PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مهار گشتاور یا torque موتور

PersianPilot
26-06-2008, 20:08
با سلام

در هواپیماهای نظامی یا مسافربری برای مهار گشتاور یا torque موتور چه اقداماتی صورت میگیرد ؟, دوستان لطفا توضیح بفرمایید .

Shahrokh
27-06-2008, 09:23
در هواپیماهایی که تعداد موتورهای آنها زوج باشد (2-4-6) جهت چرخش محور موتور ها به صورت دوبه دو خلاف یکدیگر هست و به این ترتیب گشتاور عکس العمل ناشی از موتورهای خنثی میشه.

در مواردی مثل سسنا 172 که یه موتوره هست هیچ کاری انجام نمیشه و خلبان این مساله رو کنترل میکنه. تو فلات سیمولیتور ماکروسافت این مساله رو میشه با فعال کردن گزینه مربوط مشاهده کرد. در جنگنده های تک موتوره احتمالا در صورت نیاز از SAS که (stability augmented system) هست استفاده میشه.

PersianPilot
27-06-2008, 09:29
در هواپیماهایی که تعداد موتورهای آنها زوج باشد (2-4-6) جهت چرخش محور موتور ها به صورت دوبه دو خلاف یکدیگر هست و به این ترتیب گشتاور عکس العمل ناشی از موتورهای خنثی میشه

منظورتون اینه که ,مثلا جهت چرخش موتور سمت چپ در جهت عقربه های ساعته و موتور سمت راست بر خلاف عقربه ساعته ؟

Shahrokh
27-06-2008, 10:15
بله دقیقا همینطوره

PersianPilot
27-06-2008, 13:25
پس با این حساب, شرکت سازنده ی موتور ( توربوجت یا توربوفن یا توربوپراپ ) میبایست برای Thrust مورد نظرشون دو مدل موتور با چرخش عکس هم درست کنه ؟
پس رادر چیکارست ؟ نمیشه با رادر تورک رو خنثی کنند ؟

Shahrokh
27-06-2008, 13:58
پس با این حساب, شرکت سازنده ی موتور ( توربوجت یا توربوفن یا توربوپراپ ) میبایست برای Thrust مورد نظرشون دو مدل موتور با چرخش عکس هم درست کنه ؟
پس رادر چیکارست ؟ نمیشه با رادر تورک رو خنثی کنند ؟

در هواپیماهای توربوپراپ و پیستونی اینطوره . توربوفنها هم قاعدتا باید اینطور باشه. گشتاور تورک ایجاد شده توسط ملخ ایجاد گشتاور رول میکنه و این گشتاور رو باید با الران خنثی کرد نه رادر. رادر گشتاور "یا" "yaw" ایجاد میکنه

PersianPilot
27-06-2008, 14:16
در هواپیماهای مدل, به موتور زاویه خیلی کمی داده میشه تا گشتاور تولیدی موتور رو تا اندازه ای خنثی کنه, البته باز هم تورک وجود داره و موقع Take off هواپیما به سمتی تمایل داره که برای صاف کردنش با رادر این کار انجام میشه ...

Blanik
27-06-2008, 22:19
در هواپیماهایی که تعداد موتورهای آنها زوج باشد (2-4-6) جهت چرخش محور موتور ها به صورت دوبه دو خلاف یکدیگر هست و به این ترتیب گشتاور عکس العمل ناشی از موتورهای خنثی میشه.

در مواردی مثل سسنا 172 که یه موتوره هست هیچ کاری انجام نمیشه و خلبان این مساله رو کنترل میکنه. تو فلات سیمولیتور ماکروسافت این مساله رو میشه با فعال کردن گزینه مربوط مشاهده کرد. در جنگنده های تک موتوره احتمالا در صورت نیاز از SAS که (stability augmented system) هست استفاده میشه.

سلام...

ببخشید من جسارت میکنم مطلبی در این باره بود که می خواستم عرض کنم,

تا اونجا که من میدونم Torque ملخ معمولا بوسیله Rudder خنثی میشه( چه تو Single engine و چه در Multi ) من تا کنون چیزی درباره Counter Rotating به این سبک که شما می فرمایید نشنیدم. البته منکر وجودش نمیشم اینم یه راهی هست ولی خیلی پیچیده به نظر میرسه. چنانچه هواپیمایی رو میشناسید که اینگونه بر Torque غلبه میکنه لطفا معرفی کنید.

