PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سقوط ايلوشين نيروي هوايي - ورامين /اختصاصي/

ماه
22-09-2009, 09:52
لحظاتي قبل يك فروند هواپيماي نيروي هوايي در اطراف ورامين سقوط كرد.

بالگردهاي نجات به محل سانحه اعزام شدن.

tomcatflight
22-09-2009, 10:02
همین امروز ؟؟!!!!
وضع نیروی هوائی مشکل ساز شده پارسال هم یک سوخو 24 سقوط کرد
نوع هواپیما چی بوده
من تا ساعت 9 پرواز هواپیماها را که داشتن برای رژه تمرین می کردند دیدم

ماه
22-09-2009, 10:14
بنا بر گفته ها و شنيده ها، هواپيماي سانحه ديده ايلوشين 76 بوده.

احتمال F-5 هم هست.

Amir Mahdavi
22-09-2009, 10:19
عدنان؟؟؟؟؟

ماه
22-09-2009, 10:20
نوع هواپيما ايلوشين 76 تاييد شد.

tomcatflight
22-09-2009, 10:22
بنا بر گفته ها و شنيده ها، هواپيماي سانحه ديده ايلوشين 76 بوده.

احتمال F-5 هم هست.

ایلوشین 76 همان عدنان نیست من ساعت 7:45 دیدم از روی باند بلند شد

ماه
22-09-2009, 10:37
در جريان رژه هوايي ارتش؛

يک فروند هواپيماي سوخت رسان حوالي قرچک ورامين سقوط کرد

يک فروند هواپيماي سوخت رسان نيروي هوايي ارتش که جهت رژه نيروهاي مسلح به پرواز در آمده بود حوالي قرچک ورامين سقوط کرد.

به گزارش خبرنگار دفاعي برنا يک فروند هواپيماي سوخت رسان نيروي هوايي ارتش که جهت رژه نيروهاي مسلح به پرواز در آمده بود حوالي قرچک ورامين سقوط کرد. اخبار تکميلي متعاقبا اعلام مي گردد.

ماه
22-09-2009, 10:44
با كمال تاسف هر 5 سرنشين اين هواپيما به شهادت رسيدن.

ماه
22-09-2009, 10:48
ايرنا :

ورامين - يك فروند هواپيما كه گفته ميشود امروز سه شنبه در مراسم روز ارتش درحال انجام مانور نظامي بود، در شهر قرچك سقوط كرد.
اين هواپيما در روستاي ولي آباد شهر قرچك سقوط كرده است.

خبرهاي تكميلي در اين زمينه متعاقبا اعلام خواهد شد.

tomcatflight
22-09-2009, 10:53
من خودم ساعت 7:45 وقتی در ایران خودرو از سرویس پیاده شدم دیدم آواکس عدنان از مهرآباد بلند شد بعد دور زد رفت به سمت شرق پشت سر اونم یدونه فانتوم بلند شد ساعت 8:45 هم یک 747 و 707 و 3 تا میگ 29در حال آرایش گرفتن برای انجام مانور از جلوی کارخانه رد شدند 2تا از اونا میگ 29 جدا از بقیه و یکی از اونها با آرایش سوخت گیری در زیر 707 پرواز می کردند کلا هواپیماهائی که من امروز دیدم به شرح ذیل است
ساعت 7:30 یک سی 130 بلند شد پشت سراون یک 707 و از ساعت 8 به بعد جنگنده ها بلند شدن f-5,f4,su-24 و mig-29 ولی من f-14 ندیدم از روی مهرآباد بلند شه .

ماه
22-09-2009, 11:20
[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

هواپيما در آسمان قرچک ورامين در آسمان منفجر شده / حادثه خارج از منطقه مسکوني رخ داده است .

نماينده مردم ورامين در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: شاهدان عيني فقط انفجار هواپيمايي غول پيکر را در آسمان تاييد کرده اند که در منطقه قرچک ورامين جنوب روستاي ولي آباد سقوط کرده است، از تلفات جاني اين حادثه هيچ اطلاعي در دست نيست، لکن هم اکنون نيروهاي انتظامي، آتش نشاني، اورژانس و.... در صحنه حضور دارند.

سيد حسين نقوي حسيني عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در زمينه سقوط هواپيمايي در منطقه قرچک ورامين اظهار داشت:

حدود ساعت 7 و 45 دقيقه صبح امروز يکي از هواپيماهاي حاضر در رژه نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران، احتمالا با يک هواپيماي کوچک ديگر برخورد کرده که البته هنوز خبر دقيق آن تاييد نشده است.

وي ادامه داد: شاهدان عيني فقط انفجار هواپيمايي غول پيکر را در آسمان تاييد کرده اند که در منطقه قرچک ورامين جنوب روستاي ولي آباد سقوط کرده است.

نقوي حسيني افزود: از تلفات جاني اين حادثه هيچ اطلاعي در دست نيست، لکن هم اکنون نيروهاي انتظامي، آتش نشاني، اورژانس و.... در صحنه حضور دارند.

وي تاکيد کرد: اين حادثه در منطقه مسکوني رخ نداده است.

aeroreza
22-09-2009, 11:24
یعنی احتمال برخورد با هواپیمای نظامی وجود دارد؟ F5 که جناب ماه ابتدا به آن اشاره کردند ممکنه اون باشه؟

sokuteasemuni
22-09-2009, 11:49
به گفته ي بچه هاي عكاس ، هواپيماي مذكور ، همون سيمرغ يا عدنان سابق بوده و يه ميگ-29 هم پس از فرود دچار آتش سوزي در موتور شده.

ICAO
22-09-2009, 11:53
هواپیما آواکس ایلوشین نیروی هوایی بوده است ...

تعداد سرنشینان 8 نفر که همگی فوت کرده اند دو نفر از پیشکسوتان این تایپ در پرواز بوده اند ( سرخلبان صمد اکبر پور ( فرزند ایشان در شرکت هواپیمایی آسمان در شرف کمک خلبانی F100 می باشد) مهندس پرواز فروزنده )

هواپیمای C130 پشت سر این هواپیما دود در بال راست را مشاهده و گزارش کرده که هواپیما پس از افتادن در Bank راست سقوط نموده است .

احتمال هرگونه برخورد با هواپیمای دیگر منتفی و نقص فنی محتمل ترین گزینه است . روحشان شاد .

sajjad_sd2000
22-09-2009, 12:01
دوست نداشتم اولین پستم در سایت با قالب جدید این باشه ولی افسوس .... . باز هم از دست دادن تعدادی دیگر از عزیزانمان . امیدوارم این خبر صحت نداشته باشه ولی ظاهرا دو فروند هواپیما با هم برخورد داشته اند عدنان و اف 5 . خدا کنه این شایعه صحت نداشته باشه

ICAO
22-09-2009, 12:12
نوع هواپيما ايلوشين 76 تاييد شد.

3 نفر از 7 سرنشين با چتر بيرون پريدن.

هواپیما آواکس ایلوشین نیروی هوایی بوده است ... تعداد سرنشینان 8 نفر که همگی فوت کرده اند دو نفر از پیشکسوتان این تایپ در پرواز بوده اند ( سرخلبان صمد اکبر پور ( فرزند ایشان در شرکت هواپیمایی آسمان در شرف کمک خلبانی F100 می باشد) مهندس پرواز فروزنده ) هواپیمای C130 پشت سر این هواپیما دود در بال راست را مشاهده و گزارش کرده که هواپیما پس از افتادن در Bank راست سقوط نموده است . احتمال هرگونه برخورد با هواپیمای دیگر منتفی و نقص فنی محتمل ترین گزینه است . روحشان شاد .

airbus007
22-09-2009, 12:18
بسم رب الشهدا

خبر تاسف برانگیز باعث ناراحتی شدید همه ما علاقه مندان به هوانوردی و فرزندان این کشور در نیروی هوایی شد.

اگر انطور که گفته میشه هواپیما اواکس نیروی هوایی بوده باعث ناراحتی نیست. چون اواکس ایران هواپیمایی سمبلیک بود و علی رغم گران بودن اواکس در دنیا این هواپیما خسارت مالی رو متوجه کشور نمی کرد. منتها خسارتی که دیده میشه از دست دادن عزیزانی متخصص در بدنه نیروی هوایی هست.

روحشون شاد و غرین رحمت باد.

ماه
22-09-2009, 12:22
چكيده اخبار و پستهاي ارسالي كاربران محترم :

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

هواپيما در آسمان قرچک ورامين در آسمان منفجر شده / حادثه خارج از منطقه مسکوني رخ داده است .

نماينده مردم ورامين در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: شاهدان عيني فقط انفجار هواپيمايي غول پيکر را در آسمان تاييد کرده اند که در منطقه قرچک ورامين جنوب روستاي ولي آباد سقوط کرده است، از تلفات جاني اين حادثه هيچ اطلاعي در دست نيست، لکن هم اکنون نيروهاي انتظامي، آتش نشاني، اورژانس و.... در صحنه حضور دارند.

سيد حسين نقوي حسيني عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در زمينه سقوط هواپيمايي در منطقه قرچک ورامين اظهار داشت:

حدود ساعت 7 و 45 دقيقه صبح امروز يکي از هواپيماهاي حاضر در رژه نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران، احتمالا با يک هواپيماي کوچک ديگر برخورد کرده که البته هنوز خبر دقيق آن تاييد نشده است.

وي ادامه داد: شاهدان عيني فقط انفجار هواپيمايي غول پيکر را در آسمان تاييد کرده اند که در منطقه قرچک ورامين جنوب روستاي ولي آباد سقوط کرده است.

نقوي حسيني افزود: از تلفات جاني اين حادثه هيچ اطلاعي در دست نيست، لکن هم اکنون نيروهاي انتظامي، آتش نشاني، اورژانس و.... در صحنه حضور دارند.

هواپیما آواکس ایلوشین نیروی هوایی بوده است ...

تعداد سرنشینان 8 نفر که همگی فوت کرده اند دو نفر از پیشکسوتان این تایپ در پرواز بوده اند ( سرخلبان صمد اکبر پور ( فرزند ایشان در شرکت هواپیمایی آسمان در شرف کمک خلبانی F100 می باشد) مهندس پرواز فروزنده.
هواپیمای C130 پشت سر این هواپیما دود در بال راست را مشاهده و گزارش کرده که هواپیما پس از افتادن در Bank راست سقوط نموده است .

احتمال هرگونه برخورد با هواپیمای دیگر منتفی و نقص فنی محتمل ترین گزینه است . روحشان شاد .

شهادت 7 نفر تاييد شده است.

berkut
22-09-2009, 12:40
بعضی موارد رو نباید عنوان کرد ولی وقتی همچین اتفاقاتی می افته دیگه نگفتن جایز نیست . امروز یکی از دوستهای منم توی این پرواز بوده .:(
چند وقته که مسئولین نیروی هوایی توی فکر بازنشسته کردن موقتی این هواپیماها بعلت کمبود خلیان این تایپ و نداشتن قطعات حساس هستند . (آمارش رو نباید بگم ولی میدونم چند نفر هستند)
هواپیماهای خوبی هستن ولی از نظر تامین خلبان اونا دچار مشکل هستیم کسی از بچه های خلیان راضی به پریدن با اونا نیستن . توی دهه گذشته هم فقط یه گروه خلبان بودن که اونا هم انحصاری کرده بودن .
این که افتاد ، اما بیایم دعا کنیم بیشتر از این مسئولین ما در حق نیروی هوایی همیشه قهرمان ظلم نکنن و اجازه خرید هواپیماهای جدید رو بدن .

mohammadATR
22-09-2009, 12:42
آقا ما تا 12:40 تو میدون فتح بودیم میگم چرا آواکس نیومد همه اومدن برای landing ولی ایلیوشین 76 نیومد بعد رو فرکانس اپروچ شنیدم که از سه تا بالگرد دو تا از اونها رفتن منطقه ورامین بعد ازشون پرسید برا چی رفتید اون منطقه گفت برای عملیات search and rescue میگم چرا!

ماه
22-09-2009, 12:43
([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

([Only registered and activated users can see links])

لحظه ورود عدنان به مهرآباد - شهريور 88

عكاس : جناب حيدري

shifter
22-09-2009, 12:49
([Only registered and activated users can see links])[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

لحظه ورود عدنان به مهرآباد - شهريور 88

عكاس : جناب حيدري
متشكرم استاد ماه از خبر رساني سريع شما!!
چند روز پيش اين هواپيما سالم بود...اما الان حتما تيكه تيكه شده اش تو ورامين هست...
خدا هموطنان عزيز و بيگناهمون رو بيامرزه...

PinPin
22-09-2009, 12:54
خدا به بازماندگان صبر بده.
خدا رو شکر که دو روز پیش این هواپیمای نحس رو دیدیدم و ارزوش به دلمون نموند!
امروز واقعا متعجب بودیم که چرا این هواپیما در رژه شرکت نداشت...چند ساعت بعد که در اسمان ری بودیم خبر سقوط یک جنگنده به ما گفته شد و بالگرد امداد هم در حال گشتزنی بودند.
واقعا متاسفم....طبل تو خالی بالاخره ترکید!

AMG
22-09-2009, 12:54
بارهم غمی دیگر و ازدست دادن دلاورمردان این مرزوبوم....
خدا بیامرزدشان و به بازماندگانشان شکیبایی بده.:(

ماه
22-09-2009, 13:42
ظاهرا" هواپيماي ايلوشين بهمراه چند فروند تانكر و جنگنده به سمت جايگاه در حركت بودن و 3 دقيقه تا موقعيت اصلي فاصله داشتن.

باز هم جاي شكرش باقيست !

Khashayar
22-09-2009, 14:16
سلام ...

همیشه یکی از آرزوهام این بود که بتونم سیمرغ رو از نزدیک ببینم . روز عید فطر در میدون فتح بالاخره دیدمش که از تمرین برگشت و در مهرآباد فرود اومد . درست از مقابلم با ارتفاع کم رد شد و 2 تا عکس هم ازش گرفتم .

همین الان از سر کار برگشتم . گفتم ببینم چه خبره . اومد روی سایت که ... این خیر رو خوندم ...

نمیدونم چی باید بگم ...
خدا رفتگان این سانحه رو رحمت کنه و به خانوادهاشون صبر بده ...

ای کاش رژه امروز هم لغو میشد ... کاش باز هم دید افت میکرد ... کاش هوا بارونی میشد ... کاش از آسمون سنگ میبارید !!!

متاسفم ...

HOOMAN FONIX
22-09-2009, 14:28
سلام.
من لحظهء سقوطش رو دیدم..

اول آنتن بشقابی جدا شد بعد هواپیما به دو نیم شده و با حالتی شبیه اسپین سقوط کرد.توی آسمان منفجر نشد.بلکه بعد از برخورد به زمین به شدت منفجر شد.

به طوری که دود و صدای انفجار از فاصله 7 کیلومتری کاملا مشخص بود .صحنه متلاشی شدن و انفجار مهیبش بسیار دردناک و دلخراش بود.

تا کی باید این آشغالهای روسی جان بهترین فرزندان ایران رو بگیرند..؟؟

تسلیت.

berkut
22-09-2009, 14:29
همین الان یکی از دوستان من که توی بیمارستان نهاجا کار میکنه گفت که 2 خلبان که اجکت کرده بودن با پاهای شکسته به بیمارستان آوردن .
احتمال اینکه با هوایپمای جنگنده برخورد کرده باشه هست .
منتظر خبرهای تکمیلی هستم که دوستانم از طرف بازرسی نهاجا رفتن برای بررسی سانحه

WhiteSwan
22-09-2009, 14:31
ز افسون جهان ، سيمرغ دانست كه جز آتش بگرد آشيان نيست

از صبح تا حالا دارم تو این تاپیک می گردم به امید اینکه یکی بیاد و این خبرو تکذیب کنه!
این تابستون جهنمی روز آخرش هم قربانی گرفت...
متاسفم، برای همه اونهایی که عزیزی رو از دست دادن... تسلیت میگم به خانواده کروی پرواز؛ به خودمون که دیگه سیمرغ رو نمی بینیم..

