PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گفتگو با احمد خرم وزیرراه دولت اصلاحات

Ali Heydari
16-12-2007, 16:12
[b]همانطور که اطلاع دارید تحریم های هوایی ایران در بعد از انقلاب سه مرحله دارد .مرحله اول پس از پیروزی انقلاب بود که محدودیت هایی از سوی آمریکا اعمال شد اما محدودیت ها گسترده نبود .مرحله دوم در سال 1995 شروع شد که بر اساس آن فروش هر کالایی که بیش از 10 درصد تکنولوژی آن ساخت آمریکا باشد به ایران ممنوع شد و مرحله سوم هم با موضوع انرژی هستهای مقارن شد و گستردگی بیشتر ی یافت .اما سوال اینجاست چرا مسئولان وقت به فکر نوسازی صنعت هوایی بیش از سال 95 نبودند ؟؟شاید مهمترین مساله این بود که دست کشور در منابع ارزی اینقدر باز نبود که در 5 سال گذشته و بخصوص در 2 سال گذشته باز بود .دلیل دوم عمر هواپیما بود که اکثر آنها بین 10 تا 15 سال عمر داشتند به دلیل این میانگین سنی مسئولان به فکر نوسازی ناوگان هوایی نیفتادند .مسئولان معتقد بودند تا آخر عمر مفید بلکه بیشتر از آن باید از هواپیما استفاده کرد در حالیکه امروز در امارات ایر لاین هواپیمای خود را قبل از اینکه به 10 سال سن برسند می فروشد زیرا معتقد است هواپیمای بالای 10 سال به دلیل قطعه خوری بالا توجیه اقتصادی ندارد اما مسئولان ما معتقد بودند که باید شیره هواپیما را کشید .دلیل دیگر هم به اعتقاد من به ترس مسئولان باز می گردد چون باند های خرید هواپیما باند های قوی هستند خیلی ها از ترس انگ رشوه اقدامی برای خرید انجام نمی دهند هواپیما خریدن جرات می خواهد که کار هر مدیری نیست .در زمان مسئولیتم در وزارت راه شخصا برای خرید هواپیما وارد میدان شدم کل هواپیما که بعد از انقلاب تا سال 81 خریداری شده بود 14 فروند بود و ما در طول 2 سال 28 فروند خریداری کردیم .
در زمان شما دوره دوم تحریم ها اجرا شد .چگونه توانستید این تعداد هواپیما را به ناوگان هوایی اضافه کنید؟؟من در سال 83 در تریبون مجلس گفتم ما در خرید هواپیمای دست اول با تحریم آمریکا مواجه هستیم .قرار بر این بود با آمریکا مذاکره ای نداشته باشیم طبیعتا باد تبعاتش را هم بپذیریم .البته من معتقدم در راستای منافع هزینه –فایده بکنیم در این مساله به تصمیم های دیگری می رسیم .ما در تصمیم هایمان زیاد به هزینه – فایده اعتقادی نداریم ایدئولوژیک تصمیم می گیریم .تصمیم های ایدئولوژیک تصمیم های سنگینی دارد .پس از خرید هواپیمای دست اول محروم بودیم اما هواپیمای دست دوم مناسب که می توانستیم بخریم .شش سال پیش به اندازه تمام سالهای بعد انقلاب هواپیمای 2000 به بالا خریداری کردیم
اما فروش هواپیماهایی که ارزش قطعات آمریکایی آنها بیش از 10 درصد باشد به ایران ممنوع بود !!از نظر من چالش اصلی ما تحریم نیست بلکه عدم توانایی در عبور از تحریم و حل کردن مشکل است .قانون تحریم را باید دور زد .یک شرکت خارجی هواپیما می خرد لیزینگ می کرد برای ایران .ما می توانستیم با لوگوی مشترک با هر لوگوی دیگری از هواپیما استفاده کنیم .با پرداخت قسط های لیزینگ میزان مالکیت هواپیما افزایش می یافت .البته آن موقع فقط از طرف آمریکا با تحریم روبرو بودیم اما حالا با تحریم بین المللی روبرو هستیم اگر شرایط قبلی وجود داشت می شد هم از تحریم عبور کرد و هم مساله ناوگان سیستم ناوبری کشور را حل کرد .از سوی دیگر با دعوت از سرمایه گذار خارجی فرودگاههای کشور را ساخت و هم به خدمات استاندارد های بینالمللی رساند
آقای مهندس! پس اگر امکان خرید هواپیما به این شکل بود چرا اینقدر علاقه مند به خرید توپولف های روسی بودید؟؟همان موقع هم به ما برای خرید توپولف توصیه می کردند .ما بحث فنی نداشتیم .بلکه بحث اقتصادی داشتیم .در زمان قبل روش محاسبه بر اساس قیمت خود هواپیما بود مثلا قیمت مبنا هواپیمای 200 نفره توپولف در مقایسه با بوئینگ و ایرباس مقایسه می شد.در این روش مثلا قیمت توپولف 35 میلیون دلار،ایرباس 67 میلیون دلار،و بوئینگ 57 میلیون دلار بود .در ظاهر توپولف ارزان است .اما در خرید هواپیما باید مبنای مطالعه و خرید را بر اساس ساعت پرواز گذاشت .ما بر این مبنا عمل می کردیم .مشخص شد در روش جدید عمر توپولف 45 هزار ساعت پروازبود ایرباس 85 هزار ساعت و بوئینگ 110 هزار ساعت بود.می بینید در روش جدید بوئینگ از همه ارزان تر است و توپولف گران تر به همین دلیل به رغم توافقات انجام شده برای خرید توپولف از روسیه ما قراردادی امضا نکردیم
توصیه ها از کجا بود ؟از طرف کسانی که فکر می کردند توپولف ارزان تر است
بحث ارزانی بود یا مصلحت سیاسی؟؟مصلحت سیاسی هم بود .ما در پاسخ کسانی که فکر می کردند توپولف ارزان تر است جواب بالا را دادیم اما مصلحت سیاسی مقوله دیگری است .جدیدا قرار است چند فروند توپولف خریداری شود!!!!
توپولف با شرایط آب و هوایی ایران سازگار است؟؟این مساله بحث فنی است .من اطلاعی ندارم .مسلما باید در خرید هواپیما به شرایط پروازی کشور توجه کرد.زیرا ارتفاع شهر های ما بالاست و درجه حرارت هم متفاوت .به هرحال باید در نظر گرفته شود هواپیمایی که می خواهد از تهران تا بندر عباس بپرد باید شرایط و درجه حرارت مختلف سازگاری داشته باشد .من فکر میکنم مناسب ترین هواپیما برای ایران بوئینگ است
با توجه به شرایط فعلی امکان خرید بوئینگ وجود ندارد؟؟خیر .اشاره کردم .تحریم های کنونی مصوب شورای امنیت است و هر کشوری خواسته باشد بشکند با تنبیه دیگر کشور ها مواجه می شود .تاوانی که ما باید به دلیل سیاست های اشتباه در عرصه داخلی و خرجی می پردازیم نیاز به 20 سال زمان دارد تا به نقطه اول باز گردیم
هفته نامه شهروند امروز

Ali Heydari
21-12-2007, 10:12
نظر شما درباره سخنان جناب خرم چیه؟؟آیا به غیر از توپولف نمی شد هواپیمای دیگه ای خرید؟؟آیا توپولف 154 m برای آسمان ایران مناسبه؟؟ تصور می کنم به علت آلودگی صوتی این هواپیما در کشور های کمی استفاده میشه .اما چرا ایران؟؟؟؟؟