Shahrokh
28-06-2008, 08:09
تا اونجا که من میدونم Torque ملخ معمولا بوسیله Rudder خنثی میشه( چه تو Single engine و چه در Multi ) من تا کنون چیزی درباره Counter Rotating به این سبک که شما می فرمایید نشنیدم. البته منکر وجودش نمیشم اینم یه راهی هست ولی خیلی پیچیده به نظر میرسه. چنانچه هواپیمایی رو میشناسید که اینگونه بر Torque غلبه میکنه لطفا معرفی کنید.

هواپیماهای مجهز به ملخ مثل سی 130 ، فوکر 27 ، 50 ... همگی به این صورت هستند و جهت چرخش ملخ بال چپ و راست متفاوت هست

چنانچه ملخ در جلوی دماغه هواپیما قرار بگیره امکان ایجاد sidewash روی دم عمودی و رادر زیاده. در چنین صورتی از رادر برای غلبه بر sidewash ایجاد شده توسط ملخ استفاده میشه. اما اثر عکس العمل ناشی از چرخش ملخ باید توسط الران خنثی بشه. در مواردی که مشاهده نمودید که از رادر استفاده میشه این بوده که اثر Sidewash ناشی از دوران ملخ از عکس العمل تورک خیلی بیشتر بوده و گرنه عکس العمل تورک ملخ باید با الران خنثی بشه

Blanik
28-06-2008, 16:43

هواپیماهای مجهز به ملخ مثل سی 130 ، فوکر 27 ، 50 ... همگی به این صورت هستند و جهت چرخش ملخ بال چپ و راست متفاوت هست

چنانچه ملخ در جلوی دماغه هواپیما قرار بگیره امکان ایجاد sidewash روی دم عمودی و رادر زیاده. در چنین صورتی از رادر برای غلبه بر sidewash ایجاد شده توسط ملخ استفاده میشه. اما اثر عکس العمل ناشی از چرخش ملخ باید توسط الران خنثی بشه. در مواردی که مشاهده نمودید که از رادر استفاده میشه این بوده که اثر Sidewash ناشی از دوران ملخ از عکس العمل تورک خیلی بیشتر بوده و گرنه عکس العمل تورک ملخ باید با الران خنثی بشه

ممنون شاهرخ جان!
امروز داشتم در این باره فکر میکردم متوجه این مطلب شدم که گشتاوری که ما اینجا داریم دربارش بحث میکنیم با Rudder خنثی نمیشه. ولی درباره این مطلب که فرمودی F50 , C130 موتورهاشون خلاف هم گردش دارن, من به یکی از دوستانم که تایپ F50 داره زنگ زدم و گفت که هر دو ملخ ساعتگرد میچرخند و درباره C130 هم چنین چیزی رو عنوان کرد. درباره نحوه Trim کردن هواپیما هم در مقابل نیروی گشتاور ملخ گفت این کار با زاویه دادن به Vertical Stab. و قرار دادن Trim Tab و Balance Tab در Elevator(!) و aeloran ها انجام میشه( در هواپیمای F50 ) البته من این موضوع رو هماهنگ تو یکی دوتا Forum دیگه هم دنبال میکنیم تا به شگفتی های بیشتری در طراحی پی ببریم.

M0H@mM@d
29-06-2008, 18:14
منم پست داده بودم که فکر کنم پاک شده..........اما دوباره عرض میکنم...دوستانی که در زمینه پرواز اطلاعات کافی رو داشته باشند میدونند که تقریبا بیشترینTorqueدر singel engin ها که در ایران پرواز میکنن مربوط به هواپیمای آموزشی Bonanzaهستش که خلبان اون رو با استفاده از تریم تب موجود بر روی RUDDER خنثی میکنه ولا غیر.... @};-

Shahrokh
30-06-2008, 09:11
منم پست داده بودم که فکر کنم پاک شده..........اما دوباره عرض میکنم...دوستانی که در زمینه پرواز اطلاعات کافی رو داشته باشند میدونند که تقریبا بیشترینTorqueدر singel engin ها که در ایران پرواز میکنن مربوط به هواپیمای آموزشی Bonanzaهستش که خلبان اون رو با استفاده از تریم تب موجود بر روی RUDDER خنثی میکنه ولا غیر.... @};-

