PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش زبان انگلیسی(گرامر)

EP-IBZ
09-10-2011, 14:02
دراین پست مطالب آموزشی در زمینه گرامر ارسال خواهد شد.
ابن مطالب طبق سر فصل های زیر هستند:
این سرفصل ها به صورت فصل به فصل مطرح میشن و در ابتدا ممکنه کمی ابتدایی به نظر برسه اما برای شروع من از یک سطح قابل قبول شروع کردم تا بعد از اون کم کم به طرح مباحث تخصصی برسیم:
فصل اول:زمان ها-معلوم و مجهول
فصل دوم:افعال کمکی
فصل سوم:جملات شرطی-ساختار I Wish
فصل چهارم:نقل قول مستقیم و غیر مستقیم
فصل پنجم:شکلing-ومصدری فعل-شکل فعل دوم
فصل ششم:وجه وصفی
فصل هفتم:حروف تعریف و وابسته های پیشرو
فصل هشتم:صفات و قید
فصل نهم:ضمایر و کلماتwh-جملات موصولی
فصل دهم:ربط دهنده ها
فصل یازدهم:دنباله های سوالی
فصل دوازدهم:حروف اضافه-افعال دوقسمتی
فصل سیزدهم:جمله سازی
همونطور که میبینین فصل سیزدهم پررنگ نوشته این قسمت مهمترین بخشی کار آموزشی ماست
این ها سر فصل های بخش گرامر هستند.در مورد واژگان باید عرض کنم که بدلیل گستردگی این مطلب امکان دسته بندی وجود نداره،در مورد اصطلاحات هم بعدا توضیح خواهم داد باز هم ازهمه دوستان دعوت میکنم که با ما همراه باشن

EP-IBZ
10-10-2011, 21:42
خب من با حال ساده شروع میکنم:
ابتدا کاربردهاش رو میگم:
کاربردهای زمان حال ساده:
1)به اعمالی که تکراری هستن و عمدتا از روی عادت انجام میپذیرن مثلا:
He smoksاو سیگارمیکشد(در حقیقت سیگارکشیدن او ازروی عادت و عملی قابل تکرار است)
I go to school every dayمن هر روز به مدرسه میرم(هر روز به مدرسه رفتن عملی است که از روی عادت انجام میشه)
البته مهم نیست که فعل جمله در حال اتفاق افتادن است یا نه به طور مثال وقتی میگیم من به مدرسه میرم دلیل نمیشه که شما الان هم در حال رفتن به مدرسه هستید.برای همین این زمان را همراه با قیود تکرار میارن.قیودی از قبیل:
always-همیشه-never-هرگر-occasionally-گهگاهی-often-اغلب-sometimes-گاهی- usually-معمولا-seldom-به ندرت-rarely-به ندرت-scarcely-بهندرت-at times-گاهی-on Mondaysیا بقیه روز های هفته-once aweek twice a yearو.... .
مثال:
I go to resturant once a weekمن هفته ای یک بار به رستوران میرم
2)برای اشاره به وقایعی که همیشه صادق هستند مثل قوانین علمی:
The earth goes around th sunزمین به دور خورشید می گردد(این یک حقیقت علمی است)
3) میتواند به عملی که برای انجام در زمان آینده برنامه ریزی شده.البته طبق برنامه زمانی مثلا ساعت پرواز توپولوف از فرودگاه مهرآباد(چون فرودی در کار نیست از نوشتن ساعت فرود خود داری میکنیم:shangol:)
The Football match starts at 16.00(برای کاپیتان ای و عشقش به فوتبال)
البته یه نکته خیلی مهمه و اون اینه که از زمان حال ساده نباید برای برنامه ریزی های شخصی استفاده کرد،برای اینگونه موارد از زمان حال استمراری استفاده میشه.مثلا:
we are meeting Ann tomarrow morningاین شکل درست هست اما شکل غلط
We meet Ann tomarrow moriningکه این جمله غلطه
4)بعداز کلمات ربطی مثل:as soon as,until,as,while,whenچنانچه بخوایم به زمان آینده اشاره بکنیم میتونیم از زمان حال ساده استفاده کنیم مثلا:
When it stops raining,we'll go outوقتی که باران بند بیاید(که دراینده بند میاید،)ما بیرون میرویم
دراین مورد از have/has+p.pهم میشه استفاده کرداما استفاده از willاشتباهه
5)برای افعالی که حال استمراری هستند اما شکل استمراری ندارن مثال:
I am loving youخب این جمله اشتباهه و صحیحش میشهI love you
قیودش روهم در کاربرد اول ذکر کردم اما یه نکته:
قید تکرار دو یا چند کلمه ای معمولادر انتهای جمله میان
He goes to school every day
ساختار زمان حال ساده:
در جملات مثبت سوم شخص مفرد(He,She,It)به انتهای فعل یه دونه Sضافه می کنیم.
همینطور اگه بخوایم جمله رو سوالی یا منفی بکنیم از افعال Do,Doesاستفاده می کنیم.مثال منفی:
I do not work
You do not work
He does not work
مثال سوالی:

Do I work?
Do you work?
Does he work?

در نظر داشته باشین که افعال Do و Doesمعمولا در جملات منفی و منفی سوالی به صورت مخفف نوشته میشن.مثلا:

I don't work,he doesn't work
Don't you work?Doesn't she work?

نکته نوشتاری1:دقت داشته باشین افعالی که به ss,sh,x,o,zختم می شوند در سوم شخص مفرد es-می گیرند.

I kiss===>He kisses
I wash===>He washes
I watch===>He watches
I box===>He Boxes
I do ===>He does
I buzz===>He buzzes

نکته نوشتاری2:افعالی که به y-ختم می شوند و قبل از y-یک حرف بی صدا آمده است y-در سوم شخص مفرد به ies-تبدیل می شود.مثال:

I carry===>He carries
I try===>He tries

اما اگر قبل ازy-حرف صدادار بیاد y- عوض نمیشه

I obey===>He Obeys
I say===>He says

مطلب بعدی زمان حال استمراری خواهد بود.
در صورت وجود هر اشکالی دوستان از نوشتن اون اینجا خودداری کنن و در تاپیک پرسش و پاسخ اونو مطرح بکنن.اما اگر نکته مبهمی وجود داره و یا سوالی در ذهنتون هست در همین جا میتونین اونو بپرسین البته اون سوال می بایست در مورد بحثی باشه که یا در حال تدریسه یا تدریس شده.اگه اینطوری نیست به من پیام شخصی بزنین و اونجا سوالتونو بپرسین.

EP-IBZ
11-10-2011, 22:40
با سلام مجدد؛
خب پس ازپایان مبحث حال ساده من تمرین های اونو براتون میذارم:
تمرین اول:
در این تمرین شما باید مشخص کنین که آیا قسمت های مشخص شده صحیح هست یا نه،اگر صحیح نیست،صحیح اون رو بنویسین :

Look!Somebody is climbing that tree over there
Can you hear those people?What do they talk about
Are you believing in God
Look!That man tries to open the door of that car
the moon goes around the earth
What are you thinking about my idea
The government is worried because the number of people without jobs is increasing
I'm usually going to work by car

دوستان دقت داشته باشین که جواب تمام این سولات در متن درس موجوده.اگرم به سوالی برخوردین اونو همینجا مطرح بفرمایین،اما اگر اشکالی در متن به نظرتون اومد در بخش پرسش و پاسخ اونو مطرح بکنین.

EP-IBZ
14-10-2011, 13:22
دوستان خدا بخواد تا شب زمان حال استمراری رو ارسال خواهم کرد اما جواب تمرین شماره1:

1right

2Wrong-are they talking

3wrong-do you believe

4worng-is trying

5right

6wrong-what do you think

7right

8wrong-I usually go

به دوستانی که از طریق پیام خصوصی پاسخ ها رو ارسال کردن پیغامی فرستاده میشه و تمرین شماره 2 رو دریافت میکنن.دوستانی که هنوز ثبت نام نکردن میتونن از طریق پیغام خصوصی نام و شماره تلفشون رو برای من ارسال کنن.