ماه
22-09-2009, 14:37
تيم نجات كه از بالا وضعيت محل سانحه رو گزارش كرده ، اعلام نموده كه چترهاي نجات در محل سانحه رويت شدن.

اما بعدا" در اين خصوص چيزي گفته نشد و شهادت تمامي سرنشينان ايلوشين تاييد شد.

درصورتيكه دوستان در پست بالايي اعلام كردن كه 2 نفر خلبان مجروح به بيمارستان منتقل شدن.

اين 2 نفر خلبان ممكنه مربوط به سانحه ديگه اي باشه و يا با سانحه ايلوشين مرتبط باشه مثلا" برخود جنگنده با ايلوشين سانحه ديده.

منتظر اطلاعيه هاي نيروي هوايي هستيم.

mohammadATR
22-09-2009, 14:38
تا لحظاتی پیش بالگرد های امداد و نجات و نیروی هوایی در منطقه حضور داشتند که به علت ترافیک شدید اپروچ بخصوص پرواز های Arrival دیگه صدای اپروچ مهرآباد درومد!
مجددآ تسلیت. تا کی هواپیمای روسی!

aeroreza
22-09-2009, 14:45
تيم نجات كه از بالا وضعيت محل سانحه رو گزارش كرده ، اعلام نموده كه چترهاي نجات در محل سانحه رويت شدن.

اما بعدا" در اين خصوص چيزي گفته نشد و شهادت تمامي سرنشينان ايلوشين تاييد شد.

درصورتيكه دوستان در پست بالايي اعلام كردن كه 2 نفر خلبان مجروح به بيمارستان منتقل شدن.

اين 2 نفر خلبان ممكنه مربوط به سانحه ديگه اي باشه و يا با سانحه ايلوشين مرتبط باشه مثلا" برخود جنگنده با ايلوشين سانحه ديده.

منتظر اطلاعيه هاي نيروي هوايي هستيم.

پس مطمئنا ردپای یک هواپیمای جنگنده بوده درسته؟ چون ایلیوشین 76 که برای خلبانانش چتر و سیستم اجکت نداره.

AJI 01
22-09-2009, 14:52
خبر 14 در آخرین خبرش قبل از خداحافظی تصویر کوتاهی از محل سانحه را نشان داد

HOOMAN FONIX
22-09-2009, 14:54
تا 40 دقیقه بعد از سانحه که سعی داشتم خودمو به محل سقوط برسونم هیچ خبری از بالگرد نبود در حالی که محل سقوط به وسیله یک فانتوم که تو همون دقایق اولیه سانحه دور زد مشخص شده بود... بعدش یک فروند بل 205 نروی انتظامی اومد.. بعد یک 205 آتش نشانی.. خودروهای آتش نشانی وقتی به سمت محل حادثه میرفتن که دیگه دودی در اون محل دیده نمی شد.. حدود ساعت 1:20 هم یک میل 8 اومد.. به محل سقوط هم نذاشتن بریم...نحوهء پوشش خبری رو هم که از صدا و سیما میبینید..!!

sroasha
22-09-2009, 15:37
[Only registered and activated users can see links]

pas ye negahi be in link bendazid ...

Mahmood Mokhtari
22-09-2009, 16:17
پس مطمئنا ردپای یک هواپیمای جنگنده بوده درسته؟ چون ایلیوشین 76 که برای خلبانانش چتر و سیستم اجکت نداره.

با سلام
در هواپیماهای ترابری ( چتربازی و بارریزی ) لود مسترها چتر نجات دارند.

این ضایعه تاسف بار و جگر سوز را به همه هموطنان عزیز تسلیت عرض میکنم.
ساعت 1000 وقتی از واقعه مطلع شدم حیران مانده بودم.
با اینترنت دسترسی نداشتم.
به تامکتر معزز در ساعت 1030 اعلام کردم.
تصاویری از محل سانحه دارم تا ببینم چه میشود.
با احترام

sokuteasemuni
22-09-2009, 16:23
نيروي هوايي ارتش:
سقوط هواپيما در ورامين ارتباطي با رژه هوايي امروز نداشته است
خبرگزاري فارس: سقوط يك فروند هواپيما در حين آموزش در قرچك ورامين ارتباطي با رژه هوايي نداشته است.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي نيروي هوايي ارتش، همزمان با بيست و نهمين سالگرد گراميداشت هفته دفاع مقدس، رژه نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران برگزار شد و رژه هوايي نيز كه در نوع خود كم نظير ميباشد باموفقيت كامل پايان پذيرفت.
در مراسم رژه كه با حضور رياست جمهوري اسلامي ايران، رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح، فرماندهان عاليرتبه نيروهاي مسلح و يگانهاي نمونه در ضلع شمالي حرم مطهر حضرت امام خميني (ره) برگزار شد، دهها فروند جنگنده بمبافكن نيروي هوايي ارتش با نمايشهاي تحسينبرانگيز برشكوه وعظمت آن افزودند.
اين گزارش با اشاره به سقوط يك فروند هواپيماي آموزشي در حوالي تهران، ميافزايد: سقوط يك فروند هواپيما در حين آموزش در قرچك ورامين ارتباطي با رژه هوايي نداشته است.
==================

!!!!
=================
مهر هم همين خبر رو رفته :

m.h.aryan
22-09-2009, 16:49
به نام خدا
بلند آسمان جایگاه تمام شهدای والامقام ایران زمین
باز هم یک حادثه تلخ هوایی در روزی که هزاران یا شاید میلیونها نفر آرزوی این رو داشتند تا دوباره شاهد رژه باشکوه نیروی هوایی ارتش باشند....ولی افسوس که این شادی چندان دوام نیاورد و باز هم خبر تلخ یک حادثه هوایی شادی را از چهره تمام مشتاقان پاک نمود و غم اندوه رو دوباره در چهره ها و دلها جا داد درست روزی که انتظار این رو می کشیدیم تا وقتی صفحه اول سایت ها یا خبر گذاری هارو نگاه می کنیم تا شاهد خبر های خوش و غرور آفرین باشیم باز هم باید شاهد اخبار تلخ بخصوص صنعت هوانوردی باشیم.

از خداوند منان خواستارم تا روح این عزیزان رو مورد رحمت خودش قرار بده و جایگاه آنها در کنار سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله(ع) و شهدای والا مقام باشد و با عرض تسلیت به خانواده های محترم این عزیزان و ارتش مقتدر جمهوری اسلامی از خداوند بزرگ طلب صبر را برای بازماندگان خواستارم
روحشان شاد و یادشان گرامی باد

tomcatflight
22-09-2009, 16:51
من هم این ضایعه تاسف بار را به همه جامعه هوائی ایران تسلیت می گویم متاسفانه من نتونستم در طول روز پیغامهای شمادوستان رو مطالعه کنم چون به شدت مشغول کار بودم شاید به غیر از اون دوستمون در لحظه سقوط این هواپیما رو دید من یکی از آخرین نفراتی باشم که این هواپیما را قبل از سقوط سالم و در حالی که داشت به آسمان پر می کشید و به سمت مقصد ابدی خود می رفت دیدم از این بابت واقعا متاسفام

Silent Eagle
22-09-2009, 17:09
من نمی فهمم اگر به رژه ربط نداشته پس به چی ربط داشته؟؟؟این هواپیما یک سال تو شیراز بوده و یکدفه اتفاقی به تهران اومده؟؟؟اها این همه راه اومده اموزش بده و سقوط کنه

Ali Heydari
22-09-2009, 17:30
طبق آخرین اخبار رسیده این پرنده مربوط به نیروی هوایی نبوده .اسم آن عدنان هست و مربوط به کشور دوست و برادر عراق.
این پرنده از چند روز پیش و فقط به قصد آموزش به تهران آمده بود.

سقوط يك فروند هواپيما در حين آموزش در قرچك ورامين ارتباطي با رژه هوايي نداشته است.

دقیقا درست فرمودند.
اگر برای شرکت در رژه اومده پس قرچک چیکار می کرده؟؟

رژه هوايي نيز كه در نوع خود كم نظير ميباشد باموفقيت كامل پايان پذيرفت.

شکسته نفسی می فرمایید.
این رژه در نوع خود بی نظیر بود.
مثل همه رژه های دیگه ای که تو این چند سال برگزار شده بود.
مثل 29 فروردین که رژه هوایی به علت نا مساعد بودن شرایط جوی لغو شد.
مثل رژه پارسال که یک سوخو 24 رو از دست دادیم.
این هواپیما هم برای آموزش آمده بود.
این پرنده چرا برای آموزش تهران رو انتخاب کرده؟؟
این پرنده به همراه 304 و 103 و 316 و107 صبح امروز تهران رو برای همیشه ترک کرد.
در میانه راه وقتی متوجه میشه قصد4 پرنده دیگه شرکت در رژه هست از آنها جدا شده و برای آموزش بیشتر خلبان و هواپیما راهی ورامین شده.
در میانه راه هم بی خود و بی جهت سقوط می کنه.
شاید شیئی از موتور 1 خورده به 4.
این حادثه هم در سکوت خبری محو شد.
باز جای شکرش باقیه کل قضیه رو تکذیب نکردند.

WhiteSwan
22-09-2009, 17:57
به قول یه دوستی...

دلم می خواد سرمو بکوبم به دیوار!

آخه چرا؟! چرا اینقدر راحت میشه خون 7 نفر رو که برای می خواستن برای کشورشون افتخار آفرینی کنند نادیده گرفت؟!

واقعاً متاسفم

Mahmood Mokhtari
22-09-2009, 19:16
بسم رب الشهدا

خبر تاسف برانگیز باعث ناراحتی شدید همه ما علاقه مندان به هوانوردی و فرزندان این کشور در نیروی هوایی شد.

اگر انطور که گفته میشه هواپیما اواکس نیروی هوایی بوده باعث ناراحتی نیست. چون اواکس ایران هواپیمایی سمبلیک بود و علی رغم گران بودن اواکس در دنیا این هواپیما خسارت مالی رو متوجه کشور نمی کرد. منتها خسارتی که دیده میشه از دست دادن عزیزانی متخصص در بدنه نیروی هوایی هست.

روحشون شاد و غرین رحمت باد.

با سلام
دوست گرامی اینطور نیست.
سال قبل و امسال با هزاران مشکلات , کلی تجهیزات الکترونیکی گران قیمت و نایاب برای این آواکس تهیه و نصب شده بود که همه اش دود شد و رفت آسمان.
با احترام

sanmarco
22-09-2009, 19:24
این عکس مربوط به رژه 29 فروردین سال 87

بلاخره مشخص شد دقیقا چه اتفاقی برای این هواپیما افتاده؟!

airbus007
22-09-2009, 19:40
با سلام
دوست گرامی اینطور نیست.
سال قبل و امسال با هزاران مشکلات , کلی تجهیزات الکترونیکی گران قیمت و نایاب برای این آواکس تهیه و نصب شده بود که همه اش دود شد و رفت آسمان.
با احترام

سلام جناب مختاری عزیزم.

ما اطلاع دقیق داریم از سالها پیش مدتی (سپاه!) روی این هواپیمال کار می کرد (در کرمان!) و اینکه برنامه برای عملیاتی کردن این هواپیما وجود داشت. به خصوص اینکه در فرماندهی نیرو تصمیم گرفته شده بود. برای همین هم احتمالا این هواپیما پارسال بالاخره به عموم نشان داده شد
اما تا جایی که اطلاع داریم این هواپیما هرگز نتونسته بود حداقل امادگی رو برای عملیاتی شدن به دست بیاره و اگر شما اطلاع دارید قطعات گرانبها برای این هواپیما خریداری شده مسلما این قطعات بسیار جزئی بوده.

اگر بدبین نباشیم این هواپیما هرگز نمی تونست عملیاتی باشه( البته در نقش آواکس) و گرنه که می تونست یک ایلوشین عملیاتی باشه.

با این حال اگه اطلاعات بیشتری در این باره دارید مارو بی نصیب نگذارید.

Behrang
22-09-2009, 19:41
احتمالا هواپیما رفته بوده قرچک هندونه و طالبی بخره برداره ببره شیراز . وگرنه دلیلی نداشته تو رژه شرکت کنه .

خود خبر سانحه یک طرف ، این جور تکذیبیه ها هم یک طرف .

از قدیم گفتن ، درونمون خودمون رو میسوزونه ، بیرونمون مردم رو

من هم تسلیت میگم این فاجعه رو .الان دقیقا محل پارک این چند روز این هواپیما جلوی روم اه . و کاملا جاش خالیه

Behrang
22-09-2009, 19:52
صحبت از سقوط یک صاعقه هم هست . فکر میکنم اشتباه خبرگزاری ها باشه .

sky_destroyer
22-09-2009, 19:56
با سلام و تسلیت در این حادثه غم بار
باز جمعی از فرزندان رشید وطن قربانی حوادثی شدن که از آنها میشد جلوگیری کرد،باز هم خدارا شکر می کنیم این هواپیما بروی منطقه مسکونی سقوط نکرده البته هنوز اینهم مشخص نیست . واقعا کمرنگ جلوه دادن اینگونه سوانح در اخبار نامردی در حق ملت و آن برزگ مردان است که در این راه به شهادت رسیدند
فرودگاه بسته بوده فضای اطراف تهران فقط به رژه اختصاص داده شده بود چگونه و با چه مجوزی این هواپیما آموزش می داده . از چک پوینت ورامین به کجا میخواسته بره؟
از شیراز چرا 2 روز پیش اومده ؟ باور کنید یکم شفاف سازی برای هیچ کس ضرر نداره راستگویی بد نیست . بازم خدا رو شکر فرودگاه بسته بوده و گرنه الان باید شاهد حوادث عظیم تر و فجیع تر بودیم بازم خدا رو شکر همین قدر این مسئله رو قبول دارن که اگر پرواز ها برقرار باشه معلوم نیست چی بشه ...
دوستان اجازه ندید این مسایل عادی جلوه داده بشه
آواکس ایرانی اینطور بشه دیگه از کل نیرو باید قطع امید کرد مثل این هستش که در یک جنگ اولین نفر فرمانده نظامی خود به خود کشته بشه و کل نیرو ها بدون دستور مناسب در آن کارزار عملیات کور انجام بدن .

:(

Amir Mahdavi
22-09-2009, 20:03
ایمان عزیز و دوست داشتنی این ضایعه ی تاسف بار بر تو و خانواده ارجمندت و تمام عقابان تیزپرواز پایگاه هفتم و ایران تسلیت،
و شهادت آن بزرگ مرد آسمان هفتم مبارک باد. به حق که دوری آن بزرگوار برای ما و پایگاه هفتم بسی دشوار و ناگوار خواهد بود،
چه آن مرد بزرگوار نه تنها پدر تو،که بحق پدر پایگاه هفتم بود.
یادش گرامی و جاودانه، و راهش پر رهرو باد.

HOOMAN FONIX
22-09-2009, 20:35
فقط می تونم بگم متاسفم..هواپیمای آموزشی..!!؟؟؟
مثل اینکه دروغ تو این مملکت نهادینه شده..!! ما که دیگه همه چی رو دیدیم که..!!
بعد از عبور su-24 ها یه تانکر 707 به همراه یه F-14 یه MIG-29 و یه SU-24 رد شد پشت سرش یه 747 با یه فانتوم و یه F-5 و بعد از اون سیمرغ بود اما انگار سیمرغ عقب مونده بود و سرعتش بیشتر از حد به نظر میرسید..بعد ناگهان آنتن بشقابی جدا شد ..بال سمت راست و قسمت دم هم همینطور و در نهایت به زمین برخورد کرد...هواپیما کاملا" در رژه بود چون پشتش سه فروند هرکولس بودند...
متاسفانه پیکرهای شهدا به شدت سوخته و همچنین یک نفر هم روی زمین که با تراکتور در محل سقوط مشغول کارهای زراعی بوده مجروح و به شدت دچار سوختگی شده که طبق آخرین شنیده ها در بیمارستان فوت شده...

sokuteasemuni
22-09-2009, 20:44
گزارش تصویری/ سقوط یک فروند هواپیما در قرچک ورامینروابط عمومی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی با صدرو اطلاعیه ای اعلام کرد: سقوط یک فروند هواپیما در قرچک ورامین ارتباطی با مراسم رژه هوایی امروز نداشته است.