دوست عزیز این مساله که توضیح دادی درسته اما خیلی به گشتاور تورک موتور ارتباط نداره

تو single engine هایی مثل بونانزا دم عمودی کاملا در slipstream ملخ قرار میگیره (جریان هوای ناشی از چرخش ملخ) و این مساله باعث ایجاد sidewash بسیار شدید بر روی دم عمودی شده و یه نیروی sideforce قابل ملاحظه ای ایجاد میشه که برای غلبه بر اون منطقا از رادر استفاده میشه. در واقع دلیل استفاده از رادر در بونانزا غلبه بر سایدفورس ناشی از اثر ملخ بر روی دم عمودی هست نه گشتاور تورک

گشتاور تورک ناشی از موتور توسط الران و نیز تنظیم نا متقارن الویتور خنثی میشه. این گشتاور حول محور طولی هواپیماست. البته رادر یه مولفه گشتاوری هم حول این محور داره ولی مقدارش ناچیز هست. به همین خاطره که مشتق Clr مقدارش ناچیزه. گشتاور تورک ناشی از موتور به بهترین نحو توسط سطوح کنترلی مثل الران و الویتور نامقارن میتونه خنثی بشه. Blanik عزیز دراین مورد توضیج جامعی دادن. در هواپیمای فوکر 50 اثر sidewash روی دم عمودی در مقایسه با بونانزا قابل ملاحظه نیست. چون موتور ها در طریفین قرار دارند و دم عمودی از اثر ناشی از گردش ملخ دور هست. برای بررسی بهتر میتونید به کتابهای flight mechanics مراجعه کنید

Blanik
30-06-2008, 16:32

دوست عزیزم به شکل زیر توجه کنید, علت رو بهتر متوجه میشید :

http://usera.imagecave.com/mmrassi/cork-rudder.png

Shahrokh
30-06-2008, 22:20
سلام.
در هواپیماهای بزرگ و چند موتوره مانند c-130 ، گشتاور ایجاد شده توسط موتور آنقدر نیست که بر روی کل پرنده تاثیر بگذارد.چون جرم پرنده خیلی زیاد است.البته این نظر خودم است و اطلاع دقیقی ندارم.در هواپیماهای تک ملخه نیز،گشتاور حاصل از چرخش ملخ،فکر نمی کنم که روی پرنده تاثیر چندانی بگذارد.تنها چیزی که باعث مشکل می شود،تاثیر جریان ایجاد شده توسط ملخ بر روی دم عمودی است(sidewash) که توسط خود rudder باید خنثی شود.من شنیده ام که حتی برای rudder در طراحی،چند درجه زاویه ی نصب(incidence)در نظر می گیرند که اثر این جریان را خنثی کند.از این چیزهایی که گفتم،اصلا اطمینان کامل ندارم.از بزرگان انجمن خواهشمندم که ایرادم را بگیرند...

در هواپیمای سی 130 درسته که جرم هواپیما زیاده ولی توان موتور هم متناسب با اون زیاده.

در باره زاویه نصب دم عمودی هم من دیدم تو فرمولهای محاسباتی این مساله پیش بینی شده اما نمیدونم که تو هواپیمایی این مساله انجام شده یا نه. اما اینهم در مواردی میتونه راه حل خوبی باشه. البته یه نکته هست که چون دم عمودی با یه زاویه ثایت نصب بشه با توجه به اینکه دور ملخ متفاوت هست sidewash به صورت کامل نمیتونه خنثی بشه اما با استفاده از تریم تب رادر، دقیقتر میشه برای هر سرعتی ساید واش رو خنثی کرد

Blanik
30-06-2008, 22:51
سلام.
در هواپیماهای بزرگ و چند موتوره مانند c-130 ، گشتاور ایجاد شده توسط موتور آنقدر نیست که بر روی کل پرنده تاثیر بگذارد.چون جرم پرنده خیلی زیاد است.البته این نظر خودم است و اطلاع دقیقی ندارم.در هواپیماهای تک ملخه نیز،گشتاور حاصل از چرخش ملخ،فکر نمی کنم که روی پرنده تاثیر چندانی بگذارد.تنها چیزی که باعث مشکل می شود،تاثیر جریان ایجاد شده توسط ملخ بر روی دم عمودی است(sidewash) که توسط خود rudder باید خنثی شود.من شنیده ام که حتی برای rudder در طراحی،چند درجه زاویه ی نصب(incidence)در نظر می گیرند که اثر این جریان را خنثی کند.از این چیزهایی که گفتم،اصلا اطمینان کامل ندارم.از بزرگان انجمن خواهشمندم که ایرادم را بگیرند...