EP-IBZ
14-10-2011, 22:08
دومین مبحثی که می خوام در موردش صحبت کنم مبحث حال استمراری هست.
[Only registered and activated users can see links]
کاربرد های زمان حال استمراری:
1)اگه بخوایم در مورد عملی که همین الان در حال اتفاق افتادن است،صحبت کنیم از این زمان استفاده می کنیم.مثلا:
الان داره بارون میاد Itis rainingnow
2)عملی که حول و حوش زمان حال داره انجام میشه.ولی لزوما نه در زمان صحبت کردن

من در حال کار کرد روی یک هواپیمای مدل هستم I’m working on a model plane

Ali want to go to Duabi,so he is learning Arabic.علی می خواهد برود دبی،برای همین او درحال یاد گیری زبان عربی است

همنونطور که می بینین در این دو جمله از زمان حال استمراری استفاده شده اما این دو عمل در لحظه صحبت کردن اتفاق نیفتادند.

3)اگه می خواین که یه کاری در آینده انجام بدین که از رخ دادن اون قطعی هستین(از عزرائیل فاکتور بگیرین)میتونین از زمان حال استمراری استفاده کنین:

I’m meeting Reza tomorrowمن رضا را فردا ملاقات خواهم کرد.

همینطور که دیدین عمل دیدار با رضا قراره در آینده اتفاق بیفته اما چون از رخ دادن اون مطمئن هستیم از زمان حال استمراری استفاده کردیم.یه مثال به زبان شیرین فارسی میزنم.من هفته پیش بلیط گرفتم و آخر این ماه به تهران می روم.همونطور که میبینین چون ما بلیط گرفتیم(پس رفتنمون قطعیه)از زمان حال استمراری استفاده کردیم.

خوب چون مبحث حال استمراری گستردس (5 بخش مجزا هست)بنده فعلا به همین مقدار یعنی کاربردها و موارد استفاده این زبان اکتفا می کنم و فردا مابقی این زمان رو خواهم نوشت.

اگه سوالی دارین در مورد مطالب مطرح شده دارین همینجا مطرح بفرمایین.

EP-IBZ
17-10-2011, 23:13
بعد از این که یاد گرفتیم که چطور و در چه مواقعی از زمان حال استمراری استفاده کنیم حالا کمی دقیق تر و جزئی تر به این زمان نگاه میکنیم:
در این زمان هم مثل زمان های دیگه چند تا نکته ریز نوشتاری وجود داره که می بایست هنگام نوشتن به اونها دقت کنیم
اول اینکه وقتی که یه فعلی به حرف e ختم میشه و بخوایم به این فعل ingاضافه کنیم حرفe حذف میشه یا اصطلاحا میفته مثال میزنم:

Hate===>Hating

استثناءها:از اونجایی که در هر زبان برای قواعد گرامری استثناءوجود داره در زبان شیرین انگلیسی هم این مسئله هست،یکی دوتا فعل هستند که علی رغم اینکه به حرف eختم میشن اما هنگام اضافه کردنingاین eحذف نمیشه مثلا:

Age-پیر شدن-Dye-رنگ زدن و یکی دوتا فعل دیگه که در فعلا مناسب بحث ما نیستند

یه نکته مهم!!!!
اگه فعلی به eeختم بشه هیچ کدوم از اونها نمیفتن و سرجای خودشون میمونن مثلا:

Agree===>Agreeing

نکته نوشتاری دوم:
شده گاهی اوقات به این مسئله فکر کنید که چرا مثلا Shopرو به همین صورت مینویسیم اما اگه بخوایم ingبهش اضافه باید اون رو به شکل Shoppingبنویسیم؟یعنی حرفpتکرار میشه؟
خب جواب این سوال سادس.اگه در افعال یک بخشی(یادتونه در دوران دبستان معلم میگفت آب چند بخشه ما میگفتیم یه بخشه یا دبستان چند بخشه ما میگفتم د-بس-تان سه بخشه در اینجا هم همینطور Shopیه بخشه.Runیه بخشه و غیره)کلمه به یک حرف بی صدا ختم بشه در حالی که حرف ماقبل حرف بی صدا یه حرف صدادار باشه حرف بی صدا دوبار نوشته میشه.در Shopهمونطور که می بینین کلمه به حرف بی صدای pختم شده اما قبل از Pحرف صدادار Oاومده پس حرف pدوبار نوشته میشه به کلمات زیر نگاه کنین و ببینین حرف آخر کدومشون هنگامingگرفتن تکرار میشه و کدوم تکرار نمیشه:

Hit

Look

Wish

Snow

خب در حقیقت از بین کلمات بالا فقط کلمه اول هست که حرف بی صدای آخرش تکرار میشه و بقیه این اتفاق براشون نمیافته.شاید براتون عجیب باشه که کلمهLookدر حالی به یه حرف بی صدا ختم شده که قبل از اون یه حرف صدا دار هست پس چطور حرف بی صدا تکرار نمیشه؟یاSnowاونم همینطور.اگه کمی به عقب برگردیم متوجه میشین که من گفتم:

اگه در افعال یک بخشی کلمه به یک حرف بی صدا ختم بشه در حالی که حرف ماقبل حرف بی صدا یه حرف صدادار باشه حرف بی صدا دوبار نوشته میشه
بازم دقت کنین که گفتم افعال یک بخشی اما Lookیک بخشی نیست بلکه دو بخشی است ببینینLoo-kفعل Snow(دقت کنین که این کلمههم اسمه و هم فعل و مقصود ما اینجا افعال هستند نه اسامی)هم همینطور.اما گاهی اوقات میشه که به یه فعلی بر میخوریم که علی رغم اینکه دو یا حتی سه بخشیه اما حرف بی صدای بعد از حرف صدادار تکرار شده مثلا ممکنه که به فعل Begin-شروع-نگاه کنین که موقع گرفتنingبه صورت beginningنوشته شده و پیش خودتون فکر کنین که نویسنده حتما اشتباه کرده چون این فعل دو بخشی هست.اما دوستان نه نویسنده اشتباه نوشته نه من خلاف واقعیت چیزی گفتم چون:
در افعال دو یا سه بخشی و حتی بیشتر از اون اگر تکیه روی سیلاب آخر باشه حرف بی صدا تکرار میشه
به این مثال هم دقت بکنین:

Prefer===>Preferring-ترجیح دادن

اما اگه تکیه روی سیلاب یا همون بخش آخر نباشه حرف بی صدا تکرار نمیشه مثلا:

Enter===>Entering-وارد شدن،ورود

Visit===>Visiting-ملاقات کردن

نکته نوشتاری سوم:
اگه بخوایم حرفی روبنویسیم که به Yختم میشه موقع اضافه کردن ingتغییری در کلمه ایجاد نمیشه مثلا:

Carry===>Carrying

Study===>Studying

این مورد رو ازاین جهت یاد آور شدم چون اگه یادتون باشه در مبحث حال ساده اینجور فعل در شرایط خاصی که ذکر شده Yاونها حذف و تبدیل به iesمیشد

Carry===>He Carriesاما در اینجا(زمان حال استمراری)این افعال تغییر پیدا نمیکنن.
خب این نکات نوشتاری زمان حال استمراری مونده یه سری مسائل ریز دیگه که در پست های آتی اونها رو هم ارسال می کنم.اگر هم در مورد این مطلب یا مطالبی که نوشته شدن سوالی دارید همینجا اون رو بنویسین ---اما---اگه سوالی دارین که مربوط به زمان حال ساده یا استمراری نیست(مثلا ربط دهنده ها)یا در نوشته های بنده اشکال علمی مشاهده کردین میتونین از دو طریق با من در میون بذاریم یا اینکه درتاپیک پرسش و پاسخ مطرحش کنید یا از طریق پیام خصوصی اونو بفرستین.یه نکته از این به بعد مطالب رو به رنگ مشکی مینویسم چون احساس میکنم رنگ پیش فرض کمی چشم رو اذیت میکنه
مرسی از نگاه هایی که به ما هدیه دادین.

