PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : كاپيتان ناصر عابديني

EP-IAG
16-08-2010, 08:41
ديروز داشتم مجلات قديميم رو جابجا مي كردم و يه نگاهي هم به بعضي از اونها مي انداختم كه در اين بين به مصاحبه اي با كاپيتان ناصر عابديني بر خوردم ، هر چند كه اين مصاحبه قديمي است ولي خواندن اين مصاحبه خالي از لطف نيست و اميدوارم كه دوستان بتوانند بيشتر با ايشان آشنا شوند.
كاپيتان عابديني يكي از با تجربه ترين خلبانان هما هستند كه در حال حاضر از اساتيد ارباس A320 هستند ، اين مصاحبه در سال 1380 با ايشان به مناسبت برگزيده شدنشان به عنوان كارشناس برگزيده ملي در جشنواره "شهيد رجائي" انجام شده و از آنجا كه كمي طولاني بود و وقت بنده هم كم ، اين مصاحبه رو طي چند قسمت خدمت دوستان ارائه مي كنم.

http://www.filesara.com/files/06twe16xzfpc37lx4bun_thumb.jpg (http://www.filesara.com/viewer.php?file=06twe16xzfpc37lx4bun.jpg)

كاپيتان ناصر عابديني عنوان كارشناس برگزيده ملي در محور صرفه جويي و كاهش هزينه ها و ضايعات را در جشنواره امسال به خود اختصاص داده است ، به اين بهانه گفت و گويي با وي انجام داده ايم كه از نظرتان مي گذرد :

- مطلع شديم جنابعالي به عنوان كارشناس برگزيده ملي لوح تقديري از رئيس جمهوري دريافت كرديد، لطفاً در اين مورد توضيح دهيد.

-چهار سال پيش براي يك دوره آموزشي مربوط به هواپيماي ايرباس 600-300 به فرانسه اعزام شدم و پس از يكسال به مديريت ناوگان ارباس 600-300 منصوب شدم. در اين مدت مديران ارباس ، ايران اير رو به عنوان يكي از پنج شركت معتبر از نظر ايمني پرواز شناختند و متقاعد شدند 9 دوره آموزشي رايگان براي ما برگزار كنند كه هركدام از اين دوره ها بالغ بر 22هزار دلار هزينه داشت. همچنين در سال گذشته يك دوره آموزشي پيشرفته با استفاده از كامپيوتر برقرار كرديم كه طي آن 40 نفر از خلبانان و كمك خلبانان هما ضمن رعايت بهترين استانداردها موفق به گذراندن اين دوره آموزشي شدند. شايد موارد فوق مرا مفتخر به دريافت اين لوح تقدير كرده است.

ادامه دارد............

EP-IAG
17-08-2010, 20:07
- لطفاً درباره نحوه ورودتان به هما مختصري بگوئيد؟

- در سال 1353 پس از قبولي در امتحانات ورودي هواپيمائي ملي ايران هما به عنوان دانشجوي خلباني وارد هما شدم، پس از گذراندن دوره زبان به يكي از معتبرترين و بهترين مراكز تعليمات خلباني آمريكا(Flight Safety Academy) اعزام شدم و در پايان مدارك خلباني رو اخذ كردم.
پس از بازگشت براي گذراندن دوره كمك خلباني بوئينگ 737 مجدداً به امريكا اعزام شدم . در سن 20 سالگي به عنوان كمك خلبان هواپيماي بوئينگ 737 در هما آغاز به كار كردم و به ترتيب با هواپيما هاي بوئينگ 707 و 747 به عنوان كمك خلبان پرواز كردم. سپس در سال 1360 موفق به در يافت گواهينامه ATPL در هما شدم و به عنوان كاپيتان بوئينگ 737 به كار ادامه دادم، پس از دو سال كاپيتان ارباس 300 و در سال 1374 كاپيتان ارباس 600-300 شدم. در حال حاضر نيز مدير ناوگان و معلم خلبان ارباس 600-300 و 310 هستم.

