PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سقوط يک فروند F-7 در مشهد 1/5/86

ماه
24-07-2007, 10:21
یک فروند هواپیمای نظامی در حوالی مشهد دچار سانحه شد و سقوط کرد.

علی محمد گلستانی فر معاون امنیتی انتظامی استانداری خراسان رضوی با تایید این خبر اظهارداشت : حدود ساعت 14و50 دقیقه روز دوشنبه این هواپیمای نظامی در یکی از مناطق غیر مسکونی (شاندیز) حوالی مشهد دچار سانحه شد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه دو خلبان هواپیما قبل از اصابت هواپیما به زمین بیرون پریده و آسیبی ندیده اند افزود: با توجه به سقوط هواپیما در منطقه غیر مسکونی و سلامت دو خلبان آن این حادثه، هیچ گونه خسارات جانی به همراه نداشت.

گلستانی فر تصریح کرد : همزمان با این سانحه، محل حادثه به طور کامل تحت مراقبت نیروهای نظامی و انتظامی قرار گرفت و در زمانی کوتاه محل یاد شده مورد پاکسازی قرار گرفت.

معاون امنیتی انتظامی استانداری خراسان رضوی با تاکید بر اینکه قطعا بحث "سقوط " مطرح نبوده است، خاطرنشان کرد: هواپیما تنها دچار سانحه شده است.

وی اطمینان داد که هیچ مشکلی خاص برای ساکنین حوالی محل سانحه روی نداده است.

mohammad razzaghi
24-07-2007, 10:34
فکر کتم ایران تنها کشوری باشه که اخبارش اینقدر مبهم منتشر میشه، آخه نوع هواپیماُگزارش خلبان، نوع ماموریت، اینجا اصلا مهم نیست که چی میگن فقط میخوان یه چیزی گفته باشن. [-O<

ماه
24-07-2007, 10:41
معاون امنیتی انتظامی استانداری خراسان رضوی با تاکید بر اینکه قطعا بحث "سقوط " مطرح نبوده است، خاطرنشان کرد: هواپیما تنها دچار سانحه شده است.

---------------------------------------------------------

اظهار نظر این مقام مسوول جالب است. احتمالا" آقایون میخواستن برن کبابی شاندیز ، شیشلیک میل کنن ، جا برای پارک نبوده ، تصمیم گرفتن اجکت کنن وگر نه اصلا" بحث سقوط مطرح نبوده !

نوع هواپیما، F-5 یا میراژ باید باشد.

nima novini
24-07-2007, 12:19
f-7 بوده

ماه
24-07-2007, 12:46
مسئول روابط عمومي فرماندهي ارشد ارتش در خراسان رضوي گفت: در پي سقوط هواپيماي آموزش ارتش بلافاصله نيروهاي شناسايي مکان حادثه را شناسايي و اقدامات لازم را انجام داد.

سروان هاشمي با بيان مطلب فوق افزود: خوشبختانه خلبان اين هواپيما نجات داده شده است و خوشبختانه اتفاقي براي هيچ کس نيفتاده است .

وي با بيان اينکه که " گروه تجسس ديشب وارد مشهد شدهاند " گفت:اين گروه در حال جستجو براي يافتن علت وقوع حادثه ميباشند .

معاون امنيتي،انتظامي استاندار خراسان رضوي نيز به ايسنا گفت: خبر حادثه هواپيماي نظامي روز گذشته را در منطقه شانديز را تاييد ميکنم.

علي محمد گلستاني فر با بيان مطلب فوق افزود: اطلاع رساني در خصوص اين حادثه توسط سردار تکلو فرمانده ارشد نظامي ارتش در استان تا دقايقي ديگر به رسانهها مخابره خواهد شد.

nima novini
24-07-2007, 13:31
خبرگزاري فارس اعلام كرد

Mr.Fox
24-07-2007, 13:41
بابا اینقدر شایعه نسازید کی میدونه هواپیما چی بود. نکنه چند دقیقه دیگه می خواهید بگید شفق ایرانی با اف 22 درگیر شده و در داگ فایت طعمه شده و اخبار مبهم گزارش شده . :)) :)) :)) :)) :)) :)) :-> :-> :/)

nima novini
24-07-2007, 13:49
mr.fox انگار متوجه نشدي گفتم خبرگزاري فارس اعلام كرده
http://aero.aerospaceusr.ir/index.php?a ... news_id=31 (http://aero.aerospaceusr.ir/index.php?action=show_news&news_id=31)

nima novini
24-07-2007, 13:52
اينم لينك اصلي خود خبر http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8604270529