Avenger
22-09-2009, 20:49
وای خدا...
دیگه خسته شدم از بس تسلیت گفتم.
دیگه نمیدونم این لیست پر از سانحه ی هوایی ایران تا کی میخواد با اسم شهیدان و کشته شدگان گلگون بشه؟
تا کی میخوایم با پرنده های عزیزی که هرکدوم به نوعی باهاش خاطره داریم و میشناسیمش خداحافظی کنیم؟
تا کجا میخوایم پیش بریم؟
تا کی میخوایم سقوط ببینیم؟
تا کی میخوایم شاهد سکوت رسانه ها باشیم؟
خدایا...خودت کمکمون کن...
سقوط سیمرغ رو به تمام دوستان و خانواده های داغدیده تسلیت عرض میکنم

HOOMAN FONIX
22-09-2009, 20:58
با توجه به نحوه متلاشی شدن سیمرغ در آسمان می توان جدی ترین علت این سانحه را خستگی سازه در محل نصب آنتن بشقابی و همینطور قسمت سازه بال و تیرهای حمال که همواره در کاندیدها مشکل ساز بوده برشمرد.
با توجه به سرعت سیمرغ در هنگام سانحه و پسار زیاد سازه آنتن... آلیاژهای خسته روسی مسلما" تاب تحمل این فشار را نداشته و سانحه غم انگیز را باعث شدند.

IR_AIR
22-09-2009, 21:17
سلام...
واقعاً حادثه دردناكيه .منم به خانوداه هاي شهدا تسليت ميگم .

ميگ 29 اي كه در خبرها آمده بود پس از لندينگ دچار آتش سوزي شده، پس از دقايقي با كمك ماشين به داخل آشيانه منتقل شد .

ماه
22-09-2009, 22:11
در تصاویر ، یک موتور و قسمتی از بال ، تقریبا" سالم دیده میشن.

لذا بنظر میرسه ، موتورهای یک سمت از کار افتادن و هواپیما به پهلو و یه وری به زمین برخورد کرده .

فرضیه های زیادی برای علت سقوط وجود داره ، که رد و یا تایید هرکدام از اونها نیاز به اطلاعات و مستندات داره .

گرفتار شدن در توربولانس بویینگ 747 هم ، میتونه یک فرضیه محتمل باشه.

Mahmood Mokhtari
22-09-2009, 22:22
سلام جناب مختاری عزیزم.

ما اطلاع دقیق داریم از سالها پیش مدتی (سپاه!) روی این هواپیمال کار می کرد (در کرمان!) و اینکه برنامه برای عملیاتی کردن این هواپیما وجود داشت. به خصوص اینکه در فرماندهی نیرو تصمیم گرفته شده بود. برای همین هم احتمالا این هواپیما پارسال بالاخره به عموم نشان داده شد
اما تا جایی که اطلاع داریم این هواپیما هرگز نتونسته بود حداقل امادگی رو برای عملیاتی شدن به دست بیاره و اگر شما اطلاع دارید قطعات گرانبها برای این هواپیما خریداری شده مسلما این قطعات بسیار جزئی بوده.

اگر بدبین نباشیم این هواپیما هرگز نمی تونست عملیاتی باشه( البته در نقش آواکس) و گرنه که می تونست یک ایلوشین عملیاتی باشه.

با این حال اگه اطلاعات بیشتری در این باره دارید مارو بی نصیب نگذارید.

با سلام
آنچه عرض شد نه به سپاه برمیگردد و نه به کرمان.
سال گذشته را بررسی نمایید.
موضوع هم فقط آواکس نبوده است.
کار در داخل نهاجا دنبال شده.
با احترام

sky_destroyer
22-09-2009, 23:08
انشاا... جعبه سیاه همه چیز رو روشن میکنه . عجله نکنید هنوز برای تصمیم گیری زوده . اصلا این هواپیما ایرانی نبوده از عراق اومده بوده و اصلا ربطی به کشورمون نداشته حالا چه برسه تو رژه راهش بدهند . عدنان 1 بوده از اسمش پیداست اینم سند که پرچم عراق رو داره

به رمارک هم توجه کنید تو یک سایت دیگه هم همینو نوشته

به تاریخ درج عکس در ایرلاینرز توجه کنید و به تاریخ درج پست مشابه در سایت میلیتاری توجه کنید عینا یکی هستن حالا این چی رو ثابت میکنه ... بگذریم

ازین آواکس ها هندوستان هم داره ولی این یکی توسط فرانسه به این سیستم مجهز شده بود که همانطور که میدانید به ایران امانت داده شده بود که باعث از دست دادن جمعی از بهترین مهندسانمان شد خدا رحمتشان کنه واقعا این سکوت حقشون نیست

sina_2006_p
22-09-2009, 23:17
سقوط سیمرغ رو به تمام دوستان و خانواده های داغدیده تسلیت عرض میکنم

میگن که هر وقت سیمرغی در آتش خود میسوزد و نابود می شود از آن خاکستر سیمرغی دیگر به پا می خیزد.
به امید اینکه سیمرغ های جوان دیگری در نیروی هوایی به پا خیزند اما حیف که دیگه اون جوانان شهید و خلبانان در میان ما نیستند.....یادشون گرامی
از سر شب که تو شبکه خبر زیر نویس این خبر را خوندم پاک حالم گرفتست. هرچی که صبح بمون حال داد بعد از ظهر حالم گرفته شد

ماه
22-09-2009, 23:20

ارائه خدمات امدادرساني هلالاحمر به هواپيماي سقوط كرده در ورامين

رئيس امداد و نجات جمعيت هلالاحمر از ارائه خدمات امدادرساني اين جمعيت به خدمه هواپيماي سقوط يافته در ورامين كه صبح امروز دچار حادثه شده بود، خبر داد.

احمد اسفندياري در گفتوگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار داشت: نيروهاي امداد و نجات جمعيت هلالاحمر ورامين به محض اطلاع يافتن از سقوط يك هواپيما در منطقه جنوب قرچك با 30 پرسنل امدادي و خودروهاي نجات به كمك حادثهديدگان اين هواپيما شتافتند.
وي افزود: هواپيماي مذكور در ورامين ساعت 10 صبح دچار حادثه شده و پس از سقوط در منطقه جنوب قرچك دچار حريق شد.
اسفندياري با اشاره به اينكه در حال حاضر نيروهاي امداد و نجات جمعيت هلالاحمر ورامين 7 سرنشين كشته شده اين هواپيماي سقوط يافته در منطقه جنوب قرچك را يافتهاند، گفت: نيروهاي امدادي هم اينك براي پيدا كردن اجساد احتمالي و همچنين پاكسازي و خدماترساني بيشتر در منطقه حادثه مستقر هستند.

گزارش خبری از محل سانحه در لینک بالا

hadi mekanik
22-09-2009, 23:28
من تعجب ميكنم كه چطور بعضي از ما هنوز اصرار داريم به ذكر يادي از شهداي اين دست سوانح؟؟؟

مگه ايران 140 يادمون رفته؟؟؟

شما دنبال حرمت و ارزش براي جون انسانها هستيد؟؟؟

به قول يكي از بزرگان!!!! شما سخت در اشتباه هستيت.

----------------------------------------------------------------------------

دوستان هنوز مشخص نشده اين قضيه احتمال برخورد با يه جنگنده ديگه چطوريه؟؟؟
خبرا ضدو نقيضه انگار.
مخصوصا اون اطلاعيه سرتاپا ... و عجولانه روابط عمومي نهاجا مبني بر آموزشي بودن اين پرواز!!!!!!

اون دو نفري كه منتقل شدن به بهداري نهاجا اگه سرنشين اين هواپيما بودن چطور همه سرنشينان كشته شدن؟؟؟
اي امان از ضعف مفرط و وحشتناك جريان اطلاع رساني.

(به دليل اندكي!!! اختلال در ارتباطات اينترنتي در دسترسي به خبرگزاريهاوحتي انجمن بنده دچار مشكل هستم.)

ماه
22-09-2009, 23:33
METAR OIII 220600Z 25006KT 5000 HZ FEW040 25/09 Q1019 A3011 884/0

میزان دید در ساعت 09:30 صبح سه شنبه در مهرآباد ، 5 کیلومتر بوده است.

AJI 01
22-09-2009, 23:44
این هواپیما عدنان 2 بوده . عدنان 1 رادارش در محظه انتهای هواپیما قرار دارد .

HOOMAN FONIX
22-09-2009, 23:56
به نظر نمیرسه که ایلیوشین در جریانهای گردابی 747 گرفتار شده باشه.. حتما" این مورد توسط طراح عملیات رژه پیش بینی شده بود ..در هنگام وقوع سانحه هم سیمرغ در ارتفاع بالاتری نسبت به تانکرها در حال پرواز بود.

50fx.50
23-09-2009, 00:17
جنگنده نیروی هوایی هنگام رژه دچار سانحه شد
جنگنده ایرانی روز سه شنبه در حومه تهران دچار سانحه شد، این مطلب را خبرگزاری فرانسه اطلاع داد. بر اساس این گزارش، این رویداد بهنگام رژه نظامی رخ داد.

جزئیاتی از این رویداد در دست نمی باشد.

صبح روز سه شنبه در تهران رژه نظامی بمناسبت 29-مین سالروز آغاز جنگ ایران و عراق آغاز شد.

گزارش های تکمیلی متعاقبا ارسال می شود.

IR445
23-09-2009, 00:34
یکی از F-5F های تبریزی تیک آف کرد ولی برنگشت رجیستررو هم به علت محدودیت امنیتی نمی تونم اعلام کنم

amin_7
23-09-2009, 01:48
انشاا... جعبه سیاه همه چیز رو روشن میکنه . عجله نکنید هنوز برای تصمیم گیری زوده . اصلا این هواپیما ایرانی نبوده از عراق اومده بوده و اصلا ربطی به کشورمون نداشته حالا چه برسه تو رژه راهش بدهند . عدنان 1 بوده از اسمش پیداست اینم سند که پرچم عراق رو داره

به رمارک هم توجه کنید تو یک سایت دیگه هم همینو نوشته

به تاریخ درج عکس در ایرلاینرز توجه کنید و به تاریخ درج پست مشابه در سایت میلیتاری توجه کنید عینا یکی هستن حالا این چی رو ثابت میکنه ... بگذریم

ازین آواکس ها هندوستان هم داره ولی این یکی توسط فرانسه به این سیستم مجهز شده بود که همانطور که میدانید به ایران امانت داده شده بود که باعث از دست دادن جمعی از بهترین مهندسانمان شد خدا رحمتشان کنه واقعا این سکوت حقشون نیست
دوست عزیز هواپیماهای نظامی جعبه سیاه ندارند!!!!

FOXBAT
23-09-2009, 01:51
واقعا سقوط کرد!!! توی تلوزیون که میگفت هواپیمای اموزشی بوده!!!!دروغ توی این مملکت همه گیر شده!!!!
این عکس رو 29 شهریور روز تمرین گرفتم
تسلیت میگم

shifter
23-09-2009, 11:36
فيلم اتيش گرفتن موتور ميگ 29:

منبع هم فروم p30world و كاربر robert است...

sajjad_sd2000
23-09-2009, 12:37
فيلم اتيش گرفتن موتور ميگ 29:

منبع هم فروم p30world و كاربر robert است...
اینجوری که من از دوستان شنیدم آتش گرفتن موتور میگ29 بعد از مراسم و هنگام فرود اتفاق افتاده است ولی این فیلم مربوط به قبل از شروع مراسم بوده و فکر کنم این دود طبیعی باشه ( البته یک کم روغن سوزی داره و باید یه تنظیم موتور هم بشه)

roberty
23-09-2009, 12:52
اینجوری که من از دوستان شنیدم آتش گرفتن موتور میگ29 بعد از مراسم و هنگام فرود اتفاق افتاده است ولی این فیلم مربوط به قبل از شروع مراسم بوده و فکر کنم این دود طبیعی باشه ( البته یک کم روغن سوزی داره و باید یه تنظیم موتور هم بشه)

نه عزیز
اولا کاربر robert از فروم p30world خودم من هستم !! و فیلم و عکس رو خودم گرفتم.

ثانیا این فالکروم بعد از لندینگ و تاکسی به سمت چپ و توقف دچار نقص فنی شد .

اینهم عکسی از انتقال این پرنده با یک کش که این یکی رو هم خودم گرفتم:

HOOMAN FONIX
23-09-2009, 13:10
دوستانی که می تونن پیگیری کنن..طبق صحبتهایی که امروز صبح شنیدم مثل اینکه یه F-5F یا آذرخش هم دیروز توی کویر جنوب ورامین سقوط کرده و خلبانهاش ایجکت کردند.
دیروز خانواده تایگرها همه در دسته های سه تایی بودند به جز دستهء آخری که دو تا بودند..!!

asemoon
23-09-2009, 13:36
قوط يك فروند هواپيما در قرچك (31 شهريور)
خبر اختصاصي پايگاه تخصصي هوانوردي: (1 مهر)
به گزارش محسن يوسف زاده يكي از شاهدان عيني حادثه،هواپيما از نوع آواكس كه از مبدا پايگاه شيراز در پرواز بود به طور ناگهاني رادار آن كنده مي شود،سپس به قسمت دم هواپيما برخورد كرده و هواپيما پس از چرخ خوردن در هوا سقوط مي كند.
قسمت دم هواپيما حدود 5 تا 6 كيلومتر از محل سقوط فاصله داشته است.
تعداد كشته شدگان 7 نفر است.

گزارش اختصاصي پايگاه تخصصي هوانوردي:
طبق گزارش هاي واصله هواپيما از نوع ايليوشين بوده است.
منبع:asemoon.org

Navid Tomcat
23-09-2009, 14:38
دیروز که این خبرو دیدم موی تنم سیخ شد خیلی خیلی نارحت شدم اما از بس امسال حادثه دیدیم اصلا تعجب نکردم
کجا هستند دوستانی که هواپیماهای روسیو هواپیماهای خوبی میدونن امسال هواپیماهای روسی 191 ایرانی راهی اون دنیا کردن بازم طرفداری کنیم
خدا رحمتشون کنه
خدا به خانواده ی این عزیزان صبر بده

airbus007
23-09-2009, 20:24
قوط يك فروند هواپيما در قرچك (31 شهريور)
خبر اختصاصي پايگاه تخصصي هوانوردي: (1 مهر)
به گزارش محسن يوسف زاده يكي از شاهدان عيني حادثه،هواپيما از نوع آواكس كه از مبدا پايگاه شيراز در پرواز بود به طور ناگهاني رادار آن كنده مي شود،سپس به قسمت دم هواپيما برخورد كرده و هواپيما پس از چرخ خوردن در هوا سقوط مي كند.
قسمت دم هواپيما حدود 5 تا 6 كيلومتر از محل سقوط فاصله داشته است.
تعداد كشته شدگان 7 نفر است.

گزارش اختصاصي پايگاه تخصصي هوانوردي:
طبق گزارش هاي واصله هواپيما از نوع ايليوشين بوده است.

قصد عیب جویی ندارم. اما منبع محترم خبر(محسن یوسف زاده) از کجا دیده هواپیما از مبدا شیراز در پرواز بوده؟
این هواپیما چند روز قبل از شیراز اومده بود و در روز سانحه از مهراباد بلند شد.

