PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مراحل معاینه پزشکی خلبانی

MARARIMA
01-09-2010, 21:44
چگونه در مراحل پزشکی خلبانی موفق شویم ؟

همان طوری که اطلاع دارید برای خلبان شدن سه موضوع بسیار مهم می باشد که به ترتیب ۱- وضعیت مالی ۲- توانایی جسمانی ۳- تصمیم نهایی

همان طوری که دربالا اشاره شد مرحله دوم داشتن توانایی جسمانی طبق قوانین هواپیمایی کشوری می باشد.

فرد پس از مراجعه به باشگاه هوانوردی و خلبانی برای عقد قرارداد نیاز به کارت A.M.C دارد که باشگاه فرد را به منظور چک آپ به طب هوایی در تهران - فرودگاه مهرآباد - کلینیک شماره ۱ گمرک می فرستد.

چه مراحلی در درمانگاه انجام می شود؟

پس از مراجعه به مرکز AMC برنامه ای به شما داده می شود که به عنوان مثال گواهی نامه PPL را بررسی می کنیم : برای دریافت گواهی پزشکی خلبانی PPL فرد باید تمام آزمایشات خون و ادرار - عکس قفسه سینه - نوار قلبی - نوار مغزی - اکو قلب - شنوایی - روانشناسی را با موفقیت پشت سرگذارد.

۱- آزمایشات خون و ادرار: به مدت ۱۲-۹ ساعت قبل از این آزمایشات فرد نباید چیزی بخورد و بیاشامد

۲-عکس قفسه سینه

۳- نوار قلبی: در این قسمت از فرد ۶ حالت نوار قلبی گرفته می شود

۴- نوار مغزی : دستگاهی به بالای سر و گوش فرد متصل می کنند و نواری از آن را چاپ می کنند.

۵- اکو قلب: عکسهای از دریچه های قلب فر گرفته می شود.

۶- شنوایی: فرد در یک اتاقک قرار داده می شود و به گوش وی هدفون و در دستش دکمه ای قرار میدهند تا در زمان شنیدن آن صدا آن دکمه را فشار دهد.

۷- روانشناسی: این بخش یکی از طولانی ترین بخشهای مدیکال می باشد که در مرحله اول از فرد ۷۱ تست روانشناسی گرفته می شود. در مرحله دوم حدود ۱۰ سال اطلاعات عمومی از فرد پرسیده می شود. و بعد ۶ نوع تست هوش از وی گرفته می شود. ( تشابه - شمارش معکوس - مکعب - تغییر کلید جدول - شکل سازی - تشخیص نقاط ناقص ) .

پس از موففقیت در بخشهای بالا فرد به نزد پزشک هوایی دعوت می شود. پزشک هوایی فرد را معاینه کرده و یک تست رنگ از وی می گیرد بعد از صحیح جواب دادن تست رنگ گواهی AMC به فرد داده می شود و فرد می تواند کلاسهای خلبانی را آغاز کند.

توجه

۱- طبق قانون ۱۰/۴/۸۶ بینایی افراد باید در حد ۱۰/۱۰ و بدون استفاده از عینک یا لنز باشد.

۲- دندان پرشده مشکلی برای پرواز ایجاد نمی کند.

۴- آزمایش های گواهینامه CPL و دوره های بالاتر هیچ اختلافی با این آزمایشها ندارد٬ فقط در محدودیت باهم تفاوت دارند

به امید موفقیت تمام علاقه مندان
www.catc-ac.ir

maverick100
02-09-2010, 04:38
ببخشید دوست عزیزم ممنون از مقاله ی خوبتان می شود در مورد قسمت روانشناسی ان بیشتر توضیح دهید ممنونم

CoPilot-Naft
02-09-2010, 11:09
اگه ميشه نمونه اي از تست هوشو را بگين مثلا تغيير كليد جدول-مكعب-شمارش معكوس. ممنون

RezaRazeR
02-09-2010, 11:21
وزن و قد چقدر باید باشه؟:-/

mehdii
02-09-2010, 11:46
توجه

۱- طبق قانون ۱۰/۴/۸۶ بینایی افراد باید در حد ۱۰/۱۰ و بدون استفاده از عینک یا لنز باشد.
www.catc-ac.ir (http://www.catc-ac.ir)