ماه
24-07-2007, 14:34
http://i11.tinypic.com/4mlay6u.jpg

یک فروند هواپیمای F7 نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ، روزگذشته به علت نقص فنی بعد از درخواست فرود اضطراری از برج مراقبت باند فرود پایگاه چهاردهم شکاری مشهد در ساعت 45/14 راس ساعت 15 در حوالی شاندیز مشهد سقوط کرد و واژگون شد.
از دو فروند هواپیمای F7 که دیروز از تهران به مقصد پایگاه چهاردهم شکاری امام رضا (ع) در پرواز بودند ، یک فروند از آنها به علت نقص فنی نتوانست خود را به باند فرود پایگاه چهاردهم برساند و سقوط کرد.

به گفته جانشین معاونت عملیات نیروی هوایی ارتش خلبان این هواپیما ، ستوان یکم محمد امین فیاضی قبل از سقوط هواپیما با چتر نجات از کابین هواپیما خارج و به سلامت در زمین فرود آمده است.

اف-7 فیشبد:
اف-7 یا میگ-21 چینی نیز بهمراه اف-6 در زمان جنگ خریداری شد، این جنگنده به رادار بسیار ضعیف گریفو ساخت ایتالیا مجهز است و در نبرد های هوا به هوا تنها می تواند موشک های ناتوان PL-7 را حمل کند و در نبرد های هوا به زمین نیز تنها می تواند از بمب های سقوط آزاد و راکت استفاده کند.
تعداد 24 فروند نمونه رزمی این جنگنده بهمراه 4 فروند نمونه آموزشی (اف تی-7) توسط ایران از چین خریداری شد.

http://i17.tinypic.com/682r592.jpg

Ir.Sky
24-07-2007, 15:49
يک تيم کارشناسي علت سقوط هواپيماي نظامي ارتش را بررسي مي کند
.
جانشين معاونت عمليات نيروي هوايي ارتش گفت يک گروه کارشناسي اعزامي به
مشهد علت کامل سقوط هواپيماي اف 7 ارتش را بررسي مي کنند
به گزارش خبرنگار واحد مرکزي خبر اين مقام نظامي با بيان اينکه خلبان
اين هواپيما به علت نقص فني درخواست فرود اضطراري کرده بود افزود اين
هواپيما ديروز از تهران به مقصد پايگاه چهاردهم شکاري مشهد در حال پرواز
بود که در ساعت 15 در منطقه شانديز مشهد دچار سانحه شد و سقوط کرد
وي گفت خلبان هواپيما قبل از اصابت هواپيما به زمين بيرون پريد و اسيبي
نديد
irib.ir

titivak
24-07-2007, 17:43
سقوط حقه !؟
این شتریه که دم خونه همهmig.21 می خوابه !!
نمی بینی تو هند هر روز یکی سقوط میکنه.
:)) :-1 :))

رامين
24-07-2007, 20:57
سقوط حقه !؟
این شتریه که دم خونه همهmig.21 می خوابه !!
نمی بینی تو هند هر روز یکی سقوط میکنه.
:)) :-1 :))
حرف حق.
ولی مگه اف7 دست سپاه نبود؟

RezaKhan
24-07-2007, 23:34
نباید این موضوع را زیاد بزرگ کرد بالاخره همه میدونیم که ناوگان ما قدیمی هستند
در ضمن اف 7 ها هم که از دیرباز ایراد سخت افزاری در هیدرولیکشان داشته اند
ضمنا اف 5 ما هم چند وقت پیش سقوط کرد
اینها مشکل قدیمی بودن هستند که گهگاه بروز میکنند
اما این نکته را هم نباید از نظر دور داشت که در همه ی نیروهای هوایی گهگاه سقوط هایی هست و این رو نمیشه واقعا از ضعف دانست بشرطی که تعداد سقوطها بیشتر از این نشه
خوشحالم که خلبان بیرون پریده