این جمله که" رادار به دم هواپيما برخورد كرده و هواپيما پس از چرخ خوردن در هوا سقوط مي كند" بیشتر شنیده هایی هست که در این اشفته بازار در فروم ها گفته شده.. و متناقص هست با شنیده های دیگری که باز در همین فروم ها گفته میشه..
حداقل من مطالب و گمانه هزنی های زیررو دیدم و خوندم:
1- برخورد با هواپیمای دیگر نیروی هوایی(به نقل از بعضی از سایت ها)
2- انفجار در اسمان ( به نقل از چند شاهد محلی)
3- مشاهده دود در بال سمت راست( در همین انجمن)
4- و اخیرا هم کنده شدن بشقاب راداری هواپیما( در این انجمن و منبع محترم همین خبر)

ضمن اینکه شاهد محترم ماجرا که شاهد کنده شدن بشقاب راداری بوده اگر فرصت عکس برداری به علت ناگهانی بودن سانحه رو نداشته احتمالا فرصت کرده همزمان با اونهمه جمعیت در محل سانحه حاضر بشه و عکس مستندی رو تهیه کنه! ( اگر نگید موبایلشو یادش رفته ببره)

نمی خوام فاز منفی بدم. اما به نظرم منبع مستقل خبری وجود نداره و بیشتر هدف اسم بردن و تبلیغ کردن درباره یک سایت هست. وقتی از کلمات و جملاتی مثل "گزارش اختصاصی" استفاده میشه باید مطالب جدی تری رو در خودش داشته باشه نه اینکه صرفا تکرار مکررات باشه.

با این اینت نظر شخصیه منه و می تونه درست نباشه. برای اون سایت و منبع خبر احترام قائلم.

airbus007
23-09-2009, 20:44
صحبت هایی از طرف بعضی از دوستان در انجمن می خونیم که به عنوان اینکه حرفی گفته بشه و یا اینکه نظرشونو بشنویم کاملا قابل احترامه. اما از دیگاه هوانوردی متاسفانه شاید خیلی براش نشه بهایی قائل بود..

جملاتی مثل اینکه تا کی باید این آشغالهای روسی جان فرزندان این مرز و بوم رو بگیرند و یا جملاتی مثل کجایند اونهایی که از هواپماهای روسی دفاع می کنند و جملاتی مثل می خوام اگه فرمانده نیروی هوایی رو ببینم چه کارش کنم و جملاتی از این دست:
اولا هیچ کمکی نمی کنه.
دوما بحث رو به حاشیه می بره
سوما بماند!

اما جهت اینکه کمکی بشه تا بعضی از دوستان قدری فضای ذهنشونو رو به دور دست ببرند چه خوب هست به این سوال جواب بدیم:
چرا این پرنده های آشغال روسی جان بهترین فرزندان دیگر مرز و بوم ها رو از بین نمی برن و فقط مثل بختک افتادن به جان ایران؟؟
جوابش رو پیدا کردید دیگه این حرفا رو نمی زنید که چرا و چرا این پرنده های آشغال روسی...

به قول سهراب:
چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید.
واژه ها را باید شست .
واژه باید خود باد، واژه باید خود باران باشد.
چترها را باید بست.
زیر باران باید رفت.
فکر را، خاطره را، زیر باران باید برد.
با همه مردم شهر ، زیر باران باید رفت.

Mahmood Mokhtari
23-09-2009, 21:00
airbus007 عزیز
با حضرتعالی توافق داریم و از شما متشکریم.
شکی نیست که همه هموطنان ما در غم این ضایعه به سوگ نشسته اند.
لیکن بهتر است دوستان به سمت بحث تخصصی و فنی پیش بروند تا اینکه موضوع را احساسی بررسی نمایند.
نظرات جنابعالی میتواند مبنای یک بحث استدلالی شایسته را فراهم آورد.
با احترام

HOOMAN FONIX
23-09-2009, 21:21
اینکه گفتن این حرفها دردی رو دوا نمی کنه کاملا" درسته و من در این زمینه حق رو به شما میدم.اما واقعا" ناراحت کننده هست دیدن این صحنه ها...چرا تو این همه پرنده شرکت کننده در رژه فقط این افتاد یا موتور میگ آتیش گرفت..؟؟
واقعیت اینه که پرنده های روسی کارنامه بدی در خود روسیه و دیگر کشورهای استفاده کننده از خودبجا گذاشتند..فراموش نکنید سانحه های متعدد اونها رو در نمایشهای هوایی...تقریبا" سانحهء روسها در لوبورژه به صورت بخشی از نمایشها در اومده...یا سانحه سوخو در اکراین که نزدیک 70 نفر تماشاچی نمایش رو به کشتن داد...
البته نمی توان همه تقصیرات رو گردن هواپیماها انداخت و مشکلات مدیریت در بخش تعمیر و نگهداری و دستورالعملهای روسها و برنامه ریزیها هم دخیل هستند.
اما چرا خود ایرفلوت هم داره الان پرنده های غربی میخره.؟

Ernesto_Rommel
23-09-2009, 22:24
در تائید صحبتهای airbus007 ([Only registered and activated users can see links]) عزیز من یه نکته اضافه کنم که چند بار تو فوروم دانشجو هم اشاره شده:

دوستان عدنان رو ما از کجا اوردیم؟!

توپولوف و... هم از کجا؟!

ببینید دیگه اینقدر به روسیه تاختن هم درست نیست .. بعله یه جاهائی مشکل داریم باهاشون اما دیگه واقعا ربط عدنان عراقی بدون امکانات تحت تحریم نصف روسی نصف فرانسوی با روسیه الانی چیه نمیدونم؟!

چطور ممکنه عدنان رو با مثلا ا 50 تازه ساخت سال 2008 مقایسه کنیم؟!
همه مون میدونیم عدنان ماله عراق بود تازها ونم اواخر دهه 80 ، بعدم که سالها زمینگیر بوده و....

من خودمم خوشم از روسیه نمیاد زیاد اما برا من روسیه منافع استراتژیکتری در حال داره تا امریکا! فعلا دشمنای ما کسان دیگری هستن ... تا وقتیم این دشمنا هستند باید بسازیم و بسوزیم مضاف براینکه ایران در اکثر مواقع خرج نمیکنه بعد میندازه گردن دیگران
توپولوف از افغانستان با قیمت نازل خریده بعد میگه من بهینه ش کردم در صورتیکه هواپیما عمر خدماتیش رفته و با صدتا بهینه سازی هم درست نمیشه

البته من کوچیک تک تک اعضای باحال ایرواسپیس هم هستم اما .... !

echo
23-09-2009, 23:56
با سلام خدمت دوستان
این فیلم مربوط به موقعی است که این سیمرغ به تهران اومد و فکر می کنم که آخرین لندینگش باشه.
از کیفیت پایین معذرت میخوام چون دوربینمو نبرده بودم.

mhsedghi
24-09-2009, 00:10
سلام دوستان
متاسفانه امروز عصر در پایگاه دوم شکاری تبریز شاهد صحنه های ناگواری بودم. خانواده داغدار شهید سرهنگ هریس نژاد و جمعی از دوستان و همکارانشان منتظر انتقال پیکر پاک ایشان بودند، ظاهرا ایشان یک فرزند pesar کم سن نیز دارند. خداوند برای خانواده ایشان و دیگر عزیزانی که در این سانحه از دست دادیم صبر عطا کند. هواپیما همان عدنان یا سیمرغ بوده. مثل اینکه کم کم داریم به این سوانح و آمار عادت میکنیم انگار نه انگار که...

ماه
24-09-2009, 09:05
تنها آواكس جمهوری اسلامی ایران سقوط كرد

سايت آمريكايي "ديفنس نيوز" در اين زمينه نوشت:

سانحه هوايي روز سه شنبه در حوالي ورامين به دليل برخورد 2 هواپيماي جنگي اتفاق افتاد كه يكي از آنها ، تنها هواپيماي آواكس موجود در نيروي هوايي ايران بود.

اين سايت ادعا كرده است اين هواپيما كه با اسم رمز سيمرغ و با پشتيباني چند جت جنگنده با هدف هماهنگ كردن عمليات رژه هوايي بر فراز تهران به پرواز درآمده بود با يكي از هواپيماهاي محافظ خود كه جتي از نوع F-5 بوده برخورد داشته است.

سانحه بسیار سریع رخ داده و خدمه هواپیماها ظاهرا" فرصت نیافته اند که اعلام وضعیت اضطراری کنند.
هر دو هواپیما طعمه حریق شدن.

عراق کلا" 3 فروند هواپیمای آواکس در اختیار داشته است.

یک فروند Baghdad و 2 فروند دیگر Baghdad-2s نام داشتند که بعدها ، Baghdad-2s به عدنان تغییر نام یافتند.

بدنبال جنگ خلیح فارس در سال 1991 ، یک فروند بغداد و یک فروند عدنان به ایران منتقل شدند.
دومین هواپیمای عدنان در ژانویه سال 1991 بر اثر حمله هوایی متحدین ، در پارکینگ ، منهدم شد.

وضعیت امکانات و تجهیزات داخل سیمرغ ، مدتها نامعلوم بود اما تصاویر جدید ، حکایت از نصب تجهیزات راداری جدید و عملیاتی روی این هواپیما داشت.

منبع : [Only registered and activated users can see links]

echo
24-09-2009, 14:27
دوستان آیا این خبر صحت داره که شرکت صاایران و یک شرکت اوکراینی قرار بود رادار این پرنده رو راه بندازند ؟

Ernesto_Rommel
24-09-2009, 15:01
خدائیش این اخبار ضد و نقیض داره مخ منو از کار میندازه اما اخرین خبرهایی که تو دو سایت معتبر به دست اوردم راجبه اف 5 یکیش خوشایند بود یکیش خیر!(که البته خبر بد رو که میدونیم چیه ...!)

دی جی دنی عزیزمون (دانیال) خبر داده که اف 5 صحیح و سالم بوده ، این لینک کامل بحثای سنترال هست(شخصا فکر میکنم اولین بار خبر احتمال سقوط اف5 تو این سایت درج شد بعدم شیوع پیدا کرد)

اینم متنی که دانیال نوشته :

باید عرض کنم که F-5F به شماره سریال 7167-3 سقوط نکرده است...
این F-5F روز گذشته تهران را به مقصد پایگاه هوایی تبریز ترک کرد و بنده خود شاهد پرواز آن بودم...
به نظر می رسد که F-5 مذبور پس از تک آف به نوعی انصراف از رژه هوایی حال به هر دلیلی داده است...
اما یک نکته جالب توجه است...
12 فروند F-5 به قصد رژه روز 31 شهریور از مهرآباد تک آف کردند (منبع یکی از دوستان خوبم در خود مهرآباد) و هر 12 فروند بر روی جایگاه رسیدند.
یعنی 9 فروند در 3 دسته 3 فروندی و دو فروند در یک دسته دیگر.
12امی هم به عنوان اسکورت KC-747.
پس همه در رژه شرکت کرده اند و به احتمال بسیار زیاد تایگر 13امی وجود نداشته است.
شاید هم بعد از رژه هوایی همانطور که دوست خوبم محمد عزیز گفته اند دچار نقصی گشته و در فرودگاه امام فرود آمده است که بسیار محتمل است.
چرا که تا ساعت 14 روز رژه به مهرآباد مراجعت نکرده و این زمان طولانی از 8 صبح بر تایگر بسیار زیاد است و قطعا سوخت کفاف نمی دهد.
حال چه زمانی به مهرآبد بازگشته است نمی دانم...
احتمال دارد عصر همان روز بعد از رفع نقص اعزام به مهرآباد شده است.
خلاصه مسئله بسیار پیچیده است.

حال آن دو نفری که گفته می شود ایجکت کرده اند مربوط به چه فایتری بوده است نمی دانم اما فقط می توانم بگویم که F-5F تبریزی دیروز در ساعت 10:30 به همراه یک فروند F-5F آذرخش (همان رنگ سبز) و یک فروند F-5E تهران را ترک کردند و بنده خود شاهد عبورشان از بالای سر خود بودم...
متاسفانه عکسی که گرفتم به شکلی بدی سافت از آب در آمد اما با بررسی یک سری نشانه های ظاهری که این F-5F را با بقیه دوستانش متمایز می سازد در یافتیم که این همان 67 عزیز است.

اما تو وبلاگ مجله هوائی یه شخصی یه کامنت باحال گذاشته بود که من فکر کنم بیشتر واقعی به نظر میاد:

این هواپیما روز قبل از مانور دچار آتش سوزی شد که مسئول نگهداری و خود کاپتان صمد اکبر پور و سرهنگ فروزنده راضی به پرواز نبودند- ولی متاسفانه از جایی تحت فشار قرار گرفتند و مجبور به پرواز شدند- ادنان به اف 5برخورد نکرد - یکی از خلباناهای سی صید و سی کاملا دید که آواکس به صمت راست منحرف شد - - گروه خلبانی در آسمان نقص فنی رو احساس کردند و تصمیم به فرود گرفتند علتش هم عدم تعاد ل بدون دلیل بشقاب راددار ی در حالت خاموش ببود - متاسفانه موفق به فرود نشدند و... حتی بعضی از خدمه سعی داشتن که با چتر بپرند که تقلای آنها پشت بی سیم اشک خلبان هرکول در آورد..

البته چند تا سوال دارم مثلا من خودم یکیش اینکه چرا این غلطای املائی رو داره ... کسانیکه کمی میلیتارشون هم خوب باشه مشخصا سمت رو صمت نمینویسه یا عدنان رو ادنان البته خوب به هرحال ممکنه پیش بیاد تو نوشتار .. و بعیدم نیست

اما واقعا برا من جالب بود خبرگزاریهای دولتی به این بی خیالی خبرا رو رد کردن و....

راستی با خبری که جام جم انلاین داده چه کنیم؟! از دیفنس نیوز هم هست ... !

PinPin
24-09-2009, 15:13
دوستان آیا این خبر صحت داره که شرکت صاایران و یک شرکت اوکراینی قرار بود رادار این پرنده رو راه بندازند ؟
بله کاملا درسته!
منظور از کار سپاه روی این هواپیما همین صا ایران بوده!

AJI 01
24-09-2009, 15:26
در فیلمی که از تلویزیون عراق در مورد این پرنده ها پخش شده و در لینک ذیل فیلمش را قرار داده ام عنوان شده در سال 1991 دو فروند عدنان -1 به ایران آمد ( از همین مدل بشقابی ) که یک فروند آن عملیاتی شد . در فروم های عراقی و عربی هنوز سقوط عدنان -1 را کسی ننوشته و برخی کاربران نوشته اند این هواپیماها در ایران امانت بوده و ایران خیانت در امانت کرده که آنها را بکار گیری کرده است . اما در فیلم اعلام می شود این هواپیماها به دستور ریس جمهور عراق به همراه سایر هواپیماها در ایران ماندگار شدند و در برخی سایتها عنوان شده که در ازای غرامت جنگ بوده است . صدام این همه هواپیما فرستاد ولی میگ 25 ها را نگه داشت و ترجیح داد آنها را زیر خاک مدفون سازد !!!!

لیستی از هواپیماهای مهاجر عراقی :

آیا این خبر صحت داره که شرکت صاایران و یک شرکت اوکراینی قرار بود رادار این پرنده رو راه بندازند ؟ در یک سایت اکراینی نوشته بود در جریان نمایشگاه هوایی 2008 کیش ، نجار مذاکره ای را با مسولین کارخانه آنتونف درخصوص عدنان -1 می کند ولی مسولین آنتونف اظهار می دارند این موضوع در حیطه کاری آنها نبوده و روسیه پشتیبانی در این خصوص نمی کند

Mahmood Mokhtari
24-09-2009, 15:36
تنها آواكس جمهوری اسلامی ایران سقوط كرد

سايت آمريكايي "ديفنس نيوز" در اين زمينه نوشت:

...
وضعیت امکانات و تجهیزات داخل سیمرغ ، مدتها نامعلوم بود اما تصاویر جدید ، حکایت از نصب تجهیزات راداری جدید و عملیاتی روی این هواپیما داشت.