EP-IBZ
18-10-2011, 16:55
با سلام مجدد؛
این آخرین پارت از مبحث زمان حال استمراری هست و انشالله تا شب این مبحث رو هم می بندیم.اما این بار میخوام در مورد افعالی صحبت کنم که در زمان حال استمراری استفاده نمیشن.این افعال مفهوم حرکت،تغییر و تکاپو روندارن و بیشتر حالت و وضعیتی رو نشون میدن.این افعال رو ما در زبان انگلیسی به 5دسته تقسیم می کنیم که من به تفصیل به شرح هر کدوم خواهم پرداخت.
1)افعال حسی و ربطی:

Hear-شنیدن-See-دیدن-Taste-مزه دادن-Notice-توجه کردن-observe-ملاحظه کردن و توجه کردن-Be-بودن-Look-به نظر رسیدن-Seem-به نظر رسیدن-Appear-به نظر رسیدن-Sound-به نظر رسیدن-

این گونه افعال هیچ گاه ingنمیگیرند مثلاSeeingاشتباه هست.البته ذکر یه نکته ضروری هست و اون اینه که دو فعل LookوSoundزمانی ingنمیگیرن که که به معنای به نظر رسیدن باشند مثلا:

Hey,This place looks goodهی،اینجا خوب به نظر میاد(شکل صحیح)
Hey,This place is looking goodهی،اینجا خوب به نظر میاد(شکل غلط)

اما در مورد Soundحتما می دونین که این کلمه هم فعله هم اسم(باز هم تاکید میکنم که کل مبحث گرامر در مورد افعاله و وقتی من کلمه ای رو مینویسم که هم فعل و هم اسم مقصود فعل هست)معنی دوم این کلمه همون صدا هست.
البته دقت کنین که بعضی افعال هستند که حسی هستن اما به شکل استمراری هم نوشته می شن،مثلا:
Listen-گوش دادن به-look at-نگاه کردن به چیزی-watch-نگاه کردن و... . از این افعال میتونیم در جمله های استمراری استفاده بکنیم مثلا:

She is listening to the news nowاون الان داره به اخبار گوش میده
I am watching the air crash investgtioansمن دارم به برنامه تحقیقات سوانح هوایی نگاه می کنم

2)افعال ابراز احساسات و عواطف:

Like-دوست داشتن-love-دوست داشتن-Hate-تنفر داشتن-Dislike-دوست نداشتن-Preferترجیح دادن-fear-ترسیدن-mind-اهمیت دادن به-respect-احترام-want-خواستن-wish-میل داشتن-desire-میل داشتن

3)افعال مربوط به فعالیت های ذهنی

agree-موافق بودن-believe-باور داشتن-forget-فراموش کردن-know-دانستن-mean-منظور داشتن-realize-فهمیدن-remember-به یاد آوردن-think-عقیده داشتن-suppose-باور داشتن-understank-فهمیدن

4)افعال مالکیت:

have-داشتن-comtain-شامل شدن-consistشامل شدن-belong-متعلق بودن-own-مالک بودن-possess-مالک بودن

5)افعال دیگر:

finish-تمام کردن-depend-وابسته بودن-matter-مهم بودن

فعلا تا اینجاشو داشته باشین من تا شب اگه وقت کردم یه سری نکات ریز ولی مهم در مورد این افعال رو همراه با تمرین های این مبحث می نویسیم.
مرسی از نگاه هایی که به ما هدیه دادین