Mohammad Tomcat
25-07-2007, 05:43
بیرون پریدن خلبان نشان از اینه که حداقل صندلی این هواپیماها درسته یادمه یکی از کاربرها میگفت هیچ هواپیمایی در ایران صندلی پرتاب شونده ی سالم نداره :)) :))

RezaKhan
25-07-2007, 11:43
در مورد هواپیماهای روسی من مطمئنم که صندلی mk36 ها بسیار عالی هستند و در مورد آمریکاییها که از نوع مارتین بیکر هستند در زمان جنگ کار میکردند حالا نمیدونم در چه وضعیتی هستند
حتما بصورت دوره ای بازبینی میشوند این موارد جزو استانداردهای ایمنی پروازی هستند

بامداد
25-07-2007, 20:57
خدا رو شکر که خلبان زنده مانده [-O< [-O<

Ir.Sky
26-07-2007, 13:09
استاندار خراسان: نقص فني در موتور هواپيما علت سقوط بوده است
.
استاندار خراسان رضوي گفت: نقص در سيستم موتور هواپيماي آموزشي ارتش ، علت سقوط آن بوده است.

محمد جواد محمدي زاده در گفتوگوي اختصاصي با خبرگزاري فارس افزود: با تدبير خلبان فقط هواپيما صدمه ديد و خوشبختانه هيچگونه تلفات جاني و مالي ديگري به وجود نيامده است.

وي با بيان اينكه در همان لحظات اول سانحه، تمام نيروهاي امدادي و انتظامي در صحنه حاضر شدند، تصريح كرد: منطقه اين اتفاق كاملا پوشش خوبي براي اتفاقات احتمالي داده شد و هيچگونه مشكلي براي شهروندان به وجود نيامده است.

وي خاطر نشان كرد: خلبان هواپيما نيز توانست با چتر نجات و در يك منطقه غير مسكوني و به سلامت از هواپيما خارج شود.

RezaKhan
26-07-2007, 17:50
جناب jsf خان من با نظر شما مخالفم
با توجه به اخباری که شنیده ام هواپیماهای ما توانایی اجکتشان را حفظ کرده اند
برای آگاهی بیشتر شما نظرتان را به این خبر جلب میکنم:
ایران هواپیماهای تی 33 خود را به صندلی های پرتاب مجهز کرده است
اگر این امر را توانایی نصب این نوع صندلیهای پرتاب شونده در نظر بگیریم
پس نمیتوان قبول کرد که یک اف 14 با آنهمه تجهیزاتش بدون چنین امکانی بپره!!

Sohrab
27-07-2007, 02:48
منم بانظر رضا خان موافقم چون یکی ازبخشهایی که ایران توانایی ساختشو داره همین بخش البته یه فایل تصویری هم دارم که متاسفانه به خاطر حجم زیادش نمیتونم قراربدم

Mahmood Mokhtari
27-07-2007, 20:55
احتمالا این هواپیما جزئی از ناوگان موجود در امیدیه بوده که به تهران آمده و از تهران به مقصد پایگاه چهاردهم عزیمت نموده است.
پایگاه امیدیه در حال تغییر وضعیت است.

RezaKhan
27-07-2007, 22:58
در هر صورت gsf جان من فکر نمیکنم ما که در حال تولید جنگنده هستیم بگذاریم هواپیماهای در حال پروازمون بدون چنین قابلیتی باشند
این موضوع را هم باید در نظر داشت که شاید خلبانان از روی احساس مسئولیتی که داشته اند نمیخواسته اند هواپیما را ترک کنند
این چیزی است که در بین خلبانان ما رایج است
تولید تحت امتیاز صندلی های روسی فکر نمیکنم چنان دور از دسترس ما بوده باشد

در رابطه با انتقال هواپیما ها به مشهد به نظرم اگه جاشون با هواپیماهای جدید پر بشه خیلی خوبه شایدم میگ های جدید و یا سوخوهای جدید برن امیدیه
این پایگاه موقعیت بسیار استراتژیکی دارد
البته ما باید حواسمون به مرز افغانستان هم باشه چون امریکاییها و نیروهای ناتو
از اونجا خیلی راحتتر میتونن به اهداف استراتژیک ما در نطنز و اراک حمله کنند