سلام شماره چشم 10.10 باشد يعني چي يعني نبايد مشكلي داشته باشه؟ لطفا اگه كسي ميدونه توضيحي بده با تشكر

RezaRazeR
02-09-2010, 11:50
سلام شماره چشم 10.10 باشد يعني چي يعني نبايد مشكلي داشته باشه؟ لطفا اگه كسي ميدونه توضيحي بده با تشكر

چشم پزشکی که بری مشخص میکنه...باید بتونی E های کوچیک هم ببینی...
بعضی ها هستن 25 صدم یا پنجاه صدم چشمشون ضعیفه...بعضی ها هم شماره چشمشون از 7 و 8 هم رد کرده...
ولی خلبان نباید ضعف بینایی داشته باشه:kite1:

mehdii
02-09-2010, 11:54
چشم پزشکی که بری مشخص میکنه...باید بتونی E های کوچیک هم ببینی...
بعضی ها هستن 25 صدم یا نیم صدم چشمشون ضعیفه...بعضی ها هم شماره چشمشون از 7 و 8 هم رد کرده...
ولی خلبان نباید ضعف بینایی داشته باشه:kite1:
اي دل بسوزي.متاسفانه چشم ما استيكمات عشقي هست ميره بالا مياد پايين ارزوم اينه كه بشه اينو كاريش كرد اما..:-79.:-S:((:((

ATD
02-09-2010, 15:48
- روانشناسی: این بخش یکی از طولانی ترین بخشهای مدیکال می باشد که در مرحله اول از فرد ۷۱ تست روانشناسی گرفته می شود. در مرحله دوم حدود ۱۰ سال اطلاعات عمومی از فرد پرسیده می شود. و بعد ۶ نوع تست هوش از وی گرفته می شود. ( تشابه - شمارش معکوس - مکعب - تغییر کلید جدول - شکل سازی - تشخیص نقاط ناقص ) .

جناب آرام میبخشید این رو میگم اما دو قسمت بالا رو کمی بد توضیح دادید.
فکر کنم دوستان بد متوجه بشند!

ببینید دوستان در رابطه با روانشناسی , این سوالات و مباحث انجام نمیشود مگر اینکه خلاف سلامت شما ثابت شود , که در همان نگاه اول دکتر با صحبت کردن با شما متوجه سلامت روانی فرد میشود , به طور مثال در حین معاینه سوالاتی را میپرسند , از من هم سوالاتی پرسیده شده مانند؛ فرزند چندم خانواده هستی؟ شغل پدر؟ ... و به صورتی که جناب آرام فرمودند یکی از طولانی ترین بخش ها هست و 71 تست و.. اینگونه نیست

در رابطه با چشم و کلا مدیکال در تاپیک های زیادی بحث شد , ببینید چشم در خلبانی بسیار حساس هست
برای اینکه متوجه منظور من بشید چشم هارو تقسیم میکنم .
1- چشم سالم 10/10
2- چشم کمی ضعیف زیر 1 الی 1,5
3- چشم ضعیف 1,5 الی 2 به بالا
(این ها مثال است و حدودا در نظر گرفتم , در تست پزشکی تنها عمق دید شما و دید نزدیک شما و کورنگی تست میشود که خوب در چشمان ضعیف هم با هم متفاوت است)

چشم سالم 10 /10 که خوب از عمق دید خوبی برخوردار هست و موردی ندارد.
چشم های کمی ضعیف اگر بتوانند با عینک عمق دید عالی داشته باشند و توانایی خواندن تابلو و برگه های تست را داشته باشند مشکلی ندارند البته برای این چشم ها ازمایشات چشم پزشکی نیز معمولا انجام میشود.
چشم های ضعیف پس از جراحی لیزر توانایی دید سالم را بدست می آورند و میتوانند در مدیکال قبول شوند.

MARARIMA
02-09-2010, 23:34
وزن و قد چقدر باید باشه؟:-/

Table قد و وزن متناسب با سن شما دارای مقدار حداقل و حد اکثر میباشد.
اسکن میکنم و در اختیار شما قرار میدهم.

EP-IAG
03-09-2010, 00:00
جناب آرام میبخشید این رو میگم اما دو قسمت بالا رو کمی بد توضیح دادید.
فکر کنم دوستان بد متوجه بشند!