EP-IBZ
19-10-2011, 14:26
سلام مجدد؛
امیدوارم که مطالب پست قبلی رو یاد گرفته باشین.چون این پست تکمیلی هست و بدون خوندن یاد گرفتن پست قبلیم این پست رو متوجه نمیشین.
بریم سر وقت اصل مطلب:

افعالی رو که من در بالا نوشتم فقط در معانی که نوشته شده ingنمیگیرن و در معانی دیگه ingمیگیرن.در این پست من براتون چند تا مثال میزنم تا کاملا این مبحث رو یاد بگیرین.
1)در مورد فعل be:
این فعل اگر درجمله با معنی عمل کردن یا رفتار کردن به کار گرفته بشه نشانه حال استمراری(ing)میگیره.

You are being so selfish
تو داری خیلی خودخواهانه رفتار می کنی.
You are very selfish
تو خیلی خودخواهی.

2)فعل lookدر معانی نگاه کرد(همراه با at)،جستجو کردن(همراه باfor)،وغیره،فعلsmellدر معنی بوییدن،فعلtasteدر معنی چشیدن،فعل feelدر معنی لمس کردن میتونن ingبگیرن.خودتون مقایسه کنید:

I feel fine
احساس خوبی دارم
He is feeling my arm
او دارد بازوی مرا لمس میکند

در گزینه اول Feelبه معنی احساس نشانه استمراری نمیگیره اما در گزینه دوم که به معنی لمس کردن هست،میگیره

ماری در حال چشیدن غذا هست

در گزینه اولtaste به معنی مزه نشانه استمرار نمیگیره اما در گزینه دوم و معنی چشیدن،میگیره

چرا شیر رو بو میکنی؟

در گزینه اول smell به معنی بو نشانه استمرار نمیگیره ولی در گزینه دوم به معنی بوکردن،میگیره
3)فعلseeدر معنی ملاقات کردن میتونه نشانه استمرار بگیره،مثلا:

I'm seeing the manager tomorrow morning
من فردا صبح قرار است با مدیر ملاقات کنم

4)فعلthink در معنی فکر کردن نشانه استمرار میگیره مقایسه کنید

I think 707s are safe
من عقیده دارم 707 ها ایمن هستند
Turn off that TV I'm thinking
اون تلویزیون رو خاموش کن،دارم فکر میکنم

5)فعل Haveزمانی که با کلمات خاص و اصطلاحات دیگه (have lunch,have bath)دیگه معنی داشتن نمیده برای همین میتونه در اینجور مواقع نشانه استمرار بگیره مقایسه کنین:

Tom is having bath
تام داره حمام میگیره
I have a lot of books
من کتاب های زیادی دارم

6)فعل hearدر معنی خبر دار شدن میتونه نشانه استمرار(Ing)بگیره البته در مواقع خاص

I've been hearing all about your accident
من در این مدت مرتب درباره تصادف تو اخباری شنیدم.

خب به سلامتی مبحث حال استمراری تموم شد فقط در پایان یه نکته:
قید هایی که با زمان حال استمراری هم به کار میرن:
now,at present,at the present time,for the time being,today,this days,this week,....الی آخر.
تا آخر شب (اگه ترافیکی واسم بمونه) تمرین ها رو میفرستم
مرسی از نگاه هایی که به ما هدیه دادین.
مبحث بعدی:گذشته ساده--Simple past tense

F33
19-10-2011, 15:27
[QUOTE=EP-IBZ;338622]سلام مجدد؛

I think 707 are not safe
من عقیده دارم 707 ها ایمن نیستند
[/QUOTE

We think our 707 are safer than the current aircraft!
Best regards

EP-IBZ
19-10-2011, 15:31
[QUOTE=EP-IBZ;338622]سلام مجدد؛

I think 707 are not safe
من عقیده دارم 707 ها ایمن نیستند
[/QUOTE

We think our 707 are safer than the current aircraft!