RezaKhan
28-07-2007, 13:14
من فکر میکنم صندلی های مارتین بیکر هیچ وقت نتونستن با مدل های روسی رقابت کنند
و در این مسله روسها همیشه بهتر عمل کرده اند
وگرنه نباید یک خرج که طول عمر مشخصی داره خارج از موعود منفجر بشه
شایدم امریکاییها از قصد برای نابودی خلبانان ما صندلی های معیوبشونو قرار داده باشن
البته من منکر قدیمی شدن و کهنه شدن اونا نیستم و فکر میکنم تا بحال حتما یا تعویض شدن یا اصلاح

M0H@mM@d
28-07-2007, 14:43
rezakhan عزیز شما دارید همش با حدسیات و نظریات پیش میرید برای مثال به جا توی همین چند پست قبلیتون گفتید که چون داریم هواپیمای بومی میسازیم پس هواپیماهای درحال پروازمونم نباید از این قائده(اجکت) مستثنی باشند .........به نظر من که اگر این جوریه که شما میفرمائید پس نباید اون F-5 دزفول خلبانش رواز دست میداد دیگه :-/

Mahmood Mokhtari
28-07-2007, 18:50
.... این موضوع را هم باید در نظر داشت که شاید خلبانان از روی احساس مسئولیتی که داشته اند نمیخواسته اند هواپیما را ترک کنند
این چیزی است که در بین خلبانان ما رایج است ....

واقعا همینطور است , خیلی سال پیش یکی از دوستان بنده به نام جواد عرفانیان خلبان همین نوع هواپیما ( F - 7 ) در حالی که در یک رژه هوایی شرکت داشت به علت نقص فنی هواپیما بر فراز مرکز شهر تهران , تمام تلاش خود را به خرج داد تا هواپیما را تا لحظات آخر کنترل نماید و در حالی که میتوانست ایجکت نماید از این اقدام پرهیز نمود و در نهایت هواپیما را بر روی سقف ساختمان یاس که در ضلع شمال شرق بیمارستان بهارلو میدان راه آهن بود نشاند ..... در مکالمات انجام شده پیش از حادثه ایشان اعلام کرده بود حداکثر تلاشم را خواهم نمود که با کمترین میزان آسیب هواپیما سقوط نماید و البته اینطور هم شد و در این حادثه فقط جواد عزیز جان باخت در حالی که اگر ایجکت نموده بود معلوم نبود چه میزان خسارت جانی و مالی به وجود می آمد.
روحش شاد

.... در رابطه با انتقال هواپیما ها به مشهد به نظرم اگه جاشون با هواپیماهای جدید پر بشه خیلی خوبه شایدم میگ های جدید و یا سوخوهای جدید برن امیدیه
این پایگاه موقعیت بسیار استراتژیکی دارد ....

پایگاه امیدیه در حال تحویل به سپاه است و قرار نیست پایگاه چهاردهم هم تضعیف شود.

متن تصصیح شد. محمود مختاری

RezaKhan
28-07-2007, 19:44
پسر بد عزیز
من نظریه ندادم و حدس هم نمیزنم فقط واقعیت هایی رو که مشاهده کردم گفتم
برای مثال آیا این واقعیت نیست که ما جت جنگنده ی بومی میسازیم؟!!!!!!
آیا وزیر دفاع در این مورد دارند نظریه پردازی میکنند
شما پرواز صاعقه رو تو تلویزیون ندیدید
پس ساخت جنگنده میتونه گواه ساخت صندلی اجکت خلبان نیز باشه همون طور که میتونه گواهی بر ساخت ارابه ی فرود نیز باشد
در ضمن در مورد خلبان اف 5 ی که به شهادت رسید شما چی فکر میکنید آیا ایشون در وحله اول نقص فنی دستگیره های اجکت را کشیده ؟
من که اینطور فکر نمیکنم چون در بین خلبانان نیروی هوایی یک حس عجیب و غیرتمندانه وجود داره که هواپیمایی به اون گرانقیمتی رو به راحتی از دست ندهند
در صورتی که در بین سایر خلبانان کمتر این حس وجود دارد
شما اگر خاطرات منتشر شده ی خلبانان رو مطالعه کنی پی به این مسئله میبری دوست عزیز و گرامی

ivo
28-07-2007, 23:31
[quote]