ببینید دوستان در رابطه با روانشناسی , این سوالات و مباحث انجام نمیشود مگر اینکه خلاف سلامت شما ثابت شود , که در همان نگاه اول دکتر با صحبت کردن با شما متوجه سلامت روانی فرد میشود , به طور مثال در حین معاینه سوالاتی را میپرسند , از من هم سوالاتی پرسیده شده مانند؛ فرزند چندم خانواده هستی؟ شغل پدر؟ ... و به صورتی که جناب آرام فرمودند یکی از طولانی ترین بخش ها هست و 71 تست و.. اینگونه نیست

در رابطه با چشم و کلا مدیکال در تاپیک های زیادی بحث شد , ببینید چشم در خلبانی بسیار حساس هست
برای اینکه متوجه منظور من بشید چشم هارو تقسیم میکنم .
1- چشم سالم 10/10
2- چشم کمی ضعیف زیر 1 الی 1,5
3- چشم ضعیف 1,5 الی 2 به بالا
(این ها مثال است و حدودا در نظر گرفتم , در تست پزشکی تنها عمق دید شما و دید نزدیک شما و کورنگی تست میشود که خوب در چشمان ضعیف هم با هم متفاوت است)

چشم سالم 10 /10 که خوب از عمق دید خوبی برخوردار هست و موردی ندارد.
چشم های کمی ضعیف اگر بتوانند با عینک عمق دید عالی داشته باشند و توانایی خواندن تابلو و برگه های تست را داشته باشند مشکلی ندارند البته برای این چشم ها ازمایشات چشم پزشکی نیز معمولا انجام میشود.
چشم های ضعیف پس از جراحی لیزر توانایی دید سالم را بدست می آورند و میتوانند در مدیکال قبول شوند.

با تشكر از علي عزيز بابت اطلاعات تكميلي ، فقط يك مورد را مي خواستم ذكر كنم كه ديد عمق با تست دوربيني و نزديك بيني (همون تابلوهاي معمول چشم پزشك ها) انجام ميشه متفاوت است و تست ديد عمق در حال حاضر در معاينات هواپيمائي كشوري انجام نميشه و منظور علي جان هم به احتمال زياد همون تست دوربيني و نزديك بيني بوده.
تست ديد عمق در تست هاي پزشكي بعضي از شركت ها مثل ايران اير انجام ميشه كه تا حدود 2 سال پيش از يك دستگاه مخصوص استفاده مي شد كه داخل آن يك سري جداول ترسيم شده بود و ........ و اخيراً هم ديگه از اين دستگاه استفاده نمي كنند و از دفترچه هاي جديدي كه حاوي تصاوير و اشكال سه بعدي هستند كه به وسيله عينك مخصوص بايد ديده شوند استفاده مي كنند.

maverick100
03-09-2010, 00:41
من شنیده ام برای دید عمقی در دستگاهی قرار میگیری و به چند جسم در آنجا از زاویه های مختلف و با رنگ های مختلف نور تابانده می شود و شما باید تشخیص دهی که کدامیک برجسته تر است
حالا من نمیدانم این درست است یا نه ؟

echo
04-01-2011, 21:29
با سلام خدمت دوستان
راستش قسمت شده که هفته ی آینده برم مدیکال.
منم تو این موضوع تجربه ای ندارم و از دوستان عزیز خواهش میکنم اگر تجربه ای در مورد تستها دارن و یا نکته ای که بدرد بنده بخوره به من بگن.مثلا دوستان گفته بودند که 3 روز قبل از مدیکال باید آب زیاد خورد و مثلا غذای چرب نخورد..یا اینکه من وقتی میرم چه طوری رفتار کنم؟به هر حال اگر از چنین نکاتی دارین ممنون میشم در اختیارم قرار بدین.

vahidpm
04-01-2011, 22:32
راستی دوستان در مورد عمل های جراحی که در گذشته فرد انجام داده و جای بخیه و ... هم موردی دارد یا نه؟ من قبلا شنیده بودم که در تست پزشکی خلبانی، پزشک تمام بدن فرد داوطلب را برای موارد فوق معاینه می کند و اعمال جراحی نظیر آپاندیس و ... می تواند مشکل ساز باشد. آیا این صحت دارد؟

n4v!d
04-01-2011, 22:58
چند سوال از طرف یکی از دوستام:

1- ایا کسی که در حرف زدن مشکل نداشته باشد ولی کمی صدایش کم باشد یعنی مشکل حنجره داشته باشد قبول میشود؟
2- ایا جراحی باز قلب چی پذیرش می شود یا خیر؟

Cessna Caravan
05-01-2011, 04:55
راستی دوستان در مورد عمل های جراحی که در گذشته فرد انجام داده و جای بخیه و ... هم موردی دارد یا نه؟ من قبلا شنیده بودم که در تست پزشکی خلبانی، پزشک تمام بدن فرد داوطلب را برای موارد فوق معاینه می کند و اعمال جراحی نظیر آپاندیس و ... می تواند مشکل ساز باشد. آیا این صحت دارد؟

سلام.
بستگی به عمل جراحی داره.اما آپاندیس رو رد نمی کنند.
اگر دکتر ببینه و بفهمه می فرستند شما رو پیش جراح عمومی یا جراح متخصص تا نظرش رو درباره عمل شما بگه.یعنی بگه موقع پرواز مشکلی ایجاد می کنه یا نه.

Cessna Caravan
05-01-2011, 04:59
چند سوال از طرف یکی از دوستام:

1- ایا کسی که در حرف زدن مشکل نداشته باشد ولی کمی صدایش کم باشد یعنی مشکل حنجره داشته باشد قبول میشود؟
2- ایا جراحی باز قلب چی پذیرش می شود یا خیر؟

1.دکتری که چک می کنه شما رو اگر یکم احساس کنه مشکلی در حرف زدن دارید شما رو می فرستند گفتار درمانی و اونجا مشکلتون معلوم میشه و کلا یه خلبان باید مشکلی تو حرف زدن نداشته باشه.

2.کسی که عمل باز قلب انجام داده باشه مدیکال رد هست !

Cessna Caravan
05-01-2011, 05:04
با سلام خدمت دوستان
راستش قسمت شده که هفته ی آینده برم مدیکال.
منم تو این موضوع تجربه ای ندارم و از دوستان عزیز خواهش میکنم اگر تجربه ای در مورد تستها دارن و یا نکته ای که بدرد بنده بخوره به من بگن.مثلا دوستان گفته بودند که 3 روز قبل از مدیکال باید آب زیاد خورد و مثلا غذای چرب نخورد..یا اینکه من وقتی میرم چه طوری رفتار کنم؟به هر حال اگر از چنین نکاتی دارین ممنون میشم در اختیارم قرار بدین.

چیزی که می تونم بگم این هست وقتی میرید اونجا سعی کنید نرمال باشید و استرس نداشته باشید.
موقع آزمایش خون هم بگید می خواید دراز بکشید و بعد ازتون خون بگیرند(یعنی نشسته خون ندید بهتره).
کلا سعی کنید استرس نداشه باشید.
من نه زیاد آب خوردم و نه اینکه غذا چرب نخوردم.آخرشم قبول شدم.

به نظر من بهترین توصیه این هست که استرس نداشته باشید.همین.

echo
10-01-2011, 23:51
دوستان یه راهنمایی فوری
من تستهای مدیکال رو دادم و تنها جایی که به مشکل خوردم پرولاپس قلب بود .دکتر گفت که پرولاپس خیلی جزئی داری و همه چیز بستگه به نظر پزشک هوایی داره.من هم به پزشکان سازمان هوایی کشوری مراجعه کردم و گفتن مشکلی نیست ولی ممکنه در آینده چون تو پرونده ثبت میشه مشکل بشه واسه استخدام.بعد از این قضیه من به یکی از متخصصان نامی قلب و عروق مراجعه کردم و بعد از معاینات دقیق به من گفتن حتی پرولاس خیلی جزئی هم نداری و از همه نظر اکی هستی.
من چهار شنبه با متخصص طب هوایی وقت دارم حالا به نظر شما من این نتیجه رو بهشون بگم یا نه (چون میترسم اگه بهشون بگم واسم درد سر بشه با توجه به خاطره ی آقای راثی)و کلا چه کار کنم این تشخیص نادرست تو پروندم ثبت نشه.