منبع : [Only registered and activated users can see links]

با سلام
دوست گرامی اینطور نیست.
با احترام

با سلام
منظور تغییرات چند سال پیش نیست.
سالهای گذشته هم تغییراتی صورت گرفته بود.
اما تغییرات سال گذشته و امسال مهم تلقی میشد.
با احترام

Mahmood Mokhtari
24-09-2009, 15:42
این هواپیماها در ایران امانت بوده و ایران خیانت در امانت کرده که آنها را بکار گیری کرده است . اما در فیلم اعلام می شود این هواپیماها به دستور ریس جمهور عراق به همراه سایر هواپیماها در ایران ماندگار شدند و در برخی سایتها عنوان شده که در ازای غرامت جنگ بوده است .

با سلام
پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت , عراق به ایران بدهکار است لیکن با توجه به وضعیت فعلی عراق , ایران موفق به دریافت خسارات ناشی از جنگ نشده است.
این هواپیماها دیگر امانت نیستند و بخش بسیار ناچیزی از مطالبات ایران از عراق است.
با احترام

Behrang
24-09-2009, 17:34
پيکر مطهر شهيد خلبان، هريس نژاد در هريس تشييع شد

پيکر پاک و مطهر شهيد سرهنگ خلبان "افشين هريس نژاد" روز پنج شنبه در شهرستان هريس تشييع شد.

به گزارش ايرنا ، سرهنگ خلبان افشين هريس نژاد، افسر عمليات گردان پروازي ايليوشين و معاون عملياتي پايگاه هوايي شيراز بود که بر اثر سانحه هوايي سقوط هواپيما در قرچک به لقاء الله پيوست.
پيکر پاک و مطهر شهيد سرهنگ خلبان افشين هريس نژاد با حضور امام جمعه ، فرماندار و مسوولين محلي بر روي دستان هزاران تن از مردم شهيد پرور و هميشه در صحنه شهرستان هريس تشييع شد.
پيکر پاک شهيد خلبان هريس نژاد پس از اقامه نماز توسط حجت الاسلام قهرمان احمدي ، امام جمعه شهرستان هريس ، در گلزار شهداي اين شهرستان به خاک سپرده شد

Behrang
24-09-2009, 17:41
استاد مختاری عزیز .

در اینکه عراق عامل شروع جنگ به ایران بود شکی نیست و طبق بر آوردها ، خسارات جنگ به حدود 1000 میلیارد تومان تخمین زده شد که عراق ملزم به پرداخت اون به ایران هست.

همانطور که کویت الان از بابت دریافت غرامت در حدود 5% فروش نفت عراق را طبق توافق برمیدارد .

حساب این هواپیما از غرامت های جنگی در زمان جنگ جداست و قانون جنگ در زمان عزیمت این هواپیما

به ایران بین دو کشور برقرار نبوده.

اگر طبق توافق قانونی این هواپیماها به عنوان غرامت تحویل ایران شده ، مشکلی نیست. اما اگر صرفا بخاطر جلوگیری از انهدام آنها در زمان جنگ اول خلیج فارس به ایران منتقل شده و ایران با عنوان غرامت آنها را توقیف کرده ، هر چقدر هم که عراق بابت هینه های جنگ به ایران بدهکار باشه ، این هواپیماها حکم امانت را پیدا میکنه . این مطلب در مورد نه تنها این هواپیما که در مورد 737 و 747 های عراقی هم صدق میکنه.

FOXBAT
24-09-2009, 18:11
استاد مختاری عزیز .

در اینکه عراق عامل شروع جنگ به ایران بود شکی نیست و طبق بر آوردها ، خسارات جنگ به حدود 1000 میلیارد تومان تخمین زده شد که عراق ملزم به پرداخت اون به ایران هست.

همانطور که کویت الان از بابت دریافت غرامت در حدود 5% فروش نفت عراق را طبق توافق برمیدارد .

حساب این هواپیما از غرامت های جنگی در زمان جنگ جداست و قانون جنگ در زمان عزیمت این هواپیما

به ایران بین دو کشور برقرار نبوده.

اگر طبق توافق قانونی این هواپیماها به عنوان غرامت تحویل ایران شده ، مشکلی نیست. اما اگر صرفا بخاطر جلوگیری از انهدام آنها در زمان جنگ اول خلیج فارس به ایران منتقل شده و ایران با عنوان غرامت آنها را توقیف کرده ، هر چقدر هم که عراق بابت هینه های جنگ به ایران بدهکار باشه ، این هواپیماها حکم امانت را پیدا میکنه . این مطلب در مورد نه تنها این هواپیما که در مورد 737 و 747 های عراقی هم صدق میکنه.

دوست عزیز قرمت جنگ طبق اعلام سازمان ملل 1000 میلیارد دلار بوده نه تومان!

Behrang
24-09-2009, 18:26
درسته دوست من . این یک اشتباه تایپی بود و 1000 میلیارد دلار صحیح است

Mahmood Mokhtari
24-09-2009, 19:44
با سلام
با تشکیل دولت جدید عراق ( بعد از حکومت صدام ) این موضوع در دیدار ریاست جمهوری ایران و عراق مورد توافق طرفین و به تصویب رسیده و دولت عراق نیز مدعی این هواپیماها نشده است.
این تقض قوانین بین المللی نبوده بلکه توافقنامه بین دو کشور ایران و عراق است که البته انتشار رسانه ای نداشته است.
گر چه دولت عراق هواپیماهای خود را که قبلا جهت تعمیر به صربستان فرستاده بود , هم اکنون مطالبه نموده است.
با احترام

ماه
24-09-2009, 21:27

تذکرات مهم :

1- در پستهای قبلی دوستان اشاره کردن که اولین بار خبر احتمال سقوط اف5 تو این سایت درج شد بعدم شیوع پیدا کرد.

در این خصوص باید عرض کنم که این فرضیه رو نماینده محترم مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی مطرح کردن و بس !

2- ظاهرا" کاربران علاقمند ، در تالارهای متعددی فعال هستن و مطالب اختصاصی این انجمن رو از سایتهای دیگه در اینجا نقل قول میکنن ( از خودمون به خودمون تحویل میدن )

و یا برای تایید و تکذیب مطالب این انجمن ، اخبار مطرح شده در سایر تالارها رو لینک میکنن.

لذا از همه دوستان تقاضا دارم ، از مطرح کردن مطالب و بحثهای سایر تالار ها در این انجمن پرهیز و از بردن زیره به کرمان خودداری بفرماین.

با تشکر از همراهی و مشارکت همه سروران و علاقمندان عزیز

AJI 01
25-09-2009, 10:01
در لیست این هواپیماهای عراقی که به ایران آمدند تعداد11 فروند میگ 23 وجود دارد اما در دهه 70 انها را به سودان فروختند ( درمجله صنایع هوایی همان سالها ذکر شده است )همین جوری که نمی شود امانت کشور دیگری را فروخت پس مسائل دیگری پشت پرده وجود داشته است . شاید واگذاری یک فروند ایرباس 300 ماهان به رئیس جمهور عراق ارتباطی به این موضوع داشته باشد

ماه
25-09-2009, 12:12

سرهنگ خلبان افشين هريس نژاد، افسر عمليات گردان پروازي ايليوشين و معاون عملياتي پايگاه هوايي شيراز

keivan
27-09-2009, 14:58
خوب الان جایگزین این هواپیما چی هست؟ شاید بشه از ایران 140 استفاده کرد منظورم اینه که نصب رادار وتجهیزات بر روی این هواپیما از ایران بر میاد یا خیر؟

WhiteSwan
27-09-2009, 15:57
خوب الان جایگزین این هواپیما چی هست؟ شاید بشه از ایران 140 استفاده کرد منظورم اینه که نصب رادار وتجهیزات بر روی این هواپیما از ایران بر میاد یا خیر؟

در مورد ایران 140، طرحهای تبدیلی زیادی هستش منجمله ساخت سیستم راداری و تبدیل کردن اون به آواکس. فکر می کنم تو کیش ایر شوی پارسال ماکت طرح رو هم قرار داده بودند.
اما باید ببینیم واقعاً امکان ساخت چنین راداری به علاوه تجهیزات جانبی اون در ایران هست یا خیر...
ضمناً این نوع آواکس (ایران 140) پوشش راداری کمتری خواهد داشت چون سقف پروازی پائینتری داره.

AJI 01
27-09-2009, 21:02
تصاویر مربوط به saeedm144 در سایت دانشچو
ایشان نوشته اند:
من ساکن ورامین بوده حدود 10 کیلومتر پایین تر از محل حادثه, یعنی هواپیما در حد فاصل محل سکونت من و مرقد سقوط کرده.

پرواز هواپیما ها ساعت 9 صبح بود و من عکس های زیر رو همون موقع گرفتم (از تمامی هواپیماهای شرکت کننده البته شاید یکی دو تا فانتوم از دستم در رفته باشن !) .
طوری که عکس آواکس در ساعت 9:01 گرفته شده
و در ضمن حدود ساعت 10:30 ماشین های آتش نشانی و بالگرد امداد به طرف محل سقوط می رفتند.

بعد نماینده ورامین در مجلس اظهار داشته سانحه در ساعت 07:45 دقیقه رخ داده است !!!!

آخرین عکس سیمرغ در روز رژه پیش از سانحه

Avenger
27-09-2009, 22:35
من که فکر نمیکنم ایران 140 توانایی حمل رادار به اون سنگینی رو با این موتورهای ضعیف داشته باشه.
مثالی میزنیم
مثلا هواپیمای E-2 که تقریبا مشابه ایران 140 از نظر موتورهای توربوپراپ و جثه کوچک هست در نظر بگیرید.
موتور E-2 در حدود 4600 اسب بخار نیرو تولید میکنه.
بیشترین وزن برخاست این هواپیما 23391 کیلوگرم هست.
رادار چرخان E-2 تقریبا 24فوت یا 7متر و 32 سانتی متر هست.
وزن این رادار در حدود 2452 پاوند یعنی چیزی نزدیک به 1112 کیلوگرم هستش.
برای اینکه هواپیما بتونه سازه ی به این سنگینی رو از زمین بلند کنه دم هواپیما رو تقویت کردند و حالتی مثل H ساخته شده.
حالا ایران 140 آواکس
موتور ایران 140 آواکس در حدود 2500 اسب بخار نیرو تولید میکنه.
بیشترین وزن برخاست ایران 140(معمولی)در حدود 19150 کیلوگرم هستش.
رادار چرخان ایران 140 احتمالا در همون ابعاد E-2 شایدم با وزن کمتر هست.
پس چطور در این عکسها ما تفاوتی در سازه ی هواپیما نمی بینیم؟
یعنی ایران 140 میتونه راداری به اون سنگینی رو از زمین بلند کنه؟حتی با افزایش قدرت موتور آیا تغییری در سازه ی ایران 140 آواکس لازم نیست؟
تازه همین موتورهای TV3-117 این هواپیما سابقه ی جالبی در ایران نداشته.حوادث و سوانحی که روی داده اعتبار این موتور رو به شدت کاهش داده...
خیلی بلاها میخوان سر ایران 140 بیارن!مثلا مثل نصب موشک هایی مثل هارپون یا C-802:))بر روی پایلون بال هواپیما یا همین نصب Rotodome و...:-79

Babak 747
28-09-2009, 15:04
این هم یکی از آخرین عکسهای این پرنده است که به تازگی در ایرلاینرز آپلود شده

Behrang
28-09-2009, 21:54
فرمانده نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با اشاره به سقوط يك فروند هواپيمايي ترابري ارتش در روز ‪ ۳۱‬شهريور ماه گفت: روز برگزاري مراسم رژه پروازهاي مختلفي در تهران انجام ميشده و سقوط اين هواپيماي آموزشي هيچ ربطي به برگزاري رژه نداشته است.

وي در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره سقوط يك فروند هواپيماي ترابري اين نيرو در زمان برگزاري رژه نيروهاي مسلح گفت: اين هواپيما در حال آموزش سقوط كرد و اين حادثه هيچ ربطي به برگزاري رژه نيروهاي مسلح نداشته است.
فرمانده نيروي هوايي ارتش در برابر اين پرسش كه مگر در زمان برگزاري رژه، پروازي در آن حوالي انجام ميشده است، افزود: بله ، انجام ميشده است چنانچه ديديد كه رييس جمهور نيز با پرواز ديگري عازم سازمان ملل شده اند.

دلم می خواد سرم رو بکوبم به دیوار

ماه
08-10-2009, 10:22
آخرین اخبار و شنیده ها در مورد سقوط سیمرغ ، موید اظهارات دوستان و شاهدان در پستهای قبلی این تاپیک هست .

یک موتور هواپیما آتش گرفته و خدمه ضمن اعلام وضعیت اضطراری ، به سمت راست گردش کردن تا خودشان را به باند مهرآباد برسانن.

اما شتاب زیادی به هواپیما وارد شده و بشقاب آنتن جدا و با دم برخورد میکند.

aeroreza
08-10-2009, 12:34
بشقاب آنتن به این راحتی فکر نکنم جدا بشه مگه شتاب خیلی زیادی وارد شده باشه یا امکان داره که خستگی یا چنین مواردی وجود داشته؟

Navid Tomcat
08-10-2009, 13:44
بشقاب آنتن به این راحتی فکر نکنم جدا بشه مگه شتاب خیلی زیادی وارد شده باشه یا امکان داره که خستگی یا چنین مواردی وجود داشته؟

اگر علت سقوط جداشدن بشقاب رادار باشه حداقل باید این بشقاب در یجایی کمی دورتر از محل سقوط پیدا شده باشه
اما خستگی سازه و فشار زیاد وارد شده بر این قسمت میتونه یکی از عوامل اصلی جداشدن بشقاب رادار باشه

bana
08-10-2009, 17:48
درود . یکی از دوستان ما در نیروی هوایی در پایگاه شیراز تعریف می کنه علت این سقوط ناشی از بی توجهی خلبان آن بوده . زیرا در ایلیوشین 76 (طبق گفته ایشون) موتورها در ارتفاع پائین بطور ناگهانی دماشون افزایش پیدا می کنه و برای رفع این مشکل فیوزی در کاکپیت ایلیوشین تعبیه شده که هنگام پرواز در ارتفاع پائین باید آن را فعال کرد . ( این را هم باید متذکر شود که از جزئیات فنی اطلاعی ندارم ) . گویا خلبان این پرواز برای اینکه از این سیستم که تقریبا سیستم گرانیست استفاده نکنه ، این فیوز رو خاموش گذاشته . زیرا بعد از انجام رژه باید ارتفاع می گرفته که بدلیل سرد بودن هوا در ارتفاع بالا نیازی به این سیستم نبوده . اما این حادثه بدلیل نزدن فیوز زودتر از موعد اتفاق افتاده و سبب داغی بیش از حد موتور در ارتفاع پائین شده و نهایتا باعت سوختگی و سرانجام سقوط .
البته بنده این داستان رو نه تأیید و نه تکذیب می کنم .

FedEx
08-10-2009, 18:40
درود . یکی از دوستان ما در نیروی هوایی در پایگاه شیراز تعریف می کنه علت این سقوط ناشی از بی توجهی خلبان آن بوده . زیرا در ایلیوشین 76 (طبق گفته ایشون) موتورها در ارتفاع پائین بطور ناگهانی دماشون افزایش پیدا می کنه و برای رفع این مشکل فیوزی در کاکپیت ایلیوشین تعبیه شده که هنگام پرواز در ارتفاع پائین باید آن را فعال کرد . ( این را هم باید متذکر شود که از جزئیات فنی اطلاعی ندارم ) . گویا خلبان این پرواز برای اینکه از این سیستم که تقریبا سیستم گرانیست استفاده نکنه ، این فیوز رو خاموش گذاشته . زیرا بعد از انجام رژه باید ارتفاع می گرفته که بدلیل سرد بودن هوا در ارتفاع بالا نیازی به این سیستم نبوده . اما این حادثه بدلیل نزدن فیوز زودتر از موعد اتفاق افتاده و سبب داغی بیش از حد موتور در ارتفاع پائین شده و نهایتا باعت سوختگی و سرانجام سقوط .
البته بنده این داستان رو نه تأیید و نه تکذیب می کنم .