واقعا همینطور است , خیلی سال پیش یکی از دوستان بنده به نام جواد عرفانیان خلبان همین نوع هواپیما ( F - 7 ) در حالی که در یک رژه هوایی شرکت داشت به علت نقص فنی هواپیما بر فراز مرکز شهر تهران , تمام تلاش خود را به خرج داد تا هواپیما را تا لحظات آخر کنترل نماید و در حالی که میتوانست ایجکت نماید از این اقدام پرهیز نمود و در نهایت هواپیما را بر روی سقف ساختمان یاس که در ضلع شمال شرق بیمارستان بهارلو میدان راه آهن بود نشاند که متاسفانه به علت کمبود سطح مورد نیاز , از لبه ساختمان به آرامی به پایین سقوط کرد و آتش گرفت و ایشان هم در هواپیمای خود جان باختند. در مکالمات انجام شده پیش از حادثه ایشان اعلام کرده بود حداکثر تلاشم را خواهم نمود که با کمترین میزان آسیب هواپیما سقوط نماید و البته اینطور هم شد و در این حادثه فقط جواد عزیز جان باخت در حالی که اگر ایجکت نموده بود معلوم نبود چه میزان خسارت جانی و مالی به وجود می آمد.
روحش شاد

پایگاه امیدیه در حال تحویل به سپاه است و قرار نیست پایگاه چهاردهم هم تضعیف شود.[/quote:21sitvh0]

آقای مختاری !

تا آنجایی که من در سایتهای مختلف خوانده ام شدت سقوط هواپیمای جناب عرفانیان به حدی بوده که صندلی پرتاب شونده را بیش از یک کیلومتر دورتر از محل سقوط هواپیما یافته اند ! در حالی که استیک کنترل هنوز در دست آن مرحوم بوده !
متاسفانه شرح این سانحه از قلم شما ( فرود آمدن روی بام ساختمان و به آرامی سقوط کردن از لبه بام ) را چنان غیر واقعی میبینم که حتی ادعای دوستی با مرحوم عرفانیان هم کمکی به قبول کردن آن نمیکند !!!

Mahmood Mokhtari
29-07-2007, 16:36
تا آنجایی که من در سایتهای مختلف خوانده ام شدت سقوط هواپیمای جناب عرفانیان به حدی بوده که صندلی پرتاب شونده را بیش از یک کیلومتر دورتر از محل سقوط هواپیما یافته اند ! در حالی که استیک کنترل هنوز در دست آن مرحوم بوده !
متاسفانه شرح این سانحه از قلم شما ( فرود آمدن روی بام ساختمان و به آرامی سقوط کردن از لبه بام ) را چنان غیر واقعی میبینم که حتی ادعای دوستی با مرحوم عرفانیان هم کمکی به قبول کردن آن نمیکند !!!

ivo عزیز
این توصیفاتی بود که دوستان بنده اعلام داشتند و بنده هم در زمان واقعه در تهران نبودم.
اگر ممکن است آدرس سایت هایی که توضیحات دقیق تری ارائه کردند درج بفرمایید خوشحال میشوم آنچه واقعیت داشته را بدانم.
اینکه صندلی پرتاب شونده در فاصله یک کیلومتری محل سقوط پیدا شده با در دست داشتن استیک .... کمی باور کردنش سخت نیست؟
این صندلی پرتاب شده خساراتی نداشته؟ در کدام منطقه تهران افتاده؟
بنده اصراری ندارم شما دوستی بنده را با آن خلبان شهید بپذیرید اما اگر ایرادی در توصیف یک حادثه وجود داشته باشد دلیلی بر انکار موضوع دیگر نخواهد بود.
آنچه شما نیز بیان نمودید ممکن است مورد قبول فرد یا افراد دیگری قرار نگیرد.
چنانچه خود شاهد عینی حادثه نبوده باشید دیگران چگونه بیان شما بزرگوار را پذیرا باشند؟
در همین جا از سایر دوستان عزیز هم که مطلع تر هستند استدعا دارم بنده را با واقعیت این حادثه آشنا سازند.
دانستن واقعیت این حادثه برای بنده مهمتر از مقابله با اظهار نظر ivo عزیز است.