- به نظر شما ويژگيهاي يك خلبان موفق چيست؟

- پيش از هرنوع آموزش يك خلبان خوب بايد اتكا به نفس داشته باشد و از قدرت تصميم گيري درست و به موقع برخوردار باشد تا در لحظات بحراني بتواند مانع از آن شود كه شرايط اضطراري محيط پرواز از جمله هواي نامناسب و مشكلات فني بر فرآيند كاري او تاثير بگذارد.
خلبان مي بايست ضمن بهره مندي از دانش كافي در زمينه سيستم هاي هواپيما ، هواشناسي و اطلاعات پرواز در هوانوردي ، از توانايي مديريت قوي و اصولي نيز برخوردار باشد ، اين امر ميسر نمي شود مگر با مطالعه به روز و پيوسته.

- چه عواملي در بهره وري بيشتر و استفاده بهينه از موقعيت ها تاثير دارد؟

- به نظر من در هركاري اموزش صحيح ، پيشرفته و كامل موثرترين عامل در افزايش بهره وري است . در خلباني و پرواز مثلي است كه مي گويند :

مي خواهي بداني كه آموزش چقدر گران است؟
يك سانحه امتحان كن!

You Want to Know How much the Training is Expensive?
Try an Accident!

ادامه دارد.....

EP-IAG
21-08-2010, 22:53
- كمي از مشكلات كارتان بگوئيد؟

- از نظر فيزيكي اعضاي بدن يك خلبان به علت تغييرات فشار مكرر در پرواز ، خستگي بيش از حدي را متحمل مي شود.
همچنين به خاطر احتمال زياد خطر در اين شغل نسبت به مشاغل ديگر بر اعصاب و روان خلبان فشار زيادي وارد مي شود كه در مقابل ، خلبانان از مسئولان در زمينه فراهم آوردن يك زندگي راحت براي خود و خانواده شان انتظار دارند. زيرا اگر فكر خلبان مشوش و نگران باشد سلامت پرواز نيز به خطر مي افتد.

- آيا خانواده در پيشرفت شغلي يك خلبان تاثير دارد؟

- زندگي خلبان داراي ويژگي خاصي است ، خلبان به علت پروازهاي طولاني و ماموريتهاي آموزشي ، قسمتي از زندگي خود را خارج از كشور و دور از خانواده مي گذرانند كه بدون شك پيامدهايي به همراه دارد. همسر يك خلبان از يك سو در اين مواقع بايد با تمام مشكلات زندگي به تنهايي روبرو شود و بار زندگي و خانواده را به دوش بكشد و از سوي ديگر برنامه و محيط خانواده را طوري تنظيم نمايد كه خلبان با خاطري آسوده استراحت كند. در اين شرايط فداكاري هاي يك همسر مهربان بيشتر ملموس مي شود.

EP-IAG
04-09-2010, 17:26
اين هم اخرين قسمت مصاحبه كاپيتان عابديني خدمت شما ، اميدوارم كه مفيد واقع شده باشه.

- ماندگار ترين خاطره شما چيست؟

- به نظر من هر پرواز يك خاطره است ، همچنين يك تجربه گرانبها اما در عزيمت آقاي خاتمي رئيس جمهوري محبوب به فرانسه و شهر پاريس ، من خلبان آن پرواز بودم، با وجود هواي بسيار بد و ديد كم ، ما توانستيم بدون هيچ مشكلي در فرودگاه اورلي پاريس فرود آئيم. در صورتي كه گروهي از مقامات فرانسه كه در فرودگاه براي استقبال از رئيس جمهور حضور داشتند ، فكر نمي كردند كه ما بتوانيم در آن شرايط جوي به راحتي به زمين بنشينيم . پس از اقامت رئيس جمهور در پاريس به هنگام عزيمت به تهران ، آقاي خاتمي مستقيماٌ به كابين خلبان تشريف فرما شدند و به من گفتند: قبل از هرچيز مي خواهم به شما بگويم ، در موقع پياده شدن از هواپيما مقامات فرانسوي به من گفتند به شما تبريك مي گوئيم به خاطر اينكه بهترين خلبان هاي دنيا را داريد. اين جمله نه تنها براي من ، بلكه فكر مي كنم براي جامعه خلبانان "هما" يك دنيا ارزش دارد.

ali1025
05-10-2010, 15:38
اگر عكسي از ايشون ميگذاشتيد بسيار عالي مشد و با چهره اين خلبان خوب كشورمان بيشتر اشنا ميشديم

Mehrad
05-10-2010, 17:42
اين هم تصويري از كاپتان ناصر عابديني عزيز كه در حال حاضر معلم تايپ 320 هستند
http://www.irupload.ir/images/ferd1944m9ugtik1qzr.jpg