سلام ممنون از نقل قول

اما به نظر منطقی نمیاد یعنی مثلا هر بار که هواپیما بخواد بیاد بشینه و ارتفاع کم کنه باید فیوزی روشن یا خاموش کنه ؟ یا فرض کنید موقع تیک آف بخاطر ترافیک رادار مجبور باشه هواپیما رو مدتی در 4 یا 5هزار پایی نگه داره یعنی هربار خلبان باید فیوز خاصی رو روشن یا خاموش کنه ؟
بنظر من که منطقی نمیاد اما بهر جهت ممنون

FaFa
09-10-2009, 23:50
همه جای دنیا وقتی اینگونه اتفاقات میوفته،علاقمندان هواپیمایی تو فروم ها شروع به مباحث علمی میکنند ولی ما میایم و به مسایلی توجه میکنیم که یه پاپاسی نمی ارزه !!!!!
دوستان بهترین فرصت اطلاعاتمونمون درباره این تایپ هواپیما بالاتر ببریم بجای اینکه این بحث های بی ارزش بکنیم...
بیاید حداقل فرهنگ هواپیمایی تو این انجمن تقویت کنیم !

Tomcattter
11-10-2009, 12:21
قانون شماره 6 :
حد و مرز مباحث

هر انجمني براي موضوع خاصي تاسيس شده و اختصاصا بايد در مورد موضوع انجمن نگارش صورت پذيرد در اين راستـا :

- انحراف کامل موضوع تاپيک بصورت عمدي و يا غير عمدي به هر دليلي ممنوع مي باشد.

- کاربران ميتوانند اگر در حين بحث , سوالات و مباحث جانبي رخ داد تا حدي که اصل مطلب تحت تاثير قرار نگيرد و حذف نشود ادامه دهند و يا زيباتر انکه دراين مورد اگر بحث جانبي ايجاد شد تاپيک جديدي ايجاد نمايند و در مورد آن به ادامه گفتگو بپردازند.

- رعايت نکردن اين موضوع توهين و بي احترامي به نويسنده تاپيک محسوب مي شود.

- توهين به افراد، گروهها ، طرز فکر ، اعتقادات و گرايش ها در اين سايت تحمل نخواهد شد.

- القاء عقايد و نقطه نظرات و اجبار به سايرين ممنوع بوده و با بحث هائي كه جنبه
درگيرانه (كل كل) داشته باشند و از بار علمي و خبري تهي باشند برخورد خواهد شد.

دوستان لطفا رعايت بفرمايند.

RezaKhan
11-10-2009, 16:56
با سقوط این سیمرغ احتمالا ما حالا حالا ها دیگه آواکس نخواهیم داشت
متاسفانه ما قدرشو ندونستیم میباست برای اینطور هواپیماهای مهم بیشترین مراقبتها انجام بشه زیرا قیمت رادار و تجهیزات اون خیلی بالاست
آیا کسی از علت سقوط سیمرغ خبر داره آیا موتورهاش خراب شده بودند؟

IRK7055
11-10-2009, 20:25
با سقوط این سیمرغ احتمالا ما حالا حالا ها دیگه آواکس نخواهیم داشت
متاسفانه ما قدرشو ندونستیم میباست برای اینطور هواپیماهای مهم بیشترین مراقبتها انجام بشه زیرا قیمت رادار و تجهیزات اون خیلی بالاست
آیا کسی از علت سقوط سیمرغ خبر داره آیا موتورهاش خراب شده بودند؟

من خودم عاشق اين پرنده بودم ولي دوست من يك سوال؟؟؟؟؟؟؟
رادار اون چه گلي به سر ملت زد؟؟؟؟؟اصلا عملياتي بود؟؟؟بيشترين مراقبت؟؟؟؟تمام پرنده هاي ما مراقبت بالايي لازم دارن..........اگه كارمون درست بود كه وضع اين نبود

Reza Zr1
12-10-2009, 14:15
همه جای دنیا وقتی اینگونه اتفاقات میوفته،علاقمندان هواپیمایی تو فروم ها شروع به مباحث علمی میکنند ولی ما میایم و به مسایلی توجه میکنیم که یه پاپاسی نمی ارزه !!!!!
دوستان بهترین فرصت اطلاعاتمونمون درباره این تایپ هواپیما بالاتر ببریم بجای اینکه این بحث های بی ارزش بکنیم...
بیاید حداقل فرهنگ هواپیمایی تو این انجمن تقویت کنیم !

کدوم مسائل علمی ایا شما اطلاعاتی راجب این هواگرد داری یا داشتی راجب رادارش عملیاتی بودنش یا غیره..... ما بدون اطلاع در مورد چی حرف بزنیم

Shahrokh
12-10-2009, 23:21
کدوم مسائل علمی ایا شما اطلاعاتی راجب این هواگرد داری یا داشتی راجب رادارش عملیاتی بودنش یا غیره..... ما بدون اطلاع در مورد چی حرف بزنیم

یه سر به تاپیکهای بین المللی مانند تاپیکهای فاروم ارلاینرز بزنید بینید که دیگران بحثهای علمی بسیار خوبی انجام میدهند. اما در ایران متاسفانه این علاقه دیده نمیشود. درباره آواکس سقوط کرده هم مطمئن باشید خیلی صحبتهای علمی میشه انجام داد. اما با این روحیه ای که شما دارید خیر !

AJI 01
01-11-2009, 17:23

10-2006
توسط یک عکاس روس گرفته شده است

F-4G
09-06-2010, 10:30

ماه
22-09-2010, 17:58

اولين سالروز سانحه سقوط سيمرغ

ياد و خاطره جان باختگان اين سانحه دلخراش گراميباد.

AMG
22-09-2010, 18:03
پارسال همین زمان بود که خبر ناگوار سرنگون شدن Ilyushin 76MD سیمرغ با همون ۸۲۰۸-۵ و از دست رفتن ِ هفت نفر از نازنینان نهاجا رو شنیدیم....

هرچند که خبر هایی دیگر هم دربارهٔ یک اف۵ بود...

یاد همهٔ اون نازنینان رو گرامی میداریم و با خانواده هاشون که امروز دوباره داغشون تازه شده٫ همدردی میکنیم...

Mentoos
27-09-2010, 09:46
... و به ویژه یاد خلبان شهید " اکبرپور" گرامی باد

dkmos
01-02-2011, 00:58
با سلام
اولا از اینکه خیلی دیر به این پست(ها) جواب میدم منو ببخشید.همچنین به خاطر یادآوری مجدد درباره حادثه ای تلخ!
و اما با اجازه اساتیدگرامی ،چند نکته را لازم به تذکر دونستم:
1-از تمامی دوستان عزیز خواهشمندم خصوصادر مورد سوانحی که منجر به فوت یا شهادت هموطنان عزیزمان می شود،به هیچ عنوان مطالب طنزآمیز-نقد احساسی-وهرگونه اظهارنظری که فاقدپایه علمی و مدرک معتبرمیباشد،خدداری کنند.(البته اکثر دوستان رعایت میکنند وفقط عده ای اندک کم لطفی میکنند.)چون ممکن است یکی از بازماندگان حادثه،مطلب مارو مطالعه کند...
2-در خصوص علت اصلی سقوط،جداشدن بشقاب آنتن و برخورد با دم که پس از برخورد بکلی دم جداشده وهواپیما با سرعت زیاد شروع به اسپین در جهت خلاف عقربه های ساعت میکند. که نهایتا پس از کاهش شدید ارفاع از ناحیه نوز به ززمین برخور می کند. این مطلب توسط یکی از کرو هواپیمای تانکر(لود مستری که هدایت Refuel bomرا برعهده دارد) که به همراه سه فروند اف4جلوتر از عدنان درحال آرایش سوخت گیری بودند مشاهده شد.
3-همانطور که جناب مختاری عزیز فرمودند،این پرنده در حالت عملیاتی بود که حتی چند روز قبل از پرواز نیز در مناطق غرب کشور ماموریت انجام داده بود.
4-وزن بشقاب رادار (طبق گفته یکی از نفراتی که با ایلیوشین پروازمیکند)حدود12تن میباشد.به علت وجود سیستمهای بسیار پیشرفته ولی مسن! و ذکر این نکته لازم است که نفرات NDI check(تستهای غیر مخرب)بدون مسولیت نیستند تا به قول یکی از دوستان"بشقاب براثر خستگی سازه!!!! جداشود" در خصوص علت اصلی حادثه -به نقل از منبعی غیر موثق-برخورد شی خارجی با هواپیما بوده است.
به هرحال فیلم این حادثه از نمای کرو تانکر جلو،موجود است که در شرایط مناسب در اختیار دوستان قرار داده خاهد شد.

البته من هنوز موفق به مطالعه مطالب پیرامون سوخو24مهرآباد-اف4 بوشهر-اف4همدان و ... نشده ام و دراولین فرصت پیرامون آن سخن خواهم گفت. با امید به اینکه مفید واقع شود انشالله

Motimann
01-02-2011, 07:21
وزن بشقاب رادار (طبق گفته یکی از نفراتی که با ایلیوشین پروازمیکند)حدود12تن میباشد.به علت وجود سیستمهای بسیار پیشرفته ولی مسن! و ذکر این نکته لازم است که نفرات NDI check(تستهای غیر مخرب)بدون مسولیت نیستند تا به قول یکی از دوستان"بشقاب براثر خستگی سازه!!!! جدا شود" در خصوص علت اصلی حادثه -به نقل از منبعی غیر موثق-برخورد شی خارجی با هواپیما بوده است.

با سلام؛
البته درباره فرضيه حضرتعالی، يک جسم خارجی که بتواند يک سازه 12 تنی را از جا بکند بايد خود ويژگيهاي مخصوصی داشته باشد. بنابراين به نظر می رسد چيزی به جز برخورد با هواپيمايی ديگر يا از هم گسيختگی سازه نمی تواند درست باشد.

-از تمامی دوستان عزیز خواهشمندم خصوصادر مورد سوانحی که منجر به فوت یا شهادت هموطنان عزیزمان می شود،به هیچ عنوان مطالب طنزآمیز-نقد احساسی-وهرگونه اظهارنظری که فاقدپایه علمی و مدرک معتبرمیباشد،خدداری کنند. چون ممکن است یکی از بازماندگان حادثه،مطلب مارو مطالعه کند...

ضمن طلب آمرزش برای همه شهدای عزيز اين حادثه، اميدوارم از ميان گروهی که طبق روال هميشگی با ذکر اين که "هواپيمای سقوط کرده مربوط به رژه هوايی نبوده است" بساط دروغگويی را پهن کردند، نيز کسانی باشند که يادآوری شما را مطالعه کنند.

dkmos
01-02-2011, 22:11
جناب Motimann
با احترام
صحبت شما درمورد فرضیه برخورد در شرایط استاتیک کاملا درست میباشد، لیکن در حالت دینامیکی هنگامی که یک جسم باسرعت به جسم دیگری برخورد میکند، طبق قانون انرژی جنبشی انرژی که وارد میشود برابر با حاصلضرب یک دوم وزن آن جسم در توان دوم سرعت آن میباشد!درمورد این حادثه هم دو جسم متحرک بوده اند آنهم با سرعت های هوایی!یعنی حداقل بالای 500کیلومتر در ساعت. همچنین زاویه برخورد و محل برخورد بسیار مهم میباشد.به خاطر همین است که مثلا حتی هنگام برخورد یک پرنده به بدنه هواپیما صدمات جدی و خطرناکی به آن وارد میشود که حتما نمونه های آن را دیده ایم.و نمونه هایی که از FOD (آسیب از ناحیه جسم خارجی) رخ میدهد.
از طرفی در این حادثه آنطور که من از منبع غیر موثق شنیدم بزرگی شی خارجی به حدی بوده که در اسکوپ رادار آن را مشاهده کرده اند. البته بنده از صدق آن بی اطلاع هستم."الله اعلم"

Navid Tomcat
01-02-2011, 23:05
از جانب يك منبع نيمه موثق شنيدم كه دليل كنده شدن بشقاب رادار ، over speed شدن هواپيما دراثر كاهش سريع ارتفاع بوده ، نكته اينه كه هيچكدام نميدونستند دليل اصلي اين شيرجه چي بوده (و چه مشكلي پيش اومده بوده كه هواپيما شروع به كاهش سريع ارتفاع ميكنه ) اما چيزي كه مشخص است اينه كه بشقاب در اثر سرعت زياد ناشي از كاهش سريع ارتفاع از جاي خودش كنده شده و به tail هواپيما برخورد كرده كه باعث كنده شدن tail ودر نتيجه ورود هواپيما به اسپين شده

dkmos
02-02-2011, 01:05
با سلام
دوست عزیز همنطور که قبلا هم گفتم خستگی سازه و علت های مشابه نمیتواند علت باشد.
این پرنده چند روز قبل از حادثه با سرعتی بمراتب بیشتر از سرعت یک رژه هوایی در حال انجام ماموریت بوده است.اصرار بر یافتن مقصر هرگز راهکار مناسبی در علم سوانح هوایی نمی باشد.
یک تذکر هم از بنده به حضرتعالی را پذبرا باشید:درخصوص سانحه سقوط اف4 بوشهر، جنابتان فرموده بودید که" علت اشتعال موتور میتواند عمر بالای موتور و یا وجود یک عیب اساسی که از دید پرسنل تعمیر و نگهداری مخفی مانده میباشد" که البته آن پست قفل شده بود . درجواب شما ذکر این نکته الزمی است که اشتعال موتور آن هم در جین Take off و بیشینه قدرت After burner امر دور از ذهنی نیست. همانطور که در مواقع ENG Runup زمینی هم اتفاق افتاده است . مضاف براینکه در هنگام پرواز ورود کوچکترین شی آنهم در موتور Torbojet سبب FOD و اشتعال میشود.وآن میتواند حتی یک پرنده باشد. ضمنا در آن حادثه اشتعال از موتور چپ شروع و به موتور راست سرایت کرده است و فرصتی برای استفاده از سامانه ضدحریق وجود نداشته است.
با احترام

Echo Zulu SW
02-02-2011, 02:23
سلام،
از دیشب که دوست عزیزمان جناب dkmos شنیده های جدیدی رو در مورد این سانحه بیان کردند و از فیلم حادثه گفتند، ناگهان یادم آمد که من هم یک فیلم از این سقوط را باید جائی روی هارد کامپیوترم داشته باشم و بالاخره امشب آن را پیدا کردم.

من در فیسبوک و از طریق صفحه "لوگوی هما - تاریخ ما" به صفحه شخصی به نام آقای دیوانی که خلبان بودند رسیدم و این ویدئو را آنجا دیدم و دانلود کردم، و در واقع کپی رایت فیلم مربوط به ایشان است که صفحه شخصیشان برای عموم قابل دسترس است!