بهتر نیست قبل از هر موضع گیری , صادقانه به بیان واقعیات بپردازیم؟
با تشکر و احترام @};-

M0H@mM@d
30-07-2007, 14:45
rezakhan عزیز
اگه پست منو بادقت مطالعه میکردید متونستید به راحتی متوجه بشید که من نه تنها منکر ساخت همواپیمای بومی درکشور نشدم بلکه خودم هم گفتم که ما داریم میسازیم ولی به نظر من ساختن هواپیمای بومی به همراه صندلی های اجکت جدید نمیتونه دلیل این باشه که صندلی های اجکت ناوکان کهنه و فرسوده ما هم نو شدن
از طرفی حس فداکاری و ازجانگذشتگی و شجاغت همه ی ایرانیان مخصوصا بروبچه های نیروی هوائی غیر قابل انکاره و اینو تاریخ هم نشون میده ولی شما خودتون رو بزارید جای یکی از اون خلبان های فداکار از خودگذشته....اگه به مشکلی بر خوردید و از هرچیزی برای رفع مشکل مایه گذاشتید ولی مشکل حل نشد آیا میشینید توی هواپیماتون تا سقوط کنید یا نه مثل اون خلبان F-7 اجکت میکنید؟ آره درسته که خلبانانمون جان بر کفند ولی خرابی و فرسودگی ناوگانمون رو که باعث ازبین رفتن این عزیزان میشه نباد بزنیم به پای از جون گذشتگی آن ها............

ivo
31-07-2007, 02:41
جناب آقای مختاری

اگر نوشته من باعث ناراحتی شما شد از شما پوزش میخواهم قصد من ایجاد ناراحتی نبود.
در مورد سانحه اف 7 که موجب از دست رفتن خلبان زنده یاد جواد عرفانیان شد ، مطلبی که من عنوان کردم مبنی بر پیدا شدن صندلی خلبان و پیکی جناب عرفانیان در حالی که هنوز استیک کنترل در دست وی بود را در همین سایت و به احتمال زیاد سایت اسیگ خواندم. متاسفانه دیروز حدود دو ساعت دنبال آن لینک گشتم ولی پیدایش نکردم !
گمان میکنم مطلب مورد بحث در این سایت ( قبل از آن جریان هک شدن و ... ) نوشته شده بود و متاسفانه نام کاربری را که این مطلب را پست کرده بود از یاد برده ام ! شاید وینستون و یا فونیکس بود ! :-/

با کمک یکی از دوستان در یکی از فرومها که به دلایلی از ذکر نام و آدرس آن معذورم اطلاعات زیر را بدست آوردم:
جناب عرفانیان همانطور که شما گفتید با شجاعت و از خودگذشتگی در حالی که امکان اجکت کردن برایشان بود ترجیح دادند در هواپیما بمانند و با کنترل آن تا آخرین لحظه از خسارات مالی و تلفات انسانی بیشتر تا حد امکان جلوگیری کنند. در یکی از شماره های مجله صف در سه صفحه به این حادثه پرداخته شده است. متاسفانه آن دوست شماره این مجله را ذکر نکرد.

با این همه از نظر من بحث فرود آمدن بر روی بام غیر واقعی به نظر می آید .گمان من این است که ایشان بین یک خیابان شلوغ و ردیف ساختمانهای تجاری و مسکونی با پنجره های رو به خیابان با محاسبه ای درست و بجا سطح بام ساختمان را برای سقوط انتخاب کرده اند و هواپیمای در حال سقوط را به سوی آن هدایت کرده اند !
اگر حتی فرض کنیم :-/ که ایشان قصد فرود بر روی بام ساختمان را داشته اند و باز فرض کنیم که طول ساختمان 100 !!! بوده باشد از آنجایی که سرعت لندینگ یک اف 7 چیزی مابین 270 تا 320 کیلومتر در ساعت است ، باور کردن اینکه هواپیما با این سرعت روی بام فرود بیاید و پس از طی بام به آرامی از لبه دیگر بام سقوط کند مشکل به نظر می آید !