Best regards

اصلاح شد دوست من.ولی مثال بودها

EP-IBZ
19-10-2011, 18:12
با سلام مجدد؛
تمرین های مبحث زمان حال استمراری رو براتون میذارم،خواهش میکنم به زدن دکمه تشکراکتفا نکنید و پاسخ ها رو از طریق پیام شخصی برام بفرستین.
تمرین شماره 2

example:Please don't make so much noise. I am studynig-study
1Please be quiet.I.......to study-try
2Look......-snow
3Why...... .......at me like that?you-look
4Excuse me,I........for the bus station

تقلب نکنید.ممکنه این سوال ها برای خیلی از شما ساده و شاید خنده دار باشه اما فعلا مخاطب ما افرادی هستند که سطح انگلیسیشون پایینه.

EP-IBZ
28-10-2011, 16:13
با سلام پس از وقفه ای چند روزه دوباره خدمتتون هستم:
این بار طبق برنامه قراره که در مورد زمان گذشته ساده صحبت کنم.زمان گذشته ساده کوتاه مختصر و مفید هست و مطمئنا مهم وصد البته جذابه
خوب ابتدا میپردازیم به کاربرد ها:
سوال:زمان گذشته ساده در چه جاهایی کاربرد داره؟
در حقیقت گذشته ساده در 5 مسئله کاربرد داره که دونه دونه به شرح هر کدوم با مثال می پردازم:
1)عملی که در گذشته انجام شده.(شروعش در گذشته و پایانش هم در گذشتس)
مثلا:

I saw him last week
من او را هفته پیش دیدم
I bought this car in Paris
من این ماشین را در پاریس خریدم

همونطور که واضحه عمل دیدن،و خریدن در گذشته انجام شدن.پس برای این موارد از زمان گذشته ساده استفاده می کنیم.
2)برای بیان عادتی که در زمان گذشته وجود داشته(و در اغلب موارد دیگه وجود نداره)
به طور مثال شما می خوایندر مورد شخصی صحبت کنین که مرده.شخص مورد نظر شما عادت داشت که همیشه یه چتر با خودش همراه داشته باشه برای همین اگر بخوایم به این مسئله اشاره بکنیم باید از گذشته ساده استفاده بکنیم و بگیم:

He always carried an umberellla
او همیشه یک چتر با خود حمل می کرد.

مثال درمورد عادت به نخوردن قهوه در زمان گذشته:

He never drank coffee

3)برای اشاره به عملی که در طول دوره زمانی معینی در گذشته انجام شده و به پایان رسیده،مثلا:

He worked in the company for 2 years
او برای مدت دوسال در شرکت مشغول به کار بود.

نکته:معمولا در این حالت طول زمان پس از حرف اضافه for میاد.همونطور که میبینین 2yearsبعد حرف اضافه forاومده(در مورد حروف اضافه بعدا میخونیم)
4)اگر دو عمل بلافاصله پشت سر هم اتفاق افتاده باشن،جفتشون رو به زمان گذشته میگیم مثلا:

When the teacher entered,we stood up
وقتی معلم آمد ما از جایمان برخواستیم

5)گذشته کاذب:
فعلا نیازی نمیبینم که در مورد این مبحث صحبت کنم چون درک اون در فصل شرطی ها مبحث I wishساده تره.

شکل گذشته فعل+فاعل

سوال:چطور میتونیم شکل گذشته یه فعل رو پیدا کنیم؟
برای یافتن شکل گذشته فعل باید ببینیم که فعل با قاعده اس یا بی قاعده. اگه باقاعدس به انتهای اون edو اگه بی قاعده شکل دوم اون رو مینویسیم.مثلا:

I work===>I worked
I go===>I went

لیست افعال بی قاعده رو از اینجا ([Only registered and activated users can see links]) بگیرین و دقت داشته باشین که هر فعلی که در این لیست نبود با قاعدس و edمیگیره

Love===>Loved
این شکل صحیح هست اما شکل غلط:
Loveed

2)یادتونه در زمان حال استمراری در مورد تکرار حرفی که مابین دوحرف صدادار قرار میگیره چیزهایی گفتم؟یه بار دیگه میگم که یادتون بیاد