توصیه های ایمنی را در فیسبوک جدی بگیرید!:01 (6):

Navid Tomcat
02-02-2011, 06:09
با سلام
دوست عزیز همنطور که قبلا هم گفتم خستگی سازه و علت های مشابه نمیتواند علت باشد.
این پرنده چند روز قبل از حادثه با سرعتی بمراتب بیشتر از سرعت یک رژه هوایی در حال انجام ماموریت بوده است.اصرار بر یافتن مقصر هرگز راهکار مناسبی در علم سوانح هوایی نمی باشد.
یک تذکر هم از بنده به حضرتعالی را پذبرا باشید:درخصوص سانحه سقوط اف4 بوشهر، جنابتان فرموده بودید که" علت اشتعال موتور میتواند عمر بالای موتور و یا وجود یک عیب اساسی که از دید پرسنل تعمیر و نگهداری مخفی مانده میباشد" که البته آن پست قفل شده بود . درجواب شما ذکر این نکته الزمی است که اشتعال موتور آن هم در جین Take off و بیشینه قدرت After burner امر دور از ذهنی نیست. همانطور که در مواقع ENG Runup زمینی هم اتفاق افتاده است . مضاف براینکه در هنگام پرواز ورود کوچکترین شی آنهم در موتور Torbojet سبب FOD و اشتعال میشود.وآن میتواند حتی یک پرنده باشد. ضمنا در آن حادثه اشتعال از موتور چپ شروع و به موتور راست سرایت کرده است و فرصتی برای استفاده از سامانه ضدحریق وجود نداشته است.
با احترام

دوست عزيز بنده در هيچ كدام از سوانح دنبال مقصر نبودم فقط شنيده ها و حدسيات را بيان كردم هرچند در مورد هردوسانحه افرادي بودند كه چه به صورت مستقيم و چه به صورت غيرمستقيم درجريان اين حوادث بودند
درمورد سانحه ي اف 4 در بوشهر ، بنده يكي دو مورد خود خلبان همان اف 4 را از نزديك ملاقات كردم اما به علت فشارروحي رواني وارده به ايشون از هرگونه سوال دررابطه با اين سانحه خودداري كردم اما علت سانحه both engien fire بود كه درهمان ابتداهم ذكر شد كه بنده يكي از علت هاي احتماليش را نقص در موتور ديدم كه مطمئنا هم چنين چيزي ميتونسته باشه
چون احتمال ميدهم شما از چند و چون اين ماجرا باخبر باشيد ، پس حتما مطمئنا ميدونيد كه جنگنده دقيقا بعد از تيك اف دچار engien fire شده (پس نقص در خود موتوريكي از حدسيات بنده است )
اما به نظرمن اگر موتور FOD شده باشه بايد خاموش بشه ( البته درسته كه باعث FIRE هم ميشه ) اما موتورها تا اخرين لحظه تراست ميدادند (نه به طور كامل ) اما اين تراست همراه با لرزش شديد هواپيما بوده
اما دركل چون سانحه نظامي است بهتره زياد براي كشف علت سانحه كنجكاوي نكنيم

Motimann
02-02-2011, 10:00
جناب Motimann
با احترام
صحبت شما درمورد فرضیه برخورد در شرایط استاتیک کاملا درست میباشد، لیکن در حالت دینامیکی هنگامی که یک جسم باسرعت به جسم دیگری برخورد میکند، طبق قانون انرژی جنبشی انرژی که وارد میشود برابر با حاصلضرب یک دوم وزن آن جسم در توان دوم سرعت آن میباشد!درمورد این حادثه هم دو جسم متحرک بوده اند آنهم با سرعت های هوایی!یعنی حداقل بالای 500کیلومتر در ساعت. همچنین زاویه برخورد و محل برخورد بسیار مهم میباشد.به خاطر همین است که مثلا حتی هنگام برخورد یک پرنده به بدنه هواپیما صدمات جدی و خطرناکی به آن وارد میشود که حتما نمونه های آن را دیده ایم.و نمونه هایی که از FOD (آسیب از ناحیه جسم خارجی) رخ میدهد.
از طرفی در این حادثه آنطور که من از منبع غیر موثق شنیدم بزرگی شی خارجی به حدی بوده که در اسکوپ رادار آن را مشاهده کرده اند. البته بنده از صدق آن بی اطلاع هستم."الله اعلم"

با سلام؛
دوست عزيز، ممنون از پاسخ کامل. البته شما خودتان هم داريد به برخورد دو جسم متحرک با سرعتهای هوايی بالای 500 کيلومتر اشاره می فرماييد، حالتی که هيچگاه در برخورد يک پرنده چند کيلويی با سرعت کم (بيشتر پرندگان بومی کشور) با يک سازه 12 تنی پيش نخواهد آمد. چه در غير اينصورت هواپيماهايی مانند F-5 و ميگ 21 که هر دو وزنی زير 10 تــن دارند بايستی در اثر برخورد با پرندگان متلاشی شوند که بديهی است به جز در موارد خاص مربوط به کشيده شدن به درون پيشرانه و از کار افتادن آن (و نه از هم پاشيدگی سازه هواپيما) هرگز نمی شوند. همچنين اينجانب هيچ فرضيه ای در هيچ زمينه ای مطرح ننمودم و فقط در ادامه فرمايشات شما يادآوری نمودم که برای انجام برخوردی که منتهی به جدا شدن يک سازه 12 تنــی از بدنه هواپيما شود شرايط خاصی لازم است که همانگونه که حضرتعالی فرموديد داشتن وزن، سرعت، و زاويه برخورد مناسب از آن جمله به شمار می روند.
ضمن سپاس از دوست بسيار گرامی جناب Enayat Zangiabadi فيلم ايشان نشان از مشتعل بودن هواپيمای ايلوشين پيش ار ورود به اسپين است که احتمال برخورد يک هواپيمای ديگر را نسبت به از هم گسيختگی سازه بيشتر می نمايد.

dkmos
02-02-2011, 13:04
دوست عزيز بنده در هيچ كدام از سوانح دنبال مقصر نبودم فقط شنيده ها و حدسيات را بيان كردم هرچند در مورد هردوسانحه افرادي بودند كه چه به صورت مستقيم و چه به صورت غيرمستقيم درجريان اين حوادث بودند
درمورد سانحه ي اف 4 در بوشهر ، بنده يكي دو مورد خود خلبان همان اف 4 را از نزديك ملاقات كردم اما به علت فشارروحي رواني وارده به ايشون از هرگونه سوال دررابطه با اين سانحه خودداري كردم اما علت سانحه both engien fire بود كه درهمان ابتداهم ذكر شد كه بنده يكي از علت هاي احتماليش را نقص در موتور ديدم كه مطمئنا هم چنين چيزي ميتونسته باشه
چون احتمال ميدهم شما از چند و چون اين ماجرا باخبر باشيد ، پس حتما مطمئنا ميدونيد كه جنگنده دقيقا بعد از تيك اف دچار engien fire شده (پس نقص در خود موتوريكي از حدسيات بنده است )
اما به نظرمن اگر موتور FOD شده باشه بايد خاموش بشه ( البته درسته كه باعث FIRE هم ميشه ) اما موتورها تا اخرين لحظه تراست ميدادند (نه به طور كامل ) اما اين تراست همراه با لرزش شديد هواپيما بوده
اما دركل چون سانحه نظامي است بهتره زياد براي كشف علت سانحه كنجكاوي نكنيم
با تشکر از حسن توجه شما
همانطور که فرموده اید اشکال در موتور سبب بروز آتش سوزی شده است.اگر اشکالی وجود نداشت که مشتعل نمیشد! ولی این دلیل بر وجود مشکل قبلی نیست. صحبت بنده روی رخ دادن یک عیب جزئی (حتی یک Stallیا Blow out)در هنگام A/Bمیباشد که اگر به سرعت کنترل نشود منجر به اشتعال وسیع در ناحیه موتور میشود. رخ دادن سریع این عوامل و همچنین شرایطی که خلبان درآن لحظه با آن مواجه خواهد شد،تصمیم گیری در مورد آن را مشکل میکند.
همچنین که جنابتان فرموده اید"بهتر است زیاد برای کشف علت سانحه کنجکاوی نکنیم"
هم در مورد این سانحه و هم در مورد سانحه IL76 -قابل توجه Motimann عزیز-بعضی مواقع نگفتن و نداستن خیلی بهتر از دانستن است.
به قول یکی از بزرگان:"انسان تا وقتی سخنی نگفته باشد،آن سخن در اختیار اوست. اما هنگامی که سخن بر زبان جاری میشود انسان بدنبال آنست!"

n4v!d
18-04-2011, 12:01
تقدیم به شما »

Capello
18-04-2011, 19:20
لطفا از ارسال این لینک در سایت جدا خودداری کنید دوستان .

ممنون.

aeroreza
26-08-2011, 18:04

pilot3466
20-09-2011, 15:03
سلام.
سی یکم شهریور 1390 دومین سالگرد شهدای سانحه هوایی ایلوشین آواکس که در حین رژه در قرچک ورامین سانحه دادن رو گرامی می داریم
کسی میتونه بهم کمک کنه که چجوری می تونم عکس رو بزارم تو سایت.
عکس های جدید سانحه ایلوشین آواکس

:vsad:هفت تن از عزیزانمان با درجات بالا در نیروی هوایی با سانحه ای نا معلوم در سی یکم شهریور 1388 در رژه به شهادت رسیدند
علت سانحه رو نامعلووم گفتن ولی من پسر کسی هستم که استاد خلبان اوون هواپیما بود
شهید سرتیپ استاد خلبان حاج صمد اکبرپور

pilot3466
20-09-2011, 15:50
علت سانحه هواپیمای آواکس نیروی هوایی نامعلوم ثبت شد.
هواپیمای ایلوشین آواکس در هنگام انجام رژه هوایی 31 شهریور 1388 در شرایطی کاملا آرام در قرچک ورامین سقوط کرد.کوروژن زدن (پوسیدگی بال و بدنه)باعث شده که تمام ایلوشین های نیروی هوایی گراند بشه
به نظر شما ایلوشین آواکسی که 14 سال در امیدیه خوابیده بوده پوسیده نبوده
یه مدت گفته بودن سرعت بالا باعث جدا شدن آنتن از بدنه شده و سقوط کرده ولی این درسته<<؟؟؟
ماکسیمم سرعت هواپیما 800 کیلومتر بوده ولی طبق جعبه سیاه هواپیما آخرین سرعته هواپیما 376 کیلومتر بوده!!!!!!مگه میشه با نصف سرعت آنتن جدا بشه؟؟؟؟؟

Medad Rangi
20-09-2011, 16:01
دوست عزيز كودوم ايليوشين نيروي هوايي گروند شده؟؟؟؟تو همين رزمايش اخير دو تا از ايليوشين هاي نيرو اومده بودن تبريز.

ali safari
20-09-2011, 16:52
دوست عزیز .

سالروز این سانحه را به شما وخانواده محترمتان تسلیت عرض می کنم و امیدوارم روح پدر قهرمانتان در

جوار حریم بارگاه ملکوت مشمول رحمت الهی شود و مطمئن باشید قهرمانانی چون شهید کاپیتان اکبرپور

و همرزمانشان همیشه در قلب دوستداران ایران ماندگار خواهد بود در پایان به جمله ای از دکتر شریعتی

بسنده میکنم:

شهادت راه کسانی است که جسارت انتخاب عروج پرافتخار را بر چندصباح بیشتر زندگی پر ذلت دارند .

همه از خداییم و بسوی او رهسپار......

bell-214c
17-09-2012, 17:49
بسم الرب الشهدا والصدیقین......

شهید حاج صمد اکبر پور خلبان ایلوشین 76 اواکس نهاجا که در تاریخ 31/06 / 1388 سقوط کرد بود .وی که یکی از خلبانان ماهر ارتش بود به همراه شش تن از کارکنان رشید نیروی هوایی به درجه رفیع شهادت نایل امد. مقاله ای که در سایت اوینی موجود است وتوسط فرزند برومند ان شهید به ان سایت ارسال شده است خواهم نوشت:

یا علی

منبع: سایت اوینی دات کام

- - - Updated - - -

زندگینامه شهید سرتیپ خلبان حاج صمد اکبرپور

***زندگی نامه و تصاویر این شهید بزرگوار توسط فرزند ایشان برای سایت شهید آوینی ارسال شده است:[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])
نام : صمد اکبرپور
نام پدر :قنبر
تولد : 1/08/1336
راهیابی به دانشکده خلبانی نیروی هوایی ارتش : 1356
اعزام به آمریکا جهت تکمیل دوره خلبانی : 1356
بازگشت به ایران : 1358
تاریخ ازدواج :28/12/1358
آخرین سمت :جانشین فرماندهی پایگاه هوایی شهید دوران
تاریخ شهادت :31/06/1388
محل دفن : گلزار شهدای شیراز
طول مدت حیات : 52 سال
نحوه شهادت : سانحه هوایی
شهید صمد اکبرپور بزرگ مردی که در مکتب شهادت پرورش یافت ؛ مجاهدی که زهد و تقوایش بسان دریایی خروشان بود و هر لحظه از زندگانیش موج ها در بر داشت .مرد وارسته ای که سراسر وجودش عشق و از خود گذ شتگی و کرامت بود ، رزمنده ای که دلاور میدان جنگ بود و مبارزی سترگ با نفس اماره ی خویش ،از آن زمان که خود را شناخت کوشید تا جز در جهت خوشنودی حق تعالی گام بر ندارد .به راستی او گمنام ،اما آشنای همه بود .از آن روستای ساده دل تا آن خلبان دلیر و بی باک .
شهید صمد اکبرپور در 1 آبان 1336 ،در شهرستان جهرم دیده به جهان گشود .دوره ابتدایی و متوسطه را در استهبان و مرودشت به اتمام رساند و در سال 1356 به دانشکده خلبانی نیروی هوایی راه یافت و پس از کذراندن دوره آموزش مقدماتی برای تکمیل دوره به آمریکا اعزام شد .
پس از بازگشت از آمریکا دوره های آموزشی هواپیمای اف -27 (فرندشیب) را به پایان رساند و بر حسب نیاز به گردان پروازی اف -27 منتقل گردید که در این مدت کلیه مأموریت های محوله از جمله شرکت در پرواز های هدف کش (حمل هدف ) به منظور بالا بردن توان رزمی نیروهای پدافندی در امر آموزش خدمه توپ های اورلیکن 230 میلی متری و انجام پرواز های پشتیبانی و پروازهای پشتیبانیشرح اندکی از کارهای محوری برجسته شهید صمد اکبرپور :