با آرزوی شادمانی و تندرستی

ivo
31-07-2007, 10:07
فکر میکنم که باید از جنابNR برای اطلاعات بیشتر کمک بخواهیم! :-2 :->

Co-Pilot
31-07-2007, 10:13
http://xs217.xs.to/xs217/07312/09Javad_Erfanian.JPG
29فروردين روز ارتش و حماسه سازيهاي نيروي زميني است . همه ساله در اين روز مانور ارتش بر گذار ميشود كه دز آن قدرت و اقتدار ارتش به نمايش گذاشته مي شود . در يكي از اين مانور ها كه در سال 1374انجام شد با از دست دادن يكي از بهترين خلبانان اين آب و خاك همراه شد . سرگرد خلبان جواد عرفانيان كه هدايت يك فروند هواپيماي اف 7 را بر عهده داشت با مشكل از دست دادن هيدروليك هواپيما مواجه شد و با اينكه مي توانست اقدام به خروج اضطراري از هواپيما بكند ولي تمام سعي خود را در هدايت هواپيما انجام داد. چون مي دانست در صورت خروج وي از هواپيما هواپيما به ميان جمعيت خواهد افتاد و فاجعه اي انساني رخ خواهد داد اين كار را نكرد و در نهايت با هواپيمايي كه تا آخرين لحظات اميد به هدايت آن داشت به ساختماني 2 طبقه در يكي از خيابانهاي دور از ميدان آزادي برخورد كرد به گونه اي كه صندلي خلبان را 2 كيلو متر دورتر از محل اصابت هواپيما به
ساختمان در حالي پيدا كردند كه استيك هواپيما در دستان خلبان بود كه اين نشان از تلاش جواد عرفانيان براي هدايت هواپيما داشت........

منبع : پروازی دیگر (http://www.persianblog.ir/posts/?weblog=parvazidigar.persianblog.ir&postid=3386054)

NR
31-07-2007, 17:31
فکر میکنم که باید از جنابNR برای اطلاعات بیشتر کمک بخواهیم! :-2 :->
Sorry, my old PC died, and new PC and Persian font \ typing refuses to work, hence why I am not replying until I solve the problem.

NR
31-07-2007, 17:34
SAF Magazine Issue no 181 from 1374
http://pastconflicts.com/pdf/pdf_logo.gif (http://pastconflicts.com/pdf/SAF181_P44-47.pdf)

ivo
31-07-2007, 23:47
با سپاس از دوست گرامی جناب NR و مطلب جالبی که پست کردند.

Reza6662
01-08-2007, 12:54
از دوست گرامي جناب NR بابت مطلب ارسالي سپاسگزارم.

دوستاني كه مطلب فوق را مطالعه كرده باشند، در بخش توضيحات نيروي هوايي اسلامي، از هواپيماي دههء پنجاه F-7 به عنوان يكي از پيشرفته‏ترين هواپيماهاي شكاري تك موتوره در جهان ياد مي‏كند! براي افرادي كه چندان با هواپيماهاي پيشرفتهء چيني! آشنا نباشند، فورن اين به ذهن آنها مي‏رسد كه گويا F-7 چيزي مشابه F-16 Block 60 مي‏باشد! اين شكاري F-7 با موشك PL-7 چه چيزي را مي‏تواند شكار كند؟

متاسفانه سرمايه‏هاي معنوي كشور، در ابعاد گوناگوني از دست مي‎رود، منجمله نيروي هوايي. خلبانان ما كه بايد هدايت جنگنده‏هاي نسل چهارم و پنجمي نظير F-15E و F-35 را عهده‏دار شوند، سوار MiG-21 ساخت چين مي‎شوند و هواپيماي آنها كه تنها 4 يا 5 سال از ساختش مي‏گذرد، بايد فشار هيدرويك را از دست بدهد!