reza0001
13-04-2015, 20:57
سلام
می خواستم بدونم کجی الت تناسلی مشکلی برای خلبانی جنگنده ایجاد میکنه یا نه ؟

reza0001
16-04-2015, 21:14
سلام اقا من سه تا دندون پر کردن دارم می تونم قبول بشم یا نه ؟
شنیدم که اگه حباب نداشته باشه مشکلی ایجاد نمی کنه درسته یا نه ؟
خواهشا اگه کس اصلاع دقیق داره بهم بگه دارم دیونه میشم:((

zicon
16-04-2015, 22:09
سلام اقا من سه تا دندون پر کردن دارم می تونم قبول بشم یا نه ؟
شنیدم که اگه حباب نداشته باشه مشکلی ایجاد نمی کنه درسته یا نه ؟
خواهشا اگه کس اصلاع دقیق داره بهم بگه دارم دیونه میشم:((

مسافر بری ربطی به دندون نداره !

reza0001
18-04-2015, 10:55
جنگی چی مشکل ایجاد می کنه یا نه ؟

zicon
18-04-2015, 11:02
جنگی چی مشکل ایجاد می کنه یا نه ؟

اونا خودشون بهت میگن که چیکارکنی من دوستم 5 سال پیش 4-5 تا دندون پرکرده و داغون داشت الان خلبان جنگی شده

mojibala
18-04-2015, 13:37
دوستان یه راهنمایی فوری
من تستهای مدیکال رو دادم و تنها جایی که به مشکل خوردم پرولاپس قلب بود .دکتر گفت که پرولاپس خیلی جزئی داری و همه چیز بستگه به نظر پزشک هوایی داره.من هم به پزشکان سازمان هوایی کشوری مراجعه کردم و گفتن مشکلی نیست ولی ممکنه در آینده چون تو پرونده ثبت میشه مشکل بشه واسه استخدام.بعد از این قضیه من به یکی از متخصصان نامی قلب و عروق مراجعه کردم و بعد از معاینات دقیق به من گفتن حتی پرولاس خیلی جزئی هم نداری و از همه نظر اکی هستی.
من چهار شنبه با متخصص طب هوایی وقت دارم حالا به نظر شما من این نتیجه رو بهشون بگم یا نه (چون میترسم اگه بهشون بگم واسم درد سر بشه با توجه به خاطره ی آقای راثی)و کلا چه کار کنم این تشخیص نادرست تو پروندم ثبت نشه.

ددوست عزيز واسه منم اين مشكل پيش اومد در صورتي كه اصلا مشكلي نداشتم، دوستان براي پول بچه هاي عاشق پرواز رو شورايي ميكنند بعدم بدون بررسي قبول ميكنند، به كارتون ادامه بديد و يقين داشته باشيد مشكلي نيست

Sent from my iPad using Tapatalk

sbsman
01-07-2017, 20:48
سلام دوستان من اندکی زیر پوست پشت ساق پام دقیقا پشت ماهیچه پا یه سیاهی های خیلی خفیف وجود داره که بعضی ها میگن از نشانه های واریس هست

میخواستم ببینم احیانا برای مدیکال تجاری به مشکل برمیخورم؟ اصلا این موراد رو چک میکنن؟

EP-HSA
01-07-2017, 21:11
سلام دوستان من اندکی زیر پوست پشت ساق پام دقیقا پشت ماهیچه پا یه سیاهی های خیلی خفیف وجود داره که بعضی ها میگن از نشانه های واریس هست

میخواستم ببینم احیانا برای مدیکال تجاری به مشکل برمیخورم؟ اصلا این موراد رو چک میکنن؟

خير دوست عزيز.

sbsman
01-07-2017, 22:04
خير دوست عزيز.

ممنون که وقت گذاشتید دوست عزیز

سال ها پیش که برای آزمون خلبانی جنگنده ارتش شرکت کردم ماهارو کاملا لخت کردن و اون جاهایی که فکرشو هم نمیشه کرد هم مورد معیانه قرار گرفت ، برای مدیکال کلاس 1 و 2 در این حد سختگیری و لخت شدن کامل جهت بررسی کل بدن وجود داره؟

اون تست پزشکی حتی جای یک خراش کوچک هم برگه ازمایشاتتو میدادن دست که یعنی خداحافظ خوش آمدی...

javahery
23-09-2017, 13:20
سلام
بنده قلبم سمت راستم قرار داره بنظر شما این مورد رو پزشک تایید میکنه یا مشکل محسوب میشه اخه بنده مشکلی ندارم فقط این که قلب بنده در سمت راست بدنم قرار داره