شده گاهی اوقات به این مسئله فکر کنید که چرا مثلا Shopرو به همین صورت مینویسیم اما اگه بخوایم ingبهش اضافه باید اون رو به شکل Shoppingبنویسیم؟یعنی حرفpتکرار میشه؟

خب جواب این سوال سادس.اگه در افعال یک بخشی(یادتونه در دوران دبستان معلم میگفت آب چند بخشه ما میگفتیم یه بخشه یا دبستان چند بخشه ما میگفتم د-بس-تان سه بخشه در اینجا هم همینطور Shopیه بخشه.Runیه بخشه و غیره)کلمه به یک حرف بی صدا ختم بشه در حالی که حرف ماقبل حرف بی صدا یه حرف صدادار باشه حرف بی صدا دوبار نوشته میشه.در Shopهمونطور که می بینین کلمه به حرف بی صدای pختم شده اما قبل از Pحرف صدادار Oاومده پس حرف pدوبار نوشته میشه به کلمات زیر نگاه کنین و ببینین حرف آخر کدومشون هنگامingگرفتن تکرار میشه و کدوم تکرار نمیشه:

Hit

Look

Wish

Snow

خب در حقیقت از بین کلمات بالا فقط کلمه اول هست که حرف بی صدای آخرش تکرار میشه و بقیه این اتفاق براشون نمیافته.شاید براتون عجیب باشه که کلمهLookدر حالی به یه حرف بی صدا ختم شده که قبل از اون یه حرف صدا دار هست پس چطور حرف بی صدا تکرار نمیشه؟یاSnowاونم همینطور.اگه کمی به عقب برگردیم متوجه میشین که من گفتم:
نقل قول:
اگه در افعال یک بخشی کلمه به یک حرف بی صدا ختم بشه در حالی که حرف ماقبل حرف بی صدا یه حرف صدادار باشه حرف بی صدا دوبار نوشته میشه

بازم دقت کنین که گفتم افعال یک بخشی اما Lookیک بخشی نیست بلکه دو بخشی است ببینینLoo-kفعل Snow(دقت کنین که این کلمههم اسمه و هم فعل و مقصود ما اینجا افعال هستند نه اسامی)هم همینطور.اما گاهی اوقات میشه که به یه فعلی بر میخوریم که علی رغم اینکه دو یا حتی سه بخشیه اما حرف بی صدای بعد از حرف صدادار تکرار شده مثلا ممکنه که به فعل Begin-شروع-نگاه کنین که موقع گرفتنingبه صورت beginningنوشته شده و پیش خودتون فکر کنین که نویسنده حتما اشتباه کرده چون این فعل دو بخشی هست.اما دوستان نه نویسنده اشتباه نوشته نه من خلاف واقعیت چیزی گفتم چون:
در افعال دو یا سه بخشی و حتی بیشتر از اون اگر تکیه روی سیلاب آخر باشه حرف بی صدا تکرار میشه
به این مثال هم دقت بکنین:

Prefer===>Preferring-ترجیح دادن

اما اگه تکیه روی سیلاب یا همون بخش آخر نباشه حرف بی صدا تکرار نمیشه مثلا:

Enter===>Entering-وارد شدن،ورود

Visit===>Visiting-ملاقات کردن

عین این مسائل در گذشته ساده و اضافه کردنedهم صادقه مثلا:

admit===>admitted
stop===>stopped

3)در افعالی که بهy ختم میشن و قبل از آن حرف بی صدا اومده موقع اضافه شده edحرف yبه iتبدیل میشه

try===>tried
carry===>carried

اما دقت داشته باشین که که اگه قبل yحرف صدا دار اومده yتغییر نمیکنه مثلا:

obey===>obeyed

اما قیودی که در زمان گذشته میتونن با این زمان بیان عبارتند از:

yesterdat-دیروز-last+اسم زمان-اسم زمان+ago-و...