بسيار متاسفم كه 32 سال پس از ورود به خدمت F-14 Tomcat اكنون به مقام هدايت MiG-21 چيني رسيده‏ايم. اميدوارم 32 سال بعد، مجبور به استفاده از P-51 Mustang نشويم.

Mahmood Mokhtari
01-08-2007, 16:40
ivo عزیز
از پاسخ حضرتعالی و سایر دوستان(Reza6662 - NR - Co Pilot ) و زحماتی که برای تهیه آن متحمل شده اید سپاسگذارم. @};-
در صورتیکه مجددا اطلاعات یا مطالبی از این شهید عزیز در اختیار داشتید متشکر میشوم برایم ارسال نمایید.
شاید بهتر بود از عبارت Tuch استفاده مینمودم تا شما و احیانا سایر دوستان منظور بنده را با معنای Landing برداشت نفرمایید.
اما محاسبات جنابعالی .... واقعا لازم نیست اینطور محاسبه شود. در Deep Stall و یا Spine بعد از Stall گر چه ممکن است Vertical Speed یا Air Speed زیادی داشته باشیم لیکن این لزوما بدان معنا نیست که دارای Horizontal Speed و یا Gruond Speed بالایی باشیم.
نکته دیگری عرض کنم:
در سانحه سقوط گلایدر در آسمان ری که در تاریخ 23 فروردین سال جاری رخ داد و شما در جریان هستید با توجه به شناختی که از استاد حاتمی داشیم و آمار بسیار کم سوانح گلایدر , .... اصلا باور کردنی نبود که این حادثه رخ داده باشد ولی این واقعیت رخ داده است.
مجددا از جنابعالی و کلیه سروران گرامی که قبول زحمت فرموده و متحمل زحمت شده اند تشکر میکنم. @};-

winston80
02-08-2007, 04:20
اون روز رو اصلآ یادم نمیره

Capello
02-08-2007, 08:51
خداوند عر دو شهید ( جناب عرفانیان و اقای حاتمی عزیز) رو رحمت کنه...

Mahmood Mokhtari
02-08-2007, 14:17

winston80 عزیز
اگر مطلبی میتوانید به مطالب دوستان عزیز بیفزایید متشکر خواهم شد.
بی صبرانه منتظر خواندن مطالب جنابعالی هستم.
با احترام

winston80
02-08-2007, 14:36

winston80 عزیز
اگر مطلبی میتوانید به مطالب دوستان عزیز بیفزایید متشکر خواهم شد.
بی صبرانه منتظر خواندن مطالب جنابعالی هستم.
با احترام

چیز خاصی نبود جز اینکه من سال 3 دبیرستان بودم در خیابان پیروزی تهران (فرح اباد سابق) و هر سال رژه هواپیماها از بالا سر مدرسه ما رد میشد. این هواپیما از بالا سر مدرسه ما رد شد و بعد که ما داشتیم از پله ها میرفتم بالا با پسر یه خلبان معروف اف-5 هم صحبت میکردم (مدرسه ما 4 طبقه بود) در ط 4 دیدم که یه هواپیما به سمت زمین شیرجه رفت و از سمت جنوب تهران دود بلند شد و ناخود اگاه من و دوستم به هم نگاه کردیم و فکر کنم ته دلمون میدونستیم که این دود مال هواپیما باید باشه. نمیدونم چرا اما مطمئن بودم که این اتیش که از دور میدیدیم مال یکی از همون هواپیمای رژه بود خصوصآ اینکه هواپیما رو در حال شیرجه دیدیم. بعد فردا صبح در حالیکه از در پایگاه میومدیم بیرون به سمت مدرسه حجله خلبان رو دیدیم و از دژبان سئوال کردیم و گفت که هواپیمای نیرو هوائی در نازی اباد سقوط کرده. اینه که اون روز خاص رو یادم نمیره.

یه دفعه دیگه هم وقتی هلیکوپتر 214 نیرو هوائی در حوالی دوشان تپه سقوط کرد (سال 72 بود فکر کنم) اون رو هم من شاهد بودم و صدای غیر عادی هلیکوپتر قبل از برخورد به ساختمونی در خیابان وثوق تهران رو یادم نمیره.