PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ساخت كوچكترين هواپيماي بدون سرنشين- ايران

Sohrab
13-09-2007, 23:39
اعضای تیم هوا فضای دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان موفق به طراحی وساخت هواپیمای مینیاتوری یا میکروهواپیما شدند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، عضوهیاتعلمی دانشگاه صنعتیاصفهان وسرپرست این تیم گفت:طراحی و ساخت این هواپیما ازفروردین امسال با حدود 260 میلیون ریال هزینه دردانشگاه صنعتی اصفهان آغاز شد.

محمود اشرفی زاده با اشاره به برگزاری مسابقات هواپیماهای میکرو در کشور فرانسه افزود : تیم دانشگاه صنعتی اصفهان در تلاش است به عنوان نماینده ایران و نخستین تیم از منطقه خاورمیانه در این مسابقات که سابقه ای10 ساله دارد شرکت کند.

مکانیزم پرواز وکنترل هواپیما ، عبورازموانع شناسایی اهداف ، همراه با ضبط تصاویرهوایی ووضوح تصاویر ارسالی ازعوامل مهم ارزشیابی تیم های شرکت کننده در مسابقات هواپیما های میکرو است که 26 تا 31 شهریور در شهر تولوس فرانسه برگزار می شود.

در تیم هوافضای دانشگاه صنعتی اصفهان 9 دانشجوی پسر3 دانشجوی دختر ، دوعضو هیات علمی دانشگاه و یک خلبان عضو هستند.

vahid loyal
15-05-2008, 13:03
منم ميكرو هواپيما ساختم با يك سوم هزينه دانشگاه صنعتي اصفهان سال آينده از اون رو نماي مي كنم :-10

ماه
02-06-2008, 22:00
كوچكترين هواپيماي بدون سرنشين كشور در دانشگاه صنعتي مالك اشتر شاهين شهر اصفهان طراحي و ساخته شد.

عضو گروه سازنده اين هواپيما امروز گفت : هواپيماي آي اس اس يك ،48 سانتي متر طول و 38 سانتي متر عرض دارد و بعلت طراحي آيروديناميكي قدرت مانور زيادي دارد.

مسعود ابراهيميان افزود : اين هواپيماي 500 گرمي قادر است تا ارتفاع هزار و 800 متري و با سرعت 90 كيلومتر در ساعت پرواز كند و بعلت نوع طراحي در ساخت بال و استحكام سازه قابليت نصب دوربين را نيز دارد.
وي پرواز در ارتفاع پايين، قابليت هاي گشت زني، محافظت از اطلاعات ضبط شده و قرار دادن تمام اجزا در بار را از ديگر ويژگي هاي اين هواپيما بيان كرد.

ابراهيميان گفت : اين هواپيما را يك گروه 9 نفره دانشگاه صنعتي مالك اشتر شاهين شهر با 40 ميليون ريال هزينه در مدت 8ماه طراحي و ساخته اند كه در صورت توليد انبوه هزينه ساخت آن به 10 ميليون ريال كاهش مي يابد.

اين گروه همچنين موفق شدند ، مجوز شركت در مسابقات سازندگان هواپيماهاي بدون سرنشين كه 18 تا 20 تير ماه در شهر بوخانيش واي آلمان برگزار مي شود را كسب كنند.

PersianPilot
03-06-2008, 14:15
كوچكترين هواپيماي بدون سرنشين كشور در دانشگاه صنعتي مالك اشتر شاهين شهر اصفهان طراحي و ساخته شد.

عضو گروه سازنده اين هواپيما امروز گفت : هواپيماي آي اس اس يك ،48 سانتي متر طول و 38 سانتي متر عرض دارد و بعلت طراحي آيروديناميكي قدرت مانور زيادي دارد.