1-حضور داوطلبانه در انجام پروازهای هوانیروز در طول 8 سال دفاع مقدس
2- پس از طی 3 سال پرواز با هواپیمای اف -27 به گردان پروازی سی -130 منتقل گردید
3-شرکت خلبان در طول 8 سال دفاع مقدس و انجام پروازهای تاکتیکی و تخلیه مجروحین و کمک رسانی به مناطق جنگی و انجام پرواز های چند فروندی با هواپیمای سی -130
4-به علت جدیت در امر پرواز و انجام به موقع ماموریت های محوله و بالا بردن سطح مهارت به رده پروازی خلبان یکی هواپیمای سی -130 فعالیت نمود
5-از بدو ورود به گردان سی -130 حضور فعال در آموزش و ارزیابی داشته و به عنوان افسر آموزش و یکنواختی در گردان خدمت نمود
6-در طول 8 سال دفاع مقدس علاوه بر انجام پرواز به عنوان افسر رابط و افسر هماهنگ کننده هواپیمای 707 (سوخت رسان ) انجام وظیفه نمود.
7-علاوه بر پرواز به عنوان فرمانده هواپیمایی سی -130 و بالا بودن توان ایشان به عنوان فرمانده هواپیمای اف – 33 ماموریت های محوله را که بیشترین پرواز ها در مناطق جنگی در امر جابجایی فرماندهان رده بالا نیرو از جمله (شهید بابایی )و همچنین جابجایی متخصصین و پیک به مناطق جنگی انجام وظیفه نمود.
8 – انجام پرواز های پشتیبانی در قالب پرواز های سرویس هوایی ساها .
9 – اعزام به مناطق جنگی و عهده دار مسئولیت دسک هوایی و افسر ناظر مقدم و هماهنگ کننده پرواز های منطقه مریوان .
10 – اعزام به منطقه والفجر 8 (فاو)و افسر ناظر مقدم .
11 – اعزام به منطقه پرندک و عهده دار مسئولیت دسک هوایی و توپ های پدافندی
12 - به علت جدیت در امر پرواز و مهارت در امر چتر بازی با هواپیمای سی -130 به عنوان افسر هماهنگ کننده پرواز های جمعی فعالیت نمود.
13 – به علت جدیت در امر پروازی و دلسوزی فراوان طی گردشکاری های فراوان مورد تشویق فرماندهان گردید.
14 – به علت کسب بالاترین نمره در آزمون ارزیابی ستاد نهاجا مورد تشویق قرار گرفتند.
15 - به علت جدیت در امر پروازی و دلسوزی به سمت افسر عملیات ترابری برگزیده شد.
16 - به علت جدیت در امر پرواز و انجام به موقع ماموریت های محوله و بالا بردن سطح مهارت به هواپیمای ایلوشین انتقال یافت و دوره های زمینی هواپیمای 4 موتوره جت را با بالاترین نمرات پشت سر گذاشت.
17 – بعد از مدت کوتاهی به علت مهارت و جدیت در پرواز به عنوان فرمانده هواپیمای ایلوشین و معلم خلبان (رادیواپراتور )در پروازهای آموزشی و آزمایشی هواپیمای ایلوشین شرکت فعال نمود.
18 – به علت جدیت در امر مدیریت و صلاحیت در مدیریت به عنوان فرمانده گردان ایلوشین خدمت نمود.
19 - به علت جدیت در امر مدیریت و صلاحیت به سمت جانشین تیپ ترابری خدمت نمود.
20 - - به علت جدیت در امر پرواز و مهارت در فرمانده ای هواپیمای ایلوشین به رده پروازی معلمی در هواپیمای غول پیکر ایلوشین انجام وظیفه نمود.
21 – به عنوان افسر هماهنگ کننده در پروازهای ترابری در امر کمک رسانی به مناطق زلزله زده بم انجام وظیفه نموده است .
22 –به عنوان خلبان هواپیمایی ایلوشین در امر کمک رسانی به مناطق زلزله زده پرواز های زیادی را انجام داد.
22 - به علت جدیت در امر پرواز و مهارت در معلم خلبانی ایلوشین به رده پروازی خلبان آزمایش گر خدمت نمود.
23 - به علت جدیت در امر مدیریت و صلاحیت به سمت فرمانده تیپ ترابری خدمت نمود.
24 – در زمان فرمانده ای تیپ ترابری به عنوان خلبان داوطلب به امیدیه رفت و هواپیمایی را که در سال 1372 در امیدیه سانحه داده بود و بال سمت راست آن کاملا سوخته بود رابعداز اینکه متخصصان ایرانی بال این هواپیما را ساختند آزمایش کرد و هواپیمایی را که در گرمای سوزان امیدیه به مدت 15 سال پرواز نمی کرد را با پروازی موفقیت آمیز در سال 1387 به شیراز منتقل کرد.
25 – - به علت جدیت در امر مدیریت و مهارت در پرواز ، بعد از 30 سال با در خواست سازمان خدمت را تمدید کرد.
26 – در زمان ابقا به علت جدیت در مدیریت و صلاحیت به رده جانشینی فرمانده ای پایگاه هوایی شهید دوران انتخاب شد .
27 – در زمان فرماندهی ایشان به علت علاقه فراوان به پرواز خود ادامه داد و شاگردان زیادی را به مراحل بالاتر آموزش داد.
28 – در سال 1387 در زمان جانشینی فرمانده ای منطقه هوایی شهید دوران به حج تمتع مشرف شد و 8 ماه پس از بازگشت ایشان از حج به شهادت رسید.
شهید سرتیپ استاد خلبان در سن 52 سالگی در سمت جانشینی فرمانده ای منطقه هوایی شهید دوران در حین انجام وظیفه در رژه هوایی ارتش در تاریخ 31/06/1388 به همراه شش تن از غیور مردان و تیز پروازان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در اثر سانحه هوایی در حوالی قرچک ورامین به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

bell-214c
17-09-2012, 18:35
منبع:سایت اوینی

C-130_Pilot
19-09-2012, 11:16
سلام خدمت همه دوستان.
طبق قولی که داده بودم میخوام در مورد این شهید بزرگوار و اون حادثه ایلوشین نهاجا صحبت کنم.
شهید صمد اکبر پور رو همیشه توی ذهنم دارم ایشان فردی معتقد و ارام و قدی رشید و بلندی داشتند که با اون لهجه شیرازی خود برای همه شناخته شده بودند.ایشان تقریبا جزء اولین خلبان هرکولس بودند که برای طی دوره ایلوشین به کشور اوکراین سفر کردند.دوست همیشگی ایشان سرهنگ زمردیان بودند که ایشان در حال حاضر از خلبان ایلوشین و از اساتید پروازی این تایپ میباشند.
وقتی ایشان در عملیات ترابری و بعدها در تیپ ترابری بعنوان جانشین بودند بنده بنا به پروازهایی که به شیراز داشتیم با ایشان و پسرشان اشنا شدم.از لحاظ پروازی در وضعیت خیلی خوبی قرار داشتند و در ان زمان با توجه به بازنشستگی دوست شفیقش تنها استاد خلبان ایلوشین بودند.
در مورد ایلوشین اواکس که توسط پرسنل نیرو هوایی و وزارت دفاع و سپاه دوباره به کار انداخته شده بود و غنیمت از عراق بحساب میومد و اسمش سیمرغ یا عدنان بود،باید عرض کنم که این هواپیما با توجه به اظهارات مهندس پروازش که سرهنگ فروزنده بود ،در ارتفاع پایین و سرعت زیاد تمام نشاندهنده های اخطار روشن میشد و یا باید سرعت رو کم میکردیم یا ارتفاع را زیاد و بارها در پروازهای ازمایشی این وضعیت پیش اومده بود.اما روز حادثه با توجه به این که پروازها بصورت FORMATION انجام میشد و سرپیچی یک هواپیما از لیدر منجر به حادثه عظیم میگردید و این هواپیما هم باید خودش را با سرعت هواپیمای لیدر تنظیم میکرد و این اتفاق روی داد.
من جزء اولین گروه های نیروی هوایی بودم که به سر سانحه رسیدم و پیکر شهیدان را شناسایی کردیم و کمک به دوستان نیروی انتظامی برای حفظ اثار جای مانده کردیم.مردم از دیدن این صدای انفجار خیلی ترسیده بودند و بیشتر برای دیدن لاشه اصلی هواپیما به معرکه امده بودند.یادمه تراکتوری که در حال شخم زدن مزارع خود بود و هواپیما در کنار ان سقوط کرده بود چنان سوخته بود که اثری از ان نمانده بود و راننده ان فقط شنیدم که به بیمارستان برده شده بود چون هواپیما را دیده بود و به سرعت پا به فرار گذاشته بود.
صحنه دردناکی بود چون یکی از بهترین دوستان خود را که جوانی بود بسیار مودب و درسخوان و زیبا و تازه داماد خود را در این سانحه از دست داده بودیم.شهید مکی نژاد.
واقعا هنوز که یادم میوفته ناخداگاه اشک در چشمانم حلقه میزند.یادمه که از شهید اکبرپور کارت ملی و برگه تشویقی ایشان و اتیکت روی لباس پروازش سالم بود و سریع قابل شناسایی بود ولی تمام جسم شهیدان سوخته بود..
ای خدااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا..............................
خدا رحمتشون کنه.شهید هریسی تازه از هرکولس رفته بود ایلوشین و همچنین مکی نژاد و خلبان دوم یک سرهنگی بود که الان یادم نیست اسم شریفشان را...

rmaki
22-09-2012, 16:48
31 شهریور 91سومین سالگرد سقوط ایلوشین را تسلیت میگم من برادرم را در این سقوط از دست دادم شهید سید حمید مکی نژاد امیدوارم دیگه شاهد چنین حادثه هایی نباشیم که به این سادگی جوانهایی را که سالها زحمت کشیدن وفقط به خاطر عشقشون به پرواز سختی ها را دیدن ودم نزدن از دست ندهیم ....فراموش نکنیم....
من به دنبال عکسهایی از ان سانحه بودم بعد از سه سال ذیذن عکسی از لحظه بلند شدن هواپیما برایم خیلی سخت بود ولی تشکر میکنم از دوستانی که این چند تا عکس را گذاشتند .

Air_Navigator
22-09-2012, 17:04
31 شهریور 91سومین سالگرد سقوط ایلوشین را تسلیت میگم من برادرم را در این سقوط از دست دادم شهید سید حمید مکی نژاد امیدوارم دیگه شاهد چنین حادثه هایی نباشیم که به این سادگی جوانهایی را که سالها زحمت کشیدن وفقط به خاطر عشقشون به پرواز سختی ها را دیدن ودم نزدن از دست ندهیم ....فراموش نکنیم....

سلام
دوست گرامي سالگرد اين سانحه رو به شما كه برادر گراميتون رو در اون واقعه دردناك از دست داديد تسليت عرض مي كنم . انشاءالله كه روح شهداي آن سانحه به ويژه برادر گرامي شما قرين رحمت واسعه الهي باشد .

C-130_Pilot
22-09-2012, 17:38
من به دنبال عکسهایی از ان سانحه بودم بعد از سه سال ذیذن عکسی از لحظه بلند شدن هواپیما برایم خیلی سخت بود ولی تشکر میکنم از دوستانی که این چند تا عکس را گذاشتند .

مرگ پایان راه کبوتر نیست...............................

سورنا282
22-09-2012, 19:09
این هم مثل بقیه حادثها به مروز زمان فراموش شد
تمام سقوط های ما یا فراموش میشوند یا تقصیر خدمه پروازه

Touraj
23-09-2012, 22:18
این حادثه ابعاد پیچیده و مبهمی داره

این نکته جالب توجه که این هواپیما ها (عدنان 1و2) از زمان تحویل هیچ پرواز عملیاتی برای عراق انجام ندادند به این معنی که عراق در جنگ علیه ایران هیچ استفاده ای از اونها نکرد

نکته من نقل قول از یکی از دوستانیست که در نیروی هوا فضای سپاه مشغول به خدمت است:

مدتی قبل از حادثه مهندسان روسی برای بازدید و چک فنی این هواپیما به ایران می آیند و قسمت های مختلف این پرنده مورد چک و باز بینی قرار گرفت , یکی از این بخشها هاب رادار بود و به گفته ایشون مدارکی وجود داره که ثابت میکنه در زمان حادثه این بخش دچار انفجار و موجب سقوط و از بین رفتن این پرنده ارزشمند می شود و این احتمال دست داشتن و خرابکاری روسها (با همکاری و هماهنگی آمریکا) در این حادثه را تقویت میکند.

من باید جمله اولم را به صورت سوال مطرح کنم و نتیجه گیری را به شما دوستان واگذار کنم, به نظر شما عجیب نیست که این هواپیما ها (عدنان 1و2) از زمان تحویل هیچ پرواز عملیاتی برای عراق در طول دو جنگ انجام ندادند, آیا عوامل پنهانی وجود داشته و مانع این کار شده؟

maverick100
23-09-2012, 23:56
دوستان کسی عکسی از کروی پروازی نداره ؟ ممنون میشم اگر آپلود بفرمایید

rmaki
24-09-2012, 16:51
[Only registered and activated users can see links]شهید سید حمید مکی نژاد

متولد 17/9/58 در تهران از خانواده ای که پدر نیز نظامی بود(نیروی هوایی) ورودی 77 دانشگاه هوایی شهید ستاری تهران

rmaki
24-09-2012, 17:05
سلام خدمت همه دوستان.
طبق قولی که داده بودم میخوام در مورد این شهید بزرگوار و اون حادثه ایلوشین نهاجا صحبت کنم.
شهید صمد اکبر پور رو همیشه توی ذهنم دارم ایشان فردی معتقد و ارام و قدی رشید و بلندی داشتند که با اون لهجه شیرازی خود برای همه شناخته شده بودند.ایشان تقریبا جزء اولین خلبان هرکولس بودند که برای طی دوره ایلوشین به کشور اوکراین سفر کردند.دوست همیشگی ایشان سرهنگ زمردیان بودند که ایشان در حال حاضر از خلبان ایلوشین و از اساتید پروازی این تایپ میباشند.
وقتی ایشان در عملیات ترابری و بعدها در تیپ ترابری بعنوان جانشین بودند بنده بنا به پروازهایی که به شیراز داشتیم با ایشان و پسرشان اشنا شدم.از لحاظ پروازی در وضعیت خیلی خوبی قرار داشتند و در ان زمان با توجه به بازنشستگی دوست شفیقش تنها استاد خلبان ایلوشین بودند.
در مورد ایلوشین اواکس که توسط پرسنل نیرو هوایی و وزارت دفاع و سپاه دوباره به کار انداخته شده بود و غنیمت از عراق بحساب میومد و اسمش سیمرغ یا عدنان بود،باید عرض کنم که این هواپیما با توجه به اظهارات مهندس پروازش که سرهنگ فروزنده بود ،در ارتفاع پایین و سرعت زیاد تمام نشاندهنده های اخطار روشن میشد و یا باید سرعت رو کم میکردیم یا ارتفاع را زیاد و بارها در پروازهای ازمایشی این وضعیت پیش اومده بود.اما روز حادثه با توجه به این که پروازها بصورت FORMATION انجام میشد و سرپیچی یک هواپیما از لیدر منجر به حادثه عظیم میگردید و این هواپیما هم باید خودش را با سرعت هواپیمای لیدر تنظیم میکرد و این اتفاق روی داد.
من جزء اولین گروه های نیروی هوایی بودم که به سر سانحه رسیدم و پیکر شهیدان را شناسایی کردیم و کمک به دوستان نیروی انتظامی برای حفظ اثار جای مانده کردیم.مردم از دیدن این صدای انفجار خیلی ترسیده بودند و بیشتر برای دیدن لاشه اصلی هواپیما به معرکه امده بودند.یادمه تراکتوری که در حال شخم زدن مزارع خود بود و هواپیما در کنار ان سقوط کرده بود چنان سوخته بود که اثری از ان نمانده بود و راننده ان فقط شنیدم که به بیمارستان برده شده بود چون هواپیما را دیده بود و به سرعت پا به فرار گذاشته بود.
صحنه دردناکی بود چون یکی از بهترین دوستان خود را که جوانی بود بسیار مودب و درسخوان و زیبا و تازه داماد خود را در این سانحه از دست داده بودیم.شهید مکی نژاد.
واقعا هنوز که یادم میوفته ناخداگاه اشک در چشمانم حلقه میزند.یادمه که از شهید اکبرپور کارت ملی و برگه تشویقی ایشان و اتیکت روی لباس پروازش سالم بود و سریع قابل شناسایی بود ولی تمام جسم شهیدان سوخته بود..
ای خدااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا..............................
خدا رحمتشون کنه.شهید هریسی تازه از هرکولس رفته بود ایلوشین و همچنین مکی نژاد و خلبان دوم یک سرهنگی بود که الان یادم نیست اسم شریفشان را...

سلام دوست عزیز وممنونن از نوشته های شما اتیکت روی سینه برادرم وساعت ایشان سالم بود فقظ شیشه ساعت شکسته بود وضمنا ان طور که از همسرم شنیدم بدن ایشان هم سالم بود وحلقه ازدواجشون را ایشان دراوردند اما متاسفانه باقی بدن ها متلاشی شده بودند اما به هر صورت اجازه دیدن به هیچ یک از خانواده ها داده نشد لااقل به خانواده ما وخانواده شهید فروزنده که این دو شهید درتهران به خاک سپرده شدند وباقی در شیراز هنوز هم باور نمیکنیم به این راحتی از بین رفتن این عزیزان را
برای روحشان رحمت ومغفرت از درگاه الهی خواستارم وبرای باقی جوانهایی که با این غولهای اهنی پرواز میکنند وواقعا جانشان را کف دستشان گرفتند ارزوی سلامتی وموفقیت دارم
ر.مکی نژاد

mhsedghi
25-09-2012, 17:09
جناب مکی نژاد
تسلیت مارا پذیرا باشید. روح برادرتان و همه این عزیزان شاد. در راه وطن مظلومانه رفتن افتخار بزرگیست. این عزیزان میبایست سرمشق جوانهای این مملکت باشند