در هواپیمای سی 130 درسته که جرم هواپیما زیاده ولی توان موتور هم متناسب با اون زیاده.

در باره زاویه نصب دم عمودی هم من دیدم تو فرمولهای محاسباتی این مساله پیش بینی شده اما نمیدونم که تو هواپیمایی این مساله انجام شده یا نه. اما اینهم در مواردی میتونه راه حل خوبی باشه. البته یه نکته هست که چون دم عمودی با یه زاویه ثایت نصب بشه با توجه به اینکه دور ملخ متفاوت هست sidewash به صورت کامل نمیتونه خنثی بشه اما با استفاده از تریم تب رادر، دقیقتر میشه برای هر سرعتی ساید واش رو خنثی کرد

روش زاویه دادن به Vertical Stab کابرد داره. تو یکی از فروم ها یکی از Moderatorها به این مسئله اشاره کرد...

M0H@mM@d
01-07-2008, 12:48
یه سوال....این اصطلاحات مربوط به رشته ایرودینامیک میشه درسته؟آخه توی کلاس های ما بهمون فقط گفته شد که برای تریم کردن و جلوگیری از Roll ناخواسته ناشی از گردش ملخ باید از Trim Tab استفاده کرد...همین...آیا سیستم آموزشی ما مشکل داره یا کلا این مباحث در دروس PPLن :-/ میگنجه؟

Shahrokh
01-07-2008, 16:12
یه سوال....این اصطلاحات مربوط به رشته ایرودینامیک میشه درسته؟آخه توی کلاس های ما بهمون فقط گفته شد که برای تریم کردن و جلوگیری از Roll ناخواسته ناشی از گردش ملخ باید از Trim Tab استفاده کرد...همین...آیا سیستم آموزشی ما مشکل داره یا کلا این مباحث در دروس PPLن :-/ میگنجه؟

این اصطلاحات بیشتر مربوط به flight mechanics & control میشه. سیستم آموزشی ما مشکل نداره. تو سیلابسهای خلبانی، تئوری مکانیک پرواز به صورت خلاصه و تا حدی که مورد نیاز خلبان هست تدریس میشه. چنانچه به این مباحث علاقمند باشی مطالعه کتابهای مربوط به این موضوع در کنار دروس خلبانی خیلی مفید و در عین حال جذاب هست

M0H@mM@d
01-07-2008, 21:45
ممنونم شاهرخ جان کمکم داشتم به سطح کیفی آموزش ها شک میکردم :-1

PersianPilot
07-08-2008, 11:22
یه دستگاهی هست بنام , جایرو که کارش تنظیم کردن فرامین هواپیماست, و این امکان رو به هواپیما میده تا در یک راستا حرکت کنه, فکر کنم این دستگاست که تریم الران رو نسبت به گشتاور تولیدی تغییر میده , تا توی رول نیفته ...
----
هواپیمای twin otter 300 مسیر بوشهر - خارگ, پرواز میکنه, و جهت چرخش دو موتورش در یک جهت هستن .

http://www.williamdemarest.com/images/Movifoto/havilland_twin_otter_dch-6-300_aces_1.jpg

Shahrokh
07-08-2008, 13:52
جایرو فقط یه سنسور هست که شتابهای خطی و زاویه ای هواپیما رو حس میکنه و خودش به تنهایی کار دیگه ای نمیتونه بکنه. اتوپایلوت و SAS با استفاده از دیتاهای جایرو بالانس و هدایت هواپیما رو به عهده میگیرند

PersianPilot
07-08-2008, 14:41
بله, همینطوره که شما میفرمایید, فقط یه سنسور , و حتی در هواپیماهای مدل هم کاربرد داره .