مسعود ابراهيميان افزود : اين هواپيماي 500 گرمي قادر است تا ارتفاع هزار و 800 متري و با سرعت 90 كيلومتر در ساعت پرواز كند و بعلت نوع طراحي در ساخت بال و استحكام سازه قابليت نصب دوربين را نيز دارد.
وي پرواز در ارتفاع پايين، قابليت هاي گشت زني، محافظت از اطلاعات ضبط شده و قرار دادن تمام اجزا در بار را از ديگر ويژگي هاي اين هواپيما بيان كرد.

ابراهيميان گفت : اين هواپيما را يك گروه 9 نفره دانشگاه صنعتي مالك اشتر شاهين شهر با 40 ميليون ريال هزينه در مدت 8ماه طراحي و ساخته اند كه در صورت توليد انبوه هزينه ساخت آن به 10 ميليون ريال كاهش مي يابد.

بنظر من این هواپیما قادر به انجام این کارهایی که نوشتید نیست ,این هواپیما خیلی کوچیکه و به زور تا 300 متری بشه دیدش چه برسه , بخواد تا ارتفاع 1800 متری هم پرواز کنه ...

mutaerospace
09-06-2008, 14:31
salam .
man hamidreza montazer hodjat hastam ozve teame tarahi ISS1 dar daneshgahe malek ashtar .age soali bashe dar khedmatam .
كوچكترين هواپيماي بدون سرنشين ايران ساخته شد

خبرگزاري فارس: كوچكترين هواپيماي بدون سرنشين ايران توسط تيم هشت نفره دانشجويان دانشگاه صنعتي مالك اشتر شاهين شهر ساخته شد.

يكي از اعضاي تيم هشت نفره سازنده اين هواپيماي بدون سرنشين در گفتگو با خبرنگار فارس در شاهينشهر گفت: هواپيماي MAV با نام 1ISS توسط تيم هشت نفره آسمان هفتم به سرپرستي مهدي نوري و با خلباني محمود رضايي، پرواز آزمايشي خود را در روز 13 خرداد سال جاري با حضور رئيس دانشگاه صنعتي مالك اشتر و معاونين با موفقيت اجرا كرد.
حميدرضا منتظرحجت افزود: ميكرو پرنده ISS1 با وزن 493 گرم، دهانه بال 48 سانتيمتر و سرعت 90 كيلومتر در ساعت است و با مداومت پرواز 60 دقيقه به راحتي ميتواند در شعاع 3 متري چرخش خود را انجام دهد.
وي اظهار داشت: قابليت حمل آسان به دليل كم وزن بودن و ابعاد كوچك آن، پرواز در ارتفاع پايين و عدم ديد در رادار، پايداري بالا، استحكام بالاي سازه، مداومت پروازي و قدرت مانور بالا از تواناييهاي اين پرنده به شمار ميآيد.
اين دانشجوي كارشناسي هوافضا دانشگاه صنعتي مالك اشتر شاهينشهر خاطرنشان ساخت: هواپيماي بدون سرنشين ISS1 قابليت ضبط فيلم و عكس را دارد و با نصب سنسور مواد بيوشيميايي ميتواند اين مواد را در هوا پخش كند.
وي گفت: تحقيق و پژوهش تيم آسمان هفتم هشت ماه طول كشيد و اين تيم آمادگي خود را براي شركت در مسابقات بين المللي EMAV 2008 آلمان در بخش OUT DOOR (خارج از سالن) كه 18 تير ماه در شهر براشويگ آلمان برگزار مي شود، اعلام كرده است.
منتظر حجت افزود: پلن فرم اين هواپيما با نام زيمرمان براي اولين بار است كه بر روي هواپيماهاي ميكرو استفاده ميشود.
گفتني است كوچكترين هواپيماي بدون سرنشين ايران با همكاري مسعود ابراهيميان، سيد محمد روحاني، حميدرضا منتظرحجت، سيد مجيد فتوحي، محمد قرباني، احسان اديبزاده، مرتضي رسولي

PersianPilot
09-06-2008, 15:24
سلام , ببخشید , ایا این هواپيماي بدون سرنشين با رادیو کنترل هدایت میشه ؟
و برای شرکت در مسابقات بين المللي EMAV 2008 آلمان چطور میشه اقدام کرد
با تشکر

kpars
09-06-2008, 20:26
بنظر من این هواپیما قادر به انجام این کارهایی که نوشتید نیست ,این هواپیما خیلی کوچیکه و به زور تا 300 متری بشه دیدش چه برسه , بخواد تا ارتفاع 1800 متری هم پرواز کنه ...

