همگی با هم (سرنشینان و هواپیماربایان) از 737 ایرفرانس پیاده میشوند که نابودی هواپیمارا تماشا کنند....

ساعت 11 دیشب, هواپیما ربایان پذیرفتند که سرنشینهای خانم را (11 نفر مهماندار و "مسافر") آزاد کنند, ولی پیش از این برای ساعت 07:30 بامداد به "مقامات" فرانسوی "اولتیماتوم" داده بودند.

داستانهای چگونگی برخورد هواپیماربایان, با "تلفن" ببیرون درز کرد...

"گفتگوی تلفنی یکی از مهمانداران":

«هربار که خلبان از پرواز دادن هواپیما سرباز میزد, هواپیماربایی که درون کاکپیت بود همکارش که چاقویی بدست داشت و "مواد منفجره" بخودش بسته بود را برای داد و بیداد کردن روی سرنشینان به کابین میفرستاد که "یکی رو پیدا میکنم که بکشم, یکی رو پیدا میکنم که بکشمش"»

درمانگاه فرودگاه خانمهایی که دچار "شک" شده بودند را بازبینی ِ پزشکی کرد.

همینک شنیدیم که گروگانها به هتلشون رسیده اند و هنوز سخن زیادی با "مقامات" فرانسوی نداشته اند و اکنون "ایزوله" هستند, ولی شاید فردا با هواپیمای ویژه ای به پاریس برگردند...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1- شنیدن سدای بخشهای تلفنی روی رخشاره کمی دشوار بود, تا جایی که تونستم تلاش کردم برگردان بپارسی درست باشه.
2- هواپیما یک فروند بوینگ 228-737 بشناسۀ F-GBYH بوده. (بنپایه: اویشن سیفتی ([Only registered and activated users can see links]))
3- هم جناب براوو-زولو و هم تارنمای اویشن سبفتی خبر از 64 سرنشین دارند, ولی در این گزارش (46+11)=57 نفر..... + 3 هواپیما ربا میشه 60 نفر ! 4 نفر کمه!