می بخشید ولی من چند محاسبه کوچک با اطلاعات چاپ شده در وزن و چند فرضیه در باره شکل و طول و عرض بال و موتور کردم و بنظرم ۱۸۰۰ متر ارتفاع معقول می اید . با « CFD» بهتر میشه پیشبینی کرد ولی چرا شما ۳۰۰ متر ارتفاع سقفی را حد قرار میدهید؟

PersianPilot
09-06-2008, 20:46
دوست عزیز , برای اینکه خودم با هواپیمای مدل پرواز میکنم و میدونم که با این ابعاد , بعداز طی مسافتی , چقدر کوچک شده و دید نسبت به این هواپیما کمتر میشود ...
کافی 300 متر در یک راستا قدم بردارید و این هواپیما با این ابعاد رو توی ذهنتون مجسم کنید تا متوجه منظور من بشید , با توجه به ابعاد ذکر شده .
--------

منظور من ناتوانی این هواپیما در سقف پروازی نبود , منظورم فقط هدایتش بود .

امیدوارم موفق باشید و هر روز هواپیماهای بهتری بسازید :)

kpars
09-06-2008, 23:04
حالا منوجه صحبنتون شدم. از انجا که این هواپیما قادر به داشتن دوربین و سنسورهای دیگر است نباید برای کنترلش احتیاج به دیدنش باشد.

PersianPilot
09-06-2008, 23:40
دوست عزیز , این هواپیما با این ابعاد کوچک ,احتمالا دارای یک دوربین کوچک است که فقط قادر به فیلم برداری میباشد و این امکان رو نداره که تصویر رو بفرسته تا خلبان هدایتش کنه . البته سیستم هایی هستن که میشه روی این نوع هواپیماها نصب کرد که از طریق دوربین قرار گرفته در هواپیما , کنترلشون کرد که بردشون به 3 مایل هم میرسه.

http://hobbywireless.com/cart

http://www.youtube.com/watch?v=O_8K54n7wo8

mutaerospace
13-06-2008, 06:04
salam.
shayad barkhi dustan dorost migan . in hawapeyma ghadere niruye lift monaseb ba waznesh ro ta ertefae 1800 metr az sathe darya ijad kone . albate ba dashtane durbin hich niazi be dide mostaghim nist . be onvane mesal dar sharayete mosabeghe khalaban bayad dar yek otaghe bedune did cheshme ( tavasote tasvir az
laptop) havapeyma ro parvaz bede . dar zemn in havapeyma dar dasteye mav hast
.

mutaerospace
08-07-2008, 11:19
با سلام
بالا خره سران دانشگاه مانع از شرکت کردن تیم در مسابقات جهانی آلمان شدند . X-(

mutaerospace
08-07-2008, 11:28
لازم به ذکر است تمامی مراحل ساخت و طراحی این هواپیما توسط خلبان تیم به نام مهدی کریمی انجام شده که با دیدنش می تونید به تجربی ساخته شدنش پی ببرید . این همه حیف و میل بیت المال برای چه !!! اینها تو فرانسه آبروریزی کردند !!!
در ضمن بنده ریز هزینه ی این نوع هواپیما ها رو دارم .هر فروندش خیلی که گرون بشه 2 میلیون نمی شه . 26 میلیون برای چی ؟؟؟

M0H@mM@d
09-07-2008, 12:23
اینم شده قضیه میکرو بالگرد ضپرتیشون که میخوان بفرستن آمریکا....فقط خدا میدونه هزینه رفت و برگشتشون به مسابقات در آمریکا میتونه هزینه راه اندازی چند تا طرح داخلی باشه :(( :-w :-S :-10 :-10